Uw probleem is het onze Volgend jaar bouw van groot Zonnehuis in Vlaardingen Een woord voor vandaag ZEISS IKON „Slechts" twintig procent mensheid lijdt honger Jubileumpredikatie vair" prof. K. Dijk in Rijswijk Herv. kerkelijk centrum in Duisburg geopend CHRYSAL UWE ANDERZIJDS GOEDE WEG NAAR EENHEID In de Gereformeerde Kerkbode voor de classes Barendrecht en Dordrecht heeft ds. JH. Meijer van Oud-Beijerland enkele opmer kingen gemaakt naar aanleiding van het onlangs gehouden Her vormd-Gereformeerd Congres in Utrecht. Na gewezen te hebben op het heimwee, het verlangen naar eenheid, dat stellig uit de Heili ge Geest is, schrijft deze predi kant onder meer: vraagd werd met de oproep Hervormden en Gereformeerden. ..De achttien" waren immers te ruggekomen op hun uitnodiging tot dit congres ..voor allen, die in be ginsel mei hun mening instem men". Ze spraken nu van een „misverstand, alsof alleen diege- welkom rijn. die het in alles met de 18 eens zijn", en zetten nu de deuren open voor allen. ,.dle door de verwachting bewogen rijn no Lt d der Kerk In de wereld" klaarden uitdrukkelijk: „Het is niet de bedoeling, kritiek op het optre den der 18 hierdoor uit te slui- ten". En ook: „De 18 beogen geen hereniging, maar eenwording. Het gaat niet om verloochening van in het verleden door anderen geno men geloofsbeslissingen. maar om nieuwe geloofsbeslissingen met het oog op de toekomst. Doel van alle gemeenteleden moet zijn: één le vende. getuigende, beüjdende Kerk van Jerus Christus in dit land. Dit is geen zaak van een dag. maar van een misschien lang proces. Daaraan wil het congres dienstbaar zijn". dus ook aanwezig, die evenzeer verlangen naar eenheid, maar toch zich afvragen, of het op deze wijze moet. Men leze in dit verband de beloofde en nu verschenen toelichting op enige uitspraken van de generale synode van Apeldoorn 1961- M, onder de ti- lel: „Verdeeldheid en Gemeen schap". Laat me er één zin uit mogen aanhalen, 't Staat op blz. 37: „Het is dan ook niet overbo dig. hier met nadruk te zeggen, dat de beoefening van elke vorm van interkerkelijke gemeenschap een degelijke kennis van zaken en een scherp onderscheidingsvermogen vraagt". Ook dit onderscheidingsvermogen is dus roeping! Nog eens: laten we erkennen dat in Utrecht kerkge schiedenis gemaakt is door een 4V4 duizend mensen. Het is een uiting geweest van een bij velen levend sterk verlangen naar eenheid, en wie zal zich daarover niet verheu- 5en. Maar het synodaal vermaan ringt ook aan op een scherp on derscheiden. T AAT Ik dit illustreren. In het Pinkstemummer van een Evangelisatieblad viel m'n oog op wat ds. Okke Jager, die tijdens de rampdagen van 1953 evenals ik pre dikant was in Zeeland, eens vertel de van een kat en een rat. „In het opkomende water trachtten de twee dieren hun leven te redden op een drijvende bos stro. „Och", zeiden de mensen aan de kant. „kijk toch eens: door de nood zijn zelfs deze aartsvijanden één!" Maar toen de bos stro tegen de kant dreef, zwom die rat al gauw naar de wal en probeerde een goed heenkomen te zoeken. Echter tevergeefs! De kat. zo nat als hij was, sprong hem achterna en beet de vriend-in-de nood met enkele beten dood. Ware eenheid wordt niet uit nood gebo ren. Dan is 't maar tijdelijk. Wa re eenheid kan alleen de Heilige Geest geven, wanneer alle harten vervuld worden van de waarheid, waarin Hij leidt". 't zwaarst getroffen eiland Schou- wen-Duiveland. Eén van „de acht tien". de tegenwoordige Amster damse studentenpredikant ds. Kui- tert. die pas aan de Vrije Univer siteit „cum laude" promoveerde, was in 1953 predikant in Scharen- dijke. Er ontstond toen nogal Heilig Avondmaal in deze gemeen te. ook dus van Hervormden en Gereformeerden samen. Zelfs de kerkelijke pers bemoeide zich er mee. De nood was in dat rampge bied zeer groot. Er kon slechts bij eb vergaderd worden in de Chr. school op het hoogste punt van het dorp. Hier was reden, zoals ook de synode van Apeldoorn nu uitsprak, om in deze bijzondere omstandighe den samen te vergaderen. Maar ook meteen samen Avondmaal vieren? Ook als men weet. dat de Herv. kerkeraad niet afhoudt van het Hei lig Avondmaal? Men kwam er ook daar slechts uit met deze formu le. dat iedere kerkeraad alleen ver antwoordelijk was voor de eigen ge meenteleden. Dus geen onderlinge verantwoordelijkheid. Maar is er dan wel wezenlijke eenheid? het Utrechtse congres zeggen. Wie scherp onderscheidt wrijft toch wel even