Maleis in vier weken in uniek talen-practicum Nieuwe medicijnen deugen vaak niet m i bas "i Ui ja e r m m g Stop brokaat gerust in de wasmachine Voor grote steden is samenvoeging geen goede oplossing WOENSDAG 6 JUNI 1962 Techniek baant onderwijs nieuwe wegen AY7"ANNEER de centrale kantoren van de Kon Shell groep in Den en Londen employés naar Arabië of Japan of naar een der Spaans sprekende landen sturen is het voor deze mensen en natuurlijk ook voor de maatschappij, die zij vertegenwoordigen van groot belang, dat ze de taal van dat land kunnen spreken. Daar komt bij, dat zij en hun echt genotes meestal weinig tijd gegund is voor het vertrek, zodat naar wegen werd gezocht om in zeer korte tijd een behoorlijke spreekvaardigheid in een vreemde taal te bereiken. Na experimenten in Londen heeft Shell- Nederland in het centraal kantoor in Den Haag thans ook talen-practicum in gebruik genomen, waardoor het mogelijk is geworden om een relatief rgote groep mensen bijv. in vier weken tijd een behoorlijk mondje Ma leis te leren. Met ,les-recorder' meepraten.... Dat bij dit systeem van leren ge hoord de resultaten grote mogelijk heden liggen voor het talenonderwijs is bij talrijke bezoeken van deskundi gen aan het practicum in vele toon aarden besproken De Rijksuniversi teit te Groningen beschikt thans ook over een lesapparatuur, evenals Insti tuut Nijenrode voor de opleidingen voor de buitenlandse dienst. Voorts zijn drie middelbare scholen met rijkssub sidie de technische uitrusting is vrij kostbaar met deze methode geven gestart Deze technische uitrusting bestaat uit een aantal bandrecorders met micro» foons en een elektronisch communica tie-systeem met druktoetsbediening, die de leraar als hulpmiddelen ten dienst# SPREEKCELLEN De leerlingen komen te zitten in ge- luiddichte spreekcellen en zien vooi zich een meersporige bandrecorder er een microfoon en krijgen een koptele foon op het hoofd Zij zijn via een druk op de knop verbonden met de voor hen zittende leraar, die een centrale spreek- en ontvangstinstallatie voor zich heeft. Hij kan de leerlingen af tonderlijk, maar ook groepsgewijze toe spreken. De leraar heeft een les-recorder voor zich, waarop de lessen in de vreemd® taal zijn opgenomen alleen de be treffende taal, maar met gebruik van verschillende stemmen en laat d® tekst door zijn leerlingen op hun ban den opnemen. Zij kunnen de band meermalen afluisteren en dan mee spreken. Later horen zij hun eigen stem en die van de leraar (op de band), zo dat zij zichzelf kunnen corrigeren. Bo vendien kan de leraar door middel van zijn communicatie-systeem de leerlin gen ondebreken en dus ook zichzelf onderbreken. Tal van variaies in het lesgeven zijn hierbij mogelijk geworden. De leraar kan een leerling een beurt geven zon der dat anderen hiervan hinder hebben Zij kunnen onafhankelijk van elkaar grote vorderingen maken waartoe zij thousiaste leerlingen. ieder afzonderlijk ook weer via het technisch systeem, de leraar kunnen op roepen. De leerlingen beschikken een schriftelijke les en kunnen aante keningen maken. HERHALEN Door het steeds herhalen en corri geren van zinnen In een vreemde Shell Nederland geeft lessen ln het Engels. Spaans, Nederlands (voor uit het buitenland komende employés). Italiaans, Frans, Arabisoh, Maleis en Ja pans krijgen de leerllnren veel meei kans om de te leren taal actief te