Uw probleem is het onze Een kanttekening Evangelisch Herstel en Opbouw: „pad-vinden" Kerk te veel aandacht voor de kleine groep Een woord voor vandaag Wat kan de R.K. kerk tot de oecumene bijdragen? Veel beroepen blijven voor ons gesloten B0H s MEE- EN TEGENVALLERS de Statistiek voor nieuwe economische gegevens. Voor de vuist weg noemen wij de cijfers over produktie en consumptie, besparingen en I geldcirculatie, kosten van levensonderhoud en loonbeweging, keling en emissies, werkloosheid en handelsbeweging. Afzonderlijk bekeken, zijn die cijfers soms wel interessant, maar zij beginnen toch pas te spreken en te leven als alj in onderling verband worden gebracht. Dan eerst wordt duidelijk, hoe de ontwikkeling hier Invloed heeft op de groei daar, hoe genomen maatregelen op ongedachte wijze elders doorwerken. Met andere woorden, om de groei van ons economische leven in al zijn geledingen te kannen volgen, moeten wij de losse gegevens net als bij een legpnzale op de juiste wijze bij elkaar leggen, opdat een sluitend en veelzeggend geheel ontstaat. Nemen wij ter illustratie de industriële produktie. In de eerste twee maanden van dit jaar ging het peil na zeven maanden stilstand eindelijk weer omhoog. Alom werd er gejuicht over de versterkte aanvoer van produkten. Wij juichten echter te vroeg. Zowel In maart als in april stond de produktie weer stil en kwamen wij dus niet boven het peil van vorig jaar uit. Dit moet onherroepelijk doorwerken op onze in- en uitvoer. Wij zijn doordat ons land aan grondstoffen erg arm is in sterke mate op het buitenland aangewezen. Wij kopen daar veel, hetgeen alleen mogelijk is als wij er ook veel verkopen. Van oudsher veredelen wij dan ook in het buitenland gekochte grondstoffen en halffabrikaten en voeren de eindpro- dukten uit. Hoe hoger onze produktie, des te meer kunnen wü hier voor onze consumptie een beroep op doen, des te minder behoeven wij in te voeren en des te meer blijft er voor de uitvoer over. Maar hieruit vloeit voort, dat bij een lagere produktie de Invoer zal toenemen en de uitvoer zal afnemen. De cijfers bevestigen dit ook duidelijk. In de eerste vijf maanden van dit Jaar steeg de Invoer met 5% In vergelijking met de eerste vijf maanden van 1961; in mei lag de invoer echter 15% hoger dan een jaar ervoor. De uitvoer daarentegen was in de eerste vijf maanden 3% groter dan een jaar geleden. Het gat tussen in- en uitvoer wordt dus steeds groter: nu was het 1.517 miljoen en toen 1.317 miljoen. Hoe groter het tekort op de handelsbalans wordt, hoe meer moeten wij aan het buitenland betalen. En als deze betalingen groter zijn dan de ontvangsten nit het dienstenverkeer en aan renten en dividenden, staan wij voor een tekort op de lopende rekening van de betalingsbalans. In het eerste kwartaal van dit jaar was dat inderdaad al het geval. Natuurlijk kan er veel kapitaal naar ons land toestromen (in de vorm van kredieten en Investeringen enz.), maar is ook dat niet het geval, dan is er I een tekort op de gehele betalingsbalans en zullen wij een min of meer groot deel van onze goud- en deviezenvoorraad moeten offeren. De produktie neemt dus wel een sleutelpositie in. Wil onze uitvoer weer verder opgevoerd kunnen worden, dan is het een eerste eis, dat de produktie oploopt Natuurlijk moeten wij dan bovendien nog concurrerend kunnen leveren, maar dat is een andere kwestie. Niet alleen de industriële produktie staat stil, ook de produktie per werk nemer in de industrie, althans in het eerste kwartaal van dit jaar, verge leken met het eerste kwartaal van 1961. Maar bij nader inzien valt die produktie per werknemer toch wel mee, als wij eraan denken dat nog maar weinig bedrijven in het eerste kwartaal van 1961 de vijfdaagse werkweek hadden. Met andere woorden, ondanks de vijfdaagse werkweek nü kon de produktie gehandhaafd blijven. Op zichzelf dus een meevaller, al zou het enthousiasme groter zijn geweest Indien de produktie verder was opgelopen. Als de lonen omhoog gaan en dit gebeurt nog steeds, al is de stijging niet r ae