z"n ogen uit. als hij prof. De Gaay Fortman zo hoort spreken over de tucht: „Veel meer wint de gedachte veld. dat tucht een zaak i van pastoraal gesprek. Daarmee hebben ook de Gereformeerde pre dikanten het druk bij gemeentele den. die vroeger gewoonweg afge sneden zouden ziin. En oefent de Hervormde Synode eigenlijk geen tucht door haar getuigenissen, richtlijnen en herderlijke brieven? Maar is tucht dan tenslotte geen afsnijding meer? Hoe voorzichtig en pastoraal ook toegepast? En vraagt ook wie afgesneden werd niet veel tijd van wie waarlijk herder is? ten goed praten, die onze deren maakten in 't heetst van de strijd. Maar het doet toch wel pijn, als prof. De Gaay Fortman het spreken over de vaderen karakteri seert als een verfijnde vorm van voorouderverering en 't heeft over sacramentalisering van het Woord. Temeer als niemand op 't congres Ingaat op art. X, 6 van de Nieuwe Kerkorde van de Ned. Herv. Kerk: ,,De Kerk weert al wat haar be lijden weerspreekt". Daar ligt toch het grote probleem! En wat moeten onze kerkera den nu met het voorstel van prof. Berkhof: laten in iedere plaats ge durende een jaar 12 Hervormden verhuizen naar de Geref. Kerk, en omgekeerd. En onder hen ook ambtsdragers! Hoe kan een ambts drager dit doen. of ook een belij dend lid. instemmend met de belij denis. al of niet bekrachtigd met eigen handtekening? Dit betekent toch een gewetensconflict? Dit is, evenals het nu al aandrin gen op gezamenlijke viering van het Heilig Avondmaal, zoals dus in Scharendijke in 1953, al weer een vooruitgrijpen naar een nog onrijpe vrucht, die pas rijp kan worden, wanneer men luistert naar de Geest, die in alle waarheid leidt en zo de echte eenheid doet geboren worden. Ik moet nu al maar denken aan wat m'n bovengenoemde vriend dr. Kuitert tenslotte toch zeggen moest, toen der van elkaar verwijderd- dan ooit". Onze God beware kerkelijk Ne derland voor zulk een teleurstel ling. Ter vervanging van Schiedam Op de bruiloft te Kana wordt een domper gezet als bliilT*i Hij rm heeft iemand een kardinale fout gemaakt. Qf er te weinl dat nog voor het feest ten einde is, de wijn is opgeraakt. (Van een onzer redacteuren) De chr. vereniging tot verple ging van langdurig zieken „Het Zonnehuis", tot voor kort nog van bescheiden omvang, is bezig uit te groeien tot een instituut van be tekenis, hetgeen moge blijken uit de grote projecten die het bestuur reeds heeft aangepakt en nog zal aanpakken, welke leningen met een lange looptijd van niet minder dan 26 miljoen gulden zullen ver gen. De heer G. J. Schras, oud- directeur van de Ned. Midden- standsbank te Amsterdam en fi nancieel adviseur van de vereni ging, welke zaterdagmiddag in Utrecht haar algemene vergade ring hield, deelde dit in deze bij eenkomst mede, toen hij daar een causerie hield over de financiering van al die plannen. De voorzitter, de heer H. Harmeyer uit Voorburg, had tevoren al een in teressant overzicht gegeven van deze activiteiten. Het Zonnehuis'in Beekber gen heeft met de bouw van een nieuwe vleugel en van ru.mten voor massage, bezigheids- en arbeidstherapie, revalida tie en recreatie een flinke uitbreiding ondergaan. Sinds enkede weken maken de patiënten er al gebruik van. Voorzien zal nog worden .n een betere huisves ting voor de zusters. Dat laatste geldt ook voor Het Zon nehuis te Doorn, waar overigens de nieuwbouwplannen voorlopig nog wel niet gerealiseerd kunnen worden. Ver ontrustend is dit niet en als geluk bij dit ..ongeluk" geldt dat dan des te be ter de aandacht gehouden kan worden bij de bouwactiviteiten elders in den lande, waar nog genoeg aan de hand is. Ruim. 200 patiënten Zoals in Vlaardingen, waar een groot Zonnehuis xal komen, dat niet minder dan 216 patiënten gaat opnemen en het Zonnehuis in Schiedam zal gaan ver vangen. Verwacht mag worden dat de bouw van dit grote complex begin vol gend Jaar zal beginnen. De bouw zal ongeveer 2,5 jaar in beslag nemen, zo dat dit Zonnehuis er waarschijnlijk over ruim drie jaar zal staan. De bouw van een nieuw Zonnehuis te Zuidhom, dat aan 136 patiënten plaats zal bieden, vordert snel. Begin 1963 hoopt het bestuur dit eerste Zonnehuis, van meet af aan als verpleeghuis Wat tenslotte de plannen in Amstel- ten betreft waar eveneens een nieuw Zonnehuis zal verrijzen; in de volvoe ring dezer plannen is enige vertraging gekomen, omdat over het bouwterein nog geen beslissing is gevallen. Met enige teleurstelling deelde de