CAMERA INRUIL ACRE RENNIES Toerisme-specialisten uit hele wereld in hoofdstad BOH Werkgevers: revaluatie is niet nodig geweest Adenauer tot voorzitter van partij herkozen vvScience-fiction" lectuur ht em fcofifce Ky, Fundamentele ontdekkingen (Van een onzer verslaggevers) De secretaris-generaal van ver keer en waterstaat, mr. Gieben, heeft gistermiddag in het Konink lijk Instituut voor de tropen in Amsterdam namens de minister het 64ste congres geopend van de Alliance Internationale de Tou risme (AIT). Aan dit congres, dat tot en met 8 juni duurt, nemen honderd toeristische spe cialisten uit veertig landen deel. Het AIT is de overkoepelende orga nisatie voor alle nationale toeristenbon den in de gehele wereld. Het is de twee de maal dat dit congres in Nederland wordt gehouden (op uitnodiging van de ANWB) Op bet programma staan een aantal werkvergaderingen waarin de leden van de diverse werkgroepen van de AIT verslag zullen uitbrengen over douane- eangelegenheden, kamperen en cara ring en andere vormen van openlucht recreatie, verkeer sa angelegenheden technische problemen. In zijn openingsrede memoreerde Gieben dait sinds het in 1949 in Den Haag gehouden congres juist op het ge bied van verkeer en toerisme veel is Wie kan u verhinderen om deze krant een goede krant te vinden Wat dat betreft beslist u immers geheel zelf Velen denken er over als u. Dat weet u. De chr. krant neemt een positie in die ver boven vroeger ligt. Elke dag werken we er hard aan om dit zo te houden en nog te verstevigen. U hebt daar recht op. Zet u graag iemand op deze bon Dan verdient u ter loops „Dat zit zo". (in envelop of op kaart geplakt verzenden aan het U kunt noteren als niei Datum van ingang BETALING PER WEEK/MAAND/KW ARTAAL/GIRO (Doorhalen wat niet van toepassing is) Zelf was ik al abonnee. Voor het aanbrengen van bovenstaande nieuwe abonnee heb ik dus recht op DAT ZIT ZO Schrijf hier uw eigen naam en adres veranderd. Er is alle reden, aldus mr. Gieben om met voldoening op de ont wikkeling van het toerisme en het toe ristenverkeer terug te zien. De AIT staat echter voor nieuwe reusachtige taken, die alleen kunnen worden vol bracht als de nationale clubs zo hecht mogelijk samenwerken. Sprekend over een van die taken de oplossing van het vakantiespreidings- probleem zei spreker dat men zal moeten blijven zoeken naar de ..steen der wijzen". Een lonender exploitatie, meer rust, betere service, wellicht la gere prijzen en zeker minder teleurstel ling zouden de gelukkige gevolgen zijn van een voor allen aanvaardbare sprei ding der zomervakanties, aldus mr. Gieben die voorts opmerkte dat het in stellen van de vrije zaterdag de week einden zodanig verlengt dat er zelfs buiten het vakantieseizoen al sprake is van een aanzienlijke mate van interna tionaal toerisme. Service De voorzitter van de AIT, de Belgi sche advocaat Eric Legrand, zei o.m. dat in de toekomst toeristen in geheel Europa dezelfde service moeten krijgen lie van de club in hun eigen land. Dit idee heeft reeds geleid tot d voering van een AIT-carnet, maa kan nog meer worden gedaan. Hij X ook aandacht voor het sociaal toerisme. De heer Legrand maakte ten slotte bekend dat de oud-directeur de ANWB, de heer H. J. van Balen, door de AIT tot ere-lid is benoemd. Geen EEG-akkoord over hulp aan geassocieerden De EEG-ministerraad is er gisteren a een hele dag van moeizaam onder handelen niet in geslaagd overeenstem ming te bereiken over een nieuw fonds financiële hulp aan de geassocieerde reese gebieden voor de komende vyf Het gevolg hiervan is, dat zij de minis