Rozijnen zijn schaars in Berlinale-pudding Schitterende Sparta-sportdag Algerije NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 MAANDAG 2 JUU 1962 Agenda voor Leiden en Den Haag Maandag: Stadhuis, 8 tot 9 uur: carillonconcert. Antonius-clubhuis, 8 uur: grammo- foonhandel Gé Hofenk, klassieke con tactavond. Voorschoten: Hervormde kerk, 8 uur: orgelconcert mevr. A. Blanken- stein-Offenberg, m.m.v. kinderkoor o.l.v. H. Walvaart. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 u.: Wiener Burgtheater met „Der Schwierige" (Holland Festival) Den Haag: Kurzaal, 8.15 u.: Ama- deus-Quartet (Holland Festival). Den Haag: Kurhaus-paviljoen. 8.30 uur: Ned. Danstheater. Den Haag: openluchttheater Zui derpark, 8 uur: Haagse Operettezangers. Dinsdag Pieterskerk, 7.45 uur: Holland Festi val, Hohe Messe, door Toonkunstkoor Leiden o.l.v. Iskar Aribo. Stationsplein, 7.30 uur voorm.: afd. Leiden Ned. Chr. Reisvereniging, ex cursie naar postordermagazijnen in Goor en naar Markelo. OM Dutch, 8 uur: Jaarvergadering Prediiker, 8 u.: samenkomst Volle Evan gelie Zending, evangelist J. van Veelen uit Rotterdam. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Wiener Burgtheater m< Schwierige" (Holland Festival). Den Haag: Kurhaus-paviljoen, 8.30 uur: Ned. Danstheater. Woensdag Pieterskerk, 7.30 uur: Avondstilte. Cursuszaal Acad. Ziekenhuis, 8 u uitreiking plaquettes en penningen donores van bloedtransfusiedienst Rode Kaagsociëteit, 8 uur: getuigschriften- uitreiking „De Sleutelbloem": om 6 vertrek van Nieuwe Beestenmarkt. Garenmarkt, 8.45 uur: K. en O., trek excursie naar kastelen langs de Vecht: 6 uur nam. terug. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Samy Molcho, pantomime (Holland Festival) Den Haag: Kurzaal, 8.15 u.: Res. Orkest met violist als solist (Holland Festival) Den H a ag: Kurhaus-paviljoen. 8. uur: Ned. Danstheater. Den Haag: St. Jacobskerk Parkstr.. 8.15 uur: Jan Schmitz orgel en Jaap Sto tijn hobo. Donderdag Rest. Van der Heijden, 8 uur: Sociale Raad mr. J. J. R. Schmal, dir gem. dienst soc. belangen te Den Haag, over „Samen helen". Schouwburg, 8.15 uur: Holland Festi val. voorstelling door Samy Molcho (pantomime) Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: zang en dans uit Portugal. Den Haag: gebouw K. en W., 8.15 uur: Ned. Opera, „La forza del destino' van Verdi (Holland Festival). Den Haag: Kurhaus-paviljoen, 8.30 uur: Ned. Danstheater. Den Haag: Luth. kerk. Luth. Burg wal. 8 uur: Feike Asma orgel. VrUdag Gravensteen, 2 uur: opening universi- School Medusastraat 24, 2.30 uur: di ploma-uitreiking. Aalmarktschool, 8 tot 10 uur nam.: af scheidsreceptie P. A. Wisse. Aula gymnasium Fruinlaan, 7.30 uur diploma-uitreiking „Kennis is Macht". D e n H a a g: Kon. Schouwburg, 8.15 u. Zang en dans uit Portugal. Den Haag: Kurzaal. 8.15 uur l'Orchestre du Südwestfunk Baden Ba den (Holland Festival). Terrein Kikkerpolder en hoofdkwar tier padvinders Eerste Binnenvest gracht, 's middags: afscheid oubaas Beekcs als districtscommissaris. Station NS, 130 uur: Vertrek excursie Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw en Plant kunde naar Zuiderpark Den Haag. Woonwagenkamp Haarlemmertrek vaart. 7 uur n.m.: Straatprediiking Chr. Geref. Kerk. dr. Velema. Lakenhal, 8.15 uur: Ned. Madrigaal koor. Soirée Musicale. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 u.: Zang en dans uit Portugal. Den Haag: gebouw K. en W., 8.15 u. Ballet du XXe Siècle du Théatre Royal de la Monnaie Brussel m.mv. Rott Philh. Orkest (Holland Festival). Den Haag: Kurzaal, 8.15 uur: Ber nard Kruysen bariton en Jean-Charles Richard piano (Holland Festival). Apotheken Geopend voor spoedeisende gevalleD Doeza-apotheek, Doezastraat 31, tel. 21313 en Havenapotheek, Haven 18, tel. 20085. De dienst van apotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp wordt genomen door de Havenapotheek. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Tot weer ziens. mijn liefste (Aimez-vous Brahms?) (18 jaar); donderdag: De Vikings (14 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Zo lacht kust men in Tirol (alle leeftijden). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): State fair (alle leeftijden). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Moord boven de afgrond (14 jaar); donderdag: En altijd lokt de vrouw (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Zazle in de metro (18 jaar) Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Dynamite Jack (14 jaar). Tentoonstellingen Rijksmuseum van Oudheden. Glas ln de Oudheid (tot 19 augustus) Museum Volkenkunde: jubileumten. toonstelling „Naar wijder horizon" (tot 8 oktober). Leeszaal en bibliotheek Reuvens, bree straat 27. maandag en woensdag van l tot 580 en van 7 tot 0 uur; dinsdag vai 1 tot 5 30 uur: vrUdag van 10 tot 5.30 er van 1 tot 9 uur: zaterdag van 10—5 30 u Bijkantoor chr school Obrechtstraa- volw. dingdag en donderdag van 680—0 Vijfduizend bekeken Leiden Toen het gezin Van Staden, wo nende aan de Burggravenlaan te Leiden, de tentoonstelling Leiden Bekeken in het Waaggebouw be zocht, werd de heer Van Staden meegedeeld, dat hij de 5000ste was. Verscheidene geschenken werden het angeboden, en wél door de heer Jasperse namens de tentoon stellingscommissie en mr. Hins, de chef van de afdeling openbare wer ken. Op de foto: Mayolein Pieete (een vriendinnetje), dochter Joke, de heer Van Staten, zoon Dik en mevrouw Van Staden. De heer Van Staden is hoofd ambtenaar van de rijksgebou wendienst afdeling Nieuwbouw. In Leiden heeft hij gewerkt aan de plannen voor de nieuwbouw van het histologisch en bioche misch laboratorium van de rijksuniversiteit. Mr. C. H. Hins overhandigde een grote kaas en het fotoboek van Leiden. Mulo-examens Leidse- Houtscliool Het diploma A behaalden: de dames: E J v d Zwart Noordwijk, P Wagter Rijnsburg; L W M v Duuren de heren: W Vletter; M C v d Vijver; G A v Zuijlen Rijnsburg: R J v d d Plas W de Vreugd Katwijk aan Zee: C Tis sing W J Koemans Noordwijk. de dames: J Admiraal, Katwijk aan Zee: JEW Galjaard; N G Bekooij; J Mollevanger Leiden: M de Vink, Noord- de heren: L Dubbelaar; A Haasnoot; Z J Pronk; J W IJkel; J C Zuijderduijn, P Ketting; J Vermeijeren Katwijk aan Zee; W Star Valkenburg (Z.H.) G P N v d Mey Katwijk aan den Rijn; R F Gijzenij; G L C Anderson; R de Marie Diploma B: de dames: N M Klerkx Bodegraven N A Keijser Leiden. de heren: A S v Meij gaarden; B Raap horst; J C P H Eikerbout: J P Hop; W Hove; Leiden; H J Nieuwland Leider dorp; F Bouwman; P v Luijn: P Ph Veld huizen Oegstgeest; F Kuijt Katwijk; J v d Eikhoff Leiden PGCde Jong Leider dorp; E W K v Vuurde Noordwijk; C Pols P J S de Zwarte; Th L Noordouw Voor schoten; R H de Kok Leidschendam; P J J de Vetten Warmond. Voor diploma A en B tezamen afge wezen 10 kandidaten. Een sterretje betekent: tevens midden standsdiploma. Stichting Chr. Nazorg Leiden en omgeving Verschenen is het jaarverslag 1961 de stichting voor Prot.