Uw probleem is het onze NCSV en VCSB willen samen m associatie Jonge CNV-bestiuirders doorliepen kaderschool Campus systeem zal de studietijd verkorten Worden Finse vrouwen niet tot het ambt? toegelaten Een woord voor vandaag Hromadka verdedigt zijn inzichten ANDERZIJDS SOLIDARITEIT NIET ALLES Een zeer opmerkelijk en be langwekkend artikel schreef de Leidse hoogleraar prof. dr. H. Berkhof in Jiervormd Neder land" naar aanleiding van het pinksterfeest. H\j kiest daarin stelling tegen een overtrekking ran de solidariteit die de laatste jaren nogal eens heeft plaatsge vonden. Deze theoloog schrijft: "FEUWENLANG is dat eigenlijk geen vraag geweest De kerk had geen wereld tegenover zich. En als er al apostolaat was. dan was dat een zaak van zendings vrienden, die mensen naar heel ver re streken zonden Maar de kerk als zodanig was een in zichzelf ge keerd instituut, hoofdzakelijk inge steld op de ziel van de enkeling. De tweede wereldoorlog heeft de kerk allerwegen krachtdadig uit haar naar-binnen-gekeerd-ziin opge schrikt. Ze kreeg ineens de we reld" in het vizier, niet alleen als een ver heldendom, maar als een nabij leven-zonder-God. Ze ging zich, eerst in haar leiders, toen in haar predikanten, ten slotte in haar gemeenten, meer en meer van het ..binnen" naar het ..buiten" keren; van introvert werd ze extravert. Sindsdien wordt ons in de prediking, catechese en wijkwerk voorgehou den. dat wij de wereld hebben in te 5aan, dat wij als kerk er zijn voor e wereld, dat wij in getuigenis \n dienst en solidariteit middenin de wereld hebben te staan. enz. Het gaat nu niet meer om een in trovert zijn, maar om een extra vert fungeren. ernstige vraag, En als het publieke spreken kerken al gehoord wordt, dan het commentaar vaak. dat de ker ken niet meer zo conservatief zijn, maar gaan nazeggen wat ook in de wereld al lang werd gezegd. der niet weer op een verkeerd spoor terecht komen. Overvragen we de mensen niet. als we zeggen dat ze ..overal getuigen moeten zijn. in hun werk. hun gezin, hnn ontspan ning"? En als we tegenwoordig be scheidener worden en vooral vra gen. dat ze in ..solidariteit" en „anonimiteit" ..dienend in de we reld zullen ataan" vragen we dan niet iets wat nog helemaal niet christelijk is. maar het vanzelfspre kende gebod voor élke mens in de moderne maatschappij? Zeker, er zijn een aantal kerke lijke werkers midden in de we reld ..gedropt". Maar juist zij be- gorjnen te roepen »n kerk. die achter hen zou staan, nieuw gewonnenen met open ar men zou ontvangen en inlijven- En het bijbellezen bracht ons tot de ontdekking, dat het nieuwe tes tament veel minder functionalis tisch over de kerk spreekt dan wij doen. veel meer als over een li chaam. een gemeenschap met de Heer en onderling. De kerk kan niet opgaan in pure functionele gerichtheid op de we reld. Onze gemeenten vertonen dat beeld ook niet. Men kan daarover klagen, maar men zal het eerst moeten begrijpen. Juist de gemeen ten die dat beeld het meest zeuden moeten vertonen (in de buitenwij ken en de voorsteden) hebben een sterke neiging om hun zwaartepunt elders, vooral in een introverte li turgische vormgeving te zoeken. Zeker, in allerlei kringen houdt men zich wel met de wereld en haar vragen bezig. Maar men houdt er inderdaad zichzelf mee bezig. Werfkracht naar de wereld toe is er nauwelijks. De wereld kijkt ons kerkelijk bedrijf, incluis onze apostolaire en diakonale uit vallen naar '-«uiten, welwillend-on- verschillig aan. ,,De kerken willen ook met de tijd meegaan", conclu deert men neutraal of medelijdend. duidelijker dan ergens anders het nieuwe testament, het bestek der kerk getekend. In dat bestek herkennen we noch ons vroegere introverte instituut noch ons huidi- ?e ideaal van naar de wereld toe unclioneren in getuigenis en dienst. Het gaat daar om begrippen als ..lichaam', ..groei", ..strijd tegen de machten". ..volheid", uitzicht op ..alle dingen'' of ..alles" of ..het al" Het gaar daar niet om een kerk lós van de wereld, noch om een kerk gericht óp de wereld, maar om eer. kerk ten overstaan vên de wereld. De kerk is allereerst het lichaam van Christus. Niet introvert en niet extravert, maar om zo te zeggen: supravert. Christus is in Zijn li chaam, Zijn aardse bestaan, voor ons gestorven, begraven, verrezen en verheerlijkt. In wat er in dat lichaam geschiedde, worden wij in doop en