BON HMeer samenwerking bij (jj. tliuisfront-activiteiten rtii JS °pde maan Kleine atoommogendheid is gevaarlijk en duur Ee„ o russï. Adenauer deed dringend beroep op Oostduitsers V reemdelingenlegioen krijgt nieuwe taken HE] Javaanse kris Rusk wil gisting in liet Westen onderzoeken Jjt eca <1 19« Le Gewenst voor Nieuw-Guinea (Van een müitaire medewerker) -TJET is een uitgemaakte zaak. yy V3 ^at ^et moree,l van strijd krachten sterk wordt beïnvloed door de houding van wat we noe ^nt611 ^et ♦'t^luis^ront"- Voor Ne- 5 pun Jt|derland is dit probleem actueel [geworden nu er onderdelen van 2—£ee-, land- en luchtmacht zijn uit- 2- [gezonden naar Nieuw-Guinea 'eguUs°ifls we tenminste in ons nationale tegen ipuis vaa een „front" mogen spre- onbedrlken. Ën kortgeleden nu hebben de drie strijdkrachten-verenigin- u3en, nl. Onze Luchtmacht (initia- 2° er piefneemister), Onze Vloot en Ons sjLeger besloten gezamenlijk ;„thuisfront"-activiteiten te gaan (ondernemen ten behoeve van hen, Hermaipg in Nieuw-Guinea zijn. offer. ling k( len r~| Dit is een verheugend initiatief. Niet "at de welzijnszorg van defensie in ictiviteit te kort zou schieten, maar idat achter alles wat voor onze mili tairen in Nieuw-Guinea wordt gedaan 'ooral het hart, het hartelijk meeleven jen het gebed van heel ons volk hoort Res. (te staan. Uit de artikelen van onze spe- ISC 3Dciale verslaggever Link van Bruggen is 4—3. (och wel duidelijk gebleken dat men daar in wezen behoefte aan heeft. We 3_0 irouden het sterker willen formuleren: 'onze militairen hebben er recht op. Zij Die hebben er recht op, dat ze in de om- 13. ttandigheden waarin ze verkeren, in niets in de steek worden gelaten. Zelfs gevoel, dat dit zou kunnen gebeuren, DESPag **en n*et bekruipen, gewonn gel) Sale86; De drie thuisfronten (protestants, ,oh. Tooms-kathoiiek en humanistisch) heb- g ben tot nu toe in hun werk weinig aan dacht geschonken aan de troepen in Nieuw-Guinea en mede misschien daar door is bij ons volk de g'^dachte ont- odz titaan dat het daar geen taak zou heb ben. De meest concrete hulp gaven de bon iden voor militaire tehuizen in Oost en IWest en Pro Rege (de laatste door het ODZpenden van kisten met boeken). Hoewel aanvullende „thuisfronf'-ac- [iviteiten in geestelijke, culturele en materiële zin misschien niet overal zo bard nodig zijn (de tijden zijn anders 1945-1950 in Indonesië) is om mo rele en psychologische redenen het on dernemen en stimuleren ervan hoogst gewenst. Er zijn nog acties te onderne men. die de overheid niet tot haar taak rekent of niet zinvol acht. Een militair tehuis, een korf- of voetbalveld, het vervoer van amusementsgezelschappen kost vele duizenden guldens. Doch met geld en veel goede wil is er nog heel wat constructiefs te doen. Gezien het algemene, nationale karakter van de strijdkrachten en het bezwaar van on gelovige (en ook we) gelovige" landge noten tegen levensbeschouwelijke thuis fronten lijkt ons dat een goede samen werking tussen de bestaande thuisfron ten met hun ervaring en hun specifiek terrein van interesse en het thuisfront tot r Franco doet felle aanval op pers Voor een menigte van naar schatting 200.000 mensen heeft generaal Franco zaterdag in Valencia een bijzonder felle aanval gedaan op de internationale pers. Volgens Franco is namelijk ..het geval-Spanje er een duidelijk voorbeeld van, hoe mensen kunnen worden bedro gen. Indien er een vrije pers bestond zou zij weerstand kunnen bieden aan de communistische infiltraties", zo zei het Spaanse staatshoofd. Concreet sn 2—H8 IA: D* Vit B niet 9, Die 3—2. 