Schuimend plezier om BARBIER VAN SEVILLA Weinig tevredenheid over radio en tv Over autoverzekering nog veel misverstand Vier piloten kwamen na luchtbotsing om Afgewende ondergang WOENSDAG 20 JUNI 1902 Soei Zei: »r"1 f" ston t UT N 'wart: 4. 10, 14, 23, 25, 39. de c«^it: 15. 24, 34, 35, 43. Upgave: wit speelt en wint. Schaak-vraag 257 ft" mI ParUj tussen de Russen Kox Cholmow was dit de stand: t: Kgl, Db3, Tal en Tel, Pa3, pi a4. b2, c3, d4, e4, f2, g2. h3. Iwart: Kg8, De6, Ta8 en Tf8, Pc4 Pf4, pi a6, b5, c7, d6, e5, f7, g7, M. wits ontwijkende zet 1. Kglh2 :rde zwart met 1 Pf4xg2! duidelijk dat wit niet mag te- asgnemen wegens het schaak op e3 dameverlies. Na 2. Telgl volgt Pg2f4 en is wits positie eneens hopeloos. En 2. d4d5 helpt enmin want dan volgt er 2 6—f6; 3. Kglxg2, Df6xf3f! In wer- ii.ikheid speelde wit (in wanhoop) gelaai[h maar 2. Kh2xg2 met als gevolg iu voo een Paar metten later kon op- /enhai Bridge luid speelt een contract en (10 slagen) zit Oost en nadat uw partner met erenvrouw is uitgekomen, ziet u volgende kaarten: 10 6 C A B 7 O B 10 8 2 B 10 5 4 l^est blijft aan slag met klaveren- ouw en vervolgt met klaverheer, in ord getroefd. Hierna wordt uit de mmy harten 8 gespeeld. Wat is nu ar Oost het juiste tegenspel? Be- ik, dat het spel voorkomt in een renwedstrijd, zodat Zuid er belang heeft een overslag te maken! JACK DIAMOND. Kruiswoord-puzzel ir) lorlzontaal: deelteken op een klin- 5. stad in Drente; 9. zangwijs; rivier in Siberië; 13. inhoudsmaat; landbouwwerktuig; 15. kleine «stapel; 17. einde; 19. bedrog (bar- is); 20. optelling; 22. aardsoort; hoepel; 24. de gezamenlijke ede- 25. myth, figuur; 26. voorzetsel; zware zoete wijn; 30. cirke'.vor- voorwerp; 32. hemellichaam; 33. richt (afk.); 34. langwerpig rond; muzieknoot; 38. dorp in Zuid- land; 40. papegaai als aanspre- 41. doornachtige plant, erticaal: 1. gramschap; 2. emeri- (afk.); 3. zuivelprodukt; 4. meis aam; 5. vaarwel; 6. aanspreek- van een koning of keizer; 7. eikundig element (afk.); 8. zwar- 10. jongensnaam; 12. kluchtig; 14. vsn de voormalige Raad van In- 16. bijwoord; 18. ijverig; 20. s in Overijsel; 21. mens; 25. ge- nte in Zuid-Holland; 27. wissel- Jtocht; 29. gil; 31. gemeente in gië; 32. modder; 35. huisdieren; 36. sjesnaam; 38. priester (afk.); 39. langs een water. PLOSSING VORIGE PUZZEL nader, 2. pekel, 3. reder, 4. steel, •tier, 6. nicht, 7. stoel, 8. kreet. 9. on, 10. stère, 11. veder, 12. steek, grein. 14. tobbe. 15. speer. 16. tok. 17. grens. NEDERHORST— BERG. Politie verzwijgt naam erkeersslaclitoffer de nacht van vrijdag op zaterdag is Groningen een automobilist, die onder tloed van alcohol verkeerde, op oarkeerde bestelauto gereden De er ernstig gewond naar het T.nu - gebracht Zondag is de man c ten. De politie heeft tot nu toe de r het slachtoffer met bekendgemaakt. tens genoten van de opvoering, die de Holland Festival Opera 1962 van Ros sini's „II Barbiere di Slviglia" gaf. Het was alsof men niet genoeg kon krügen van de schuimende muziek, van het schuimende spel, en het leek alsof de zangers door dit openhartig meegenie ten aangedreven werden tot steeds bril janter virtuositeit, tot steeds nieuwe vondsten in het spel. En dat ging met een buitelende vaart, dat ging met tin telende dwaasheden, die de stampvolle zaal in een roes brachten: een roes van onbezorgde pret, maar vooral een roes van bewondering voor wat op het toneel en in de orkestbak gebeurde. Nu moet men niet denken, dat achter deze bijna ideale opvoering een