BK) DOP EEK FIETS MD NIETS! BON h Oostenrijker zwoegde in de Nienwgninese bergen MUNT u zul! ^Aantal tyfuspatiënten in Amsterdam nu al zes Aantal misvormde baby's op 3000 a 5000 geschat Kennedy volgt beleid van Dulles inzake Formosa /ft eeft ojntc hy Het geweldige geheugen JIM AANSCHAF BURGERKLEDING „Is het juist, dat aan militairen, die naar Nederlands Nieuw-Guinea worden uitgezonden en overeenkomstig de voorschriften van de minister in burgerkleding moeten reizen, ter aanschaffing van deze kleding een voorschot ten bedrage van 150 kan worden verleend?" Aldus heeft het Tweede-Kamerlid Wierda (soc.) schriftelijk aan de minister van defensie gevraagd. Het Kamerlid informeert of het waar is. dat dit voorschot na aankomst in Nieuw-Guinea in termijnen moet worden afbetaald. Indien door de minister hierop bevestigend wordt geantwoord, dan vraagt de heer Wierda of de bewindsman wil meedelen, waarom hij „overwegend dienstplichtige militairen verplicht een aanzienlijke uitgave te doen voor burgerkleding, die zij op zijn last moeten dragen en die bovendien in tropische omstandigheden snel in kwaliteit achteruitgaat". Het Kamerlid vraagt de minister of deze bereid is de huidige regeling zodanig te herzien, dat aan de uitvoering van zijn voorschriften ter zake voor de betrokken militairen geen kosten zijn verbonden. In Hollandia komt Rockef el Ier-museum Spoedig zullen in Hollandia de werk zaamheden beginnen voor de vestiging van het museum ter nagedachtenis .van Michael Rockefeller die in november bij de zuidkust van Nieuw-Guinea is omge komen nadat zijn bootje was omgeslagen. De Nederlandse antropoloog Wassing, die Michael Rockefeller op zijn reis in Nieuw-Guinea had vergezeld, heeft het toezicht op de plannen voor de bouw van het museum. De vader van Michael, gou verneur Nelson Rockefeller, heeft, zoals bekend. 20.000 dollar geschonken voor de bouw van het museum uit dankbaarheid voor de Nederlandse hulp bij het zoeken naar zijn zoon. De heer Wassing zei dat men het museum het ..Michael Rockefel ler gedachtenis museum" had willen noe men maar dat Nelson Rockefeller dit denkbeeld niet had goedgekeurd. In plaats daarvan zal in het rm gedenkplaat worden geplaatst. toP Neem Boldoot mee op reis 01 ate! ELKE DAG - 3 MAANDEN LANG (t(m 30 juni'62) heeft iedereen die een nieuwe fiets koopt, de kans diefiets(plus toebehoren) cadeau te krijgen DIT ZIJN DE WINNAARS VAN DE ELFDE WEEK - Crardc saterdag i juni !8«n :ot nu I li nOPfK Burgcm. lajn 15. Drieberjtn r"cu WOENSDAG 1ï JUNI I Op I Wouwj^/fVlM. Rooicndul gaat. O DOhNDEcDjAH V ,UN' bestq VrVjdag is'juni2' meer d riewoVé.umï2Am«.nrd.m STAAT HIER DE YOLGENDE V WEEK BIJ? (vraag uw fiewenhandelaar inlichtingen) De Oostenrijkse bergbeklimmer Heinrich Harrer is gisteren vanuit Merauke op het vliegveld Sentani bij Hollandia aangekomen na het beëindigen van een nieuwe suc cesvolle tocht. Harrer is de eerste die de ongelofelijk zware door steek heeft gemaakt van het Cen trale bergland in Nieuw-Guinea naar de zuidkust. Op de vraag waarom hij de tocht gemaakt had antwoordde Harrer: ,,Ik wilde zo graag het Asmetgebied in het zuiden bezoeken. Toen dacht ik, dat kun je ook vanuit de Baliemval- lei doen." Harrer, die op zijn expeditie verge zeld was van de geoloog Gtrhard van der Weegen van het kantoor van het mijnwezen te Hollandia en tien Moejoe- dragers uit Mindiptanah, vertelde van zijn tocht alsof het een wandeling in de omgeving van Hollandia gold. Hij