oorzitter te Roermond mee. dat het bestuur heeft moeten besluiten het Zui delijk Zonnehuis, waar 25 patiënten wer den verpleegd, op te heffen. Dit is kort geleden gebeurd. Doorslaggevende redenen die tot dit besluit leidden wa- dat de opleiding van verplegend personeel niet meer in dit Zonnehuis kon geschieden: dat het Zonnehuis niet voldeed dan door ziekenfondsen gestel de normen, nu deze ziekenfondsen bij dragen in de verpleegkosten zijn gaan leveren; dat men van prot. chr. zijde in het zuiden diligent is voor wat be treft de verpleging van langdurig zie ken in dit deel van Nederland. Het be stuur is daar alleen maar blij om en (O nodig gaarne adviseren. Financiële uitbouw heer Schras terug te komen hij stel de, dat bij het aangaan van grote le ningen weliswaar de overheid meestal bereid wordt gevonden zulke leningen te garanderen, maar dat voor die garan ties toch ook en juist een steeds toe nemende draagkracht van de vereni ging nodig is. Met andere woorden: het eigen vermogen van ongeveer 2,5 miljoen, ofschoon respectabel, dient te worden vergroot, hetgeen alleen maar TENAX kf 267.-1 Onsterfelijkheid en opstanding, door BOEKENHOEK Zending en missie ontmoetten elkaar Exegetica. sche studiën onder redactie r W. H. Gispen, prof. dr. F. W. Grosheide v-restamenti- i prof. dr. H. Gispen, prof. dr. F. W. Grosheide i dr. H. Mulder. Uitgave Van Keulen N.V.. Den Haag. Twee raaal Apollo, brieven uit Grie kenland. door Jan Engelman. Tweede druk. In Ooievaar-serie Li'gave Bert Bakker Daamen N.V., Den Haag. Lees eens mee over aarde en ruimte, over raketten en hoe die werken, over vliegmachines en hoe zij vliegen, over de dieren en waar zij wonen, over mi- kioben, de kleinste levende wezens, over zaadjes en hoe zij groeien, voor Neder landse kinderen verteld door Leonard de Vries en dr C. van Rijsinge. Met il lustraties. Uitgaven Koninklijke Jitge- verij Erven J. J. Tijl N V Zwolle. Onroerend goed. verkrijging, bezit ei. vervreemding van onroerend goed en de fiscale gevolgen daarvan, door J. L. F. Engelhard, notaris. Uitgave Neder- landiche Uitgeversmaatschappij N.V.. S'udiekosten. van alles over school geldregelingen van l.o. tot h.o. en zelf studie. studiebeurzen. -verzekering, •voorschotten en fiscale aftrekmogelijk heden. door A. J. Woelders. inspecteur Rijksbelastingen. Uitgave Nederland- sche Uitgeversmaatschappij N.V.. Lei- Gineke zoekt een baantje, door Lies- beth Lems. Illustraties M. Bosch van Drakestein. Mei-pocket. Uitgave W. D Meinema N.V.. Delft. Jef Farèl en dc onvindbare Arabier, door G. H. van Maren. Illustraties Ben Horsthuis. Mei-pocket. Uitgave W. D. Meinema N.V.. Delft. Adriatische kust door Bettina van Krieken; Eifel, Ahr- en Moezeldal, door J. L. van Elsacker; Zuid-En geland, door L. Beekman; Joegoslavië, door H. van der Leeuw In serie Kosmos-reisgidsen. Uitgaven in samenwerking met de N R.V. door N.V. Kosmos. Amsterdam. De Openbaring van Johannes, door ds. A. Ringnalda. Tweede druk. In Boe ket-reeks. Uitgave J H. Kok N.V.. Kam pen. Norm en praktijk in de internationa le samenleving, door prof. dr. G H J. van der Molen. Afscheidscollege. Uitga ve J. H. Kok N.V., In Wageningen is voor de tweede maal de ..Agromisa- week" gehouden; een bijeenkomst die de bedoeling heeft missiona rissen en zendelingen enigermate wegwijs te maken in de proble men van de landbouw. Deze week is georganiseerd door een comité van de rooms-katholieke studentenvereniging en de protes tante studentenvereniging S.S.R., waarbij de sociëteiten van deze verenigingen als trefpunten dien den. Tijdens de Wageningse conferen tie heeft men terdege het grote be lang van een dergelijk contact in gezien. Daarom zou het ook aanbe veling verdienen een coördinerend secretariaat voor zending en missie op te richten, dat gegevens van het zendingsveld kan verwerken en dat adviezen kan geven in nauto con tact met de landbouwhogeschool. Onjuist In het referaat van prof. J. H. L. Joosten. hoogleraar in de economie voor de niet-westerse gebieden In Wagenin gen. kwam de opmerkelijke stelling naar voren dat de uitspraak, dat tweederde der wereldbevolking honger lijdt, on juist Is. Men gaat namelijk van de ver keerde veronderstelling uit dat de mens In de tropen voor een adequate voeding evenveel calorieën nodig heeft als een Amerikaan uit de gematigde zóne. langdurig zieken is opgezet en n dus tenvolle de aan hun verple ging te stellen eisen gerealiseerd kun nen worden, te openen. Overwogen wordt in een der paviljoens licht gees telijk gestoorde bej?.arden op te nemen, omdat het bestuur van mening is. dat patiënten uit deze categorie nog wel erg i de vergeethoek verkeren. Om i de Met kaarten en foto's. Uitgave L. J Veen N.V.. Amsterdam. Zeker is zeker, levensverzekering his torttch. technisch, structureel. econo.T.r much, Jundilch en .