I besten staat zwak zonder jolitieke eenheid Europa t)OOR LATE ZOMER lage prijzen HEREN «3PORT- $HIRT$ Gelijkwaardig met Amerika Ook al aan de sigaar? Personeelstekort gevaar voor landbouwbeleid Het blijft bij 12 Duitse Navo-di visies Chefarine 4 In Miinchen 86 arrestaties na ordeverstoring 7ü een. &ontc hij. Simultaan spelen ;0N' JUIST Comité Monnet: „Engeland hoort er bijl" Het comité-Monnet heeft een rklaring gepubliceerd waarin irdt gezegd dat het Westen fechts dan een hechte eenheid 1 vormen en de grondslag voor •ede tussen Oost en West slechts in zal zijn geschapen, wanneer t economische en politieke een- (id van Europa, met inbegrip »n Engeland, tot stand geko- en is en Europa en de V.S. als ilijkwaardige partners naast el- lar zullen staan. Tan het door de Fransman Jean Mon- geleide actie-comité voor de Ver. iten van Europa, zijn lid: de grote erderheid van de politieke partijen uit zes E.E.G.-landen, en de neutrale en ristelijke vakverenigingen, die teza- n tien miljoen werknemers vertegen- ordigen. NIEUWE STAPPEN Elke andere weg brengt niet alleen on- [erheid mee, maar het behoud van erderwaardigheidsgevoelens en heers- sht, die Europa aan de rand van de [rond hebben gebracht en thans de Ie wereld in de afgrond zouden kun- i storten, zo zegt het comité, dat in i verklaring vervolgt: „Nieuwe stap- zijn nu mogelijk en noodzakelijk: de 'treding van Groot-Brittannië tot de ropese gemeenschap en het sluiten van 1 verdrag, waarbij een begin wordt naakt met de politieke unie onzer lan- ENGELAND )oor de toetreding van Engeland tot t begin van een Europese politieke ie, zal Europa in toenemende mate floed op de gang van zaken in de we id kunnen uitoefenen, terwijl noch geland, noch onze landen afzonder- Belgen mogen tot C u de fill aug. in Roeanda- Oeroendi blijven wintig Afrikaanse 0 Aziatische lan- hebben gisteren op een bijeenkomst de beheerschapscommissie van de smlblee der V.N. hun eis laten vallen België vóór zondag 1 juli al zijn jpen terugtrekt uit Roeanda en Oe- «:ndi. Zij stelden een evacuatie-periode ™n,nl een maand voor. van 1 juli tot jiugustus. De Belgische troepen zouden -n de efdeze periode in hun kazernes moeten jven. De Belgen hebben nog steeds ïlijke vefi man in Roeanda en Oeroendi, dat ptooht vpr hen namens de V.N. wordt bestuurd J^Kb^pelgië had de V.N. laten weten dat het troepen om „juridische, politieke en v» '^Tchologische redenen" niet op 1 juli aakt. Def deze gebieden teruggetrokken kan torisch qbben. Roeanda en Oeroendi worden op juli onafhankelijk. :jv Rt (Advertentie) Slot het gel if'. s'A1 gehoudei :orps dei ZEE lijk dit kunnen. Evenals wij de verouder de vormen van de economische relaties tussen onze staten hebben moeten ver anderen om een gemeenschappelijke Europese markt op te bouwen, zullen wij de politieke verhoudingen tussen onze staten moeten wijzigen om tot gemeen schappelijke politieke standpunten te komen. AMERIKA Terwijl in Europa de economische in tegratie vaste vormen aanneemt en een begin wordt gemaakt met de politieke unie moet tegelijkertijd de reeds tussen de Ver. Staten en de Europese landen bestaande samenwerking veranderen tot een verhouding waarbij het Verenigde Europa en de Ver. Staten als gelijkwaar dige partners met elkaar zijn verbonden. Het gaat hierbij om een „partnership" tussen Amerika en het Verenigde Europa, tussen twee afzonderlijke, even machtige eenheden, waarbij ieder zijn deel aan de gemeenschappelijke verantwoordelijk heid tegenover de rest van de wereld op zich neemt. Een dergelijk „partnership" ligt in de aard der dingen en is onver mijdelijk, omdat de volkeren van Europa en Amerika deel hebben aan dezelfde beschaving gebaseerd op vrijheid en om dat zij hun openbaar leven