haalde een grote door hemzelf bewerk te kaart erbij en wees daarop de route aan die hij gevolgd hei. De Harrer-expeditie was op 23 mei uit Wamena in de Baliemvallei vertrokken. De bedoeling was, de Baliemrivier te volgen waar deze zich door het geberg te breekt en op een zeker ogenblik in Burgemeester licht beleid toe Namens het Amsterdamse col lege van B. en W. heeft burge meester mr. G. van Hall gisteren aan de raad een uiteenzetting ge geven over de besmetting van het leidingwater met rioolwater in COLG.'Amsterdam-west op 21 mei. Na een uitvoerige uiteenzetting van het gebeurde en van de beweeg- leggen van een spoedpersconferentie. Over de fout die bij de rioolzuive ringsinstallatie is gemaakt, zei mr. Van Hall nog, dat, toen de twee kranen (leidingwater en gezuiverd rioolwater) waren opengedraaid, het water in het gemeentelijke waterleidingnet moet zijn teruggedrongen door het rioolwater. De keerkoppelingen moeten toen niet hebben gewerkt. Dit zou verklaard kun nen worden door het geringe verschil I in druk op het moment van menging van de twoe redenen van het gemeentebestuur begrijpelijk noemde burgemeester Van om aanvankelijk geen mededelin-,het fl?1® dat ,dei J 0 verontreiniging in het waterleidingnet de ten van gen over de verontreiniging te heeft veroorzaakt N doen, deelde de burgemeester zeusprexenae zaan aai ae geme EUW® er na publlkaties nogAmsterdam, zoals in alle gevallen \v tien patiënten zijn opgenomen. in z'i schade berokkent. fgfa 1 Van een van deze patiënten ia geble- ver6oe<toe zal iken dat hij inderdaad tyfus heeft. De. andere patiënten hebben een andere lietick* ziekte. Hiermee is het aantal tyfuspa-1 tiënten op zes gekomen. Burgemees- irigmeeUer Van Hall noemde dit een zeer tra gische en ellendige ontwikkeling, maar hij was «van mening dat men op alge heel herstel der patiënten mag hopen. Wat er bij de rioolzuiveringsinstallatie is gebeurd (het in verbinding stellen van leidingwater met gezuiverd riool water) -noemde hij ontoelaatbaar en onverantwoord. Er zal nog bekeken worden of de veiligheid en de controle hier verhoogd kunnen worden. Burgemeester Van Hall deelde mede. dat Iemand bij de rloolzulverlngsln- OENiNOU stallaties enige jaren geleden zelfstan dig een aansluiting op de waterleiding heeft gemaakt, oni een filter te kunnen i sehoonspoelcn. Hiervan was het des betreffende diensthoofd niet op de hoog- te. Mr. Van Hall zei dat de man die de- zo aansluiting heeft gemaakt, al eerder op eigen houtje maatregelen lieeft ge troffen en in verhand hiermee gerui me tijd geleden moest worden overge plaatst. Mr. Van Hall deelde de raad mede, dat toen B. en W. op 1 juni werden in gelicht over de waterverontreiniging, men het raadzaam oordeelde om niet direct tot publikatic over te gaan. om dat daardoor de bevolking nodeloos zou worden verontrust. Immers het water was toen niet meer gevaarlijk. Wel heeft men de directeuren van de zie kenhuizen gewaarschuwd. Toen op 20 juni de eerste twee patiënten werden opgenomen, realiseerde men zich dat als men alle 1200 artsen in Amsterdam zou waarschuwen, dit zeker ook bij het publiek bekend zou worden waardoor de kans op misverstanden groot zou worden. Men besloot toen algehele ope ning van zaken te geven door het be- vlot te bouwen en daar- verder af te zakken tot Harrer en de zij ontberingen, het zuiden e mee de rivi de kust. Het nen een maand om de honderd meter gebruikmaken van het kompas, van voortdurend ge bruiken