9 Frankrijk en W.-Duitsland gooien roet in het eten BON unnfKTC r plJ UiNju 1L Dhr. Gijsbertse er naast Weer impasse in Laos Chroesjtsjef: Wij voeren geen oorlog 0111 Berlijn De Ganlle: gebruik van kernmacht binnen Navo 4 eea donée Oeroude werktuigen ireidh De Nederlandsche Internationa le Wegvervoer Organisatie, die vandaag in Utrecht zijn jaarver gadering houdt, heeft meegedeeld dat het grensoverschrijdende ver voer ook het vorig jaar weer aan zienlijk is toegenomen. Vervoer den de vergunninghouders in 1960 een gewicht van 4.041.222 ton over de grens, in 1961 was dat 4.763.879 ton, of wel een toename van 17,2 procent. De stijging van de op brengsten in guldens bedroeg zelfs 20,7 procent (van f 92.777.445 in 1960 tot 112.017.747 in 1961). Duitsland bleek verreweg de groot ste klant te zijn, want het vervoer op dit land overtrof de 3,2 miljoen p.urc l.rid U cn laats1, dersto rkeli* lnr.q;r ik is, ging NIEUWE ACCIJNSWETTEN Bij de Tweede kamer zijn op het terrein van de accijnzen twee ontwer pen van wet ingediend, namelijk een ontwerp van wet op de accijns van al coholhoudende stoffen en een ontwerp van wet op de accijns van bier. Deze ontwerpen beogen de bestaande accijns wetgeving op gedistilleerd en andere al coholen. op wijn en op bier te vervan gen. Door de indiening van deze ont werpen is een begin gemaakt met de aangekondigde vernieuwing van de wet geving op het gebied van de accijnzen. Zoals (bekend is, zijn reeds bij de nieuwe algemene wet inzake de I douane en accijnzen de bepalingen zake accijnzen vernieuwd voor z< van belang voor alle accijnsgoederen. De wetsontwerpen bevatten tezamen een aan de tijdsomstandigheden aange paste nieuwe regeling. Dat een nieuwe regeling op dit terrein wenselijk is. blijkt uit de memorie van toelichting op de nieuwe alcoholaccijnsiwet, waar de staatsscretaris van financiën on- meer mededeelt, dat de wettelijke bepalingen betreffende deze accijns thans zijn verspreid over een zestien tal wetten, waarvan sommige ongeveer honderd jaar oud zijn. Internationaal wegvervoer neemt toe werknemers, over de gang zaken binnen de E.E.G. beraden. .en kortelings gereed gekomen rap port zijn o.m. de volgende principes astgelegd: 1. Het vervoer moet worden beschouwd s een onafhankelijke bedrijfstak, die gelijkwaardig is aan alle andere, in het economische leven optredende bedrijfs takken. Een van de consequenties hier van is een zo groot mogelijke commer ciële vrijheid voor de vervoerders. 2. De verschillende vervoerstakkèn dienen op voet van gelijkheid behan deld te worden, zowel ten aanzien van de infrastructuur als ten aanzien van de belastingen. 3. De transportgebruiker moet vrij jn in de keuze van de vervoerstech niek. zomede in de keuze tussen eigen- beroeps vervoer. ton. Hoewel de ontwikkeling van het weg vervoer gunstig kan worden genoemd, komen er. naar de mening van de N.I.W.O., te veel en te ernstige bezwa rende posten op de debetzijde van de balans voor om van een bevredigende situatie te kunnen spreken. Naast het feit. dat de ontwikkeling van het peil der vrachtprijzen reden tot bezorgdheid blijft geven, nemen, in het algemeen gesproken, de volgende bezwaren eer der toe dan af: belemmeringen door an dere landen dan Nederland in de vorm van stringente contingenteringen van het aantal beschikbaar gestelde vergunnin gen, beperkingen van het transitover- keer, lage maximum-afmetingen en gewichten van bedrijfsvoertuigen, hoge fiscale lasten, zowel op het vervoer zelf als op de meegevoerde inhoud van de brandstoftank, lang grensoponthoud en achterblijving van de infrastructuur. De Raad van Beheer hoopt dat de Nederlandse regering aan bovengenoem de problemen voldoende aandacht blijft geven bij het op gang zijnde overleg tonen E.E.G.