Produktie woningen blijft op programma achter Economie en Financiën Tweede Kamer Prins Bernhard bezocht ziekenhuis te Bennekom Lager saldo bij Van Ommeren Kritiek landbouwschap op E.E.G.-ministers Minister Van Aartsen in Eerste Kamer: MINISTER mr. J. vanAartsen (volkshuisvesting en bouwnijverheid) heeft in zijn antwoord aan de Eerste Kamer gisteravond gezegd op het punt van de goedkeuringen van woningwetwoningen in 1961 geheel aan zijn verplichtingen te hebben voldaan. Hij herinnerde aan zijn rem mingsmaatregelen ten opzichte van de vrije sector om te voorkomen dat de gesubsidieerde woningbouw in het gedrang zou komen. De minister wees de suggestie van vijftig procent woningwetwoningen van de gehele activiteit van de hand omdat daarvoor geen redelijk uitgangspunt zou zijn. Het geven van premies was mede gericht op de bouw van goedkope huur- en eigen woningen. Dat was een sociaal beleid, aldus de minister. Minister Van Aartsen was van me ning dat gezien de animo in de vrije sector een rem op de bouw van de premieloze woningen nog steeds moet worden gehandhaafd. Voor be perking in de sector nijverheid, han del en verkeer ten bate van de woning bouw, voelde de bewindsman niets. Voor deze sector werd verleden jaar voor 1,8 miljard- gulden gebouwd, waarvan ruim een miljard voor nij verheid en handel. Dat bedrag is, ge zien de behoefte, al zeer beperkt en mag in het landsbelang niet geringer worden, aldus de minister. De bewindsman zei dat het opheffen van het statistische woningtekort niet betekent dat men van het woningpro bleem af is. Behalve de achterstand van 70.000 woningen zullen nieuwe ontwikke lingen en eisen van vervanging om een oplossing vraigen. De minister wees in dit verband op de financiële regeling voor krotopnuiming. Een verdere 'tegemoetko mingsregeling voor sanering is in de maak. Voorts deelde de minister mee aan de voorlopige raad van de volks huisvesting edivles te hebben gevraagd over de wenselijkheid om een inkomens limiet te stellen voor helt bewonen van (Vervolg van pagina 1) De heer Goedhart zei, dat de afwij zing van de Spaanse en Portugese aan vragen door de EEG met redenen om kleed zal moeten worden. Men zal die landen duidelijk moeten maken, dat wij hen niet als vólken afwijzen, maar hun dictatoriale, totalitaire bewind. Daarom zou het goed zijn als de EEG aan toe lating bepaalde minimum-voorwaarden zou verbinden, bv. dat in het verzoeken de land vrijheid van godsdienst, druk pers, vereniging en vergadering, hex recht van staking e.d. moet bestaan. Ook de heer Biesheuvel (a.r.) sprak van voorwaarden. Adenauer Van de verschillende onderwerpen, die tijdens dit Europese debat ter sprake kwamen, kreeg dat van de po litieke samenwerking in Europa de stagnatie in de totstandkoming van een Europese Politieke Unie veel aandacht. Scherp afwijzend reageerde de Kamermeerderheid in dit verband op het jongste plan van Adenauer voor een (voorlopige) politieke unie' tussen Frankrijk, W.-Duitsland ei Italië. „Wij zijn erg geschrokken van de recente verklaring van de bondskanse lier, wiens strakke Europese politiek wij tot dusver hebben kunnen waarderen", zo zei KVP-woordvoerder dr. Schuijt Hij vroeg zich af of het plan Adenauer niet zal leiden tot herleving Triple Alliantie. De heer Van der Mei vreesde, dat het plan de totstandkoming van een hechte politieke gemeenschap in Europa in gevaar zal brengen. Hi.r sprak van een ongewenste ontwikke ling en vermoedde dat de verklaring van de bondskanselier door typisch Duitse