vuisi weg Prof. dr. J. H. Bavinck op jubileum: (Van een onzer verslaggevers) Al is zij pas tien jaar oud, de Stichting Evangelisch Herstel en Opbouw geniet in de Gerefor meerde Kerken grote bekendheid. Zij is namelijk het overkoepelend orgaan voor het jeugdzorgwerk, momenteel wel de snelst groei ende tak van arbeid in de gere formeerde evangelisatie. Welis waar werd er reeds in 1912 een schuchter begin gemaakt met dit werk onder de jeugd van de straat, maar pas sinds 1945 is het goed op gang gekomen en vooral door E.H. O. kwam het werk tot grote ontwikkeling. Hieraan herinnerde prof. dr. J. H. Bavinck, hoogleraar aan de Vrije Universiteit, in de door hem gelei de dankdienst, ter gelegenheid ran het tienjarig bestaan der stichting gehouden in de Westerkerk Utrecht. Wat hebben we sindsdien veel geleerd en nog veel móeten le ren, verklaarde hij. Het was eigen lijk pad vinden. E.H. O. bedoelt de van God vervreemde mens contact te brengen met het evange lie en met de vernieuwende krach ten voor heel het leven, die in dat evangelie schuilen. Wij hebben de bijbel anders leren le zen door dit werk. Hij werd aardser, minder geestelijk. allesomvattender. Vroeger dachten wij dat je evangelise ren kon vanachter een lessenaar en dat je daarbij zeker geen vuile handen op liep. Je dacht dat jezelf anders was dan de mensen voor wie de evangelisa tie op touw gezet werd. en dat die men sen moesten krijgen wat jij al had. Je kwam tot hen ..als kind van God, uit - - -- - priesterlijke bewogenheid!" opvallend dan merken de werkgevers dat natuurlijk onmiddellijk. Hun ko6ten stijgen en zij kunnen dit alleen opvangen als de omzet kan worden I dtta|WerH hebbon g«Iecrd dat hel opgevoerd. Üe een lukt dit wel. de ander niet. In het laatste geval zullen o.t je alf mens wTd! de winstmarges dalen en zal bet bedrijfsresultaat zakken. De winst wordt j mensen toe moest, waarbij je ook vuile handen kon oplopen. Het werd alles concreter, meer In de zin van wat over Christus geschreven staat: Hij is de mensen gelijk geworden. Hij heeft zich ontledigd. Die gezindheid behoort onder ons te zijn. die ook in Christus Jezus was. Al werkende en lezende in de bijbel kwa- n wij ook dichter bij het óude testa- nt. En juist doordat de bijbel con creter voor ons werd, kreeg ons werk geestelijk accent. de ander". Dicht bij die ander ben ik dicht bij de Heer. Is dat soms Gods Jrote experiment met ons, dat wij via e ander Hem weer naderen? In dit werk leert men de vele woor den ook af. Evenals bij het spreken met God moet de daad aan het woord ge- i zijn. De daad óók door het over een van de afstand „van jou tot de ander" En wat tenslotte in de theolo gie de laatste tijd het vergeten ambt, acht- >i. Bavinck de grootste zegen van O. Aan talloze mensen is een taak gegeven en men heeft weer leren verstaan, dat God iedereen tot ambts drager maakt en dat Hij allen wil ge bruiken in zijn dienst. Vrolijkheid i deTe"- E.H. a3en aantal genodigden, o.a. namens de generale synode der gereformeerde kerken, de departementen van Onder wijs en van Maatschappelijk Werk. de Ned. Jeugdgemeenschap enz. Daarmee was al het officiële van de baar. want nu werd het podium vrijge maakt voor een cabaretprogramma. sa mengesteld door Nettie van Doorn-Eve raars met conference van mr. Lex Grosheide en met een viertal voortref felijke mede-verkers, allen uit Amster- Er werd op kostelijke wijze de draak gestoken met het jargon dat bij de instructie van jeugdzorgkwe kers in de mode is. En natuurlijk ontkwamen ook figuren als ds. J. M. van Krimpen en andere bestuurders en staffunctionarissen niet spot. Overigens zetten de jeugd!