KLAVERBLAD KOFFIE THEE... De balk zit „er in"; nu is het gevaar voorbij Japanse volksschilderkunst in museum Volkenkunde 17 juni rman 17 JUNI VADERDAG fWBUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 14 JUNI 1962 Agenda voor Leiden en Den Haag Donderdag Geref. jeugdhuis. 8 uur: Vola, lezing met dia's over Deltawerken, door J. Lingsma. Pieterskerk. 7.15 uur. Avondgebed. Rijksherbarium, 8 uur: Microscopl- leeravond Kon. Ned. Natuurhistorische Vereniging. Restaurant Van der Heyden, 8 uur: laarvergadering C.H.U. Oegstgeest, Patronaatsgebouw 8 u. modeshow commissie huish.- en gezins voorlichting. Den Haag, Lutherse kerk, 8 uur: Mannenkoor „De Verenigde Zangers", o.l.v. Nico Ringels m.m.v. Feike Asma, orgeL Vrijdag Het Gulden Vlies, 2 uur: Jaarvergade ring Nationale Woningraad Zuid-Hol land, drs. H. van der Weljde over: .Moeten wij hoger gaan wonen?" Academie. 4.15 uur: Ambtsaanvaarding dr. J. H. de Haas, bijzonder hoogleraar de leer van de wereldgezondheids- gstgeest, Gemeentehuis, 7.30 Raadsvergadering n Haag, Houtrustkerk, 8.15 uur: Aart Smink, orgel. Zaterdag Jan van Houtkade, 8.15 uur: Vertrek iccursie „Oud-Leiden" naar Dordrecht Stationsplein, 1.43 uur: Vertrek ex- ursie Kon. Ned. Natuurhistorische Ver eniging naar Pan van Persijn. Recreatiezaal HCW, 8 uur: Prijsuit reiking Zilveren-Molentoernooi. Den Haag, Kurzaal, 8.15 uur: Ne derlands Kamerorkest o.Lv. Szymon Goldberg m.m.v. Robert en Gaby Ca- sadesus, plano. boek iflijk niet In zeUl die be- ellen- er kanl nouden. ige toe- ZET VADER IN DEMODE Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Liefde is iljn beroep (18 jaar); donderdag: La Frangaise et l'amour (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Hercules en óe amazones (14 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Eén voor illen en allien voor één (14 Jaar). Rex (2.30. 7.15 en 9.15 uur): De koel bloedige sheriff (14 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Jules en Jim (18 jaar). Triamon (2.30, 7 en 9.15 uur): De ko ning der boekaniers (14 jaar). Films van vrijdag af Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Losge slagen meisjes (18 Jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Parijs ln paniek (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur-): De gehelm- rinnige dubbelganger <14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Scotland Yard grijpt keihard in (14 Jaar); don- 'erdag: Les Tricheurs (18 Jaar). Studio (2.30. 7 en 9.15 uur): Jules et Jim (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Some like it hot (18 jaar). Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen ipotheek D. C. Kok, Rapenburg 9, tel. 24807. Apotheek L. van Breest Smallen- burg te Leiderdorp is geopend. Tentoonstellingen Academiegebouw, schilderijen en teke ningen van Guy Marie Nouvel (tot en met 15 juni). Lakenhal, tentoonstelling „Bal en zijn groep" (tot 18 juni). Rijksmuseum van Oudheden, Glas in e Oudheid (tot 19 augustus). Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree- itraat 27. maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag van 1 tot 530 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 er na 7 tot 9 uur: zaterdag van 10—5.30 u Bijkantoor chr school Obrechtstraat Tolw. dinsdag en donderdag van 6.30P zaterdag 2—5 uur; jeugd: elke woensdag 25 uur. Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens. Plantage 6: maandag dizrtag van 4 tot 530 uur. woens dag en zaterdag van 12 tot 4.30 en vrijdag (speciaal voor de grotere Jeugd) van 6.30 tot 830 uur -s avond LAAT VADER NIET OP EEN DROOGJE ZITTEN IQi/nen ,n edlótilleercl So sier """-"-«Ui Alleen onze zaak Steenstraat 8 i verplichte vakantie gesloten x met 23 juni Herstel Marekerk kost een ton méér de buitenwereld een belangrijk ogen blik in de restauratie van koepel en toren der Marekerk te markeren. De betonnen ring onder de koepel was gesloten en bleek bovendien aan hoge eisen te