verlangens is geïnspireerd. De heer Goedhart geloofde, dat Adenauer niet slechts Brussel en Den Haag onder druk heeft willen zetten, maar vooral ook heeft willen doen uitkomen, Duitsland, Frankrijk en Italië niet zullen wijken voor het Belgisch-Nederlandse standpunt inzake de politieke deze conclusie Juist is, dreigen België en Nederland dan niet in een negatief isolement terecht te komen? Uiteraard was de Kamer zeer benieuwd visie van de regering op de uitlatingen van de bondskanselier. Leverde de heer Goedhart nogal wat kritiek op het Nederlandse beleid In zake de Europese politieke samenwer king, de meeste andere sprekers waar deerden het standpunt, dat minister Luns (gesteund door zijn Belgische ambtgenoot Spaak) tegenover de plan nen van president De' Gaulle heeft in genomen. Overigens realiseerde men zich. dat in de nu ontstane impasse niet mag worden berust en dat een voortgaan op de weg van de politieke se king een gebiedende eis is in het licht van het Oost-Westconflict. De heer Schuijt hoopte dan ook, dat de regering zich niet aangetrokken zal voelen tot de „ijskast-theorie", die op het ogenblik nogal veld schijnt te win nen. Hij vroeg zich af of de regeringen niet moeten overgaan tot het slaan van een noodbrug zolang het construeren van een werkelijke brug tussen de schillende opvattingen niet mogelijk lijkt. Deze noodbrug-constructie voor politieke samenwerking zou van louter intergoe vernemen tele makelij moeten zijn. wat betekent dat van meerder heidsbesluiten (die in een communau taire opzet passen) nog geen sprake kan zijn. Voort zou de eigen verant woordelijkheid van de Europese Com missie in Brussel en van de Hoge Auto riteit nadrukkelijk gerespecteerd moeten worden. Zelfs dient de verdere ont plooiing van deze organen te worden versterkt. Gaf bv. de heer Van der Mei (c.h zijn volledige steun aan het standount- Luns-Spaak, dat Engeland in het ge sprek over de politieke samenwerking niet kan worden gemist, de socialist Goedhart wees nogmaals op de „vreemde tegenstrijdigheid" in de argu mentatie. waarmee onze minister buitenlandse zaken de plannen van De Gaulle heeft bestreden. Hij vond. dat de minister geen betrouwbare hand in de Europese politiek meer heeft gehad sedert prof. Romme uit de Kamer ls verdwenen. Luns heeft zich met Spaak slechts beperkt tot het afbreken van de Franse plannen. Waarom hebben Nederland en België, die in 1955 in Mes sina de stoot gaven tot oprichting van de EEG. nu niet ten aanzien van de politieke samenwerking van de Zes een woni n gwetwommgenZulks in antwoord op dë opmerking van een Kamerlid1, dait vele gesubsidieerde woningen worden be woond door hen, d'ie een niet gesubsi dieerde huur kunnen betalen. De minister besloot met een reeks mededelingen over de hundige stand van zaken. De verwachtingen omtrent de in 1962 te behalen bouwproduktie kunnen niet optimistisch zijn, zo zei hij. De wanverhouding tussen de hoe- eelheid werk in uitvoering en de be schikbare bouwcapaciteit is op het ogenblik zeer groot. Oorzaken: het slechte weer en de werktijdverkorting. In het eerste kwartaal van 1962 be droeg het aantal produktieve uren slechits 285 tegen 435 in hetzelfde tijdvak van 1961. De produktie in dat kwart-aal be droeg f 526 miljoen tegen f 649 miljoen het eerste kwantaal van 1961. In 1962 zal de produktie volgens recente ramin gen van het bouwprogramma achterblij- Het is duidelijk, aldus de minister dat naarmate het reeds op de markt zijnde werk in de afwerking een zekere vertraging