«aeul hclicht. Vl«r- omstr„ks 1500 cal ligt. Pro(. Joosten In India is een voeding van 2200 cal. ,»r man per dag voldoende, terwijl het gemiddelde verbruik van een Amerikaan de druk. Uitgave Voorlichtingscommis sie uit het Levensverzekeringtbedrijf. Emmalaan 41. Utrecht. Pinkstercollecte van Geref. kerken hoger dan in 1961 Voor zover thans al valt te bekijken, hebben de zendingscollecten In de Ge reformeerde kerken gemiddeld 15 pro cent meer opgebracht dan die in 1981. waardoor de omgaande lijn van de laatste Jaren wordt voortgezet Voor Pinksteren had men ln een zeer moderne folder een appèl gedaan op de geestelijke welvaart komt op grond van eigen berekeningen tot een percentage van 10% dat reële honger lijdt door natuurrampen e.d. en 10T- die een minderwaardige voedings toestand heeft Verscheidene keren kwam naar voren dat grote indrukwekkende werken in de ontwikkelingslanden veelal op grote te leurstellingen uitlopen. Geleidelijke ont wikkeling van onder af aan door onder wijs en voorlichting heeft meer zin. daar wordt overspoeld. Men is nogal eens ge neigd landhervormingen te zien als wondermiddel. Het blijkt echter dat de onteigening van grootgrondbezit zonder meer eerder tot achter- dan tot vooruit gang aanleiding geeft. Wanneer de boe ren bijvoorbeeld 50% van hun produkt aan pacht betalen en 50% voor eigen *- -u -- -- 1 dan voorziening behouden, en ze hoeven aan verbetering van de levensstandaard is opgeroepen door onderwijs en voor lichting en het stichten van winkels waar ae boer zijn geld kan besteden, men bereid even hard te blijven werken als voorheen en heeft landhervorming In eerste instantie is er in de ontwik kelingslanden behoefte aan onderwijs er voorlichting, meer dan aan geld. Missie en zending hebben momenteel ke kans op dit gebied. Er ontstond duidelijk onrust onder be paalde aanwezigen toen prof. Coolhaas over geboorteregeling wilde gaan spre ken. Hij behandelde namelijk het vraag stuk van de steedse sneller expanderen de wereldbevolking. In vele landen is afremming van die groei een eerste ver eiste en heeft deze ook alle aandacht van de betreffende regeringen «Japan, India). De grote vraag is echter: hoe? Uit verschillende gesprekken bleek, dat met name de aanwezige rooms- katholieke geestelijken niet tegen ge boortebeperking waren; dit zelfs onder bepaalde omstandigheden een plicht achtten; maar als middel slechts de pe riodieke onthouding toe wilden laten. Er waren'15 protestantse en 45 rooms- katholieke deelnemers. Deze verhouding is verklaarbaar als we in ogenschouw nemen dat er in Nederland tien maal zoveel mensen (8600) als in de zending werkzaam zijn. Herv. kerk vraagt regeling voor „dubbele" leden Nu enkele leden van de Geref. Kerk van Maastricht daarnaast ook toegetre den zijn als lid van de Herv gemeente ter plaatse, heeft de Herv. kerkeraad aan de classicale vergadering van Maastricht verzocht de nodige stappen te doen opdat dit dubbel lidmaatschap in de kerkenorde duidelijk gemaakt worde. Daarnaast heeft de kerkeraad contact over deze zaak opgenomen met de generale synode. De Geref. kerkeraad heeft kerkvisita- toren verzocht na onderzoek in deze zaak hem van advies te willen dienen. Tweede leergang in past. psychologie Met ingang van oktober 1962 is door de Faculteit der Godgeleerdheid aan de Rijksuniversiteit te Utrecht een tweede in dc pastorale psychologie voor ten ingesteld, ten behoeve van pastorale praktijk. De colleges zjjn gericht op de proble matiek in en rondom het pastoraat ln de huidige gecompliceerde samenleving. Onderwijsbenoemingen Benoemd tot onderwijzeres aan de ohr. nat. school te Leimuiden: C. E. Kappner te Amsterdam en W. van Vliet te Mijdrecht; aan de chr school te Westzaan: D. Parlevliet te Veenen- daal; aan de Oranje-Nassau-school te Oss: A. Walinga te 's-Hertogenbosch; nan de Groen van Prinsterer-school te s-Gravenhage: R. Wijmenga te Voor burg; aan de Wilhelmina-school te Doe- tinchem; W. van den Brink te Doetin- chem; aan de school met de Bijbel te Zuidland; H. E. van der Lugt te Utrecht; aan de