•'- zorgwerkers ook zichzelf danig het zonnetje. kleiner en voor aandeelhouders zal er minder overschieten. En inderdaad is menig dividend dit jaar lager uitgevallen dan vorig jaar. Bovendien zal door een lagere winst de liquiditeit (het bedrag aan beschik bare geldmiddelen) kleiner worden, waardoor de noodzakelijke investeringen van een bedrijf moeilijker met eigen middelen gefinancierd kunnen worden en het bedrijf eerder een beroep op de kapitaalmarkt zal moeten doen. Dat betekent, dat het aantal en het bedrag aan emissies zal oplopen. Hogere lonen betekenen een grotere koopkracht. Deze kan een nitweg in de consumptie zoeken maar ook in de spaarsector terecht komen. Van groot belang voor de consumptie is uiteraard het prijspeil van de consumptie goederen. Wat dat betreft, zorgde de periode 15 april tot 15 mei voor een meevaller door een kleine daling van de kosten van levensonderhoud, hetgeen In belangrijke mate aan het wat goedkoper worden van enkele levensmiddelen was te danken. Desondanks lagen de kosten van levensonderhoud op 15 mei iets meer dan 3% boven het peil van 15 mei 1961. Het duurder worden van het leven is dan ook vermoedelijk niet vreemd aan het maar matig stijgen van de totale consumptie van de Nederlandse bevolking. In het eerste kwartaal van dit jaar was de consumptie nog geen 2% groter dan een jaar ervoor. Gelukkig stroomt er behoorlijk wat koopkracht naar de spaarbanken. Bij de plaatselijke spaarbanken b.v. werd er In de eerste vijf maanden van dit jaar in totaal 178 miljoen gespaard. Opvallend is voorts, dat het bedrag aan nieuwe levensverzekeringen voordurend toeneemt: in de eerste vier maanden van dit Jaar was de produktie aan nienwe verzekeringen ongeveer 7ü% groter dan een jaar er voor. En een grotere produktie betekent dat het bedrag aan premies en koopsommen ook moet gaan toenemen. Deze kleine wandeling door de economie heeft duidelijk aangetoond, dat een gebeurtenis in de ene sector vandaag of morgen een reactie in een andere Aan de andere kant speurt men Maar aak l' .ï"?1."»1» V erschuivingen Aan de hand van Jezus' eerste preek (in de synagoge te Nazareth), waarin Hij „het aangename jaar des Heren", uitriep, zette prof. Bavinck uiteen dat de verkondiging van dit jubeljaar het signaal van het nieuwe leven tot de taak hoort van de kerk en dus speciaal van hen. die „onder de mensen wer ken. In Christus is er een nieuw begin. In Hem worden de dingen anders. Hij doorbreekt ook de geschiedenis. Het is opmerkelijk, dat dit veranderd inzicht ook in de theologie wordt waargenomen. Men kent daar verschuivingen in het In de eerste plaats het besef dat de „laatste dingen" dichterbij zijn geko men. Het open graf duidt iets veranderd is. sector aal oproepen; er is voortdurend sprake van kettingreacties. Maar Maar tegelijkertijd' tmoet dóór het samenzijn met b gebleken, dat er naast tegenvallers nog steeds meevallers zijn. Prof. Smits tot vrijz. hervormden On Hp tweede dae van de alce-l De arbeid verliest veel van haar persoon- up ae iweeae aag van ae aigc j njkheld.vonnendc betekenis en vervaagt mene vergadering van de Vereni- ,;5 jutus-symbooi De persooniijkheids- Cing voor Vrijzinnige Hervormden I vorming vindt in toenemende mate plaats in Nederland, welke in Leeuwar- SfïïSf SÏÏd'i den werd gehouden, hebben de Steeds minder door de arbeid, steeds meer heren C. Egas. lid van de Tweede ^r^d""CUl,UUr Va" S""°0n Kamer en prof, dr. P. Smits te 's-Gravenhage gerefereerd over de In gedrang sociologische kijk op de kerk in DevrUeiaterdagwerktertoemee.dat de nieuwe samenlevingsvormen. waarbij de heer Egas het platte- dat de kerk daarbij in het gedrang komt land en prof. Smits de stad voor «>n£ «jJeAeliJktoM zijn rekening nam. De heer Egas ,orm ,t.r, uu veren, beteren bet *c- consta teerde, dat na de oorlog de jent vut bet roonom'whe neer betrat turele verplaatst. De kerk staat voor de sociale elementen zyn doorbroken, vruj hoe «u ta.- ■--w~4- waardoor ook de mens van het J~ platteland is komen te staan in een door techniek en industrials I en men. was van oordeel, dat de werfkracht van een kerkelijke gemeente (In stad èn dorp) niet alechts afhangt van de Heilige i Geest (gemeentevernlenwtng), maar ook van de zeer profane bevolkingsbeweging. De externe structuur van de gemeente bepaalt mede de mogelljkhede* en kerkelijke strategie. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Arnemuiden. j. Catsburg te Gerideren. Aangenomen naar Rotterdam-Hillegers- berg (wijlkgcm njewyk): H. C. Kra nendonk te Enunen. gerefok i:de kerken Beroepen te 's-Gravenhage-West (wyk- gem. V>: E. H. Nagel te Brussel. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Zutphen: H. van der Schaaf te Opperdoes. Tweetal te Vlaardingen: F. Bakker te Driebergen en P. van Zonneveld te Ben- VRIJE EVANG. GEM. Beroepen te Bergum iFr.P. E. van Staveren, kand. te Hilversum. GER. GEMEENTEN Beroepen te Zaandam: W. Suijker, kand. te Bergambacht: te St. Annaland: C. Harinck, kand. te Goes. R.k. hulpactie voor protestants Venlo "(Van onze correspondent) Met een aantrekkelijke folder zal een comité uit de Venloze burgerij de be volking opwekken geldelijke steun te verlenen aan de orgelbouw In de St.- Joriskerk te Venlo. Op zichzelf lijkt dit niets buitengewoons, doch het comité bestaat uit overwegend rooms-katholiekcn. In vroegere jaren zou het In Venlo ondenkbaar zijn dat rooms-katholieken zich zouden Inzetten voor een protestantse aangelegenheid. Dit hartverwarmende verschijnsel van toenemende saamhorigheid zal er waar schijnlijk toe kunnen bijdragen, dat het orgelfonds een flinke stoot tn de goede richting kan worden gegeven. De be trekkelijk weinig protestanten in Venlo hebben zelf reeds een indrukwekkende prestatie geleverd door een bedrag van rond 10.000.— bijeen te brengen voor het nieuwe kerkorgel. Voordien heb ben zij reeds grote offers gebracht bij de restauratie van hun kerk, herstel er verbetering van de pastorie en de uit breiding van het gemeentecentrum. Amendement inzake gebed op scholen In zijn tweede brief aan de Corinthiërs wijst Paulus op de betekenis van Gods Woord voor hem persoonlijk en op de heerlijkheid des Heren, die hem is geopenbaard. Door dit alles, zo schrijft hij o.m., verliezen wij de moed niet, maar hebben wij verworpen alle schandelijke praktijken, die het licht niet kunnen zijn. En: de God, die gesproken heeft: Licht schijne uit het duister, heeft het doen schijnen in onze harten om ons te verlichten met de kennis der heerlijkheid Gods in het aangezicht van Christus. Hierin ligt iets van blijheid, van dankbaarheid, van vreugde, van geluk. En als Paulus al dat vreugdevolle bezit heeft opgesomd, laat hij feitelijk een waarschuwing horen. „Maar wij hebben deze schat in aarden vaten(2 Corinthe 47). Paulus gebruikt een beeldspraak. In het Joodse land werd alles wat kostbaar was en waarop men zuinig wilde zijn, bewaard in aarden vaten. Om het te behoeden voor breuk en voor diefstal. De waarschuwing is: weest voorzichtig met hetgeen gij van God aan geloof, aan openbaring, aan heerlijk heid hebt ontvangen, bewaart het goed, weest er zuinig op, zorgt er voor, dat het u niet ontnomen wordt. Een schat in aarden vaten. Het is een woord, dat aan waarde niet heeft ingeboet, nog niet na zovele eeuwen. De vijanden van de kinderen Gods slapen niet. Elke dag opnieuw trekken zij er op uit om hen op de meest geraffineerde wijze te bena deren en te trachten hun de schat te ontnemen. Daarom laten wij wat God ons in Zijn goedheid gaf bewaren in aarden vaten. Senator James O. Eatland heeft een amendement op de grondwet voorge- jMaar onder al de vrolijkheid isteld, dat ten doel heeft, het effect en door werd men soms levensgroot de toepassing van de uitspraak van de geconfronteerd met de nood van de Hoge Raad. waarbij het bidden op jeugd in de straat en met het door openbare scholen wordt verboden, te prof. Bavinck al genoemde pro- niet te doen, resp. onmogelijk te ma- bleem van „Gods afwezigheid". Iken. Van 23 tot 26 juni is in Wenen de jaarvergadering van de Werk gemeenschap van Prot. Journa listen gehouden. Redacteuren uit Frankrijk, West- en Oost-Duits- land, Zwitserland, Zweden, Dene- marken en Nederland waren, zo als de laatste acht jaren gebrui kelijk, bijeen om over allerlei vraagstukken, die nauw samen hangen met hun journalistieke werkzaamheden in kerkelijke ru- Dneken, te spreken. Voorzitter Christ. Blindenhond (Van een on.er medewerker.) SJSfS. In hervormd centrum Boschlust te Zeist kwamen zaterdag een 500-1.