ondervindt, het nieuw op de markt te brengen werk moet worden beperkt, om een ontwrichting van de bouwmarkt te voorkomen. Daarom zal de afgifte van Rijksgoedikeuringen in 1962 aanzienlijk sterker moeten worden beperkt dan voorheen. Dit betekent dat hoewel toezeggingen uiteraard zullen worden nagekomen sleobts in die ge vallen Rij-ksgoed'keuringen zullen worden verleend, waarin zulks met het oog op de continuïteit van de plaatselijke bouw activiteit onvermijdelijk is. De woning bouw zal echter normaal voortgang vin- Iden. „Conservatief" 's Middags, tijdens de debatten, over de begroting van volkshuisvesting bouwnijverheid, sprak de heer Broeksz (soc.) over het „conservatieve beJeid" van de minister. Hij merkte op dat thans 28 procent van de bouw in de vrije sec tor en 72 procent in de premiesector valt. Een sociaal programma noemde hfj 50 pet. woningwetbouw, 35 pet. premie- bouw en 15 pet. vrije bouw, Ook kriti seerde de heer Broeksz de stijging van de bouwkosten. Hij verweet de minister, dat de Nederlandse baksteenindustrie in 1961 230 miljoen metsclbakstenen ex porteerde, of wel 90 miljoen meer dan aan de minister werd toegezegd. De ver krotting van de woningvoorraad neemt volgens de heer Broeksz door te geringe krotopruiming nog steeds toe. Volgens hem moeten minstens 10.000 vervangings woningen in de woningwetsector per jaar worden gebouwd. De heer Reyers (c.h.) zei dat de huurverhoging het veriaragen naar eigen voraingbezit stimuleert. Men heeft liever stenen dan guldens, zei hij. Hij zou daar juist zij-n de bouw in de vrije sector te stimuleren. Voorwaarde daarvoor h» opvoering van de bouwcapaciteit. In de grote centra zal dus de geïndustrialiseer de bou-w sneller moe-ten worden ontwik keld. Voor een sociaal rechbvaardiig te achten opzet van de woningwetbouw leek hem een drieledig huunsysteem naar finan ciële mogelijkheden en draagkracht aan vaardbaar. De woningwetbouw is gericht op het bevorderen van coöperatief wn niogbezit. Daarom wilde de heer Reyers waarschuwen tegen premiebouw door woningbouwverenigingen. Van een ..so ciale huxir" kan dan geen sprake meer ..Onbevredigend" De heer Kraayvanger Ckath. noemde het onbevredigend van de sub sidieregeling. dat bij gelijke inkomens de een veel meer huur moet betalen dat» de ander voor hetzelfde. Hij suggereerde een voorlopig globale regeling, waarbij 50.000 woningwetwoningen zouden wor den gebouwd voor de inkomensgroep be neden de welsba-ndsgrens (f 8000), voorts 15.000 premie-huurwoningen en 15.000 premie-eigen woningen voor de midden groepen (tussen f 8000 en f 15.000) en 10.000 woningen in de vrije sector (boven f 15.000). Het tot dusver gevoerde sub sidiebeleid dient gesaneerd te worden anderè groeien de ongelijkheden d'oor en dan zitten we met steeds meer sobere woningen met grote kapitaalsverliezen In de toekomst, zo vond hij. Spreker ge loofde niet dat de subsidiëring binnen vier Jaar zal kunnen worden beëindigd Het zullen er zijns inziens wel tien worden. Ook de heer Elfferich (a'.r.) ge loofde niet dat over enige Jaren op kost- prijshuren zal kunnen worden gewerkt Hij drong aan op het gebruik van meer fabrieksmatige methoden voor de bouw omdat dit tot meer, betere en goedkopere woningen zal leiden. De heer De Vos van Steenx (lob.) wenste stimulering van de bouw in de „vrije sector". Daardoor ontstaat doorstroming en zo komen woningen uit de oude voorraad mede ter beschik king van minder draagkrachtigen. die thans steeds duurder wordende woning wetwoningen moeten