ILFOCHROME Eén regeling openbaar onderwijs en bijzonder „Werkdag van negen uur in het algemeen te lang" Debat over toelating humanistisch onderwijs Zegt Roemers tot NVV op congres in Rotterdam Gelier haalde Keres in door winst op Benkoe en dit in Kleinhandel vroeg voor eieren te lioge prijs Nog zevenhonderd man te veel bij de K.L.M. Nieuw-Guinea Vl'WE LELDSCHE COURANT DONDERDAG 28 JUNI 1962 l- 8.' Tweede Kamer tegen splitsing (Van onze parlementsredactie) I P^E meerderheid van de Tweede Kamer heeft gistermiddag de prin- I L' cipiële uitspraak gedaan, dat in het systeem van de Mammoetwet I een verdere splitsing moet worden aangebracht tussen enerzijds de re- <elen voor de inrichting van het openbaar (voortgezet) onderwijs en an derzijds de voorwaarden voor de subsidiëring van het bijzonder onder vijs. Die Kamermeerderheid ging akkoord met het voorstel van minister ,^als om die „regelen" en „voorwaarden" in één gemeenschappelijke re geling onder te brengen. Een amendement van prof. Versteeg (a.r.), lat de splitsing beoogde, werd door de Kamer verworpen met alleen de temmen van A.R., C.H., S.G.P. en de KVP. dr. Lucas vóór. Daardoor twamen ook andere amendementen-Versteeg, die op de splitsing betrek- ;ing hadden, te vervallen. De kwestie waar het hier om ging, s van meet af aan één der knelpun- en geweest in de discussie rond de kammoetwet. De mening van prof. fersteeg c.s. was. dat in de voor- rellen van minister Cals onvoldoen- e tot uiting komt, dat de taak van overheid ten opzichte van het ijzonder onderwijs een heel andere dan die ten aanzien van het open aar onderwijs. Bij het stellen van ;gelen omtrent de inrichting van et openbaar onderwijs is de wetge- principieel niet aan besprekin- en gebonden. Maar wat het bijzon- er onderwijs betreft dient hij zich beperken tot het stellen van de trikt noodzakelijke subsidievoor waarden. van zaken, die bij de regeling het openbaar onderwijs aan de rde kunnen komen, moeten volgens rof. Versteeg c.s. daarom bij de sub- dievoorwaarden voor de bijzondere holen buiten beschouwing blijven aatstgenoemde scholen moeten b.v. de rijheid hebben om andere, niet-ver- lichte vakken aan hun lesrooster toe voegen en om (met gebruikmaking eigen middelen) kleine, klassen te men. Een en ander kan slechts tol ijn recht komen door o.m. de „rege- „voorwaarden" voor resp. hel penbaar en het bijzonder onderwijs in afzonderlijke groepen onder te rengen. Daartoe dienden dus de men dement en -V ersteeg De uiteenzettingen van de a.r. woord- oerder op dit punt vonden „sterke weerklank" bij de K.V.P.-ster mej. Nol- ontmoetten ook „begrip" bij de Dcialist Kleijwegt, maar beide sprekers .onden toch niet met het a.r. voorstel ot splitsing akkoord gaan. Mej. Nolte kilde de vrijheid 'van het bijzonder on- xerwijs inbouwen in het systeem van iet wetsontwerp. Aan dit systeem zeil neende zij niet te moeten tornen. We! volgens haar bij de behandeling de artikelen inzake de inrichting (beide vormen van) onderwijs puni punt moeten worden nagegaan ol le bijzondere positie van het bijzondei inderwijs in het ontwerp wel voldoende i z'n recht komt De heer Kleijwegt betoogde, dat ooh x>r zijn fractie de vrijheid van on- lerwijs een groot goed is. Hij erkende rolmondig, dat de taak van de overheid zien van het openbaar onder geheel andere is als die ten op- ichte van het bijzonder onderwijs. De Kleijwegt begreep echter niel n het „principieel geboden" ls het ontwerp opgenomen gemeen- ichappelijke regeling voor beide vormen onderwijs uit elkaar te halen. Dal is noch bij de regeling voor het weïen- ichappelijk onderwijs, noch bij die voor het lager onderwijs het geval. Prof. Ver- iteeg moet concreet aantonen waarom bij het voortgezet onderwijs wél Concurrentie Met nadruk verzekerde de heer Kleij wegt, dat met hem moeilijk valt te ipraten als men niet aanvaardt, dat hei voor de volle honderd procent gesubsi dieerde bijzonder onderwijs beperkingen