Leger krijgt kapitaal, ons volk de rente EEN FIETS U bent gratis verzekerd tegen fouten MR NIETS! Domineeskinder en U krijgt van Agfa gratis advies een film natkuhtuzüN! Een woord voor vandaag Geref. mannenbond moet in oude spoor doorgaan M. van der Ven Chr. Nijverheidsonderwijs heeft eigen taak ridder O.N. m WUKPREDIKANT! s laat nu de camera's maar klikken Met Agfa-films loopt U geen enkel risico. Ze zijn perfect - er kèn niets misgaan! En als Uw camera niet goed is? Als U verkeerd belicht? Als U Uw toestel verkeerd hanteert? Als er een onge lukje gebeurt? Als zodoende meer dan de helft der opnamen mislukt is? Haal dan bi] Uw handelaar een inzendformulier en om de fouten te herstellen! De gratis Agfa Fotoverzekering geldt voor onderstaande films voor zover deze werden gekocht, opgenomen en ont wikkeld tussen 1 mei en 31 juli: AGFA ISOPAN FF 13 DIN AGFA ISOPAN F 17 DIN AGFA ISOPAN ISS 21 DIN AGFA ISOPAN RECORD KOOP DIE FILMS BIJ DE FOTOHANDELAAR HJ weet er het RJne ren f AGFA ISOPAN FF 13 DIN ook haarfijne details aterk wil kunnen vergroten. AGFA ISOPAN F 17 DIN film wilt hebben.' (Vooral voor kleinbecldcamere's du») AGFA ISOPAN ISS 21 DIN AGFA ISOPAN RECORD Lente-Kerst pot met 8 ton bordeau-rood van de Leger-kinderen. In het midden zwart-wit van het ra dio-orkest. Zo werd de avond een feest voor het oor en een feest voor En toen kwam het lang verbeide ogenblik. Meisjes en jongens van „Kracht en Vriendschap" droegen de provincievlaggen binnen. Achter hen volgde de reuzekerstpot die heel Ne derland maakte tot een volk van „pot tenkijkers". Uit Friesland bracht een kind melk, uit Groningen koek, uit Overijssel katoen, uit Drenthe olie, uit Utrecht paling, uit Gelderland fruit, uit Zuid-Holland kaas, uit Noord-Holland tulpen uit Limburg kolen, uit Noord- Brabant asperges en uit Zeeland aard appelen. Maar uit al die provincies kwamen bovendien de giften, die zoals de jongen zei het Leger kapitaal gaven, maar ons volk daarvan de rente. Feestelijk slot De actie „Doe wat terug" voor J het Leger des Heils heeft dus JJqq |J fjt 1 ei'lig ruim 8 ton opgebracht. Of om O precies te zijn ƒ801.757,53. En de (Vat ome kerkredsctie) droom van commandant W. F. Tr Palstra, een nieuw hoofdkwartier ZZf.ZTJZ'Z.Z voor „zijn" Leger kan in vervul ling gaan. Met dit bedrag heeft de meerderheid van het Neder landse volk er waren 264.500 gevers getoond het Leger niet alleen een goed hart toe te dragen, maar ook te willen hel pen bij de vervulling van zijn taak. „Zo kan het", zei de com mandant in zijn ontroerd dank woord, „een stukje van de totale frontlinie tegen de machten van het kwaad bezet houden." „Doe wat terug", was gisteravond het thema van de slotavond in het Haar lemse Concertgebouw. Het Leger deed wat, N.C.R.V.-medewerkers deden iets terug. Maar alle koren en musici uitten hun dankbaarheid jegens God, waarbij alleen het N.C.R.V.-Kinderkoor. met een overigens voortreffelijk gezongen volkslied over een spinnend wijf even uit de toon van geloof en dank baarheid viel. Het Stafmuziekcorps speelde, het ra dio Bachorkest antwoordde: de Jeugd- zangcompagnie zong; het N.C.R.V.