Zeer feestelijke dag Burgemeester van Leiderdorp ideeënrijk en daadkrachtig L.K.K. „Voor Allen bezorgd is EUWE LEIDSCHE COURAKT WOENSDAG 20 JUNI 1962 OALS wij in ons blad van gisteren al uitvoerig berichtten, is mr. R. M. las gistermiddag na een feestelijke intocht geïnstalleerd als burge van Leiderdorp. De installatie-raadsvergadering werd bijgewoond n een aantal genodigden, onder wie mr. H. A. N. Dinger van Kruinin- Zuid, i, vertegenwoordiger van de commissaris der Koningin, en verscheide- burgemeesters, onder wie de heer K. van Diepeningen, oud-burge- sester van Leiderdorp en thans burgemeester van Bameveld. racht ladat loco-burgemeester C. Meerburg Gallas had geïnstalleerd en de nieu- burgemeester zijn toespraak had ge iden, voerde de heer C. de Graaf nog woord als nestor van de raad. Deze te weten, dat door deze burgemees- sbenoeming een hartewens van mr. vervuld. Na iets over zijn reis ir Amerika te hebben verteld zelfs :luxe Hollywood en het arme Mexico icht hij ter sprake! bepaalde de heer Graaf zich weer tot Leiderdorp. Hij >te, dat de nieuwe burgemeester de ingcn der agrariërs niet zal vergeten, heeft deze sector van de bevolking nenkort geen eigen vertegenwoordi- meer in de raad. nu de heer De Graaf i terugtrekt. Vastberaden V Dinger van Kruiningen was de iïe spreker na hef sluiten van de iiëlc raadsvergadering. Hij wenste Gallas, die hij gedurende twaalf in zijn werk bij de provincie fd heeft leren kennen, van harte ik met zijn benoeming tot burge- Igenda voor Leiden en Den Haag Woensdag rymnastieklokaa! Kaasmarkt 1, 8 uur: vergadering Geref. Schoolvereni- Pieterakerk. 7.30-8 uur: Avondstilte. loeterwoude, Potterij Zaalberg, 8 dcf nm.: Avond-excursie K. en O. n Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 H.F.; Nederlandse Comedie met Surzaal, 8.15 uur H.F.; Residentie Or- o.l.v. Willem van Otterloo; soliste: Hollweg, sopraan. Hoede Vrijdagkerk, Bezuidenhoutse- C. 8.15 uur: Nico van den Hooven, Jan van den Be-g en Gerard Akkerhuis, J. A. Pieterskerk, 7.15 uur: Avondgebed. a g. Kon. Schouwburg, 8.15 nkclefr: H.F.; The OM Vic Theatre met nnios icbcfch". kheveningse strand, 10.30 uur: Vuur- Vrjjdag Sarenmarkt, 8.15 uur: Vetrek dagex- sie K. en O. naar Reeuwijk en Moor- Kht n Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 H.F.; The Old Vic Theatre met relfth Night" Zaterdag Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 r: H.F.; The Old Vic Theatre met Relfth Night". Kurzaal, 8.15 uur: H.F.; Irmgard See- id, sopraan, Erik Werba, piano. Film» Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Losge lden meisjes (18 Jaar). Udo (2.30, 7 en 9.15 uur): Parijs ln aiek (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur)De géhelm- aige dubbelganger (14 jaar). Hex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Scotland ■rd grijpt keihard in (14 jaar); don- ïdag: Les Tricheurs (18 Jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Jules et a (18 jaar). ïrianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Some "it hot (18 jaar). Apotheker Geopend voor spoedeisende gevallen r'theek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136. wtheek R. van Breest Smallenburg te öderdorp is geopend. Examens Rijnlands lyceum te Wassenaar uitslag van het eindexamen van de ling gymnasium aan het Rijnlands im te Wassenaar kridt: geslaagd het diploma alpha: de dames M e Altena. W M A Brom, M Coelingh, "H Hu>igen6, M D Kramer. J A Kruyt, Lantinig, M J de Meester, E A Nik- f». J J Niks, C B Th M Pha-f, M I de "ie. Er is één kandidaat afgewezen. Geslaagd het diploma beta: mej H van der Meulen, de henen A N Beets. IKeegstna, E J Mainland, liet drie kandidaten wordt het examen «•«iet. meester van de aantrekkelijke ge meente Leiderdorp. Mr. Dinger kon niet nalaten te vertellen, dat velen naar deze functie hebben gedongen, en noemde de nieuwe burgemeester van Leiderdorp een vastberaden en ideeënrijk man, vol