hei West Duitsland versloeg Chili met 2—0 JU Aardappelen Waterval van noten Tien maal zoveel aan studiesteun provincie Van Roijen A. VAN DEN OUWEELEN ZOON SPEKKIE EN BLEKKIE EN HET BRIEFJE VAN DRINGEND NIEUWE LEIDSCHE COURANT 11 DONDERDAG 7 JUNI 1962 Wereldkampioenschap voetbal (Vervolg van pagina 1) Voorts zou de handel dan veel meer moeite hebben gedaan om overal nog voorraden aardappelen op te sporen. De consumptie op het landbouwbedrijf zou zijn beperkt. De aardappelen voor veevoeder had men beter geselecteerd en meer voor de menselijke consumptie bestemd. Ook zou er meer moeite zijn gedaan om voorraden aardappelen in 't buitenland te pakken te krijgen. Er blijken namelijk nog wel aardappelen van de oude oogst te zijn in Polen, Oost-Duitsland, Denemarken en Noor wegen. De voorraadpositie had dan beter kunnen worden verzorgd en de prijzen zouden daardoor weer zijn ge drukt. Tengevolge van de prijsmaatregelen van de regering bestond er thans echter geen animo bij de handel om voorraden in het buitenland op te sporen, men wist van tevoren niet wat de regering misschien nog verder met de prijzen zou gaan doen. Het kopen van aardappelen in het buiten land tegen een bepaalde prijs leverde te veel risico's op en zo gingen de aardappelen uit het buitenland soms via Nederland naar andere landen. Kon de heer Bouwman nog enig begrip hebben voor de exportbeperking voor Nederlandse aardappelen, de prijsbe- heersingsmaatregelen keurde hij af. Hij geloofde, dat wanneer de regering geen maatregelen had genomen er op het ogenblik in Nederland meer en goed kopere aardappelen zouden zijn. FUNEST Wel achtte de heer Bouwman het aanvaardbaar, dat de regering in het begin van het seizoen een maximum prijs voor de aardappelen vast stelt, zodat de teler en de handelaar hier mee kunnen rekenen bij het telen en kopen van aardappelen. Maar wanneer de aardappelprijs eerst als een vrije prijs wordt aangemerkt en de regering dan tussentijds ingrijpt, heelt dit een funeste invloed op de handel. De voorzitter van het be drijfschap was ervan overtuigd, dat voortaan iedereen in het najaar de aardappelen zoveel mogelijk zal wil len afstoten. Niemand zal meer aard appelen willen aanhouden tot het einde van het seizoen om zo niet te worden getroffen door prijsmaat regelen van de regering- In 1956 heeft de regering tussentijds ook ingegrepen, waardoor vele aardappel exporteurs nu nog ïn moeilijkheden ver keren. De maatregelen van 1956 zijn achteraf ook overbodig gebleken. De heer Bouwman vond het overigens geen ramp, dat de consument nu een wat hogere prijs voor de aardappelen moet be talen. Hij betoogde, dat de aardappelprijs de afgelopen tien jaar naar verhouding veel minder is gestegen dan de prijs voor andere levensmiddelen. De oogst-1960 heeft bovendien voor de telers en de aardappelhandel in vele gevallen een verliespost betekend. De consumptie aardappelen gingen toen naar de aard appelmeelfabrieken. Een ander bestuurs lid vond, dat er over de aardappelprijs veel te veel drukte wordt gemaakt. Voor een gezin van gemiddelde grootte gaat het om een extra uitgave van niet meer dan 50 cent per week. De heer Bouwman betreurde het voorts, dat de regering niet bereid is de invoerrechten op aardappelen uit Duitsland te laten vallen of te restitue ren. Op deze wijze zou 3 a 