-christelijke Nazorg Leiden en Omgeving. Deze verleent de oud-leerlingen van scholen voor zwak zinnigen steun. Thans zijn er de volgende werkzaamheden: 't organiseren van avondschool in de wintermaanden, zowel voor jongens als voor meisjes; het deel nemen aan het bestuur van de stichting Rijnstreek, voor het verzorgen van sociaal-pedagogische dienst, dit in sa: werking met Woerden, Alphen aan Rijn en Katwijk. In de stichting nazorgwerkplaatsen hebben namens de christelijke nazorg zit ting de heren A. Huigens en C. Schipper. De chr. nazorg zou het betreuren als deze stichting zou overgaan in eer heel algemene dienst. Hierdoor zou brokkeling ontstaan. In de stichting werken namelijk de Dr. Van Voorthuyzenstichting, de Cor- nelius-Musius-stichting en de Prot.-chris- telijke Nazorg samen Opening afdeling klassieke grammofoonplaten Onder grote belangstelling heeft de heer Gé Hofink zaterdagmiddag op de eerste étage van zijn muziek- en gram- mofoonplatenhandel (Haarlemmerstraat 66) een speciale klassieke-grammofoon- platenafdeling opengesteld. De officiële opening werd verricht door de mu Jaap Stotijn. oud-dirigent van Sempre Crescndo. die de heer Hofink compli menteerde met zijn initiatief waarmede de liefhebbers van het klassieke genre een lang gekoesterde wens xn vervul ling zagen gaan Nadat de heer Stotijn een lint doorgeknipt en daarmee de opemng een feit maakte, werd van de gelegen heid tot het bezichtigen van de disco theek druk gebruik gemaakt. De liefhebbers van de klassieke ziek kunnen thans een keuze maken uit een uitgebreid repertoire en in speciaal daarvoor ingerichte cabines de gewenste platen rustig beluisteren. De hoboïst leerling van de heer Stotijn Hans Bloms- ma heeft de leiding van de nieuwe af- uur n-m.. zaterdag 2—5 uur: Jeugd: elk* woensdag 2—5 uur Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio neek Reuvens. Plantage 6; maandag linsdag van 4 tot 530 uur woens Jag en zaterdag van 12 tot 4 3c uu en vrijdag «speciaal vooi de gr«>H' jeugd) van 630 tot 830 uur savoncu. Goedkeuring voor bouw van 5 systeemscholen in Leiden Det wethouder van onderwijs, de heer J. C. van Schaik, heeft vanmorgen na het slaan van de eerste paal op een terrein aan de Wagenaarlaan ln Zuid-West voor de bouw van een openbare systeemschool meegedeeld dat njksgoedkeuring Is ont vangen voor de bouw van vijf systeem- scholen ln het Zuidwesten. De school voor de heer Loeve van de dienst Gemeentewerken vanmorgen de eerste paal sloeg, is de eerste van deze vijf. Het Is eigenlijk een serie van zes, waar de eerste reeds ln aanbouw is aan de Sum&trastraat, en wel voor het Her vormd onderwijs. De vijf in Zuid-west worden verdeeld over het openbare on derwijs (2), het rooms-katholieke (2) en het Hervormde (1). St. Bonaventure-lyceum Van het R.K. lyceum St. Bonaventura te Leiden slaagden voor het eindexamen h.b.s. B: Nelleke v. d. Akker, Voorscho ten: Nico van Beek. Leiderdorp; Frans v. Beukering, Voorburg; Rob Bots. Voor hout; Jan Fase, Hazerswoude; Jan Gle- zen. Leiden; Dennis Hollander, Oegst geest: Michaël Karsten, Noordwijk; Theo v. d. Klaauw, Leiden: Fred Kokke, Lel den: Frans Koppers, Oegstgeest; Gé Kuyper. Leiden; Ella Kuypers, Hazers woude: Jan Oostdam, Leiden; Goof Roo- sen, Noordwijk: Otto Sanders, Voorscho ten: Kees Slingerland, Alphen-Rijn. Erik v. d. Stok, Leiden; Piet Verduin, Roelofarendsveen; Ton Vermeulen, Bos koop; Louk v. d. Voort, Noordwijk; Frans