be luisteren en toe te passen, waarbij mee spelen het visueel geheugen, het audi tief geheugen en het motorisch ge- Eventuele schroom van de leerlingen ten onzichte van elkaar wordt voorko men Men is geheel vrij en heeft alleen contact met de leraar, die zich kap aan passen aan de mate van „opneming" zijn leerling. De heer A. Soedjak. die als leraar eerst in Londen en nu Den Haag de lessen geeft en dit systeem naar Amerikaans voorbeeld heeft uitgewerkt en vereenvoudigd, sprak tijdens een persconferentie van opmerkelijke resultaten bij en- Dam-vraag 252 (Eerste publicatie) rm m K; jg£ m - Zwart: 1, 5, 6, 7, 8, 13, 18, 18, 20, 22, 25, 27, 32, 38. Wit: 15, 19, 21, 24, 29, 33, 35, 36, 41, 42, 43, 45, 47, 49. Dit elf zetten diepe „knotsenwerk" van J. H. H. Scheijen te Kerkrade is ivernuftig in elkaar gevlochten. Het is ImoeiHik verteerbaar maar wel fraai. |Aan het probleem wordt slechts enige ïfbreuk gedaan door het feit dat de zwarte schijven voor de Canaleas al op de velden klaar staan. Opgave: wit speelt en wint Schuak-vraag 252 Zo was de stand in de driezet van F, Purchas (Morning Post 1918): Wit: Kfl, Dhl, Th2 en Th3, Lc2, Pb5 en Pel, pi a3, b3, d2, d4 en f3. Zwart: Kcl, Tbl, pi a2 en b2. De oplossing: 1. Th3—<h8!, a2alL! (dreigt pat!); 2. Th2h7!, Kclxd2; 3. Dhlh6 mat. Ook een manier om de dame naar h6 te brengen.Bijvari- ianten zyn: 1. Th3—h8, a2—alP; 2. Pb5 c3 en als derde: 1. Th3—<h8, a2—alD; 2. Th8c8. Bridge Een jonge, talentvolle speler is Wim den Tonkelaar uit Voorburg. Hij on derscheidt zich van anderen, door vaak op verrassende wijze moeilijke 'spellen tot een goed einde te brengen. Zo leverde hij weer eens een prach tige prestatie in onderstaand spel: Zuid speelde een contract van 4 schoppen, waartegen West uitkwam met harten 5. Een uitstekende uitkomst want er dreigen nu 4 verliesslagen! Desondanks slaagde de Zuidspeler erin het spel te winnen, zij het, dat hjj over een belangrijke inlichting be schikte; West had namelijk een volg- bod in ruiten gegeven. Ziet u kans het ■pel te maken? I JACK DIAMOND. In Groningen is gisteren een drie daags congres begonnen van de Ko ninklijke Nederlandse Maatschap pij ter bevordering der Pharmacie. De voorzitter, de heer H. A. A. J. Martens uit Hoensbroek, wees in zijn openingstoespraak op de grote verantwoordelijkheid, die de apothe ker draagt. Zijn taak, aldus spr., wordt nog bemoeilijkt door de steeds groeiende stroom „nieuwe ge neesmiddelen". De praktijk leert, dat vele nieuwe geneesmiddelen die eerst met veel op timisme begroet en aanbevolen zijn door de belanghebbende industrie, binnen drie vijf jaar in de kast terechtkomen. Spreker achtte het vanzelfsprekend dat farmaceutische industrie, evenals vele andere industrieën, er naar streeft baar produkten te verkopen en daarbij gebruik maakt van moderne verkoop methoden en reclame. Hjj vond het ech- noodzakelijk dat er verschil wordt gemaakt in de reclame voor bijv. ge- nots- en gebruiksmiddelen en die voor geneesmiddelen. Wat de apotheker echter het meest verwondert, is het feit, dat deze groep soms wel de beschikking kan krijgen over bepaalde grondstoffen, terwijl dit de apotheker de grootste moeite kost of onmogelijk wordt gemaakt. Soms wordt deze levering zelfs geweigerd, zo dat de apothekers, indien zij deze grond stoffen voor de vervaardiging van m«- dioamenten nodig hebben, eerst bijv. tabelleten