Beter brood, broodnodig Blad WELTERUSTEN, WeetUwatuwhuishoudingkost? 0pen briel WE ETEN ER STEEDS MINDER VAN, DAAROM: Zelfbediening, ZIT zondag; ZATERDAG 9 JUNI 1962 In Tiel weten ze nu hoe 't smaken kan We zeggen het 'bijna gedach teloos: een halfje wit en een halfje krop alstublieft. Want wat is een simpeler aankoop dan dat wit en dat 'bruin uit de kar van onze bakker? 's Zater dags denken we misschien eens aan een extraatje in de vorm van een krentenbrood, kadet jes nemen we als we een dag uit gaan of bezoek krijgen, maar daarmee is de kous dan ook finaal af. Immers, wat is gewoner dan brood? Hooguit sta je er met je .twee halfjes nog in je hand op de deurmat eens letterlijk bij stil als je net van vakantie uit Frankrijk komt en je (heel eventjes) heimwee krijgt naar dat knapperige stok brood, maar voor de rest? La ten u en ik het maar toegeven: voor de rest is niet in de eer ste plaats ons dagelijks brood, maar vooral wat er op zit het belangrijkst.... Brood is brood, punt uit. Dit mogen u en ik dan met el kaar eens zijn: laten we dit ech ter nóóit hardop in het Betuwse Nog nooit heeft de bezorger zó'n heus gehad. VAN BLOEM EN PLANT Misschien hebt u wel eens gehoord dat het mogelijk is planten te kweken zonder aarde. In la boratoria en op som mige kwekerijen heeft men reeds lang cultures in grind bakken, waardoor een voedseloplossing gevoerd wordt. Met anjers en tomaten zijn heel goede re sultaten bereikt. Maar voor onze ka merplanten is deze methode nog weinig verbreid in ons land, in tegenstelling tot Duitsland, Zwitser land, Oostenrijk en Italië, alsook de Verenigde Staten, waar men er zó zeer mee vertrouwd is, dat er speciale tijd schriften op dat ge bied worden uitge geven. Het is dan ook voor vele plan ten een ideale kweekwijze en voor de verzorgster uiterst gemakkelijk, omdat de plant zich zelf bedient en slechts om de 3 a 4 nieuwe voedselop lossing voorzien be hoeft te worden. De hydropotten, die wij er voor nodig hebben, zijn hier nog schaars verkrijgbaar. Ze worden uit Zwitserland geïm porteerd in verschillende ma ten. Het materiaal is groen glas. sierlijk van vorm, met een bijpassende plastic filter, met gaatjes in de bodem, die op de rand past en waarin de plant wordt gezet. Jonge planten Voor dit doel neemt u altijd jonge planten, die nog gemak- kelijk kunnen omschakelen en in volle gróei zijn. Ze worden uit de pot genomen en geheel van aarde ontdaan. In lauw water de laatste resten uit spoelen. Daarna zet u de plant in het inzetpotje, zó dat de wortels door de gaatjes naar beneden hangen. De fil ter wordt dan aangevuld met grove kiezel, zodat het plant- je vast staat. Het gebruik van grof grind is te verkiezen bo ven fijn materiaal, omdat het meer lucht doorlaat. De pot zelf wordt met lauw water ge vuld. waarin voedingstabletten worden opgelost. Deze zijn in buisjes bij de potten verkrijg- baar. Afhankelijk van het merk worden 1 a 2 tabletten per liter water gebruikt, maar de allereerste keer geeft men de halve hoeveelheid om de plant te wennen. De gebruiks aanwijzing is op de verpak king aangegeven. Om een goe de opname te verzekeren wordt het tablet wel even van te voren in een klein beetje lauw water geweekt en dan tussen de vingers fijn gewre- het water toege- ook voor planten Een plantencombinatie van galt plant, krulvaren en klimop hydropot. water een luchtlaag te houden van 3 centimeter. Het is vol doende als een vierde van de wortels in het water hangt. Na deze behandeling is de plant verder self-supporting. Ze zorgt voor zich zelf en door de vele verdamping rondom, gaat ze zich goed ontwikkelen. Na 3 4 weken krijgt ze de normale portie voedingstablet ten. Het water wordt eerst ververst en de pot met een beetje schuurmiddel van bin nen