kunnen worden opgelegd. Bij het achler- wege-blijven van die beperkingen zou het bijzonder onderwijs kwalita-iief bo ven het openbaar onderwijs kunnen uit broeien. b.v. door met eigen middelen kleine klassen lev vormen. Dat zou de (billijke concurrentie-verhouding met het openbaar onderwijs ernstig verstoren. Dan zou van oneerlijkheid en onrecht- I vaardigheid sprake zijn. Minister Cals moest prof Versteeg meedelen, dat diens algemene standpunt hem te ver ging. Wel wilde hij (met |mej. Nolte) over alle onderdelen van de artikelen inzake de inrichting van het (onderwijs afzonderlijk spreken om te den in hoeverre aan de a.r. wensen te- |gemoet kan worden gekomen. Maar hij kon niet inzien, dat de door prof. Ver steeg beoogde splitsing op principiële gronden noodzakelijk ls. De gekozen «etsmethodiek raakt de verschillende positie van beide vormen van enderwijs ten opzichte van de overheid niet. De binding van het bijzonder onderwijs met de overheid blijft precies dezelfde, of die nu geregeld wordt in aparte arti kelen dan wel in één artikel, tezamen met het openbaar onderwijs. Over de vrijheid van onderwijs hield de minis ter een uitvoerig betoog, dat uitmond de in de conclusie, dat men de bestaan de verschillen tussen openbaar eh bij zonder onderwijs niet moet „overtrek- Nadat de Kamermeerderheid ziel. door de verwerping van het amende ment-Versteeg tegen de splitsing had uit gesproken. kwamen ook de a.r. amen dementen te vervallen die aan de twee afzonderlijke regelingen voor resp. open baar en bijzonder onderwijs gestalte poogden te geven. Voor wat betreft het openbaar onderwijs kwamen dit amendementen vrijwel overeen met dó door de minister voorgestelde gemeen schappelijke regeling. Wat het bijzondei onderwijs aangaat trachten ze ecntei vast te leggen, dat geen subsidievoor waarden mogen worden gesteld omtrent het maximum aantal te volgen lessen, de splitsing van klassen en het samen vat len van leerjaren. Wat betreft de va kantie openden de a.r. amendementen slechts de mogelijkheid, dat voorwaar den worden gesteld omtrent het maxi mum aantal vakantiedagen. Voorts slo ten ze de ministeriële bevoegdheid om leerplannen goed te keuren uit wat de vakken aangaat die verband houden met de richting van het onderwijs. Ten slotte maakten ze het de minister on mogelijk een bindende leerstofomschrij ving vast te stellen, behalve dan voor wat betreft de praktische vakken aan de scholen voor beroepsonderwijs. Nieuw amendement Prof. Versteeg ging na de geruisloze verdwijning van al deze voorstellen niet bij de pakken neerzitten. In de loop van de middag diende hij op het artikel be treffende de regeling van de inrichting van (openbaar en bijzonder) onderwijs een amendement in. dat behalve door enkele van zijn fractiegenoten ook was ondertekend door mej. Nolte en dr. Al- bering van de K.V.P.-fractie. Dit voor stel wil o.m. vastleggen, dat de minis ;er in bijzondere gevallen van de alge mene voorschriften omtrent splitsing er samenvoeging van klassen kan afwijken voorzover het een rijksschool betreft en goed kan keuren dat daarvan wordt afgeweken voorzover het een gemeente lijke of een bijzondere school betreft. In de toelichting wordt gezegd: „Nu de Kamer heeft gemeend, dat de regeling van het openbaar onderwijs en de sub sidievoorwaarden voor het bijzonder on derwijs niet afzonderlijk naast elkaar moeten worden gesteld, is de regeling van dit amendement de maximale ge meenschappelijke soepelheid, die kan worden bereikt". Dit A.R.-K.V.P.-amen- dement zou vanmiddag In behandeling komen, tezamen met enkele door prof. Versteef ingediende (en gehandhaag- de) amendementen tot opheffing van de beperkingen, die volgens het ontwerp gelden voor de toevoeging van niet- verpliohte vakken aan de lesroosters van v.g.o.