teriële vertegenwoordigers van deze voormalig Franse gebieden in Afrika, met wie zij op 20 en 21 juni in Brussel over een nieuwe associatie-overeenkomst zouden spreken, zullen moeten vragen die conferentie uit te stellen tot 4 en De Nederlandse minister van finan cien, prof J. Zijlstra, verklaarde na afloop, dat het toch geen verloren dag was geweest. Er is bijzonder openhartig gesproken en daardoor zijn de grenzen het mogelijke duidelijker geworden de zaak als geheel helderder. Wel betreurde minister Zijlstra dat er niet meer van zijn collega's aanwezig waren geweest, dan was men wellicht nader tot elkaar gekomen. Hij hoopte dan ook dat bij de voortzetting van het onderlinge EEG-gesprek over de associatie op 20 juni meer ministers van financiën aan wezig zouden zijn. Heksenproces in Duitsland In Bamberg is gisteren een proces begonnen tegen de 26-jarige Johann Vo gel uit Mailach, die op de Tweede Pink sterdag van 1960 de woning van de 66- jarige Elisabeth Hahn in brand stak omdat zij in zijn ogen een heks was. De vrouw, die inmiddels overleden is, kon destijds haar huis nog bijtijds ver laten, maar zij verloor al haar bezit tingen. Uit getuigenverklaringen bleek dat er in Mailach meer mensen aan hek sen geloofden. Vogel verklaarde dat hy alleen had willen bereiken dat de vrouw het dorp zou verlaten, omdat hy haar verantwoordeiyk achtte voor zyn ziek- Wéér zo'n aanval van brandend maagzuur En het genoegelijbe avondje was al hij voorbaat vergald. Geen nood - wpnt er waren Rennies ïn huis. Die helpen iedereen en... dadelijk hoe hevig de zuurbrand ook oplaait Bovendien nooit zorg om glaasjes water of zo. Rennies kunt U onopvallend innemen, gewoon laten smelten op de tong, zonder water of wat ook. Rennies bij de hand is een veilige voorzorg, waarmee U Uzèlf en ook anderen pijn en narigheid bespaart. tegen brandend maagzuur Knappstein tot ambassadeur in V.S. benoemd Karl Heinrich Knappstein, de 56-jarige leider van de Westduitse waarnemers- delegatie bü de Verenigde Naties, zal ambassadeur van West-Dultsland Washington worden. Volgens de Westduitse minister vi buitenlandse zaken, Sehroeder, heeft de Amerikaanse regering de benoeming van Knappstein reeds goedgekeurd. Minister Sehroeder heeft te kennen gegeven, dat Knappstein ..binnen afzienbare tijd" zyn nieuwe ambt zal aanvaarden. Wanneer precies zei Sehroeder evenwel niet. De tegenwoordige Westduitse ambas sadeur in Washington, Wilhelm Grewe, heeft volgens berichten uit Washington reeds geruime tijd het vertrouwen var de Amerikaanse president verloren. Eni ge weken geleden verluidde reeds, dat de Amerikaanse president aan de regering in Bonn de wens te kennen gegeven had, dat Grewe zou worden vervangen. Gre we heeft zich aan de soepele Amerikaan se politiek t.a.v. Duitsland niet kunnen aanpassen en het standpunt van Bon tr de herenigirtig van Duitsland en de i lossing van de kwestie-Berlijn dogma tisch vertolkt. Geen prikkeldraad... Havenarbeiders in Melbourne hebben gisteren geweigerd prikkeldraad voor Saigon te laden in het Nederlandse schip Houtman (4116 ton)omdat vakbondsfunctionaris hun gezegd had, dat dit prikkeldraad voor concentratie kampen in Zuid-Vietnam bestemd was. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken, dat het prik keldraad onder het Colomboplan heeft verzonden, zei dat het bestemd is het beschermen van dorpen tegen munistische guerrilla-aanvallen. Adenauer: hulp aan Oostzone als rdwijnt muur ve de partijbijeenkomst van de Chris tendemocraten in Dortmund heeft bonds kanselier Adenauer verklaard, dat „wan- het Oosten iets van ons verlangt, luur in Berlijn minstens buiten wer king gesteld moet worden". Adenauer deelde mee, dat het kabinet in Bonn het Oostduitse verzoek om een krediet 2,4 miljard mark van West-Duits- land in beraad zal nemen. De regering echter van mening dat een dergelijk krediet minstens concessies voor de in woners van Oost- en West-Berlijn moet opleveren en vrij verkeer tussen de beide stadsdelen mogelijk moet maken. Oe Tliant hoopvol over Kongo De waarnemend secretaris-generaal an de VN, Oe Thant, heeft op zijn persconferentie het overleg tussen het het hoofd van de centrale Kongolese re gering Adoela, en president Tsjomibe van Katanga, waarbij de VN hun goede diensten verlenen, een bemoedigend te ken voor de ontwikkeling van de toe stand in Kongo genoemd. In antwoord op de vraag, wat de VN denken te doen tegen de huurlingen die opnieuw Katanga binnenstromen, ver klaarde Oe Thant dat de volkerenorga nisatie zich in een paradoxale toestand bevindt. De meerderheid van de landen die het werk van de VN in Kongo steunen, is tegen een nieuwe militaire operatie van de VN gekant, terwijl de staten die plei ten voor een dergelijk optreden, weige ren ook maar iets hiertoe bij te dragen. Bondskanselier Adenauer is gisteren voor de zevende keer voor een periode van twee jaar tot voorzitter van de partij ge kozen op het congres dat de C.D.U. in Dortmund houdt. Hij kreeg 391 van de 461 steimmen. Twee jaar geleden kreeg Ade nauer 427 van de 441 stemmen. Er waren deze keer 46 onthou dingen en negentien tegenstem men, terwijl vijf stemmen on geldig werden verklaard. De leider van de C.D.U.-fractie, 'Von Brentano, heeft op het con gres de sociaal-democratische oppo sitie verantwoordelijk gesteld voor de jongste oneenigheden tussen Bonn en de westelijke geallieerden. De houding van de socialisten had vol gens Von Brentano ook in Rus land „gevaarlijke verwachtingen" gewekt. Bovendien was de onder handelingspositie van het Westen geschaad. Wat betreft een eventuele regerings wisseling na het heengaan van Adenau er verklaarde Von Bretano dat de C.D.U. niet zou instemmen met een grote coalitie" met de sociaal-demo- (Van onze soc.-econ. redactie) De regering is er niet in ge slaagd om het bedrijfsleven er van te overtuigen dat er van een dusdanige fundamentele oneven wichtigheid kon worden gespro ken, dat een opwaardering van de gulden op zichzelf nodig was. Dit zegt het Verbond van Neder- landsche Werkgevers in zijn van daag verschenen jaarverslag over 1961. Als hoofdbezwaar te gen de maatregel wordt aange voerd, dat zij bij de buitenlandse afnemers tot een soort van ver- trouwensschok heeft geleid, die twijfel doet ontstaan aan de sta biliteit van onze munt in het al gemeen. Ook als de regering wel had kunnen aantonen dat er sprake was van een fundamentele onevenwichtigheid in die zin, dat uit alle relevante gegevens bleek dat de prijs van onze gulden op de internationale valutamarkt een ver valste prijs was, dan nog was revalua tie niet de enige mogelijkheid, aldus het verbond. Een te lage waardering van een nationale valuta betekent na melijk hetzelfde als de constatering dal ons kosten- en prijspeil kunstmatig te laag zon zijn gehouden. Het verbond vraagt zich af of in zulke gevallen ccn noodzakelijk geachte aanpassing niet be ter tot stand kan komen door een ge leidelijke optrekking van het kosten- et „Dat zit zo" - 'n boek boordevol met ongelooflijk handige wenken is niet in de winkel te koop. grijsniveau aan de internationale houdingen. Over de feitelijke schade die de in dustrie door de