3F: Di 9—2, wedsl In 1980 fabrieken rijd alsj Volgens de mening van dr. Theodore |B. Taylor, de technische directeur van het Orion" project van de Ameri- 1 jkaanse luchtmacht, zullen er in 1980 v-J v-v J fabrieken op de maan in werking zijn, uit op de maan gewonnen grond stoffen brandstof voor ruimteschepen jproduceren. De eerste landingen op de maan ivoorziet hij tegen 1970. Tien jaar later er reeds verschillende kleine kunnen zijn. De ruimtevaart voor ieder redelijk gezond in- ■idu tot de mogelijkheden behoren, ik Mars zou tegen die tijd permanen- le menselijke vestigingen bezitten. Tegen het einde van deze eeuw zal menselijke kennis zo sterk zijn toe dat de mogelijkheden van de rt niet te voorspellen zijn. Eichmann kreeg gingen scheermesje Si Gr. Gideon Hausner, de Israëlische .c< procureur-generaal. heeft op een verga- 'dering meegedeeld dat enige Duitsers De "Adolf Eichmann een scheermesje had- en en (den gestuurd dat verborgen was onder niet di|de postzegels van een prentbriefkaart, lat hij |Het was de bedoeling Eichmann in ■n Aanltaat te ^Uen zelfmoord te plegen. rtrpiffrfJ.De briefkaart was afkomstig uit i ,J5JlAustraIië- Ge afzenders gaven Eich- 1 zeiieimann dg raad de postzegels vooral i de d^goed te bekijken. roers Vi Eerst echter, aldus Hausner, had de tegen politie de postzegels eens grondig beke- Meer dan hon derd leden van de commissie te gen de kernwa penen uit West minster in Lon den hebben een realistische de monstratie gege ven van waartoe een aanval met kernwapens kan leiden, door aan de oever van de Theems als slachtoffers van een kernaanval te poseren. Een half uur hielden zij hun stille de monstratie vol. Toen sloeg de Big Ben acht uur in de morgen en gingen zij weer over tot de orde van de dag. Mcnamara over Franse plannen: Kritiek op F.S. van hoogleraar I vliegtuigen onjuiste Bootje kapseist: Herdenking 17 juni-opstand 6 Russen verdronken j 111* 1 j.„ j I sche matrozen is in de monding van de onder \oortdurond gejuich Weichsel omgeslagen. Volgens het Pool- -- Franco de m ïen duidelijk voorbeeld was van de I £ftL.WMr0P de volke"" worden be\mTVaaïf andere matroeeo konden door 1 Poolse reddingsploegen in veiligheid ge bracht worden. drogenJ ..De mythe van het dienen aarheid en van de persvrijheid hoort li tot de geschiedenis. Ieder dagblad of opinie-orgaan heeft zijn eigen mees ter. Hoe dikwijls hebben eerlijke bui tenlandse correspondenten zich er niet bij onze autoriteiten over beklaagd, dat hun kranten berichten en artikelen brachten, die volkomen verschilden van degene die zij uit Spanje hadden gete legrafeerd". Z. Koreaanse premier krijgt ontslag De Zuidkoreaanse opperste raad heeft zaterdag bekendgemaakt dat hij het ontslag heeft aanvaard van premier Jo Sjan Song en de minister van finan ciën. De raad heeft de ontslagaanvra gen' van twaalf andere ministers gewei gerd. Generaal Park, waarnemend pre sident en voorzitter van de opperste raad heeft verklaard, dat het hem speet dat generaal Song „om persoon lijke redenen" ontslag heeft genomen. Later heeft de minister van voorlich ting meegedeeld, dat de twaalf minis ters wier ontslag is geweigerd hun standpunt handhaven en een nieuw verzoek zullen indienen. De Zuidkoreaanse geheime dienst heeft de arrestatie bekendgemaakt van 74 personen die aanslagen beraamden on 47 regeringsleiders. Frankrijks vermaarde en be ruchte Vreemdelingenlegioen zal binnenkort zijn historische stand plaats in Noord-Afrika verlaten en naar Franse gebieden overzee worden gedirigeerd. Na de totstandkoming van Alge- ..je's onafhankelijkheid zal het meer dan honderd jaar oude hoofdkwartier in Sidi bel Abbes worden opgeheven waarna