- tal leden van de Nederlandse Christelijke Blindenbond voor een bondsdag bijeen. Gezien het leden tal van deze vereniging die per 31 december 1961 888 leden telde, mag zeer zeker wel van een over weldigende belangstelling gespro ken worden. De keuze van de dag, voor het eerst werd nl. op de „vrije zaterdag" geconfereerd, is daaraan zeker niet vreemd. Bondsvoorzitter A. Korving hield op deze 38-ste bondsdag een toespraak waarin veel dankbaarheid te beluisteren viel, maar waarin ook telkenmale een vinger bij een zere plek werd gelegd. Dankbaar - neid voor wat reeds werd bereikt voor deze groep van gehandicapten. Het stre- zoveel mogelijk als normale sen behandeld te worden blijft bestaan, al blijft zelfkennis en besef van werke lijkheidszin nodig. Ten aanzien van het uitoefenen var een beroep blijven er evenwel veel wen sen bestaan. Vele beroepen, aldus de heer Prof. Smits constateerde, dat het tegen-1 Korving blijven voor ons gesloten, woordige proces van verstedelijking de gemeente Zeist die deze vergade- mens het gemeentebestuur een toeriep. Deze spreker merkte dat ook voor buitenstaanders het werk van deze organisatie waardering en bewondering oproept. Het feit dat dez.e bond een christelijke vereniging wil zijn houdt ook hoge verplichtingen in: het is daarom verheugend dat het een duidelijk getuigenis geeft als onder meer in het jaarverslag tot uiting komt. Dr. Boswijk van „Sonneheerdt" deelde i zijn toespraakje mede dat de inge- oruikneming van een apart paviljoen voor bejaarde blinden heeft bewezen in een grote behoefte te voldoen. Het is reeds zover gekomen dat een wachtlijst moest worden samengesteld om de aan raden redelijk te kunnen opvangen. Een vertegenwoordiger van de Ver. Nederlands Blindenwezen onderstreepte de goede verstandhouding die er bestaat tussen de drie blindenorganisaties. Na de morgenbijeenkomst, waarin vele huishoudelijke- en andere zaken worden behandeld, beluisterden de bondsdag- gangers in de middaguren een kleinkunst- programma, waarin zang, voordracht en muziek ten gehore werd gebracht en eer waardige afsluiting vormde van een bly beleefde reünie. s land zich kenmerkt door een betrek- lijk geringe groei of zelfs een zekere volkingsafname van de grote steden en t vrij sterke toeneming van de bevol king in de nog niet volgebouwde rand gemeenten aan de ene kant en (althans in het westen des lands) de opkomst van gemeenten op enige afstand van de grote steden in „het groene hart" van do Rand stad Holland. In feite is er thans dan ook meer sprake van een proces van sub-ur banisatie dan van eigenlijke urbanisatie. Kleine steden werden na de oorlog groot en plattelandsgemeenten werden kleine steden. In het westen deed zich bovendien een nieuw verschijnsel voor: in het pol derland deed het snel stijgend aantal fo renzen sommige plattelandsgemeenten sterk groeien. Zij werken overdag in de steden en hebben in hun beperkte vrije tijd weinig tijd voor de kerk. De verste delijking slaat meer op de dorpen dan op de steden. is de vraag of daarin ooit verandering zal een plaats kan verwan Naarmate de scheiding tusse iltrekt e - - - I toeneemt, zullen de woonfunctie voortdurende toenemende mate- recreatiefunctie op bet platteland sterker De inkomsten uit de re- nu reeds de helft van de landbouw op het riele welvaart. De statische plat-1 ^atje°bedragen i telandssamenleving is verloren ge- het inkomen moderne massa-communicatiemid delen. De kerk, aldua dc heer Egaj. dient zich bewust te zijn. dat zij daardoor nog slechts korte tijd putten kan uit de bron non van een traditionele kerkelijke ge bondenheid en van een kerkelijke trouw vanuit sociale normen gevoed. De kerk 7--.'