-Kin- derkoor antwoordde; het -Jeugdkoor zong en het Heldria Meisjeskoor ant woordde. Men had het gevaar van een dergelijke opzet op de koop toe geno men dat de luisteraar en televisie-kij ker zou gaan vergelijken. Maar toen wij een violist van het Radio Bachor kest enthousiast zagen klappen na eeri stuk van het Stafmuziekcorps beseften we dat dat gevaar er gisteren niet was. Het was om en om en toch tegelijker- tijd samen en dat bleek overduidelijk toen zaal, zangers en musici het derde couplet van „Dankt, dankt nu allen God", inzetten. Het abstracte begrip „dankbaarheid" werd in dat lied con crete werkelijkheid. Zo kunnen slechts mensen zingen die omhoog hebben le ren zien, maar die ook samen iets heb ben mogen doen. Feestelijk Feestelijk was de zaal versierd met vlaggen van alle landen waar dit ure des-Leger zijn boodschap van Heil uit draagt in woord en daad, maar fees telijker werd het toen de zangers en musici hun plaatsen innamen. Links het marineblauw van de meisjesuni formen, rechts het Heldria-wit. Daar achter het wat harde blauw van de Beroepin gswerk NED. HERV. KERK GEREF. KERKEN TweaeUl te "s-Gravenhage-W.. wijk- rem. V: G. Hengeveld te Schoonebeek en Nagel te Brussel. 4INDERZIJDS Gealdermalscn: G. de Zeeuw te Ezinge GEREF KERKEN (VrUgem.) Beroepen te IJssealmuiden: M. Brandes te Daarlerveen: te Blokzijl (bij accl.): kand. S. Cnossen te Drachten. Advertentie ELKE DAG - 3 MAANDEN LANG (t/m 30 juni'62) heeft iedereen die een nieuwe fiets koopt, de kans diefiets(plus toebehoren) cadeau te krijgen DIT ZIJN DE WINNAARS VAN DE ACHTSTE WEEK ZATIROAG It Wtl da haar M. Gaardmk Albart Cu»p»tr»»t 1. Heojalo (o) MAANDAG 21 MEI •nat. J°n« tDui.tara-.c 13. Rhenan DINSDAG 22 MEI da Naar B. Hoat|a< WOENSDAG 23 MEI da SillMtrut 221. dan H»»j STAAT U HIER DE VOLGENDE WEEK BIJ? (vraag uw fietsenhandelaar inlichtingen) Jaarvergadering van Rem. Broederschap De algemene vergadering van de Re monstrantse Broederschap zal 15 en 16 juni te Hengelo (O) worden gehouden. Naast de huishoudelijke zaken komen aan de orde referaten van dr. H. J. Heering. rem. gerei, predikant te 's-Gravenhagc. over: Verkiezing. re ping. praedestinatie en van mevrot Went-v.d. Vring over: Getuigenis eredienst. VERANTWOORDELIJKHEID De voorzitter van de „Doe wat te- rug"-actie, mr. M. B. v. d. Werk, overhandigde de cheque met het grota bedrag aan de commandant die in zijn dankwoord zei: „We hebben ons rijk, heel rijk gevoeld te weten gedragen te worden door de sympathie van de meerderheid van ons volk... deze actie heeft veel meer tot stand gebracht dan enkel en alleen geld." Hij zag e! j een nieuw teken van vertrouwen oproept tot nog grotere toewijding, ijver en krachtsinspanning door de prediking van Jezus Christus en zoveel mogelijk dienstbetoon. „Zo kunnen we een klein stukje van de totale frontlinie tegen het kwaad bezet houden." Reeds nu kon commandant Palstra bekend maken dat een groot gedeelte van het geld gebruikt zal worden voor verbouw van het hoofdkwartier, op dat het Leger een beleids- en adminir stfatiecentrum zal hebben dat weer minstens 50 jaar mee kan. De rest van het bedrag zal besteed worden voor projecten in de vier divisies van het Leger namelijk Noord- Oost, Zuid en Centr aal-Nederland. Als Paulus in zijn eerste brief afscheid neemt van de Corin- thiërs, bindt hij hen nog een laatste waarschuwing op het hart. Hij zegt hen: „Blijft waakzaam, staat in het geloof, weest manlijk, weest sterk. Laat alles bij u in liefde toegaan" (1 Corinthe 16 13). Zo ziet men, sinds de zondeval is er niets nieuws onder de zon op het menselijk irlak. De woorden van Paulus hadden voor vandaag geschreven