lange tijd van gemeenschappelijke voorberei ding ligt. Zangers als de mezzo-sopraan Terese Berganza (Rosina), de tenor Luigi Alva (graaf Almaviva), de bariton Renato Capecchi (de Figaro), de bas Fernando Corena ("doctor Bartolo) en de bas Ugo Trama (Basilio) kennen hun respectieve rollen door en door, en hebben deze on telbare malen gespeeld Maar het is lang niet onwaarschijnlijk, dat deze beroemde kunstenaars in deze Holland Festival bezetting elkaar voor het eerst ontmoet hebben zo een week vóór de première. Maar ach ze weten precies wat ze te doen hebben, en dan staat daar dirigent Carlo Maria Guilini, die alles vast In handen houdt, en dan is daar regisseur Maurice Sarrazln, om enkele speciale aanwijzingen en wensen te geven. Dat voldoende omdat ieder zijn vak kent. en zo komt een ensemble tot stand, ■dat elkaar aanvult, tn zang en spel los en levendig ach beweegt, als impro viseerde het er ter plaatse heel wat bij. zonder dal dit enige moeilijkheden op levert Ja. men kwam hier oren en ogen te kort om alles op te vangen, het ver rukkelijke zingen, de kostelijke details m de actie. "TN ROSSINI'S „Barbier van Sevilla" -Lj is zo'n bijzonder dankbaar werk. De aria's zijn geschreven voor de wellui dendheid en de virtuositeit van de stem, het libretto is het schoolvoorbeeld voor de komische opera met zijn malle situa ties en vaor-de-gek-houderijen. En dan wie kent deze Barbier rru niet, de be roemde entree-aria van Figaro, de be roemde „lasteraria" van Basilio. de mu ziekmeester, wie kent niet het „Una voce pocofai", waarmee Rosina, het meisje, dat graaf Almaviva (die zulke heerlijke serenades zingt) verovert. En wie kent dottore Bartolo niet, de voogd van Rosina, die zo heerlijk in het ootje genomen wordt. Een feest van herken ning werd het, een feest om nooit te ver geten, Teresa Berganza was zulk een allerliefste, schalkse Rosina met zulk een prachtige stem en zulk een perfecte zang, waarin men elk coloratuurtje hoe licht ook, precies hoorde, Luigi Alva was een Almaviva met smeltend-lichte tenor en hij beheerste de versieringskunst even zeer. En dan Renato Capecchi als Figaro een betere, een slimmere en onbe schaamder viel zich niet te denken, en zijn stem bezat een bijzonder mooie vol le klank. Wat Fernando Corena van Dot tore Bartolo maakte, was zo hoogst ver makelijk, dat men bijna vergat hoe mooi deze basstem was. En Ugo Trama maakte van de muziekmeester Basilio éen even dwaze creatie. Natuurlijk vlogen de ge dachten even naar Mozart's Le Nozze di Figaro het vervolg op de Barbier van Sevilla, om het maar eenvoudig te Auto reed in op 2roep wachtenden Een chauffeur van een auto van de Al melose gemeentereiniging trapte gister middag door de rem van zijn wagen. Daardoor botste deze tegen een autobus en reed vervolgens het trottoir op. Daar stond een groep werknemers van de ko ninklijke textielfabriek „NijverdalTen Cate" op vervoer te wachten. Acht per sonen raakten beklemd tussen de vracht auto en een hek. Drie van hen werden ernstig, vijf licht gewond. Allen werden naar een ziekenhuis overgebracht. De 21-jarige H Doemges uit Peij-Echt iL.) is gistermiddag aan de gevolgen een verkeersongeval overleden. De heer Doemges was 's morgens bij een passeer, tegen een auto gebotst. Holland Festival Opera 1962 zegen, en natuurlijk viel deze vergelij king ten gunste van Mozart uit. Rossini's muziek stijgt naar het hoofd als cham pagne, is geniaal-briljant, geeft een scherp zwart-wit van de personages. Maar de diepe menselijkheid, de