tot poeder dienen te verwer- „Reclame voor geneesmiddelen mag nooit gericht zijn op het soheppen of vergroten van een behoefte aan genees middelen", zo meende hij. Voorts vroeg hij ziioh af of niet te dikwijls en te snel gepropageerd wordt er iets nieuws of iets heel beters gevonden is. Maar al te vaak blijkt dat nieuwe geneesmiddelen in circula tie worden gebracht voordat voldoende kennis over eventuele bijwerkingen be kend zijn, aldus de heer Martens. Naast die kleine groep, die er op uit is nieuwe geneesmiddelen te ontwikke len, is er echter een veel grotere ca tegorie, die als enige taak schijnt te hebben het nabootsen van tabletten, dragees, suspensies enz. Alhoewel er vele fabrikanten zijn die m grondige analyse der grondstoffen waarborgen en regelmatige controle uit oefenen op de te vervaardigen produk ten. is er echter een grotere groep fabrikanten, die het met de controle niet al te nauw neemt. Als bewijs hier- noemde spreker het jaarverslag het laboratorium der Nederlandse apothekers over 1961, waarin vermeld staat dat van bijna 14 procent van de onderzochte monsters van verpakte ge neesmiddelen de gevonden samenstel ling te sterk afweek van de gedecla reerde, hetgeen erop neerkomt dat on geveer 11 procent van de onderzochte speoialité's werd afgekeurd. Wanneer bedenkt, aldus de voorzitter, dat het hier geen gericht onderzoek be trof, omdat bepaalde geneesmiddel- groepen werden onderzocht en niet be paalde fabrikanten, dan kan hieruit slechts een conclusie worden getrokken, nl. dat het hoog tijd is in de industrie het kaf van het koren te scheiden. Acht jaar geëist tegen aanrander inbreker In Zwolle is gisteren acht jaar met aftrek en ter beschikkingstelling ge- eist tegen de 24-jarlge M. O. uit Zalk (gem. IJ6selmuiden), die verdacht van het plegen van aanrandingen en dief stallen terechtstond. „U bent een gevaarlijk mens", zei de persident, mr. L. J. 't Hooft, tegen dachte. In augustus van het vorige Jaar werd O. uit de gevangenis ontslagen na een straf te hebben uitgezeten aanrandingen en inbraken. Begin januari van dit jaar onttrok hij zich aan het toezicht en ging zwer ven. Hij sliep in hooibergen en werk- keetjes en voorzag in zijn onderhoud door inbraken cn insluipingen, bracht de noord-Veluwe en noord-west -Overijssel in opschudding door reeks aanrandngen, waarbij hij het vooral op zeer jonge meisjes had ge- DERDE HONDENKOOP. MAN GEARRESTEERD Nadat de Tilburgse politie vorige week een tweetal Tilburgse hondenhan delaren had gearresteerd op verden king van valsheid in geschrifte en ver valsing van stambomen, is gisteren nog derde dierenhandelaar, een 33-jari- Tilburger. ingesloten. Ook hij zou honden hebben verhandeld met een valse stamboom. Hij zou hierbij ge bruik hebben gemaakt van blanco stam boomformulieren, die de eerder gear resteerden hadden laten drukken. Naar het zich laat aanzien, zijn geen verdere arrestaties te verwachten Twee overlevenden van atoombom in Utrecht Twee overlevenden van de atoomhom die Hiroshima trof,, de 29-jarige Miyoko Matsubara en de 18-jarige Hirosam® Hanabusa zijn gisteren door de burge meester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz ontvangen. De jongelui worden op hun tocht ver gezeld door de Amerikaanse Barbar» Reynolds. Haar naam raakte bekend toen zij met een jacht een gebied in dö Stille Zuidzee binnenvoer, op een