Stof tot gesprek voor raad van Katwijk de RENNIES Feike Asma concerteerde in kerk te Hillegom Paola bevallen van dochter Morgenavond atletiek op hoog niveau in Leiden Petros jan had nieuwtje voor Keres: remise Jouhaud Aardappelen meuwe leidsche courant 9 WOENSDAG 6 JUNI 1962 DE kerkvoogdij van de Hervormde Gemeente te Katwijk aan Zee heeft het gemeentebestuur gevraagd een perceel grond te mogen kopen in O verduin voor de bouw van een kerk met pastorie. Voor dit doel is be schikbaar het terrein op de hoek van de verlengde Meeuwenlaan en de Nachtegaallaan. Het heeft een oppervlakte van ongeveer 3600 m2. De grondprijs bedraagt f 8.80 per ni2. Om de voorziening in de huisvesting van het gemeente- en het onderwijzend personeel te vergemakkelijken wil het gemeentebestuur ten behoeve van de bouw of de aankoop van een huis voor eigen bebouwing, onder verband van eerste hypotheek een geldlening uit de gemeentekas verstrekken. Het vrije be drijf geeft in veel gevallen, ook op het gebied van de huisvesting, aan zijn per soneel allerlei voordelen, zodat B. en W. het tenvolle verantwoord achten, dat de gemeente er eveneens naar streeft od dit (terrein voor het eigen en het onder wijzend personeel gunstiger den te scheppen. Maximum De geldlening kan ten hoogste bedra gen: voor de bouw van een woning, ma ximaal 95 pet van het bedrag der stich- tingskosten, inclusief de op de hypo theekverlening vallende kosten en ver minderd met een door de bouwer van rijkswege te ontvangen premie en toe slag, indien de bouw met financiële steun uit 's rijks kas zal geschieden: voor de aankoop van een bestaande wo ning: maximaal 95 pet van het bedrag der aankoopsom, inclusief de op de aankoop en de hypotheekverlening val lende kosten, mits het bedrag van de geldlening niet meer bedraagt dan 95 pet van de waarde van de aan te ko pen woning, gebaseerd op een door of namens burgemeester en wethouders uitgevoerde taxatie. Er zal wel naar gestreefd worden de leningen als regel niet meer te doen belopen dan 85 pet der stichtings- of aankoopkosten. De rente wordt afge stemd op het algemeen geldende hypo theekrentepercentage. Het bedrag der geldlening zal nimmer meer dan f 36.000 mogen bedragen. Nu de propaangasinstallatie, die op 1 september 1959 in gebruik werd geno men hoe langer hoe meer in bedrijf wordt gesteld, wordt meer hinder on dervonden van ijsafzetting. Een toege paste noodoplossing kan niet op de lange duur gehandhaafd worden, zodat B. en W. een krediet vragen van f 6500 voor de aanschaffing van een propaangasver- dampingsinstallatie. Een krediet van f 16.500 wordt ge vraagd ten behoeve van de uitbreiding van het elektriciteitsnet aan de Kerk straat in verband met het feit. dat al daar een bedrijf wordt gesticht dat aan sluiting op het hoogspanningsnet nood zakelijk maakt. Het maximum aantal vergunnin gen voor de verkoop van sterke drank is vastgesteld op 28; er zijn 23 drankwetvergunningen verleend. B. en W. stellen nu voor een tapver- gunning uit te reiken aan mevrouw C. G. Wouters-Varkevisser te Kat wijk aan den Rijn, en één Tulpstr. 