van scherpe kapmessen, van insecten die gemeen beten en van on telbare bloedzuigers. Harrer had op een gegeven moment zeker honderd wonden aan de benen. Soms werd de weg versperd door een rivier waarna het wel vier dagen kon duren voordat een brug was gebouwd. Harrer had op het eerste deel van zijn tocht vrij veel bewoners van het Centrale bergland ontmoet die echter, hoewel niet vijandig, toch bevreesd schenen om te helpen. In het bergland was men ook door twee dorpen aan de Baliemrivier gekomen, waarvan de be volking zwaar ziek scheen te zijn en nog nooit blanken had gezien. Toen de expeditie het gebergte ach ter zich had gelaten, hadden de Moejoe- dragers een vlot gebouwd. Daarmee wrs men de rivier verder afgezakt Toen zij de Vriendsohapsrivier be reikten werden zij daar opgewacht door hst hoofd van het plaatselijk bestuur van Agats aan de zuidkust, die hen met een bootje tegemoet was gevaren. ..Daar hebben we eindelijk weer eens goed kunnen eten", zo merkte Harrer op. Dinsdag waren Harrer :n in Agats aangekomen, a Merauke naar Hollandia waren te- ïggekeerd. Morgen verlaat Harrer Nieuw-Guinea. Hij keert via Sydney en Bangkok naar Oostenrijk terug. Buitenlandse toeristen, in of bij Rome rijdend, zijn het slachtoffer geworden van een nieuwe vorm van beroving, de zogenaamde „lekke-bandtechniek". De rondrijdende automobilist merkt plotse ling dat hij een lekke band heeft. Hij remt, stapt uit en gaat kijken. Intussen verschijnen er een paar jongens op scoo ters ten tonele, Zij grijpen bliksemsnel het jasje van de automobilist, het hand tasje van diens vrouw of andere dingen en zijn verdwenen voordat de automobi list beseft wat er eigenlijk gebeurt. Om de drie jaar wordt in Land- schut (W estduitsland) een land juweel opgevoerd, waarvan het hoogtepunt het Prinselijk Hu welijk" is. Dit is een herinnering aan het huwelijk tussen de Beierse erfprins Georg en de Poolse prinses Jadwiga in het jaar 1475. Niet alleen alle deel nemers moesten dit jaar in his torische kledij verschijnen, maar ook de vertegenwoordigers van pers en radio en zo kon het op deze foto getoonde anachronisme ontstaan. Belgische troepen voorlopig nog in Roeanda-Oeroendi De Algemene Vergadering der Ver enigde Naties heeft met algemene stemmen de aanbeveling aanvaard om I Roeanda en Oeroendi per 1 juli onaf- I hankelijkheid te verlenen. Deze twee' gebieden die indertijd deel uitmaakten van Duits Oost-Afrika, werden sinds de eerste wereldoorlog als Roeanda-Oeroen-I di door België beheerd, eerst namens de Verenigde Naties. Een Sowjet-amendement. dat beoogde België te verplichten vóór 1 juli al zijn troepen uit de twee gebieden terug te trekken werd verworpen. Eerder had de bcheerschapscommis- sie besloten België tot 1 augustus de tijd te geven om zijn troepen terug te trekken. De mogelijkheid werd hierb.i open gelaten dat de twee gebieden des gewenst met België gaan onderhandde over militaire bijstand. De door de commissie gedane aanbe veling werd met 31 tegen nul stemmen bij 18 onthoud.ngen overgenomen. Deze aanbeveling houdt verband met de vrees dat er na de onafhankelijkheids- verlening een stammenstrijd in de re publiek Roeanda uitbreekt In het ko ninkrijk Oeroendi wordt iets dergelijks tiet verwacht. Eau de Cologne die alle vermoeidheid doet verdwijnen. Reisflacon ff. 1,65 Boldoot Towelettee om u onderweg handig en snel op te frissen. Nü 5 stuks slechts f. 0,75 Vreselijk gevolg van slaapmiddel Bondsregering wil