-soholen. (Voor vervolg zie pagina 10) De 53-jarige heer P. Wensink uit Westervoort is gisteren bij een verkeers ongeval in Arnhem om het leven geko men. Hij kwam met zijn bromfiets in botsing met een bestelauto, waarbij hij op slag werd gedood. De heer Wensink was weduwnaar en had vier kinderen. Veel Kamerleden menen: Vermogens worden te zwaar belast (Van onze parlementsredactie) Veel leden van de Tweede Kamer, waarschijnlijk de K.V.P.-fractie, zün mening, dat het tarief van de vermogens belasting aanzienlijk moet worden laagd. Dit staat te lezen in het voorlopig verslag van de Kamer over het ontwerp van wet op de vermogensbelasting 1960. Deze Kamerleden wijzen erop, dat de vermogensbezitter minder dan vroeger een voorsprong heeft op de werknemer, die geen vermogen bezit. Kon vroeger het vermogen gelden als reserve voor oude dom. werkloosheid e d.. een reserve, d een werknemer niet bezat, thans bestaan sociale regelingen die ook voor de werk nemer dergelijke zekerheden garandei De voorsprong, die de vermogensbe zitter had op de werknemer is voorts verkleind, nu de werknemer ziin sociale zekerheden mede verwierf dank zij een lager belastingtarief. Nu de voorsprong van de vermogensbezitter op de werk nemer is verminderd, zou alleen a! om deze reden de vermogensbelasting ver laagd moeten worden, menen deze leden Naar de mening van dezelfde leden wordt de extra-draagkracht, die uit het vermogen voortvloeit, doch welke js minderd sinds 1940. praktisch wegbelast door de cumulerende werking van komstenbelasting, vermogensbelasting successierecht. Daarbij mag niet worden vergeten, dat de vermogensbezitter grote Veel andere leden, waarschijnlijk de socialisten, stellen echter daartegenov dat degene die inkomsten heef' uit v< mogen oo grond van de stabiliteit en duurzaamheid van dit inkomen toch w over een grotere draagkracht beschikt dan degene, die gelijke inkomsten door eigen arbeidsprestaties verwerft. Boven dien versohaft ook het vermogen zelf, af gezien van de inkomsten daaruit, aan de eigenaar een maatschappelijke voor sprong en heft het de noodzaak van be sparingen geheel of grotendeels op. De 42-jarige militair W. de Jong. die zondag in een ziekenhuis werd opge nomen na een botsing met zijn bromfiets tegen een tramwagen, is gisteravond a; zijn verwondingen overleden. Zijn zoo tje. dat achterop de bagagedrager zat, w zondag met een beenwond opgenomen. (Van onze soc.-econ. redactie) /"iM te komen tot een vijfdaagse werkweek en een vrije zaterdag heeft de werknemersvakbeweging de afgelopen jaren een negen-urige werk dag geaccepteerd. Drs. D. Roemers, voorzitter van het N.V.V., heeft van morgen bij de opening van de 23ste algemene vergadering van het ver bond in de Rivièrahal te Rotterdam, echter op het actuele punt vaju.de werktijdverkorting verklaard, dat een negen-urige arbeidsdag in het al gemeen als te lang beschouwd moet worden. Gedurende een overgangs periode is het N.V.V. bereid geweest het bezwaar van een dergelijke lange werkdag te aanvaarden om zo de vijfdaagse werkweek te realiseren. Hij was er zich van bewust, dat deze overgangsperiode niet enige maanden- maar enige jaren zal moeten duren. Hij voegde er echter aan toe: „Na 1955 hebben we zes jaar moeten wachten, ik zon thans opnieuw zes jaar wachten voor een verdere werktijdverkorting, dus tot 1968. beslist veel te lang vinden" Met betrekking tot het loonbeleid er kende die heer Roemers, dat de koop kracht van de lonen in de verslagpe riode niet.onaanzienlijk is gestegen. Overigens was de heer Roemers van mening, dat ondanks de gestegen koop. kracht vam de lonen, in vele gezin nen schraalhans nog keukenmeester ls en het woord „welvaart" slechts bitte re reacties kan teweegbrengen. Deze verbeteringen zouden ook niet aan de gedifferentieerde loonpolitiek maar uitsluitend aan de hoogconjunc tuur toegeschreven moeten wonden. Dp heer Roemers had ernst ige kritiek op het systeem van loonvorming. HIJ vond dart er de afgelopen Jaren van de be loofde grotere verantwoordelijkheid en grotere vrijheid voor het bedrijfsleven niiet