valutamaatregel is toe gebracht, weet het verbond niet veel te zeggen. Toegegeven wordt dat de ver- krapping van de nationale concurrentie positie, die het igevolg was van de re valuatie, op zichzelf tot enige ontspan ning heeft geleid in de totale bestedin gen en daarmede op de arbeidsmarkt. Maar andere factoren hebben intussen zodanig in de richting van verscherping van de arbeidsschaarste gewerkt, aldus het verbond, dat het netto-resultaat van de revaluatie wat dit betreft vrijwel niet te meten lijkt. Volgens het jaarverslag is de valuta maatregel door het bedrijfsleven, inzon derheid door de industrie, met gemeng de gevoelens ontvangen. ,,In het alge meen kunnen wij stellen", aldus het verbond, „dat in de tijd die volgde op de revaluatie duidelijk is gebleken dat het bedrijfsleven geporteerd is voo systeem van vaste wisselkoersen, v aan niet dient te worden getornd als niet kan worden aangetoond, dat ei geen andere uitweg is." Het jaarverslag geeft blijk van ge matigd optimisme over de conjuncture le ontwikkeling, al zijn de afzetmoge lijkheden iets verminderd. Wanneer de industrie armslag wordt gelaten om zich aan de gewijzigde conjuncturele handelspolitieke verhoudingen aan passen en wanneer haar geen al te strak keurslijf van overheidsmaatrege len wordt opgedrongen, zal de thans aangebroken periode wel eens kunnen blijken te zijn een tijd van consolidatie van hetgeen in de vorige jaren is opge bouwd, aldus het verbond, dat in verband aandringt op een niet al stringent prijsbeleid. Samenwerking VS belangrijk Zwaarddansers in plaats van Glenn (Van correspondente) Nu vaststaat dat de Amerikaanse astronaut John Glenn niet naar de vyfde NAVO-taptoe, die op 9 juli In Arnhem wordt geopend zal kunnen komen, heeft het bestuur besloten dertien Turkse aarddansers uit te nodigen, die flitsend snel op de muziek van een slangeflult drum een aantal fluitdansen zullen uitvoeren. Op een gisteren gehouden persconferentie zei het bestuur te ver wachten dat deze Turkse bydrage aan het programma zeker zo sterk de aan dacht zal trekken als vorig jaar het op treden van de Janitchar. Op het programma komen in de afde- ng van de buitenlandse korpsen o.a, :>or het muziekkorps van de Belgische zeemacht, de kapel van de 2nd East Anglian Regiment uit Engeland, een Griekse kapel en het visitekaartje van de Italiaanse luchtmacht, een band van honderd muzikanten. Ruim zeshonderd musici werken mee aan deze vijfde NAVO-taptoe, daarbij in begrepen de Hollandse militaire muzikan ten. Kapitein H. F. W. van Diepenbeek heeft opnieuw de muzikale leiding van de show. Op zaterdag 7 juli, twee dagen voor de Arnhemse première, krijgt Am sterdam weer de eer van de jaarlijkse generale repetitie in het Olympisch sta dion. Dit jaar mogen alle dienstplichtige militairen die in en bij Arnhem zijn gelegerd, de taptoe voor twee kwartjes De dochter die gisteren in het gezin van prins Albert van Belgie en prinses Paola is geboren, krygt de namen Astrid, Josephine-Charlotte, Fabrizia, Elizabeth Paola, Marie, zo is te Brussel vernomen. Volgens een hoffunctionaris zal het prinsesje over ongeveer twee weken worden gedoopt, als meter zal haar tante de erfgroothertogin Josephine- Charlotte van Luxemburg optreden. Haar peter zal een oudere broer van prinses Paola, Prins Fabricio Ruffo, zijn. craten. De 65 mandaten die Willy Brandt de vorming van een nieuwe rege ring denkt nodig te hebben zou hij niet de C.D.U. fractie kunnen vinden j meende Von Brentano, De verwachting van vele waarnemers dat op het congres sterke aandrang op Adenauer zou worden