TONSENOEDEI .Onafhankelijke" kerken komen naar Rotterdam Een kanttekening Een woord voor Baptisten-vrouwen in conferentie bijeen Moeder rTBABYDERM" Dr. J. de Wit als 600ste! aan V.U. gepromoveerd In Utrecht worden 1000 studentenflats gebouwd f^g' Vlo-ztangzis Uit alle werelddelen International Congregational Council bijeen ECONOMIE EN BEURS PJET DAGELIJKSE beursnieuws neemt in de kranten gemeenlijk een be scheiden plaats in. Toch is het een rubriek die aandacht verdient, omdat hierin 10 duidelijk tot uiting komt, in welke mate de beleggers de door het bedrijfsleven uitgegeven aandelen en obligaties en de door staat, provincies, gemeenten en verenigingen uitgegeven obligaties waarderen. Dat het beursnieuws, tot wereldnieuws kan uitgroeien, is de afgelopen weken gebleken. Het werd soms «elfs frontpaginanieuws, toen de koersen in Wall Street, de grote Amerikaanse effectenbeurs, met sprongen omlaag gingen, de beurs een dag later de oude was en sij de dagen daarna toch voor de aandeelhouders opnieuw enorme verliexen opleverde. Als trouwe paladijnen volgden de beurzen van Europa en dus ook de Amsterdamse effectenbeurs de grillige koersveranderingen van Wall Street. In 1929 was de Ineenstorting van de beurs in New York het begin van de grote economische crisis van de dertiger Jaren. Geen wonder, dat de wereld nu opnieuw in beweging kwam en haar adem inhield. Gelukkig ging men na korte tijd weer door met ademhalen, maar de tijd van schrik was toch voldoende om te begrijpen, dat er een verband tussen de beurs en ons economische leven bestaat. De beurs is zo op het oog louter de plaats waar effecten verhandeld worden, waar beleggers effecten kunnen verkopen en andere stukken kunnen kopen. Economisch gezien is de beurs echter meer dan de plek waar vraag en aan bod elkaar ontmoeten. De effectenbeurs maakt het mogelijk dat spaarkapitaal (door aankoop van nieuw uitgegeven effecten) naar overheid en bedrijfs leven vloeit, omdat de beleggers de zekerheid hebben dat het kapitaal ook weer terugvloeit (door verkoop van die effecten) als zij het geld weer nodig hebben. De beurs is bijgevolg een belangrijk intermediair voor de financiering van investeringen door staat, provincies, gemeenten en bedrijven. En daar in vesteringen onze produktie helpen opvoeren en onze welvaart helpen ver groten, is de effectenbeurs als snelwerkend apparaat in onze samenleving voor onze economische ontwikkeling onmisbaar. Dit verband tussen beurs en economie spreekt eens te meer in een periode, waarin de koersen op angstaanjagende wijze naar beneden gaan. In een tijd van stijgende koersen is de belegger optimistisch gestemd, hij heeft vertrouwen in de toekomst en ie bereid als hij kapitaal gespaard beeft nieuw uitgegeven aandelen van te goeder naam en faam bekend staande ondernemingen te kopen. In een tijd van opgang, van hoogconjunctuur, is het dan ook niet zó moeilijk om nieuw kapitaal aan te trekken. Sterker, de investeringen worden door die bereidheid zelfs gestimuleerd. In deze hausSetijd ontstaat er bovendien een duidelijke voorkeur voor aan delen boven obligaties, omdat men aandelen beter bestand acht tegen de waardevermindering van het geld dan obligaties. Dat men voor die voor keur een offer moet brengen en ook bereid is te brengen in de vorm van een uiterst laag rendement, is vers twee. Wordt echter door sterk dalende koersen het vertrouwen van de belegger, niet alleen in aandelen, maar ook in de gehele economie, ondergraven, dan ia hij niet meer zo spoedig geneigd zijn geld beschikbaar te stellen. De mogelijkheden voor het aantrekken van nieuw kapitaal worden dan geringer, hetgeen de investeringen, noodzakelijk voor een uitbreiding van de productie, kan bemoeilijken. Zolang er geen duidelijke aanwijzingen zijn, dat het met onze economie bergafwaarts gaat (en o.l. zijn er geen aanwijzingen voor een spoedige