4000 ton aardappelen verhandeld kunnen worden met redelijke winstmogelijkheden. Het dreigende tekort in Nederland zou dan wellicht nog overbrugd kunnen worden. Thans gaan deze aardappelen echter naar België. GERECHTVAARDIGD Van werknemerszijde in het bedrijf schap bleek men het niet eens met de voorzitter. Men tastte weliswaar de economische juistheid van het betoog van de voorzitter niet aan, meende men op sociale gronden te moeten instemmen met de exportbe- perkende en prijsbeheersende maat regelen van de regering. Een prijs van 40 cent voor een kg aardappelen werd onverantwoord genoemd. Een regering, die haar taak verstaat, kan niet blijven toezien. De Nederlandse vakbeweging heeft op het ogenblik met een stringente loon politiek van de regering te maken. De pryzen voor de eerste levensbehoeften kunnen dan niet overgelaten worden aan het marktautomatisme. De lonen zouden thans nog veel hoger zijn, wanneer alleen vraag en aanbod van arbeidskrachten hiervoor bepalend waren. Zonder ingrijpen van de regering had den de aardappelen wel tot 76 en 100 cent per kg kunnen stijgen, zo merkte een ander werknemerslid van het bestuur op. Hij vond, dat telers en handelaren ergens toch behoorlijk geld verdiend moeten hebben, want 40 cent per kg is ongeveer het dubbele van de kostprijs. Deze spre kers konden er mee instemmen, dat de regering de export na begin april heeft beperkt tot 15.000 ton, dat op 16 prijzen zijn bevroren, dat vorige week in de winkels niet meer dan 40 cent thans niet meer dan 35 cent per kg mag worden gevraagd. De heer Bouwman noemde de prijs maatregelen echter nogmaals een on mogelijke zaak. In de aardappelhan del komt het namelijk voor. dat onder invloed van onderlinge concurrentie de consumptieprijs in de stad lager is dan in de rest van het land. Toen de rege ring dan ook de prijzen bevroor op 16 mei hadden de grossiers aardappelen te gen een hogere prijs Ingekocht dan de prijs waarvoor op dat moment in de steden aan het publiek aardappelen ver kocht werden. De grossier was dus ge dwongen bij levering van deze aardap pelen aan de detaillist een lagere prijs te vragen dan hjj zelf betaald had, want de detaillist mocht zjin priis niet ver hogen. aldus de heer Bouwman. in de afgelopen week zijn de Nieuwe Wa terweg binnengekomen 538 stoom, cn mo torschepen, metende 2.037 474 brt. Hiervan waren: 178 Ned., i Arg10 1 Buig.. 21 Denen. 110 DUl Eng.. 7 Fin. 7 Frans. 1 Ghai Dc eerste belangrijke beslissingen in het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal zjjn gevallen. Zes landen: Rusland, West-Duitsland, Chili, BraziNë, Tsjechoslowakije en Hongarije hebben zich gisteren geplaatst voor de kwart-finales, waarbij er nog twee zullen komen: uit groep 1 waarschijnlijk Zuid- Slavië, dat vandaag tegen Columbia speelt en reeds aan een gelijk spel voldoende heeft. En uit groep 4 Argentinië of Engeland, waarbij Engeland de beste kansen kunnen worden toegedacht, daar het tegen Bulgarije uitkomt, dat uit zijn twee wedstrijden nog geen enkel winstpunt haalde. Aan een gelijk spel hebben de Engelsen al voldoende, daar hun doelcijfers in dat geval gun stiger zijn dan die van Argentinië. Uitgeschakeld zijn dus reeds in groep B: Italië en Zwitserland, die vanavond tegen elkaar spelen, in C Spanje Mexico en in groep D Bulgarije. De uitslagen