geloof ingewijd, ge-in-cor- poreerd; wij zijn aldus mede-ge storven. mede-begraven, mede-ver rezen. mede-verheerlijkt. Zo wor den wijzelf dat lichaam, corpus Christi. Wij hebben daardoor als gemeen schap deel aan Hem die ae over winning behaald heeft over alle machten waaraan ons leven var. nature verslaafd is. Maar dat dee'. genootschap moet meer en meer ons leven gaan doordringen. Ü3t wordt met woorden als „opbouw" en „groei" uitgedrukt. De genade heerschappij van Christus moet het op steeds meer gebieden gaan winnen van de „machten". Dat wordt bedoeld met het moeiliike woord „volheid", dat ongeveer be tekent: de volle heerschappij van Christus. Die geldt nu al voor heel de wereld, voor „alle dingen", die •r Immers voor bestemd zijn om onder Christus als onder één hoofd te worden samengevat. Maar de kerk is voorlopig nog de enige plaats in de wereld, waar dat wordt ingezien en waar mensen krachtens de Geest zich aan die heerschappij bewust zoeken te on derwerpen. Zo is de kerk een proef- polder van de komende normale wereld, midden in de huidige ont hoofde wereld. En ze is dit ten overstaan van en ten behoeve van „alle dingen dus opdat de wereld net zie en begerig wordt om mee te gaan doen. Dat wordt bedoeld ln de moeilijke woorden van Ef. 1 vs. 23. waar de kerk het lichaam van Christus heet, het domein van Hem die in elk opzicht heel de we reld domineert. DAAROM is de kerk altijd zen dingskerk: maar allereerst door haar zijn. door haar anders zijn in de wereld, door haar anders omgaan met de „machten" "an welvaart, mode. vrije tijd. sekse, geld. status, angst voor de toe» komst. enz. en dus door haar an ders omgaan met de mede-mens. Als dit anders-zijn er is, is het in zichzelf het grootste getuigenis en de grootste dienst aan de wereld. Waar het ontbreekt, is heel ons gericht zijn op de wereld slechts leeg activisme en een slag in de lucht. Het eerste is, dat wij door prediking, catechese, zielzorg, vor- mlngswerk, enz. tot een nieuw be wustzijn komen, wat het betekent om Christus' lichaam in de wereld te zijn. Laat ons horen, dat dit het is, dat de Geest nü tot de gemeen ten zegt. Heropvinuswerk Het algemeen bestuur van de Ne derlandse Christen-Studenten Vereni ging en het hoofdbestuur van de Vrijzinnig Christelijke Studentenbond, in gemeenschappelijke vergadering bijeen op 18 en 19 februari 1962, te Amsterdam, spraken als hun overtui ging uit, dat de verhouding tussen de N.C.S.V. en de V.C.S.B. gestalte dient te krijgen in een christen-stu denten associatie op landelijk ni veau, en besloten op grond hiervan tot het instellen van een commissie die als opdracht kreeg: de doelstel lingen te formuleren waarop deze as sociatie zal berusten en een voorstel uit te werken omtrent de praktische vorm die zij dient te krijgen. Dit meldt het blad „Hervormd Ne derland". Als leidraad voor het gesprek binnen de commissie dient het uitgangspunt van beide verenigingen, geformuleerd als: de confrontatie van de studenten wereld met het evangelie en met eer door het evangelie geïnspireerde stijl van leven en denken. Hiermee in ver band zal met name de inhoud van hel boven gebruikte begrip „christen-stu denten associatie" moeten worden door dacht. Reeds geruime tijd hebben beide enigingen contact met elkaar gezocht. In opdracht van het algemeen bestuur en het hoofdbestuur heeft het Comité Nederland Aansluiting Wereldfederatie (via welk comité de twee verenigingen samen zijn aangesloten bij de V/orld Student Christian Federation) regelma tig het overleg gevoerd en daarnaast ook gemeenschappelijke manifestaties als de Federatiedagen georganiseerd. Hierbij bleek weliswaar dat dit ci tact voor N.C.S.V. en V.C.S.B. waarde vol was, doch het C.N.A.W. bood te klein „raakvlak" van de twee enigingen om het gesprek voldoende tot zijn recht te laten komen. Het gevolg was dat de door het mité georganiseerde activiteiten te veel tussen de beide verenigingen in kwa men te staan, zonder dat een wezenlij ke ontmoeting tot stand kwam. Nu N.C.S.V. en V.C.S.B. op grond var het contact van de afgelopen jaren tot de overtuiging zijn gekomen dat voor de beste verwerkelijking van beider eigen laak een nauwe samenwerking noodzakelijk is. menen algemeen be stuur en hoofdbestuur in de op te rich ten associatie hiervoor de juiste vorm te zullen vinden. Na een proeftijd van een drietal ja ren zal aan