de diverse eenheden over tal van gebieden van Madagascar tot Frans Guyana worden verspreid. Een overheidswoordvoerder heeft meegedeeld dat het hoofdkwartier van het legioen verplaatst zal worden naar een kamp nabij Marseille in TOCH IS HET ZO De veelvoudige voorkomende op- wordt, maar in deze gevallen is vatting dat alle krissen vergiftigd toch niet de opzet aanwezig om het zijn, berust vooral op het Idee dat wapen giftig te maken. Alhoewel de kris een wapen is zonder meer. het in de praktijk toch wel op het- Bovendlen heeft het lemmet van zelfde neerkomt. sommige soorten krissen een kron- Kortom, theoretisch wordt dc kelende, op een slang gelijkende kris niet vergiftigd, maar onder be- vorm. waardoor het idee van paalde omstandigheden kan het giftigheid als het ware wordt gesug- wel degelijk voorkomen dat het wa- gereerd. Ook wordt het lemmet pen giftig is. Voorzichtigheid is dus vaak gedamasceerd, d.w.z. door- altijd geboden, vooral omdat dc gif- smeed met een ander metaalmeng- tigheid vaak moeilijk is te ontdek- scl (pamor) waardoor ln het staal ken en al naar de aard van het figuren van een andere tint ont- vergif soms lang werkzaam kan staan. Deze figuren zouden volgens blijven. Indien het wapen echter sommige mensen zijn ontstaan door een paar keer behoorlijk wordt het scherpe vergif dat zich ln het schoongemaakt, behoeft men voor metaal heeft geëtst. Alles bijeen, zijn hier dus voldoende argumenten om de veronderstelde giftigheid van Indische krissen te ondersteu- In de eerste plaats moeten we in de kris meer een pronk- en statie wapen zien, dan een vechtwapcn. De kris vervult in sociaal opzicht een zeer belangrijke functie, want hij is in de eerste plaats een waar digheids- en onderscheidingsteken het staal werkelijk geen grotere en behoort tot de vijf dingen die in angst te koesteren dan voor elk an- het leven van de Javaan de belang- der lemmet dat zich ln dezelfde con- rljkste plaats Innemen, t.w. zijn dities bevindt. Maar zorgvuldige Tel paard, vrouw, wapen (kris), huis en niglng blijft een vereiste voor elk vogels. De kris neemt dan ook ln vreemd wapen dat u in handen het volksgeloof een aparte plaats ln, komt; dan is alle overdreven angst hem wordt veelal een magische in het vervolg overbodig, kracht toegeschreven, zodat men Overigens is het merkwaardig te de kris van een inlands vorst bijv. constateren hoe reeds het vuurstc- nlet zal durven aanraken uit vrees nen mes uit de oertijd met eerbied ziek tc worden en te sterven. Soms werd beschouwd cn behandeld als worden deze wapens omgeven met bezat het een eigen bezieling, wei- een geheel ritueel: zij worden bc- ke denkwijze kulmlneerde ln oude wierookt, of de lemmets worden legenden, die ons verhalen van met geurige oliën geparfumeerd, ja, zwaarden die hun bezitter de on zelfs brengt men offers aan de kris- overwlnnelijkheid bezorgden. De Men meent dat het wapen de eige- magische kultus rondom de krissen naar onkwetsbaar kan maken, hem is hiervan nog een levend restant, dapperheid zal schenken en zijn Maar we zullen het daarover niet aanzien cal vergroten. Om de be- verder hebben, want we willen spre- clelende kracht van de kris te doen ken over de vier verdodlgingswa. toenemen wordt het wapen bij de pens dlc op geen enkele ontwape- Madoerecen soms enige dagen in ningsconferentie ter sprake komen, hersenen of Ingewanden van schor- terwijl sij het gesprek toch meer pioenen en slangen gedompeld, zouden vereenvoudigen indien al- waardoor de steriliteit van het me- leen zij ter tafel werden gebracht, taal weliswaar niet bevorderd Daarover een volgende keer! De Russen