ogen blik dat daar door Amerikanen kern proeven werden genomen. Het gezelschap keert over ongeveer twee maanden terug naar Japan. Voor- dat het zover is zal Rusland nog war den bezocht. Drie aardige pakjes, die kennelijk bestemd zijn om in de tuin gedragen I te worden. De pakjes werden uit verschillende dralonstoffen vervaar digd, die wel tegen een stootje kunnen. roerse (Enschede), R J A van Dijk laude) Delft I. LAM van Engelen ïcht). Kand- ex. pedagogiek: mei. L lerman (Heerde). Doet. ex. pedago- H .T Vulsma (Hilversum). (Van onze moderedactrice) A AN de Vinkeveense plassen h< zich een mode-evenement afge speeld, dat eigenlijk een belofte voor de komende winter, ook al zijn we nauwelijks aan de vorige ont komen. Maar de industrie loopt nu eenmaal vele seizoenen vooruit. De show was georganiseerd door de Farbenfabriken Bayer A.G.,- de ver vaardigers van de kunstvezel Dra- Ion. De vezeluitvoer gaat naar vele Euro- oese landen, waar deze verwerkt wordt, zowel tot breigarens als tot allerlei stof- fen. Dit 'heeft een uitgebreid experimen teren tot gevolge gehad en het resul taat is een internationale collectie weefsels, imet de meest uiteenlopende ef. teren ten gevolge had en het resul- wal, katoen en zijde, de natuurstoffen dus, zijn onmiskenbaar en nooit volledig na te bootsen. De materialen van kunst vezels echter benaderen ze in uiterlijk vrij dicht en hebben daarnaast wee dere eigenschappen, zoals lichtgewicht, gemakkelijk wasbaar en over het alge- Wat bijvoorbeeld te zeggen van brokaat, zwaar doorweven met glanzend goud- of zilverlurex, verwerkt tot fraaie avondmantel en te 'horen, dat die mantel gerust in de wasmachine gestopt mag worden? We hebben het zelf ntet kunnen proberen, maar het werd de hand op het hart verzekerd. Strijken maar Hetzelfde geldt voor een nieuw rib fluweel waar men zoveel overheen mag strijken als men wil, maar dat niet plet Een voordeel in het bijzonder vooi per auto. trein of fiets er veel opüittrekt. Men komt beslist „ongekreukt" op de plaats van bestemming. Wel hebben de- fluwelen een onmiskenbaar sterke glans, naar het glimmerige toe en dus is PLANNEN OM EEN GEBRUIKTE AUTO TE KOPEN? Dit embleem is m geluksster. U wilt een goede, gebruikte auto hebben? koop een garantiebewijs, dat 5.000 km. of Een auto waar u zeker van kunt zij'n? Om drie maanden geldig is voor het vervangen het u gemakkelijk te maken en de grootst van alle onderdelen, die gebreken zouden mogelijke zekerheid te geven heeft de Volks» vertonen. En u krijgt o.a. ook nog een cheque, wagen-organisatie besloten de verkoop van die u recht geeft op een uitgebreide, gratis goede, gebruikte Volkswagens zelf ter hand servicebeurt na 500 km. te nemen. En dit wordt gedekt met aen eigen extra voorzichtigheid bij de keuze van de kleur aanbevolen. Nieuw is ook een jersey gezet op een lichte schuimplasticvoering. De nare eigenschap van jersey dat ieder ribbeltje van dessous er doordrukt is hiermee op gevangen. Het materiaal heeft een veer kracht gekregen en ook al weer: hot kan in de wasmachine gedraaid worden. Velours- en Flauschstoffen, soms ver werkt in combinatie met mohair of ka meelhaar en zijki licht in gewicht (700 gram per meter). Alle weefsels, die in natuurstoffen verdwijnen, heeft de 'kunstvezel zo langzamerhand overwon nen. Dus zagen we flanels, tweeds, ohe- viot en bouclé. De prijs van deze synthe