de hand van de opgedane ervaringen moeten worden gezien in hoeverre dit experiment aan de ver wachtingen zal hebben beantwoord. al- Verruiming van het tot dusverre in beide verenigingen gevoerde gesprek kan een toetsen van de persoonlijk»1 overtuigingen aan het evangelie slechts bevorderen. Wat betreft de praktischs uitwerking ssociatie-gedar/ jajta i tot taak Advertentie Dr. A. Rinkel 25 jaar aartsbisschop van Oud Katholieke Kerk De aartsbisschop van de Oud-Katho lieke Kerk. dr. Andreas Rinkel, zal op vrijdag 15 juni 25 jaar aartsbisschop zijn. Op die dag wordt er in de morgen in de kathedrale kerk van St. Gertrudis in Utrecht een pontificale mis gecele breerd. 's middags recipieert de jubila ris Op zondag 17 juni worden in de zelfde kerk 's middags de pontificale vespers gehouden. Dr. Rinkel werd op 15 Juni 1937 tot bisschop gewijd door de bisschop van Deventer Bisschop Berends overleed in 1941. In de nu verstreken 25 jaar heeft aartsbisschop Rinkel acht nieuwe bis schoppen voor de Oud-Katholieke Kerk de handen opgelegd. Bijna alle oud-ka tholieke bisschoppen, die in Europa hun ambt bekleden, werden door dr. Rinkel Bij aantal andere bisschopswij- hoeverre en op welke wijze de vol gende punten kunnen worden gereali- gemeenschappelijk dagelijks be stuur; een algemeen secretariaat, sa mengesteld uit de algemeen secretaris- der twee verenigingen; de aanslui- van de associatie als zodanig bij de World Student Christian Federation; uitgave van één periodiek en het ver zorgen van andere publikaties; gemeen schappelijke landelijke studiecommis sies; organisatie van gemeenschappe lijke landelijke conferenties en andere manifestaties. Geref. Synode-pocket verschenen Bij Kok in Kampen verscheen de poc ket-uitgave „Verdeeldheid en Gemeen schap" die een aantal uisipraken bevat van de generale synode van Apel doorn 1961-'62. De uitspraken hebben allemaal betrekking op de onderlinge verhoudingen tussen de kerken, zoals die op de synode ter sprake zijn ge komen. In het bijzonder zijn dan ook opgeno men de uitspraken over gemeenschap- oelijke diensten en gemeenschappelijke avondmaalvieringen. Dr. J. F. Niermeyer, hoogleraar aan de Universiteit van Amsterdam in de al gemene vaderlandse geschiedenis der middeleeuwen is benoemd tot gewoon lid van de Koninklijke Nederlandse Academie van wetenschappen, afdeling voor de Oranjewijk: H. C. Kranendonk te Emmen, in de vacature C. Treure: dr. C. Graafland te Woerden. Bedankt voor Vlaardingen: K. Ooms te Leerdam; Voor Hei- en Boeicoop: L. Doppenberg te Wilsum. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Witmarsum, Fr.: A. H. Leij. kand. te Alkmaar. Aangenomen naar Almelo. 5de pred.pl heeft" de als leraar godsdienstonderwijs voor het onderzoeken Christ. Ly T A. L. Bos te Rotterdam. CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Noorsche Schut: R. Slof- stra te Harderwijk. Christ. Ref. Church publiceert gegevens Nog voor het jaarboek van de Ge reformeerde Kerken ontvingen we dat van de Christian Reformed Churches in de Verenigde Staten en Canada. Daar uit blijkt dat een totaal van 463 ge meenten bij deze kerken zijn aangeslo ten. terwijl er bovendien nog 32 plaat selijke gemeenten zijn die niet zijn aangesloten. Dat de Christian Reformed Church een aantrekkingskracht op het Ameri kaanse volksleven uitoefent blijkt wel uit het feit dat 3549 leden van andere kerken overkwamen, en er slechts 2421 naar andere kerken overgingen. Boven dien werden door het evangelisatiewerk nog 851 leden gewonnen. Het totaal aantal leden is op het ogenblik 250.934. Kerkorganisten gaan positie bespreken De Nederlandse Organistenvereniging N.O.iV.) zal in haar jaarvergadering, die dinsdag 12 juni in Arnhem zal wor den gehouden, de sociale positie van de kerkorganist bespreken. Dit zal gebeu ren aan de hand van de uitkomsten van eem enquête, die onder de Nederlandse kerkorganisten is gehouden. Rector magnificus derde T.H. de jonge bestuurders een beter inzicht te verstrekken op de mogelijke bijdra ge die zij kunnen leveren tot ge zonde verhoudingen binnen de onderne ming en binnen de vakbeweging zelf. Hierbij werd een nuttig gebruik ge- enkele markante resultaten der sociale wetenschappen. (Van onze soc.