inrichten overeenkomstig gemeenschappelijke de mocratische beginselen. WESTEN t is duidelijk dat het Westen voor steeds meer economische vraagstukken wordt gesteld die noch door Amerika al leen, noch door Europa alleen kunnen worden opgelost. Dit partnership van Europa en de V.S. mag niet blijven beperkt tot het econo misch terrein. Het moet zich snel uit breiden tot militaire en politieke aange legenheden. De beide partners staan voor gemeenschappelijke gevaren. Het grootste daarvan vloeit voort uit het conflict met het Oosten. OOST-WEST Dit conflict tussen Oost en West en bovenal het vraagstuk van de ontwape ning kunnen alleen worden opgelost, wanneer beide partijen hun toekomst beeld wijzigen. Zolang het Westen de indruk geeft dat er verdeeldheid gezaaid kan worden, zal de Sowjetunie niet be reid zijn overeenkomsten aan te gaan. Maar wanneer Amerika en Europa de wereld er van zullen hebben doordron gen, dat de veranderingen van het Wes ten zich uit zichzelf en niet door druk buiten voltrekken, dat zijn eenheid hecht en langdurig zUn zal, dan zullen de voorwaarden geschapen zijn voor een vreedzame en duurzanw regeling van het conflict tussen Oost en West." Anti-joodse acties in Argentinië Een anti-Joodse bende in Buéhos Aires heeft een 19-jarige Joodse studen te ontvoerd en mishandeld uit wraak over de terechtstelling van Eichmann, zo heeft de Federatie van Argentijns-Is raëlische verenigingen in een telegram aan president Guido verklaard. Volgens de studente, Graciela Narcisa Sirota, die herstellende is van een zenuwschok, hadden haar ontvoerders haar toege voegd: „Dit is een wraakoefening. Jul lie Joden zijn verantwoordelijk voor Eichmanns dood". De bendeleden sne den haar een hakenkruis in de borst en veroorzaakten verscheidene wonden met brandende sigaretten. Sinds Eichmann op 1 juni werd opge hangen, is melding gemaakt van ver scheidene anti-Joodse aanvallen, die bij een schietpartij bij een juridisch instituut aan een meisje het leven kost te. Onlangs werd een restaurant met ko gels doorzeefd, waarbij de eigenaar werd gewond. Op vele synagogen, Jood- winkels en scholen zijn hakenkrui- aangebracht. Joodse ouders hebben politiebescherming voor hun kinde- gevraagd, nadat deze op school her haaldelijk waren lastig gevallen. (Advertentie) Soms weetje niet, of je de man, die je be hulpzaam is in iets, wel kunt belonen met een fooitje. Staat hij daar nu boven of niet? Maar altijd kun je hem een sigaar offreren. Daarmee beloon je hem natuurlijk ook, maar 't wordt veel meer gevoeld als een onderschei ding. Wie geacht wordt'n sigaar te waarderen, krijgt hoogachting toe gedragen. Dat komt, omdat 'n sigaar algemeen beschouwd wordt als een product van echte kwaliteit. Men kan er niet van genieten, vindt men, zonder dat men iemand is met goede smaak. Laten we eerlijk zijn en erkennen, dat er ook wel sigaren weggerookt worden, alsof er niet de minste cultuur in belichaamd is. Soms dient de sigaar tot symbool van macht en protserigheid. Maar de ware sigarenroker heeft in zo'n geval met alle twee medelijden, met de man en met de sigaar. Met de man overigens het meest. De sigaar wordt misbruikt, doch haar reputa tie blijft ongeschokt. Tweemaal in de week gaan de olifanten van het Tower Circus te Blackpool een had nemen in zee op het centrale strand van de Engelse badplaats. Het feit, dat de overige badgasten ruim baan maken voor deze kolossale baders, doet dit plaatje nog meer op een tafereel uit het hart van Afrika lijken. De op passer zorgt voor de „douche". Dr. Mansholt waarschuwt weer n. vire-voorzitter van de EEG- Met nadruk verklaarde de heer Mans- vice voorzmer an ae LLu commi$sie de uitvoering commissie, dr. S. L. Mansholt, 2al moetcn uitstellen, indien zij met heeft gisteren in het Europese Een beeld van een.massale rel in de Münchense wijk Schwabing, wai honderden jongeren in verzet kwamen tegen de politie, nadat die in c Leopoldstrasse enige oproerkraaiers had gearresteerd en gevangen gi zet. Foto: een van de belhamels wordt door de politie weggeleid. (Van onze correspondent in Bonn) Het blijft bij 12 divisies der „Bundeswehr" als Westduitse bij drage tot de N.A.V.O.