betrekken. Hij be pleitte voorts het aanbrengen van liften In woonblokken met meer dan drie ver diepingen. De heer Ma zure (soc.) ten slotte be. pleitte betere geluidsisolatie, meer ruimte en centrale verwarming in nieuwe nlmgwetwomingen. Omdat de heer Haken (c.pm.) hoof delijke stemming vroeg, werd deze stem ming naar dinsdag 19 juni verschoven. ook met strijkijzers Onthulling van Johanniterembleem rpiJDENS een ontmoetingsdag voorl oud-patiënten, medewerkers enbe-| langstellenden <ter gelegenheid van het eerste lustrum van het protestants christelijk streekziekenhuis te Benne kom heeft prins Bernhard vanmiddag op het terrein van kasteel Hoekelem het Joharmiter-embleem onthuld dat bestemd is om te worden aangebracht aan de gevel van het ziekenhuis. De Prins deed dat in zijn kwaliteit van 1 andscommandeur van de Johanniter Orde. voorzitter van het bestuur. dr. D Elk memoreerde dat er zeer sterke banden bestaan tussen deze orde en het ziekenhuis. Het voormalige Johanmter- ziekenhuis was het begin van de stich ting van het grotere project. De Prln» zeide zich te verheugen over de gestadi ge groei van het streekziekenhuis, dat in een behoefte blijkt te hebben voorzien Na de onthulling begaf de Prins zicb met een klein gezelschap naar de ver- pleegstersschool Westereng eveneens te Bennekom. De voorzitter van het school bestuur, dr. A.G. van Omme, zei in een toespraak dat deze nu een jaar het ziekenhuis verbonden school een wezen lijke verbetering ln de verpleegstersop leiding beoogt. Het ideaal is nog niet be reikt. Meer en meer zal men moeten ko men tot een beroepsopleiding op mid delbaar niveau. De overheid zal hiervoor echter de nodige subsidies moeten ver lenen want de kosten kunnen niet uit de verpleeggelden worden gedeki. De Prins kreeg bij de rondgang door de school een overzicht van de ontwikke ling van het ziekenhuiscomplex. Het ligt de bedoeling m de komende jaren uil te breiden met onder meer een ver pleeghuis voor gestoorde bejaarden, een kapel en een tehuis voor chronische zie ken. Intussen heeft men het oude Jo hanniter-ziekenhuis ingericht voor de verpleging van spasticl. Nadat de Prins het Johanniter- embleem in het ziekenhuis te Bennekom had onthuld, deed hij een rondgang op de verpleegsters- school „Westereng" Betalingsbalans in eerste kwartaal Het overzicht van de Nederlandsche Bank van de Nederlandse betalingsba lans in het eerste kwartaal vermeldt dat het tekort f. 136 (vorig jaar 240) miljoen bedroeg. De uitivoeruLtgaiven bedroegen f 4325(4031) min., de uitvoerontivangsten f 3.799(3778) min., zodat het tekort f. 526 (253>mln. beliep. Daarentegen was het saldo van het dienstenverkeer f. 365(285) min., dooh dat van de kapitaalopbreng- sten f. 100(295) min. en hierdoor was er op de lopende rekening een tekort van f 61 min. (overschot f. 346 min.) Het particu lier kapitaalverkeer vertoonde een over schat van f 112 min (tekort f 130 min) het overheids kapitaalverkeer een tekort van f 70 (108) min, het kapitaalverkeer der banken f 1-17 (348) min, tekort. Minder beroep op Gemeentenbank De Bank voor Nederlandsche Gemeen ten ontving in 1961 (1960) in miljoenen guldens 5,2 (4,33) rente en provisie te genover 1,05 (0,95) algemene kosten, 1,58 (1,09) dotatie egalisatiefonds kosten vas te geldleningen, en 2,56 (2,28) winst. Voorgesteld wordt 7 (7)%> dividend. Het geplaatst kapitaal was in miljoenen guldens 100 (90,2), gestort kapitaal 16,45 (15,45), reservefonds 11 (10). bestem mingsreserves 19,9 (19,9), verplichtingen