gereinigd. Aan de plant in de filter wordt niets gedaan. Hoogstens worden de wortels, d«e met groene algen be groeid zijn, even lauw afge spoeld vóór ze in de verse op lossing worden gezet. In een grote pot kunnen ook verschillende planten gecom bineerd worden, bijvoorbeeld een hoge groeier, een middel hoge en een rankend soort. Planten die inmiddels met goede resultaten beproefd werden, zijn o.a. Anthurium (Camingoplant), Abutilon, Hoya carnosa (wasbloem). Luchtlaag aronskelk, vlijtig Liesje, San- sevieria, alle Philodendrons, Monstera (gatenplant), Fatsia (vingerplant». Fatshedera, Pe- peromia, Scindapsus, Nephro- lepis (ikrulvaren), Dracaena, Ficus australis en diverse klimopsoorten. Voorjaar en zomer is de beste tijd om dit experiment te beginnen en als u straks met vacantie gaat behoeft u geen zorgen te hebben A. C. MULLER-IDZERDA. Tiel beweren, want zoals wij reeds in een deel van onze edities meldden is de kans dan groot, dat een enthousiaste Tielenaar ons bij de arm neemt, een bak- kerszaak indaiwt en ons uitdaagt met een „moet u eens proeven". En als we die uitdaging aanne men, durf ik u zeggen dat we dan beschaamd het hoofd gaan buigen en met de kruimels nog op de lip pen zullen mompelen: ,,zulk brood nog nooit gegeten te hebben". Die zelfde Tielenaar zal ons dan vol daan aankijken en weten: in mijn gemeente wordt op het ogenblik het beste en lekkerste brood van Nederland gebakken én met enthousiasme verkocht. De 'viktorie Want in Tiel, zo moet u weten, zijn het gewone halfje wit en dat krop-broodije verheven tot bak- kersprodukten, zoals die in ons land maar weinig te vinden zijn. Tenzij van uit Tiel de viktorie be gint en wat daar in de afgelopen drie maanden is bereikt, ook zal doordringen in andere bakkerij en. Dan, ja dan gaan wij als huisvrouwen eens uitgebreid in 's bakkers kar kijken om welbe wust een keus te doen uit brood met een hoofdleter. De bezorger zal met een royaal gebaar op zijn uitgebreide en smakelijke keus wijzen en de bakker gaat zioh nog meer vakman voelen, doch het meest ingenomen zal zonder twij fel de Nederlandse Vereniging van Meelfabrikanten zijn. Het is namelijk deze vereniging geweest, die in nauwe samenwerking met de Nederlandse Bakkerij Stich ting de Tielenaren «hans een bes te boterham doet eten. Hun boterham Nu nemen we onmiddellijk aan, dat mensen die veel met meel en bakken te maken hebben, niet al leen de Tielse ingezetenen, maar ons allemaal die goede boterham van harte gunnen. Aan de ande re kant is het uiteraard ook zo, dat óns dagelijks brood en voor al de mate, waarin we het kopen, heel veel te maken heeft met de boterham van meelfabrikanten en eigenaren van bakkersbedrijven... Daar het met dat brood van ons oiet zó best gaat en we met z'n allen als Nederlanders elk jaar steeds minder brood eten kwam ook die boterham wat in het ge- fabrikanten hier heeft gevoerd. Tiel was namelijk uitgekozen om in- de maanden maart, april en mei als proefstad te fungeren voor een ruim opgezette actie, waar bij alles om brood draaide. Wat er al niet ondernomen is in de vorm van enquêtes, overleg met de huisvrouwen het stimuleren van de ibakkers, vooral het verbe teren van de kwaliteit en uitbrei ding van het assortiment, ver koopinstructies aan de Tielse bakkersvrouiwen en het andere winkelpersoneel, het verspreiden van niet minder dan zes kran ten... zelden zal een stad zó bij brood en (mee)spelen met een ac tie hebben geleefd. Drie nieuwe Het resultaat is er dan ook naar. Er zijn zelfs drie nieuwe broodsoorten ..uitgevonden" want naast de gloednieuwe Tielse bol kwam er het voorgebakken brood, dat rustig een dag of drie a vier in de trommel kan blij ven liggen, dan vijf minuutjes de oven van het keukenfornuis in gaat om er dan als een