tische materialen ligt over het algemeen zeker niet laag. Niet de prijs maar de eigenschappen moeten de markt verove- Als modenieuwtje, dat we nu reeds voor de komende winter kunnen ge bruiken, een tip voor breister®: komen de winter zullen wijde lange truien met grote Noorse en fantasiemotieven suc ces hebben. ETHERG0LVEN vanavond 10.00 V d kindei 22.30 Nws 32. V0 Sport halvet oderne 'olksmuz (gr) 23.55—24.00 Nws, II. 298 l 22,50 Met muzi bcr 1 Muzlekv i 20 01 vanavond VARA: 17.00 V d kinderen. NTS: 17 35— 17.45 Internationaal Jeugdjournaal 2u tn Journaal en weeroverz. NCRV: 20 2o Memo 20.30 Pas geperst 20.55 Do? wat terug. Jubileumactie vor het 75-jarige Leger de» Helta 21.30 Speelfilm 21.55 Voordracht. NTS: 22.15 Documentaire film. NCRV: 22.40 Voordracht van gedichten. Programma voor morgen HUversum I, 402 m. AVRO7 00 Nws 7 10 Ochtcndgym 7.20 Ochtendvaria (gr). VPRO: 7.50 Dagopening, AVRO: 8.00 Nw® 8.15 Rechtdoor naar school en kantoor (grami 9.00 Gym v d vrouw 9.10 Dc groenteman 9.15 Klass gram 9.35 Waterst 9.40 Morgen wijding 10.00 Arbeidsvitaminen (gr) 10 50 V d kleuters 11.00 Kookpraatje 11.15 Kla.ss -*i 12 00 Dansork cn zangso- lezlng 12.43 Lichte muz 13.00 Nws Medcd, act of gram 13.25 Beursber 13.30 Lichte muz en zangaolist 140o Klass ka- mermuz 14.40 V d vrouw 15.00 Zamrreclt.il 15.30 Licht ensemble en zangsollsten 16 00 Nws 7 l I. 298 m. KRO: 7.(1 i 7 30 V d (cusd 7.; 8.15 Llchb ichoo' 10.03 Oude kami Schoolradio 'dklok SlTm^Llchte en 12.35 Meded ten tuinbouw 12.38 Tan- (gr) 15.30 Licht üoverd'enklng 16.20 Planorecital: kibi 16.3S Gram 16.40 V d Jeugd 17.10 Lcht 17 40 Beursber 17.45 Militair or Sportrubriek 18.30 Operettemuz (gt 18.50 Sociaal perspectief, lezing. TBLBVTSTE NTS 20.00 Journaal VARA 20 20 Act: ;rh et rleuws 20.35 Hoe ver valt de app« an de stam?, documentaire 21 00 De twe rezen, toneelstuk „Jij bent God niet," heeft Swaentje toen gezegd had zij mogelijk gelijk? „Ik weet niet, of de weg die de Schrift bedoelt, dat is, wat jij verkondigt." Muys ziet hem verbaasd aan: wat hij verwacht mag hebben, dit niet. Hij verbaast zich nog meer, wan neer hij Teeuw hoort doorgaan: „Wel weet ik, dat staat, dat je je vader en moeder eren moet." Het het gebed dat moeder Dingena hem h'eeft voor gehouden, toen hij Mijntje wilde ontslaan of zelf het huis verlaten. Toen heeft hij voor dat gebod gebogen, en hij buigt er nog voor. De tegenstand maakt Muys heftig. „En ik zeg je, dat wie vader of moeder liefheeft „Maak je zin niet af, Bal- tus Muys", waarschuwt Teeuw. Zijn stem klinkt hard, haast dreigend. „Je zou je bezondigen aan godslastering." „Zou een profeet-lasteren?!" Het is een sohreeuw, de schreeuw van een verblind, door hartstocht gedreven dweper. „Een profeet, die de geest heeft!! Zou dat onmogelijk zijn?" Is dit een vraag of een ahtwoord? Teeuw weet het zelf niet. Maar wanneer de profeet zich woedend heeft afge wend en zonder omzien weggaat, is de jonge Kore- vaar minder dan ooit er overtuigd van diens roe ping, van de onaantastbaarheid van diens gezag. In de dorpen van de Alblasserwaard is versla genheid en opgewondenheid. Verslagenheid door de verbijsterende berichten die de ronde doen: bij Lobith zijn de Fransen over de Rijn getrokken. Er hevig gevochten en tal van hoge Franse aanvoer ders en voorname edelen zijn gesneuveld of ver dronken maar de overtocht is gelukt. Het zeggen