uitgeoefend om af te treden is niet bewaarheid. Adenauer maakte integendeel van de kennelijk voor hem gunstige stemming gebruik om duidelijk te maken dat hij niet reeds volgend jaar, maar pas wan de campagne voor de verkiezin- /an 1965 voor de deur staat, zich terug zal trekken Zoals algemeen werd verwacht kozen de afgevaardigden de minister van bin nenlandse zaken van Noordrijn-West- falen en voorzitter van de C.D.U. in die deelstaat, Josef Hermann Dufhues in gecreëerde functie van mede- bondsvoorzitter van de partij Aan het einde van het congres werd ïn resolutie aangenomen waarin het reven van de regering naar volledig Brits lidmaatschap van de EEG wordt toegejuicht. De bestaande Europese ge meenschappen moeten door een politie ke unie vervolledigd worden, aldus de resolutie. Tenslotte wordt samenwerking met de Verenigde Staten een vitaal belang voor West-Duitsland genoemd. Nkroemah propageert samenwerking President Nkroemah van Ghana in de openingsrede van een congres tweehonderd Afrikaanse nationalisten Accra is gehouden, verklaard dat de Afrikanen onmiddellijk hun gemeen schappelijke markt en een gemeen schappelijke militaire bevelvoering zul len moeten vormen. dat spoedig „de kloof die perialisten trachten te scheppen tussen de landen van het handvest van C blanca en die van de conferentie Monrovia zal moeten worden Overigens is het nationalisme zoals Nkroemah dat voorstaat ter conferentie ook aangevallen. De ontwikkeling van de tech niek is de laatste jaren bijna angstig snel gegaan. De mens is thans in staat tot dingen die wij voor vijfentwintig jaar niet mo gelijk geacht zouden hebben, al meenden wij toen ook al dat er veel gepresteerd was. ledereen vermoedt en vreest misschien wel dat wij nog niet aan het eind staan. Deze ontwikkeling heeft een groot aantal schrijvers geïnspireerd om zich een toestand voor te stellen die ligt in het ver lengde van wat we nu beleven en deze fantasiewereld te bevol ken met mensen, en niet alleen met mensen, maar ook met intel ligenties, d.i. met verstand be gaafde wezens die op andere planeten huizen. De verhalen die ze schrijven voi genre, dat van de science-fiction: verbeelding be rustend op de re sultaten der we tenschap. U kunt zich wel voorstel len dat schryvers met een vrucht bare verbeel dingskracht de gekste dingen bij elkaar kunnen denken. Toch streven de seri euze science-fic- tion-schrijvers er niet naar om el kaar met sterke verhalen te over tuigen. Het gaat hun om de mens. Zij willen mensen laten leven in een nieuwe wereld waar wij mogelijk nu pas het begin van beleven. Zij grijpen vooruit op de toekomstige ontwikkeling. De Fransen hebben voor dit gen re dan ook de toepasselijke naam roman d'anticipation, roman die vooruitgrijpt. Het genre is in Ame rika zeer geliefd en men beweert zelfs dat professoren him studenten aanraden zich in deze verhalen te verdiepen en dat is zo gek nog niet: wie leiding wil geven aan de ontwikkeling moet ook geestelijk voorbereid zijn op de nieuwe si tuaties die zullen "ontstaan. De ruimtevaarder Glenn moest een geheel andere geestesgesteldheid hebben dan de gemiddelde mens die een tocht per vliegtuig al een hele gebeurtenis vindt. De Ameri kaanse natuurkundige Asimov schrijft zelf zulke verhalen en goe de, in hun soort. Het genre bestaat vooral uit kor te verhalen, zodat het het best is maar enkele onderwerpen te noe men, die er in aan de orde komen. Wie er zelf kennis mee wil maken vindt een aantal van de belangrijk ste verzameld in de Prismareeks no's 527 en 633, volledige romans de no's 551 en 140. Uiteraard