veel terecht gekomen ls. Nooit na 1945 heeft de regering zich zoveel met de details van de loonooliitiek bezigge houden als sedert het optreden van het kabinet-De Quay. Hij noemde het onJutst. dat de loon ontwikkeling wordt afgestemd op de produktiviteitsontwikkeling in een be drijfstak- of onderneming. De macro- economische produktiviteitsontwikkeling is een belangrijk gegeven, maar dit zoo niet moeten betekenen, dat de loonont wikkeling in bedrijfstak en onderne ming wordt afgestemd op de micro-eco nomische produktiviteitsontwikkeling. „Dat is economisch dwaasheid en daar om praktisch niet vol te houden". De heer Roemers vreesde, dat in de ze hoogconjunctuur zich hetzelfde gaat voordoen als in de vorige periode van hoogconjunctuur. ..De lonen zijn te laat verhoogd. Dientengevolge zijn de win sten overmatig gestegen, hetgeen .rte investeringen scharp heeft doen toene men Daardoor zijn spanningen op de airb dsmarkt ontstaan" Een "nvcrmildeliik gevolg van dit al les noemde de heer Roemers de om vangrijke zwarte loonvorming. Ook in 1956 vrat de zwarte loonvorming aan de grondslagen vam de toenmalige loonpo litiek. Dit zou thans echter veel meer het geval zijn om dart de beloofde vrij heid da diisoipling heeft aangetast. De NVV-voorzitter concludeerde, dat de zwarte lonen economisch verant woord zijn en dan behoren ze niet zwart te zijn. ut ze leiden ons in het verderf en dam moet ar 'ets aan gedaan worden. Om te komen tot een fundameutcle wijziging in de inkomensverdeling sprak rte hep-- Roemers zich uit voor een ge zamenlijke aanpak door de drie werk- nemersvakrentrales Als mogelijkheden noemde hij gelijke kansen bij opvoe- dine en onderwijs, gedeeltelijke finan ciering van He sociale verzekering uit algemene middelen, het verlenen van overheidssubsidies voor maatschappelijk nuttige doeleinden, instelling van een vermogensaanwashelasting en verho ging van successierechten. Als illustratie van een onrechtvaardige vermogensverdeling noemde de heer Roemers de 16.000 Nederlanders, die een vermogen hebb-n van meer don f 300 000 Zij beschikken over ruim 35 procent van he' totaal aangetogen vermogen. In 1959 waren 370.000 persmen In de ver- De heer Roemers verklaarde veel kri tiek te hebben op het regeringsbeleid. Maar anderzijds wilde hij ook reke ning houden met het feit, «fat de par lementaire democratie dit regeringsbe leid tot uitkomst heeft. Wij kunnen dit betreuren, zo meende hjj. maar wii kun nen het niet negeren. Dat in de thans lopende parlementai re periode geen ontwerp van wet Inza ke de arbeidsongeschiktheidsverzekering meer tot stand zal komen, noemde de heer Roemers een grote teleurstelling. H(j had waardering voor de aangekon digde noodwet als pleister op de wond. maar de wond blüft schrünen. Van de Algemene Ouderdomswet zou voorts in plaats van een bodemvoorzie ning een minimum beutaansregeling ge maakt moeten worden. De heor Roemers zag ook nog een taak voor de wetgever in een goede regeling van het stakingsrecht. „Nu kan de vakbeweging bij iedere staking nog worden geconfronteerd met een veroordeling in kort ge-ding. Da-t verlamt de ael-ie-mogelijkheden. Dp vakbeweging heeft er recht op duide lijker te weten, waar zij aan toe is. In het Sociaal Charter voor Europa is het stakingsrecht uitdrukkelijk erkend". De heer Roemers wilde hiermee geen romantiek bed-rijven. Het NVV heeft nooit stakingen gezocht, zo verklaarde hij. Het zal diit ook in de toekomst niet doéff. Het stakinigswapen is het laatste middel en een tweesnijdend zwaard Voor het evenwicht der machtsverhou dingen is het echter onontbeerlijk. Het NW, de grootste werknemers- vakcentrale van Nederland, telt thans ongeveer 510.000 leden. Een verontrus tend verschijnsel noemde de heer Roe mers het, da'. d= beroepsbevolking reeds voor 42 proeent uit beambten bestaat (in 1959) en het percentage beambten- leden bij de vakbeweging veel geringer is. Zou de invloed van de