terugslag), balanceren wij op het scherp van het mes. De belegger blijft de Rationale ontmoeting hebben, kat uit de boom kijken, hij wacht tot hij positieve aanwijzingen heeft, dat j Rotterdam, de markt zich weer herstelt. I VI' Wij zien dat afwachten ook duidelijk weerspiegeld in de soms zeer lage eranderingeil J'""" °P """JT cla!"f komen, stukken die „en »«di, heeft om aan een aandelenemissie te kunnen meedoen. Dat door die af- stellingen en aan de toekomst van de waahtende houding de lage koersen weer in de band worden gewerkt, is raad met het oog op de uiterst belang- een factor die de belegger zich vermoedelijk niet steeds realiseert. .d,e. 'kb voordoen Tot zover de invloed van een stijgende en dalende beurs op de Investeringen j tVettYe ZSeUrbïlS'dffaïd' Sv.' en daarmee op onze economie. Wij kunnen dit nog verder uitspinnen en de Ralph F. G. Calder uit Londen, betalingsbalans erbij halen, maar om der wille van de eenvoud doen wij dat niet. Er is echter wel een andere invloed die wij naar voren willen halen, de Invloed op de consumptie van duurzame en luxe artikelen, zij het dat die Invloed niet gemakkelijk in cijfers is uit te drukken. In een haussetljd met voortdurend stijgende koersen en gerealiseerde koers winsten is de belegger al gauw geneigd zich iets extra's te veroorloven: hij knapt zijn huis op, koopt luxe voorwerpen, bijzondere kleding, maakt een verre reis, schaft een nieuwe auto aan en wat al niet meer. Hij koopt met andere woorden gemakkelijk. Dalen de koersen, dan is er geen sprake meer van sprekende koerswinsten (wij laten de winsten van baissiers bulten beschouwing) en dan wordt ook des beleggers effectenportefeullle minder waard. Al gebeurt er in feite niets, als hij zijn stukken rustig vast houdt, psychologisch komt hij toch onder druk te staan. Hij geeft zijn geld niet meer zó gemakkelijk uit, hij zal zijn MEER dan 550 afgevaardigden en waarnemers van onaf hankelijke kerken uit twintig lan den in alle werelddelen komen naar Rotterdam om van 4 tot 12 Juli a.s. in het Rijnhotel deel te nemen aan de negende algemene vergadering van de International Congregational Council, de inter nationale raad van congregationa- listische of onafhankelijke kerken. Leden van deze in 1891 opgerichte raad zijn kerken of kerkelijke groeperingen, die niet in het ver band van een reglementaire ge meenschap leven, maar plaatselijk geheel autonoom zijn, zowel wat betreft de inrichting van de ere dienst en het geloofsleven als wat aangaat het aanstellen en afzetten van predikanten. Het thema van de komende algemene vergadering luidt: „Kernpunten van het geloof". De organisatie wordt verzorgd door de Remonstrantse Broederschap in ons land, die 21.000 leden telt. De ver gadering kan geen beslissingen nemen noch acties ondernemen, die de deelne mende kerken binden. In dezelfde pe riode, dat vergaderd wordt, zullen hon derd jeugd-afgevaardigden (van wie vijf entwintig uit de Ver. Staten) een inter- Zendingskerk, de Unie van Evangeli sche Congregationalistische Kerken van Brazilië, de Congregationalistische Unie van Brits Guyana, van Ierland, van Ja maica, van Nieuw-Zeeland, van Schot land, van Zuid-Afrika, alsmede van de Vrije Kerk van Finland en de Unie van Onafhankelijken in Wales. Aanvragen Eveneens zullen gasten aanwezig zijn »n de Kerk van Christus in China, de Verenigde Kerk van Noord-India, de Kerk van Zuid-India, de Verenigde Kerk Christus in Japan en van de Philip- pijnen, alsmede van kerken en zendings genootschappen in Angola, het Nabije Oosten, Rhodesië, Hongkong, Madagas- Malakka, Kongo e.a. klaard. Deze wijzigingen, zo voegde hij daar aan toe, bestaan uit een steeds sterker wordend begrip voor de eenheid van kerk en zending, de toenemende nood zakelijkheid van pogingen tot eenheid tussen de kerken te komen en de ver werkelijking van betere betrekkingen in een geestelijk lege en hongerige