-verband. Het ultgangs- jont zal moeten zijn de belangrijke (laats, die het vervoerswezen in Neder- land inneemt. Rapport Om te voorkomen dat de kalk later afgeeft, doet u bij het witten een Ja wat Dat leest u in „Dat zit Zo" op bladzijde 71 MET DEZE BON WORDT HET BOEK VAN U (in envelop of op kaart geplakt verzenden aan het U kunt noteren als nieuwe abonnee: Datum van ingang BETALING PER WEEK/MAAND/KWARTAAL/GIRO (Doorhalen wat niet van toepassing is) Zelf was ik al abonnee. Voor het aanbrengen van bovenstaande nieuwe abonnee heb ik dus recht op DAT ZIT ZO Prot. Chr. Bond van Vervoerspersoneel Hinder De straffe contingentering van het vervoer op Frankrijk, aldus de Raad van Beheer, verhindert nog altijd de j normale ontplooiing van het Neder- landse wegvervoer op dit land. In 1961 werd de zgn. ..surtaxe" ver hoogd, terwijl onlangs de hoeveelheid brandstof, die in het normale reser voir mag worden meegenomen, van 150 tot 50 liter verlaagd werd. Beide maatregelen - verhogen de kosten van het' vervoer. Hopelijk komt de Franse overheid er in het raam van de E.E.G. toe wat minder protectionis tisch te zijn. Het vervoer op Italië is to&geno- ..ien, doch ziet zich in zijn ontwikke ling sterk belemmerd door de beper kende bepalingen die gelden voor Frankrijk. In het vervoer op Duitsland rees in het afgelopen jaar een nieuw pro bleem. Van Duitse 2ijde werd plotse ling geëist dat de Nederlandse ver voerders zich op Duits grondgebied aan het voor Duitsland geldende ta rief houden. Opmerkelijk Is dat het aandeel van de Belgische beroepsvervoerders bin nen de Benelux sterker Is gestegen dan dat van de Nederlandse beroeps vervoerder. In de eerste maand van 1962 ging het Belgische aandeel zelfs voor 't eerst over de vijftig procent heen! De toekomst zal moeten uitma ken. of de liberalisatie op 1 oktober 1962 al dan niet wijziging in deze ten dens tot gevolg zal hebben. Europese bewoners van Algerije lazen gespannen de krantenkop pen bij een stalletje in Algiers, nadat het nieuws over het ak koord tussen de Mohammedaan se F.L.N. en de terroristische O.A.S. bekend was geworden. Ze ademden verlicht, maar toch nog niet helemaal opgelucht, want al eerder heeft de O.A.S. een gedane toezegging door nieuwe terreurdaden teniet gedaan. De besprekingen in Laos over de bewoordingen van een koninklijke proclamatie, waarin de vorming van een voorlopige coalitieregering be kend moet worden gemaakt, zijn gisteren in Vientiane vastgelopen. De impasse ontstond toen de neutra- listische aangewezen eerste-mimster, prins Soevanna Phoema, een rechts voorstel van de hand wees, dat vol gens hem het kabinet alleen in naam een eenheid zou maken. Prins Soevanna Phoema, die kenne lijk kwaad was, verklaarde op een persconferentie dat generaal Phoemi Nosavan, de „sterke man" van de rechtsen, de coalitie had „getorpe deerd". De generaal had nl. voorge steld, dat de coalitie geen macht uitoefenen, voordat het burgerlijke militaire bestuur in de rechtse, de neutralistische en de linkse zone is geïntegreerd. Volgens prins Soevanna Phoema moet blijkens de grondwet een dergelijke integratie onmiddellijk worden gevolgd door verkiezingen een representatieve regering. Franse president naar Kennedy De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, die een bezoek brengt aan een aan tal Westeuropese hoofdsteden, is gisteravond door president De Gaulle ontvangen. Hij heeft tegen over de Franse president de over tuiging uitgesproken, dat de in stelling van een onafhankelijke Franse kernmacht gevaarlijk en ondoeltreffend zal zijn. Uit Franse bronnen werd bericht, dat De Gaulle toegezegd zou hebben een atoomstrijdmacht alleen te gebrui ken binnen het kader van het Noordatlantische verbond. Na het bezoek van Rusk aan de Franse president voorspelden Ameri kaanse diplomaten dat een ontmoe- Geen termijn voor vredesverdrag Premier Chroesjtsjef heeft gis teren in een rede tot 12.000 Roe meense arbeiders gezegd, dat de kwestie-Berlijn geen reden tot oor log inhoudt. Zoals gisteren reeds in een deel onzer edities is ge meld stelde de Russische premier