Willemse, Noordwijkerhout. Twee kandidaten werden afgewezen Vola naar Deltawerken Na de eerder gehouden filmavond, ge wijd aan de Deltawerken, heeft de Vola (Vereniging van oud-leerlingen der (Leidse ambachtsschool) zaterdag een excursie gemaakt naar de Deltawerken. Om zeven uur vertrok men onder leiding van de heer J. Lingsma van de Delta dienst der rijkswaterstaat. Het eerste bezoek gold de stormvloedkering te Ca- pelle a.d. IJssel. Hierna ging het naar Hellevoetsluis waar een film werd ver toond: voorts werd hier een expositie bezichtigd. Per boot bezochten de ex- cursiegangers ten slotte het in aanbouw zijnde sluizencomplex in het Haring- Zoekt U een goed ANKER HORLOGE voor f 30.- en 40.-. Of het allerbeste van f 200.- en f 300.-. v. d. WATER - Haarlemmerstr. 207 heeft het Grote keuze in alle prijzen Jubileum bij Korenhof f te Leiden Vanmorgen omstreeks tien uur werd de heer A. Bouwman in zijn woning aan de Drukkerstraat 28 te Leiden door de directeur van de firma A. Korenhoff te Leiden, die was vergezeld van zijn echt genote. bezocht en gehuldigd ln verhand met het feit, dat hij vandaag precies vijf entwintig jaar in dienst is bij de firma. Directeur A. A. Korenhoff schetste de bereidzaamheid en stiptheid, waarmt jubilaris, die op 13-jarige leeftijd ln dienst kwam en die timmerman-bekleder is. zijn werkzaamheden steeds verrichtte. Hij overhandigde hem een envelop met inhoud. Mevrouw Bouwman ontving een boeket tulpen. Men was daarna nog enige tijd gezellig bijeen. Vanavond wordt het jubileum door het personeel van de firma in de Drukker straat gevierd. Chr. Geref. zendingsdag Op 18 juli wordt op het landgoed Raaphorst te Wassenaar de jaarlijkse zendingsdag van de classis Den Haag der Chr. Geref. Kerken gehouden. Begonnen wordt om half 11. Sprekers zijn ds. Toor- man van Den Haag. ds. Kok te Alphen a.d. Rijn, ds. Drayer te Drachten, de heer Visser te Kampen, ds. Rebel te Amstei-dam, ds. Geleynse, die meer dan dertig jaar onder de Toradja's heeft ge werkt, de heer Wiltink te Huizen en voor het slotwoord dr. Velema to Chr. Geref. Kerk Leideu In de Chr. Geref Kerk tc Leiden is gisteren de heer J- W. Leurdijk tot ou derling gekozen. De heer Van Schaiik verklaarde echter uitdrukkelijk, datt met de bouw vam deze scholen en de bouw van een r.k.-kleu terschool in dfe Kooi. de meisjes-HBS in het Houtkwartier, de ulo-school aan de Du Rieustnaat en de chr. technische school aan de Joh. Waigenaanlaal de scholennood in Leiden bepaald ruiet is opgeheven. In Zuid-West bijvoorbeeld zuilen in september heel wat moeilijkhe den, die het gevolg zijn van een ernstig tekort aan scholen, moeten wonden op gelost. Onder andere zijn hier drie ulo's nodiig, een Hervormde, een rooms-katho- Lieke en een openbare. Verder ook kleu terscholen De bouw va nde systeemscholen zal acht tot tien maanden duren. Bromfietser door ruit Gistermiddag omstreeks één uur is een 20-jarige verkoper uit Leiderdorp met bromfiets en al door een grote spiegel ruit van een kruidenierszaak op de Ho- gewoerd gereden. Komende vanaf de Plantage verleende de bromfietser geen voorrang aan een van rechts uit de Kraaierstraat komende personenauto. Om een pijnlijk „samentreffen" te ontlopen, zwenikte de verkoper naar links. Dit ge lukte ten dele: de auto kwam op het mid den van het kruispunt tot stilstand, de bromfiets ook, zij het in de winkel van het hoekpand aldaar. Met een hersen schudding en schaaf- en snijwonden aan handen en gelaat, is de onfortuinlijke bromfietser door de E.H.D.