kunnen zijn. Want wat is er veranderd? De wereld van toen leefde evenzeer .onder druk en spanningen als de ivereld van nu. De machten der duisternis werkten toen even fanatiek als thans het geval is. Nee, de vermaningen en waarschuwingen van Paulus hebben niets aan kracht en actualiteit ingeboet. Paulus kende de wereld en Paulus kende de mens in al zijn zwakheid. Hij wist, dat zelfs het heerlijk uitzicht op een geopende hemel hem kan doen afdwalen en verre houden van het Woord van God. Daarom vermaant hij: Blijft waak zaam, staat in het geloof, weest manlijk, weest sterk. Het is een vermaning, die de eeuwen door de mens is voorgehouden. Het is een vermaning, waarmee we elkaar elke dag opnieuw kracht ih de strijd tegen de boze zouden moeten toewensen. CONSTANT DAMESRINGEN j Sierlijke dameshand... elegant ge- I baar. Flonkering van welgekozen sierring. Toonbeeld van individuele smaak. Een keus uit de uitgebreide CONSTANT- collectie. Vraag Uw juwelierdie wonderen i van vakmanschap: CONSTANT RINGEN I Daar is ook Uw ring! de producten Constant fabrieken uitsluitend via de erkende juweliers I (Van een onzer verslaggevers) Met grote opgewektheid heeft de Bond van Geref. Mannenver- eniginigen te Zeist zijn veertig jarig bestaan gevierd. Velen wa ren naar dit stichtse dorp waarin ook het bondsbureau staat gekomen om het feest mee te maken. Zij werden daar verwelkomd door de burgemees ter A. P. Korthals Altes. Reeds bij het begin van de sa ter het woord, waarbij hij met de verrassende mededeling kwam dat de heer M. van der Ven te Rot terdam, penningmeester van de jtin bilerende organisatie, benoemd was tot ridder in de orde van Oranje- Nassau. De heer Van der Ven fungeerde in J22 te Rotterdam als voorzitter in de oprichtingsvergadering. (Ook de andere nog levende oprichter, de heer R. Cou- lander. was te Zeist aanwezig). Ds. IJ. van der Zee te Castricum. die op deze bondsdag voor het laatst de- voorzittershamer hanteerde, meende dat de bond in het oude spoor voorwaarts dient te gaan. Daarmee is niet gezegd dat alles precies zo moet blijven als het was; dat zou voor dit werk de dood ~ok in de organisaties wordt de roep eenheid gehoord. Maar één ding zal voorop moeten staan. Elke eenheid die haar grondslag niet vindt in het ware geloof, is geen eenheid. Er zal geen streep gehaald mogen In de Groninger kerkbode heeft de gereformeerde predikant ds. A. Broek een artikel geschreven over onze persoonlijke verant woordelijkheid. Wij moeten een zegen zijn, zegt hij, en vervolgt zeggen: zolang jullie als christenen zo'n ruzie met eikaar hebben, zien ze mij nooit van m'n leven in een kerk. Ik kan meevoelen met de duizen den gerepatrieerden uit Indonesië die daarginds iets beleefd hebben van de Una Sancta. maar zich hier in Nederland in geen enkele kerk thuisvoelen. Ik kan begrijpen, dat heel wat serieuze gelovigen en dat vele den kende jonge mensen met hun Ide alen van binnen kapotgaan aan de verdeeldheid van de kerk en dat ze ten slotte de kerk loslaten en vervallen in kerkelijke onverschil ligheid. We breken van binnen veelal af. wat we naar buiten proberen op te oouwen. En dat komt dan. omdat we veel te veel naar binnen ge keerd leven, en de vensters niet wijd open hebben naar de wereld toe. Wanneer je even stilstaat bij de geestelijke nood van ontelbaar veel mensen om je heen. vlakbij en ver- weg. dan kun je je er soms voor