ontroe ring van Mozart's muziek ontbreekt. Bij Rossini wint de lach, bij Mozart wint het hart. Maar er was in deze voorstelling nog een element, dat opviel, n.l. het Neder landse aandeel in de medewerkenden. Op het toneel waren dit Jos Borelll. Ge Genemans en Marilyn Tyler en sU had den «ich op hetselfde peil gezet door verrassend goede zang en actie. En In de bak zat het Residentie-Orkest, dat onder Carlo Maria Guilini zich ontwikkelde tot een voortreffelijke en soepele bege leiding. De Ouverture viel wat ruw uil. maar Guilini zette de accenten wat Rest ons nog te vermolden, dat de kos tuums en decors van André Derain uit Aix-en-Provence afkomstig waren en dat het koor bestond uit leden van het Ne derlands Kamerkoor, die zich volledig aanpasten bij de flitsende Italiaanse stijl van de uitvoering. Na afloop was er een ontvangst in het Palacehotel te Scheveningen, waar nog lang nagepraat werd over dit evenement. Dra. H. E. Kokee-van den Berg. Onjuiste toepassing in Emmen van kieswet Ten aanilen van de heer R. Zegering Hadden, kandidaat voor het lidmaat schap van de Provlclale Staten ran Drenthe, Is de kieswet niet Juist toege past. Dit heeft de minister van binnen landse «aken de heer Toxopeus meege deeld In antwoord op achrlftelljke vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Beer- nink (CHU). De heer Zegering Hadders behaalde In de kieskrnng Emmen een aantal stem men groter dan de helft van de lüst- kiesdeler, doch wend niet verkozen ver- Naar de vooralttar van het centraal stembureau voor de verkiezing van de leden van de Provinciale Staten van Drenthe aan de bewindsman heeft be richt, is de ten onrechte benoemde kan didaat op de aanneming van zijn benoe ming teruggekomen, zodat hij geacht wordit zijn benoeming niet te hebben aangenomen, en is in zijn plaats de heer R. Zegering Hadders alsnog benoemd verklaard. Advocaat is geen nieuwsbron „De advocaat, die een strafzaak be handelt. welke zich in het stadium van vooronderzoek bevindt heeft zich te ont houden van ter publikatie bestemde mededelingen. Hij mene niet geroepen te zijn door anderen gedane medede lingen, welke hij als onjuist beschouwt, te corrigeren. Eerst op een openbare terechtzitting komt ook het woord van de advocaat in de openbaarheid en niet eerder of anders", aldus een medede ling van de raad van toezicht van de orde van advocaten 4n het arrondisse ment Amsterdam in het mededelingen blad van de Amsterdamse balie Deze „balie en pers" getitelde mede deling is ondertekend door de deken mr J. Jolles, en de secretaris. „De raad wil met deze mededeling er zeer uitdrukkelijk op wijzen dat de balie in haar contacten met publiciteitsorganen de grootste terughouding in acht heeft te nemen. Naar het wezen van zijn be roep kan de advocaat geen nieuws en voorlichtingsbron zijn". Nipo-onderzoek wijst uit Het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie (NIPO) heeft weer een onderzoek ingesteld naar de luister- en kijkgewoontes van de doorsnee-Nederlander. Discussies over smaak of wansmaak van wat men „hot grote publiek" pleegt te noemen, zijn aan de orde van de dag en het NIPO trachtte, via deze opiniepeiling een bydrage te leve ren om een inzicht te krijgen in hetgeen dat grote publiek mooi of niet mooi vindt. Een blijvende moeilijkheid noemen de bezoekers zelf de maatstaven, die bij zo'n on derzoek moeten worden aangelegd. Zulke maatstaven zijn altgd sub jectief. Zo ook dit onderzoek. Van hen was 49 pet. ontevreden over de radio en 59 pet. over