knappend vers brood uit te komen. Nummer drie is het zogenaamde ontbijt- brood. wit met een iets hoger vetgehalte en door de verpakking in plastic 's maandagsmorgen nog even geurig als bij aankoop. Nog belangrijker zijn de verkoop resultaten. Klein brood (kadetjes, puntjes en verschillende andere broodjes) steeg de eerste proef- maand met 21 pet., de tweede maand met 33 pet. en de eerste helft van de derde maand zelfs met 42 pet. in de kopende belang stelling! Bovendien hebben op het ogenblik heel wat Tielse huisvrou wen er wel een dubbeltje per brood meer voor over om de bak ker voor al zijn moeite met ex tra fijne produkten voor de dag te komen, te honoreren. Al met al is deze actie dus geslaagd. De initiatiefnemende vereniging kan tevreden zijn; in de eerste plaats om het thans geleverde bewijs dat ons brood veel. maar dan ook veel beter kan zijn en daarnaast om de hierboven aangehaalde verkoopcijfers. Broodnodig Afgezien van de nu eenmaal duidelijk commerciële achter grond van deze proefactie, leek ons deze campagne toch wel eni ge (kranten)regels waard. Omdat we als twee-maal-per-dag-brood etende Nederlanders wellicht kunnen profiteren van een der belangrijkste resultaten; lekker brood, zodat niemand meer met heimwee aan die Franse stokken hoeft te denken. Dus hopen we dat i i niet i Tiel hoeven trekken om het aan „den monde" te onder vinden... Van een procf-stad naar een proef-land lijkt ons in letter lijk zin broodnodig... <~öia lezing antwoord op uw vraag broodverbruilk (2 pet. per jaar!) een halt toe te roepen. Een daling 0.m. veroorzaakt door onze wel- vaarts-gevoelens, die ons meer aan luxere dingen-oim-te-eten dan gewoon brood" doen denken. Andere economische factoren spe len bij die teruggang uiteraard ook wel een rol, doah die welvaart is wel een van de hoofd-schuldi- 't Is weer best Hoe dan ook: we moeten er iets aan doen, was de mening van genoemde vereniging. Om nu met „Eet meer brood" of „Het brood is weer best" op het piibliciteits- front tevoorschijn te komen, leek een beetje al te riskant. Want het brood is in Nederland niet zo best, althans het kan beter. Dat de Stichting zioh primair als taak heeft gesteld het beste brood te bieden, wat er maar gebakken kan worden, is een naar ons ge voel reëel én gelukkig initiatief, omdat brood nu eenmaal een be langrijk voedingsmiddel is in ons land. Van alle Westeuropese lan den is het onze namelijk het enige 1.e. een van de weinige, die er twee broodmaaltijden per dag op na houdt. Waarom dan niet die broodmaaltijd zo smakelijk mo gelijk gemaakt, niet alleen door mididel van beleg, maar vooral door het brood zelf? De bakkers hebben er plezier Als u en ik eens een (heel eer lijk!) antwoord moesten geven op de vraag: „Weet u wat uw huis houding kost?", dan zouden we misschien even aarzelen, of het bedrag opnoemen, dat we maan delijks dan wel per week vanuit de salaris-enveloppe naar ons huishoudpotje overhevelen. Maar daarmee zijn we er nog niet. Want als we al zou het maar voor de aardigheid zijn eens na zouden gaan waar Iedere, maar dan ook iedere cent blijft, W///A///A/W//////////////////// Klachten-bus aan winkelgevel „Heeft u klachten? Deponeer ze in dit kastje". Het is vast een winkelier met durf en veel goede wil, die deze uitnodigende woorden (met dat kastje er uiteraard bij) aan de gevel van zijn zaak ergens in Noord-Duits- land heeft opgehangen. Dat de in zijn winkel kopende vrouwen de uitnodiging niet in de wind slaan, blijkt wel uit de dagelijk se „bus-llchtlng". Soms kan de eigenaar er 's avonds wel tien tot twintig briefjes met van alles er op uit zijn kastje halen. Er zitten wel eens anonieme geschriftjes bij met minder prettige mededelin gen. zoals waarschuwingen tegen prijswoeker. Die neemt