tweemansschool te Zui- derlegmeer: M. E. Gravesteijn te Am sterdam aan de Herv. Diaconie-school te Aagtekerke: F. de Grutter te Rijs (Z.H.) aan de school met de bijbel te D Dolder: G. A. Hetebrij te Vollehove; chr. nat. school te Zoetermeer: M. .0. de Ruyter de Wildt te 's-Grayen- hage en W. J. Wijnmalen te Delft; aan de Kon. Juliana-school te Zaandam; W. Bcuman te Zaandam; aan de Jc van Heem&kerlcsrfiooT te Dordredht: S. Ver meulen te Dordrecht; aan dc school met de bijbel te Gorinchem: N. A. v. d. Horn te Monster: aan de chr. nat. sch te Helmond: T. van Lierop te Eindho- de Pr. Juliana-school te Vor- den: R. Wijnand te Doetinchem: aan de R. Venema-school te Amstelveen: E. J. Enk te Aalsmeer; aan de Petra- school te Rotterdam Schiebroek (tijd.): C. van der Linde te Rotterdam: aan de ohr. nat. school te Ede-oost: H. van den Berg te Ede; aan de geref. school te Zuidrwokie: A. Dijkstra te Eizinga; aan de school met de bijbel te Hoek van Holland: A. D. van Dijk te 's-Graven- zande; aan de c.v.o.-school te Stedum: N. Dijk te Bumm <Fr.); aan de school met de bijbel te Nijkeitkerveen: E. S. C. Buys te Katwij-k aan Zee; aan de Oran je-school te Arnhem: J. A. H. ter Haar te Vorden: aan de dhr. school te Rot terdam; M. van Vliet te Rotterdam; aan de chr. nat. school te Castrioum- Bakkum: E. Spits te Zaandam; aan de chr. nat. school te Noorden: N. van Elk te Woerden; aan de chr. school te Zaan dam: G. Hageman te Amsterdam; aan de ohr. school te Zaandam: G. Hage man te Amsterdam; aan de Groen van Prinstererschool te Maarssen: A. Bier steker te Den Haag; aan de Talma- school te 's-Gravenhage: mevr. J. H. Sizoo-Spruijt te 's-Gravenhage; aan de chr. blo-school te Veenendaal: R. G. v Drumpt te Maartensdijk en aan de blo- school te Culemborg; F. Dijkstra te Haarlem. I kan als de offervaardigheid in prot Nederland voor de Zonnehuizen blijft groeien. In dat opzicht konden verheugende cijfers over het recente verleden wor- I den genoemd. Verleden jaar leverden i allerle, kleine bijdragen toch maar liefst drie ton op. terwijl een financiële 1 actie bij de kerken tot nu toe in een 1 bedrag van 10.000 resulteerde. Aan het begin van de vergadering werd staande wijlen de oud-voorzitter en ere-voorzitter van de vereniging, i dokter J. D. Meerwaldt sr. herdacht, j die verleden jaar is overleden. Bij de bestuursverkiezing werd dok ter R. A. Hoogland, uit Utrecht, her- I kozen. De twee hoofdbestuursleden uit het Zuiden traden af, wegens opheffing i van Het Zonnehuis aldaar. Het waren de heren K. J. Ekens en ir. A. J. Rijken, beiden uit Roermond. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Bedankt voor Katwijk aan Zee (zevende pred. pi.): J. H. Cirkel te Huizen (N.H.). GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen naar Leeuwarden: G Hengeveld te Schoonebeek. die bedankte voor s-Gravenhage-West (wijkgem. V.). Beroepen te Noordwijk aan Zee «vac. Th. Ferwerda): H. A van Bottenburg te Schoondijke CL. VI.). Bedankt voor Rotterdam-C (vac.-F. Vroon): C. Klapwijk te Apeldoornvoor Geldermalser.G. de Zeeuw te Ezinge (Gr.). CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te 's-Gravenhage-Rijswijk: K. J. Velema te Hoogevi Bedankt Bruijne te Rotterdam-C. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Dordrecht: C. Harinck kand. te Goes en W. Suyker kand. te Bergambacht. Het aantal slachtoffers bij de trein ramp bij Turijn, waar een personen- en een goederentrein in botsing kwamen, is niet tien doden, maar een dode en vijftien gewonden. Arbeiders en Spaanse studenten heb ben gisteren in Hamburg en Wiesbaden betoogt tegen het bewind van Franco. In Hamburg betoogden rond 300 man, in Wiesbaden 250. wijn ingeslagen of er is niet nauwlettend op toegezien, di er met mate werd geschonken. Maar goed, hoe het zij, (j wijn is op. De geschiedenis is bekend. Jezus moet uitkomst brengen. Zij moeder zegt: Zij hebben geen wijn. Dat is ook het beeld 1 het leven van vele mensen. Als het niet meer gaat, als mt is vastgelopen, als de wijn van het leven op is, moet Jezus hulp komen. O Here, help ons, de wijn is op. Er komt wijn. Jezus zegt: Vult de vaten met water. En 'ppri het wonder: de leider van het feest roept de bruidegom als er goe »dc wijn ti Cl zegt: ,Jedereen zet eerst de goede wijn op gedronken is de mindere: gij echter hebt de dit ogenblik bewaard" (Johannes 2 10). De mens, die uit de nood van zijn leven tot Jezus gaat, 4,ouwt mens, die met een gebroken hart