-econ. redactie) Gisteren heeft het Slotemaker de Bruïne-instituut, de kader- school van het CNV, voor het eerst sinds zijn nieuwe opzet ze-["^aakt ventien geschoolde vakbondsbe- stuurders afgeleverd, die het af- MeilS Centraal gelopen seizoen met succes een scholingscursus hebben gevolgd op de Talmahoeve in Oud-Millin- gen, het vakantieoord van het vakverbond. „Intensivering van het onder wijs en integratie van onderwijs en woongelegenheid is een ge biedende eis", aldus dr. G. Berk- hoff, de aanstaande rector mag nificus van de derde Technische Hogeschool van Twente, die vanmiddag in Enschede tijdens een bijeenkomst van het aca demisch genootschap Oost-Neder land een causerie hield over het „campus systeem", waarmee op „Drienerloo" zal worden ge- experimenteerd. Het gaat er niet om. aldus dr. Berk- hoff, of men de studenten huisvesting wil verschaffen, maar wel of men een integratie tussen het wonen en het on derwijs tot «tand wil brengen. Dr. Berk- hoff verwachtte dat het „campus sys teem" zal leiden tot het bekorten van studietijd. De studie zelf heeft de nei ging moeilijker te worden. In het eer ste en tweede studiejaar zal er voor spoorstudenten geen plaats zijn op „Drienerlbo", tenzij zich abnormale omstandigheden voordoen, waardoor aan de studenten dispensatie kan den verleend, zo zei hij. Spreker merk te op, dat er een steeds grotere toe vloed van studenten uit eenvoudige milieu's is te verwachten. Door de snelle industrialisatie is de behoefte aan technici sterft toegenomen. De rector van de kaderschool, prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, die de diploma's uitreikte, ging in zijn slottoe spraak nogmaals op dit thema in. Plaats en taak van de vakbeweging in de maatschappij besprekende, zei hij dat de bestuurder bij zijn werk in de De cursisten, allen jonge bezoldigde onderneming steeds de mens centraal „...gen fungeerde de aartsbisschop al»! bestuurders van een der aangesloten moet stellenT Voorts heeft hij niet alleen medeconsecrator. onder andere bij ae 5onden> hebben drie keer vier weken het belang van Hp arhpiHpr tP heharti- dnnrviiKru-ht nn Hp TilmiSn^V'A nm 7Pfl. maar Mensen in het nieuws Dr. A. J. S van Lier gedenkt 13 juni de da.g dat hij zestig jaar geleden zijn doctorstitel behaalde. Deze beken de Utrechtse figuur was jarenlang directeur van de Utrechtse Hypotheek Bank. Hij heeft zowel in de gemeen- teraad als de Provinciale Staten van Utrecht zitting gehad. wijding van de dsroitop ven doorgfbracht op do Talmahoove ?'',,a"„^".nIonbi?.lop^!)<1taS:^ ""l""'1" d°n lïS?.lh,i - gebreid docentencorps. De uitge- breide leerstof Is zo onderwezen, dat de Jonge bestuurders er in de dage lijkse praktijk van het vakvereni gingswerk hun voordeel mee zullen kunnen doen. leende" de aartsbisschop zijn medewer king. In 1958 was hij onder meer me deconsecrator van bisschop R.K. Stop ford, de tegenwoordige bisschop van Londen en van bisschop J. W. Russell van het bisdom van de Boven-Nijl. De viering van het Jubileum zal onder meer worden bijgewoond door bisschop Stopford. die dr. Ramsey, aartsbisschop t van Canterbury vertegenwoordigt. L_ Voorts zullen aanwezig zijn bisschop Kü- lijk dat van de vakbeweging ry uit Zwitserland en Demmel uit West- met de onderneming. Het doe! Duitsland. lie cyclus was vooral om op dit terrein de arbeider te beharti- ook het algemeen belang en it taak het maatschappelijk de werknemerdoorzichtig te maken. In dit verband leek het de rector nuttig te streven naar vereen voudiging van allerlei zaken, zoals de loonpolitiek. De sluiting van de cursus werd bijge woond door de voorzitter van het CNV. de heer C. J. van Mastrigt, die vond dat door deze scholing het werk de gemeenten onder de de jeugd. Conclusie Uit de wet die betrekking heeft op ipenbare godsdienstoefening kan Het is niet waarschijnlijk dat de algemene vergadering van de Lutherse Kerk in Finland in 1963 zal besluiten vrouwen tot de evangeliebediening toe te laten. Dr. Kurki-Suonio verklaarde dat, indien men dit zou toestaan, men lijnrecht tegen bijbelse ver ordeningen en apostolische tra ditie in zou gaan en de erfenis van het lutherse geloof tekort zou doen. Niet iedereen :n Finland denkt c over. Aan de hand van een enquête der de Finse lutheranen is gebleken dat de mee,ten «een bciw».r „uJ«rde "vrouwelijke theologirohe vrouwelijke, pedttam heMten. Ook de dcn(<.n m ,p,cl,„ „eetelijk ambt om vrouwelijke^ predikanten I» wij-l ^^^S^inJ'^rorroohtrö fe'u°-ron«rv.dn hen"'^be.lï.Vn' i Prenten De