da televisie, tevreden waren resp. 28 en 13 pet. en neutraal 23 en 28 pot. De weinig kritische" ondervraag den waren voor 21 pot. ontevreden en voor 47 pet. tevreden over de radio en voor 46 pet. ontevreden en voor 30 pet. tevreden over de tv. Bij de .tussen in"-stx>ep was ontevreden: 29 pet. (radio) en 64 pet. (tv) eu tevreden: 42 pet. (radio) en 13 pet. (tv). Andere analyses van de enquête leerden, dat de ontevredenheid over de programma's der belde media ook steeg met het ontwikkelingspeil, dat de ondervraagden hadden. In totaal van alle ondervraagden (met een me ning) was 58 pet. ontevreden over de vaderlandse televisie en 32 pet. over de radio-programma's en daaruit blijkt Aan vele honderden mai vrouwen, representatief voo derlandse bevolking, werd vraag voorgelegd: „Vindt u uzelf een zeer kritische radio-luisteraar en televisie-kijker, of weinig kri tisch of daar tussen in Van hen vond 81 pet. zich zeer kritisch (man nen en vrouwen gelijk) 37 pet achtte zichzelf wat kritisch zijn be treft „er tussen in" <38 pet man nen en 35 pet. vrouwen» en 28 pet vond zich weinig kritisch. Vier pro cent had geen oordeel. Deze subjectieve zelf beoordeling blijkt sterk samen te hangen met een objectief vaststelbaar gegeven: Hoe hoger nl. het niveau van het genoten onderwijs, hoe kritischer men zich zelf vindt. Ondervraagden met lager onderwijs hadden een percentage van 21 pet., dat zich zeer kritisch van in slag achtte: zij. die middelbaar, voorbe reidend hoger en hoger onderwijs hadden genoten telden een „zeer kri tisch" percentage van 72 pet Het NIPO stelde aan een dezer krl- tischen nog enkele vragen en één daar van was: „Bent u tevreden over de Nederlandse radio- en televisie-pro gramma's 7" heel moelHik te twisten valt en dat het voor de omroep-organlaatles bar en en lastig is om het leder naar de ain te de Ne- maken. Juridische hulp dikwijls nodig De twee komische figuren uit Rossini's Barbier van Sevilla zijn de deftige, gewichtige dok ter Bartolo en de armoedzaai er Basilio, de muziekmeester. In de brillante voorstelling, die gisteravond in de Kon. Schouw burg gegeven werd, lachte het publiek zich tranen om Ugo Trama en Fernando Corena. Nederlandse zeeman in hoger beroep Stuurman H. R. van de Nederlandse kustvaarder Wiema heeft gisteren bij het Britse Hogerhuis beroep aangete kend tegen zijn veroordeling in oktober wegens moord. Zijn advocaat, Philip Wien. betoogt dat een brief, welke R. aan zijn vrouw in Amsterdam geschreven heeft kort voordat hij in staat van beschuldiging gesteld werd ten onrechte als bewijs materiaal 'gebruikt ia. R. werd te Chester veroordeeld we gens de moord op Margaret Hughes, die als dienstmeisje werkzaam was bij een dokter te Menai Bridge. Hij werd tot levenslang veroordeeld. (Van een onzer verslaggevers) TN verband met het steeds stij- gende aantal verkeers ongevallen en de moeilijkheden, waarmee automobilisten dikwijls krijgen te maken als een beroep op de ver zekering moet worden gedaan, wil de KNAC £aan bemiddelen bij het sluiten van reehtebystandverzeke- Tragedie op Duits vliegfeest T 7TER Westduitse straaljagers zijn gisteren tijdens een oefening bij Frechen in de omgeving van Keulen met elkaar in botsing gekomen en neergestort. De vliegers, drie Duit sers en een Amerikaan, die als in structeur aan de Westduitse lucht macht was verbonden, zijn hierbij om het leven gekomen. De vier toestellen, tweepersoons F-104-X Starfighters van het nieuwste type, kwa men in een open bruinkoolmijn terecht De