-strijdkrach- ten. In 1963 Zal de opstelling er van zijn voltooid. Dit is geheel in overeenstemming met de militai re „planning" dèr N.A.V.O., ook voor de komende jaren. Hiermede heeft men in welingelichte kringen nadrukkelijk de geruchten te gengesproken als zou binnen het Atlan tische bondgenootschap worden over wogen de Westduitse bijdrage tot 16 divisies te verhogen. Minister Strauss heeft er ook tijdens zijn recente Amerika-bezoek op gewe zen, dat West-Duitsland aan verhoging van zijn N.A.V.O.-troepenbijdrage voor lopig niet kan denken. Eerst moeten de beloofde 12 divisies „staan" en ge heel worden opgevuld. De divisies, die tot dusverre aan de N.A.V.O. Geluid helikopters doodt veldmuizen Een groot aantal mensen dat om of op het Westduitse vliegveld Waggum (bij Brunswijk) woont, is zeer ingenomen met het verschrikkelijke lawaai van de motoren van de straalviegtuigen die op het vliegveld gestationeerd zijn. Reeds lange tijd werd het vliegveld getroffen door een ware veldmuizenplaag. Deze dieren beschadigden de start- en lan dingsbanen en vormden zodoende een groot probleem voor de directie van het vliegveld en ook voor de boeren die in de buurt wonen. Enkele weken geleden lagen er plotse ling tientallen dode muizen op het vlieg veld en nu behcort de plaag vrijwel tot het verleden. Volgens autoriteiten zijn de veldmuizen dodelijk getroffen door het geluid van vier Franse Alouette helikopters met straalmotoren die een ongewoon hoge frequentie hebben overgedragen, zijn nog niet op hun vereiste sterkte. Wel zal in West-Duitsland de territo riale verdediging worden versterkt. Er worden plannen gemaakt voor de op stelling van zes modern uitgeruste bri gades voor de bescherming der gren zen. Dit zijn eenheden, die voorname lijk uit reservisten zullen bestaan. Volgens de plannen der Westduitse legerleiding, die de goedkeuring heb ben van het N.A.V.O.-opperbevel in Parijs, zullen de beloofde 12 divisies medio volgend jaar alle zijn opgesteld en aan de N.A.V.O overgedragen Daarna zullen zij op volle troepen sterkte worden gebracht. Parallel daarmede loopt de „omwapening" op het modernste materieel, b.v. alle ar tillerie op automatische affuiten, invoe ring van lichte veldraketten, verbete r.ng van de tankafweer en invoering van lichte grond-luchtraketten voor d« luchtafweer bataljons etc. De opstelling van de 6 grenswacht bataljons zal ongeveer 3 jaren duren. Zij zullen een onderdeel vormen van de nationale strijdkrachten. Elk der 6 militaire territoria zullen één brigade krijgen. Zij bestaan o.a. uit genie-ba taljons, volledig gemotoriseerd, zware genie, verbindingstroepen, militaire po litie en transport-eenheden. Deze bri gades hebben niets uitstaande met het Westduitse N.A.V.O.