helpen (Van onze correspondent in Bonni Op het pas in oktober van it vorige jaar ingestelde mt-j J wei van i juiu j.i. up ue sutiaic nistene voor volksgezondheid in hulp. De misvormde kinderen zijn Bonn heeft „frau bundesministe-1 gebrekkig in de zin van deze wet. rtn", dr. Elisabeth Schwarzhaupt opdracht gegeven voorbereidingen a" n te treffen voor de verlening van hulp aan z.g. „contergan-babi/s". Vraag de speciale Boldoot reisverpakking f. 2,25 F.S. dulden geen bedreiging van Tsjcings rijk Hoewel de Ver. Staten in be ginsel gekant zijn tegen het ge bruik van geweld in het conflict tussen Rood-China en nationalis tisch China van generalissimo Tsjang kai-Sjek, is de regering Kennedy beslist van plan om het beleid van president Eisenhower te volgen en de kusteilanden Quemoy en Matsoe te verdedigen, indien dat nodig is om Formosa te beschermen. Dit verklaarde president Kennedy gisteravond op zijn wekelijkse pers conferentie. Hij wees er met nadruk op dat de politiek van de V.S. dezelf de is en dezelfde zal blijven als ten tijde van Elsenhower en Foster Dul les. De recente troepenverplaatsingen op het Chinese vasteland in de provincie Foekien (de troepen hier hebben inmid dels al een sterkte van 500.000 man. ondersteund door honderden vliegtuigen) vormen voor de Amerikaanse rege ring een kwestie van diepe bezorgd heid". Het doel van deze troepenverplaat singen is volgens Kennedy niet duide lijk, doch het kan op de mogelijkheid duiden van een agressieve actie tegen de eilanden Quemoy en Matsoe, die tot het gebied van nationalistisch Chi na behoren. ..De V.S. zullen niet werk loos toezien tegenover enigerlei agres sie jegens deze eilanden, die Formosa en de Pescadores (na/bij Formosa) be dreigt", aldus de Amerikaanse presi dent. Zoals bekend heeft een deel van de Amerikaanse zevende vloot reeds opdracht gekregen in de Straat van Formosa te patrouilleren. Frankrijk Over de andere internationale kwes ties zei president Kennedy, dat de V.S, het Franse besluit aanvaarden om de ontwikkeling van een onafhankelijke Franse kernmacht voort te zetten, doch het zou voor de V.S. onjuist zijn daar aan mee te werken. Gevraagd naar de Europese rondreis van minister Rusk verklaarde Kenne dy, dat het atoomarsenaal van de NAVO Amerika's pijler In Europa is. Hulp verlening aan Frankrijk bij de ontwik keling van atoomwapens zou volgens *hem de weg openen voor eisen van andere landen voor soortgelijke bijstand en de V.S. zijn dat niet van plan. Advertentie Grote corruptiezaak in Djakarta ontdekt Dc politie in Djakarta heeft meege deeld dat zij een wijd verspreide cor ruptie in bouwprojecten in verband met de Aziatische spelen (die in augustus in Djakarta zullen worden gehouden heeft ontdekt. Volgens de woordvoerder van de politie. Winoto. is voor tiental len miljoenen roepiahs (miljoenen gul- De politie heeft beslag gelegd op hui zen en andere gebouwen, radio's, auto's, motorfietsen en honderden hectaren land die naar men meent, gekocht zijn met het langs onrechtmatige weg ver kregen geld. De mensen die bij deze zaak betrok ken waren, hebben zichzelf verraden door de buitensporige weelde waarin zij leefden, aldus winoto. Documenten werden vervalst en onrechtmatige com missies werden betaald. Een man die fictieve lijsten van em ployees had opgesteld, verduisterde tus sen de 30.000 en 50.000 roepiahs per HAARCRÈME EEN PRODUKT VAN L'ORÈAL DE PARIS Bonn heeft men begrip voor de enor me materiële xorgen die