wereld- Naar het oordeel van Amerikaanse af gevaardigden zal ongetwijfeld ook ter sprake komen de vraag, of waarnemers naar het Vaticaase Concilie dienen te worden aangewezen. De delegaties De grootste delegaties komen van de Congregationalistische Kerken in Enge land en van de Verenigde Kerk van Christus in de Ver. Staten. Ook komen afgevaardigden van de Unie beurs weerspiegelt. Wij vergeten echter wel eens, dat de beurs op haar beurt ook invloed op de economie kan uitoefenen. Een reden te meer om de gang Tsjechische Broeders uit Tsjecho-Slo- van zaken op het Amsterdamse Damrak met meer dan gewone aandacht }ï'akli*' A,?etXuTrhfd»n Cana" in het dagelijkse beursnieuws en in het weekoverzicht te volgen. Advertentie Geef Uw kind een goede kans X": NILL MIJ Icvêoiverzckcripg Promotie van drs. J. J. Lub Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht Sromoveerde vrijdag drs. J. J. Lub .ES.A.. te Schiedam, tot doctor in de ietteren op bet proefschrift getiteld „S.nte Augustijns hantboec". Dit ..Hantboec'. een vertaling van het aan Augustinus toegeschreven „Ma rtiale". is een godsdienstig traktaat, dat blijkens een groot aantal hand schriften in de latere middeleeuwen hoog aanzien heeft genoten in de Ne derlanden. Deze uitgave van de Mid deleeuws-Nederlandse vertalingen var het Manuale is niet alleen van waarde voor de Middelnederlandse filologie, maar zal ook in ruimer kring aandacht trekken wegens het belang ervan voor de geschiedenis van de vroomheid in de Nederlanden. Drs. Lub was enige jaren lector in Nederlandse taal- en letterkunde ge weest aan de Universiteit te Madrid en is thans rector van het Sint Leduina Ly ceum te Schiedam. Promotor was prof. dr. C. B. van Haeringen. Voorzieningen voor inelkbezorging in hoogbouw woningen Het bedrijfschap voor do detailhandel in melk cn melk- en zuivelprodukten zal bij het ministerie van volkshuisves ting en bouwnijverheid pleiten voor het aanbrengen van boodschappenkastjes, huistelefooninstallaties en personenlif ten ln nieuwe hoogbouwwoningen. dit om de melkbezorging te vergemakkelij ken. Het aanbrengen van deze voorzienin gen in reeds bestaande woningen zal worden bepleit bij corporaties van wo ningbouwverenigingen. Aan de woning bouwcorporaties en aan de Vereniging van Nederlandse Gemeenten zal tevens medewerking worden gevraagd om voor melkbezorgwagens de mogelijkheid en de toestemming te krljaen op trottoirs te komen, daar waar de breedte van die trottoirs of een plantsoen de af stand tussen rijweg en huisdeur extra groot maakt. Deze stappen, waartoe het bestuur voorstellen, gedaan in het rapport „mo gelijkheden tot vermindering der ar beidsbelasting bij het bezorgen var melk in de hoge bouw" Zoals bekent! heeft het Nederlands instituut voor praeventieve geneeskunde dit rapport fn opdracht van het bedrijfzehap opga- Zending in het middelpunt In de eerste Baptisten Vrou wengroep in Nieuwe Pekela, be staande uit tien leden, werden vijf centen per maand opgehaald bij verschillende adressen, om daarmee de opleiding van jonge meisjes op het zendingsveld in Kongo te bekostigen. Het was „Zusterhulp" voor het zendings werk. Uit dit begin groeiden meer afdelingen, die zich dertig jaar geleden aaneensloten tot een nationale beweging. Thans telt de Ned Baptisten Vrouwen Be weging „Zusterhulp" ruim 80 af delingen met 1800 leden en vele takken van arbeid in bjnnen- en buitenlandse zending ontvangen jaarlijks grote steun. Uit het ver leden en heden van deze Be weging vertelden mevr. IJ. de Haan-Engelsman te Groningen, vice-presidente der Beweging, en mevr. A. Modderman-v. d. Heide uit Sneek, alg adjuncte, interes sante zaken aan de honderden vrouwen uit het gehele land, die donderdag j.l. in de Evang. Luth. Kerk te 's-Gravenhage hun der- tigste nationale conferentie hiel-[school met drbijbei té Lissé: P. J. van -jen I der Worp te Enschede: aan