voldoen. En omdat men pas op dat moment voluit kon zeggen: „Het gevaar is nu geheel voorbij", uitten kerkvoogdij, architect en uitvoerders hun vreugde met het uitsteken van de Voor heit oog is deze restauratie van Leidcns koepèlkerk een ondankbaar werk omdat zij zich in het verborgene voltrekt. Het herstel van de Hoog landse kerk is voor ieder grotendeels te volgen; met de week ziet men dit grootse werk vorderen en er zal nie mand zijn die (nog) twijfelt aan de ■rvan. De koepelrestauratie echlei betreft de inwendige constructie die op vele plaatsen door de beruchte tand am de tijd bleek te zijn aangetast. Niets is meegevallen Zoals het samenstel van balken in de kap ingewikkeld is. zo ingewikkeld n de problemen waarvoor de res taurateurs kwamen te staan. „Vele i hebben wij steeds geconfereerd uit te maken hoe wij een onder deel van het plan moesten aanpakken Ontelbaar zijn de berekeningen ge weest, Daarbij komt nog, dat moesi worden gewerkt in een omgeving die alles leek op een mijngang; de men sen die in de kap moesten werken kwamen er als nikkers uit. Donker. v en stoffig was het er". Aldus chitect Van der Sterre Hij geeft onverbloemd toe, dat in dit werk nu letterlijk niets is meegeval len. „De toestand van de koepel slecht. Hij vertoonde op vele plaatsen ernstige gebreken. Als je iets moet restaureren, moet er ook iets worden verwijderd. Het was steeds de vraag, of het verwijderen van materiaal de koepel niet op onverantwoorde wijze wankel zou kunnen maken. En dan de zaak maar weer volledig berekenen! Wij hebben ons menigmaal op vrijdag afgevraagd of het geen gevaar zou tekenen de dienst van zondag te laten doorgaan". Slechte dakbedekking Met hout, staal en beton is de be kroning van deze half-zeventiende- se kerk weer hecht gemaakt. Hel pleit voor de deskundigheid van allen die bij het herstel zijn betrokkep. dal de kerk elke zondag kon worden ge bruikt, terwijl uiteraard geen enkel risico werd genomen. Als het plafond het schilderwerk klaar zijn - over Geen bint in de ingewikkelde kapconstructie is ongecontro leerd gebleven. n maand of drie - zal de stalen toren het midden van de kerk, die tot aan het plafond reikt, worden verwijderd. De bultens'eiger bliift langer s*a?n. ant het is gebleken, dat de dakbedek- Werd de koepelrestauratie begroot op bedrag van f. 173.989. de nieuwe dakbedekking zal nog ongeveer een ton kosten. Voor dit laatste zijn de subsidies nu aangevraagd. De Her- ■ormde Gemeente zal tien procent van het totale restauratiebedrag moe ten bekostigen. Ook uivoerder W. Dukker van de fa. Woudenberg te Ameide vond het een boeiend werk. Het schijnt voor restaurateurs van oude bouwwerken een sport te zijn, te strijden tegen ge- Personeelstekort in gewest Leiden steeg De geregistreerde arbeidsreserve is in het gewest Leiden in mei belangrijk afge nomen, nl. met 41 of met 25"/». Hiermede werd een peil bereikt, dat ongeveer over eenstemt met de werkloosheid ultimo mei 1961. Landelijk is de Werkloosheid afgenomen van 25889 tot 20880 of met 20°/o. De werkloosheid in het gewest Leiden berekend per 1000 loontrekkenden van de beroepsbevolking bedroeg eind mei 3.4 Het permillage voor Nederland bedroeg 8. voor de provincie Zuid-Holland 5. Hier. blijkt, dat de intensiteit van de werk loosheid in het gewest Leiden minder sterk was dan in Nederland en in de provincie Zuid-Holland. Bij de daling van de werkloosheid wa ren vrijwel alle beroepsgroepen betrok ken. Vooral daalde de werkloosheid on der metaalbewerkers, transportarbeider* en kantoorpersoneel en wel met resp. 7. 