speelt de ruimtevaart een grote rol, net ver keer tussen de planeten is in volle gang, de atoombom dreigt of is al afgeworpen, er zijn machines die de tijd kunnen inhalen of terug brengen, zodat men of de toekomst bij zich kan halen of het verre verleden. Verder opereren er men selijke of niet-menselijke wezens van andere planeten. In de verha len die ik las waren zij beter dan de aardbewoners. Nu staat de schrijver van science fiction verhalen voor eigenaardige moeilijkheden als hij zijn doel wil bereiken, nl. het schilderen van de toekomstige mens. Hij kan op tech nisch gebied de huidige stand der ontwikkeling wel een eind vooruit snellen met zijn fantasie, maar zijn mensen krijgt hij niet gemakkelijk mee. Hij kan ze wel van planeet tot planeet schieten, maar zijn personen veranderen daardoor nog niet we zenlijk. Het valt op dat het alle maal mensen van deze tijd zijn ge bleven, bv. een detectiveverhaal blijft een detectiveverhaal, al ko men de spelers van de verste ster ren en wordt de dader gepakt in een ruimteschip. Als het anders was zou de lezer van vandaag er ook niet veel mee weten aan te vangen. Het zal wel waar zijn dat veel imensen dit soort verhalen graag lezen, maar ze zijn veel opper vlakkiger dan da traditionele no vellen en verha len die in ons ge wone milieu spe len. Dat komt omdat er te veel aandacht geschon ken wordt aan de technische kant van het verhaal. DE SCHRIJVER Dr, J. Wytzes is rector van het Marnix Gymnasium tc Rot terdam. Na rijn middelbare op leiding studeerde hij klassieke talen aan de V,U. te Amster dam, waar hy in 1936 ook pro- moveerde tot doctor dn de let teren en wijsbegeerte. In 1943 werd hy benoemd tot leraar aan het Chr. lyceum te Zwolle; in 1946 volgde zyn benoeming tot rertor van het Geref Gymna sium te Kampen; in 1948 kwam hij naar Rotterdam. Dr, Wytzes heeft verscheidene publikatiee het licht doen zien. Het puur mense lijke komt daar door in de ver drukking. Het moet in de litera tuur altijd gaan de I Het Westduitse parlement krijgt binnenkort een wetsvoorstel te verwer ken dat beoogt de beper king op het aantal mun ten dat mag worden ge slagen op te heffen. Deze maatregel is noodzakelijk geworden, omdat er een veelheid van automaten in omloop wordt ge bracht, die zelfs overhem den leveren. Het aantal gangbare munten bleek ontoereikend. In het beursgebouw in Milaan hebben zelfs de kalme speculanten zich niet kunnen bedwingen. Er ontplofte namelijk een bom waarvan men aan neemt dat die was ge plaatst door mensen die ontevreden waren over de lage koersen. Even na dè explosie zakten de koer sen nog verder. I De filmproducer Zanuck heeft een eis tot schade loosstelling ingediend te gen zijn vroegere vrien din, Juliette Greco, In de memoires van de zange res-filmster zouden na melijk dingen staan die voor de producer bepaald niet prettig zijn. Zanuck is van mening dat zijn reputatie ernstig schade heeft geleden door pu blicatie. I In West-Duitsland is het aantal werklozen kleiner dan ooit. De vorige maand is het met 26.000 gedaald tot ruim 109.000. Het aan tal werklozen bedraagt nu nog geen half procent van de arbeidende bevol king. I In Bulgarije is het zo droog, dat men het ergste vreest voor de oogst. Om een ramp te voorkomen, zijn alle beschikbare ar beidskrachten opgeroepen de akkers te bevloeien. I Acht Tsjechische studen ten hebben het tijdens de 1 mei-demonstraties zo bont gemaakt, dat zij van de universiteit moesten worden verwijderd. Bij het standbeeld van een Tsjechische vrijheidsheld zouden zij leuzen hebben geroepen die nu niet be paald vriendelijk waren voor de communisten. I Zuid-Afrlka heeft het belang ingezien van een groter aantal blanke im migranten. Daartoe zullen er grote campagnes wor den gevoerd, terwijl er eveneens grote leningen zuilen worden verstrekt. 