behoorden tot de beman de Ivan Fiodorof. het moeder- de Russische vissersvloot opi Voor de negende maal heeft de 0™"d°óv"^^geSv«n'."s?c': bondsrepubliek gisteren de „Dag der eenheid en daarmede de volksopstand in Oost-Duitsland tegen het Ulbricht-regime op 17 juni 1953 die door Russische tanks werd neergeslagen als voor proefje van hetgeen drie jaren later in Boedapest zou gebeuren herdacht. Voor de Westduitse televisie deed bondskanselier Adenauer, die gis termorgen vroeg naar Berlijn vloog om tezamen met burgemeester Willy Brandt een massameeting voor het Schoeneberger Rathaus (de zetel der regering van de stad staat Berlijn) bij te wonen, een dringend beroep op de Sowjetunie gedaan de bevolking van de oost zone vrij te laten kiezen hoe en der welke staatsvorm zij wenst te De bondskanselier herinnerde dat bij de volksopstand van 17 juni 1953 569 mensen de dood vonden, van wie er 141 zonder vorm van proces werden ge- executeerd. Van de rond 7.000 Oostber- lijners en Oostduitsers, die bij de com munistische „zuiveringsacties" na het neerslaan van de optand werden gear- reteerd, zuchten tot op de huidige dag nog vele honderden in de tuchthuizen in het regime. Sinds de herdenking van het vorige jaar die toen nog stond in het teken van de Brandenburger Poort en van de leuze „De poort moet open" is op 13 augustus 1961 in Berlijn de muur gebouwd, die inmiddels wordt uitge bouwd tot een soort „westwall". Overal langs de zonegrens in Berlijn, achter prikkeldraad, bouwen de Oost- Rusk optimistisch over Genève De Amerikaanse minister van buiten landse zaken. Dean Rusk, heeft in een toespraak tot leden van de vereniging Raad voor wereldaangelegenheden tc Concord gezegd gematigd optimistisch te zijn over de toekomst voor de ont wapeningsbesprekingen in Genève. Vol gens de minister beperkte men zich thans, in tegenstelling tot vorige bespre kingen. meer tot zakelijke feiten en werd er thans minder gepolemiseerd. Twee officieren van het Amerikaan se leger zijn bij Saigon omgekomen, toen het door hen begeleide Zuidvietna- mese legerconvooi in een communisti sche hinderlaag liep. De Amerikanen hebben gisteren bo ven Christmas Island weer een kernbom een middelzware uit een vliegtuig geworpen. Het was de 20e proef van de lopende reeks. Zuid-Frankrijk. Daar zal iedereen die daar zin in heeft zich weer kunnen aanmelden voor dienstneming bij het eerste infapterieregiment. De oplei ding zal voortaan geschieden op de stranden en in het berggebied van Corsica. Het tweede en vierde infanteriere- giment zullen in de Sahara worden gelegerd ter bescherming van Frank- rijk's oliebelangen. Het vijfde regi ment parachutisten vertrekt naar Frans Guyana, een bataljon van het derde infanterieregiment wordt op Madagascar gestationeerd en de der tiende pantserdivisie gaat naar Frans Somaliland. Het legioen werd in 1831 gesticht door de „burgerkoning" Louis-Philip- pe. Sindsdien hebben de legionnairs met hun vierkante kepi's en schilder achtige gala-uniformen de naam van meedogenloze, niets ontziende vech tersbazen weten te verwerven. E.G.K.S.-gesprek met Engeland op 17 juli De ministerraad van de E.G.K.S. is er in Luxemburg in geslaagd overeen- stemming te bereiken over onderhande lingen met Engeland. De ministers heb ben besloten een brief aan premier Mac- millan te sturen waarin de datum van 17 juli voor het begin der onderhande lingen wordt voorgesteld. De grote tegenstelling die op de vori ge bijeenkomst van de E.G.K.S.-minis ters bleek te bestaan tussen Frankrijk en de andere partnerlanden is overwon nen door een toegeven van de Fransen. De ministers hebben besloten aan de Hoge Autoriteit van de kolen- en staal gemeenschap een zelfde rol toe te ken nen als de E.E.G.