van woensdag luiden: Groep I Arica: UruguayRusland 12 (0—1). Groep 2 Santiago: ChiliWest-Duitsland 0—2 (0—1). Groep 3 Vina del Mar: BraziliëSpanje 2—1 (0—1). Groep 4 Rancagua: ArgentiniëHonga rije 0—0. West-Duitsland—Chili 2—0. West-Duits, land boekte een zwaar bevochten zege op Chili. Ruim 60.000 Chilenen beproefden hun stembanden tot het uiterste, doch de Duitsers bleven staande, ondanks de Chi leense stormlopen. Drie kwart van do wedstrijd werd op de Duitse helft ge speeld. Het middenveld was voor de Chi lenen. De Duitsers namen niettemin in de leiding uit een strafschop, die door Uwe Seeler werd ingeschoten. De strafschop werd veroorzaakt door Chi li's aanvoerder Navarro, die op ontoelaat bare wijze Seeler ten val had gebracht. Terwijl Chili alle krachten aansprak om in het eindoffensief gelijk te komen, kwam onverwacht het tweede Duitse doelpunt, dat Seeler 8 min. voor het einde scoorde. machtige kopbal uit een voor- Brülls liet hij doelman Escutl UruguayRusland 12. In een snelle wedstrijd, waarin de Uruguayers het spel kort hielden, terwijl de Russen daaren tegen met lange passes de vijandelijke defensie poogden open te snijden, heeft Rusland met 21 gewonnen. In de 36e opende Mamykin de score (01). doch kort daarvoor was het elftal van Uruguay gereduceerd tot een tientaL Na botsing met Ivanof moest linksach ter Alvarez geblesseerd het veld verla ten. Alvarez kwam op de linkervleugel terug, doch kon niets meer uitrichten Sasia slaagde er in de tweede helft m Uruguay weer op gelijke hoogte te bren gen: 11, dooh de Russen grepen dank zij Ivanof 2 min. voor het einde toch nog de volle winst: 12. BraziliëSpanje 21. Voor de eerste maal was er in het Spaanse elftal sprake ploegverband, mede dank zij de aan gebrachte wijzigingen. Een goed resultaat ■oor Spanje in het verschiet, vooral toen Adelardo in de 34e min. na een prachtige combinatie met Puskas scoorde (01). Beide partijen speelden gaaf voet bal en het gemis aan sterren in het Spaanse elftal zoals Di Stefano, werd geenszins gevoeld. In de tweede helft drongen de Spanjaarden niet zo veelvul- neer tot in het Braziliaanse straf schopgebied door, maar kansen om tot zege te komen, bleven bestaan. De Brazilianen, die zonder hun grote ster Pele nog steeds gewond speelden, konden zich na rust beter ontplooien. De vervanger van Pele, Amarildo slaagde er de 72e min. in de gelijkmaker te sco- 1 en 4 min. later schonk dezelfde spe ler de Brazilianen de overwinning, die wel iets geflatteerd was. Een gelijk spel had de verhouding beter weergegeven. HongarijeArgentinië 00. De Honga- sn staken niet in hun beste vorm. De verdediging met doelman Grosics aan hoofd was het beste deel van de ploeg. In de voorhoede waren drie reser ves opgesteld. Toch hebben de Hongaren geen moment het gevaar gekend, een ne derlaag te moeten incasseren. De fameu- Hongaarse rechtsbinnen Goeroec* raakte in de 18e min. geblesseerd en moest zioh laten bijschrijven op de lange van spelers, die tijdens dit wereld- toernooi gewond werden. In de eerste helft berustte het initiatief voornamelijk bij de Argentijnen, die doelman Grosics echter op zijn post vonden. In de tweede helft kregen de Hongaren enkele goede scoringskansen, die echter niet werden benut. Nadat het Hongaarse offensief was doodgelopen, namen de Argentijnen het heft weer in handen, doch de Hongaarse defensie gaf het gelijke spel niet uit han- 1 Ier 8 lui .7 Griek. 