geen termijn voor de onderteke ning van een vredesverdrag met de Oostduitse republiek. Chroesjtsjef, die verschillende ma len door de Roemenen werd toege juicht tijdens zijn rede, verklaarde dat de Sowjetunie met de Amerika nen cn met andere landen tot een overeenkomst over Berlijn en de Duitse kwestie wenst te komen, maar als er geen kans op een akkoord is, dan komt er een vredesverdrag met Oost-Duitsland en dan wordt er aldus een einde gemaakt aan het bezet tingsbewind in West-Berlijn. Vervolgens stelde de Russische rege ringsleider de V.S. ten voorbeeld. Hij erkende dat de levensstandaard in de V.S. hoger is dan die in de Sowjetunie of Roemenië, maar dit kon historisch worden verklaard. De Amerikanen had den nooit op eigen grond een oorlog moeten voeren. Chroesjtsjef twijfelde er niet aan dat de Sowjetunie de V.S. zou kunnen inhalen. Sprekend over de recente stijging van de vleesprijzen in de Sowjetunie zei hij, dat deze nodig was omdat de staat bij de collectieve consumenten betaalden. Eerst was uitvoerig de mogelijkheid overwogen om het verschil op tc van gen door de uitgaven voor de bewape ning te verminderen. Dit was niet gelijk gebleken, omdat de Russen zeker van moesten zijn dat er op hun gebied geen Amerikaanse bommen den vallen. Nuttige kritiek Bij een rondgang door het bedrijf liet Chroesjtsjef ongezouten kritiek horen. Toen de directeur zei, dat hij graag kritiek hoorde; antwoordde de pre mier: „Dat is niet waar. Niemand vindt het prettig om kritiek te horen. Het kan alleen maar nuttig zijn". Een Amerikaanse journalist die zijn hoofd schudde toen Chroesjtsjef voor spelde dat het communisme het kapi talisme voorbij zou streven, kreeg te horen: „De waarheid heeft bijzonder veel moeite om in zijn hoofd door te dringen." Even later, toen Chroesj tsjef over de successen van het munisme in Roemenië sprak, voegde hij daaraan toe: „U ziet, de Ameri kaanse journalist schudt weer met zijn hoofd als een machine. Zijn hoofd is bijna helemaal verdraaid". Door de toenemende populariteit va zijde voor Amerikaanse daimeSklediing- stoffen is de prijs tot het hoogste peil in de afgelopen 38 jaar gestegen. De Ame rikaanse textielfabrieken hebben verle den jaar 6,5 m iljqen Engelse ponden ruwe zijde verwerkt. :n bus met ongeveer 50 schoolmeis jes is gisteren ten noorden van Parijs in een 9 m. diep ravijn gestort, waarbij 22 inzittenden gewond werden. De toestand van de chauffeur, de di recteur van de school en een onderwij- Voor Euratom 425 miljoen dollar De ministerraad van de Europese ge meenschappen heeft gisteren In Brussel besloten 425 miljoen dollar beschikbaar te stellen voor het tweede vijfjarenplan van Euratom voor wetenschappelijk en technisch onderzoek. Van dit bedrag is 19 miljoen dollar bestemd voor het Eu- ratom-centrum te Petten. De Neder landse bijdrage aan het totale bedrag beloopt 29.375.000 dollar (6,9 procent). Voor het eerste vijfjarenplan van Eu ratom, dat in de periode 1958-1962 is uitgevoerd, was bij de opstelling van het Euratom-verdrag 215 miljoen dollar uitgetrokken. Voor het tweede program had de Euratom-commissie 480 miljoen gevraagd, doch de ministers zijn bij de bespreking derhoofdstukkenop 425 mil joen uitgekomen. Duitsers moeten harder werken De Westduitsers hebben gisteren te horen gekregen dat ze harder moeten werken, anders zullen alle Duitsers ernstig nadeel ondervinden. De voorzit ter van de federatie van de Duitse in dustrie. Fritz Berg, verklaarde in een radiorede, dat er aanleiding is tot ern stige bezorgdheid over de ontoereikende groei van de Duitse export. De Duitse afzetmogelijkheden, aldus Berg, worden ernstig bedreigd door de stijgende arbeidskosten. Hij verklaarde dat de Duitsers korter werken dan enig ander industrieel land in Europa ge middeld 2.000 uur per jaar tegen een uurloon van gemiddeld 4,13 mark (3,72 gulden) inclusief sociale lasten, dat is anderhalf maal zoveel als b.v. in