-commissie vervult bij de onderhandelingen in Brussel. De Hoge Autoriteit zal, met recht var spreken, als adviseur van de zes rege ringen deelnemen aan de onderhandelin gen met de Britten en zal een vol ledig aandeel hebben in de coördinatie van de onderhandelingspositie va Zes. In Nederlandse kringen toonde men j zich dinsdag „niet ontevreden" met dit resultaat Belaunde wordt president Peru Fernando Belaunde Terry wordt be schouwd als de winnaar van de presi dentsverkiezingen in Peru. In welinge lichte kringen in Lima meent men dat Belaunde er zeker van is meer dan een derde van de stemmen te hebben gekregen, zodat hij voor zes jaar pre sident van Peru kan worden zonder eerst nog een stemming in het parle- In de verkiezingscampagne heeft Be launde ontwikkeling van de landbouw en de industrie en sociale hervormin gen in het vooruitzicht gesteld. Belaunde is 48 jaar en oprichter van de volksactiepartij. In 1956 nam hij ook aan de presidentsverkiezingen deel en kreeg toen na dr. Manuel Prado de meeste stemmen. Jodel-festival in Luzern Op 29 juni zal in Luzern het drie daagse nationale jodel-festival beginnen. Hotelbedden waren al twee jaar gele- 'in voor deze dagen besproken. In Luzern is slaapaccommodatie in zalen ingericht voor ongeveer 5000 per il en laatkomers onder de 600 gas- die lid zijn van 300 verschillende jodelclubs en tienduizenden gasten zul len zeker buiten de stad een slaapplaats Het festival is het twaalfde in een reeks van jodelfeesten die om de drie jaar worden georganiseerd door de jo- del-federatie, die ongeveer 12.000 leden telt. Wat de Zwitsers de natuurjodel noemen wordt van generatie op gene ratie overgeleverd en is nooit neerge schreven. Verder wordt er ook nog aan gecultiveerde jodel gedaan, waarbij de muziek door componisten is geschreven. Meer dan 40 scheidsrechters zullen de prestaties beoordelen. De prijzen bestaan uit vazen, doorgaans met linten versierd. Duits atoonicentruin in de Eiffel? De leider van de verboden commu nistische partij van West-Duitsland, Max Reimann heeft gisteren de West duitse regering ervan beschuldigd, koortsachtig te werken aan „een Duit se atoombom." Reimann. die de communistische af gevaardigden van het „nationale con gres" in Oost-Duitsland toesprak, klaarde dat de Westduitse regering Juelich, in de Eiffel een geheim „atoom-centrum" zou hebben ingericht. Dertienhonderd specialisten zouden hier aan het werk zijn en de Duitse regering zou miljarden mark in project hebben geïnvesteerd. De rede van Max Reichmann is door de Oostduitse radio uitgezonden. .herdacht" met een bijeenkomst van „en z.g „nationaal congres", dat een „nationaal document" goedkeurde, waar in dc historische juistheid van de weg der D.D.R. werd bevestigd. Dit nationa le congres is een organisatie der partij. De bonzen, geleerden, geestelijken, kuns tenaars, sportlieden en activisten die er in zijn benoemd zijn allen direct of in direct aan het Ulbricht-regime gebon den. Het heeft geen enkel mandaat van het volk der oostzone. Vliegtuigramp is opgehelderd Uit een onderzoek van de Ameri kaanse centrale recherche is met vrij wel volledige stelligheid gebleken dat de vliegtuigramp op 22 mei j.l. waarbij 45 personen het leven hebben verloren, te wijten is aan een dynamietontplof- fing die door een der passagiers is veroorzaakt. Het Boeing 707 straalvliegtuig van Continental Airlines ontplofte tijdens de vlucht boven de staat Missouri. Uit het onderzoek is gebleken dat een der passagiers Thomas G. Doty voor