12 Llbcr 1 Nl*.. 30 2 Oost Dtsl 2 Pan 6 Polen. 2 Port.. Roem.. 3 Rus. 8 Spanje. 2 Turk. 19 Zweed. Zd Afrika. In hetzelfde tijdvak van W. Nieuwe Waterweg 546 stoom- cn mo- irschepen. metende 2.027.477 brt- Sinds 1 nuari zijn aangekomen: Nieuwe Wster- »g '.96! U.914 schepen, metende 47 295 496 1 Nieuwe Waterweg 1962 12 280 schepen (Vervolg van pagina 9) Zijn programma konden wij niet be paald veelzijdig noemen: Schumann's G- moll Sonate, gevolgd door diens Faschingsschwank aus Wien, waarvan het Scherzino ragfijn en dansend klonk (wat een techniek zit daarachter!). Chopin's Polonaise-Fantasie in As-dur op. 61. die voor ons een openbarine wérd (géén salon-Chopin, maar een| krachtige, vurige muziek). Debussy's Estampes, waarvan Jardins sous la pluie in het zéér snelle tempo als een nachtmerrie van .regenstralen waaruit niet te ontsnappen viel, klonk, en ten slotte van Skrjabin de Vijfde Sonate. „Madman's music played by a madman" merkte mijn Braziliaanse buurvrouw- pianiste raak op. Daarna vele, vele toe giften. Etudes van Chopin, Prokofjef. Strawinsky. Een gedrevene deze Svjatoslav Richter, die zich in de mu ziek verliest, soms helemaal, soms bij- Maar ook een geniaal kunstenaar Kan men hem dan met gewone maten metenT Gisteravond speelde het Concertge bouworkest in dezelfde zaal. Monteux. 87 jaar, leidde dit eerste concert. Hai- tink en Jochum zullen de twee andere dirigeren. De Hollandse kolonie was na tuurlijk present. Monteux opende met Pijper's Derde Symfonie, het enige Ne derlandse werk, dat op de programma's het Amsterdamse orkest voorkomt En dat Monteux dit aan hem opgedra gen werk hier bracht, kan niet vol doende geprezen toorden. Deze sym fonie betekent een mijlpaal in onze eigen toonkunst en geeft ook de buiten landse toehoorder een goed idee van wat in Nederland gebeurd is Conservatief Dat het Weense publiek dit Pijper- werk zeer waardeerde, kan niet bepaald gezegd worden, hoe uitstekend Mon teux het ook uiteenzette. Maar het pu bliek van de concerten van de Gesell- schaft der Musikfreunde is conserva tief. zoals ook de programmering T" deze Weense muziekonderneming servatief is. En Frans-georiënteerd het helemaal niet. Hoe kan het dan Pijper begrijpen? Meer succes verwierf de weergave van Schumann's Pianoconcert, waarin Leon Fleisher solieerde. Hij spelde technisch heel verzorgd, bleef wat aan de opper vlakte bij zijn interpretatie, maar zitn virtuositeit bracht schittering en glans Monteux en het orkest begeleidden hem uitnemend. Maar daverende minuten lange bijval kreeg pas de weergave var Berlioz' Symphonie Fantastique. die ook hier winig gegeven wordt. Monteux' opvatting legt geen nadruk op de exu berante kant en heeft geen superroman- tisch karakter. Hij ziet in Berlioz mee- de verbinding met Bethoven en houdtc zich meer aan het klassieke evenwicht tussen vorm en inhoud. Daarom zijn zijn tempi langzamer en daarom heeft zijn vertoking nooit het opwindend-gespan- n ene maar iels elegants-Frans. He\ brillont-virtuoze van Berloz' orkestra tie laat Monteux evenwel steeds uitko- Het Concertgebouworkest musiceerde ronduit schitterend onder leiding var Monteux en de warme, verzadigde strij kersklank, het hout, het stralende koper versmolten tot een verrukkelijk geheel Dat was een waardige representatie ons land op het grote feest der Weense Musikfreunde. Dra. H. E. Kokee-van den Berge Standen De standen luiden strijddag: Rusland 3 Zuid-Slavië 2 Uruguay 3 Columbia 2 Groep 2: West-Duitsl. 