schamen, dat we in de kerk zoveel tijd spenderen en soms verknoeien aan kruimeldingen: ran kerkrech telijke en liturgische vragen, aan de tekst van een psalmberijming en een nieuw huwelijksformulier: dat er zo n onvruchtbare ernst aan de dag gelegd wordt voor bijzaken (want dat zijn het tenslotte) zodat er geen tijd meer overblijft voor de grote hoofdzaak, waarom het gaat bij de kerk in de wereld: en ge zult mijn getuige zijn. Onze kracht wordt gebroken, om dat we ons zo vreselijk druk ma ken om theoretische problemen en omdat de bijbel zo vaak wordt mis bruikt om nieuwe formules te fok ken en anderen te bestrijden op on dergeschikte punten. en dit ter wijl om ons heen de mensen vro lijk leven en sterven zonder God. En wij maar praten... en wij maar laat: dan moeten wij met die rouw kaart in onze handen, erkennen: o God. mijn buurman is vannacht ge storven. cn "k heb geen woord tot zijn behoud gezegd. Wij zwijgen. Waaróm zwijgen wij? Valse schaamte voor de mensen? Onbewogenheid met dc nood van anderen0 Zelfvoldaanheid om onze eigen zaligheid? Jongelur. luistert eens goed naar me! als de kerk het licht niet uit draagt. en als wij christenen over onze rijkdom zwijgen, dan is de kerk geen kerk van Jezus meer. maar een gereformeerd onderons je. en dan zijn wij christenen geen christenen meer. maar vrome ba liekluivers, die hun talenten niet gebruiken, maar in een zweetdoek opgeborgen hebben, en die straks met al hun vroomheid geworpen zullen worden in de buitenste duis- Begrijp me goed. Er zijn heel wat belangrijke din gen in dc kerk te verhandelen en te verhaspelen. Het is natuurlijk be langrijk. als op de vrouwenvereni ging de bijbel onderzocht wordt. Het is natuurlijk belangrijk als we op onze jeugdverenigingen samen spre ken en denken over de waarheid. Het is natuurlijk belangrijk, als de kerk zorg draagt voor een verant woorde liturgie. Het Is ook belang rijk als we als jongens en meisjes onze belijdenis kennen en geloven. Maar als we deze rijkdom voor onszelf houden en niet ten dienste van de wereld stellen, dan zullen we vandaag of morgen in onze geestelijke weelde ondergaan. En ge zult mijn getuige zijn. Met deze opdracht staan we van daag in de wereld. Dat woord staat achter de zen dingzaak van de kerk. Dat woord staat achter het evan gelisatiewerk, achter het werk van Jeugd en Evangelie, achter "de activiteiten van de Youth for Christ. Dat woord vergezelt ons als christenen ook persoonlijk op onze reis door het leven. Mag ik eens heel eerlijk zijn? Ik vind het belangrijker om een avond met een niet-gelovige jongen of meisje te praten over het evan gelie. dan om diezelfde avond voor een mannenvereniging te spreken over het probleem van de uitver kiezing, inclusief trwintig gulden. Ik vind het belangrijker om. zo als een paar maanden geleden nog, in dc scnouw'burg van Delteijl voor honderden jengemensen van mijn Jezus te ge tuigen, dan uren te discussiëren honderden jengemenser blijdschap in de Here tuigen, dan uren te over het voor en tegen van de kin derdoop. Ik heb in de zestien jaren, dat ik nu dominee mag -ijn op dat punt een hele innerlijke ontwikkeling doorgemaakt. Dingen waarvoor ik jaren geleden wel wilde vechten, ze laten me tegenwoordig zo goed als koud. Problemen, waarvoor Ik zes tien jaar geleden in vuur raakte, schuif ik vandaag met een glim lach aan de kant. Ik groei in mijn persoonlijk leven