1, en een sljjtvergunning te plaatsen In het pand Zuidstraat 42 te Katwijk aan Zee, zodat dan 25 vergunningen zijn uitgereikt Reeds lang is behoefte gevoeld aan het bezit van een woningcartotheek. Het gemeentebestuur wil het eerst op kaart stellen de gegevens van de woningen in de saneringsgebieden. Gevraagd wordt oip een krediet van f 29.500. Voorts vragen B. en W. een krediet van f 16.000, bedoeld als aanvullend krediet voor de reconstructie van do Zeeweg. Er is namelijk f 10.000 nodig, om de bomen te voorzien van zoden, terwijl verdc bij de kruispunten van de Zeeweg met de Koningin Julianalaati en de Karei Doormanlaan veertien ver- keerszuilen moeten worden geplaatst. Brug De definitieve plannen met kosten- begroting voor de aanleg van een be weegbare brug ten oosten van het fa brieksterrein van de N.V. Synthese zijn gereedgekomen. Het dek van deze bas- culebrug krijgt een zodanige breedte, dat daarop ruimte is voor twee rijba nen van zes meter van asfaltbeton. De rijwiel- en voetpaden zullen respectie velijk 2 Va meter en 2 meter breed wor den. De bouw van de brug zal een be drag vergen van f 1.647.000. van de noordelijke oprit f_ 193.000 en van de zuidelijke oprit f 251.400. Reeds eerder werden kredieten verleend tot een be drag van f 113.859, zodat B. en W. nu vragen om een krediet van f 1.977.741. Enige aanvullende werken vragen nog f 113.000. Het bestuur der Hervormde scholen te Katwijk aan Zee heeft het plan ln de Hoornespolder een zesklassige school voor gewoon lager onderwijs te bou wen. Het gemeentebestuur is om mede werking gevraagd. B. en W. adviseren gunstig. De totale stichtingskosten van een nieuwe ulo-school met veertien les lokalen, twee vaklokalen en een gymnastieklokaal aan de Koningin Julianalaan worden begroot op f 1.150.000. B. en W. vragen een be drag van 1.021.406. om de uitvoe ring van de plannen doorgang te la ten hebben. Sinds september 1957 bestaat er lri Katwijk een avondopleiding voor het mulo-diploma. Sedert 2 maart is deze cursus onder beheer gekomen van de „Stichting Christelijke Avond-mulo" Gevraagd is met ingang van 1 september 1961 een subsidie te mogen ontvangen B. en W. adviseren voor het lopende jaar een subsidie te verlenen van f 2745.05. Opnieuw krijgt het gemeentebestuur gelegenheid een perceeltje grond te ko pen in sanerlngsgebied, namelijk aan de Louwestraat. De grondprijs bedraagt f 7 per m2. De eigenaar wil te zijner tijd een perceel grond van gelijke grootte als vervangende grond aangeboden krij gen. B. en W. adviseren de raad hierop in te gaan. KATWIJK AAN ZEE Hoog en laag water Donderdag: hoog water 6.25 en 18.50 vakken van het transept bezet tend publiek gaf Feike Asma een orgelconcert in de Hervormde kerk van Hillegom. Het te Rotterdam ge vestigde „Nederlands Orgel-Comité" had er het initiatief toe genomen. Dit orgel, dat naar wij vernamen binnen niet al te lange tijd aan merkelijk zal worden uitgebreid, bezit toch reeds thans enkele eigen schappen van helderheid, selectivi teit, pedaalkracht, die het voor con certinstrument geschikt maken. Het klankkleurenpalet is weliswaar zeer bescheiden gevarieerd, maar een concertgever, die met dit tekort in zijn zijn programma rekening houdt, kan een bevredigend geheel samen stellen. Feike Asma heeft 'hiertoe kans gezien. Natuurlijk kwamen in dit geval de mo derne werken, die vaak uitgebreide, in gewikkelde registraties vergen, niet ln beide aanmerking, gesteld al. dat Asma die zou willen uitvoeren. Ook de romantische Franse composities blijven hier buiten beschouwing. Het Andante - Allegro - Andante van César Franck kon, hoewel het karakteristieke timbre ontbrak, door de geringere eisen ten aanzien van de kleur, toch aannemelijk klinken. VISSERIJGOLFJES Haringschepen hebben vrijwel niets gevangen Terwijl de overwegingen van de Duitse regering in de richting gaan. dat de visindustrie de visvangst ruimtelijk moet volgen, wanneer het tot een grote Europese markt komt. is het Bondsver- band van de Duitse visindustrie van me ning, dat de Europese consumenten markt niet beter verzorgd kan worden dan wanneer zij zich baseert op de