hij dan maar voor wat ze zijn als hij andere briefjes openvouwt met allerlei wenken en prak tische tips. Die volgt hij. zo mogelijk, dan ook prompt op, zoals b.v. het verzoek in een be paalde drukke afdeling een extra kassa in te schakelen als een rij klanten geduldig met de por temonnee staat te wachten. Of de vraag om een wat uitgebrei der voorlichting bij de aanschaf van een prijzig artikel. „Mijn klanten hoeven geen blad voor de mond te nemen als ze iets op de service of de prijzen heb ben aan te merken" is zijn stel lige mening. Een nogal gezonde mening, lijkt oqs toe, waar zo wel de zakenman zelf, als zijn klanten alleen maar mee ge diend zijn. Nu kan 't best zijn, dat u zo'n „aardigheidje" niet nodig hebt, omdat u a al jaren alles tot op de punt komma opschrijft of b zo uit uw hoofd wel weet waar de knellende knooppunten van de eindjes zitten. Aan de duizenden en-één (die laatste ben ik...) huisvrouwen, die evenwel niet zo kas-bijhouderig zijn, maar toch die vraag belangrijk vinden, heeft het Gezinsbegrotings-instituut nu gedacht. Op het programma, dat dit instituut zojuist voor het sei zoen 1962-'63 heeft uitgegeven, komt namelijk niet alleen die vraag voor, maar wordt de zeker heid gegeven, dat het antwoord via een lezing ook te krijgen is. Het is overigens maar een van de verschillende actuele onderwerpen van het Gezinsbegrotingsinsti- tuut. Men zou b.v. het „Weet u wat uw huishouding kost?" kun nen combineren met de lezing „Modern financieren". Dan komt men heel goed aan de weet hoe men het beste een financieel „zelfportret" kan maken via het bijhouden van een kasboek én wat de huisvrouw kan onderne men als de gezinsfinanciën haar (letterlijk) uit de hand lopen. De ze lezingen kunnen bij het insti tuut worden aangevraagd, evenals dat het geval is met „Wat is de invloed van de zogenaamde vaste lasten op het gezinsbudget", waarover ook al een deskundige wil komen praten. De aanschaf van moderne apparaten in de huis houding zeker ook aktueel is al evenmin vergeten, terwijl alleenstaanden zonder twijfel ge ïnteresseerd zullen zijn in „Mo derne financiering van de één persoonshuishouding". Andere onderwerpen zijn nog „Krediet systemen voor de huishouding", „De huisvrouw en haar inkopen", financiële regelingen met de kin deren en vooral voor het platte land „Financiering in het boeren gezin". Aanstaande ouders zijn ook niet vergeten en de overscha keling van een week- naar een maandinkomen staat eveneens op het programma. Iedere (vrouwen) vereniging kan een deskundige van het Gezlns- begrotlngslnstltuut uitnodigen voor een van deze zeker Interessante onderwerpen. Voor bestuursle den: het adres is postbus 1046, Rotterdam. met papillotjes in uw haar Met name door het gebruik van grote rollers, al of niet met een borsteltje erin, is zoals laatst al geschreven, de doe-het-zelf rage sinds geruime tijd ook naar het gebied der haarmode overgespron gen. Ontelbaar Is het aantal vrou wen, dat om de zoveel dagen haar hoofd onder de douche of kraan steekt om na het wassen zelf kapster te gaan spelen. Met een beetje handigheid en de assistentie van een verstevi gingslotion, een elektrische haar droger en de krulspelden komen we een heel eind. Niet altijd lukt zo'n amateur-watergolf even goed en dan moet het kwijnende kap sel worden opgehaald door het een nachtje in de krullers te zet ten. Zo'n nachtje op krulspelden is voor menige vrouw ronduit een ramp. want het betekent voor het moede hoofd soms meer ón- rust dan rust.... Waarom in een dergelijk geval niet teruggegrepen naar de ouderwetse papillotjes methode? De papillotten maken we zelf: toilet-tissues ofwel pa pieren zakdoekjes worden samen gevouwen tot een breedte van on geveer drie centimeter en ver volgens opgerold tot