dadendrang. Oud-burgemeester Van Diepeningen, thans ereburger van Leiderdorp, zei, dat langs elke weg bloemen zijn te vinden, maar dat slechts weinigen er een krans van weten te vlechten. Hij hoopte, dat mr. Gallas deze „benoemingsbloem" naar waarde zal weten te gebruiken. Namens de burgerij sprak de heer M. Moraal. Na alles wat wij reeds over u hebben gelezen en gehoord, zijn de ver wachtingen van de bevolking hoog ge spannen, zei hij tot de nieuwe burgemees ter. Burgemeester Z. Bruins Slot van phen aan den Rijn voerde het woord namens de kring van burgemeesters nadat burgemeester Gallas het slotwoord had gesproken, kregen de buiten het raadhuis opgestelde schoolkinderen ge legenheid het nieuwe burgemeestersgezin een zanghulde te brengen. Drukke receptie Onze correspondent van Leiderdorp meldde ons nog het volgende: In het geheel bezette Dorpshuis kon men de installatie op vier televisietoestel len, opgesteld door een plaatselijke firma. Na de zang van de schoolkinderen volg de in het Doroshuls een receptie, waarop talryke mensen hun opwachting maak ten. Ter begroeting zongen leerlingen van de muziekschool een lied, begeleid met blokfluiten. Zeer velen hebben van de gelegenheid gebruik gemaakt het burgemeesterlijke gezin de hand te drukken. Onder hen zagen wij ook de heer D. van der Kwaak gedeputeerde van Zuid-Holland, burge meesters uit omliggende gemeenten, de loco-burgemeester van Leiden, provin ciale en plaatselijke politie-autoriteiten. vertegenwoordigers van de Kerken e schoolwereld, van sport- en buurtvei gingen, van algemene verengigingen in de gemeente Leiderdorp, van de midden- GEMEENTE LEIDEN Officiële publikatie De burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat met ingang van 21 juni 1962 tot en met 4 juli 1962 ter gemeentesecretarie, afdeling Open bare Werken (stadhuis, kamer 111), voor een ieder (ter inzage zal liggen een plan voor uitbreiding met betrekking tot gronden, gelegen ten zuiden van de Willem de Zwijgerlaan, ten westen van de Zijl, ten noorden van de Timorstraat en ten oosten van de Sumatrastraat (partieel uitbreidingsplan „Leiden-Noord IV b 1962"), met daarbij behorende be- bouwingsvoorschriPten, vastgesteld door de gemeenteraad in zijn vergadering van 18 juni 1962, zulks met intrekking van het partiële uitbreidingsplan „Lei den-Noord 1957", voorzoveel dit voor dat gebied geldt. Leiden. 20 juni 1962. De burgemeester voornoemd. J. C. v. Schaik Weth. loco-burgemeester. Verkeer Burgemeester en Wethouders van Le:den brengen ter openbare kennis, dot de beide zijden van het Levendaal, voor zover gelegen tussen de Korevaarstraat en het Sbeenschuur. met ingang van heden voor de duur der werkzaamheden aldaar zijn afgesloten voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdieren c vee in beide richtingen. Geslaagden kweekschool Eindexamen chr. kweekschool, tweede leerkring, groep 9. Geslaagd: de dames A. H. Lubbers te Leiden en S. Slecboom te Leiderdorp en de heren C. van de Meent te Alphen aan den Rijn. J. A. Mulder te Oegstgcest cn J. A. Mulder te Oesgtgeest en J. Selier te Leiden. Mr. Gallas moest tol betalen toen hij per boot de Leider- dorpse brug passeerde. Tijdelijke oplossing voor „Reuvens" Wegens plotselinge verhindering van de voorzitter, mr. P. J. Teebaal, werd da maandag gehouden ledenvergadering van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek „Reuvens" geleid door de tweede voor zitter, de heer J. Brouwer. Aan het jaarverslag van de secretaris, de heer O. Faber, ontlenen wij dat het aantal leden-lezers in de loop van 1961 verminderde van 3585 tot 3381 en het aantal jeugdleden van 1630 tot 1573. Het totale boekenbezit bedroeg op 3 decem ber jl. 35.268 banden. Aan volwassenen werd in 1961 120.474 boeken uitgeleend en aan de jeugd 69.405 boeken. Het jaar verslag werd onder dank aan de samen steller onveranderd vastgesteld. Het zelfde geschiedde ten aanzien van de rekening en verantwoording en uitgaven sluitende op een bedrag van f. 121.754.