de achool met de bijbel te Kootwijkerbroek: W. Mejuffrouw J. Reiling uit Emmen zag Verhoeö te Lange RAiige Weide; aan voor de toekomst voortzetting van deze j Lousse de Coligny-achool 1te Haarlem, arbeid als zeer noodzakelijk, waarbij zij ,5 Van !?er üi3 te IJ muiden; aan de met name wees op de urgentie van de1 "e™rmde, school te Haren J. H. kerkbouw en het optreden naar buiten. Borghardt te Nieuw-Weerdlaje; aan de ten dienste van de ander m,et dc bi,bel,te Mijnsherenland: P Quartel te Texel; aan de Irene- Mevrouw H. TiJman-Schröder uit Haar- =Miool te Nijverdal: H. J. Keijzer te lem. presidente van de NB VB. had reeds Voortxirz: aan de Talma-school te Heer- In haar openingswoord bU de grote be- 'en: E. G. Ubels te Beesd; aan de Ned. tekenis stilgestaan, die dit klein begon- Herv. school te Wekerom: B. Lubber- nen werk In de loop der jaren had ver- sen tc Garderen; aan dc Oranje-Nas- kregen. Hoe groot de plaats van de zen- i sauachool te Oss; H. Streefland te Nij- dlng In het hart dezer Beweging is. bleek negen en H. Meijers te Hengelo; aan uit de aandacht, die hieraan ter verga- de chr. nat, school te EibergenA dering werd gegeven, die In de morgen- Klaajsen te Sleen; aan de school met de uren vooral een zakelijk karakter droeg, bijbel te Zuidland: A. R. Wolt;e te Oost- burg; aan de Jac. van Heemskerk- c Ischool te Dordrecht: A. Goedhart te Suriname 'Dordrecht: aan de 2e chr. nat. sohool Zendeling Kool vertelde van zijn werk te Slikkerveer: L. E. Brantz te Haar- onder de Indianen in Suriname, erop wij- lem; aan de chr. nat. school te Ede- zend. dat het geven alleen bij deze be- sen te Staphorst; aan de school met de volking niet voldoende was. maar dat ze bijbel te Nijkerkerveen: A. Broeker te ook ingeschakeld moesten worden in eer, Amsterdam en aan de 3e Da Costa- eigen taak. Besloten werd de Kerstkls- sohool te Utrecht: W. Verbeek te Gei ten-actie ten behoeve van de zending»-1 dermaleen. posten in Kongo krachtig voort te zet ten, ondanks de moeilijkheden bij de verzending in Kongo zelf. Bij de verdeling der gelden, ontvangen als opbrengst van de jaarlijkse dankoffer-week, gingen be langrijke bedragen naar binnen- en bui tenlandse zending en naar het beurzen fonds voor de opleiding voor predikan ten. Als nieuw hoofdbestuurslid werd in de vacature van mevr. Modderman geko zen mevrouw W. A. C. van Dam-Deursen uit Sneek. trouw in gemeente Een belangwekkende toespraak werd in de middagzitting gehouden door mej. dr. W. Timmermans uit Utrecht over „De vrouw in de gemeente". Door een oecu menische commissie was de positie van de vrouw in de gemeente bestudeerd, maai men kwam daarbij tot de bijzondere be tekenis van het samen-werken van man èn vrouw in de gemeenschap, die de ge meente van Christus wil zijn. Een beeld daarvan vond mej. Timmermans in het paradijs, waar man en vrouw samen luis terden naar God. Hem loofden en liefhad den. Hem dienden en gehoorzaamden. De scheiding vond later plaats, waarbij de vrouw werd gewezen op het moederschap en de man op de doornen en distelen bij zijn arbeid. Maar toch stelt God beiden verantwoordelijk voor gezin en maat schappij. Beiden zijn geroepen tot dienst betoon in en buiten de gemeente. De bijeenkomsten werden opgeluisterd door declamatie van mevrouw J. Wesse- ling-Lengkeek. Den Haag, en door zang van de afdelingen Hengelo en Den Haag Ondenvijsbenoemingen Benoemd tot onderwijzer van de Bantoe Congregationalistische Kerk ln Zuid-Afrika, de Verenigde Kerk van Centraal Afrika ln Rhodesië en de Congregationalistische Kerk van Samoa. De opening De openingsdienst zal worden geleid door Rev. dr. Fred Hoskins, hoogleraar 1 het Chicago Theological Seminary voormalig voorzitter van de Verenig de kerk van Christus in de V.S. Rev. dr. Russell Henry Stafford uit Columbia, voorzitter van de raad, zal in de ope ningszitting een toelichting geven op het thema