de levensverzekering ste tijd onevenwichtig was. Bij het FBI-onderzock zijn sporen dynamiet op wrakstukken van het 'liegtuig aangetoond. Bormans dochter is getrouwd Ute Eva Maria Bormann, dochter van Martin Bormann, eens de rechter hand van Adolf Hitler, is zaterdag in het huwelijk getreden met Gerhard Reidmann. leraar in de Duitse litera- lur aan de middelbare school te Bol- Volgens rooms-katholieke zegslieden is het huwelijk vroeg voltrokken in de kapel van het benedictijnerklooster te Gries. De plechtigheid was streng besloten. Kerkelijke zegslieden weigerden mede te delen of de huwelijksplechtigheid ij voltrokken door de broer van de bruid, de jezuitenpater Martin Bormann jr. Onmiddellijk na de plechtigheid is het paar uit de stad vertrokken. De Amerikaanse minister van defensie, Robert Mcnamara, heeft zaterdag in een rede voor de uni versiteit van Michigan ernstige kritiek geleverd op de plannen van generaal De Gaulle om van Frankrijk een zelfstandige atoom- mogendheid te maken. Een an dere Amerikaanse functionaris, de adviseur van de regering prof. Henry Kissinger, hekelde op zijn beurt in een artikel in het tijd schrift Foreign Affairs de hou ding van de Verenigde Staten met betrekking tot de Franse plannen. De heer Mcnamara zei in zfjn rede onder meer dat naar zijn me ning kleine atoommogendheden die onafhankelijk opereren gevaarlijk, duur, onderhevig aan een proces van veroudering en tekortschietend aan betrouwbaarheid als afschrik middel zijn en als zodanig geen in druk maken. Hij beschreef als „misvattingen" dc argumenten als zouden door een toene mende kwetsbaarheid voor aanvallen met kernwapens de Verenigde Staten minder voelen voor hun taak als part ner in de verdediging van Europa, er als zouden onafhankelijke atoomstrijd- krachten voldoende zijn om de Europe' se naties te beschermen. De minister legde er nog de nadruk op dat in geval van een kernoorlog „onze enige hoop bestaat uit een actie onder centrale lei ding". Hij voegde hieraan toe dat inge val van een aanval door een grote mo gendheid tegen het Atlantisch bondge nootschap het voornaamste militaire doel de vernietiging van de vijandelijke militaire macht en niet de uitroeiing van de burgerbevolking zou zijn. De Amerikaanse minister, die in zijn rede geen enkele keer de naam van Dc Gaulle of van Frankrijk gebruikte, maar toch in zulke duidelijke termen sprak dat ieder begreep dat bij op deze mogendheid doelde, zei voorts nog dat de V.S. van hun bondgenoten verwach ten dat deze hun niet met kernwapens uitgeruste strijdkrachten verder ver sterken. „Wij zullen voortgaan sterke atoomstrijdkrachten voor het bondge nootschap als geheel gereed te houden, doch dit dient niet geheel en al op kernwapens gebaseerd te zijn, zo zei hij. Hinderpaal In zijn artikel merkt prof. Kissin ger o.m. op dat het geschil tussen de Ver. Staten en Frankrijk over dc kernwapens een zeer grote hinder paal vormt voor de herwaardering van de strategie van de Navo. De Navo moet volgens hem het feit der de ogen zien dat de strategische strijdmacht van de Sowjetunie waar schijnlijk steeds meer onkwetsbaar zal worden, omdat de Russische ra- ketbascs nu erg verspreid liggen door hun ondergrondse ligging beter beschermd zijn. Dit moet de Navo dwingen haar strategie te wijzigen. De grote moeilijkheid blijft echter hot geschil tussen Frankrijk en de VS. Prof. Kissinger meent dat het stand punt van Washington inzake de milita re betekenis van een onafhankelijk Frans ..kernzwaard" juist is. Maar de vraag rijst of de grote nadruk die op de bestrijding van het Franse standpunt wordt gelegd, niet tot