— met een nadelig saldo van f. 37.058. In afwachting van de definitieve op lossing van het huisvesbingsvraagstuk. welke vermoedelijk nog wel een vijftal jaren op zich zal laten wachten, is aan het gemeentebestuur toestemming ge vraagd op zo kort mogelijke termijn to mogen overgaan tot de uitvoering van een verbouwing van de panden Biest straat 25 en 27, waartoe de mogelijkheid is geopend doordat de Leeszaal weer de beschikking heeft gekregen over haar eigendom, het perceel Breestraat 25 tot voor kort bewoond door dokter Van Alphen Ir. P M. Schutte heeft daarvoor een bouwplan ontworpen, dat een alles zins bevrediigende. zij het tijdelijke op lossing biedt en waardoor o.a. de uit leenruimte tweemaal zo groot zal wor den. In dit verband werd de mededeling ge daan van een schrijven van de staatsse cretaris van Onderwijs. Kunsten en We tenschappen. waarbij zijn beslissing in houdende dot na 31 december 1961 geen rijkssubsidie meer zou worden verleend in verba-nd met de onvoldoende huis vesting van de bibliotheek werd opge heven. Zulks onder voorwaarde dat do bovengenoemde interne verbouwing zo spoedig mogelijk wordt uitgevoerd en dat binnen vijf jaar een definitieve op lossing zal zijn verkregen. De installatie van burgemeester Gallas van Leiderdorp door loco-burgemeester Meerburg. Foto's: N. v. d. Horst organen i stand en van nog veel instellinoen. een maaltijd in het gemeentehuls volgde een defile van liet plaatselijke or ganisatieleven. Het was werkelijk een feest, de jeugd op deze wijze te zien voorbijtrekken. Alle groepen kwamen goed voor de dag. Zij zetten letterlijk hun beste beentje voor. Wij noteerden onder meer: de gymnas tiekvereniging Sparta, een groep van de afdeling Leiderdorp van de Ned. Chris ten-vrouwenbond, buurtverenigingen. R.C.L. en Velocitas. de padvinders en padvindsters en de Geref. vrouwenver eniging. Mr. Gallas nam de vrijwillige brand eer nog een inspectie af. Met bijzondere interesse bekeek hij het opgestelde ma teriaal. Ook de B.B. onderging een in spectie. Een van de leden bood de burge meester de in Leiden gewonnen wissel- Eerste daad Toen volgde een rondrit door een groot deel van de gemeente. De open rijtuigen hadden uiteraard veel be kijks. De rit werd even onderbroken om te luisteren naar muziek van de Harmoniekapel en de drumband. De nieuwe burgemeester verrichtte zijn eerste officiële daad door de spring fontein aan de Willem de Zwijgerlaan in werking te stellen. Gezegd kan worden, dat Leiderdorp zijn nieuwe burgemeester en diens gezin met opmerkelijke geestdrift en originali teit heeft begroet. liet comité dat de in huldiging voorbereidde, kan met genoe gen op alles terugzien. Begroeting na het passeren van de grens van de gemeente Lei derdorp: de zes-jarige Gertrude Meerburg bood mevrouw Gal las een boeket aan. Holland-Festival in Leiden Fraaie avond met liet Ned. Striikkwartet het Holland Festival Leiden haar programma betrokken, en wel allereerst met een concert in Zuiderkerk door het Nederlands Strijkkwartet. Als we bedenken, dat dit het eerste strijkkwartet was dat het seizoen 1961-62 te Leiden op trad, kunnen we ons niet bevrij den van een zeker gevoel van schaamte over het geringe aantal muziekliefhebbers, dat het de moei te waard heeft geoordeeld dit con cert bij te wonen. Immers, zowel het programma als de vertolking stond op hoog peil en verdiende onze geestdrift. Het Nederlands Strijkkwartet bestaat a bijna twaalf jaar, en in die tfjd heb ben de heren Nap de Klyn, Jaap Schro der, Paul Godwin en Carel van Leeuwen Boomkamp een samenspel opgebouwd, dat door homogeniteit en verfijning wordt gekenmerkt. Alle vier uitstekende con certmusici, hebben ze zich van al te per soonlijke ambities weten te bevrijden om ,team" te vormen, in staat door te dringen tot de achtergronden van moei lijke werken als Francks kwartet in D. Dit laatste