toestellen kwamen ln een duikvlucht uit de wolken en vlogen tegen elkaar Door de geringe hoogte slaagden de pi loten. allen instructeurs, er niet meer in hun toestellen per parachute of schiet stoel te verlaten. Eeji ooggetuige verklaarde dat de vliegtuigen twee aan twee boven elkaar vlogen. De vleugeltips van de bovenste toestellen raakten elkaar. Toen zij neer storten vielen zU bovenop de twee on derste vliegtuigen. De straaljagers waren aan het oefenen voor het nummer luohtakrobatie-k, dat vertoond zou worden op de luchtvaart show van vandaag ter gelegenheid van de ingebruikneming van het eerste ge heel uit Starfighters bestaande Westduit se luchteskader in Noervenloh. De opper bevelhebber van de Luftwaffe, generaal Kammhuber. heeft de show afgelast Het gehele gebied waar de straaljagers zijn neergekomen, is door politie en mi litairen afgezet. Van twee Westduitse ca meramannen van de televisie, die door de afzetting waren gekomen, werd bU een gevecht met soldaten en politie de apparatuur vernield. ringen. Deze verzekering dekt de kosten van juridische hulp aan de automobilist, wanneer hij in contact komt met justitie en verzekerings maatschappij. De KNAC heeft hier voor contact opgenomen met een Belgische verzekeringsmaatschappij Vorig jaar al begon de KNAC met het beschikbaar stellen aan haar leden van rechUbijstaiidversekerlng voor bui tenlandse vakantiereizen. Thans worden deze mogelijkheden uitgebreid: ook voor niet-leden en ook buiten de vakanties, zo wel In binnen- als In buitenland. Nu is het in ons land al geruime tijd buiten de KNAC om mogelijk een rechts bijstandverzekering af te sluiten. Dit moest echter altijd gebeuren bij maat schappijen, die tevens w.a.- en ,.all risks "-verzekeringen voor automobilisten afsluiten. Omdat echter de belangen van de auto-aasuradeur lang niet altijd de zelfde zijn als die van de verzekerde automobilist, heeft de KNAC contact ge zocht met een Belgische maatschappij, die geen autoverzekeringen afsluit „Ik roep mijn makker", dreigt de soldenier. Biesheuvel hoort dat goed: 'mijn makker' zeg' de ander; niet: 'mijn makkers'. Dat lijkt er op, dat de bezetting van" de wachtpost niet groot is. „Al roep je ze allemaal," zegt hij uitdagend. Dat prikkelt de soldaat. Hij doet, wat hij ge dreigd heeft. Hij roept. Dringt tegelijk op Bies heuvel aan. Die wijkt niet: een worsteling gaat hij niet uit de weg. Zeker niet. Want hij wil weten, hoeveel man zijn tegenstander te hulp komen. De soldaat heeft hem in de borst gegrepen en duwt hem naar de kant van de dijkkruin. Wil hem naar beneden gooien. Dat lukt niet,- doordat de boer zich hevig verzet. Hollende stappen komen nader: de te hulp ge roepen makker! Nu zal Ariën het onderspit moeten delven, ondanks alle krachtsinspanning. De beide wachters slepen hem voort, stap voor stap. „Met nog geen zes man kryg je me hier van daan," hijgt Biesheuvel. Hij krijgt geen antwoord op die overmoedig-koppige woorden en géén van zijn aanvallers roept om meer hulp. Daar begrijpt hij uit, dat er niet meer soldaten zijn hier: de eerste schildwacht heeft blijkbaar geen makkers buiten de te-hulp geschoten tweede man. En dan schreeuwt de tegen-worstelende boer om bijstand! Hij heeft meer helpers dan zijn tegen standers. Hij verandert van vechtwijze. Probeert niet. zich los te rukken en weg te komen integendeel: hij houdt de soldaten vast zo stevig hij kan. Tot van achter de schuur zijn kameraads toeschieten. Twee, drie. zes potige boeren. Het rumoer en geschreeuw