vakbeweging onder de beambten niet groter worden, dan dreigt de wijziging m de samenstel ling van de oeroepsoevolking automa tisch een verzwakking van de vakbewe ging tot gevolg te hebben. Het kandidatenschaaktoernooi in Willemstad is met een ver bijsterende anti-climax ten aanzien van grootmeester Keres geëindigd. Tot de laatste ronde had Keres de eerste plaats kunnen grüpcn, maar ten gevolge van grote vermoeidheid bleef hü beneden zün normale vorm en eindigde met een half punt verschil achter de sterk en gelijkmatig spelende Petrosjan. Woensdagavond werd de afgebroken partij Benkoe Gelier gespeeld, de laatste krachtmeting van dit toernooi. Benkoe stond in een dame-eindspel twee pionnen voor, doch had weinig bedenktüd. Daar stond tegenover dat de Ame rikaan in kort bestek enige malen schaak kon geven om de i te halen en in elk geval remise te bereiken. Er was zelfs de volle winst te kunnen halen. Tot ieders verbazing echter velijks zün stukken en overschreed de tüd toen er nog twee worden gedaan. De publieke opinie, eerst °P de hand van de Ame rikaan, keerde zich door deze speelwüze tegen Benkoe ofschoon hij hiertoe uiter aard reglementair het volste recht heeft. verloren tüd wee de mogelükheid verzette Benkoe i Door de overwinning van Gelier ein digde deze gelijk met Keres. Deze door pech achtervolgde grootmeester zal nu een tweekamp met Geiler dienen te spe len. Daarbij komt nog dat Keres, wil hij de tweede plaats bereiken, minstens 2\>z punt zal moeten scoren, want een gelijk spel betekent volgens het Sonnenborn- Berger-systeem winst voor Geiler. Geiler, die een goed toernooi achter de rug heeft, was over de gang van zaken even verbaasd als de kijkers in de toer- nooizaal. Het bestuur van de Sisona heeft een telegram aan Folke Rogard, de president van de wereldschaakbond gezonden, met het voorstel de komende tweekamp in Rusland te doen verspelen. Grootmeester Averbaoh, leider van de Russische equipe en vice-president van de Russische schaakbond heeft zich met het voorstel van de Sisona akkoord ver klaard. Voetbal De Apeldoornsc tweede di visieclub AGOW heeft woensdagavond met 6—1 gewonnen van B S Veh Ort- mann, de hoogst geplaatste club in de eerste divisie van de Oostenrijkse voe'- balcompetitie. Bü rust leidde AGOW met 20. Waterpolo Voor de hoofdklasse van de zomercompetitie van de KNZB is woensdagavond in Hilversum de dames- waterpolowedstrijd De Robben-ODZ ge speeld. De Hilversumse dames wonnen met 81. Honkbal Op het honkbalveld aan de Jan van Galenstraat te Amsterdam heeft het Ned. honkbalteam met 21 verloren van het Amerikaanse leger- team Chatcurotoux Sabres. Eindstand i Petrosjan Geiler Korchnoi Benkoe Tal de kleurenfilm Uw vakbekwame fotohandelaar heeft ze reeds in huis - spoed U er heen! Met enthousiasme zal hij U vertellen van de alles overtreffende resultaten, die hij van ILFOCHROME zag Zijn mening is...Superieur in alle opzichten ongeëvenaarde scherpte „onzichtbare" korrel een rijk zacht kleurenpalet en De eis van deze tijd... vliegensvlug terug! DE CHANNEL AIR BRIDGE onderhoudt een dagelijkse luchtbrug Rotterdam - ILFORD CENTRALE. ILFOCHROME 32 cass. 36 opnamen incl. ontwikkelen f 14.25 cass. 20 opnamen incl. ontwikkelen f 10.80 ILFOCHROME 25 8mm 7,62 Mtr. incl. ontwikkelen f 15.15 ILFOCHROME DIA'S worden, behalve wanneer uitdrukkelijk anders vermeld wordt, ZONDER PRIJSVERHOGING gemon teerd in genummerde DUPLEXBOARD raampjes afgeleverd. ■fTELE levensmiddelenbedrijven hebben de afgelopen weken onvoldoende snel de sterke prijsverlagingen voor consumptie-eieren doorgegeven aan de consument. In vele gevallen hebben de detaillisten de winkelprijs die 11 a 12 cent per ei had kunnen bedragen, gehandhaafd op het peil van 14 cent of hoger. De voorzitter van het produktschap voor pluimvee er. eieren, de heer H. H. Garrelds, die hiervan gistermiddag in de openbare vergadering van het produktschap te Utrecht mededelingen deed, had