9 cn 8 personen. Niet alleen zijn de seizoenwerklozen weer in het arbeidsproces opgenomen, doch ook de werkgelegenheid in de niet seizocngevoelige bedrijven ontwikkelde zich gunstig De geregistreerde vraag is dan ook toegenomen van 769 (einde april) tot 883 (einde mei). Daarbij zij aangetekend, dat in laatstgenoemde cij fer 70 aanvragen om jeugdige vakan tiewerkers zijn begrepen. Vooral de vraag naar bouwvakarbei ders, metaalbewerkers en jeugdig han dels- en kantoorpersoneel nam sterk toe. TIEK? Zoek hef niet fe ver, vfndt tiet tn Valkenburg-Houlhem In mei en juni wordt da romantiek van hat Geuldal nlat door hoogaeizoandrukte aan uw oog ont trokken. Kom danl Gratia In lichting an worden gaarne verat halt. V.V.V. Valkenburg (LX Tel 04406-2048 varen totdat er niets meer van over is, met alle spanning die dat met zich brengt. „Och, nu de spanning is gewe ken, vind je dat toch ook wel weer jammer", bekende de heer Dukker „Maar ik moet toegeven, dat het een pak van mYi hart was, toen we kon den zeggen, dat we de zaak goed on der de knie hadden". Te zware last Nu de betonnen balk „er in" zit en elk gevaar bezworen ds, kan men rus tig voortwerken tot de laatste plank van de keet op het voorplein wordt weggereden. Voor de Hervormde Ge meente is dat een nieuwe voldoening, die evenwel de financiële last van de ze restauratie voorlopig niet verlicht. Zij heeft ook nog de Hooglandse kerk en de Pieterskerk te onderhou den. Alleen al het gewone onderhoud vergt jaarlijks een groot bedrag. Kerk voogd Van Iterson. die dinsdagmor gen met de architect en enige uitvoer ders de pers te woord stond, sprak reeds als zün mening nit, dat dit bin nen afzienbare tijd voor de Herv. Ge meente wel eens te zwaar kan worden. Verras Vader met een practisch geschenk. Ruime keus voor iedere beurs. Spons en waterreservoir en zeem, een handig accessoir 5.— Prullenbakje van rubberplastic (onbreekbaar). Onmisbaar in de auto, caravan of in de boot 2.80 Cig-Lit. Het nieuwste snufje op het gebied van aanstekers, speciaal voor sigaretten, geschikt voor Iedere wagen 8.25 Magnetische Bril-etui waarin Uw bril bij Plet gebruiken veilig Is opgeborgen 2.90 Spinnekop met elastische armen voor het vastleggen van de bagage op het imperiaal 7.70 Verlichtingspakket bevat een set reserve gloeilampen, breukvrij en rommel vrij opgeborgen in een speciaal lampendoosje. Voor ieder merk en type auto. Vanaf 7.70 Philips „Troublelite". Meer veiligheid langs de weg 14.50 Auto-wasborstel die U het wagenwassen vereenvoudigt. Vanaf 9.80 Uitlaatsierstukken die het chroom van de bumpers beschermen Vanaf 5.— Al deze artikelen en nog veel meer zijn verkrijgbaar in onze magazijnen Stationsweg 2, telefoon 24741 en Hoge Rijndijk 5, tel. 34447. n.v.HET MOTORHUIS TER AFWISSELING van de perio- dieke prenttentoonstellingen en in agnsluiting op de sinds kort ingerichte sectie Japanse volkskunst, toont het Rijksmuseum voor Volkenkunde te Leiden gedurende de zomermaanden een overzicht van de Japanse volks schilderkunst op papier, hout en glas. Op een enkele uitzondering na gaat het hier om aanwinsten uit de laatste jaren. Het museum toont deze met des te meer genoegen, omdat goede, 16de 19de-eeuwse voorbeelden van Japanse volksschilderkunst in Europa tot de zeldzaamheden behoren. Trouwens, ook in Japan zelf werd deze volkse vorm van schilderen pas laat, maar ge lukkig nog bijtijds „ontdekt" en als volkskunst gewaardeerd. Het zijn anonieme voortbrengselen door en voor het gewone volk. Zij spre ken een eigen klare faal van lijn en kleur. De voorstellingen werden door het volk de beste verkwikking die U dagelijks kunt schenken Heertljke, pittige koffie, die net zo verrast door geur als door smaak. Thee die een traktatie Is door de goudgele af- Een wonder? Nee. een geheim. Het geheim van KLAVERBLAD - vervolmaakt gekend en begrepen, want vele van deze schilderingen (de Otsu-e, de votief tablet ten, de poppen) werden gekocht om te worden ge- en verbruikt. Ze waren zin vol en wel verre van „kunst" te willen zijn appelleerden ze tevens aan dat na tuurlijke gevoel voor schoonheid dat het Japanse volk ook nu nog in zo hoge mate bezit Op papier laten zich de volgende schil deringen onderscheiden. 