Duitse visserij-industrie met haar uit stekende uitrusting. Deze visindustrie vindt men in Bremerhaven, Cuxhaven. Hamburg en Sleeswijk-Holstein. Ze beschikt over de modernste machi ne-uitrusting. De voorzitter van het verband heeft hierop sterk de nadruk gelegd. Karei E. Heitman heeft be toogd. dat de Duitse verwerkingsindus trie centraal ligt tussen Boulogne en Skagen. Voor de aanvoeren van Noord- zeeharing door alle Europese naties zijn ze zonder kwaliteitsverminderend tijdsverlies bereikbaar. Bovendien heeft de Bondsrepubliek de grootste Europe se consumentenmarkt c-n kent de Duitse visindustrie de mentaliteit van de klant het beste. Duitslands visindustrie zal er rekening mee houden in het buitenland inkoops- posten op te richten voor de ruwe waar. Men wil zich bedienen van buitenlandse afzetorganisaties. Momeneel geschiedt de voorziening met grondstoffen hoofd zakelijk op grond van vaste contracten, zoals ze tussen eigen rederijen en in dustrie in de havenplaatsen worden gesloten. De industrie heeft een grote behoefte aan belasting vrije haringim porten uit de Noordelijke landen. In het begin van juli zal het bondsverband van de Duitse visindustrie met de ver- bruikersorganisaies om de ronde tafel gaan zitten om vragen omtrent visver werking en visconservering te- bespre- Duidelijk is wel, dat de vorming van een Euromarkf voor Nederland een be dreiging kan vormen als men niet met de tijd meegaat. Nederland zal ervoor moeten zorgen duidelijk te maken, dat ook ons land tamelijk centraal is gele gen, en dat ook onze grootste visse rijhaven. in casu IJmuiden, tal van mo gelijkheden biedt. Maar een modernise ring van het losapparaat en handelsap paraat zal de positie van IJmuiden na tuurlijk veel sterker maken. Op zee De haringschepen hebben vrijwei niets gevangen. Ook de makreel liet ditmaal verstek gaan. De kotters kwamen ner gens lol bevredigende resultaten. Van de Katwijkse haringschepen waren de be richten somber: de KW 163 kwam tot 8 kantjes, de andere schepen hadden geen vangst. Wat er was In IJmuiden voerden dertig schepen aan: 755 schelvis, 200 wijting, 10 kool vis. 130 haring, 6820 makreel, 155 schol. 10 tarbot,, 190 varia. 1000 stuks kabeljauw en 15.000 kilo tong. In Scheveningen was de aanvoer 70 kisten schol, 20 di versen, 500 makreel en 2500 kilo tong. Asma heeft tedhnisch-serleus en, ook wat de voordracht betreft, gewetensvol gespeeld. Hij maakte een verstandig ge bruik van de aanwezige mogelijkheden. Dat wij 'het met zijn opvatting van de snelle delen in een Handel-Concert (deze keer: no. 6 in Bes-groot) niet geheel eens zijn, doet als uitzondering van de alge meen gunstige indruk weinig af. Het plotseling versnellen op een basis van staccato's tegen het slot van de tutti- partijen achten we historisch onjuist en ook inbreuk-makend op de voornaam heid. Als inleiding hoorde men een „Choralvorspiel" op de beroemde, veel, voor allerlei doeleinden, ge bruikte melodie van Heinrich Isaac: „Innsbruck, ich muss dich lassen". („Nun ruhen alle Walder") door O. Türke. Asma speelde dit mooi en gevoelig, evenals een innig Adagio van Bach (in Es-groot). En van het zeer beknopte „Praeludium en Fuga" in C, (drie plus twee minuten lang) van Bach gaf de organist een jeug- dige-vitale, eerlijke vertolking. Het belangrijkste wenk was, wat ons betreft, de eerste Sonate (in f-klein) van Mendelssohn, waarin de componist van het koraal „Was mein Gott will" een zeer effectief gebruik maakt. Deze prach tige sonate met het virtuoos gebouwde indrukwekkende derde deel en het al lerbeminnelijkst devote adagio hoort men eigenlijk