steeds verder bij allerlei leuzen en theorieën vandaan, en steeds dichter naar mijn duide lijke en rijke bijbel toe. En niet wat Kuyper of Calvijn, en niet wat Schilder of Dinges beweerd hebben, maar de woorden van mijn geze gende Heiland z.elf, die vormen voor mij de troost en de rijkdom van mijn leven, die zijn samen de boodschap, die ik aan de wereld brengen mag. Be breng de wereld geen gerefor meerde leerstukken, maar dc blijde boodschap van de verlossing. Be ben geen handelsreiziger voor een be paalde kerk. die klanten voor de zaak probeert te winnen, maar ik probeer een wegwijzer te zijn voor verdwaalde mensen naar mijn Je zus en naar zijn kruis. En ik vecht niet langer voor menselijke en kerkelijke zaken, maar sta uitslui tend en alleen in dienst van het ko ninkrijk. dat komt. Proberen ook jullie zo simpel en zo blij te leven. En maak wat van je leven in dienst van de Heer. Gered om te redden. Gezegend om anderen te zegenen. Met Jezus in aanraking ge bracht om al is het maar één an der in jouw rijkdom te doen delen. En dr g|-««--« keer. tot de allerlaatste (Van onze schoolredactie) Aandachtig luisterden de afge vaardigden van de „Bond van verenigingen voor en instellingen tot bevordering van het christe lijk nijverheids- en land- en tuin- bouwonderwijs" naar een rede van prof. mr. I. A. Diepenhorst over het „speciale - vandaag". Hij verving ds. dr. mr. J. Oringa die verhinderd was. In zijn referaat waarschuwde prof. Diepenhorst de aanwezigen in het bijzonder dat de christelijke school altijd een levend bedrijf moet blijven. Hij schilderde de taak van dit on derwerp tegen de achtergrond van de huidige ontwikkeling. De technische op leiding krijgt een steeds belangrijker laats. "Men is het daarover eens. Dat jleek toen de beide Kamers van de Staten Generaal de stichting van de derde T.H. aanvaardde. Zonder grote nadruk op de technische ontwikkeling en industrialisatie, zonder behoud van Schiphol als internationale vlieghaven, zonder grote aandacht voor de bijzon der verstrekkende waterstaatsvoorzienin gen, zal Nederland zijn vooraanstaande plaats in de rij van de kleine naties verliezen. Het grote gevaar is in deze ontwik keling dat het onderwijs zijn zelfstandi ge structuur verliest en alleen gegeven wordt met het oog op de utiliteit. In de maatschappij dreigt het gevaar van groeiende kloof tussen weibegaafden de niet-begaafden. De beslissingen r het leven vallen in de dagen van het onderwijs. Prof. Diepenhorst meen de dat we ons niet moeten laten van gen door „diplomitus" diploma jacht), er moet een doorstroming mogelijk zijn. We moeten oppassen voor eenzijdige waardering van het verstandelijke. Hij zag in dit verband mogelijkheden in de „mammoetwet" van minister Cals, waar „ik niet zo negatief tegenover sta als misschien sommigen van u". Bijzondere problemen Dit zijn echter de algemene proble- en voor het nijverheidsonderwijs. Het christelijk nijverheidsonderwijs heeft bijzondere problemen. Als men eerlijk is, ontdekt men bij het lager onderwijs al de moeilijkheden, want het leerplan ;n ook de methoden verschillen zoveel. ..Juist daar ligt ook het probleem van het christelijk nijverheidsonderwijs". Hoewel hij van mening was dat het landbouw- en nijverheidsonderwijs leer lingen recruteert uit die lagen van de bevolking die nog het minst door de '"{eest zijn beïnvloed. Maar ook daar __e taak zwaarder. Duidelijker