Italië. Grenswacht naar liet Westen gevlucht Een 21-jarige Oostduitse grenswacht is gisteren in de buurt van Braun schweig in de Harz over de grens naar het Westen gevlucht. De Oostduitser, die in uniform was, had zijn wapens tijdens de vlucht weggeworpen. Hij ver klaarde dat het moreel van de eenhe den die aan de grens gestationeerd zijn slecht is, omdat er een voedseltekort Sinds de Oostduitsers vorig jalar au gustus de Berlijnse muur bouwden, zijn 185 leden van de Oostduitse strijdkrach- >ver de grens van Neder-Saksen het Westen gevlucht. ting tussen De Gaulle en Kennedy „voor het einde van het jaar" waar schijnlijk was. Dezelfde zegslieden verklaarden dat het onderhoud van vijf kwartier vriendschappelijk was verlopen en dat alle Frans-Ameri kaanse geschilpunten aan de orde De twee staatslieden hadden evenwel geen overeenstemming kunnen bereiken en er waren geen nieuwe voorstellen ge daan. Beiden zouden zich hebben uitge sproken voor naleving van de verplich tingen die beide landen aan de NAVO hebben. Voordien had Rusk gesproken met zijn Franse collega Couive de Murville. Andere onderwerpen van gesprek met de Franse staatslieden waren de ont wikkeling in de BEG, de ontwikkeling van de NAVO, de geallieerde positie in West-Berlijn en Algerije. Rusk, die wordt vergezeld van een grote groep medewerkers, verklaarde in Parijs, dat er op het gebied van de betrekkingen tussen de westerse bond genoten een nieuw hoofdstuk begint en dat vooral gesproken moet worden over de stappen die in verband hiermee ge nomen zullen worden „met andere woorden welke richting slaan wij nu in?". Rusk zal in totaal tien dagen in Europa blijven en bez ken brengen aan West-Duitsland, Italië, Engeland en Portugal. (Advertentie) In een introductie tot een forum gesprek en tijdens dit gesprek zelf komt- o.a. de heer Gijsbertse, de voorzitter van de Vereniging Rijdend Personeel bij de N.S., aan het woord. Hij licht zijn mening over de vakbeweging in het algemeen toe aan de hand van de werksituatie bij de spoorwegen waaruit hij, naar eigen ervaring en in vaste ooertui- giflg kan spreken. Jarenlang is hij lid geweest van de Prot. Chr. Bond van Vervoers- personeel. De door hem opgedane ervaring speelt dus mede in onze Bond. Zijn kritiek richt zich dus voornamelijk tegen onze organisatie. Dat is ieders recht. Ook het zijne. Wel moet de eis van oprechtheid en waarheid worden gesteld om te kun nen beoordelen of de geuite kritiek houdbaar dan wel verwerpelijk moet worden geacht. Welke zijn nu zijn bezwaren? a) Het grote aantal ongeorgani seerden bewijst, dat de vakbeweging onjuist opereert. daad een ontstel lend aantal onge organiseerden. Bij de spoorwegen ech ter minder dan in welk ander bedrijf dan ook, afgezien van die bedrijven Reactie P.C.B. Hen verplicht lidmaat schap bestaat. Naar onze mening spruit het grote aantal ongeorganiseerde n niet voort uit een onjuist gedrag van de vakbeweging, doch omdat we nu eenmaal met deze onloochenbare si tuatie zitten, dat het „voordeliger" is dit soort werk door anderen te laten verrichten. Een groot aantal andere factoren is hierbij in het spel. Wij zijn ons daarvan bewust. Categoraal is de vakbeweging begonnen. Naar de huidige constellatie zijn we toegegroeid. Het percentage ongeorganiseerden is kleiner dan wan neer ook in de geschiedenis. Zij, die zich willen inzetten voor een doel, dat naast materiële ook ideële factoren bevat, is altijd betrekkelijk klein ge weest en zal dat ook altijd blijven. b) De georganlseerden moeten wel het idee krijgen er naast te staan. Sinds ons prille bestaan is onze bond wat de spoorsector betreft in 7 of 8 vakafdelingen gesplitst geweest. Zo is er ook sedert tientallen jaren een aparte vakafdeling treinpersoneel. Met het krachtvoertuigpersoneel trou wens net zo. Bij een komende R.D.V.