veel te weinig. We zijn er Asma dankbaar voor, dat hij nu eens niet de tweede of de zesde sonate had gekozen. Zijn knappe spel getuigde van veel begrip en gevoel voor Mendelssohns edele, harmonisch-gevormde muziek. Als finale klonk het Naspel en koraal over „Alle roem is uitgesloten" (Jan Zwart), waarvan de aan wezigen hel i couplet meezongen. Joh. van Wolfswinkel. Arts vrijgesproken van dood van patiënte De rechtbank te Amsterdam heeft gisteren de 64-jarige Bussemse arts H. van de U. vrijgesproken van de hem ten laste gelegde dood door schuld van z(jn 59-jarige patiënte mejuffrouw W. H. van Ameyden uit Utrecht, aan wie hij op 14 oktober van het vorig jaar. door zijn 23-jarige ongediplomeerde assistente een zuurstof injectie had la ten toedienen. De officier van justitie had een ge vangenisstraf van acht maanden, waar van vier maanden voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar geëist. Hij zal tegen het vonnist appèl aantekenen. LEIDERDORP Installatie van de burgemeester op 19 juni Naar wij vernemen, aal de installatie van de nieuwe burgemeester plaats hebben op dinsdag 19 juni. Om 1 uur wordt het gezin Gallas aan de grens van de gemeente bij Achthoven verwelkomd. Om 2 uur wordt de raads vergadering gehouden, die alleen toe gankelijk is voor genodigden. Kwart over 3 begint een zanghulde, van 4 tot half 6 wordt in het Dorpshuis receptie gehouden en om 7 uur is er défilé van alle verenigingen, dat naast het gemeentehuis wordt afgenomen. Ten slotte staat om half 8 een rondrit door de gemeente op het programma. Prinses Paola van België, de echt genote van prins Albert, heeft gis teren het leven geschonken aan een dochter die de naam Astrid zal dra gen, aldus een mededeling van de opper-hofmaarschal'k. Het kind is dus genoemd naar de overleden moeder van de Prins. Moeder en kind maken het uitste kend. Het meisje werd geboren om 12.20 uur. De baby woog bij de geboorte 3300 gram, en was 49 cm lang. Het meisje heeft blond haar en blauwe ogen. even als haar ouders. Rechtbank: Bob en Daphne geen pornografie De Haagse rechtbank heeft de 45- jarige auteur- en uitgever vrijgesproken van hem tenlaste gelegde pornografie middels zijn derde deel van „Bob en Daphne". De rechtbank beval de terug gave der inbeslaggenomen boeken. De rechtbank overwoog, dat de schrij ver niet de bedoeling heeft gehad om alle jongeren uit de veertiger jaren op sexueel terrein uit te beelden, doch wel een beperkt aantal personen uit een be paald millieu, zodat het boek als ge heel niet tot pornografie kan worden gerekend. De officier van justitie had 14 dagen geleden tegen verdachte F 2.500 boete of 60 dagen hechtenis ge- eist, benevens verbeurdverklaring der inbeslaggenomen boeken. Daders van moord na negen jaar gevat De Belgische politie is erin geslaagd een moord op een taxichauffeur uit Brussel, die negen jaar geleden werd ge pleegd, op te helderen en de beide daders aan te houden. Nadat onlangs nieuwe aanwijzingen aan het licht waren gekomen, heeft de Brusselse politie de 26-jarige bediende Robert G. en de eveneens 26-jarige ma kelaar Willy G. gearresteerd die bekend hebben de moord te hebben gepleegd, 1VTADAT morgenavond om kwart over zeven het eerste startschot zal zijn gelost van de door de atletiek-vriendenkring Holland georga niseerde nationale avondwedstrijden ontbrandt op de sintelbaan van de Leidse Hout weer een felle strijd om de in atletiekkringen begeerde trofee: de gouden spike. De jury zal het niet gemakkelijk krijgen. Op de sintelbaan in Leiden worden ieder jaar knappe prestaties geleverd en wanneer de omstandigheden gunstig