uit vaste geldleningen 6485,58 6038.35) vorderingen uit idem, 6674,58 (6124,39), debiteuren rekening-courant 120,82 (92,1) crediteuren r.e. 232,58 (211,81). De bru- to-gemeenitelijke kapitaalsuitgaven oe- troegen 2285 2230)), w.v. om. 696 (770) voor volkshuisvesting, 608 (524) open- nare werken, 208 (207) nutsbedrijven 143 (257) onderwijs, enz., 204 (185) volks gezondheid. De financieringen geschiedde voor 515 (545) uit rijksvoorschotten en 752 (1404) netto-uitleningen, alsmede 1188 (960) door neutrale financiering De netto vlottende schuld daalde met 170 (676). De bruto-vlottende schuld was 654 (645). de vaste schuld 15.277 (13.960) Het bruto-beroep op de kapitaalmarkt der gemeenten was 1176 (1771). De ban* heeft op transactiebasis aan gemeenten 695 (1394) uitgeleend, waarvan 171 vooi consolidatie en 524 voor nieuwe kapt- taalwerken. Schokbeton tevreden De resultaten van Schokbeton in 1961 waren bevredigend mede dank zij de mechanisatie, waarop de aandacht ge richt zal blijven. De omzet bleef nage noeg gelijk. De opbrengst van fabrikaten en licenties nam toe tot f 7.2 (vorig Jaar 6,68) miljoen, algemene kosten salarissen tot f 5,14 (4.78) min. Na af schrijving is het bedrijfsresultaat f 1.13 (1,06) min. en de winst ter verdeling bedraagt f 613.000 (506.000). Voorgesteld wordt 10 (8)% dividend. De algemene reserve is met f 100.000 tot f 1,6 min. verhoogd, waarvan f 131.717 agioreser- ve. De f 751.000 belastingreserve is vol doende voor de verplichtingen tot eind 1961. Na herwaardering van voorraden en onderhanden werken werd f 1.555.000 vennootschapsbelasting teruggegeven. Dit werd gereserveerd vooor bijzonde re doeleinden. soortgelijk initiatief genomen? Waar om is net zolang gewacht tot een Frans plan met een nationalistisch cachet op tafel lag? Vrijwel alle sprekers brachten nog de aan de gang zijnde onderhandelingen over Engelands toetreding tot de EEG ter sprake. Mr. Biesheuvel (a.r.) t schuwde, dat deze toetreding „niet tot elke prijs, en bepaald ook niet tot elke agrarische prijs", zal magen worden verwezenlijkt. Hoe groot de politieke betekenis van een dergelijke stap ook is, men moet een en ander niet over schatten ten koste van de economische belangen van ons land. Ook de nieuw benoemde PvdA-fractieleider prof. Von deling meende, dat men op het punt van de landbouw niet sentimenteel moei zijn in het gesprek met Engeland.De Engelse landbouw verkeert echt niet in zo'n situatie, dat speciale regelingen nodig zouden zijn (met uitzondering dan i van de Commonwealth kant). Het eindresultaat van Phs. van Om- eren is in 1961 niet onbelangrijk ge daald. Voornamelijk ligt dit aan de zee vaart waarbij oude charters de achter uitgang remden, want het resultaat van de drie andere bedrijfspilaren was slechts iets lager. Het aandeel der zee vaart in de bedrijfsrekeningen daalde verder tot 30 hoewel de investerin gen meer dan het dubbele van alle investeringen in de overige drie bedrijfstakken tezamen bedroegen. Het bedrijfssaldo daalde tot f 85.4 (vorig jaar 90) miljoen, deelnemingsbaten be droegen f 2,3 (2,3) min.. overige inkom sten f 1,55 (0.8) min. tegenover f 20,65 (18.61) min. algemene kosten, f -34.24 (31,5) min. afschrijving en voorzienin gen. f 6,7 (12,6) min. belasting, f 3.1 (2.9) min. interest, f 5,45 (5,9) min. tantièmes, f 1.2 (1.7) min. winstaandeel derden en f 17,9 (19,9) min netto-winst. Reeds voorgesteld is 14 (15) divi- De vaste activa waren in miljoenen guldens 399.8 (397,3), deelnemingen 38,9 (31,4), vlottende