deken van de grootste Theologische D« lt,d*n het j!" *°nel Hogeschool van Helsinki, prof. Niko-I mannen ais vroiwen tot de evangeli laien heeft meegedeeld dat reeds 350. bediening wilde toelaten, waren het vrouwen hun theologische graad hekben gehaald Op het ogenblik zijn opmaken of de evangeliebediening alleen maar voor mannen mogelijk is. Toen men dus concludeerde dat ook vrouwen in het predikambt bevestigd mochten worden achtte de algemene vergadering het wenselijk om onmid dellijk een beslissing te nemen. Het co mité dat met deze zaak belast is zal in de herfst van dit jaar voorstellen dat de evangeliebediening nen als voor vrouwen toegankelijk zal de-bedoelden, al gebeurt het op een wijze ■ein d:e past bij de huidige tijd. De heer I Van Mastrigt zei dat de kaderschool eigenlijk een eigen gebouw ter be-schik- kin? zou moeten krijgen. Het woord werd voorts gevoerd door de voorzitter van de Christelijke Me- taalbedrijfsbond. de heer H. Peters, curator van de kaderschool. Hij bracht de gelukwensen voor de jonge bestuur ders over van de bij het CNV aange- !oten bonden. Ook sprak tenslotte een an de afgestudeerde cursisten, de heer van de Tuijn, bestuurder van dc CMB in Eindhoven. Hij zei onder an dere te hebben leren inzien dat de vak beweging niet kan en mag werken zon der progressief te zijn en meende dat de christelijk-sociale beweging, om toe komst te hebben, mobiel moet blijven. Jaarboek Geref. Kerken verschenen Kerken is zojuist verschenen. Het is Het jaarboek van de Gereformeerde weer dikker dan voorheen. Omvatte het vorig jaarboek 516 pagina's, mi het aantal reeds aangegroeid tot 528. Volgens de statistiek groeide het a a tal doopleden van 341.306 tot 349.906 het jaar 1960. Het aantal belijdende le den groeide van 387.026 tot 396 173. Langzaam maar zeker schijnen Herken wat meer medewerking te gaan geven bij de vaststelling van de gege vens In 1959 gaven 767 kerken van de 804 hun gegevens door, Berkhoff vond het verheugend, dat reeds verscheidene hoogleraren zioh be reid verklaar hebben om naar Twente te komen. Hij deed een beroep op bet regionale bedrijfsleven om professorabele figuren af te staan. Hij merkte op. dat op het ogenblik circa dertig procent van de studenten thuis woont. Deze studenten hebben geen kans om aan de persoon lijkheidsvorming deel te nemen, op de campus bestaat hiertoe een goede gele genheid, Dr. Berkhoff hoopte, dat de studenten „Drienerloo" zelif zullen kun nen besturen. A dam start actie in Amerika De Amsterdamse V V V. heeft bekend gemaakt dat nog deze maand in dé Ver enigde Staten wordt begonnen met een voor het Nederlandse toeristenverkeer ongekende campagne, genaamd „Amster dam your gateway to Europe". De actie is bedoeld om meer Amerikanen, vooral in het naseizoen en in de winter .hun trip door Europa in Amsterdam te laten be ginnen. In geld en natura zullen de Ams terdamse bedrijven, die direct bij het toe risme uit de V.S.zijn betrokken, totaal een kwart miljoen gulden bijeen brengen voor de campagne. De Amerikanen, die op een Europese trip de eerste dag in Amsterdam nachten, ontvangen op een te openen V.V.V -kantoor op Schiphol een boekje met 25 waardebonnen. De bonnen geven recht op bij voorbeeld een bezoek aan een museum, gratis consumpties, reduc ties in winkels en vrij vervoer door het gemeente vervoerbedrijf. De Amsterdamse V.V.V. verwacht dat naar schatting 6000 Amerikanen van deze gelegenheid gebruik zullen maken. Men hoopt hierdoor de teruggang met zeven percent van het aantal Amerikaanse toe risten, dat Amsterdam het afgelopen seizoen bezocht goed te maken. HOE GELUKKIG TE LEVEN MET REUMATIEK Leef opgewekt. Neem Togal tabletten. Bevrijdt U afdoende van pijn, reumatiek, ischias, spit, hoofd- en zenuwpijn. Morgen reeds mogelijk. Togal is veilig voor de maag. Bij apoth. en drog. TOGAL 0.952.40; Pinksteren is het feest van de uitstorting van de Heilige Geest, het feest van de verwondering en de verbazing. Uit de hemel komt een geluid als van een geweldige windvlaag en tongen als van vuur zetten zich op Petrus en de elven. En nog is dat niet alles. Want als de twaalf gaan spreken worden zij ver staan door allen, die zich rondom hen hebben verzameld. Hoe is het mogelijk met een zo grote verscheidenheid van toe hoorders. Het zijn allen Galileeërs die spreken. ..En hoe horen wij hen j dan een ieder in onze eigen