van de vechtenden wekt mannen in de molens, in de sluiswachters-wo ningen. Dat zjjn mannen, die in de streek thuisho ren; die de boeren beter kennen dan de vreemd® soldaten. De soldaten zijn weldra overmand en van de boeren zijn er enkele, die hun wapen dreigend in de forse knuisten zich stellen tussen de aan rennende molenaars en sluiswachters en de groep die de overwonnen soldaten in haar midden heeft. „Wat moet dat hier?" roept een molenaar. „Te hulp!" schreeuwt een van de gevangen sol daten maar de ongewapende toelopenden aarze len. Ze grijpen niet in in het geworstel ze kun nen niet en ze wagen het niet. door H TE MEE WE „Laat die kerels los!" roept één van hen. Hij verwacht zelf niet, dat aan zijn roep gehoor gege ven zal worden het gebeurt ook niet „Wie ons hindert in ons went. krijgt met een dorsvlegel!" dreigt Biesheuvel. Hij heeft de zijne teruggekregen van één van zijn makkers en heft ze omhoog. Dat maakt indruk de te hulp geren de mannen blijven op behoorlijke afstand staan. Maar écm van hen hij was de laatst gekomene keert zich om en gaat zijn molenwoning binnen. Als wil hij niets meer met het hele geval te maken hebben. De boeren vallen aan het werk. Een paar van hen hebben de soldaten gekneveld en blijven voor alle zekerheid hen bewaken. De anderen. Biesheu vel vooraan, beginnen de sluisdeuren te sluiten en als ze daarmee klaar zijn, spannen ze de zeilen van de molenwieken. Er is niet veel wind, maar toch genoeg, om de molens in beweging te brengen. Snel is die beweging niet: wakkert de wind niet aan, dan zal het lang duren, eer je enige val van het water kan bemerken. Ariën Biesheuvel ziet dat wel, en hij wordt onge duldig. Trouwens: er moeten meer sluizen dicht gedraaid en er moeten dijkgaten worden gestopt. Niet hier; hier in Ameide is de zaak voorlopig in orde. Maar op andere plaatsen. Waar anderen het moeten doen. Zoals de verwachting was dat gebeu ren zou. toen de plannen werden besproken Biesheuvel wil. dat een paar van zijn mannen zo spoedig mogelijk van de geslaagde vermeestering tijding gaan brengen langs de dijk, op punten, waar het water nu nog vrij kan binnenstromen; dat ze andere Waardbewoners gaan opwekken, om te zien wat zij hier gedaan hebben. Hij wijst er twee aan. kijkt ze even na, als ze zich weg haasten. De watermolenaar, die het eerst aan is komen lopen en geschreeuwd heeft „Wat moet dat hier" komt naar Biesheuvel toe, „Wat jullie doen is gekkenwerk," zegt hij nijdig. .Moeten de Fransen hier komen, als het water ze niet meer tegen houdt? „Het water moet weg," zegt Biesheuvel grimmig. „En wat de Fransen dan doen of niet doen, kan me niet schelen." De man begrijpt méér, dan Biesheuvel zegt. „Verrader!" roept hij verontwaardigd. „Ik ken jou wel, Ariën Biesheuvel! En ik snap jou wel. Jij wil liever de roomse Fransen dan de rechtzinnige Hollanders!" „Ik wil mijn land droog," geeft de boer terug De woordenstrijd neemt een onverwacht einde „Soldaten!" De waarschuwende kreet doet qp mannen ophouden met hun twist, met hun werk. Een ogenblik is er een stilte, waarin alleen het ge luid van de draaiende molens en het ruisende water wordt gehoord. Niet langer dan een ogenblik. Dan schreeuwt Biesheuvel: .Houd je taai. mannen! Wee? niet bang voor die kerels. Een zeis is meer waard dan een sabel!" Hij heeft goed roepen. Misschien is het wel t wat hij zegt van sabel en zeis, maar de soldaten hebben vuurwapens! In looppas komen de krijgslui aan naast de voorste man loopt de molenaar, die zostraks 'naar