- herziening worden alle uit de plaatse lijke afdelingen komende voorstellen in een landelijke vergadering van het betrokken personeel ampel besproken en al dan niet overgenomen. De aanvaarde voorstellen uit de vak afdelingen worden in een rapport gebundeld en bij de Personeelraad in gediend, die het in samenhang met de voorstellen der beide zusterorga nisaties aan de directie-N.S. toezendt. Voor iedere suggestie, hoe onbelang rijk ook, wordt op deze vergaderingen op dezelfde wijze volop tijd genomen, plus b.v. voor kwesties omtrent dienst kleding, dienst- en rusttijden enz. Zodra de resultaten bekend zijn wordt het plaatselijk kader, aangevuld met geïnteresseerde overige leden, na schriftelijk op de hoogte te zijn ge bracht. mondeling in rayonvergaderin gen volledig ingelicht. Daarna volgt een landelijke werk vergadering met afgevaardigden uit alle afdelingen, die vrij uit. zonodig honderd-uit over alle onderdelen kun nen spreken en ten slotte in een stemming hun voor of tegen laten ho ren. Een meelevend lid hoeft dus he lemaal niet het idee te hebben er maar zo'n beetje bij te hangen. c) De vakbondsbestuurders red den de situatie nog door hun grote spreekvaardigheid. Spreekvaardigheid dient één der kenmerken van een bestuurder te zijn. Met alle kracht moet worden ontkend, dat zij hierin hun kracht zoeken. Dag cn nacht zijn ze in de weer de be langen der leden te verdedigen of te bevechten. De heer Gijsbertse weet dat zeer goed, want hij treft hen bij tij en ontij in de trein. d) Bij N.S. Is het zo, dat bij het bepalen van de promoties eerst wordt nagegaan of betrokkene wal georgani seerd Is. Een pertinente leugen. Logischer wijze zou dan uit a moeten voortvloei en, dat in de laagste regionen de on georganiseerden zitten. Niets is min der waar dan dat. Zowel bij de an- ciënniteits- als de keuze-benoemingen is het niet of wel georganiseerd zijn niet doorslaggevend. Veelal zal echter een ongeorganiseerde ook op andere oncollegiaal gedrag hebben blijk ge* "tl"'— Uit I» gehouden enquête blijkt 95 pet. van het personeel geen in de vakbeweging te hebben. Let wel dat bedoelde enquête alleen onder het trein- en kracht voertuigpersoneel werd gehouden in een periode, waar in juist aan het overige personeel werd gegeven wat eerstgenoemd per soneel reeds lang had. Anderen kre- uhrirk. Er .lil artikel werd ilagelijk> bestuur van dr P.C.B.: de Prot. chr. bond voor vervoerpersoneel ge schreven. Dit artikel vormt een reactie op datgene wat de heer J. Gijsbertse voorzitter van de (ratrgoralr) bond van rijdend personeel bij de N.S. (vroeger lid van dr P.CB.I tijdens ons jongste forumgesprek over „Mankeert er wat aan de vak beweging?", heeft De Schrijf hier uw eigen n „Dat zit Zoboek boordevol met ongelooflijk handige wen ken is niet in de winkel te l Peter Scott, zoon van de Zuidpoolvorser, is tot admiraal benoemd. Hij zal het bevel voe ren over de haringvloot van het eiland Man en een jaarsalaris van vijf pond (ongeveer vijftig gulden) krijgen. De be doeling is telkens voor één jaar. Het bestuur van Man heeft hiermee een oude functie in ere hersteld. Scott, die een bekend natuurkenner, schilder- en zweefvlie ger is, zal voor zijn salaris slechts één plicht behoeven te ver vullen: de admiraal moet ten minste een maal tijdens zijn ambts termijn een bezoek aan het eiland Man bren gen. Een inwoner van Pre toria zou na anderhalf jaar experimenteren een middel gevonden hebben om het haar van Afrikaanse vrou wen sluik en glanzend te maken. Er is een on derneming gesticht die het middel zal fabrice- De bijna 2500 meter hoge pas over de grote Sint Bernhard is giste ren voor motorvoertui gen opengesteld, na sinds de vorige herfst door sneeuw geblok keerd te zijn geweest. Ook nu ligt er aan weerskanten van de weg nog sneeuw, en wel een muur van twee tot Een Britse grootindus trieel heefl verklaard, dat een Brits-Amcri- kaans-Frans consortium voor de bouw van een tunnel tussen Frankrijk cn Engeland reeds nu een vast bod kan doen. Het tracé is reeds uit gekozen. De