nog bij het nagesprek dan in zijn referaat stelde prof. Diepenhorst dat het chris telijk karakter van het onderwijs niet bepaald wordt door ..openen en sluiten". Pas als het evangelie wordt voorgeleefd is het onderwijs waarlijk christelijk. In dit verband richtte de hoogleraar >g een bijzonder waarschuwend woord tot de besturen. Hun taak is veel zv der don 25 jaar geleden. Als een niging drijft op een 70-jarige, kan feen krachtig beleid verwachten. Ook e besturen moeten de ontwikkeling de tijd nauwlettend volgen. In het besef dat de gezinnen zwak ker zijn dan voorheen, de kerken der beslag hebben op de mensen e zuigkracht van het vierde en derde mi lieu groter wordt, riep prof. Diepenhorst de aanwezigen op dat ook het nijver heids-, land- en huishoudonderwijs echt eerlijk christelijk zal moeten zijn. Enkele aanwezigen verweten spreker, dat hij geen aandacht had besteed aan het huishoudonderwijs. Hij sprak bij de beantwoording daar nog over, maar pareerde de verwij ten met de opmerking, dat de bond dan zelf ook zijn naam maar beter kon veranderen, want daarin wordt deze tak van onderwijs ook niet ge noemd. Het instemmend gelach was vooral bij de dames het sterkste. Bij de verkiezing werd na een tweede herstemming de heer W. van der Hammen uit Assen tot bestuurslid ge- Geref. zomercongres voor 10de maal Voor de tiende maal wordit op het conferentieoord Woudschoten een gere formeerd zomercongres gehouden dat staan in het teken van „het venstaan van het evangelie in deze tijd". Als eerste spreker is dr. J. J. Buskes be reid gevonden terwijl met hem dit onderwerp zullen inleiden: A. Borstlap van het C.N.V., dr. J. M. van Minnen, studentenpredikant te Utrecht en dr. B. Rietveld van Den Haag. De conferentie begint op vrijdag 13 juli en eindigt or zondag 15 juli. Vrijzinnige stem gaat zwijgen Ds. H. van Lunzen, de vrijzinnige predikant van Odoorn, die vooral be kend is geworden door zijn werk voor de extreem-vrijzinnige Zwingli-groep in de Hervormde Kerk, wil van zijn emeritaat inderdaad een emeritaat maken. Hij kondigt in zijn „Kerk- krantje" aan dat hij nog 19 keer zal preken, maar na 21 oktober niet meer beschikbaar is voor diensten. Hij schrijft: Neen, na. die datum niet meer en niet weer. worden door wat geschied is in de re formatie der 16e en der 19e eeuw om dat deze bewegingen niet uit mensen waren maar uit God. Hieraan vast te houden is het beoefenen van de echte was naast dit ernstige woord ook volop gelegenheid om andere klanken te horen. Hierbij denken wij niet alleen aan de samenzang van ouderwetse evangelisatieliederen onder leiding van John Buurman (met aan het electronisch .orgel" Flip de Koning) maar speciaal san het woord van ds. P. D. Kuiper te Sassenheim, praeses van de laatstge houden generale synode der gerefor meerde kerken. Ds. Kuiper die „uitwendig met gepaste nederigheid. maar inwendig met ongepaste trots" vertelde dat hij al dertig jaar voorzitter van een man nenvereniging was, vroeg aandacht voor de voorzitter. Hij prees ds. Van der Zee o.a. om diens uiterlijk. „Ze willen ons tegen woordig wijsmaken dat we van de apen afstammen. Vroeger was dat al leen het geval met de buitenkerkelij ken, maar thans moeten wij onze stamboom óók in het oerwoud zoe ken." Ds. Kuiper meende dat de af stamming van ds. Van der Zee niet op de apen teruggaat maar op de leeuwen en dan niet op de wilde