is. dat een heel regiment Friese musketiers in de pan is gehakt en dat de ruiterij maar ternauwer nood kans h'eeft gezien te ontsnappen. Wat dat laatste betreft: ontsnapt is ze, want twee regimen ten paardevolk zijn onder maarschalk Wirtz in Garcuan binnen gekomen en hebben daar het gar nizoen versterkt. De maarschalk is nu bevelhebber de vesting en hij moet gezegd hebben, ze tot het uiterste te zullen verdedigen. Opgewondenheid. Want voor de verdediging van Gorcum en van heel Holland zal de inundatie wor den gesteld. Dat betekent, dat het overgrote deel van de Waard onder water zal komen. Een veel groter deel van Holland en Utrecht ook. Van Am sterdam af komt er een breed gebied onder-water- gezet land Afgewende ondergang door H. TE MERWE Jawel, de boeren horen dat maar over dat brede gebied maken ze zich niet zo bar druk. Ze winden zich veel meer op over het feit, dat hün grond overstroomd zal worden; dat hun vee niet meer zal kunnen weiden. En hoe moeten de bees ten vèn de winter in leven blijven? Want van on dergelopen land haal je geen hooi! Moet er nu bij ziekte en oorlog ook nog de ellende van hongers nood komen?" Er zijn er, die bezadigder taal spreken. Die be grijpen, dat er harde maatregelen moeten worden genomen om een overheersing door de vijand te voorkomen; om het voortrukken van die vijand tegen te houden. En dan vanuit het door water be schermde Holland die vijand te kunnen weerstaan en terugdrijven. Hun overwogen woorden worden toornig over schreeuwd. Wie zal tegen de Fransen vechten, als de landzaten sterven van honger en van pest9 Waarvoor zul je vechten, als je land wordt verzo pen en je vee krepeert? Als je zelf met vrouw en kinderen niet weet. waar je je bergen moet tegen het water? Nee, geen inundatie! Geen inundatie' De oproerige schreeuwers schijnen de meerder heid te hebben. Hun stemmen zijn h'et luidst; hun gebaren zijn wild. Waar worden de dijken doorgestoken? Zij zullen dat doorsteken beletten! Als op een morgen in juna een mooie, milde zomermorgen een bop- renzoon op een ongezadeld paard door de dorpen rijdt en roept, dat er gravers uit Gorcum op weg zijn naar de Zuider-Lingedijk bij Arkel, komen mannen en vrouwen de weg op. De ruiter hoeft zijn boodschap niet te herhalen hij hoeft niet te wachten om te zien of zijn woord uitwerking heeft.Hij doet dat ook niet; hij jaagt zijn beest aan om snel in verdere dorpen en buurtschappen te waarschuwen. „Naar Arkel!" schreeuwt een jonge boer, die tot de meest felle tegenstanders van de voorgenomen onder-waterzetting behoort. Hij loopt zijn erf op komt even later terug, een hooivork in J- knuisten. Ja! dat is het! Beletten, met geweld beletten, dat je land en je hoeve er aan gaan! Het duurt niet lang, of er is al een tamelijk grote groep op pad. Met haastige stappen en verbeten gezichten. Opge wonden en opwindend zijn hun woorden, hun kre ten. „Kom mee! Naar de dijk! Die willen ze door steken!" De bende wordt gaandeweg groter. Niet alleen mannen sluiten zich aan: je ziet er ook vrouwen onder. Sommige hitsen de opstandelingen aan; an dere lopen mee om te trachten hun man, hun broer van onberaden, dolle dingen te weerhouden. Bart Claessen is erbij en zijn zoon Gerrit. En daar roept Swaentje. Naast haar broer. Wat doet zij erbij' Bart Claessen is niet van plan zich tegen de sol daten en de gravers te verzetten: dat kun je