-contingent. Zij be staan voor 75 procent uit reservisten. Het 4-jarige jongetje L. A. J. Adelmeyer is gisteren toen hij de Schonauwensingel in Utrecht plotse ling overstak, door een bestelwagen aangereden. In zorgwekkende toestand werd bij naar het ziekenhuis gebracht, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. parlement te Straatsburg ver klaard, dat de uitvoering van het gemeenschappelijk landbouwbe leid in de sectoren zuivel, rund vlees en rjjst, zal worden uitge steld, indien de commissie niet kan beschikken over voldoende er varen personeel om de noodzake lijke controle op die uitvoering uit te oefenen. „Zonder voldoende personeel kan de commissie de verantwoordelijkheid niet op zich nemen," zei hij. De heer Mansholt antwoordde op vra gen van de heer Vredeling, lid van de socialistische fractie, bij het begin van het parlementaire debat over de voor stellen van de commissie ten aanzien van de geleidelijke totstandkoming van gemeenschappelijke ordeningen der markten in deze sectoren. De heer Vre deling wilde weten, of de termijnen, waarover het parlement zich moet uitspreken, wel kunnen worden nage leefd, indien de ministerraad zal wach ten met de verhoging van het aantal personeelsleden der E.E.G.-commissie. Volgens de voorstellen zouden de eerste toepassingen moeten ingaan per 1 no vember van dit jaar. „De raad heeft in eerste instantie de aanvullende begroting, die de commis sie. mede met het oog op de door deze verordeningen nodig geworden perso neelsuitbreiding, goedgekeurd", zei de heer Mansholt. „Hij verminderde het aantal aangevraagde functionarissen met ongeveer dertig procent en bracht bovendien een verschuiving aan in de personeelscategorieën naar lagere gra den. De commissie betreurt deze be slissing en hoopt, dat de raad daarop zal terugkomen. Na het parlementaire (Advertentie) Aftreden minister in Argentinië doet peso zakken De Argentijnse minister van binnen- j; landse zaken, Jorge Walter Perkins, is gisteren afgetreden. Dit aftreden k heeft, te zamen met geruchten over 1^, eén nieuwe regeringscrisis, een nieuw laagtepunt in de notering van de Ar- w gentijnse peso tot gevolg gehad. De K| peso zakte tot 127 per Amerikaanse pj dollar, vergeleken met 116 peso op Jp; vrijdag. In de brief waarin hij zijn besluit tot aftreden aan president Guido bekend- H| maakte, schrijft Perkins bezwaren te hebben tegen de „abnormale toestand" in het Congres. Het Congres moet, vol gens hem. ofwel functioneren als een van de drie machten in de staat, of de regering moet de moed hebben te ver klaren, dat het parlement heeft opge houden te bestaan. De inlichtingendiensten van het leger arresteren mensen of laten hen vrij buiten het ministerie om. aldus Perkins. Deze minister is verleden maand al een keer afgetreden, maar hij trok zijn ont slag later in. De peso is sinds de ver kiezingen op 18 maart voor meer dan 50 procent in waarde verminderd. 4-voudige combinati inderdaad veel beter V/er betrouwbare middelen In 1 tab! doen wonderen tegen pijn en griep Elk der vier bestanddelen vz Chefarine „4" is wereldberoem De combinatie in één tablet werl nog krachtiger. Bovendien zor£ één der bestanddelen, dat ook eei gevoelige maag niet van streel raakt. Glazen buiije 20 tablettan f 0.80 Handige stripverpakking 40 tabletten f 1.50 Voordelige flacon 100 labletten f 3.60 De politie te München heeft meege- leeld dat na straatgevechten waar an de eerste donderdag zijn gevoerd - zesentachtig personen zijn gearres ;erd. Van de arrestanten zullen tach g worden vervolgd wegens ordeverstc ng en onrechtmatig samenscholen. Or ?r de arrestanten zouden acht buiter nders en enkele meisjes zijn. 'iet aantal gewonden is niet beken naakt. Het Rode Kruis heeft echte •egedeeld dat vijf gewonden per an ance zijn weggevoerd. Er wordt ook een onderzoek ingestel ar enkele politiemannen die een 21 ige student, Ulrich Hölscher, zoude bben geslagen. Hölscher heeft vei ïard dat hij zaterdagavond toen hi t een bioscoop kwam door de polit: et gummiknuppels werd geslagen ei arresteerd. Op het hoofdbureau va: jlitie zou hij tegen een andere arres nt de uitdrukking „Nazi-Duitsland' ïbben gebruikt. Hölscher verklaarde at twee politiemannen hem daarna ?bben geslagen, zodat hij zich onder oktersbehandeling moest stellen. De 54-jarige heer J. G. Schelleken^ uit Goirle is gisteravond toen hij op de fiets de ringbaan zuid nabij de Trouw- laan in Tilburg overstak door een bus aangereden. Hij is enige uren later aar de gevolgen van dit ongeluk in het St. Elisabethziekenhuis in Tilburg overleden. .