zijn, zullen zeker op enkele loop nummers uitstekende verrichtingen tot stand komen, gezien de bezetting met atleten van klasse! Zo zien we bij de dames de Ned. kampioene El len Ort uit Haarlem samen met Truus Cruiming uit Wassenaar en ook de sterke Sagitta-loopster Tilly ,v. d. Zwaard. En op de 80 meter horden de kampioene Toos Mutter met haar clubgenote Paula v. d. Wegen, beiden uit Amsterdam, tegen onder meer Telma Heystek uit Rotterdam. Wat gaat Cees Koch doen? Dat is de grote vraag! Onze discusreus is dit jaar heel goed op dreef, maar heeft reeds tweemaal een worp tegen de 60 meter ongeldig zien verklaren. Wie weet zit het hem in Leiden nu eens mee. Dan zou hij zijn plaats op de wereldrang lijst aanzienlijk kunnen verbeteren. Een schitterende gelegenheid voor sport- minnend Leiden deze man van de „top sport" actief bezig te zien. Natuurlijk is Koch een grote gega digde voor de Gouden Spike, maai lemaal zeker kan men daar toch nog niet van zijn, gezien de te verwachten duels op de loopnummers. Zo staan op de sprintnummers onder meer Noorden bos (Rotterdam). Bos en Van Wel (Den Haag) en Otten (A'dam) garant voor vuurwerk. Op de 400 meter zal de snel le Piet Korlleve het op moeten nemen tegen de sterke Zaanlander Chris Ko- nings. die nog onlangs V>t 49,5 sec. wist te komen. Als middenafstandsnummer is de 1500 meter gekozen, waarop de AAC'ers Janssen en Wiirster een zware kluif zullen krijgen aan de Ned. kampioen Snepvanger uit Bergen op Glansnummer De 3000 meter wordt een topnummer met namen als Hein Cujé uit Middel burg en de Ned. recordhouder Joep Delnoye uit Maastricht. Cujé heeft reeds enige malen gewonnen, maar Delnoye is momenteel in goede vorm. Interessant is de vraag in hoeverre de Hollandman Plet de Haas uit Noordwijk het straffe tempo zal kunnen volgen. Ook de be kende Klaas de Ruiter uit Apeldoorn en de Shell-man Aad Steylen uit Rot- Voor moordenaar van a.s. moeder 15 jaar H. J. E. uit Heerde wegens moord met De rechtbank te Zwolle heeft giste ren de 28-jarige wasserijbediende voorbedachte rade. conform de eis, ver oordeeld tot vijftien jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest en ter beschikking stelling van de regering. Er heeft op de late avond van 30 april zijn aanstaande vrouw, de 23-jarige J. van Beek, die in verwachting was, en met wie hij op 12 mei in het huwelijk zou treden, vermoord. Kandidatenschaaktoernooi op Curasao In de wandelgangen van hotel Curasao ging dinsdag avond het gerucht dat Petrosjan een nieuwtje in pet to had, speciaal gecreëerd om landgenoot Keres een stok tussen de benen te steken. De 46-jarige Estlan- der had immers met bruisende energie drie partijen achtereen gewonnen aan de uitslag van Keres tegen Kortsnoj behoeft niet te worden getwijfeld en moest dus worden afgeremd. De opzet van de slimme Arme niër gelukte niet helemaal. Het nieuwtje bleek door het tegenspel van Keres neer te komen komen op een Nimzo-Indiër, waarin zwart omstreeks de 20e zet remise aanbood. Petrosjan weigerde, maar na nog twee zetten moest hij de juistheid van Keres' aanbod erkennen: VzVz. Tal en Fischer ontketenden een enorm tumult, zoals dat in schaakkringen heet Ze bleven beiden weliswaar netjes op hun stoel zitten, maar toverden daarbij iets op het bord, dat in boeken over krijgskunde de „taktiek van de ver schroeide aarde" zou heten. Fischer koos in de Spaanse verdediging de 3. .Lc5 variant, waarop wit met 4. c3 reageerde. Reeds na tien zetten liep het bord over van de combinaties. De witte koning was opzettelijk te voet van el naar gl ge wandeld. De toren stond nog op hl. Fischer deed het vuur hoog oplaaien door een fraai stukoffer, dat een lawine van complicaties ontketende. De zwarte dame penetreerde in het hartje van de witte koningstelling, die door h3 en g4 bij het ontbreken van een f-pion uitermate zwak was. Door f5 trachtte de onder nemende Amerikaan de laatste barrières te nemen, doch Tal creëerde knap tegen- Elke dag opnieuw... 