van de vergadering. Een groot aantal predikanten en hoogleraren zul len daarna inleidingen verzorgen. Tot hen behoort mevrouw dr. H. Verwey- Jonker uit Eindhoven. Zij behoort tot de Nederlandse afvaardiging, mèt prof. dr. H. S. Nordholt uit Groningen, dr. G. J. Hoenderdaal uit Leiden, ar. W. R. M. Noordhoff uit Rotterdam, dr. C. G. Hoff-Vermeer en ds. W. D. de Jong, als mede de Remonstrantse predikanten dr. J. E. Carrière, H. de Kievid. H. M. de Lange, dr. J. F. van Royen, da. C. Westerouen van Meeteren en dr. L. van Holk. V rij willig In vele landen hebben de onafhanke lijke kerken, die afgevaardigden naar" Rotterdam sturen, elkaar gevonden in een gemeenschap op vrijwillige basis in plaatselijk verband. Deze hebben dik wijls landelijke organen opgericht. Er internationaal is er dan het verband door middel van de International Con gregational Council. Het congregatlonallsme als e in kerkelijke organisatie vond zijn oor sprong ln Engeland ln de zestiende eeuw. De eerste congregatlonallsten wa ren mensen, die zich van de Kerk van Engeland afscheidden uit protest tegen de daar bestaande liturgische praktij en tegen wat sij beschouwden als beperking van de vrijheid zelfstan dig de Bijbel te mogen uitleggen. De eerste congregatlonallsten moesten Engeland verlaten en vluchtten Nederland. De groep, die zich ln Lelden vestigde emigreerde later naar Ameri ka en stichtte daar (ln 1620) de Ply mouth College In Massachusetts. Vereniging In 1957 kwam in de Ver. Staten vereniging tot stand tussen de Congra- tionalistische Kerken en de Evangelisch Hervormde Kerk. Zij vormden toen Verenigde Kerk van Christus. Deze zowel lid van de International Congre gational Coucil als van de World Allian ce of Reformed Churches, die kerken omvat, welke de presbyteriaanse vorm van kerkinrichting bezitten. Ere-doctoraat voor prof. mr. Romme Ter gelegenheid van het zevende lus trum van de katholieke economische hogeschool in Tilburg zullen tijdens de viering van de „dies natalis" op don derdag 15 november ere-doctoraten worden verleend aan prof. mr. C. P. M. Romme uit Bloemendaal en aan prof. de univer- Ons recht werkt te langzaam Op de eerste dag van de algemene ledenvergadering van de Nederlandse juristenvereniging, die in Assen wordt gehouden heeft de landelijke voorzitter, mr. A. Blom uit Rotterdam, gisteren een lans gebroken voor sneller recht. Ons recht werkt te langzaam, vond hij. ..Is het nog recht te noemen, wan neer het slachtoffer van een aanrijding of van een ander ongeval bijvoorbeeld tien jaar moet wachten tot de schade vergoeding is vastgesteld?" Versnelling van de procesgang is. dc voorzitter zei, alleen mogelijk opoffering van enige zorgvuldig heid bij het onderzoek van feiten en rechtsvragen, op de manier van het kort geding. Spreker bepleitte het geven van beslissende kracht voor het korte In strafzaken moge gelden: snel recht 1 duidelijk recht. Over de wetsuitleg oet zo min mogelijk twijfel zijn. daar dat het rechtsvcrtrouwen van het grote publiek ondermijnt, hetgeen fundamen teel gevaarlijk is voor het voortbestaan van onze maatschappij, waarin iedere burger zich beschermd voelt door ons onverdacht rechtsapparaat. Laten wij onze wetten desnoods wat ;rruimen. zodat het subjectieve deel van de rechter iets meer gaat gel den. doch laten wij de grenslijnen dui delijk bepalen. In het strafrecht is de psychologische waarde van snelrecht heel groot. Het uwelijks rechtvaardig een ver- dachte een jaar of soms langer in d« vaak martelende onzekerheid te laten. (Advertentie Ondenvijsbenoemingen Benoemd tot onderwijzer aan de chr. it. ulo-school te Leidschendam: G. Verloop te Den Briel; aan de chr. streek-ulo-school te IJsselsteijn: G. Goodijk te Papendrecht en W. P. Ver- hoeff te Groot Ammers; aan de chr. ulo-school te Middelburg: T. M. Kroon te Vinkeveen; aan de chr. ulo-school te Lunteren: J. J. Enserink te