stamelt: Here, geeft gij uiekwec komst, ervaart, dat de goede wijn dan pas komende is. M\ Jezus gaat het in het leven nooit minder, altijd beter. jg óve Vijftig jaar na bevestiging In de gereformeerde kerk aan de h'J op 23 juni 1912 door prof. Kuipi Ned. Laan Hofrust te Rijswijk heeft in het ambt werd bevesti«d- Uit prof. dr. K. Dijk gistermorgen herdacht dat hij precies vijftig jaar geleden in deze kerk in het proarr^c1 a ge ~Zu lddeJambt werd bevestigd door prof. dr. H. H. Kuiper als predikant in de gereformeerde kerken. Prof. Dijk die gisteren tevens zijn 77ste verjaardag vierde, heeft in de kerk van Rijswijk vier jaar gediend waarna hij in 1916 naar Den Haag vertrok. In verband met zijn benoeming tot hoogleraar aan de theologische hogeschool te Kampen werd hem in 1936 emeri taat verleend. De jubilerende hoogleraar haalde voor het begin van de dienst enkele herinne ringen op. Prof. Dijk memoreerde dat tjarf voorts gaf de hec A. Sanders, die jarenlang als evangelist in Duisburg- Ruhrort heeft gewerkt van zijn be langstelling blijk. Ds. Schot, die de dienst leidde, had tot tekst „Maar Jezus zeide (tot hen): Niemand, die de hand aan de ploeg slaat en ziet naar hetgeen achter hem ligt, is geschikt voor het Koninkrijk Gods" (Lucas 9 62). In zijn predikatie •legde hij er o.m. de nadruk op, dat e«< nu het langverbeide centrum in ge- £2" bru!k kan. wor.den. gnomen, seen ge. Van een onzer redacteuren Onder grote belangstelling zowel van Duitse als van Nederlandse zijde is zondagmiddag in Duisburg-Ruhrort het nieuwe centrum van de Neder landse Hervormde Gemeente aldaar geopend. Dit centrum, ondergebracht in een kerkgebouw van de Deutsch Evangelische Gemeinde aan de Dr. Hammacherstrasse bestaat uit een ruime kerkzaal en een .geriefelijke recreatie-ruimte, waarin een biblio- jalir gelëden kreeg de' Hervormde (schippers(predikant ds. T. Schot deze kerk van de Deutsch Evangelische Ge meinde aangeboden onder wel zeer bijzondere voorwaarden. Voor de tijd van tien jaar mag hij haar gebruiken zonder huur er voor te betalen. En zelfs het verbruik van de electriciteit nemen de Duitsers voor hun rekening. In enkele maanden is dit kerkge bouw voor het nieuwe doel geschikt gemaakt, mede dank zy het onver moeid werken van ds. Schot en de heer F. C. Nyhoff, een lid van de kerkeraad, die beiden bijna dag en nacht in touw zijn geweest om het in gereedheid te brengen. Volgens het schema zou het centrum eerst in sep tember a.s. in gebruik kunnen worden genomen, maar het gelukte op dit schema voor te komen en zo was het zondag reeds een feestelijke dag voor de Hervormde Gemeente in Duisburg- Ruhrort. De plechtigheid van de ingebruik neming werd door tal van Nederlandse kerkelijke autoriteiten bijgewoond. De Rotterdamse emeritus-predikant ds. W. A. Zeydner was aanwezig namens de Hervormde synode, de raad voor de varende gemeente der Ned. Herv. Kerk was ojti. vertegenwoordigd door de voorzitter dr. L. J. Cazemier en leergang ii predikante Naast theoretische voorlichting, discussie en demonstratie zal men ook in ge spreksgroepen bezig zijn met gespreks analyses. Ook aan de sociologische veel minder. ;en van het pastoraat zal aandacht sterke behoefte den geschonken. SNIJBLOEMEN VOEDSEL GEEN WATER HEER TE VERVERSEN I 10 ct. p. pakje voor I I. water ZET BLOEMEN NOOIT IN KAAL WATER voel van lauwheid of zelfvoldaanheid over de gemeente mag komen. Er be staat verantwoordelijkheid, zowel van de zijde van de predikant als van de z(jde van de gemeente. Van Nederlandse èn van Duitse zijde werden korte toespraken gehouden, waarbij ds. Zeydner de gelukwensen overbracht van de synode onder aan bieding van een kanselbijbel. In de loop van deze week hopen wij nader op dit kerkelijk centrum in Duisburg-Ruhrort terug te komen. Zending bezorgd over N.