taal, waarin wij geboren zijn?" i (Handelingen 2:8). Het grote wonder van Pinksteren: de mens aangesproken in ai zijn eigen taal, regelrecht en direct. Pinksteren is het feest van het directe contact. Er is geen mogelijkheid meer van zich I terugtrekken. De grote daden Gods worden hun als het ware I aan het hart gelegd. En wat zullen zij er mee doen? Wat doen wij met alles wat we horen over de grote daden Gods? „Wat moeten wij doen, mannen broeders?" Het enige antwoord, dat op de vraag past, geeft Petrus en het geldt voor de mens van alle eeuwen: Bekeert uPinksteren zal voor ons eerst dan een feest kunnen zijn als het antwoord van Petrus door Gods hulp aan ons is voltrokken. Ag De Praagse theoloog prof. dr. Hromadika, lid van het uitvoerend comité van de Wereldraad van Kerken heeft in een toespraak, getiteld „Een christen in een ver anderde wereld", getracht het verwijt dat hem zo dikwijls ge maakt wordt, als zou hij een handlanger van het communisme en een opportunist zijn, te ont zenuwen. Hij hield deze toe spraak tot de werkgemeenschap van de Evangelische Academie te Bochum. Prof. Hromadika eist namelijk dat in een tijd, waarin zoveel verdeeldheid heerst, het christendom aan beide zij den van ijzeren en gouden gordijnen eensgezind moet zijn. De kerken zijn op de omwentelingen in Oost en West niet voorbereid, en nemen dit proces dan ook vaak te licht op. Bij de christenen in Tspechoslowakije heeft de maatschappelijke ommekeer verwarring teweeggebracht, en velen hopen nog steeds door een militair in grijpen van het Westen bevrijd te wor den. Prof. Hromadka echter bes>dhouiwt Drs. J. de Wit gaat promoveren (Van onze kerkredactie) rOp vrijdag 22 juni hoopt de Vrije Universiteit te promoveren drs. Jan de Wit op een proefschrift getiteld: „Problemen rond de moeder-kind rela tie." De Wit is een van de drie oovol- gers van prof. dr. J. Waterink en ais zodanig benoemd als wetenschappelijk hoofdambtenaar aan de V.U. Hij is te vens de nieuwe directeur van het Pae- dologisch Instituut te Amsterdam. Reeds in 1933 legde drs. De Wit zijn doctoraal examen af aan de V.U. Hij was enjge jven .werkzaam als psycho loog aan de Stichting .voor Geestelijke Volksgezondheid in Noord-Holland en werd in 1957 benoemd tot ajdunct-di- recteur van ;ftet Paedolögiselv Instituut. In zijn stellmgen brengt drs. De Wit naar voren dat de slagzin „Het slecht ste pleeggezin is altijd nog beter dan de beste inrichting" in zijn generali serende formulering onjuist is. Ook maakt hij bezwaar tegen de te lage financiële vergoeding die het rijk toekent voor de verzorging van kinderen. Hij is een voorstander van de oprichting van la gere scholen voor begaafde kinderen en hij besluit met de niet belangrijke maar wel interessante uitspraak dat het aanbeveling verdient op recepties in plaats van „aperitiefs" wijn te serve- Vriendsehapsmanifestatie NederlandIsraël (Van een onzer medewerkers) Maandag 18 juni belegt het comité voor Nederland van de State of Israel Bond een grote landelijke vriendschaps manifestatie waar onder meer de Is raëlische minister Mosje Dayan het woord zal voeren. Samen met prof. dr. M. A. Beek. hoogleraar aan de universi teit van Amsterdam zal hij spreken over „Israël en onze universiteit." Prof, dr. C. L. Patijn zal spreken over „Is raël en Europa." Tevens zal spreken de rooms-katholiek dr. A. C. Ramselaar, president van het aartsbisschoppelijk Klein Seminarie te Apeldoorn. Zijn on derwerp is „Israël en de hongerende we reld." het als zijn taak het heimwee naar de tijd van voor de oorlog te doorbreken. Hig is eveneens van mening dat het evangelie in een socialistische maat schappij misschien niet zo vrij verkon digd kan worden als in een democrati sche. Het moet evenwel in overeenstem ming met de realiteit opnieuw geïnter preteerd worden. De Praagse theoloog beschouwt com munisme en atheïsme niet als identiek en is van mening dat de communist door het getuigenis van de christen van atheïsme bevrijd kan worden. „Zolang echter de communistische mens als e doodsvijand beschouwen, kunnen daar niet mee beginnen." ait er voor christenen ln een com munistische maatschappij „bepaalde moeilijkheden" bestaan, verzweeg hij niet. Het coimunisme ziet in de gods dienst vaak een strijdmiddel en een on- derdeel van de „oude maatschappij". Derhalve is men van mening dat met de oude matschappij