een gezin te dragen krijgt, waar zulk een ..contergan-baby" ter wereld komt. Deze zorg moet mede door de maat schappij ln dit geval vertegen woordigd door de staat worden gedragen, aldus ..rcgierungsmedlzlnal- direktor" Zoller van het ministerie van volksgezondheid ln Bonn. grond van niet alleen medische behandeling cn de voorziening met prothesen en an dere hulpmiddelen, maar ook het onderwijs en het leren van een be roep. Voorts de financiële hqlp aan Dit zijn zuigelingen die misvormd i de ouders ter wereld zijn gekomen, vooral met oldoend ontwikkelde extremitei ten (armpjes en beentjes) of bij wie deze ledematen geheel ontbreken. De oorzaak hiervan wordt toege schreven aan het thalidomide-hou- dendc slaapmiddel ..contergan", dat door een fabriek van medicamenten in Stolberg bij Aken werd gefabri ceerd en inmiddels uit de handel is genomen. „Contergan" werd onder de naam softenon'- geëxporteerd, o.a. naar Bel- en Nederland. Een sterke toe- ame van misvormingen bij zuigelin gen werd geconstateerd bij moeders, die gedurende de zwangersohap „con tergan" hadden ingenomen, dat in West-Duitsland zoals maar al te veel geneesmiddelen zonder recept in de apotheken te krijgen was. Ook vele artsen hebben het, in goed geloof mede door van tevoren genomen uitge breide proefnemingen in de fabriek, als slaap- en kalmerend middel voor geschreven. Het ,.contergan"-alarm werd ge slagen door een gynaecoloog in Ham burg, dr. Lenz, die onder zijr lijke patiënten die het slaap- merend middel gedurende de zwanger schap hadden ingenomen, een sterke toename van het aantal misvormingen bij baby's vaststelde. Invloed Hoe deze hulp nader kan worden geregeld, wordt thans in details door het ministerie van volksgezondheid bestudeerd. Good old Charlie De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Dean Rusk heeft gisteren een eredoctoraat in de rech ten ontvangen van de universiteit uan Oxford, maar de man die de meeste belangstelling trok bij het ceremonieel was filmkomiek Char lie Chaplin aan wie een eredocto raat in de letteren werd verleend. Het gejuich dat weerklonk toen de grijze Chaplin zijn doctorsbul in ont vangst nam. was aanzienlijk luid ruchtiger dan het hartelijke ap- plaus dat de Amerikaanse minister te beurt viel. Rusk zelf klapte ener giek toen Chaplin het eerbetoon werd uitgereikt. Behalve aan Rusk en Chaplin werden o.m. doctoraten verleend aan de violist Yehudi Menuhin en aan de president van de wereldbank Eu gene Black. Traditiegetrouw wandelden de doc tors in de grijs met rode mantels, de metselaarstroffel in de, hand, door de nauwe straten van Oxford achter een schare universiteitsdigni- tarisscn. Ook bij deze wandeling bracht Chaplin grotere reacties te weeg dan Rusk. Op de roep uit het publiek ..good old Charlie' kwam er een brede grijns op 2ijn gezicht. Het is niet bekend, hoeveel „conter- gan-baby's" cr in West-Duitsland zijn. Het aantal wordt op tussen de 3.000 ec 5.000 geschat. Evenmin staat nog met absolute zekerheid vast, dat alleen het middel „contergan" tot dc misvormin gen heeft geleld. De medici in West- Dultsland zijn ln hun meningen uiter mate verdeeld, naar op recente medi sche congressen nog weer eens is ge bleken. Met zekerheid zal de mogelijke in vloed van „contergan" op de zuigelin gen-misvormingen nas kunnen worden vastgesteld, wanneer het middel lange re tijd uit de handel is. Het werd einde november van het vorige jaar bij de apotheken, ziekenhuizen, groot