activa 66,8 (68,8); eigen vermogen 285,3 (271,7), vreemd vermogen 101,75 (104,45), voorzienin gen wegens lange verplichtingen 52,6 (51), korte schulden 65,85 (70.35). De investeringen beliepen f 38.5 (104,8) min., bouwverplichtingen f 73,3 (65,05) De daling bij de drie overige be drijfspilaren was gevolg van de natuur, namelijk de slechte waterstand op de Rijn die bij de binnenvaart grote op offeringen eiste. Bij tankopslag en agentuur hieiO het resultaat goed stand. De Nederlandse rederijen zijn door de revaluatie in een moeilijke positie ge bracht. De revaluatie betekende eer gevoelige daling voor de zeevaart, de binnenvaart en de agentuur. Tevens daalde de guldenswaarde van saldi in en vorderingen op het buitenland. In halen van de revaluatie-achterstand is voor de zeevaart niet spoedig moge lijk. Het zou een ramp betekenen als in geval van devaluatie van het pond de gulden niet zou worden aangepast. Bovendien vormt de Nederlandse vaart fiscaal een ongunstige uitzonde ring. De voortdurende stijging van de al gemene onkosten is verontrustend. Deelgenomen is in een bedrijf var helikopters en lichte vliegtuigen, te zamen met een bankier is een rederij voor Amerikaanse schepen opgericht en het aandelenpakket is verwc van rederij voor korte lijnvaart tussen de Mersey en Nederland, België, Schot land, Ierland. De belarigen in de wilde kustvaart zijn uitgebreid. Principiële overeenstemming kwam tot stand ir kustlij nbedrijf te Vancouver. Bespre kingen over een minderheid in een Franse rederij en agentuur zijn gaande De helft der aandelen van Amatex is verworven. Van de winst wordt f 9,35 (10,56) min. extra toegevoegd aan de algemene re serve, die op f 217 min. komt en f 7,8 (7,73) min. gaat naar nieuwe rekening. De vloot telt 43 zeeschepen met 464.663 dwt en in bestelling zijn er 8 mei 108.280 dwt, voorts zijn er 221 binnen schepen met ongeveer 230.000 ton laad vermogen. Zuid-Korea devalueert De regering van Zuid-Korea heeft het land volkomen verrast door zaterdag avond 12 uur de tien jaar bestaande munteenheid Hwan te vervangen door de Won. De Won is officieel 10 Hwan waard en de officiële koers in ongeveer 2,77 cent. Ieder mag slechts 5000 Hwans tegen Wons inwisselen. Het zakenleven maandag bijna verlamd. De zaken die raog open waren hadden weinig te doen omdat bijna niemand nieuw geld had. Bij alle banken staan lange rijen en de verwisseling kost veel meer tijd dan de militaire overheden hadden vooi Te Seoel en Poesan werden zondag 87 personen gearresteerd wegens overtxe. ding van de bepalingen. Hog er inkomen Zeven Provinciën Het premie-inkomen van de Assuran tie Mij. De Zeven Provinciën steeg in 1961 (1960) tot f 45.11 (40,95) miljoen bruto en f 31,64 (28.75) min. eigen re kening tegenover f 17,51 (15.45) min schaden. De premie- en schadereservej bedragen f 22.61 (vj. na correctie van revaluatieverechil f 19.8) min. Het ex ploitatiesaldo was f 5.57 (4.87) min. Ba ten uit beleggingen beliepen f 1,24 (1) min. Na afschrijving, enz. is de winst f 3,05 2.93) min. Reeds voorgesteld is 16 (14)V. De verscherote concurrentie leidt vaak tot onverantwoordelijke af brokkeling van het premiepeil. Statutenwijziging Van der Giessen C. van der Giessen en Zoneras Scheeps werven N.V. zal 19 juni aan aandeelhou ders een statutenwijziging voorstellen de naam te veranderen in Van der Gles- sen-De Noord N.V. en het maatschappe lijk kapitaal te verhogen van f 6 miljoen tot f 15 min. alsmede de fusie goed te keuren met Werf de Noord N.V. door uit