3 Chili 3 Italië 2 Zwitserland2 Groep 3: Brazilië 3 Tsjeoho-SL 2 Spanje 3 Mexico 2 Groep 4: Hongarije 3 Argentinië 3 Engeland 2 Bulgarije 2 de vijfde wed- 0 111 5—6 2 10 5 4—1 0 0 2 0 2—5 2 10 5 4—1 0 0 2 0 0—3 111 10 1 0 0 2 Militair voetbal Nederland speelde tegen Turkije 0-0 Het Griekse militaire team heeft woensdag in Athene door een 42 zege op België beslag gelegd op de eerste plaats in het finale toernooi om het inter- geallieerde voetbalkampioenschap. De Grieken hebben zich hierdoor ge plaatst voor de eindstrijd tegen Zuid- Korea. Bij rust had België nog met 21 de leiding. De tweede wedstrijd van woensdag tus sen Nederland en Turkije eindigde in eeD 0—0 gelijkspel. De Ned. militairen bezetten in deze competitie de vierde en laatste plaats. De eindstand van het toernooi luidt' Griekenland 3 2 1 0 5 94 Turkije 3 1 2 0 4 6—3 België 3 1 0 2 2 6—9 Nederland 3 0 12 1 1—6 KandidatenschaaUtoernooi Keres weer gelijk met Geiler De drie hangpartijen, die woensdag op het programma van het kandidatentoer nooi in Willemstad stonden, zijn alle ge ëindigd zonder dat er nog één zet werd gedaan. Keres nam de capitulatie in ontvangst van Korfsnoj, die had ingezien dat verder spelen geen zin had; Fischer won van Filip en Benkoe berustte met zwart na een uitvoerige analyse m remise tegen Kortsnoj. De Amerikaan constateerde later tot zyn spijt, dat de Rus zijn afge geven zet niet had geanalyseerd. Door deze resultaten is Keres weer op gelijke hoogte gekomen met zijn landgenoot Geiler. Petrosjan volgt met een achter stand van een half punt. De overige vijf deelnemers: Fisoher incluis lijken kansloos. De stand is nu: 1/2, Gelier en Keres (Rusland) beiden 12 pt; Engels honkbalteam in Leiden met Pinksteren De Engelse honkbal vereniging Dunlop Baseball Club brengt het aanstaande weekeinde een bezoek aan Leiden. Op tweede pinksterdag heeft een sportont- moeting plaats tussen D.B.C (uit Bir mingham) en een Leidse honkbal com binatie. Dit team zal worden samenge steld uit spelers van H.V.L. (Handbal- vereniging Leiden) en Sifckems. Dit is nu eens een mooie gelegenheid kennis te maken met deze pittige zo mersport. De wedstrijd begint om kwart over twee en wordt gespeeld op het sportpark Roomburg. Sport gymnasium Leerlingen van het stedelijk gymna sium hebben gisteren in de Leidse Hout een softball- en randbaltoemooi gehou den. Onder algemene leiding van de heer L. Adriaansche hadden de wedstrijden een vlot verloop. De kampioensploegen kregen een grote taart. De uitslagen: Handbal Jongens: 1. klas a (6 ptn): 2. klas 2c (5 ptn); 3. klas 2b (1 pt.). 1. klas 5 4ptn); 2. en 3. klas 4 en 3 (ieder 1 pt). Handbal meisjes: 1. klas lc (0 ptn); 2. klas la (4 ptn); 3. klas lb (2 ptn; 1. klas 2b (8 ptn); 2. en 3. klas 2a en klas 2c (ieder 2 ptn). Softball Jongens: Poule A: winnaar klas 5b (4 ptn); poule B: winnaar klas 4a (4 ptn); Finale: klas 5b kampioen. Finale handbal meisjes 3de en 4de klassen: comib. 4de klassencomb. 3de klassen 40. Comb. 4de klassen kam pioen.' finale softball meisjes 3de en 4de klassen: comb. 4de klassencomb. 