handelaren en militaire hospitalen te ruggehaald en vernietigd. De fabriek. „Chemie Gruenenthal" in Stolberg, heeft inmiddels de proe ven met het middel hervat om zelf ook te kunnen vaststellen wat er van de beschuldigingen waar is. De fabriek kan voor de eventuele gevolgen niet aansprakelijk worden gesteld, want het had een officiële vergunning op grond van vijfjarige experimenten om het in- derdaad zeer grondig werkende slaap- de 90-jarige Russell niet langer partijlid middel in de handel te brengen. Geen maatregelen tegen Russell Dc Britse Labour party heeft vandaag besloten geen maatregelen te" nemen te gen de wijsgeer sir Bertrand Russell en drie andere vooraanstaande leden, die be. trekkingen onderhouden met het com munistische vredescongres te Moskou. Het hoofdbestuur van de Labour par ty zei het besluit van lord Russell, lord Chorley, barones Wootton en kanunnik L. J. Collins om aan het congres deel te nemen, te betreuren. „Aangezien het ech ter een op zichzelf staand geval Is. wordt i geen maatregelen te nemen", vraag over berichten als zc Schade Met recht ls de openbare mening in West-Dultsland bezorgd over dc zuigelingen-misvormingen. Op bet ministerie v«n volksgezondheid in daar niet zeker van te zijn. Soblen verdwenen De spion dr. Robert Soblen. die van- daag de gevangenis in zou moeten om j een levenslange gevangenisstraf wegens spionage te ondergaan. is door zijn j boren psychiater, werd vorig jaar augustus wegens spionage voor de Sow- jetunie veroordeeld. Volgens dokters leed hij aan leukemie en had hij geen jaar meer te leven. Twee dagen geleden verwierp het Amerikaanse hooggerechtshof een ver zoek tot herziening van zijn proces. Soblen was in afwachting van de uit spraak van het hof tegen een borgstel ling van 100.000 dollar (ongeveer 357.000 1 gulden) vrijgelaten. Het produktschap voor zuivel wil de kaas in de kerk op laten slaan. Het produktschap voert op het ogenblik besprekin gen voor het huren van een oude kerk in Hoorn, die het als kaaspakhuis in wil laten richten. Door het tempo waarin de kaas bij het voedsel- voorzienings in- en ver koopbureau wordt inge leverd, is er grote be hoefte aan uitbreiding van de opslagruimte. I Een vandaal heeft gis teren in Londen een fles met inkt gegooid naar de tekening van Leonardo da Vinei, voor stellende de Madonna met het Kind, geld bijeen wordt ge bracht om het kunst werk voor Engeland te bewaren. De fles bleef echter heel. maar het glas voor de tekening werd vernield. De teke ning werd niet noemens waardig beschadigd. Dc schets is naar schatting acht miljoen gulden waard. I Uit de politieke situa tie in Algiers is voor 800 Parijse schoolkinde ren een enorme teleur stelling voortgevloeid: hun schoolreisje per vliegtuig naar Nederland Ls afgelast. Alle vliegtui gen die de luchtvaart maatschappij U.A.T. voor chartervluchten be schikbaar had, zijn door de Franse regering ge vorderd ten behoeve van het vervoer van vluchte lingen uit Oran. I Een schilderij van Rembrandt, Sint Bar- tholomeus voorstel lend, is gisteren in Lon den voor bijna twee mil joen gulden verhandeld. Het meet 863 x 749 mm, is gedateerd 1661 en is meer dan 150 jaar in het bezit geweest van een Britse familie. Doordat op het sta tion in Hamburg een aantal lege wagons on voorzichtig aan een stil staande personentrein werden gekoppeld, lie pen vijf reizigers zoda nig letsel op dat zij in een ziekenhuis moesten worden opgenomen. I Dertien gevangenen zitten