de indruk, dat in het verleden prijsverhogingen voor eieren sneller in de consumentenprijs zijn verwerkt dan thans de prijsverlagingen. Het bestuur van het produktschap achtte deze kwestie belangrijk voor de hele Nederlandse pluimveehouderij, om dat het snel doorgeven van prijsverla gingen aan het publiek de omzet stimu leert en de eierprijs weer sneller op een redelgk peil brengt. Nu tengevolge van de minlniumln- voerprijs in West-Dultsland miljoenen eieren in Nederland onverkocht blijven is deze kwestie des te belangrijker. On ze eierexport is voor 85 tot 90G aan gewezen op uitvoer naar West-Duits- land. Onder normale omstandigheden gaan er per week tientallen miljoenen eieren naar de bondsrepubliek. Thans is deze uitvoer voor een belangrijk deel tot stilstand gekomen, omdat de eieren uit eigen produktie in Duitsland en uil aanwezige voorraden benedn de import gestelde minimumprijs aan het Duitse publiek worden verkocht. De mogelijkheid bestaat dat er bij de voering van dc EEG-heffingsverorde- ningen op 30 juli aanstaande een einde zal komen aan deze prijsbedervendt marktverstoring en ook de Nederland se export zich weer zal herstellen. Op het ogenblik wordt de voonaaa eieren ui ons land geschat op 30 mil joen stuks. Om in de grootste moeilijk heden te voorzien heeft het produkt schap aan de handel een prijsgaran tie toegezgd voor eieren in de klasse van 1 tot 4. die uiterlük op 7 juli in koelhuizen zün opgelsgaen. Deze eieren zullen dan later op aan wijzing van het produktschap weef wor den afgeleverd Het ls niet de bedoe HPOT dusverre hebben ongeveer dertienhonderd van de tweeduizend per- soneelsleden, die de KLM niet meer in dienst kan houden, een andere werkkring gevonden, althans zij zijn weggegaan, aldus verklaart presi dent-directeur E. H. van der Beugel in de Wolkenridder. Hij kan helaas niet beloven dat het bij deze maatregel zal blijven. Achter deze cijfers schuilt een wereld van moeilijke en pijnlijke beslissingen en van persoon lijke teleurstellingen. Wij zullen alles doen om de schok van deze af vloeiing op te vangen, doch het bestaan van de maatschappij in haar hui dige omvang staat op het spel. De regeringssteun is niet subsidie maar een borgstelling voor nieuwe le ningen. Er worden geen tekorten ge dekt en het ziet er op het ogenblik zelfs niet naar uit dat werkelijk geld van de belastingbetaler wordt gebruikt. Dit zou pas nodig zijn als wg onze ver- ulichtingen niet zouden kunnen nako- Het wetsontwerp geeft de kans ln drie jaar een normale toestand te herstellen Mocht dit niet kunnen, dan zullen er veel ernstiger maatregelen nodig zUn en zal op zgn minst de omvang van de KLM in het geding komen. Maar er i> geen enkele reden waarom de KLM geen aandeel zou blgven houden In overeen stemming met haar in 40 Jaar verworven naam en positie, aldus rte heer Van den Beugel. ling van het produktschap deze eieren weer ln de normale handel te brengen waardoor een wankele markt opnieuw zou worden verstoord. (Vervolg van pagina 1) Bovendien worden dc intensieve patrouilles verricht in een vrij dun be volkte str -ek, zodat men minder berich ten van de bevolking ontvangt dan in het westen. De Nederlandse militairen vorderen dan ook langzaam omdat men het terrein nauwkeurig moet uitkammen Er worden ook regelmatig luchtpatrouil les uitgevoerd. De gevangenneming van de parachutist geschiedde woensdag door een politiepa trouille. gesteund door Nederlandse mili tairen. in de kampong. Madelema aan de rivier Koembe, nadat de bevolking de man had ontdekt en de patrouille had gewaarschuwd. Over Fak-Fak. Kaimo-na en Sarong Is die laatste dagen van officiële züde wei nig medegedeeld. In Teminaboean is de uitzonderingstoestand geëindigd. De zui vering is daar vrijwel voltooid en men meent dat rich daar nog enkele ver spreide para's ophouden. Dit betekent echter met dat de geëvacueerde vrouwen en kinderen zullen worden teruggezon den. Het gouvernement