. daarom met name de jeugd anders moeten benaderen Als gevolg van de industrialisatie en verstedelijking vervagen de agrarische cultuurpatronen jnel Het sociale leven in dc dorpen wordt meer gedifferen- t.cerd. Het levensideaal van de plattelan ders wordt steeds meer ontleend aan het leefpatroon van de stedelijke midden- Daarnaast wordt de pastorale zorg van de kerk uitgehold door een vergaande materiele overheidszorg, gepaard aan een steeds intenser maatschappelijke voor lichting en begeleiding, die van Indivuële zorg evolueert naar milieu verbeterend opbouwwerk, waarin de plaats van de kerk slechts vaag te onderkennen valt Dit dwingt de kerk tot nadere bezinning «n intreding m organische vormen Da functie van de arbeid in het men selijk leren wordt steeds meer bepertrt. wijken in de steden vertonen dit kenmerkend verschil met de vroegere wijken, dat ze niet elkaar overvloeden, maar „dorpsgewijze" zijn en worden ge bouwd. Hierdoor is een nieuwe problema. tiek van „sociale wijkopbouw" ontstaan, ter oplossing waarvan de kerken een eigen bijdrage hebben te leveren. Prof. Smits was van oordeel, dat de samen werking van verbanden in de wijken, waarbij de kerken een belangrijke rol kunnen spelen, veel zal kunnen bijdragen tot verhoging J-' stad. De wijkgemeentc moet daarom nog al tijd als het voornaamste beginsel van kerkelijke gemeentestructuur in de nieu we stedelijke samenlevingsvormen i de leefbaarheid in de komen. Daartoe is het nodig research- werk te verrichten, practische ervaring doen, en tenslotte, maar niet als onbelangrijkste punt: overreding. Het komt nog maar al te vaak voor dat Min den die zich op een bepaalde studie heb ben geworpen, niet het zo begeerde be roep kunnen krijgen. Ook ln de sector van verantwoordelijke functies en ook in leiding gevende betrekkingen zijn nog maar sporadisch blinden werkzaam. Het Is daarom onze wens dat instellingen op het terrein van de blindenzorg een aktieve rol gaan spelen. Het jaarverslag maakt oun. melding an de totstandgekomen uitgave van Kramers Vreemde Woordentolk ir braille, dat gereed kon komen door de steun van particulieren, het Prins Bernhard-fonds i het ministerie van O., K. en W. Enkele gasten die op deze bondsdag inwezig waren, waren zoals te doen ge- Vluchtelingenjeugd op de Vel uwe Door bemiddeling van het comité „Mensen in nood" zijn tot dusver 193 vluchtelingen-kinderen bij pleegouders in gemeenten op de Noord- en de Noord- west-Veluwe voor een tijdelijk verblijf ondergebracht. Honderd van deze kin deren. die na afloop van dit tijdelijk verblijf naar hun ouders terugkeerden, komen binnenkort terug voor een nieuwe vakantie van zes weken bij hun Veluwse weldoeners. Dit is door dr. B. Bosch, vice- zitter van het comité, in een persconfe rentie medegedeeld, waarbij hij de aan dacht vestigde op de hoge kosten, die deze actie met zich brengt. Deze kosten worden echter door de plaatselijke be volking en bedrijven royaal gedragen. gen te stellen benut. Een der vragen was: „Als de R.K. kerk pretendeert de enige ware kerk te zijn en andere kerkgenootschappen op de verkeerde weg zijn (of) zoals is gezegd:: waren verdoemd), dan is toch in principe de imenwerking onmogelijk". Mgr. Willebrands antwoordde daar op, dat nooit is bedoeld dat andere kerken zouden zijn verdoemd, doch dat het vertaald moet worden dat zij op de verkeerde weg zijn. Tot slot gaf bisschop D. S. May van de Evang. kerk van Oostenrijk een terugblik op de conferentie van New Delhi. Besloten werd om in 1963 de jaarvergadering in Kopenha gen te houden. waren vertegenwoordigd, was onder deren als spreker uitgenodigd: Mgr. J. G. M. Willebrands, assistent van de kardinaal Bea. belast met het secreta riaat ter bestudering van vraagstukken inzake de eenheid van Christenen, zo als deze in het komende concilie tol uiting zullen komen. Oproep Mgr. Willebrandse sprak derwerp „Wat kan de rooms-katholieke kerk bijdragen voor de oecumenische beweging", abstract gesteld: Wat kan de rooms-katholieke kerk bijdragen door het komende concilie nische beweging. Mgr. Willebrands sprak onder meer over wezen en doel van de pauselijke oproep om dit concilie te houden. Het concilie 1 s de grote gebeurtenis, te- in deze tijd een einde Is ge komen aan een aera en een nieuwe tijd het kerkelijke gebeuren kan wor den ingeluid. Het is niet de bedoeling dat de kardi nalen en bisschoppen reeds van tevoren de vragen zullen samenstellen, maar