gevolg zal hebben dat de Navo gedwongen wordt vast te houden aan een verouderde stra tegie. De weigering om Frankrijk rijk te helpen met projecten die niet rechtstreeks verband houden met de ontwikkeling van een Franse kern macht zoals bijvoorbeeld het uitwer ken van besturingssystemen vooi - dreigt het overigens I standpunt van de Fransen obsessie te maken. En het grootste nadeel van de huidige Ameri kaanse politiek is wel dat zij geen ef fect zal hebben, aldus Kessinger. Want zij zal niet kunnen verhinderen dat steeds meer landen kernwapens krijgen de vorming van plaatselijke defen sieve strijdmachten tegengaan. Als Washington echter mocht beslui ten wat meer tegemoetkomend tegen over Frankrijk te worden zou het het recht hebben erop te staan dat de hulp bronnen die dan ter beschikking ko men gebruikt worden ter versterking het conventionele Navoschild, zo prof. Kessinger. Hij meent, dat Amerikaanse steun voor de vorming van een „bescheiden Franse kernmacht" in dit stadium ook het beste middel kan zijn voor de vorming van een Europese kernmacht, waaraan zowel Britten als Fransen deelnemen. Monsterproces in Beiroet hervat Een Libanese krijgsraad heeft het pro- is heropend tegen 310 militairen, politie beambten en burgers, die zijn aange klaagd van pogingen om op de vooravond van het nieuwe jaar door middel van een staatsgreep de regering omver te werpen. Van de beklaagden hoorden 236, sa mengedrongen binnen een houten hek, de voorlezing aan van de uit 99 punten bestaande acte van beschuldiging, waarin hun ophitsing tot burgeroorlog, sabotage en gewapende agressie en po gingen tot ontvoering en tot ondermij ning van de Libanese grondwet ten las te worden gelegd. De overigen zijn nog voortvluchtig en worden bij verstek berecht. De auditeur-militair heeft tegen 197 beklaagden de doodstraf geëist wegens hun aandeel in de staatsgreep van 31 december. De zitting werd vanaf een galerij bij gewoond door een publiek van ongeveer 300 personen. Verwacht wordt, dat het proces twee maanden zal duren. Vrouw goed thuis in geldzaken De veelvuldige Europese grapjes over de prominente rol van de Amerikaanse vrouw in het maatschappelijk leven van haar land zijn dezer dagen bevestigd door Hilda H. Kollmann, presidente van de nationale vereniging van vrouwelijk bankpersoneel en vice-presidente van do County bank and trust co. te Blue Is land (Illinois). Op de jaarvergadering van het Ame rican institute of banking verstrekte zij de volgende statistische cijfers: 1. Twederde van alle bankemployés 2. vrouwen bezitten 65 procent van al le spaarsaldi, 74 procent van alle huizen in de buitenwijken van de Amerikaan se steden en 65 procent van 's lands pri- vé-vermogen, 3. vrouwen worden in 80 procent van alle levensverzekeringspolissen als be gunstigde genoemd. 4. Hoewel de manne 80 procent van het gezinsinkomen verdienen, blijkt, dat vrouwen 85 procent van alle inkomsten uitgeven De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, die binnenkort een reis van tien dagen naar vijf Europese hoofd steden zal ondernemen, heeft in een interview o.m. verklaard, dat het hoofddoel van deze reis is, meer te weten te komen over wat hij „de aanzienlijke gisting in het westerse bondgenootschap" noem de. „Het is voor ons van zeer veel belang, te begrijpen, waaraan die gisting is toe teschrijven" zei Rusk, maar hij voegde hieraan "toe, dat, wat zij ook moge zijn, de funda mentele verbintenissen van het wes telijke bondgenootschap er niet door worden aangetast. „Deze fundamentele verbintenis sen" aldus Rusk, zijn deugdelijk „Wat er aan de hand is." vervolgde Rusk, „is, dat