3 maanden lang... heeft iedereen die dan een nieuwe fiets koopt, de kans die fiets cadeau te krijgen! Vraag ons inlichtingen over de fietsenprijsvraag. P. ZUIJDERDUIJN VOORSTRAAT 31 KATWIJK AAN ZEE TELEFOON 2954 spel. Door een vrij-pioiï tot c7 te doen oprukken, waarbij hij zijn koningstelling „op tempo" verdedigde. Zoals soms het geval is. bleek plotseling dat beiden het gelijk aan hun zijde hadden. Het stuk- meer van wit kon niet actief worden gebruikt, zwart kon de aanval niet ver sterken. En zo werd dan op de 29e zet de vrede getekend. Het speuren naar wegen, die tot winst hadden moeten lei den. werd nog ettelijke uren voortgezet tot groot verdriet van mevrouw Tal. die met het eten zat te wachten. De ondergang van Filip wordt bege leid door melodramatische effecten. De Tsjech ziet alles zwart, of hü na de witte stukken voert of niet. Er straalt geen glimpje hoop meer uit de manier waarop hb zijn partijen opzet. De ene nederlaag wordt gevolgd door de ander en zo gedeprimeerd Is de Tsjech, dat h(J er langzamerhand van overtuigd is ge raakt. dat hij „iets moet hebben", hoewel hij zich lichamelijk fit voelt. De Tsjechische grootmeester onderging 2 jaar geleden een operatie als gevolg van tbc en wellicht hebben de tropen iets te maken met deze zeer opmerkelijke ineen, storting. Het overkwam destijds Kostic en Lasker, maar zij speelden niet in een perfecte air-conditioning. Een feit is, dat de Tsjech, die drie zware toernooien doorstond zonder één enkele partij te verliezen (o.a. Boedapest 1961). thans volkomen faalt. Ditmaal buitte Geiler dat uit om zich alleen aan de kop van de ranglijst te plaatsen. De partij Kortsnoj-Benkoe werd af gebroken in een stelling die zwart hoop doet koesteren op de volle winst. Indien dat door de analyse wordt bevestigd, heeft de Amerikaan kans op een 50 pro centscore. waardoor hij een heel wat betere prestatie heeft geleverd, dan velen voor mogelijk hielden. Benkoe koos dc Grünfeld-Indier. waarin na vroegtijdige dameruil een gecompliceerde strijd mer torens cn lichte stukken werd geleverd Het stelde zware eisen aan de spelers en natuurlijk kwam Benkoe in tijdnood, doch op de kwaliteit van het vertoonde spel had dit weinig invloed. De uitslagen waren: Kortsnoj (Rusl)- Benkoe (VS) afg.; Perosjan (Rusl)-Keres (Rusl) 'i—K; Tal (Rusl-Fischer (VS) Geiler (Rusl)-Filip (Tsj-Sl.) 1—0. De stand luidt nu: 1. Geiler 12 pt; 2. Petrosjan 11 pt; 3. Keres 11 pt cn 1 afg.: 4. Fischer 8> j pt en 1 afg 5. Korts noj 8 pt cn 2 afg.; 6. Bcnkoc 8 pt cn afg.; 7. Tal 6 pt; 8. Filip 4 pt. en 1 afg. terdam zullen in de kopgroep te vin den zijn. Voorwaar, een bezetting, dip de laatste jaren In Nederland zelden is voorgekomen! Servé IVijsen uit Maastricht komt speciaal naar de Sleutelstad om te proberen zijn polsstokhoogrccord te verbeteren. Tot nu toe is hij de enige Nederlandse atleet die dc 4 meter barrière heeft doorbroken. Het is te hopen, dat het Leidse publiek een dergelijke sprong mag aanschouwen. Fanny Blankers-Koen heeft zich be reid verklaard aan het einde van de avond de Gouden Spike te overhandi gen. In 1960 was dat aan Loes Boling van Sagitta A'dam voor haar discus werpen en in 1961 wist Gerda Kraan van de Leidse Bataven er beslag op te leggen