veeleer in aanwezigheid van alle deel- iver de op het concilie te stel len vragen zullen discussiëren. De vragen zullen moeten worden open platen wanneer bepaalde vast te stel en onderwerpen zullen worden behan deld. Het kan immers gebeuren dat er bepaald onderwerp ter tafel komt waarover geen der aanwezige kardina len en bisschoppen (plus minus 28 en 3.000) het nodig vinden een diskussie op touw te zetten. Ondertverpen Mgr. Willebrands wilde het aldus a.v. het komend concilie te stellen: a. Geef ons duidelijke onderwerpen, b. Geef ons theologische vragen die :n diskussie over de oecumenische be weging openlaten, c. Geef ons speelruimte, dit alles omdat het concilie, juist door de aanwezigheid van velen, oo' irotestantse „beobachters", een eerlij- je poging wil zijn in het openbaar de diskussie tussen kardinalen en bisschop pen mogelijk te maken. De Heilige Geest moge de vertegen woordigers van de rooms-katholieke kerk leiden en ieder wil zich stellen onder deze Leiding. De geest is niet gedeeld. Als het zo is dat men tot een duide lijke uitspraak komt en als de Heilige Geest daarbij is, dan zal in de dialoog klaarheid komen, aldus Mgr. Wille brands. Natuurlijk Is het een gave Gods, dat geen kerkgescheidenheid kaï staan. Het ls mensenwerk dat scheiding is. Nog nooit was er eei cille waar vertegenwoordigers va dere kerkgenootschappen waren uitge nodigd. Is deze daad dan niet een be wijs om volkomen open te willen zijn. „WIJ willen een open boek zijn, aldus mgr. Willebrands. Plooien blijven langer in rokken en pantalons als u een heel eenvoudig midddeltje toepast. Erg handig en gemakkelijk Te vinden in „Dat zit zo" op bladzij 48 MET DEZE BON WORDT HET BOEK VAN U (in envelop of op kaart geplakt verzenden aan het Samenwerking De protestantse journalisten heb ben natuurlijk de gelegenheid om vra kunt noteren als nieuwe abonnee: Datum van ingang BETALING PER WEEK M A AND/K WARTAAL/GIRO (Doorhalen wat niet van toepassing is) Zelf was lk al abonnee. Voor het aanbrengen van bovenstaande nieuwe abonnee heb ik dus recht op DAT ZIT ZO Schrijf hier uw eigen naam en adres Dat zit zo" een boek boor devol met ongelooflijk handige wenken is niet in de winkel te koop. - op t i een lichte deel grove blad- of bosgrond, wat a i lichte grijs- teerde stalmest, turfmolm Vraag: Wat is den beschouwd. De decentralisering in de vorm van wijk gemeenten heeft reeds zeer stimulerend gewerkt op allerlei acti viteiten en het pastorale contact zichtbaar verbeterd. Prof. Smits was van mening, dat de ontwikkeling zal ook L in de grotere woonkernen bevorderen dc ontvolking van het platteland tegen gaan De ruimtelijke ontwikkeling nood zaakt tot streekvoorzieningen en tot den ken in streek verband De kerk dient evcn-| eens haar plaats in de regio te bepalenj door streeksgewijze te denken. De ver stedelijkte levensgewoonten stellen hoge eisen aan het sociaai-hygiënisch milieu en tan het culturele klimaat. Kostbare socia le en culturele voorzieningen noodzaken Iddlnc vani. N.H. UH, b» b^r was.'dat noch in de arbeid, noch in dc laire arbeid veelal ten onrechte uitgaat vrijetijdsbesteding een geestelijk igoie- ment is vol te houden. Naar zun mening verstedelijkende pla.. nest en irrt er levensbeschouwelijk overleg functie van de zg. huisgemeenten, die en samenwerking geboden, opdat de Kerk sinds 1945 ln velerlei vorm en onder heel van Christus integraal ingeschakeld zal verschillende namen ln het leven geroe- zijn bij de ruimtelijke ordening, bij het pen zijn, brengt tot het inzicht, dat men maatschappelijk opbouwwerk en bij de1 bij het voorop en centra*! jk Nviii *e omvangrijke culturele activiteiten, die 1 kleine groep de sociale werkelijkheid zelf een centrale plaats in de moderne maat- i te veel uit het oog verliest. Er zijn ook schappij zullen innemen „Gezamenlijke in de grote sUd nog altijd heel veel men- bezinning van de kerken, ook op het ter- sen met een gezond geestelijk leven, die rein van het geestelijk welzijnswerk is er niets voor voelen betrokken te worden noodzakelijk", zo meende dc heer Egas. 