huis gegaan' is- Hij heeft de bezetting gealarmeerd in het dorp nu komt er hulp voor de verdedigers van de inundatie. Voor de sluiswachters en de rr lenaars, voor de twee geknevelde schildwachten. Een paar boeren pakken hun wapens steviger beet. maken zich gereed tot verweer. Maar andere zien de naderende aanvallers zien. dat die zeker niet geringer in aantal zijn. En de houding van de ongewapenden, die door Biesheuvel en de zijnen op een afstand gehouden zijn, verandert. Ze voelen zich niet meer de zwakste partij: de hulp die na dert. geeft hun moed. Ze duwen de boeren wei van He sluis; ze jagen hen weg uit de molens, die z< dadelijk beginnen stil te zetten. Nu zijn de wacht soldaten uit Ameide vlak bij met de kolf van zijn musket slaat één van hen een boer neer. die drei gend zijn dorsvlegel zwaaide. (Wordt vervolgd Kosteloos Uitzending concert Holland Festival Ook dit jaar zullen voor de r*<Ho weer enkele concerten uitgezonden worden, die in het kader van het Hol land Festival worden georganiseerd. Enkele concerten zullen direct worden uitgezonden; van anderen zal een band opname worden gemaakt voor uitzen ding op een later tljdetip. Zaterdag 23 juni om half drie zendt de VARA een opname uit die in het Concertgebouw in Amsterdam werd gemaakt van het concert dat Teresa Berganza en FeHx Lavilla gegeven hebben. Het program ma zal bestaan uit liederen van Gnanu- dos en De Falla Staatssecretaris voor de radio De staatssecretaris van algemene ra ken. drs. W. K N. Schmelzer, due Na- Nederland vertegenwoordigt in het oon- gres van de Internationale Unie van Christendemocraten dat van 21 tot 23 jund in Wenen zal wonden gehouden, zal donderdag a.s. om tien voor één in het kort zijn indrukken over h®t oon®re« weergeven. Portret van Spanje Morgenavond zendt de AVRO een televisieprogramma uit, waarin mr. G. B. J. Hil'termamn een portret van Spanje, een land in, maar bulten Euro pa, zal schilderen, Gerard Trebert re gisseert de ul'tzenddng, die om tien voor half neigen begint Henry Ford in uitzending van schoolradio De schoolradio van de NCRV zendt maandag 25 juni om vijf over twee een les uit, waarin het leven van Henry Ford wordt behandeld. Het Is ren hoor spel dat geschreven werd door Rob Geraerds en waarin de geboorte van de benzinemotor zal worden herdacht. De regie heeft Dirk Verèl- Een andere bijzonderheid van deze ver zekering is dat tevens de kosten van juridische bijstand aan alle inzittenden de auto betaalt. Voorts wordt ook kosteloos juridische hulp verleend aan gezinsleden van de automobilist wan- zij buiten de auto bij een verkeers ongeval (bijv. als voetganger of als fietser) of bjj een sportongeval betrokken ln België heeft thans bijna negentig procent van alle automobilisten een der gelijke verzekering. In Nederland verze kert zich nog Reen half procent voor rechtskundige bijstand. Behalve by verkeersongevallen wordt ook juridische bijstand verleend bi) ver keersovertredingen in binnen- en buiten land. De verzekerd kan zelf z()n advo caten aanwijzen. De KNAC onderstreept het nut van de ze verzekering omdat er omtrent auto verzekering nog veel misverstand be staat. Veelal wordt aangenomen dat ver keersovertredingen, verkeersmisdrijven en verkeersongevallen kunnen worden verhaald op de normale autoverzekering. I. 402 m. .9.00 V 9 10 Licht instrumentaal trio. V d jeujd VARA20 00 Nwj 2 jram 20.20 Kaf en koren weke ties 20.30 Hel Pre Lichte gram 22 30 I 50 Met een knipoog naar de muien tuziek cn aoordracht 23.10 Zang. recital 23 40 Volkarouz igrj 23 55— W 00 Kwt. Hilversum II, 298 m. 10.00 Nws en weer. >er 19 lu Muziek van het Leger des Hebs gr) 19 30 Radiokrant :9 50 Walsmuz (gr) 30. 