door een prachtige 400 meter. Wie dit jaar met de eer gaat strijken, is vooraf niet te zeggen. Maar één ding staat vast: hij of zij zal alles moeten ge ven wat erin zit want cadeau krijgen is er ook dit jaar niet bij! Het wordt steeds gekker Bewaking Chileense ambassade in Rome Dc gemoederen rond dc wedstrijd Chli-Italic om het wereldkampioen schap zbn nog niet tot rust gekomen. Het wordt zelfs steeds gekker met de maatregelen, die men meent te moe ten nemen om een enigszins normaal verloop van het wereidtoernooi te ver krijgen. Nu heeft de president van de FIFA, Sir Stanley Rous een nadrukkelijk be roep de zestien deelnemende landen gedaan om de naam van de voetbal sport niet door de modder te halen. Doch ook in Italië, vele duizenden kilometers van het strijdtoneel, is de politie in actie gekomen. In verband met vele telefoontjes van woedende taliaanse voetbalfans, die nog steeds wrok koesteren tegen al wat Chileens is. heeft de Romeinse politie gisteren de Chileense ambassade in Dome on der speciale bewaking gesteld om mo gelijke incidenten te voorkomen. Inmiddels schijnen West-Duitsland en Chili een „ruw-spel-bestand" te hebben gesloten. Deide landen treden vanavond tegen elkaar aan en zijn nu overeen gekomen de wedstrijd sportief te houden. Dat er grond bestaat voor het sluiten van een dergelijke overeen komst. vindt de Westduitse official Hans Koerfer niet zo leuk, weshalve hij de gemaakte afspraak tegenspreekt. „Uiteraard hopen we wel, dat de wed strijd zonder incidenten zal verlopen", verklaarde hij. Volgens een Chileens blad ligt in het ziekenhuis van Santiago een meisje, dat het bestaan had het spel van de Italianen in de wedstrijd tegen Chili haar toen met zijn schoen een klap op het hoofd gegeven om haar haar onge lijk in te prenten Wéér zo'n aanval van brandend maagzuur En het genoegelijke avondje was al bij voorbaat vergald. Geen nood - want er waren Bennies in huis. Die helpen iedereen en... dadelijk, hoe hevig de zuurbrand ook oplaait. Bovendien nooit zorg om glaasjes water of zo. Rennies kunt U onopvallend innemen, gewoon laten smelten op de tong, zonder water of wat ook. Rennies bij de hand is een veilige voorzorg, waarmee U Uzèlf en ook anderen pijn en narigheid bespaart. tegen brandend maagzuur (Vervolg van pagina 1) In zijn brief aan Salan schreef Jou haud, tot het besef te zijn gekomen, dat terrorisme niet het juiste antwoord is de onvermijdeluxe opmars van do vooruitgang tegen te houden. HIJ schreef Salan. -"*t de ona-.iankeRjKheid van Algerile vrijwel een voldongen feit was en dat het optreden van de OAS daar- :o snel mogelijk tot een eind moest komen. Jouhaud deed »en beroep op Salan. •n order te ondertekenen, tot onmid dellijke beëindiging van de OAS-ac.,es in Algerije. HU zegt hierin o.a.: „Wan- een leider van mening is. dat de strijd zonder uitzicht is en de eer be waard kan worden, dan is er voor hem smartelijk en tragisch ogenblik, nl. de strijd te staken. Het is van essen tieel belang, dat de acties van de OAh spoedig -->»eUjk ^rden beëindigd Haar leider eist dit van allen, die zich spontaan onder zijn bevelen i.