„Idoende ervaren personeelsleden beschikt. Het landbouwbeleid staat of valt met de snelle controle op de uit voering daarvan, zei hij. Het gaat hier om gecompliceerde zaken, die de moge lijkheid tot inbreuken zeker niet uitsluit Derhalve is gekwalificeerd personeel no dig. En juist in deze klasse heeft de ministerraad het meest geschrapt." Drie doden doordat overwegwachter niet op zijn post was •p een spoorwegovergang te Wiche len (België) in de lijn Gent-Dendermon- de zijn zondagnacht drie mensen om het leven gekomen doordat de overweg- wachter zijn post had verlaten om naar w.c. te gaan. De 23-jarige overwegwachter, die on middellijk na het ongeluk is aangehou den, heeft verklaard dat -hij onwel was geworden op het ogenblik dat hij de spoorbomen had moeten sluiten voor trein uit Dendermonde. Hij was op v.c. toen de trein de overweg pas seerde. tegelijk met een auto met drie inzittenden. De auto werd 300 meter meegesleurd. Twee inzittenden werden uit de wagen geslingerd. Zij waren op slag dood. Y>e derde, de chauffeur, werd later dood in de brokstukken van de auto aangetroffen. Vijftig legionairs op de vlucht Vijftig man van het Franse vreemde lingenlegioen zijn gisteren in het Suez- kanaal gesprongen toen hun sohin 1 ort Said naderde. Enkelen zijn vermoede lijk verdronken. Er werden vijftien legioensoldaten ge arresteerd. De militairen, in hoofdzaak Fransen, Duitsers en Oostenrijkers, wa ren met de Ferdinand de Lessep6 op weg naar Madagascar. Levenslang voor oud-SS-man De rechtbank van Saarbrücken heeft gisteren de 58-jarige Kurt Köl.ner, een ex-SS-sergeant. tot levenslange gevange nisstraf veroordeeld wegens moord op negen Joden. Köllner, die zijn misdaden in de twee- e wereldoorlog gepleegd heeft in Polen, werd verder schuldig bevonden aan me deplichtigheid aan de moord op 28 men sen en aan poging tot moord op negen personen. De voormalige SS-sergeant Heinrich Peckmann. 54, die samen met Köllner terecht stond, werd vrijgespro ken. I Boer William Young uit Engeland heeft eindelijk ontdekt waarom zijn wa terrekeningen zo hoog waren: hij heeft zes jaar lang het gemeentelijk zwembad van water voor zien. „De rekeningen kwamen me wat hoog voor", vertelde hij „maar in het begin heb ik er geen drukte over gemaakt omdat ze elk jaar even hoog waren. Bovendien heb ik veel dieren die water drinken". Nu is echter ontdekt dat het water voor het zwembad bij duizenden liters over zijn meter loopt. De ge meenteraad kon niet uil laten zoeken om hoeveel water het nu precies gaat en heeft alle rekeningen van Young terugbetaald. I De snelheidsbeperking in Frankrijk is voor alle ca tegorieën voertuigen op geheven, behalve in de bebouwde kom. Ook de regeling van vorig jaar, waarbij men op zonda gen en zaterdagen tussen 15 juni en 15 september op alle Franse feestdagen van 7.00 tot 19.00 niet sneller mocht rijden dan negentig kilometer per uur, is van nu af aan niet meer van kracht. I Een melkboer uit Enge land die 140 gulden per week verdient, is eige naar geworden van een renpaard. Het tienjarige paard, Grandmom. is hem cadeau gedaan door de laatste van een reeks wanhopige eigenaars. Niemand hunner heeft het paard kunnen gene zen van zijn gewoonte om de renbaan te verla ten zodra hij een voor sprong op zijn concur renten had genomen. De melkboer is van mening dat het dier onder zijn leiding de kuren wel zal afleren. De training van het paard kost hem 100 gulden per week, welk geld hij