stevige „staafjes". Om die papieren krul lers wordt het haar gedraaid, we zetten de zaak met een schuif speldje vast met als resultaat een ongestoorde nachtrust en de vol gende morgen toch een pracht- hoofd. En mochten er in huise lijke kring ernstige bezwaren be staan tegen „een vrouw met pa pillotjes" dan kunt u het argu ment aandragen dat zelfs een be roemde filmster, die „onmoge lijk" haar heeft zelfs iédere nacht gekrulspeld en wel het bed in stapt. Ze heeft zulks in een in terview uitgebreid bekend, daar mee mede-slachtoffers een hart onder de riem stekend.... Tielse bol naar de plaats, waar dit initiatief geniet, dan komen we daan- aan de gevels van de Tielse bakkerijen grote mooi hou ten borden tegen waarin met keurige letters de slogan „U hebt het brood nodig" is gesneden. Doch dat niet alleen: achter de winkelruiten zien we op een zeer attractieve manier alle mogelijke broodsoorten In alle maten en gewichten geëtaleerd en school kinderen vertellen ons hoe zij op de verjaardag van hun onderwij zer allemaal een „Tielse bol" als tractatie kregen: een heer- broodje met knlsterende kan- XI Dit zijn sledhts drie voorbeel den uit de grootscheepse campag ne, die de verenigdrag van meel- rpOEN Ik de vorige week tegen de vragen omtrent de ge huwde werkende vrouw aankeek want meer is er eigenlijk niet gebeurd heb ik met opzet iets weggelaten. Dat was een vraag die veel verder reikte dan het gewone, maar toch nog belangrij ke: kan een gehuwde vrouw hui ten haar huls werkelijk een taak aanvatten. Nee. deze vraag ging dieper en gooide iets omver dat voor de meeste onzer als Iets vanzelfsprekends wordt be schouwd. De briefschrijfster in kwestie had het ongeveer zo ge formuleerd: ls het eigenlijk niet dwaas dat de vrouw als zij huwt, autoanatisch een „baan" krijgt, geheel met voorbijzien van haar bekwaamheden? Of zij koken kan of niet, of zij het leuk vindt of niet, hup, de keuken in. En ra men zemen, vooTuit. En de bed den alstublieft! Om van wassen, strijken en naaien maar niet te spreken, want schrijfster wil ge woon niet geloven dat ledereen voor deze zaken mét haar handte kening op het register van de Burgerlijke Stand plotsklaps ge knipt ls. 7E moesten de mannen eens dwingen allemaal goed te kunnen timmeren zodra zij ge huwd zijn", roept zij verontwaar digd uit, „je zou wat horen!" Nu ja, wordt dan tegengewor pen, (want zij heeft deze mening niet onder stoelen of banken ge stoken), dat wéét je als je trouwt, en als je geen zorg op je wilt ne men, moet je niet trouwen. „On zin", aldus mijn briefschrijfster. ,,Ik wil de liefde niet missen, en ik wóJ ook het huwelijk, mijn man en de kinderen, ik zou niet we ten waarom niet. Maar waarom ik dan opeens ook goed zou moe ten zijn in die afgrijselijke huis houding, is mij een raadsel." Hoor eens. Ut kan je hierop maar een zeer persoonlijk ant woord geven. Natuurlijk heb je. redenerend, gelijk. Het leven is echter niet alleen een rationeel be toog. Zo is: huishouden, alleen, echt niets. Verzorgen is ook zórg hebben. En als je nu toch tot de kern van de zaak wilt doordrin- alles wat zij inhoudt, aan je wijze worden zijn. van uitdrukken, je „vermogens" SHSÖ «ra ™=r ook heel veel dingen onuitstaan baar, b.v. het trieste vuilworden der ramen telkens als ik ze zo beeldig schoon heb. Trouwens al -y®, v*"t het vuil worden is irritant Fn M ae zijn vasi het vuil worden is irritant. En het opeten. Zeg je nu: ik kan het niet zo ver brengen dat ik voor dat vluchtige gedoe mij inspan, laat staan een creatie maak, nu, doe dan als ik, maak het onmiddel lijk aan je ondergeschikt. Hang dus b.v. niet tegen de huishou ding aan, maar sta vroeg op en doe hem, dan is hij je nooit tot last. Zeem niet uren ramen, maar doe telkens een stukje, b.v. als