-Guinea De 12 kerken, die de classis Harden- berg van de Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt vormen hebben in een schrijven aan de ministerraad hun diepe bezorgd heid uitgesproken over de toekomst van het zendingswerk in het Boven-Digoel- gebied op Nieuw-Guinea, „waar het ge vaar bestaat, dat. Nederlands Nieuw- Guinea aan de soevereiniteit van de Ne derlandse regering wordt onttrokken". De kerken verzoeken de regering drin gend. de ongehinderde voortgang van de vrije evangelieprediking onder de Papoea's te doen prevaleren boven de beleidsoverwegingen, „opdat de in Chris tus' naam verrichte arbeid op Neder lands Nieuw-Guinea geen ontijdig einde bevestigd. Uit deiomeh tijd zijn nog maar enkele gemeentel den in leven die door prof. Dijk dan baar werden herdacht. „Ik mocht kor Pi men in een kring waarvan men mij n*. veel goeds had verteld, doch in defen H kleine gemeente brandde de liefde t pira: God in alle hartenzo zei hij. De e- - ste jaren in Rijswijk en Den Haag 1 den op hem een stempel gezet worsteling voor de kerk van Christus vol te houden. „Later mijn leven een tijd van late lente volle zomer". Alle kerken hebben h zoveel vertrouwen geschonken, dat er verlegen onder geworden is. zijn voor mij en mijn gezin feestja geweest", zo zei hij. Dankbaar gedacht hij zijn hoogïoot A raarschap. waardoor hij tal van jongeflenkin tot de praktische dienst des Heren heqi voor mogen opleiden. „In de laatste 25 jar^n Bu ben ik ondanks alle beproevingen to^g be weer gevoerd tot het licht. Ik heb - tijd begeerd predikant te mogen van de vrije genade Gods, van overweldigend welbehagen zoals dit geopenbaard in Jezus Christus"._ Bij zijn intrede in de kerk wijk had ds. Dijk gepreekt ov 68 vers 19. bij zijn 40-jarig ambts. leüm deed hij dit over psalm 68 20 en 21. Thans sprak hij over ver. van dezelfde psalm: Geducht zijt Gij| God uit Uw heiligdom. Hij, Israels C verleent sterkte en volheid van k aan Zijn Volk. Geprezen zij God. Prof. Dijk zag twee redenen om u? te loven, namelijk om de openbarii van Zijn heerlijkheid en om de openh, ring van Zijn genade. Prof. Dijk i dat God waard is om aanbeden te w< >ebom den. God regeert zo. dat hij zijn met de mens bereikt. Terugziende zijn vijftig jaren van arbeid zei Dijk dat het jaren zijn geweest van ambtstekortkomingen, maar ik weet: deur is open. ik zie de poort wijd op staan. Het licht der genade valt die vijftig jaren en ik roem de Als u weet dat Gods paleis staat dan wordt het blij in het halations] Dan kan ik gedenken wat Hij deed alie Vo! zijn kerk, aan mij en aan u. Als ik iaardgi wat God in de kerken heeft gedaan Gere dp afgelopen vijftig jaren, dan zie ei de eén volheid van kracht. Als ik m^eg^e. eigen leven naga. dan heb ik maar spart woord: Gij gaf mij een volheid v." K%. kracht door Hem die nog meente door de Heilige Geest krachten geeft. Prof. Dijk niet over de toekomst spreken, zei hij. God zal voor zijn kerk 2 met al de vragen die er zijn. Er jongere gemeente die bereid de strijd voort te zetten. Ik sterf, God zal met u zijn. God zal u de kra niet onthouden. Hij zal uw God an geslacht tot geslacht. Na de preek werd prof. Dijk dank j^eopeiK bracht voor al hetgeen hij heeft gedaitheek de kerken van Rijswijk en D46. Aipc Haag. In zijn dankwoord zei prof. Diig te L dat als hij achterom zag, hij liever f leen predikant was gebleven. Na t dienst drukten velen hem en zijn ecasino genote de hand. Prof. Dijk die de las (18 j. ste jaren in Driebergen woont, zal ifo (2. Gereformeerde kerken nog blijven diTt,^». het woord- I net i de bediening Openbaar onderwijl vreest verzuiling S poir-m De Nederlandse Ouderraad openbaar lager onderwijs heeft Haag de jaarvergadering gehouden. 0 voorzitter, mr. D. Schuitemaker, naf in zijn openingswoord stelling tegen d aandrang tot verzuiling van het opefp baar onderwijs, terwijl de geestelijl I QP achtergrond van het openbaar onde' wijs in de jaren na 1920 belangrijk v«»- diept en geïntensiveerd is. Mr. Schuitemaker wees de mogelij|J heid tot het verkrijgen van enige publiel rechtelijke organisatie op onderwijsgt f. bied af. waartoe naar zijn mening l instelling van maatschappelijke organ( aanleiding had kunnen geven. 'mBok vy, Fr Ci'gg. :kel, K Vraag: Twee jaar geleden heb ik een huis laten bouwen met rijkssub sidie met de bedoeling het zelf te gaan bewonen. Daar dit echter toen nog niet mogelijk was. heb ik het ver huurd. Nu komt de woning eerstdaags leeg. Be kan er nog niet zelf gaan wonen, daar ik nog bij de zaak moet blijven. Zou ik deze woning nu voor een half jaar gemeubileerd mogen verhuren? Antwoord: U mag uw woning na tuurlijk wel weer verhuren, als de huurder een woonvergunning van de gemeente krijgt. Maar als u b.v. over een half jaar over het huis wilt be schikken. moet u toch voorzichtig zijn. Wij voorzien anders de mogelijkheid, dat de huurder zich straks zal beroe pen op buurbescherming (welk be roep mogelijk is, zélfs als dit bij con tract zou zijn uitgesloten). U moet daarom dit beroep niet bij contract uitsluiten, maar de huur voor bepaal de tijd aangaan, onder