kamermuziekwerk van de oude organist van Sainte Clothilde hoort zelden. Het is misschien wpt uitge sponnen en wat gelijkmatig van stem ming: niettemin heeft Franck hier een hoogtepunt bereikt in compositorisch op zicht; nergens blijkt zo duidelijk de or ganische opbouw van zijn compositie techniek. In de serene, doorzichtige ver klanking door het Ned. Strijkkwartet werd het opus volledig recht gedaan. Misschien zou een weinig meer gloed de finale tot een sterkere climax hebben gevoerd. Reeds hier had de cellist Van Leeuwen Boomkamp zich. ondanks zichzelf, doen horen als een „primus inter pares", fundament in letterlijke en figuurlijke Een hinderlijk getimmer tijdens deze uitvoering hield gelukkig niet aan er heeft de spelers niet al te zeer van hut stuk gebracht. Na de pauze wachtte ons het on voltooide vijfde kwartet van Wil lem Pijper, geschreven kort vóór diens dood, in 1946. In een schitte rende weergave beluisterden we dit merkwaardige stuk muziek, zo an ders dan de vroegere, veel strijd baardere werken van deze militante aanvoerder der jonge garde in derland. Evenals in de zes adagio's voor strijkorkest, die Pijper in dezelfde tijd schreef, spreekt uit deze mu een bezonkenheid, een terugkeer tot de zuiver diatonische beginselen, een askese ook, die sommigen verband hebben gebracht met Pij pers belangstelling in die jaren voor filosofische en religieuze denkbeel den, met name voor astrologie en vrijmetselarij. Na de door hem zo pijnlijk ervaren verwildering van de oorlog zocht hij naar een gezichts punt, van waaruit hij in staat zou zijn de wereld weer als iets zinvols te aanvaarden, nadat zijn vroegere liefde voor biologische beschou wingswijzen op de achtergrond was geraakt. Deze twee delen waarvan het eerste stellig het belangrijkst is, kunnen zeker en gewichtige bijdrage tot de Neder landse kwartetliteratuur worden be schouwd. Schuberts kwartet in d. „Der Tod und is Madchen". vormt een mijlpaal in de geschiedenis van het kwartet. Een nieu- gevoelswereld dringt in dit bij uitstek klassieke genre binnen en laadt het met romantische en zelfs tragische spanning. Klonken uit de liedcyclus „Die schone Müllerin", iets eerder geschreven gedu rende de ernstige crisis van 1823'24 in het leven van deze componist, ten slotte toch nog vooral de berusting cn de ver stilling bfj de confrontatie met het pro bleem van dood en leven, in dit kwartet wordt het doodsverlangen geplaatst te genover een dramatische opstandigheid, waaruit de tragische sfeer ontstaat die Schuberts laatste liederen, zoals „Winter- en „Schwanengesang", zo vaak doordringt. Deze gespletenheid, deze demonie, die vooral in de hoekdelen zo smartelijk tot uitdrukking komt. dit contrast tussen de stormachtige d-mineur-sfeer en de milde troost van de dood in deel II, ja ook de toespeling op de lokstem van Erlkönig in de finale, zouden wellicht nog iets feller hebben gekund. Afgezien van enkele ongaafheden in de eerste vioolpartij, was de voordracht vooral op evenwichtige klank gericht en minder op romantische suggestiviteit. Deze interpretatie vormde toch een schit terende afsluiting van deze fraaie avond. )a het geestdriftige applaus nog werd verlengd met een toegift, het menuet van het kwartet in D K.V. 499 van Mozart, misschien iets aan de zware kant ge speeld. Dr. J. van der Veen Spreekbeurt Donderdagavond 8 uur spreekt in ge bouw Prediker, Jan Voesewsteeg 17, ds. J. A. Smmk. Ook de Leids'e P.T.T. gaat nu een proef nemen met een bestel- wagentje, dat twee voor post stukken bestemde tassen kan dragen. Op de Boommarkt trof onze fotograaf gisteren deze be stellers met het nieuwe hulp middel, dat veel gesjouw voor komt. In Den Haag zijn deze wagentjes in de binnenstad al in gebruik. Foto N. van der Horst Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Frans Martinus. zn. van J. H. Jagt en W. de Haan; Cornelia Ohristina Martha, dr. van L. J. Staats en C. M. Vinken; Helga. dr. van