3de klassen 121. Comb. 4de klassen kam- Benkoe (V.S.) en Kortsnoj (RusL) beiden 8% pt; 7. Tal (Rusland) 6 pt; 8. Filip Petrosjan (Tsj.-Slow.) 4 pt. (Van een onzer redacteuren) De provincie Zuid-Holland zal dit jaar een kwart miljoen guldens uit betalen aan studietoelagen voor hen, die dit nodig hebben en daarvoor bij het college van Ged. Staten een aanvraag hebben ingediend. Dit is tienmaal zoveel als zes jaar geleden, toen men met een provinciaal studie fonds startte en waarvoor het eerste jaar een bedrag van f 25.000,be schikbaar werd gesteld Gedeputeerde dr. J. P. van Praag heeft dit gistermiddag medegedeeld, daarbij erkennende, dat deze ontwikke ling ook voor 't provinciaal bestuur eigen lijk een verrassing is geweest. Een bui tengewoon snelle ontwikkeling ondanks het feit, dat velen van het bestaan van het provinciaal studiefonds geen weet hebben. Nu wil de provincie in geen geval een deel van de taak, die hier door het mi nisterie van onderwijs, kunsten en weten schappen wordt verricht overnemen. Het karakter van het provinciaal studiefonds is anders dan de geldende rijksregeling, die niet alleen studie-toelage welke te rugbetaald moeten worden) maar ook studie-beurzen kent. die bovendien voor een vastgestelde termijn, nl. uiterlijk fe bruari moeten worden aangevraagd. Universitaire studies worden b.v. door het provinciaal studiefonds niet gesteund. Dat is een taak. die het rijk op zich heeft genomen. Maar wel geeft de pro vincie een tegemoetkoming in de studie die gevolgd kan worden aan scholen voor V.H.M.O.. U.T.S. en H.T.S. en andere be paalde vakopleidingen. Een tegemoetko ming, die echter niet behoeft te wor den terugbetaald. Bovendien kent men bij de provincie geen „fatale datum". Hoe vaak gebeurt het niet, dat iemand pas na een afgelegd eind-examen een beslis sing neemt over het volgen van een ver dere studie. Om ook deze personen te helpen, kan een bijdrage uit het provin ciaal studiefonds gegeven worden, zij het voor de nog resterende maanden van het betreffende jaar. Ook op een ander punt wijkt de pro vinciale studie-regeling van de rijksrege ling af, nl. dat de provincie zich niet gebonden heeft aan het gemiddelde rij ver van zeven. Daar is men doelbewust van afgestapt, aldus gedeputeerde dr. Van Praag, die als oud-leraar zich af vroeg welke beteknis men eigenlijk kan hechten aan cijfers. Dit hangt van tal loze factoren af. De leraar, die het cij fer geeft, de klas, waarin de leerling zit, de omstandigheid, waarin een leer ling op een bepaald moment verkeert, enz. Dit wil echter niet zeggen, dat alle aanvragen om een bijdrage uit het pro vinciaal studiefonds nu maar gehono reerd worden. Een advies-commissie on der voorzitterschap van dr. J. P. Chr. de Boer te Den Haag, coördinerend in specteur van het voorbereidend hoger- en middelbaar onderwijs dient het colle ge van Ged. Staten van advies. Een com missie. waarin ook mr. H. Fukkink, di recteur van de stichting voor maatschap pelijk opbouwwerk in Zuid-Holland en heer F. M. Steinmetz, directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau in Den Haag zitting hebben. De ontwikkeling van het provinciaal studiefonds achtte dr. Van Praag des te welsprekender, omdat de laatste jaren tal van gemeentebesturen een eigenlijk plaatselijke regeling in het leven