-auto naar het Academisch Ziekenhuis gébracht Het Berlijnse Filmfestival REEDS moest de Berlinale-bezoeker zich bevreesd maken nooit meer meer uit zijn nu al vier dagen durende festivalslaap te zullen worden opgeschrikt, toen hem eindelijk de Italiaanse filmuitzending kwam wek ken. „Het geval Salvatore Giuliano" van regisseur Francesco Rose is wat zijn thema betreft zo uit de Italiaanse actualiteit gegrepen; wat zijn vorm aangaat is deze film vol van de beste filmische deugden, zoals talent en werkelijkheidszin van de regie, levendig comerawerk, authentieke si tuering en uitstekende lekenacteurs. TV#1 1* *1 I organisatié in de bergen Dr. Dibelius reikte de Interfilmprijs uit U herinnert het zich nog wel. Enige jaren geleden werd de Siciliaanse ban diet Salvatore Giuliano vermoord aange troffen. De omstandigheden van zijn ster ven en later ook de dood van zijn moor denaar, eens zijn vriend, in de gevange nis. werden nooit helemaal opgelost. Eén ding stond echter vast: de dood va de bandieten, die in vroeger tijd met zin voor sociale gerechtigheid geweest, stond in nauwe samenhang met de armoede van Sicilië, de terreur van de benden van de eeuwenoude Maffia- Dr. C. Sanders te Oegstgeest is, zoals we zaterdag reeds bericht ten, benoemd tot hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam met als leerop dracht de theoretische psycholo gie en de geschiedenis van de psychologie. met de riva het officiële gezag, met name van politie en militair apparaat. Nog tegenwoordig vallen da gelijks vijf mensen aan de Maffia-macht offer. Om dit nog altijd onopgeloste probleem van de Italiaanse samenleving, voor een groot deel een probleem het zwijgen is. in Italië en het buiten land tot onderwerp van gesprek te ma ken heeft Rosi zijn film gemaakt. In het middelpunt staat niet Salvatore Giuliano maar de Siciliaanse bevolking. Hun lever in angst en armoede wordt in enige ge beurtenissen duidelijk, die Rosi aan d« werkelijkheid heeft ontleend. Hij is niet chronologisch te werk gegaan, maar heeft vgl. bijv. Orson Welles' „Citizen Kanc" het ondoorzichtige gebeuren vanuit ver schillende standpunten benaderd, zoal! vanuit dat van de politie, van de familie en van de kameraden van Giuliano. Ver rassend goed is de wijze, waarop Rosi niet-beroepsacteurs laat optreden en her weet aan te passen aan de twee enige beroepsacteurs: die van de moordenaar van de rechter. De film veronderstelt wel enige bekendheid met het bestaan van de Maffia. Misschien, dat dit het buitenland in een voorbericht kan worden uiteengezet. Finse verrassing Een bescheiden, maar zeer liefelijke verrassing kwam uit Finland met de film „Oikku Pietorin Piha" (Het Presentje), een kinderfilm van Jack Witikka. De eenvoudige handeling rondom een jongen wiens moeder is gestorven, leeft bij de gratie van betoverende gevoels schilderingen. Zo veel hart en zo weinig routine zou men van iedere film w< De kleine vertolker van de hoofdrol. Lee- vi Kuuranne. die met zijn eerste film naar Berlijn kwam. is een buitengewoon kindertalent. Andere, kleinere als grotere filmlanden kwamen met films aandragen, die eigen lijk niet op een festival thuishoren - Berlijn dan ook geen enkele aandacht kregen. Dit geldt in het bijzonder voor de bijdragen van Argentinië, Brazilië, Egypte en ook Korea. Griekenland toonde met „Ta Cheria" (De handen) van hannis G. Contes een prijzenswaardige poging tot een