gifte van 2280 gewone aandelen tegen in breng van alle aandelen Werf De Noord. Het bedrijf was in 1961 vol bezet, doch tegen scherp berekende prijzen. Het kos- tenpeil steeg mede door de moeilijke ar beidsvoorziening. Het exploitatiesaldo be droeg f 157.747 (vorig jaar f 4.36 min., di verse baten beliepen f 557.369 (613.872); aan de f 500.000 conjunctuurreserve werd f 100.000 onttrokken; afschrijvingen werden verlaagd tot f 221.502 (1,65 min.) en na voorzieningen bedroeg de winst f 512 77 (f 2,5 min.), waarvan f 274 029 (407 856) wordt uitgekeerd aan personeel Vorig jaar werd f 1,7 min. aan de belas tingreserve toegevoegd. De zuivere winst is f 238.750 (390.750). Voorgesteld wordt 8 (12) pet dividend. Er zijn geen aanwlj- zigingen voor een spoedige gunstige wending, Hoger dividend van Havenwerken De Koninklijke Nederlandsche Mij. voor Havenwerken zal over 1961 12% di vidend plus 5% extra dividend in con tanten benevens 12%% in aandelen ten volle winstdelend over 1962 voorstellen (1960 12% contant op oude en 6% op nieuwe aandelen). DOrvDLnD.vG 14 JUNI 1962 Kamer akkoord met Euratom-centrum (Van onze parlementsredactie) Met alleen de communisten tegen ls de Tweede Kamer gistermiddag zonder hoofdelijke stemming akkoord gegaan met het vorig Jaar tussen Nederland en Euratom gesloten verdrag over de ves tiging van een gemeenschappelijk kern energiecentrum in Petten (N.H.). Ten behoeve van de Euratomvestlglng in Petten zal de hoge flux-reactor van het Reactor Centrum Nederland na gereed koming en beproeving aan Euratom worden overgedragen. De activiteiten van het R. C. N zullen echter onverkort voortgang vinden. De controle op de hoge flux-reactor zal de eerste vier jaar voor verantwoor delijkheid van het R.C.N. blijven. Na deze overgangsperiode wordt de reactor gemeenschapsinstrument, zoals ln do overeenkomst is vastgelegd. Over het wetsontwerp tot goedkeuring van het verdrag werd gisteren in de Kamer het woord gevoerd door de he ren Posthumus (soc.), Janssen (kath. v.)f Pesohar (soc.). Hun vragen werden door minister De Pous (econ. zaken) beant woord. Deze wees er o.m. op, dat de hoge flux-reactor zojuist haar duur- proef van een week met succes heeft doorstaan. Kamer herdacht overleden lid (Van onze parlementsredactie) In de Tweede Kamer is gisteren de heer Th. D. J. M. Koersen herdacht, het Kamerlid dat gisteren onverwachts Li overleden Voorzitter Kortenhorst sprak namens de Kamer, minister Toxopeus namens de regering. Verplichte keuring van auto's voor B.B. (Van parlementsredactie) De Tweede Kamer heeft gisteren zon der hoofdelijke stemming en zonder dis cussie een wetsontwerp aanvaard, dat het mogelijk maakt om van overheids wege auto's te laten onderzoeken, die in tijd van oorlog gevorderd zullen wor den voor de bescherming bevolking. De ervaring heeft geleerd, dat men ln oorlogstijd geen goed voertuigenpark kan vorderen als er van tevoren geen onderzoek naar de auto's is ingesteld. Do periodieke keuring zal vermoedelijk be perkt blijven tot vrachtauto's. Alleen de communisten en pacifisten stemden tegen het wetsontwerp. Oude moordenaar kreeg vier jaar De rechtbank in Amsterdam heeft gis teren de 73-jarige rustende kappers patroon G. A. de G„ die op 24 maart van net vorig jaar eerst zijn 73-jarige vrouw worgde en later zijn 41-jarige debiele zoon met een aantal hamerslagen dode lijke verwondingen toebracht, wegens moord veroordeeld tot een gevangerals- straf van vier jaar met aftrek van voor arrest en daarna terbeschikkingstelling van de regering. Voor verpleging in een psychiatrische inrichting. De officier van justitie had tegen de ex-kapper een ge vangenisstraf van vijftien jaar met aftrek Mi F Onder ons gezegd, old boy7\ een man is héér in GENTLER0) /ii.riêr- VfaVWto In brief aan Tweede Kamer Vele regelingen belemmeren handel de Kamer zijn zienswijze meegedeeld over de verdere uitwerking en toe passing van het E.E.G.