Sassenheim; de chr. ulo-school Prinses Wilhel- i »e Utrecht: J. Schotanus te Utrecht de Kagana-ulo-school te Den Haag: H. J. Vermêij te Maasland; aan de chr. mulo-school te Den Haag: J. Zijdeman te Rotterdam; aan de Eloutschool voor chr. ulo te Rotter- dam-Overschie; M. Cordia te Rotter dam; aan de Kon. Wilhelminaschool v chr. ulo te Apeldoorn; J. W. van Helden te Zwijndrecht; aan de chr. ulo-school te Leiderdorp; P. B. M. van Hall te Heerlen; aan de chr. ulo-school te Har derwijk; J. Vossebeld te Vriezeveen; a de Hervormde ulo-sohool te Leeuwarden E. Fennema te Oosterbieruim en F. Meindertsma te Hilversum; aan de chr. ulo-school te Winsum-Overgium: K. C. Smit te Luttelgeest (N.O.P.); aan de 2e chr. ulo-school te Beverwijk: E. van dën Berg te Beverwijk. Advertentie Cum laude voor dr. W. Hessel De promotie van dr. W, Hessel. die gisteren aan de V.U. plaats had en waarover wij reeds berichtten. ge schiedde. haar nader wordt vernomen. De genezing van de verlamde, gezeten aan de tempelpoort genaamd de Schone, mag dan door de verlamde zelf en door zijn familie met vreugde worden begroet, de oudsten en de schriftgeleerden is zij een ergenis. Petrus en Johannes krij gen zich te verantwoorden. Want dat wil men dan wel eens weten. Door welke kracht of door welke naam hebt gij dit gedaan? Het antwoord wordt hun niet onthouden. Luistert, gij oversten van het volk en gij oudsten... dat is geschiedr door de naam van Jezus Christus, de Nazoreeër, Die gij ge kruisigd hebt. Kort en goed, alles best door wiens naam dit wonder is gebeurd, gij kunt gaan, maar tveest voorzichtig. Spreekt niet meer over die Jezus. Dit is een bevel, en een bevel van autoriteiten, die kunnen beschikken over vrijheid en gevangenis. Hebt ge het ge hoord, Petrus en Johannes? „Maar Petrus en Joluinn.es ant woordden en zeiden: „Beslist zelf, of het recht is voor God, meer aan u dan aan God gehoor te geven; want wij kunnep niet nalaten te spreken van wat wij gezien en gehoord heb ben" (Handelingen 4 19 en 20). Wij kunnen niet nalaten te spreken over wat wij gezien en gehoord hebben. Een woord, dat we ons ter harte kunnen nemen, een woord voor vandaag de dag. Vertellen, ieder op onze eigen plaats wat wij weten door Jezus Christus. Die de wereld in Zijn handen houdt. Spreken oifer Hem omdat tu« niet kunnen zwijgen. Kinderen woonden plechtigheid bij (Van onze onderwijsredactie) De promotie van dr. J. de Wit, gistermiddag aan de Vrije Uni versiteit, was, naar de rector magnificus, prof. dr. H. Smits kamp, meedeelde, de 600ste in de geschiedenis van de universiteit. Gerekend over een periode van 83 jaar, aldus de rector, wellicht niet een overmatig hoog getal, echter verdient het dan de aan dacht, dat de eerste driehonderd promoties over 63 jaar verdeeld zijn die van de huidige hoog leraar Diepenhorst was in 1943 de 300ste doch de tweede driehon derd over twintig jaar. Bovendien viel de 500ste nog maar vier jaar geleden. Dit wijst op een toene mende frequentie Van het proefschrift van dr. De Wit gaven wij gisteren reeds een samen vatting. Hij werd gisteren bestreden door prof. dr. J. H. van den Berg van Leiden, mejuffrouw drs. T. D. Hoek- sema,en de hoogleraren dr. H. R. Wijngaarden, dr. S. D. Fokkema en dr. A. L. Janse de Jonge. Reeds onder deze bestrijding werd tevens van veel waar dering voor de studie van dr. De Wit blijk gegeven. Het was nader aan de promotor, prof. dr. J. Waterink, deze lof onder woorden te brengen. Hij achtte dit een bijzonder aangename taak. Dr. De Wit heeft in een uitstekend boek een moeilijk onderwerp, door velen reeds ter hand genomen, gron dig besproken. Hij heeft dit gedaan. moeilijke directeursplaats bezet tend en zich ook voorts niet aai: erplichtlngen onttrekkend. Ook met d beoefening van de wetenschap staat h| midden in het leven. Prof. Waterink, die in zijn lof ook d) echtgenote en de moeder van de