0 Rotterdams Fitharm ork en zang. S.Holland Festival iC-2 Moderne muz 31.00 Tussen hter cn ginder, klanknehet» - bermtoerisme 21S Lichte gram 2t 30 rzang cn ork (gri 21 50 Kanttekenln- 22 00 All en plano 22.30 Nws en SOR. Beroep Maar dit Is slechts zeer gedeeltelijk het geval zegt de KNAC. De w.a.-verze kerde kan alleen op z(jn verzekerings maatschappij een beroep doen voor zover het betreft schade, die hy met ziin auto en door zijn schuld aan derden heeft toegebracht. In dergelijke gevallen kan de automobilist op niemand leunen voor zover het betreft de schade aan zjjn eigen auto, persoonlijk letsel en meestal ook het eventuele letsel van Inzittende gezinsleden, bedrijfsschade, smartegeld, strafvervolging en eventuele daarmee verband houdende borgstortlngen. Raakt men betrokken bij een ongeval, waarvan de schuld bij de andere partij ligt dan moet men geheel op eigen kracht zien te bereiken, dat men op deze ounten genoegdoening krijgt. En dan zijn er noe vele andere mogelijke geschil punten. Bij een „all riaks'-verzekering zijn deze moeilijkheden allermingt van de baan. Een „all riaks"-veraekering is niets anders dan een w.a.-verziering met als enige toevoeging dat men ook gedekt is ongeacht schuld of onschuld voor de materiële schade aan de eigen wagen. De nieuwe verzekering nu biedt mogelijkheden om met deskundige en onpartijdige steun over eventuele ge schilpunten met de verzekeringsmaat schappij in beroep te gaan Voorts dekt zij de kosten, verbonden aan een eventueel proces van persoonlij ke verschijning voor een rechter in hef buitenland en van deskundigen en alle overige personen, wier advies of bijstand door de behandelende advocaat wordt ingeroepen. vanavond AVRO: 17 00 V d kinderen. NTS 17.30- 17 40 Internationaal jeugdjournaal 20.0 Journaal cn weeroverz. KRO: 20.20 Woor, cn beeld 20.35 Piste varICtc-purogr SM; Programma voor morgen Hilversum I. 402 m. AVRO 7 00 Nwa ,0 Ochtoendgym 7.20 Ochtendvaria lari VPRO: 7 30 Dagopening. AVRO: 8 00 Nwa 10.0C beldsvltamlnen (gr, 10.50 V d kli 11.00 Kookpraatje II 15 Radio kam en solisten: moderne muz 12.00 Licht i semble 12 30 Meded ten behoeve van land» en tuinbouw 12.33 Uit het bcdrUfalei lezing 12.43 Jazzrrvuz tM" Orkestcuparade 15.30 De zingende bougie 13.25 Bei 4 00 Kamei 13.1» Me- 13 30 schilderkunst 17 Oo Gram T 10 V d leugd 17 40 Gram 18.00 Nws 18 .5 Act 18» Ucht taal trio 18.40 Am us muz (gr) Hilversum II. m. KRO 7 00 Nws 7 13 Moderns muz (gr, 7 33 V d Jeuad 7 45 Morgengebed en overweging 8 00 Nw« i .5 Moderne muz (gr, 8 25 Inleiding Hoog. ml# 8.30 Plechtige Hoogm.a 9 15 Klaw kamermuz (gr, NCRV 10.00 Gram 10 «n Klass muz tgri 10.15 Morgendienst 10 «e Ka» muz (gri KRO '.100 V rieken tl.46 Ge—tsfttee liederen 1200 Midia klok-noodklok .2 04 Licht iuncheonc.r, (gr, '.2.25 V d boeren 12 35 Meded I-" behoeve van land. cn tuinbnuw !2.38 Gram .2.50 Act -.300 Nws 13 15 Platenmcuw. 3 25 Operettemuz NCRV: 14.00 Sch<^.,. 4 30 Gedeeltelijke _ultz_ Algemer Vergaderim 1 de Net Tulnderabond 15.30 ugd 17 10 Lichte gram '7 40 ReurSberlc» ten 17 «5 Lichte gram '.7 50 Instruments, kwartet lichte muz 1118 Sportagendi '8 20 Ned -neembles '.8 50 Sociaal Dtr.- oertlef. praatje TELBVKrE NTS: 20 00 Journaal AVBO 20» Por. tret van Span)* 2:05— 22 25 Met eervo ontslag toneelstuk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 7