vermelding van de reden. b.v. een verklaring van de huurder, dat hij bekend is met de omstandigheid, dat de verhuurder te gen genoemde datum de woning nodig heeft voor dringend noodzakelijk eigen gebruik en dat de beëindiging van de huur geschiedt zonder opzeg huurder kan desondanks toch roep doen op buurbescherming. maar zal het dan bij een proces moeilijker krijgen. De beste, waarborg is natuur lijk de juiste huurder uit te kiezen, van wie u weet. dat hij de woning slechts tot dat tijdstip nodig beeft. de juiste betekenis leggen, af en toe. Dan groeit dit niet van de Franse organisatie O.A.S. Antwoord: De juiste betekenis is Organisation de l'Armée secrète. di' wil zeggen: organisatie van het gehei- dicht. Desnoods kan de teems daarin Vraag: Graag wil ik weten schrijver is van de regels: „Eer. leger. De afkorting O.A.S. komt der is de sterkste kracht, waarop de jeugd kan bouwen" en inzake de der: „Het enigste kwaad, dat zij mij doet. is te sterven en mij te verlaten". Antwoord: Tot onze spijt weten wij radiopreek las de pre- het antwoord niet. Misschien kan een heel ander verband VI lijk: Organisatie van Amerikaanse Staten. Dit geeft echter weinig kans op verwarrmgnj dikant eerst enkele verzen uit het Oude Testament en vervolgens uit het epis tel Johannes. Is deze benaming van epistel nog een veel voorkomend ge- Antwoord: Het woord epistel is af komstig van het Griekse epistolè of brief, een term, drie in de roomskatho- lieke eredienst gebruikt wordt maar tegenwoordig ook veel bij protestanten in gebruik komt. In de r.k.-eredienst is het epistel voorlezing uit een van de brieven in het Nieuwe Testament. Dit is een vast onderdeel van de mis viering. De betrokken predikant doel de hier kennelijk op een van de drie brieven van de apostel Johannes. Vraag: Hoe spreekt men een tandarts aan als men hem bezoekt, als dokter of als mijnheer? Antwoord: Bij een bezoek aan een roep. niet op zijn academische titel. Deze laatste is, als hij niet gepromo veerd is, drs. «doctorandus) en als hij gepromoveerd is dr. (doctor). Reactie van lezer: Een dichtge groeid melkzeefteemsje kan men eens in een oplossing van water eo azijn Brieven, die met voorzien zijn van naam en adres, kunnen niet beantwoord worden. Geheimhou ding verzekerd. Vragen, die niet onderling met elkaar verband t houden, moeten in afzonderlijke |ikker° brieven worden gesteld. lezer helpen. Vraag: Mijn man werkt tijdelijk el ders en vindt in zijn kosthuis af en toe beestjes. Ik kan ze niet thuis brengen. De onderkant is wit. Ze zit ten onder in een kast en in een bed- desprei. In de kast en de kamer ligt vaste vloerbedekking, matting. Het in gesloten beestje vond ik in dc tas die op de kast staat. De bovenkant is dwars ge streept. Aan weerszijden zijn min of hiervan doden de larven. Kamfer naphtaline helpen niet. Gun ze g« ru£t, dus veel luchten en kloppen. wollige pootjes. Ik denk, dat de nissen, i (veld, Lan der M. Gerai Reactie van lezer: Men kan^niet i oentje eten, vooral als men erop If P0"1 met welke verschillende vragen u maken heeft. In de beantwoording een plaat, die men wil vernis maakt u een zeer storende fout. schrijft: Plaatwerk, dat schilderij 1 wil vernisse ve men 1 ve moet het eerst plal n Vl< ken op karton of hout. Dit laatste juist, maar als men een plaat zó gal ming, hospita te weinig stofzuigt. Antwoord: We vermoeden hier te doen te hebben met de larve van een torretje, nauw verwant aan het bont- worden. Schilderij vernis is een oliehoi torretje (atagenus pellio). Deze larve dende vloeistof leef in dode dieren, b.v. muizen e.d., in huiden en vachten en in kleren enz. Zij zijn in huis vrij zeldzaam en de ontwikkeling gaat zeer langzaam. Be strijding: Allereerst inspecteren van kleren, bont, mantels, vaste en losse tapijten, vachten enz. Veel luchten, zuigen en kloppen. Kleren en bontman tels bewaren in motvrije zakken, kas ten of kisten. Spuiten of stuiven met huishoudinsecticiden. In kisten, koffers kasten wat paradichloo benzol «500 Vriej papier zuigt het in het papier i wordt vlekkig. Men moet dus de o[»an de geplakte plaat eerst afdekken met eefewezen laagje water, waarin gelatine i gram per kubieke meter). De dampen dankbaarj. Schrijf dus gauw aan de vrager, al ^*uns1 ders mislukt alles. Ook het opplakke tkclijk is niet zo eenvoudig, daar er licht bijlen ntstaan. (Wij zijn deze lezer i nt. N Kaï Jaegi

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2