zien. want hij heeft geen wapen meegenomen. Gerrit wel die draagt een riek. Maar om zo nodig Gerrit ervan terug te hou den, die riek tegen de mannen uit Gorcum te ge bruiken, hoeft zijn zuster niet mee. Dat kan zijn vader met meer gezag. Wil het meisje alleen maar zien? Zien. wat er gebeurt, en of werkelijk het water zal worden binnengelaten in de vruchtbare polders? De haastende troep komt voorbij de hoeve van Dingena Korevaar. Teeuw staat in de deur. Hij leunt tegen de post als raakt hem wat er in het dorp en in de Waard gebeurt en gebeuren gaat, niet. Achter hem is de gestalte van de boerin zicht baar. Swaentje ziet hem: even voelt ze iets als een schrik. Dan wendt ze het hoofd af. Teeuw heeft het meisje opgemerkt onder de drom. Ineens verlaat hem zijn gedwongen sloom heid. Hij moet mee zien, wat Swaen doen zal: zien wat er gebeuren gaat. Hij hoort het roep- woord niet, waarmee zijn moeder hem wil tegen houden; voegt zich bij de achtersten van de troep. (Van een onzer redacteuren) „Voor de grote steden en hun om geving en voor andere dichtbevolk te gebieden is samenvoeging niet ie oplossing. Met gemeen schappelijke regelingen en met nauw intensief overleg valt, de ervaring leert, ook hier veel te bereiken. Maar daar waar nieuwe economische en sociale een heid groeit, kan hiermede niet den volstaan. Evenals voor een waarlijk Europees beleid een samenwerking van natio nale staten, een Europa der vaderlan den, ontoereikend en een bovennatio nale autoriteit nodig is, zo is voor de ag- en conglomeraties samenwerking gemeenten onvoldoende en een bovengemeentelijk gezag vereist, dat de belangen van het gehele gebied als eenheid behartigt. Deze woorden sprak prof. mr. C. F. Polak vanmorgen in het Scheve- ningse Kurhaus, waar de Vereniging Nederlandse Gemeenten in tegen woordigheid van Koningin Juliana haar vijftig jarig bestaan herdacht. In zijn betoog over de Nederlandse gemeenten schetste de Leidse hoogle raar de ontwikkeling van de Nederland se gemeenten, waarbij hij vaak op hu moristische wijze een kritisch geluid liet horen. Gelukkig", aldus prof. Polak, „neemt ook in de dichtbevolkte gebieden on danks achterdocht en wantrouwen bij sommige bestuurders het saamhorigheis- gevoel toe, Bevelen Sprekende over de steeds minder wordende zelfstandigheid der gemeenten wees prof. Polak er op. dat de minis ter op grond van de onlangs aanvaarde wet op de ruimtelijke ordening aan de gemeentebesturen aanwijzingen kan ge- „Aanwijzingen is het nette woord bevelen, dat ook de bezetters ge bruikten toen zij de Gemeentewet ter zijde stelden en de gemeentebesturen ondergeschikt maakten aan het centra le bestuur. Voor de Staten der provin- werd de verplichting tot naleving Koninklijke bevelen in 1887 uit de Grondwet verwijderd voor de gemeente besturen verdween zij in 1931 uit de gemeentewet. Thans keert die plicht te rug; de gemeenten worden weer werk tuigen van het rijksgezag, afhankelijke ddecentralisatie verdringt het medebe- -Als de wetgever de minister zeggen schap geeft over het bouwen", zo ver volgde prof. Polak, ontneemt hij zonder titel of jota in de gemeentewet te anderen ,de gemeenten een groot deel van hun zelfstandigheid. De gemeenten toch. tegenover de burgers optredende als bestuur, zijn zelf weer bestuurden tegenover provincie en rijk. Ook hun vrijheid wordt dus beperkt zo dikwijls de wetgever