heeft verklaard zich officieel niet tegen een terugkeer te willen verzetten doch het verzocht de geëvacueerden nog wat geduld te oefe nen tot een gun-tiger tijdstip. Dan pa* zal het gouvernement tegemoetkomingen voor terugkeer verlenen. De gevangenneming van de twee para's op Onin geschiedde Ln de nacht van woensdag np donderdag door Nederland se patrouilles. Gesproken brieven voor Nieuw-Guinea De Koninklgke Nederlandse Militaire Bond. Pro Rege, te Utrecht, vestigt er de aandacht op dat in zün tehuizen voor militairen reeds sinds 1961 aan ouders en familieleden van militairen in Nieuw- Guinea gelegenheid wordt geboden tot het opnemen van gesproken brieven De ouders en andere familieleden kun nen zich aanmelden bij de tehuisleiders van de Protestantse Militaire Tehuizen Het opnemen en beluisteren van de band jes geschiedt geheel in de privésfi»-r Voor verzending dienen de ouders zelf te zorgen. De stand van het schatkistpapier was 25 (18) juni in miljoenen guldens: Pro messen 712 (712), biljetten 2434,7 (2434.7) Verbod schoolgebed wekt beroering Beroering wekte in de Verenigde Sta ten de uitspraak van het Amerikaanse Hooggerechtshof, dat het bidden aan het begin van de lessen op de openbare scho len ln strüd Is met de grondwettelijke bepalingen over de scheiding van kerk en staat. Enkele Amerikaanse volksverte genwoordigers zullen voorstellen, deze bepalingen aldus te wüzigen dat ook In de toekomst op de openbare scholen met gebed kan worden begonnen. Het besluit van het hooggerechtshof hield een verbod in tot het zeggen van een kort gebed op de openbare scholen in de staat New York. Uit de bewoor dingen van rechter Hugo valt op te ma ken dat het voorschrift in verscheidene Amerikaanse staten, de dag met het Onze Vader te beginnen, tegen de Grond wet is. In het besluit wordt onder meer gezegd: „Het is geen heiligschennis ot anti-godsdienstig te zeggen dat iedere regering in dit land zich afzijdig dient te houden van het opstellen of toestaan vaa officiële gebeden Oud-president Herbert Hoover noemde het besluit een „verval van een van de heiligste Amerikaanse erfenissen" en heeft er bij het Congres op aangedrongen de grondwet te amenderen. De republi keinse senator J. Glenn Beall zei, een amendement te zullen indienen waarbij het gebed op de scholen wordt toegestaan. Verscheidene andere afgevaardigden heb ben gelijksoortige voorstellen aangekon digd. De Rooms-Kathol.eke aartsbisschop van New York. kardinaal Francis Spellman, zei „geschokt en verontrust" te zijn door een besluit dat „de Goddelüke traditie waarin de Amerikaanse kinderen reeds zo lang worden opgevoed in de kern aan- De voorzitter van he' Amerikaanse Joodse Comité, A. M. Sonnabend, zei echter het besluit als een stap ten gunde van „het grondprincipe van de Grondwet van scheiding tussen kerk en staat" te verwelkomen De bijeenkomst van het Huis van Afge vaardigden werd dinsdag door de geeste lijke van het Huis. de predikant Bernard Braskamp, met het gebruikelgke gebed geopend Op zijn persconferentie zei president Kennedy, dat er een eenvoudig middel 'aestaat tegen het besluit van het Ame rikaanse hooggerechtshof, waarbg offi ciële ;;e! i op openbare scholen wor den verboden, namelijk „zelf te bidden". Het. ivan belang de besluiten van het hooggerechtshof te steunen, „zelfs wan neer wij het er niet mee eens zijn", o zei hij Kennedy, die Rooms-Kathollek is, zei ie hopen dat door het besluit de Ame rikaanse ouders hun godsdienstige ge bruiken in het gezin zullen intensiveren. „Ik geloof dat het goed is. ieder Ameri kaans gezin eraan te herinneren dat wij thuis heel wat meer kunnen bidden en de kerken met veel meer geloof kun nen bezoeken". Europoc socialisten legen Franco in EEG De Europese socialisten hebben zich uitgesproken tegen deelneming van Franeo-Spanje aan het werk van de in stellingen van het ..vrije Europa".

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 9