stomme filmische waarne- ing. die helaas te lang was uitgevallen Noorwegen zond met „Tony" van Nils R. Müller een kritische speelfilm-studie in over een jongeman, die door zijn Jeugd- omstandigheden tot moordenaar werd ge- Over Jean Renoirs film „Le Caporal Epinglé". de representatieve Franse fes- tivalbijdrage. was men het weer hard on eens. De regisseur van „La Grande Il lusion" heeft zich hierin op de tweed# wereldoorlog geworpen en schildert in vrolijke en van tijd tot tijd satirische toon de vluchtpogingen van een Franse ser geant uit een Duits gevangenkamp. Voort durend worden journaalopnamen er tus sendoor gegooid om de situatie van de oorlog aan te geven. Renoir laat zijn eigen en de talenten van zijn acteurs (ow. Jean Pierre Cassel en Claude Brasseur) in vol le zwaarte meespelen. Men lacht en hui vert, maar kan zich niet aan het pijnlijke gevoel onttrekken, dat hier op een onge paste wijze vrolijkheid vermengd wordt met maar al te bittere angst. Gymdemonstraties in Leiderdorp doet. iropologie de heer H J van Dijk t venhage; voor het kaml. ex. niet kunstgeschiedenis mej. W J de ser te 's-Gravenhage; voor hef doel II geneeskunde de her Aerdenhout. J G .eiden S W Hartsti lolleveld le "s-^G ra venhage; Kaadcn te de henen R GaUmans te Mad- in Noort te Oegstgeest: voor het vj^ER gelegenheid van de herdenking van het vijftigjarig bestaan van de gymnastiekvereniging Sparta (22 november) is zaterdagmiddag het eerste punt van het jubileumprogramma afgewerkt. Om één uur reeds verzamelden zich de leden van Sparta bij de Ijsbaan waar ze zich opstel den in colonne achter de drumband van de zustervereniging „Jahn" uit Leiden. Het was voor de dorpelingen een feestelijk gezicht de keurig ge- uniformeerde jongens en meisjes op de maat van de voortreffelijke band te zien marcheren. Deze f eestmars heeft ongeveer anderhalf uur in beslag genomen en de belangstelling hiervoor was uiteraard zeer groot. Het einde van de mars was het gemeentelijk sportveldencomplex aan de Hoog- madese weg, waar een demonstratiemiddag werd gehouden. Op het hoofdterrein van R.C.L. heb ben de vele toeschouwers volop kunnen genieten van de goed verzorgde gymnas tische oefeningen. Niet alleen technisch was het >n orde, ook de sfeer waarin de demonstraties werden gegeven, was de echte Sparta-sfeer. Vooral dit laatste hebben de bezoekers goed kunnen mer- Zowel het eenvoudige werk van de jongeren als de veel zwaardere oefenin gen van de ouderen, was uitstekend ver zorgd. De uitzonderlijke prestaties van de 63-jarige heer Bregman aan het hoog- rek werden door een enthousiast publiek met warm applaus beloond. Hoogtepunt Het is een goede gedachte geweest van de jubileumcommissie de Apeldoornse Trampollneschool van Ton Cleton uit te nodigen. Het trampoline-springen ls al tijd een belevenis voor het publiek, dat er ook hier bijzonder van genoot. De groep leerl' en stond onder leldlnr van mejuffrouw Emmy Bagchus, kampioex.e trampoline -sprü^jen 1962. aangeboden. Doch ook de prestaties op het springnet van Wilma Dibbet (vierde bij dc Europe se kampioenschappen), Jan Schoenmaker (tweede bij de Ned. jeugdkamp.), Tom Cleton en Dlkky Huigen, mochten cr zijn. Emmy Bagohus gaf toelichting op de verrichtingen. Te beginnen bij de een voudige oefeningen tot de zeer moeilijke sprongen, die van de gymnast het uiterste vragen aan concentratie, alles klopte. Hel bleek ook duidelijk dat het trampoline springen lang niet zo eenvoudig