je het eten hebt opstaan. Wat ande ren zeggen, interesseert je toch niet. En nu gaan kijken wat je in de overgeschoten tijd kimt doen. Lukt het je dan nog niet je pro bleem op te lossen, dan moet ik zeggen: voorlopig wil het niet be ter in Europa. Zong is inderdaad iets dat we bij ons huwelijk op ons nemen. En in zekere zin is de vrouw in deze materie onbe schermd. Er is niets geregeld over haar verplichtingen, inderdaad. ontstellend veel meegegeven dat lïen^®- dezelfde kwaliteiten natuur lijk, daar twijfel ik niet aan het dan wel precies hetzelf- n zeker niet. Man- weer afgetrokken wat hij niét kan. Nee. alles, onze omstandig heden, gezondheid, financiën, ons huis, de grootte van ons gezin, de richting die ons leven neemt en de riohting die wij het willen feven, dat alles en veel meer, ïent harmonisch in onze persoon te worden verwerkt, zodat ieder die je ziet zegt: dat is nu pre cies wat JIJ zoudt doen. Wie dat kan, is een rijk mens. En een vrouw die die mogelijk heid ziet, voelt de dikwijls ver meende kluisters en banden weg vallen. Een ander aspect. Er wordt in deze tijd veel gesproken Geen inhakertjes, noch Iets aan te vullen deze week dus gelijk maar begonnen met MKD1( IJ>E\ INNEMEN Als u geruime tijd pillen of druppels moet slikken, zal het u wel eens overkomen, dat u niet meer weet of u die drup pels nu wél, of niet hebt in8®- nomen. Mevrouw S. te O. heeft daar een foefje op. Prik drie spelden op de kprk van het flesje, neem er steeds een tje af als u de medicijnen heeft geslikt en u ziet zo of u «w portie hebt gehad. PAS BREIEN Bij het breien van een ron de pas op een flinke maat trui. glijden heel vaak de steken van de naald. Doet u echter vlak onder de pennen een elas tiekje om het breiwerk, dan heeft u daar geen last meer van, is de ervaring van me vrouw A. Smit-Brouwer uit Den Haag. TE GROTE BLOEMPOT Een sierpot, die voor uw plant aan de te grote kant is, kunt u heel goed op maat ma ken door er een laagje grind in te doen. Bovendien zijn die steentjes wel goed voor plant, omdat die nu niet gemakkelijk en ongemerkt met z'n „voeten" in het wa ter staat, aldus mevrouw A. A. van den Berg-de Kogel uit Voorschoten. Tijdens het vuur van gesprek deed iemand, die bij een onzer lezeressen op be zoek was, een stukje van het chocolaatje bij de thee uit de mond op fc'n lichtgrijze pan talon belanden. De gastvrouw kwam niet direkt met lauw water enzo aandragen, maar adviseerde de vlek te laten drogen. Daarna werd het vlekje ingewreven met een pijpje schoolkrijt en wegge- borsteld met een stukje (schoon) schuimplastic. Na dit nog een keer herhaald te heb- I ben, was er niets meer van de vlek te zien. AQUARIUM EN THEEPOT Twee ideetjes van me vrouw J. Trom per uit Hoog vliet. In de eerste plaats wil zij doongeven dat een aq rium zich uitstekend schoonmaken met een plastic pannespons en ten tweede dat het afgebroken knopje zich be ter op thee- of koffiepot laat lijmen als het gaatje met een stukje van ccn lucifers houtje wordt opgevuld. STOPVERF WEGHALEN Het is vaak moeilijk har de stbpverf van een stuk ven sterglas te halen. Zit u er mee dan neemt u wat kalk, groe ne zeep, soda en water, maakt daar een papje van en weekt er de stopverf in. De heer H. Lems uit Spijkenisse garandeert u, dat u het er na het weken bijzonder ge makkelijk afkrijgt, OVEn SCHOENEN Nog iets over schoenen. U wist natuurlijk al dat uw schoenen na het poetsen extra gaan glanzen als u ze opwrijft met een oude nylonkous. Maar was u er ook van op de hoog te, dat een paar druppels kof fie aan de schoensmeer toege voegd eveneens zeer .glanzen de resultaten heeft? Mevrouw De Groot-Wall ast uit Rotte r- sters, namelijk mejuffrouw C. Peters uit Dordrecht besluit deze rulbriek met eveneens e sohoenentip. Als