heeft geroepen. Van de 172 gemeenten, die Zuid-Holland telt hadden slechts acht ge meenten in 1955 '56 een eigen studie-toe lage-regeling. In de afgelopen vijf/zes jaar is dit wel even anders geworden. De gemeen ten, dte geen enkele regeling op dit punt hebben zijn verre tn de minderheid, een klein aantal gemeenten heeft geen rege ling maar kent wel het systeem van in cidentele toekenningen. Het overgrote deel van de Zuidhollandse gemeenten heeft echter een eigen regeling, waarvan de betekenis met het jaar toeneemt. „Bob en Daphne" in hoger beroep De officier van justitie bij de Haagse rechtbank, mr. dr. G. C. Maris, heeft hoger beroep aangetekend van het von nis der rechtbank, waarbij de auteur, uitgever van „Bob en Daphne" werd vrij gesproken van tenlaste gelegde ver spreiding van een pornografisch ge schrift. De officier had f 2500 boete of 60 da gen hechtenis geëist. (Vervolg van pagina 1) Ten oosten van Fak-Fak zijn twee para chutisten gevangen genomen. De com mandant van dc ten noorden van Fak- Fak optredende Indonesische para's heeft drie van zijn eigen mensen dood geschoten om te beletten, dat zij zich zouden overgeven Gevangenen vertellen De zes bemanningsleden van de 20 mei voor de kust van Nieuw-Guinea neerge schoten Indonesische Dakota hebben gis teren in Hollandia een onderhoud gehad met de pers. De verzorging maakt een uitstekende indruk. De Indonesiërs sla pen op bedden en matrassen. Zen be schikken over douches en eigen toiletten. Allen zijn in goede conditie en opgewekte stemming. Het zijn een kapitein, twee luitenants, een sergeant-majoor en twee sergeants. Zij waren 15 mei van Dja karta over Makassar naar Ce ram ver trokken, dat slechts twee uur en drie kwartier vliegen van Kalmana ls gele- De comandant verteld, dat hij in twee keer nabij Kaimana 29 parachutisten had afgeworpen. Bij de terugkeer van de tweede opdracht werd zijn toestel door een Neptune met boordwapens aange vallen. Ondanks een brandende motor kon het toestel op zee neerstrijken. De bemanning redde zich in een rubber boot, die drie uur later werd ingerekend door de onderzeeboot jager Friesland. De bemanningsleden ontweken vragen /er de sterkte der Indonesische lucht macht nabij Nieuw-Guinea of voorbe reidingen voor verdere aanvallen. Het uitspringen op 2000 meter hoogte in de ochtendschemering boven de rimboe was geschied onder leiding van sergeant Samboer. Deze vertelde dat hij zijn eerste opleiding tot parachutist had gekregen van de Nederlandse militaire missie te Bandoeng. Zowel de gezagvoerder als de tweede vlieger Soekand ar waren ten dele door Amerikanen opgeleid. voor meisfes die van 'mode* houden De N.C.I. is een betrouwbaar bedrijf waar je het mooie modinette-beroep tot in de puntjes kunt leren en uit oefenen. Kom eens met ons praten, modinette, dan vertellen we je vrij blijvend alle voordelen van het modinette zijn bij de N.C.I.en dat zijn er véél! GEMEENTE LEIDERDORP HUISVUILOPHAALDIENST In verband met de Pinksteren zal in het Zijlkwartier op maandag, 11 juni a.s. geen huisvuil worden opgehaald. In plaats van maandag, 11 juni a.s. wordt het huisvuil in het Zijlkwartier op zaterdag 9 juni a.s. opgehaald. Burgemeester en wethouders van Leiderdorp De secretaris, C. HOBO De burgemeester C. MEERBURG, loco-burg. Word Belangrijk voor meisjes die dit jaar van school komen! Drie september begint weer dt officiële VOC-opleiding tot N.C.I.