is al* het wel lijkt. De toschouwers beloonden de tot de verbeelding sprekende staaltjes van springkunst met enthousiast applaus. In zijn slotwoord sprak voorzitter Zaal berg er zijn dankbaarheid over uit dat deze middag zo goed was geslaagd, mede dank zij het schitterende weer. „Wij heb ben u vanmiddag de zuivere vorm van lichamelijke oefening laten zien", aldus de heer Zaalberg. Daarin is Sparta on getwijfeld geslaagd. Tevens bedankte hij de vele medewerkers die aan het welsla gen van de demonstratiedag het hunne hebben bijgedragen. De dames H. v. Om- M Doorn-Blok kregen bloemen Bejaarden maakten bustocht Zaterdagmiddag is weer de jaarlijkse tocht van de bejaarden van Leiderdorp gehouden. Dit jaar besloot hel comité, het eens met bussen te doen. Andere jaren werd op de autobezitters eei. roep gedaan. Uit verkeerstechnisch oog punt zijn bussen wel te verkiezen. De tocht is goed geslaagd De heer Kronenburg had dc route uitgestippeld aan de hand van een beschrijving daar van kon ieder de route goed volgen Gasten waren burgemeester en mevrouw Gallas ds. Banga, Geref. predikant, de heer Van den Hoek, Herv. hulpprediker, en kapelaan Werner. In Baarle-Nassau werd de koffie ge bruikt. Via Oosterhout, Gorkum en Bode graven reden de bussen naar Alphen aan den Rijn, waar tot aller verrassing, een warme maaltijd werd aangeboden. Leiderdorpse bedrijven hadden hiervoor hun bijdrage gegeven Burgemeester Gallas, die tafelpresident was, zei het op prijs te stellen, de tocht te hebben kunnen meemaken. Dat is ook een manier van kennismaking, Ds. Banga sprak mede namens de collega's. Het goed, op deze wijze contacten te kunnen leggen. Voorzitter Reijerse bracht dank aan allen, die ervoor zorgden, deze dag tot een succes te maken. Bedrijven, col. lectantcn, kortom de gehele burgerij var Leiderdorp. Namens de ouden van dagen uitte dc heer Kuilenburg dank voor de prachtige dag. Om half tien kwam het gezelschap in iet dorp terug. De Harmoniekapel r'ond klaar om het te ontvangen. Interfilmprijs De beste films der Berlinale hebben tot ïu toe nog geen concurrentie gehad. Dit geldt iD het bijzonder van Ingmar Berg mans „Sasom i en Spegel" (Als in een -piegel der duistere rede die reeds in het buitenland ln vertoning is en daarom buiten mededinging gedraaid werd. In het bijzonder moet dc ontvangst vermeld worden, die de bisschop van Berlijn D. Dr. Dibelius voor de Berllnale- deelnemers organiseerde, omdat hij bier de Interfilmprijs voor de beste speelfilm van dit jaar overhandigde aan Lothar Wolf. de regisseur van de film over Oost- Dultsland Question Seven". De Gouden Lauwertak van de David O. Selznick-organisatie ging naar de Franse film „Le Passage du Rhin"; de Zilveren Lauwertakken gingen voorts naar twee Italiaanse films „II Generale del Rovero" en „La Ciociara", twee Rus sische films: „Ballade van een soldaat" en „Een zomer om te onthouden", en naar de Poolse film „As en diamanten". Twee Gouden Lauwertakken gingen voorts naar Sir Alec Guinness en David Eva Krausc. Reorganisatie bij Blaauwhoed Blaauwhoed heeft tot enige belang rijke structuurwijzigingen besloten. Op gericht zijn de N.V.'s Blauwhoecden- veem-A'dam en Blaauwhoedenveem -Rotterdam elk met f3 miljoen ge plaatst kapitaal voor het beheer van de expeditie- en stuwadoorsbedrijven in bo vengenoemde steden, terwijl de feitelij ke overdracht dier bedrijven geschiedt naar gelang van de regeling der juri dische. fiscale en administratieve pro