u, zo zegt ze, de (binnenkant van kinder schoenen met paraffine be- smeert, slijten kousen en sok jes lang niet erg niet. ZO BLIJFT 'T ZITTEN nen „nemen" elkaar veel beter. £Yer Partl*erschap. Vormen wordt het een gifti- Maar zoals het nu schermt." En je dan direct ogen te stellen hoe de mocratische vrouw in die dus veel meer haar „recht" opeist en de zorg laat varen (man lief koopt niet alleen zelf zijn overhemden, maar wast ze ook) ook dikwijls een vrouw is die naarmate ze rechten wint, tussen de a 4 ue_ charmant, en heel goed ook Amerika" de heren- En als jij je beter voelt doet men geen moeite hem dui delijk te maken waarom men hem bepaalde tucht, orde, leefwijze op legt. Ook tussen man en vrouw was er sprake van gezag van de zijde van de man: hij wist het, en zij wist het minder, of later. Ik zeg dit nu even sterk genera liserend, natuurlijk had het le ven veel meer nuances, gelukkig wel! Als we nu echter van ver andering spreken en we bekijken die verandering eens goed, dan zien we daar waar winst geboekt is. niets veranderd in de ZORG. Gezag is altijd liefde, en in de eerste plaats liefde. En in zorg vindt liefde een natuurlijk uitdruk kingsvermogen. Ben ik minder ka meraad van mijn kinderen als ik in deze repetitie-tijd mdjn best doe een goed ritme in huis te be waren van eten. slapen, werken en ontspanning? De straffe regel van vroeger is er uit, maar ik heb rouw even goed en wellicht beter in orde, mijn achterhoofd ogen, en het doelbewuste streven er de moed goede stemming in te hou- Als stukje hansaplast charme verliest? Dat hoéft niet. nee. Maar ik ben er vast overtuigd dat daar steden en stad jes zijn die beheerst worden door ook niet verlaten moét" Natuur- dat dubbel werk. dat de zorg je niet veria- „MIUU11 rTC1 mijn smaak zonder geleerde woorden: omdat vroiw ben. wonde vingertop wil blijven zit ten, dan kunt u er een stuk- Je plastic kleellband omheen rollen. Mevrouw Van Hilton uit Wassenaar had daar pri ma resultaten mee. MET SPIRITUS Toen de gebroken wit le- I ren sohoenen van mejuffrouw D. Kicft uit Dalem zo vuil wa ren, dat ze zelfs met poetsen niet meer toonbaar gemaakt konden wordt, dacht deze le zeres: ik ga ze zwart verven. Daartoe deed zij ze eenst met spiritus af, dodh tot haar ver bazing knapten -ze juist door die spiritusbeurt zo op, dat zij al gauw van gedachten ver anderde. Na de spiritus ging er crème in dezelfde tint als de schoenen op het leer inplaats van zwarte. heeft deze lezeres nu haar eigei lichte schoenen, maar dai „als nieuw" schrijft ze erbij. VOOR DE BRIL I U moet voor het schoon maken van uw bril eens een stukje no-iron katoen (van een oud overhemd b.v.) gebrui ken, Het resultaat is uitste kend, weet mevrouw Neder- lof uit Rotterdam. EEN NETTE TAS Lijkt de inhoud van handtas op: „Uitzoeken maar, alles voor een dubbeltje?" vraagt mevrouw H. T. van der Pol-Huizenga uit Den Haag. Knip dan een stuk stevig kar ton iets kleiner dan uw tas, neem een stukje stof in de maat van het karton en naai hier verschillende zakjes op. Met deze van zakjes voorzie- lap overtrekt u het karton in Vrouwen die bedisselen wilt. ook goed. hoe de gemeente-penningen recht moeten komen, vrouwen in machtige clubs, altijd drukke, o bezige vrouwen die hun klei- et in je leven in te En als je dat nietX Ar - :d. niets op tegen, f >0 r je dat mét de zorgl :ns je verlaat, iets^""^ C ook iets eigens je verlaat, van je persoonlijkheid. i huishouding enkel verwisseld dingen die hij t u sdhuift daarna het geval krijgen een eigen plekje in een eigen vakje en u hebt een tas,, zo keurig als nooit tevo ren. Het voordeel erbij ls te vens. dat u dit losee geval ook j gemakkelijk in een andere Us gebruiken kunt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 15