1 De schilderingen uit en om de plaats plaats Otsu (nabij Kyoto), waar ze voor de van en naar Kyoto trekkende reizi gers door boerenfamilies in hun vnje tijd werden gemaakt. De oorsprong ligt in de 17de eeuw. het bloeitijdperk valt in de eerste helft van de 18de eeuw. De voorstellingen hielden nauw verband met het volksgeloof of hadden ten doel be paalde volkse wijsheden en onwijsheden te illustreren. Later in de 18de eeuw werden éénvellLge Otsu-e wel voorzien van moraliserende teksten. 2 De zgn. doro-e, letterlijk „modder"- sdhilderingen, vermoedelijk (pas ca 1915. toen ze werden herontdekt zo genoemd om er het doffe, dunne, maar dekkende verfmateriaal mee aan te duiden. Ze ont stonden in de 18de eeuw, sluiten nauw aan bij de westerse schildertechniek, die via Nagasaki in Japan doordrong (Naga saki doro-e. waarvan een prachtig voor beeld aanwezig is!), maar werden om streeks 1800 toch vooral in Edo (nu To kyo) populair. De soms zeer ver doorge voerde weergave van perspectief diende om de doro-e te kunnen gebruiken bU wijze van optica-prenten. Poppen 3 Beschilderde papieren poppen en de schilderingen op grof papier om derge lijke poppen van te maken. Het museum bezit niervan unieke stukken uit Satsu- ma (z.Kyüshü), die in hun ornamentiek en kleur ten nauwste aansluiten bij de texbielversiering uit de Ryükyü-archipel. De poppen werden bij het poppenfeest in de derde maand van het jaar gebruikt en daarna meestal vernietigd door z het water te laten wegdrijven. 4 Ten slotte dient o.a. te worden ge wezen op de 16de-eeuwse albumbladen ter illustratie van de ook in Japan zeei populaire Chinese verhalen over de lief de van kinderen tot hun ouders. Op hout geschilderd vinden we de hou ten votieftabletten, de zgn. e-ma, letter lijk: beeldpaarden. Ze werden en worden nog steeds door de gelovigen geofferd en in tempels en schrijnen opgehangen. De bedoeling kan velerlei zijn: genezing van bepaalde ziekten, kinderzegen, ge makkelijk baren, afweer van allerlei Steeds hangt de voorstelling samen met het doel waarvoor de e-ma dient, of is er de voorstelling en/of het attri buut van de godheid tot wie men wendt op aangebracht De naam Leiden krijgt Avond-H.B.S. In september zal in Leiden worden begonnen met een avond-H.B.S. De stichting Leidse Avond-H.B.S. stelt zich ten doei inwoners van Lelden en omge ving, die niet in staat zijn een dag school te bezoeken, in de gelegenheid te stellen het officiële diploma H.B.S. A vijfjarige cursus te behalen. Door de te volgen onderwijsmethode is de studie, in het belang van de leer lingen, zo efficiënt mogelijk georgani seerd. Dit is nodig omdat zij naast de gewone dagtaak deze studie zullen moeten volbrengen. De opleiding duurt drie jaar. Om tot de opleiding te worden toegelaten moet een volledige opleiding m.uJ.o. A. drie jaar gymnasium, drie jaar H.B.S. of drie jaar M.M.S. hebben gevolgd. Als de kennis van deze vooropleiding is ver vaagd of als men slechts een deel van deze opleiding heeft volbracht, dient eerst een voorbereidende klas, waarvan de duur een jaar ls, tc worden door- Bij deze opleiding ls het ongetwijfeld eis, dat de leerling drie Jaar lang In tensief studeert. Bij de organisatie ts getracht, evenwicht te vinden tussen vier componenten: beschikbare tijd van de leerling, aantal lesuren, aantal uren huiswerk en controle op het huiswerk. De directeur van de opleiding ls drs. N. Zondervan. In het curatorium heb ben reeds zitting dr. P. A. M. Geurts O.F.M., rector van het r.k. lyceum St Bonaventura te Leiden, dc heer J Sjocrds, directeur van het gewestelijk arbeidsbureau te Leiden en mej. drs. H. van der Vliet inspectrlce van het gym nasiaal en middelbaar onderwijs. Op het adres Oosterkerkstraat 11. Leiden (Leidse Onderwijsinstellingen» kan men dagelijks, van 2 tot 5 uur, in lichtingen krijgen. verklaart men wel door het feit, dat aanvankelijk echte paarden werden ge offerd. Zeker is, dat bij de boeren paardafbeeldingen dienden ter bescher ming tegen ziekte of ongeval van paar den, terwijl al