vergunningstelsels invoert of andere voor een ieder geldende voorschriften geeft die de greep van de regering op het maatschappelijk en economisch leven versterken. Veelal toont bovendien de regering minder schroom van dergelijke algemene be de gemeenten dan tegenover particulie ren. Zo is het bij de Wederopbouwwet, zo is het bij de prijzenwet. Evenals de prijzen zijn de lonen en de rentevoet voorwerpen van overheidsbe moeiing geworden. Behoeven de lonen in het bedrijfsleven de goedkeuring van de overheid, dan spreekt het vanzelf, dat ook aan de gemeenten geen vrij heid wordt gelaten in de regeling van de salarissen van hun ambtenaren. Reeds bestaande vormen van toezicht worden gebruikt om de gemeenten te dwingen het regeringsbeleid te eerbiedi gen en te steunen", aldus prof. Polak, die voorts opmerkte, dat dc inkomsten der gemeenten worden beheerst door de centrale overheid. „Maar de behoefte aan geldmiddelen voor de bekostiging van de vele en omvangrijke staatszaken is trouwens zo groot, dat de centrale overheid geen mogelijkheid tot belas tingheffing onbenut kan laten". Tanende macht Na c (Wordt vervolgd), voegdheden gebruik t« maken tegenover op gewezen te hebben, dat de moderne techniek ook de vooral kleine gemeenten uit hun isolement heeft ge haald. kwam prof. Polak tot de conclu- dat ook de macht van de Neder landse staat aan het tanen is. „In het bijzonder de Europese Economische Ge meenschap leidt er toe, dat ten aan zien van de belangrijkste overheidstaken de nationale overheden meer en meer gelijke positie en functie krijgen als de gemeentebesturen bij het mede bewind. Boven de Staat vormt zich nieuwe, nog steeds in macht toe nemende overheid. Niet alleen de ge meenteraden. ook de Staten Generaal hebben vaak een gevoel van machte loosheid. In alle democratisdhe landen verliezen de parlementen meer en meer de greep op het beleid. De grote ach teruitgang in de zelfstandigheid van de gemeenten is te zorgelijker, omdat zij slechts een facet is van de verminde ring van invloed, die de bevolking en haar vertrouwenslieden uitoefenen op vet beleid. Het democratisch centralis me, waarop men aan de andere kant van het ijzeren gordijn zo prat gaat, heeft in onze ogen met democratie niets van doen; toch wint het ook aan deze zijde veld. zij het gelukkig be zield door een andere geest". „In toenemende mate is een ieders welzijn afhankelijk van een goede be hartiging van de vele belangen, die hij met de in zijn nabijheid wonende men- gemeen heeft. Waar dc burger» daarover geen zeggenschap wordt gela ten, is van democratie geen sprake. Periodieke verkiezingen voor de ge meenteraden zijn niet voldoende. De belangstelling van de ingezetenen voor het gemeentebestuur en de bereidheid daaraan deel te nemen verkwijnen, als de raadsleden geen invloed op de gang van zaken hebben cn na kort of lang gekeuvel dienen te besluiten tol wat hoger gezag goed of nodig acht. Wie nog gevoelt voor differentiatie, voor aanpassing aan plaatselijke om standigheden, gewoonten en opvattingen, zal de voorkeur geven aan ruime op drachten aan de gemeentebesturen, op dat deze in edele wedijver zullen stre- pn de bedoelingen van de wetgever goed mogelijk te verwezenlijken. Zwaar heel xwaar zal ook In de ko mende jaren de taak der gemeentebe sturen zijn", aldus prof. mr. Po Lak.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 7