-verdrag. Dit met het oog op het debat ovei Europese integratie, dat de Kamer zal gaan houden naar aanleiding van de verslagen der regering over de uitwerking en toepassing der Euro pese verdragen. Het landbouwschap spreekt er zijn voldoening over uit, dat die E.E.G.- rraimstienraad slechts tot de tweede etappe van de overgangsperiode heeft willen overgaan op voorwaarde, dal een aantal concrete besluiten t.a.v het gemeenschappelijk landbouwbe leid zou worden genomen. liet betreurt het echter, dat deae be sluiten van de ministerraad op vele pun ten niet In overeenstemming zijn met hetgeen de Nederlandse landbouw zich van een gemeenschappelijk beleid voor stelde. Met name geldt dit voor de rege lingen voor varkensvlees, pluimvee en eieren, die volgens het landbouwschap de eerste Jaren van de overgangsperiode sterk handelsbelemmerend zullen kun- Alles zal ln het werk moeten worden gesteld om te bereiken dat voor alle verordeningen betreffende de landbouw, die volgens de teksten op 1 Juli ln wer king moeten treden, tijdig de nodlgo uitvoeringsbesluiten worden genomen Zorgen De gevolgen van de Invoering van de hcfflngstelsels zullen, indien van Ne derlandse zijde wordt toegegeven aan de drang van bepaalde landen tot verhoging van het beschermend karakter van die stelsels, zeer ernstig kunnen zijn voor de Nederlandse landbouw. Het land bouwschap maakt zich vooral zorgen over de toekomst van de met name oo export aangewezen pluimvee- en eieren- Wat het sociaal beleid voor de land bouw in de E.E.G. betreft, meent het landbouwschap, dat de E.E.G.-commls- sie nu spoedig zal moeten komen met concrete voorstellen. De E.E.G.-commissie heeft aangekon digd, voor 1 oktober voorstellen te zul len Indienen voor een fonds voor struc tuurverbetering in de landbouw. Het landbouwschap pleit voor een ruime agrarische vertegenwoordiging in het door de E.E.G.-commissie op te richten structuur-adviescomité. Tariefafbraak Uitvoerig wordt in de brief aandacht besteed aan de mogelijke vergroting van de E.E.G. De landen die nog toetreden zullen het E.E.G.-verdrag ln zijn geheel en de genomen uitvoeringsbesluiten ln principe ongewijzigd moeten aanvaar den, meent het landbouwschap. Voor landbouwprodukten schijnt het wense lijk dat bU een eventueel toetreden van Engeland ook Denemarken deel gaat uit maken van een vergrote E.E.O. Ongewenst acht het landbouwschap het, dat voor de Engelse landbouw of onderdelen daarvan een langere over gangsperiode zou worden Ingesteld dan voor de huidige E.E.G.-landen: de struc tuur van de Engelse landbouw doet in vergelijking met die van de huidige E.E.G.-leden geen bijzondere moeilijk heden verwachten. De voor Nederland belangrijke export van tuinbouwprodukten naar Engeland wordt sterk gehinderd door de boge Engelse invoertarieven. Deze tarieven, zo meent het landbouwschap, zullen bij toetreding van Engeland binnen het tijdsbestek van de overgangsperiode volledig moeten worden afgebroken. fund da Vlekken- Vraifbuk Kir. (Pltk haalt de meeste vlekken uit de meeste stoffen t

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 11