door overwerk hoopt te verdienen. lEen lid van de plaatse lijke club van luchtdui- kers in Claveston, Texas mensen die voor hun plezier een parachute sprong maken en daarbij op het laatste moment hun parachutes openen heeft gisteren een val gemaakt van 2160 meter. Hij kwam op de grond en zijn twee parachutes waren niet geheel open gegaan. Hij moest met rugklachten in het zie kenhuis worden opgeno men. Met zijn stopwatch had hij uitgerekend wan neer de parachute open moest. Zeshonderd me ter van de grond trok hij aan zijn eerste parachute, maar deze ging slechts gedeeltelijk open, waar door de man een tollen de beweging begon te maken. Door deze bewe ging weigerde zijn twee de parachute. In Mexico heeft een 11 jaar oud meisje het leven geschonken aan een zoon van ruim zes pond. De geboorte is normaal ver lopen en moeder en kind makeu het goed. Zoals bekend, wordt onder een simultaan-séance een schaakvoorstel ling verstaan, waarbij een sterke spe ler tegen een aantal minder sterke aan 250 borden. Het resultaat hiervan was: 226 p&rtyen gewonnen, 14 re mise en 10 verloren. Deze kracht proef duurde niet minder dan 24 uur, tegenstanders uitkomt. Deze tegen- zodat Najdorf tegen het einde standers spelen op aparte borden, die hoefijzervormig, of kringvormig naast elkaar zijn geplaatst, zodat de si- multaanspeler rondlopende zijn zet ten kan doen. De borden kunnen na- ruimte van het vertrek, waar zich de demonstratie afspeelt, dit toelaat. Méér dan een de monstratie voor het grote publiek ls het simultaan spelen eigenlijk niet. Maar ondanks deze qua- liflcatie treden merkwaardige eigenschappen van de slmultaanspeler voorgrond. TOCH IS HET ZO! demonstratie, naar eigen zeggen, nau welijks nog de witte stukken van de zwarte kon onderscheiden. Nog Indrukwekkender zijn m.l. de blindslmultaanpartijea, waarbij de al dus de partijen te zien. Uiteraard is by dergelijke voorstellingen het aantal tegenstanders gewoonlijk aanzien lijk kleiner, zodat snel spelen van min der belang la ge worden en de schaakmeester voor namelijk een beroep moet doen op zyn formidabel geheu gen. Wat het publiek Want hy moet snel kunnen spelen in deze gevallen voornamelijk be- i ingewikkelde stellingen verbazing- wondert is het verbazingwekkende In korte tyd een groot aantal partyen tegen geoefende spelers met stig resultaat beëindigen. Het aantal borden waar tegenoi de leek volkomen onbenitoelljk gun- hoe iemand er In slaagt verschillende partijen met de zich van zet tot zet wüzlgende stellingen te onthouden en niet zelden Is het aanzienlijk volgen zonder een noemenswaardige groter. Een merkwaardig rekord tigde in dit opzicht de Argentynse grootmeester Najdorf die te Bahia Blanca aan 222 borden simultaan geheugenfout. En wanneer het nu nog maar ging om enkele partyen! Maar dat Is tegen- voordlg helemaal niet meer het ge- te en sledhts 10 heeft verloren. In wyze te spelen, mei 1950 heeft dezelfde speler dit rekord nog verbeterd met een séance Daarover een volgende keer. Om twee redenen heeft deze krant een grote oplage: de abonnees willen alles weten wat er gebeurt; ze zrn mensen d'e wat dieper over de dingen willen na der' "*t. 11 schrijft zo ienrnd op •hze bon Dan verd'-nl u 'erlcops „Dat zit zo". (In envelop of op kaart gep'akt verzenden aan het Bureau van dit Blad). U kunt noteren als nieuwe abonnee: Datum van Ingang BETALING PER WEEK/MAAND/KW ARTA AL/GIRO Doorbalen wat niet van toepassing Is) Zelf was Ik al abonnee Voor het aanbrengen van bovenstaande nieuwe abonnee heb ik dus recht op DAT zn ZO Schryf hier uw eigen naam en adre.< wrw- Dat zit zoeen boek boor devol met ongelooflijk handige wenken is niet in de winkel te koop.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5