nieuwi doctor betrok, roemde dr. De Wit al* een man van tegelijk activiteit en rust Van hem worden gaarne nog kostelijh* vruchten verwacht en het innemen va) den- vooraanstaande plaats in ons goedm ivao vaderland. t ft gstrac dige bijzonderheid is nog, dèipers onder de velen die van deze promottren"( getuigen waren zich niet minder daL met zeventig kinderen bevonden van ^SthnUrr Paedologisch Instituut, waarvan dr. Ir Wit directeur is. Ze zongen hem lateri" ,te welgemeend „Lang zal hij levenjCPrysi Binnen drie jaar klaar, kosten f 10 miljoen De stichting studentenhuisves ting in Utrecht heeft het initia tief genomen van een complex van 1000 studentenflats. Deze flats zullen worden gesitueerd op een terrein van 140 bij 280 meter tussen de oude stad en de Johannapolder, waar het nieuwe universiteitscomplex zal verrij zen. De architecten ir. G. M. Leeuwen berg en ir. G. Pothoven ontwierpen een plan van ruim tien miljoen gul den, dat ln drie jaar gerealiseerd zou kunnen worden. Het complex bestaat luit drie delen met elk een min of I meer gesloten hof. Naast deze hoven Het plan omvat bouwblokken waa: op de begane grond rijwielbergingi beheerderswoningen en kamers vc zelfstandig gehuisveste studenten zijn ondergebracht. Op elk van de vier ver diepingen is een wooneenheid voor der tien tot vijftien studenten geprojec teerd. Daarnaast heeft men bouwblok ken, bestaande uit verticale eenheden, elk voor vijftien studenten. Voorts heeft men nog een flat met op de eerste ver dieping een vijf kamer-beheerderswo ning en op de tweede tot en met de vierde verdieping elk een drie kamer woning. Voor een ander bouwblok, dat in hoogbouw zal worden uitgevoerd acht tot tien woonlagen zal tellen, heeft men nog geen bepaalde indeling ge maakt. In het Utrechtse plan wil men studenten niet isoleren maar zoveel gelijk met de „studentenkast" benade ren. Voor elke student is krachtens de bepalingen van het ministerie van bouw nijverheid 72 kubieke meter uitgetrok ken. Men krijgt gemeenschappelijke toilet- en doucheruimten. De huurpijs voor de studenten zal ongeveer 55 gul den per maand gaan bedragen. kei Bij deze promotie waren paranyni phen ds. E. J. Langevoort en ir. S. (eer klo Noteboom. iardcri Centrale regeling01 d' Ev. Luth. Kerk er Op de derde en laatste zitting haar jaarvergadering heeft de Evani lisch Lutherse synode zich vooree uitgebreid bezig gehouden met de nanciën. De laagste weduwepensioen en de minimum traktementen van predikanten worden opgetrokken. M zal aandacht blijven schenken verbetering van salariëring en pens nering van de predikanten. De bijdi)G gen uit de gemeenten worden verhoog r: h.F. Er wordt verder gewerkt aan e vejfth nieuwe opzet van het beroepingswei rlir l Men wil in het belang van predika ten en gemeenten tot een meer centri regelig komen. Daartoe zullen ook predikantstraktementen volgens moeilijke materie bezig is. zal h< werk voortzetten. De nieuwe diakon i raad werd benoemd. De studie van 1 die buiten de universitaire studie aan het seminarium voor prediki studeren wordt nader geregeld en bepaalde voorwaarden gebonden. Voo ori werd nog o.a. aandacht geschonken a)e het vormingswerk. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen le St. Philipsland f. van Dieren) A. Lam te Op en Andel Beroepen te Rotterdam-C. (vac. Sperna Weiland): B. Klein Wassink Gorkum. Bedankt voor Eemnes-Buiten L. D( penberg te Wilsum (Ov.l; voor Dalfs K. van Liere te Wolfaartsdijk. GEREF. KERKEN Beroepen te Vollenhove-Kraggenbi r: Pira (vac.-H. Wijngaarden) H. Weggemans Oudehorne. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Kerkwerve en HaamsteKyck. i J. Brons te Bunschoten en K. J. Velei fjel te Hoogeveen. Beroepen te Ede: C. v. d. Weele Ermelo. BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen te Hoogezand: J. Bouritj te Tweede Excloërmond. tiestijen Advertentie Jong verzekerd. voordelig verzekerd NILLMIJ yOLAUG ik kinderen heb, stond het voor mij vast, dat er een dag zou komen, waarop ik als moeder door de mand zou vallen. Vroeg of laat zouden de kinderen weten, dat moeders ook we zens zijn vol lek en gebrek. Kennelijk ben ik me er toch niet genoeg van bewust geweest hoe pijn lijk het zou worden, anders had ik mij stellig beter voorbereid. Ik was van plan geweest ge- inspireerd door voorlichtende lectuur alles heel verstandig op te vangen en er tijd voor te nemen om uit te leggen, dat ouders ook mensen zijn met gewillige geest doch zwak vlees. Maar dat was theorie, de praktijk is, dat in ons gezin juist die onderwerpen, waarbij je breed moet gaan zitten om ze te behandelen, aangesne den worden op bijzonder ongeschikte momenten. Tijdens een kerkdienst wordt er niet te zacht gevraagd naar de herkomst van de dopeling en j'tiist als er 's avonds officieel bezoek is komt er nakroost naar beneden oin opheldering te vragen over woorden, die in mijn jeugd ook al op schut tingen stonden. Nu is sinds een paar weken mijn oudste telg bezig met het uitbaggeren van de poel van zon dige tekortkomingen van zü'n moeder cn hy voelt zich genoodzaakt mij op de meest ongeschikte momenten te onderwijzen en te doen onderwijzen dit laatste door inschakeling van zijn broer en Zeker, ik ben van nature geneigd tot reel kwaad, maar sinds ik nauwkeurig vergeleken word met de moeder van Tom, blijft er geen spaan van me heel. Tom ie een nieuwe vriend, die over een soort wondermoeder schijnt te be schikken. Het is me duidelijk geworden, dat ik niet in haar schaduw kan staan. Zij kan niet al leen alles, ze weet ook alles en ze doet alles. „Tom zijn moeder zegt. Tomsemoeder vindt. Tomsemoeder. Een ..Tomsemoeder- complex" besluipt mijn toch al labiele bestaan. Gisteren zat ik te schrijven aan een verhaal, dat niet lukte. Eindeloos had ik zitten krassen en ver- vliegen met haar eigengemaakte yoghurt, ba^ëebow cakes en de hele mikmak. Jij hebt nu eenmc cc» snertmoeder en daar moet je het t.— doen. En nu moet ik aan het werk." Ik schrok myn eigen blunder. Driftig stak ik een sigaret „Tomsemoeder zegt, dat er teer in sigarett zit en dat is slecht voor je longen". Volgens beroepsopvoeders moest ik vrlendelijk-pedagogisch gesprek met hem houd Stations en hem uitleggen dat er zus- en zo moeders zi rsie om daar dan tenslotte heel fijntjes de gelijke Pa"l_KJ van de talenten aan vast te knopen. Maar »g verhaal, dat verhaal. Ik heb hem de kanfbe uitgebannen. Vanmorgen stond plotseling de moeder van Tj voor mijn deur. Ze kwam eens kennismaken, werd een gezellig bezoekje. Ik begrijp, dat n. zoon haar waardeert, het is een alleraardig, szzo-sop Her beteren, maar het vlotte niet, terwijl het klaar moest. Toen stond plotseling mijn oudste zoon naast me. Hij begon heel keurig. „Kan ik je even Zuchtend legde ik mijn pen neer. „Tuurlijk". .Moeder, waarom maak jij nooit zelf yoghurt? romsemoeder. Op dat moment kreeg ik voorgoed de balen van dat model-mens, ze werd me eenvoudig te mach tig: Jo, verhip met Tomsemoeder, laat haar op- vrouw. Bij het afscheid zei ze: ..Ik zag er zo tegen om naar u toe te komen. U moet weten, dat To mij bij u vergeleken een nietsnut van een moed vindt. Hij zaagt mij eindeloos door met zul u sterke verhalen over u, dat ik gewoon een he&f Ze had een kleur van deze bekentenis en greep niet waarom ik lachen moest. Toen heb haar mijn „Tomsemoeder-complex" uitgelegd Ldo hebben we samen gelachen. n h een troostende gedachte dat. of je Uixi yoghurt of verhalen brouwt, je allebei faalt opooedster. Tegen de verdrukking in komt er w de meeste kinderen echter toch nog wel U on terecht. Ondanks of toch dank zij alle stil ottoir-n moederlijke moeders. MINK VAN RIJSDlJl h Fr eckt de -l'lflrr.l. Den Bi •jarig l> villa", Kurzaal oot ope Chr. Nati<

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2