ook het christen dom te niet moet worden gedaan. Juist daarom is het volgens Hromadka de taak van een christen de communist door geloof en getuigenis tot een dis cussie te dwingen. „We moeten hem duidelijk maken dat het geloof een dy namische kracht Is. waardor onze nieu we maatschappij bevrijd en tegen ineen storting beschermd kan worden. Als we echter niet ln het evangelie geloven hoeft de communist en atheïst gelijk.". Er zijn er veel in zijn land die alleen omdat de comunisten niet geloven een geloof belijden. Dierenbescherming wil kikvors redden De Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren heeft een schrijven gericht aan de minister van landbouw en visserij, waarin gezegd wordt dat. de vereniging kennis heefl genomen van een door de bewinds- man ingediend ontwerp van wet hoi- dende intrekking van de mollen-, egels- en kikvorsenwet. Inzonderheid ten aanzien van de kikvors, zo zegt het schrijven, geeft deze intrekking van bescherming bij ons aanleiding tot grote ongerustheid. Het adres zegt dat het niet alleen gaat om de bescherming van een voor de landbouw nuttig geoordeelde dier soort. Er is aan die bescherming ook een ethisch aspect verbonden, aldus de vereniging, „en wij zijn van oordeel dat het tot de taak blijft behoren van de centrale overheid om de belangen van de kikvors te behartigen". In de memorie van toelichting wordt gezegd: „het is moeilijk te voorspellen of in de huidige omstandigheden een opheffing van de bescherming zou lei den tot een hernieuwde vervolging van dc kikvors door de mens, zoals deze vroeger plaats vond in verband met de uitvoer van kikvorsen ten behoeve van Parijse restaurants". Het gevaar nu is tamelijk groot, dat opheffing van de bescherming niet al leen weer tot hernieuwde uitvoer zal leiden, doch ook tot consumptie van kikvorsen in Nederlandse restaurants". „Wie er mee bekend is", zo vervolgt de vereniging, „hoeveel wreedheid met de verkrijging van kikkerbillen gaat ge paard, zal het met ons eens moeten zijn. dat om humanitaire redenen ons land op dit gebied geen stap achteruit zal moeten doen. Opheffing van be scherming van de kikvors achten wij daarom in strijd met de belangen van dierenbescherming. Vraag: Als iemand bij testament paling moest losrukken. De rust werd en legaat van 3000 nalaat, moet dan pas hersteld nadat politie en militairen de ook krachtiger op- den uitbetaald of moeten eerst schulden worden afgelost .Antwoord: De rechten van de schuld eisers gaan voor. Men mag niet meer vermaken dan men zelf bezit. Als het straffen veroordeeld, legaat is uitbetaald en de schuld nog jaar begenadigd, niet is voldaan, bestaat er altijd een Het gevolg was kans dat de schuldeiser de legataris aanspreekt en dat zou een onaangena- P| me verrassing zijn voor iemand, die Ligthart heeft wel geschreven men juist een plezier wil doen. Vraag: Er is een barst gekomen mijn aquari kan ik het Antwoord: U kunt dit doen met ge- kastemakerslijm, gekookt hard optraden, waarbij vele slachtof- gebeurt dit al lang niet fers vielen. Ongetwijfeld was de werk loosheid en armoede der bevolking een der diepere oorzaken. Vierentwintig werden tot zware gevangenis- omdat het kweken niet meer loont, yoghurt beter en smakelijker kan wor den gekocht. Het waren geen plantjes, maar een soort bacteriën. Yoghurt binnen het kunt u zelf bereiden door gekochte yoghurt te mengen met gewone melk nogal hoge tempera- deze onder justitie tegen de tuur van 40 graden Celsius' jonge socialistische beweging. Jan laten staan. Van^dit^ mengsel kunt u beweren dat Brieven, die niet voorzien zijn in naam en adres, kunnen niet beantwoord worden. Geheimhou ding verzekerd. Vragen, die niet onderling met elkaar verband houden, moeten in afzonderlijke brieven worden gesteld. „Bokkebekken", de zg. koningen de Jordaan en vurige oranjeklanten, echter glas en beton. Hoe die ook bij deze ongeregeldheden be- mindei waterdicht maken? trokken waren. Bekend was nog het beter of voordeliger „Zeven bokkebekken wilden paling deel gebruiken um meuwc naam Apc yoghurt tc maken. Het resultaat geeft voorstelle echter een reeks mislukkingen of een slig iSSS" Pf" houden. Een echte Apol heeft or vnnr o le- goede waarde het tekentje voor de Apol op uw schilderij een n moet laar men dient zeer ern-. mogelijkheid rekening te geroomde melk. Ook kunt u hiervoor trekken, toen kwam de