leeu wen maar op de zeeleeuwen.... Overigens adviseerde ds. Kuiper de bond om bij alle verandering toch dit éne ongewijzigd te houden: dat men zich samen buigt voor het Woord van God. Dit was ook de raad, die oud-burge- meester J. Aalbers van Krimpen aan i den IJssel gaf, toen hij namens de j Bond van Hervormde Mannenverenigin- op gereformeerde grondslag en de j 1 van christelijke gereformeerde Mannenverenigingen namens die orga- J nisaties gelukwensen overbracht. Deze felicitatie viel hem gemakkelijk omdat de organisatie op dezelfde grondslag van schrift en belijdenis staan. Mevrouw W. M. Ridderboos-De Rooy, presidente van de Bond van gerefor meerde Vrouwenverenigingen, sprak eveneens een woord van gelukwens, waarbij zij herinnerde aan het misluk te „huwelijksaanzoek" van mannen bond aan vrouwenbond. Van een fusie was niets gekomen, niettegenstaande men steeds in goede verstandhouding i leefde. Ds. Van der Zee verklaarde dat men niet voor de derde keer een blauw- r dat t i blij i samenwerking van de bonden. Erelid De middagvergadering startte met een „commandowisseling". Ds. Van der Zee overhandigde de hamer aan de nieuwe voorzitter, ds. A. I. Koffeman te Nijkerk, die al jaren tweede voorzitter is. Met grote meerderheid van stemmen was ds. Koffeman daags tevoren in de huishoudelijke vergadering gekozen. Hij aanvaardde zijn functie met de betui ging dat hij op dezelfde wijze koers dacht te houden als ds. Van der Zee. Laatstgenoemde, die nu 74 jaar is, heeft dertig jaar in het bondsbestuur gezeten, waarvan zestien jaar als voor- I zitter. Ds. Koffeman deelde hem mede dat hij tot erelid van de bond was be noemd. Ds. Van der Zee en zijn echt- genote ontvingen een geschenk onder I couvert. Een jubileumspel, getiteld „Opdracht en Dienst" (de naam van het bondsor gaan) vulde de rest ,van de middag. Het was geschreven door de heer Jan Stolk, medewerker van de Bond voor Geref. Jeugdorganisatie. Ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan is een pocketboekje met schet sen uitgegeven, alweer onder de titel „Opdracht en Dienst". De collecte op deze bondsdag leverde een bedrag op van j 1095,60. Azen op karper, fishing boy? O.K., maar dan in GENTLER0Y RUSSEN DE PAARDEN DOOR belandden we mijn moeder en ik in het zendingshuis aan de Rechter Rottekade. Hoe vaak ben ik er geweest in die drie jaar dat we in Rotterdam woonden. Drie keer misschien? Ik vertelde al: kinderen werden daar geweerd vanwege de noodzakelijke stilte, en óók geloof ik thans Dan u»ege Johannes Theodoras van der Kemp. Die een domineeszoon was; wel uiteindelijk goed bijzonder goed zelfs terechtkwam; maar toch begonnen was met 'n scheve schaats te rijden. Dat kon je echt niet vergeten in dat zendingshuis'. Immers, als je had aangebeld kwam er uit de diepe diepten van het gebouw iemand aansloffen, die dc voordeur opendeed en de bezoekers ir. de sombere, plechtise ontvangst- annex vergaderkamer liet. Het prototype van een vorig-eeuwse regenten kamer. Rond de enorme tafel, bedekt door een einde loos donkergroen kleed van die bepaalde stof die tij den tart en onderwijl al maar groener, vettiger en onsmakelijker wordt, de statige zetels voor dc be- stuurderen. Statig, niet gemakkelijk, niet genocgelijk, want ook deze stoelen zijn oud en hun zittingen hebben hun eigen opvattingen en speciaal hun eigen losgeschoten veren, die kwaadaardig de di-uk van