op de omloop van een watertoren in een gevangenis in Pitts burgh uit protest tegen de behandeling van ge vangenen in eenzame opsluiting. Een van hen zit reeds sedert maan dag op de omloop, die dertig meter boven de grond ligt. De demon stranten hebben tijdens het avondeten hun zak ken volgepropt met voedsel. ertclden dc vorige maal dat Nadien schijnt de kunst, die vla het in het midden van de 18de de Arabieren in Spanje en vandaar noodzakelijk achtte protocolair in Italic belandde, grotendeels hi leggen, dat de schaakmees- het vergeetboek te zijn geraakt, zo- partijen simultaan dat we ons gemakkelijk kunnen voor- prestatie stellen dat de Fransen, na kennisne ming van de drie bllndpartljen die Philldor gelijktijdig had gespeeld, in er-onderstelling verkeerden dat geheugenprestatie vertoond. Overigens Is het onjuist bij het ter Philkloi blind had gespeeld, die men zo verbazingwekkend ongeloofwaardig vond, dat latere ge slachten haar waarschijnlijk in twij fel zouden trekken. Volgens Bach- een dergelijke mann is een soortgelijke krachttoer nooit eerder wa echter reeds eeuwen geleden richt door de Sarmceen Buzecca, die blindspelen de klemtoon te leggen 1226 te Florence multaan. waarvan 2 blind, speelde. Voorts werden in dc middeleeuwen als blindspeler ge noemd de Floren- tljn Mangiolino. dc Bol, en op bet ein de van de lMe eeuw de beroemde Spanjaard Buy Lopez partijen si- op de prestaties - geheugen. De F ranse psycho loog Alfred Binet die zich reeds vroeg heeft bezig gehou den met de psycho logie van het den ken. en later direc teur werd van het psychologisch insti tuut van de Sorbon- ne, heeft in 1894 een i de beken- diepgaande studie over dit onderwerp geschreven aan de hand van vragen- Pavia, die overtuiging dat het blindspelen gro- TOCH IS HET ZO i bllndmeestcr moet zijn geweest tendeels berust op visuele herlnne- i maximaal 4 borden. ring. waarbij het veronderstelde ..ge- Echter, hot uitgesleten gezegde, weldige geheugen" slechts een onder weinig nieuws onder de valt aan te wijzen, is ook op dit bekende blindspeler terrein van kracht. Want volgens wiens studie vele va een Arabisch manuscript uit de 9de melde gegc volgens de Mieses (aan :(jn ontleend) voor- ruim 1000 jaar vóór Phllldors pres- zou het kunnen voorkomen dat de tatle protocol air werd vastgelegd, schaakmeester wel alle stellingen gelijktijdig enige partijen schaak ge speeld zonder de borden te zien. Bijzondere kwaliteiten In het blind spelen werden ln die tijd voorts toe geschreven aan dc Arabische schaak meester Al Saull, die ongeveer een eeuw- na Dschobatr leefde en vóór 950 stierf. goed ln het hoofd heeft, maar niet meer weet bij welke borden z|j be horen! Desondanks blijven er voor de leek nog enkele punten over die een verklaring behoeven. Daarover een volgende keer. Een chr. krant die vooral een goede krant is. Dat wilt u. Dat willen wij. Weet u iemand die dit zoekt Zet hem op deze bon. V verdient dan meteen „Dat zit zo". (in envelop of op ksart geplakt verzenden aan het Bureau van dit Blad). U kunt noteren als nieuwe abonnee: Datum van Ingang BETALING PER WEEK/MAAND/KWARTAAL/GIRO (Doorhalen wat niet van toepassing is) Zelf was tk al abonnee. Voor het aanbrengen van bovenstaande nieuws abonnee heb Ik dus recht op DAT ZIT ZO Schrijf hier uw eigen naam en adres ..Dat zit zo" een boek boor- devol met ongelooflijk handige wenken is niet in de winkel te koop.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5