de westerse gemeenschap zich naar een nieuw stadium van haar bestaan begeeft. De voornaamste ken merken van dit nieuwe stadium zijn de wens van Engeland om tot de gemeen- sahappelijke markt toe te treden en nieuwe strategische opvattingen, die thans in de Atlantische gemeenschap worden besproken." Rusk merkte op, dat bepaalde perso-i nen de situatie verkeerd begrijpen als zij geloven, dat Frankrijk en Duitsland er weinig voor voelen, Engeland tot de gemeenschappelijke markt toe tc laten. ..Ik denk dat wij tot de bevinding zul len komen, dat Duitsland en Frankrijk beiden bereid zijn, Engeland in de ge meenschappelijke markt op te nemen," zei Rusk. Hij verwierp de veronderstelling, dat in West Europa een derde macht, een neutralistisch blok. zou kunnen ont- De Europese dagbladen die op de wereldkam pioenschappen voetbal door speciale verslagge vers vertegenwoordigd waren zijn vaak gecon fronteerd met hoge tele- gramkosten. Een Britse journalist die juist een spoedtelegram van een verslag van een wed strijd tegen Engeland had doorgeseind kreeg van zijn hoofdredacteur de boodschap: „Je hebt ons voor 200 gulden aan komma's gestuurd". In zijn huis te Hertford shire (Engeland) is za terdag op 87-jarige leef tijd overleden graaf Sandwich. Een van de voorvaderen van de graaf had de gewoonte om aan speeltafels stukjes brood met vlees er tussen te nuttigen, waardoor de naam „sandwiches" is ontstaan. I Ernstige klachten over de vervuiling van de stad hebben de directeuren van het gemeentelijk vervoerbedrijf te Breda doen besluiten een actie op touw te zetten om scholieren bij wijze van bijverdienste als straat vegers te laten optreden. Tot dusver hebben er zich vijfentwintig ge meld, ze verdienen 45 tot 60 per week. I Een schildwacht bij het I.ondense paleis van St. James heeft zaterdag een nieuw staaltje gegeven van de onbewogenheid van de op post staande Britse gardemilitairen. De militair had met zijn bajonet een hand bloe dend verwond. Kaars recht bleef hij echter staan. Een voorbijgang ster was- minder onbewo gen en verleende hem dan ook eerste hulp door de wond met een zak doek te verbinden. De schildwacht verroerde zich niet. Pas toen de wachtcommandant een plaatsvervanger had ge zonden, marcheerde hij af. I Mevrouw P. Timp- Bouwman heeft zaterdag het één-april-beeld, ver vaardigd door Edo van Tetterode, in Zandvoort onthuld en aan burge meester Fenema overge dragen. Kort voor 1 april was het beeld zo genaamd aangespoeld van het Paaseiland. Mr. Fenema noemde het een luimige succesvolle april grap die nu toch nog een vervolg kreeg. Het beeld zal geplaatst worden aan het einde van de duin- reep van de boulevard Paulus Loot. I In Heino zijn zaterdag de wedstrijden gehouden om het landelijk kam pioenschap van de Ne derlandse bond voor diensthonden. Het kam pioenschap viel ten deel aan de wachtmeester der rijkspolitie A. J. H. Bos te Nieuw-Scheemda met de hond Bartje. De be langstelling voor de wed strijden, waaraan acht tophonden deelnamen, was zeer groot. Een verwarmd mes snijdt soms veel beter. Wanneer P Ja, daarvoor moet U „Dat zit zo" raadplegen. Het staat op blz. 68. MET DEZE BON WORDT HET BOEK VAN U (in envelop of op knart geplakt verzenden aan het U kunt noteren als BETALING PER WEEK/MAAND/KWARTAAL/GIRO (Doorhalen wat niet van toepassing ls) Zelf was ik al abonnee. Voor het aanbrengen van bovenstaande nieuwe abonnee heb ik dus recht op DAT ZIT ZO Schrijf hier uw eigen naam en adres „Dat zit zo*' 'n hork boordevol met ongelooflijk handige wenken is niet in de winkel te koop.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5