hoogeerwaarde cn hooggeleerde lichamen beant woorden. Op de tafel dan verder de onmisbare attri buten van de voorzitter (een hamer), van de secre taris (een monsterlijk inktstel compleet met zand- strooier. al zijn de vulpennen allang uitgevonden) en van de leden: vóór elke zetel een vloeiblad, dat verre van smetteloos is. Slechts de spreekwoordelijke koorden van de beurs des penningmeesters ontbreken aan het tafereeltje, maar aangezien de zending door de decenniën heen altijd te weinig in kas heeft, kunnen die gemist worden. Zo. dat is dan het middelstuk Naar de straatzijde wat zeg ik: naar de kant van de paarden en de Rotte! is het uitzicht al weinig minder troosteloos. Het is nog de tijd van de smalle ramen en de vrees voor het zonnetje, dat al les doet verschieten. Het is nog de tijd van de hor ren. die beletten dat kwajongens naar binnen zullen gluren als de vroede vaderen in vergadering bijeen zijn. Neen. er valt nauwelijks iets waar te nemen van wat er zich aan buitengebeuren afspeelt Resten dus slechts wanneer men zich niet wenst te vergapen aan de min of meer stoffige, door vliegen misbruikte gaslampen, en waarom zou men daar ooit aandacht aan schenken?! de wanden. En juist van deze muren zien de oprichters en stich ters. de eerste en de oudste bestuurderen van het Zendelings Genootschap, misprijzend op hun na komelingen neer. Kijk, daar hangt Johannes Theo doras van der Kemp. En daarnevens hangen zijn makkers van weleer. Maar ze kijken beslist niet vriendelijk, niet toeschietelijk, niet christelijk zelfs. Soms denk ik: Nietzsche is tot zijn befaamde uit spraak over het verloste uiterlijk der verlosten ge komen na een bezoek aan zo'n regentenkamer. Want de stijl mag in de loop der jaren veranderen, de schilderscholen mogen elkander afwisselen, maar unaniem hebben de geportretteerde» hinderlijke, zo al niet afstotende trekken op hun gelaat! Waar 'm dat in zit? Ik wéét het niet. Ik denk dat geschilderd worden in een mens het allerslechtste bovenwoelt. Ik vermoed dat het feit dat een of an der kunstenaar zich wijdt aan je uiterlijk schoon je zo berstens trots maakt, dat je óf inderdaad als de hoogmoed zelf gaat kijken, óf ook dat je zo'n zoet sappig en opgelegd-nedcrig pruimemondje trekt, dat je helemaal onwezenlijk wordt. Wel, als U het mij vraagt kan het best zó wezen dat die goede Johannes Theodoras eerst zo een baarlijke heiden is geworden omdat hij thuis al tegen zijn eigen voorvaderen had moeten opsta ren en er daarom geen bal meer van geloofde! Hoe dan ook: ik ben zelden of nooit in die regentenkamer geweest. Nog eens: omdat het zen dingshuis voor alles de stilte minde, en de rector iedereen daarin vóórging. Maar ik geloof óók om dat die rector zijn eigen zoon de aanblik van zoveel nederige hovaardigheid wilde besparen. Hij voelde: een kind hoort bij die vrome onverlaten niet thuis; een kind krijgt daar enkel nachtmerries van. Helaas, hij kon niet voorkomen dat zijn zoon toch werd be dorven. Want er was altijd een dame, die je limonade grenadine, natuurlijk grenadine! kwam brengen en die zonder reden of aanleiding zei dat je een lieve jongen was. En dat is heel slecht voor een kind. Laten we het heden prijzen: geen enkele stad zal vandaag meer domineeskinderen lief noemen omdat ze domineeskinderen zfjn. Dat is dan toch wel een grote stap vooruit!

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2