Amsterdamse viool bouwer Max Möller heeft gisteren voor ruim 20.000 gulden op een veiling in Londen een viool gekocht die in 1747 door de Italiaanse vioolbouwer Guadagni- ni werd gemaakt. Bij de centrale van de Algemene Duitse Auto mobielclub in München ligt voor ccn waar de van honderdduizend marken aan voorwer pen die door automobi listen zijn verloren. Be halve de voorwerpen die gewoonlijk langs de wegen worden aange troffen, zoals fototoe stellen, koffers, aktetas sen, portemonnees en zonnebrillen, zijn er ook bontjassen, ringen met briljanten en radiotoe stellen. Slechts 15 pro cent van de eigenaren probeert het verlorene weer in zijn bezit te krijgen. Commentaar van de ADAC: Niemand schijnt meer aan eer lijke vinders te geloven. 927) Bij wat nu volgen gaat, Is het wel gewenst het verschil tussen werktuig cn gereedschap goed In het oog te houden. Bij onze opsom ming van de enkelvoudige werktui gen die al sinds de oudheid bekend zijn, moet u dus geen aanvulling ge ven van gereedschappen die we ver geten zouden hebben, want we moe ten hier uitdrukkelijk onderscheid maken tussen het een en het an der. Reeds sinds overoude tijden gebruikt de mens dc hamer, het mes, de bijtel, priem, kortom een keur van gereedschappen die ter be werking van allerlei materiaal dien den. Onder werktuig zouden we ech ter willen verstaan de Instrumen ten die arbeid verrichten. Een dui delijke grens tussen beide begrippen Is weliswaar niet te trekken (en het woordenboek maakt ook geen onder scheid), maar toch moeten we probc- It mo ment dc gereed, schappen tc schei den. anders raken we lelijk bi de «ar. We komen er ook niet uit door dc werktuigen als ma chines te betitelen, hoewel hun funktie daarmee méér in overeenstemming Is. want bij de machines denken we direct aan ge- compliceerde mechanismen en daar van is in dc oudste tijden nog geen Maar goed, wanneer u zich dus kunt verenigen met het onderscheid dat we tussen gereedschappen en werktuigen maken, zijn er vijf en kelvoudige werktuigen te noemen die reeds gebruikt werden toen de menselijke beschaving begon te glo ren. Om te beginnen Is er de hef boom die gebezigd werd om zware lasten op eenvoudige wijze te ver plaatsen. En dan natuurlijk de wig, die in de gespleten stam werd ge slagen om de In het hout gemaakte spleet ruimer te maken. Als derde verschijnt de takel, waarschijnlijk TOCH IS HET ZO! het eerst ontstaan door een touw over een boomtak of een overhellen de rotspunt te slaan, maar vervol gens geperfectioneerd tot een handi ger en gemakkelijker te verplaatsen werktuig. Een grotere stap is de overgang naar de windas, die we dan ook veel later zien verschijnen, maar waarmee de mijnwerkers van Hallstadt In de bronstijd toch reeds to vertrouwd waren, dat zij daar mee de liften ln hun mijnschachten bedienden. Deze serie enkelvoudige werktui gen wordt ten slotte bekroond met de schroef; niet de schroef die wij in hout draalen of met een moer bevestigen, maar de schroef zonder einde die een draaiende beweging op een tandrad kon overbrengen. Tegen woordig zouden wij spreken van wormwiel, een vinding die in de Griekse cn Romein se oudheid reeds algemeen bekend was en die de tech nici van de 17de eeuw heel wat hoofd brekens heeft be zorgd. Want wel braken toen allerlei geniale gedachten door, maar de moei lijkheid was destijds vooral gelegen in het vervaardigen van metalen on derdelen, die grotendeels met de hand moesten worden vervaardigd cn nog niet in serie op machines konden worden afgewerkt. Dit was bij hel begin van onze machine-techniek vooral een bezwaar bij schroeven of wormwielen en tandwielen, zodat «t In die tijd voor het eerst leerboeken over machinetekenen en machine bouw zien verschijnen. Maar ln de oudheid ondervond men die moeilijk heden niet, omdat het wormwiel ln hout werd uitgesneden en bovendien slechts ln geringe aantallen gebruikt behoefde te worden. We kunnen nu toch ook