heel vroeg ook andere dan paardafbeeldingen op e-ma voor kwamen. Ten slotte ls op deze tentoonstelling een tweetal voorbeelden van schilderen op glas te zien. Het zijn fraaie stukken, de kleuren bleven prachtig bewaard. De techniek van het schilderen op glas is ook in Japan westers beïnvloed, maar de stijl sluit geheel aan bij de gedrukte volksprent van omstreeks 1860 en toont het zo geliefde onderwerp van de „schone jonge vrouw". Minister opent expositie Minister Korthals van Verkeer en Waterstaat zal dinsdag om 10 uur in De Waag de tentoonstelling .Leiden bekij ken" openen. PROMOTIES TE LEIDEN serd t i d« d< •hrlit „The seque sy stem of cuzco; the social organisation of the capital of the Inca", de heer R T Zuldema. Promotor was prof, dr P E JosseUn d« Gepromoveerd tot doctor ln de genees- de op proefschrift „Cardlopathla calrt- - M van der Schoot. Th G van RUseel Toonkunst-orkest gaf tweede ivitatietatie-concert 7\7A DE GOEDE indruk, die het. Toonkunst-orkest verleden jaar bij ons had gewekt, waren we stellig benieuwd hoe dit voorlopig nog kleine amateurs-ensemble zich onder zijn geestdriftige dirigent Louis Dispa zou hebben ontwikkeld. Gisteravond had, weer in De Lakenhal, voor een tal rijk en enthousiast auditorium het tweede invitatie-concert plaats. Onze verwachtingen werden tijdens deze avond zeker niet teleurgesteld. Het gezelschap, dat thans naast een betrouwbaar strijkerscorps, ook een klein aantal blazers liet horen verleden jaar trad slechts één fluitiste op), mu siceerde niet alleen zeer geanimeerd, doch ook met gevoel voor discipline en voor zuivere stijlw eer gave. Louis Dispa legt zonder twijfel eer in met dit orkestje, dat overigens nog voor uitbreiding vatbaar is zoals mevr. Kuo- nen aan het einde van de avond namens het bestuur meedeelde. Naast de koor zang verdient het orkestspel door di lettanten zeker meer belangstelling dan het tot dusver genoot De avond werd geopend met een suite van Purcell. daarna volgde een allegro in F voor strijkers van Mozart en een be- langwekkend cello-concert in A van de Mannheimse meester Carl Stamitz (niei te verwarren met de meer bekende John Stamitz). De solist in dit concert was de heer Enne van Ham. die blijk gaf vai> zeer verdienstelijk muzikale en techni sche bekwaamheden op zijn moeilijke instrument De aangename musiceervreugde, die ons in deze werken had getroffen, wecr- konk ook na de pauze opnieuw in Te- lemanns concerto in Bes voor twee flui ten cn orkest, waarin de tenvolle voor hun taak berekende solisten waren mcj W. C S van Benthem Jutting en de heer Lens Derofée. He onuiputtelijfce oeuvre van Tete- mann (vroeger veel beroemder dan zijn tijdgenoot J. S. Bach), blijkt steeds meer een levende behoefte van het hedendaagse amateuristische mu ziekleven. De avond werd fraai besloten met Vivaldi's concerto grosso voor twee violen en cello in d. Het middendeel zou den we ons wat serener en iets langza mer hebben gewenst, het behoort tot Vivadi's innigste momenten .Mevr. A G. van Veen-Ten Hoope speelde hier zoals ook elders haar contlnuoparty op discrete en betrouwbare wijze. De toehoorders lieten duidelijk hun waardering voor het gebodenc blijken. Eén opmerking nog: het zou Juister en minder dilettantisch zijn, indien voortaan het programma iets meer informatie ver schafte omtrent de uitgevoerde werken. Zo zouden wellioht enigermate terzake deskundigen wel willen weten hoe de Purcell-suite werd samengesteld cn door wie; welk Köchel-nummer het „allegro" van Mozart draagt en uit welk werk dit eventueel afkomstig ls; ten slotte ook welk opus-nummer het concerto van Vi valdi heeft. Slechts weinigen zullen der gelijke vragen stellen, doch ook hun ge weten kan. en nog wel op de eenvoudig wijze, gerust worden gesteld. Intussen wensen wij het Toonkunst-orkest een snelle groei toe en een vruchtbare ar- beid* Dr. J. van der Veen

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 3