A. W. C. v. d. Meer en T. Kruisman; Arijan, zn. van A. Rietkerk en A. W. Kijk in de Vegte; Yvonne Jacqueline, dr. van J. v. d. Born en J. van Meurs; Ronald, zn. van J. Gecrligs cn H. Be- dendsen; Jan. zn. van D. Kruit en H. G. E. Haverkamp; Marcellinus Corne- lus Petrus, zn. van W. A. Wolvers en A. M. van Hameren; Evert Nicolaas, zn. van M. H. C. Paardekooper en W. M. E. Casparie; Sophia, dr. van H. Molenaar en J. M. de Graaf; Woute- rius, zn. van P. A. Kerkvliet en E. T. M. Mulder; Jos. zn. van D. Bontje en H. A. Bij, GEHUWD: N. van Leeuwen en M. H. de Bruin. OVERLEDEN: J. J. P. Rieff 78 j., man; P. van Arkel 75 j., man. Academische examens LEHDEN, 10 juni Rijksu slnagd voor het doet. ex. N< T Verjaat te Heemstede en i van der Ben te Den Haag, C (e Ca pel le a d IJsscl en L iUT! i T J B Swancnburg >ct ex. geologie de hi s te Leiden: voor het kand de heer Lelden urkunde de heer J Sie- Lelden: voor natuurkunde de voor het kand. e de heer H H wis. en natuurkunde de heer W J "TVrp-nra te Leiden, voor het kand ex. Engels mej. K Toussairvt te Terncuzen: voor het doet ex klass taal- en letterkunde mej A G M v d Kley te Den Haag en de horen G Mussles ie Den Hi ----- - J J Boogert te (Den Zoekt U een GOUDEN ARMBAND voor f 70.— en f 100.— of f 300 en 400.—. v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het. Grote keuze in alle prijzen Belangstelling neemt af HET is met neerslachtige gevoelens dat ik het jaarverslag voor u neer leg. Niet ten opzichte van de serie concerten, maar in verband met de verflauwende belangstelling voor onze vereniging cn onze manifesta ties", aldus de heer J. de Jong, secretaris van de Leidse Kunstkring „Voor Allen", op de ledenvergadering die gisteravond in de Vergulde Turk werd gehouden. de huidige toestand de thans bestaand* contributies worden gehandhaafd, In het bestuur werden mevrouw Van den Vorm-Becherer en de heren P- Brouwer en J. de Jong herkozen. De kascontrolecommissie bestaat uit de he ren Th. ten Hooven. J. J. M. Taeyman* cn Scholten. Programma Voor het seizoen 1962-63 heeft de kunstkring een aantrekkelijke serie con certen samengesteld, die zeker de aan dacht en het bezoek van een groot aan tal leden cn anderen waard ia Het seizoen wordt geopend met het optreden van het duo Kreb- bers-Olof, dat op maandag 8 ok tober in Leiden zal concerteren. Op woensdag 12 december komt het Quintette d Vent Francais naar de Sleutelstad en op dinsdag 15 januari volgt het optreden van het Quartetto Carmirelli. De pianist Jan Smeterling concerteert op dinsdag 12 februari voor de kunstkring en het programma wordt op donderdag 7 maart be sloten met een concert door de Leidse pianist Joop Stokkermans. Niet alleen de beer De Joreg, maar ook penningmeester L. Gerverdinck uitte zijn bezorgdheid ten aanzien van de bloei van do kunstkring. Hij moest in zijn verantwoording over 1961-'62 een nadelig saldo van f 1060 noemen. Weliswaar heeft het gemeentobestu u r nog f 1000 toegezegd, doch op de begroting voor 1962- 63 komt al een tekort voor van f 1700 Daarin is nog niet begrepen de huurverhoging in verband met de res tauratie var de Stadsgehoorzaal. Nieuwe leden Men was op deze vergadering, die on der leiding 9tond van mr. A J .Sormanl. d«n ook weinig optimistisch gestemd. Bestuur cn aanwezige leden bespraken de mogelijkheden tot het werven van nieuwe leden 'de kunstkring telt er thans ongeveer 500). waarbij men alge meen van mening wa6 dat de belang stelling voor concerten e.d.. mede door de invloed van het haastige leven en de televisie, langzamerhand minder wordt In verband hiermee opperde de heer C. Lau het voorstel de kunstkring op te heffen, hetgeen echter door de overige aanwezigen werd afgeraden. Men besloot ln beginsel de contributie voor „gewone leden'" met tngang van het volgende jaar te verhogen tot f 7.50, met dien verstande dat by verbetering van

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 3