- Modinette. Je leert een typisch vrouwelijk beroep, waar je nu èn later volop plezier van zult heb ben. „Leren" betekent bij de N.C.I. aantrekkelijk salaris tijdens de opleiding korter werken 32 uur per week praktijk- en theorielessen 8 uur per week naar de huis houdschool: koken, gymnastiek, babyverzor ging enz. alle andere voordelen van de volleerde N.C.I.-modinettes. Heb je interesse in de mode? Kom dan eens praten of stuur onderstaande bon in. Modinette erplichtlng veritieM. Stut KOELKASTEN LIEBHERR ALASKA SELECTA GROTE SORTERING GASFORNUIZEN Gascomforen - Stofzuigers Oliehaarden Haarden Kolenconvectors uitsluitend 1ste klas fabrikaten. HET HAARDEN-ADRES HOOIGRACHT 106 TELEFOON 2 Boeiend, flitsend, op de man af. M O.R LAMMENS ÉÉN DING ZOEK IK uncavERSMJj tilobi/lette ZWARE KLASSE géén schakelen wél t felst en snelst Geen vooroorlogse handver- automatisch: het felst, het snelst op 40 km, bediening alleen in het gas, toppunt van een voud, geen bron van onkosten. Gemonteerd met Vrqdestein Grand TourUm» ml- linten. Hoofdagent P. C. v. d. PLUYM Levendaal 159-161 - Leiden - Tel. 25472 'T'lir<Ti^:^s'LtZÜÉ'fil I mruflM. lfetSHJiL* Ir V Ti m wtÊËBMrS 32. ,,D-Dat is stellig die w-winkelier!" riep Spekkie schor uit. .,H-Hoe h-heette hij ook alweer? O, ja: D-Dringend! De man die dat b-briefje geschreven heeft. Die had precies zo'n figuur!" „Dat zegt nog niets. Spek." bromde de commissaris. „We kunnen zijn gezicht im mers niet onderscheiden. Kijk, nu gaat hij ook de molen binnen! Ik zou wel eens willen horen, wat die twee kerels daar te bespreken hebben." „We hadden er stiekem een bandrecorder moeten opstellen!" vervolgde Spekkie od- gewonden. „Dan hadden we het bandje maar hoeven af te draaien cn was alles ons duidelijk geweest. Maar wat moeten we nu feitelijk beginnen?" „Rustig afwachten, jongen," antwoordde xijo vader. „En de mannen volgen wan neer ze naar huis gaan. Op die manier kunnen we er in ieder geval achterkomen wie het geweest zijn." „En misschien kunnen we wel eens een kijkje in de molen gaan nemen, als die twee mannen straks weer zijn vertrok ken," merkte Blekkie op. „Natuurlijk!" viel Spekkie zijn vriend geestdriftig bij. „We moeten zo spoedig mogelijk het naadje van deze geheimzinni ge kous weten. En dat lukt ons alleen, als Hij zweeg verschrikt, want de deur van de molen was weer opengegaan en de on bekende man, die als tweede was aange komen, stapte naar buiten. Zijn hoed had mogelijk nog dieper over zijn ogen i licht scheen te verspreiden. ar nu!" stamelde Spekkie. „Het lijlct wel een het lijkt wel een een v-vlieger!" hakkelde hij stomverbaasd. „Een vlieger?" herhaalde commissaris Bonebakker verbijsterd. „Ja. je hebt ge lijk jongen!" gromde hij schor „Kijk, die kerel gaat hem oplaten! Een lichtgevende vlieger! Dat moet een of ander waarschu wingsteken zijn!" De man bij de molen was even tegen de wind in gesprint en de vlieger hung nu ze ker al een meter of twaaLr van de grond en klom snel hoger. De omtrekken ervan konden onze vrienden slechts vaag onder scheiden. Maar wat overduidelijk was te zien, was het grote, lichtende cijfer zes, dat in het midden van de vlieger was aan- gebracb'

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 11