inspecteur waterglas gebruiken, maar dan moet u het aquarium eerst leeg en goed droog maken. Voorts kunt het glas goed droog is. De nagellak het leven moet eveneens goed drogen, voordat moordenaar u het aquarium weer met water vult. Tenslotte kunt u onzichtbaar lijmen met op een ijzeren lepel Vraag: Al enkele malen heb ik ge hoord, dat er vroeger in Amsterdam een palingoproer moet zijn geweest. Waar het precies over ging wei niet meer. maar ik geloof, dat een hoofdonderwijzer de leiding had. Hel moet ongeveer 90 jaar geleden geweest .plantje" kan heipep Vraag: Wij hebben een schilderij in |M' winterge- bezit voorstellende De schilder van dit doek maar voor deze naam staat een klein iTi'i. °-° 2c6g®n hoe tekentje, waaruit ik echter geen letter afdruk kan opmaken. Heeft dit doek nog bij zondere waarde? Mijn vader heeft het schilderij ongeveer zestig jaar geleden gekocht en toen was het doek ook niet 1960 Maar dat wil zeg gen dat er nog altijd 24 plaatselijke Kerken niet meewerken. Maar als il geestelijk men meewerkt is het er soms ook na. *250 ambt voor de vrouw meer in overeen- blijkt uit een van de statistieken. In de M _P «t,iHont>n in de theologie stemming zou zijn met het Nieuwe Ge-eformeerde Ker> kent men drie I Antwoord: Het Palingoproer brak op heffing Men verdacht dat m 1970 relds ^OO Testament geslachten, mannelijk, vrouwelijk en 25 en 26 juli 1886 uit in de Jordaan h.m «htrfiM aan de Theologische Hoge-: leder voorstel moet volgens de Fin- „geslaaht niet vermeld" Gelukkig ech- doordat vele Jordaners zich wilden «rhnol tullen hebben beëindigd Al de- se wet door de algemene vergadering ter is dat waarschijnlijk het enige getal vermaken met het reeds in 1890 verbo- wouwtn z4n nu wïrttMm all |odi- met een meerderheid van drie-vierde dat daling ve-toonde. Van deze groep den palingtrekken Dit wrede volksver d'ensXTsres ot eïnmSw.cWl. van de stemmen worden aangenomen waren er in 1959 aan belijdende leden maak bestond daaruit, dat men eer zij lijn ingeschakeld voor het werk!Daarna komt het in het parlement. 145.158, in 1960 waren het er 44.303. iaan een touw vastgebonden glibberige sneed het touwtje deur". In elk geval zicht, op doek geschilderd met is ieder het erover eens, dat de zaak ker bruine lijst eromheen, gebruik verkeerd en ontaktvol werd aange- Vraag: Kunt Balthasar "Gerarts, prins Willem van Oranje, geëindigd is? Antwoord: Hij werd kort na de gesmolten moord gegrepen, op de pijnbank ge bracht en op de markt van Delft ge dood. Zijn hoofd werd op een staak ge plaatst achter de woning van de Prins Hendrik) Apol leefde en de stukken van zijn in vieren ge- weet ik deeld lichaam aan de bolwerken op gehangen. Het hoofd werd gestolen en naar Keulen gebracht, waar het als re likwie vereerd werd Een poging tot zaligverklaring slaagde niet. maar Phi lips II beloonde de familie met ver- kopie is natuur lijk veel en veel minder waard, maar behoeft daarom als wandversiering niet te versmaden te zijn. Vraag: In mijn bezit is een schilder stuk van de Franse schilder Jules Elie Apoh Delaunay. een damesportret. Hoeveel dit waard zijn? Hierbij stuur ik de dc beschrijving. Antwoord: Het is buitengewoon moeilijk in geld uit te drukken wat een schilderij waard zal zijn. Zoals u weet worden op het ogenblik op de veilingen hoge prijzen voor goede 1850 tot 1936 en was een bekende Nederlandse land schapsschilder, van wie in tal van werken aanwezig zijn. Er zijn Maar... als De- wintergezichten die aan Willem Vraag: Vroeger war het bezit van een zg. Zou het mogelijk zijn ïn wij thuis in yoghurtplantje. laar aan te kn- verscheidene van hem bekend nageschilderd (gekopieerd) neerde men met „n Apol' wat bete kende: naar Apol. Deze n werd dikwijls zo klein gezet, dat deze haast niet als loven zeker, dat het door u' bèd'oefde zodanig te herkennen -•- iroo launay spreekt, bedoelt men een werk van de Franse schilder Robert Delau- - nay. die van 1885 tot 1941 heeft geleefd *en ook vele Jules Elie Delaunay is minder be- Vc kend. Maar dit neemt niet weg. da! de j toch damesportret een kostbaar stuk voldoende bleek om te voorkomen, dat Wilt u zekerheid hebben, dan die het schilderij kopieerde, raadzaam het schilderij eens te laten V»l<p h.nrftpVontn. lr„„ taxeren door een t<? goeder naam e„ faam bekend staande kunsthandelaar, i y?

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2