blemen. Dezelfde verhouding bestaat reeds te Antwerpen, Londen. Ham burg. Bazel en verschillende dochters. Blaauwhoed houdt de aandelen, en blijft eigenares van terreinen en gebouwen. Hierdoor zijn de autonome bevoegdhe den afgebakend. De nieuwe dochters worden in de geconsilideerde balans op genomen. (Vervolg van pagina 1) Boe Madian zou inmiddels op de vlucht zijn geslagen, evenals de gedegradeerde majoor Mandjili, die deel heeft uitge maakt van de nationalistische afvaardi ging naar Evian in mei vorig jaar. De derde is majoor Sliman, die ook in Evian was. Van Ben Bella wordt verteld, dat hij hals over kop van Tunis naar Tripolis in Libye is gevlucht om aan arrestatie te ontkomen. Men beweert, dat hij bin nenkort naar Marokko zal reizen om van daar uit te trachen, met militaire midde len de macht in Algerije over te nemen, zelfs voordat verkiezingen zijn gehou den. Andere berichten maken melding van het feit. dat Boe Madian (een bij naam) nog de volledige macht over zitn staf uitoefent. Het legerhoofdkwartier heeft de volledige controle over het mili taire district twee en over het voltallige leger in Algerije, zo werd gezegd. Het ls de sterkste strijdmacht van het F.LJJ. Waarschijnlijk op verzoek van Ben Khedda is de grens tussen Tunesië en Algerije voorlopig weer gesloten, zodat de terugkeer van Algerijnse vluchtelin gen enige tijd is opgeschort. Officieel is de sluiting van de grens geschied met het oog op de opruiming van de grensver- sperringen. die de Fransen indertijd heb ben opgeworpen om infiltraties van F.L.N.-strijdkrachten tegen te gaan. In tussen zijn gewapende eenheden van het F.L.N. gisteren de steden en dorpen van Algerije binnengetrokken, terwijl opge togen Mohammedanen stemden voor de onafhankelijkheid van hun land. De troe pen. voor een deel in burger en voor een deel in uniform, wierpen barricades op rondom Algiers en Oran, eens de belang rijkste bolwerken van het Europese ver zet tegen de onafhankelijkheid Naar ver luidt geschiedde deze „opmars" in over leg met het voorlopige bewind ln Rocher Noir. het regeringscentrum bij Algiers. Zij zou in geen geval verband houden met de door Ben Bella georga niseerde rebellie tegen Ben Khedda. Uit de tot dusver binnengekomen tel lingen van dc bU het referendum over de onafhankelijkheid (In samenwerking mett Frankrijk) van Algerije uitgebrachte stemmen blijkt, dat meer dan 99 procent en dus ook vele Europeanen voor hebben gestemd. De Mohammedaanse wijken lijn met nationale kleuren versierd en de straten zijn vol me feestende mensen. 's Nachts is de kashbah van Algiers schitterend verlicht. Overal heerst feest vreugde. Militairen van het F.L.N. wer den als overwinnaars gehuldigd. Meisjes 'n witte bloesjes en groene rokjes deden dienst bij de stemlokalen. Café's bleven de gehele nacht open. Ook werd vuur werk afgestoken. Auto's vol met Moham medaanse mannen, vrouwen en kinderen reden al toeterend door Algiers. Er deden zich vrijwel nergens incidenten voor. De Franse troepen mogen de kazernes niet verlaten. De straten liggen bezaaid met oranje-biljetten. Dat zijn weggeworpen ,neen"-stemmen. die bewijzen, dat er een overweldigende meerderheid „ja" heeft gestemd. Ook vandaag zouden nog stem men binnenkomen. Vanavond kan dl u'tslag officieel bekend worden gemaakt. Verwacht wordt, dat orescent De Gaulle nVpie ur®n later off'-'®»' de Algerijnse soevereiniteit zal erkennen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 3