- _n ge plaatst. Het beroep van Jouhaud verwekte >n sensatie Parijs worden, waar do nationale vergadering in een debat over Algerije gewikkeld was. Dirt debat ein digde overigens met een verwerping van een motief van wantrouwen in de Franse regeringspolitiek met betrek king tot Algerije. Intussen heeft de OAS liet bestand, dat vorige week begonnen Is. weer met twee dagen verlengd. De besprekingen achter de schermen zullen worden voorgezet. Gisteren werd ln enkele ge bieden van Algerije nog gevochten. De havenstad Mostaganem werd door Fran se troepen omsngeld en uitgekamd. Vermoed werd. dat vooraanstaande OAS-leldcrs zich daar schuilhielden. In Algiers ontstonden moeilijkheden tussen lohammcdancn en een Franse patroll- le. Mohammedaanse hulppolitie die trachtte tussenbeide te komen, doodde Franse luitenant. Later werd ver klaard, dat hier een misverstand In het Franse romans zijn wel pornografisch Wegens het voorhanden hebben van pornografische boeken veroordeelde de rechtbank een 56 jarige Haagse boek handelaar tot f 300 boete of 20 dagen hechtenis benevens 14 dagen gevangenis straf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. De boeken werden verbeurd verklaard. Het betrof hier een aantal Franse ro mans. welke, naar verdachte had be toogd, hij zelf niet had kunnen lezen zodat hij niet wist wat de inhoud was. De echtgenote van deze verdachte werd vrijgesproken van medeplichtigheid ln deze zaak. De Officier van justitie had tegen de handelaar 6 weken gevangenisstraf irvan 4 weken voorwaardelijk geëist tegen de vrouw f 500 boete of 2 maanden hechtenis. (Vervolg van pagina 1) In de kring van de detailhandel ln aardappelen, groenten cn fruit heerst over de huidige situatie grote ongerust heid. Men name do detaillisten, die niet meer over een voorraad beschikken, z(jn bang klanten te verliezen als z(J geen oude aardappelen meer hebben aan te bieden. Men vreest tenminste een daling van de omzet, omdat de huisvrouw de gewoonte heeft zowel aardappelen als groenten ln dezelfde winkel te kopen. Slechte kwaliteit De federatie van de landelijke bonden van kleinhandelaren in aardappelen heeft meegedeeld dat de kleinhandel in ernstige moeilijkheden verkeert waar hot de voorziening van aardappelen be treft. De federatie zegt in een verkla ring dat de kleinhandel geen behoorlijke kwaliteit aardappelen meer kan kopen voor de minimumprijs, die door de rege ring is voorgeschreven. Aan de eisen van de consument kan dus niet meer wor den voldaan. De overheid wordt ge vraagd zodanige maatregelen te nemen, dat de kleinhandel tegen de vastgestelde Inkoopsprijs ook daadwerkelijk aard appelen van goede kwaliteit kan kopen. De Utrechtse detaillisten hebben gis teravond op een zeer rumoerige verga dering geprotesteerd tegen de maxi mumprijs. Gezegd werd dat men vaak tegen hogere prijs moet inkopen dan men kan verkopen om van aanvoer verzekerd te zijn. Voorts werd gezegd dal vele telers aardappelen aanbieden voor 50 cent cn dat het ministerie van marine, ondanks de prtjzcnbcschikking, heeft Ingekocht voor 46 tot 49 cent per kg. Ook had men klachten over de kwa liteit van dc aangeboden aardappelen, die men omschreef ais fabricks. cn veenaardappelen, die voor de varkens nog te slecht zjjn. Dc handelaren wer den door hun bestuurders geadviseerd de klant te blijven leveren, ondanks verlies. Dit ook in verband met de aan bieding van aardappelen in sommige grootwinkelbedrijven voor slechts 28 cent per kg. Uitspraak moordzaak 3 weken uitgesteld rest wijzen in het cassatieberoep van de pseudo-persfotograaf, die op 10 mei I960 De Hoge Raad zal over drie weken ar- het Venlose meisje Joke van Groenen- daal om het leven bracht. De man was tegen het vonnis (20 Jaar gevangenisstraf) in cassatie gekomen nadat het door het hof in Den Bosch was bekrachtigd. De fotograaf had het meisje ondcr'valse voorwendsels meegelokt, nadat hU uit een psychiatrische inrichting was ont- De Hoge Raad zou gisteren arrest wijzen, doch dit is drie weken uitgesteld en bepaald op 26 juni.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 9