de werke lijke schroeven, spijkers en duimen wel eens ten tonele voeren. Daarover een volgende keer. Baart sloeg de spijlker op de kop, toen hij twij felde aan de objec tiviteit van de en- quètc-vragcn. Eén van de andere vra gen van dezelfde enquête was bijv. „hoeveel komt U in dc maand tekort?" Een objectieve vraag stelling kan dit toch maar moeilijik worden genoemd. f) Zij, die nog lid zijn van een vakvereniging, doen dat terwille van rechtskundige bijstand, de Sociale Fondsen enz. Genoemde instituten vormen in derdaad mede de aantrekkelijkheid van het georganiseerd zijn. Lang echter niet voor alle leden. Niemand echter wordt lid of blijft dat alleen terwille van deze stukjes bescher- g) De oprichting van de belan gengemeenschap Rijdend personeel diende alleen om de Bonden te stlmu- Dit is een onwaarachtige bewe ring. De heer Gijsbertse bedankte te gelijk met het proclameren van be doelde belangengemeenschap voor het lidmaatschap van onze Bond. nl. op 23 juni 1961 „In verband met de re cente gebeurtenissen bij de N.S." schreef hij letterlijk. Het doel was fe demonstreren volgens dezelfde heer Gijsbertse in Uw nummer van 29 mei jl.. dat het rijdend personeel de sleu telpositie bij de spoorwegen inneemt en het in de hand heeft ieder zijn wil op te leggen: de regering de direc tie de bonden. h) De N.S. stoomt een R.D.V.- rapport klaar. Dan pas worden de vakhondsvertegenwoordigers erbij be- Ook hier een aperte onjuistheid. De heer Gijsbertse heeft te vaak zelf aan het werk deelgenomen om niet -e weten, dat hij hier bewust de waar heid verdraait. Bij de opstelling van het eindrapport door de paritair sa mengestelde R.D.V.-commissie zijn de pcrsoneelsvertegenwoordigers volle dig en van het begin af aan betrok- 1) Dienstkledingvraagstukken bijv. krijgen geen aandacht. Ook hier een leugen. De heer Gijsbertse weet van de talrijke proe ven op het gebied van de dienstkle ding met volledige inschakeling van het personeel, genomen. Hij weet ook van de talloze uren. die aan deze en soortgelijke vraagstukken zijn en worden besteed. De resultaten kent hij ook. J) Door de bonden wordt be weerd, dat een sergeant daarom meer verdient dan een conducteur, omdat ln het leger de technische vooruitgang Dit is nog nooit door een bond beweerd. Kan ook niet, daar de tech nische vooruitgang juist bij N.S. zover is gevorderd zoals iedere reiziger of verzender heeft kunmein opmerken. Voor dit vraagstuk is steeds een ge heel andere verklaring gegeven. Wel licht is dit de heer Gijsbertse ont schoten door allerlei andere beslom meringen. k) De vakvcrenlgingsbeetuurdera bl(|ven te lang In dienst. Al onze bestuurders zijn pas na dc bevrijding in dienst gekomen. Op één uitzondering na zijn het alle man nen van rond veertig jaaT of jonger. Het zou los hiervan toch immoreel zijn hen na bijv. 10 of 15 jaar zo maar aan de kant te zetten, ook als ze zioh met al hun krachten aan hun werk wijden. Dat zou toch iedere an- dere werkgever hoogst kwalijk wor- De vakbeweging zal zich zeker steeds moeten afvragen of nieuwe tijden ook nieuwe vormen vragen. Bezinning daarop zal nodig Wijven. De heer Gijsbertse zoekt het naar onze vaste overtuiging in een verkeer de richting. Verkeerd allereerst daarom, dat hij Gods Woord voor de beleving van het alledaagse leven heeft dichtgeslagen. Vopo neergeschoten door vluchteling In tegenstelling tot de maandagavond door de Westberlijnse politie gedane mededeling, zou de Oostduitse politie man. die bij de Berlijnse muur werd doodgeschoten, niet door een van zijn collega's getroffen zijn maar door een vluchteling, die hij wilde tegenhouden. Deze toedracht blijkt tenminste uit oog- getuigenverklaringen. Bovendien heeft het Oostduitse ministerie van binnen landse zaken gistermiddag gezegd, dat de kogels in het lichaam van de ..vopo" uit een Westduits vuurwapen gelost moeten zijn geweest.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5