'in een kleine poep. En de kerk moet Prof. Smits, die sprak over de kerk in dan niet frunniken aan hun ziel, aldua «e nieuwe stedelijke samenlevtngsvor- prof. Smits. bruine jabo-vloerbedekking enige bloeddruppels gevallen, die zich maar niet laten verwijderen. Antwoord: U kunt deze verwijderen voorjaar met een drie procent oplossing van met plas waterstofperoxyae. waaraan zo nodig glas. Bladafval een beetje ammonia is toegevoegd. Na deze behandeling onmiddellijk spoelen met schoon water en tenslotte met wat water en azijn om de kleur zo no dig wat op te halen als deze door de eerste behandeling geleden heeft. zand. Men moet de pot goed draine ren met een laag potscherven op de opening van de pot. Men kan haar in js .-.-t—pQj sche wcg het geluid stereo-elektro-grammo- zomer stekken in i foon? Wat zijn stereo- en monoplaten' Antwoord: Een elektro-grammofoon grammofoon, die langs elektri- ..„v de plaat plastic hoes of in een jampot of brengt via een versterker. Dit in te- de winter is geen genstelling tot heel oude aparte gram- elektro-grammo- groef worden alleen geluiden binnen een bepaald bereik opcer.nmcn en in de andere groef de overige geluiden. Een grammofoon, geschikt voor het afdraaien van stereoplaten, heeft daar om twee elementen achter de saffier in één kop. Deze beide elementen zet- nachts de temperatuur niet te laag mechanische weg het geluid Vraag: Ik heb het plan een beug te maken. Kunt u mij zo uitvoerig moge deze tak van visserij vertel- tot hun «.v,ss45"h.„xt!f£Tïrs,n.,?",,:asi' Zij heeft een lange stengel, die bezet is met ingesloten blaadjes. Is het een hang- of staande plant? Antwoord: Uw plant is een columnea, en zeer waarschijnlijk columnea glo- riosa, een hangplant voor Ac warme kamer. Zij bloeit gewoonlijk voorjaar en de zomer. Zij een plaats op het Zuiden, niet volle zon. waartegen^| deze plaat, de afdraai- versterkingsapparatuur een z.g. ruim telijke weergave krijgt. De bedoeling is door middel van stereomuziek de Brn-vo. vu..». luisteraar de indruk te gevem dat de len ook in aanmerking komen als aas? J1 ,u-j e ,n hoekJe k°.I"t'. het beste aas? Op hoeveel afstand van elkaar moeten de haken verwij derd zijn. wat is de lengte der zijlijn tjes ënz. enz. Ik heb zelf een saailng garnalen te vangen. Zouden garna- -Antwoord: De beug. een vislijn 1 Zij verlangt 70 meter lengte, heeft om *,20 meter dwarslijntjes. de zogenaam- Men onderscheidt ae wijde moet scher- de i en vooral van de dwarslijntjes ongi op zonnige dagen sproeien. In de meter van elkaar staan. Ai groeitijd moet u veel water geven uitvoering is. Hierdoor komen wij tot de beant woording van uw tweede vraag. Wan ten elk een aantal trillingen c eigen stroomketen. Het ene element staat in verbinding met één luid-spre- de oude ker, ^waaruit dus de geluiden binnen Wanneer deze luidsprekers sterkingsapparatuur niet naast elkaar ar uit elkaar worden opgesteld in ruimte, waarin men luistert, dan wordt de ruimtelijke illusie opgeroe pen. Omdat de stereoplaten ook met een normale pick-up kunnen worden afgetast, kunt u ze rustig als monopla ten afdraaien en dus op één luidspre ker daarnaar luisteren. Vraag: In onze badkamer ligt zwart Lnlaid-zeil, gespikkeld met allerlei kleuren (Krommenie). Het wordt nu dan ingewreven met linoglar" men een monoplaat afdraait, dan Toch laten waterspatten voortdurend komt het geluid gewoon uit één luid- witte vlekken achter. Wat moet ik om de 14 dagen kunstmest, weinig gieten en niet mest bloei worden de uitgebloeide scheuten bevestigt Winters doet u het Na de gers). U zet de beug uit ongeveer laag Dat vindt tevens zijn oorzaak het feit, dat de klanken niet te sprei den zijn, doordat al die klanken opge- lage to- daartegen doen? een luchtig grond mengsel, b.v. een nen. twee groeven naast elkaar. In de ene Antwoord: Daar de linoglans blijk baar niet voldoende bescherming geeft, is het raadzaam een laag goede wrijf- was te gebruiken, maar bovendien de spoedig mogelijk weg te n«-

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2