916) Een atoombom bergt in zyn binnenste niet alleen grote hoeveel heden energie die in staat is binnen haar werkingssfeer alle leven te ver nietigen en alle materie te ontzetten, maar zy bevat tevens het resultaat van de denkarbeid van vele genera ties geleerden. Daarom is een „ding" als een atoombom nooit een uitvinding van één bepaald mens, maar een resul taat van een hele beschaving. Aller lei fundamentele ontdekkingen lig gen hieraan ten grondslag en alleen al daarom kan de ontwikkeling van een dergelijk produkt nooit worden geheimgehouden Zeker, het is met een dergelijk inge wikkeld produkt mogelijk bepaalde fabrlcage-processen toe te passen die een ander niet kent, maar voor de scherp zinnige geleerde die de ontdekkingen van de laatste 60 jaar beheerst, vormt de atoombom de normale bekroning van alle fundamentele en geniale gedach ten die daaraan zyn voorafgegaan. Het is als met een spel dominostenen, die tot een driehoekig bouwsel wor den opgebouwd, waarop 26 stenen op slechts twee verticaal geplaatste ste nen rusten. Ik weet niet of n dat grapje kent. Op twee verticale stenen worden horizontaal twee andere ste nen geplaatst. Deze twee stenen on dersteunen vier andere stenen, waar op drie andere rusten en zo om en om, tot tenslotte de top wordt be kroond door de 28ste en laatste steen. Op soortgelijke wyze steunt de atoombom op een paar fundamentele ontdekkingen, die ieder weer de grondslag vormden voor nieuwe uit vindingen, totdat uiteindelijk de top wordt gevormd door het meest be lovende en tegelijk meest gevreesde object, dat al naar gelang het doel energiewinning of atoombom kan Een opsomming van de fundamen tele ontdekkingen die hieraan ten grondslag liggen, is voor velen mis schien niet geheel duidelijk, maar TOCH IS III I ZO! voor anderen #toch wel erg welspre kend. Het begon reeds in de vorige eeuw met de ontdekking van de röntgenstralen en de ontdekking der radio-activiteit door Beckerel. De splitsing van spectraallijnen in een magnetisch veld door de Nederlan der Zeeman zou men tevens de ont dekking van het elektron binnen bet atoom kunnen noemen. Het elektron zelf werd een jaar later aangetoond door de Engelsman Thomson, terwijl weer een jaar later (1898) door Pier re en Marle Curie polonium en ra dium werden ontdekt en bereid. Ein stein toonde door zyn relativiteits theorie aan dat mas sa en energie met elkaar samenhangen; vóór de eerste we reldoorlog ontdek ten de Engelsen Aston en Thomson de Isotopen; daarna volgde in hetzelfde jaar de opstelling van het atoommodel door Rutherford en Bohr. Eerstge noemde ontdekte in 1919 de eerste omzetting van de ene atoomsoort in de andere, terwijl in 1931 de eerste cyclotron van bescheiden vermogen door Laurence In Amerika werd ge construeerd. Toch waren het weer Engelsen die de eerste transmutatie door middel van versnelde deeltjes tot stand brachten, waarna reeds voor de oorlog de eerste kernsplitsing volgde, zoals we een vorige maal hebben ge schetst. Met uitzondering van de by drage van Laurence cn van Ander son die in 1932 bet positief geladen elektron ontdekte, is het aandeel van de Amerikanen in de fundamentele ontdekkingen die tot kernsplitsing hebben geleid, betrekkelijk gering geweest. Door de enorme hulpmid delen die de Amerikaanse weten schap ten dienste staan, heeft echter een verschuiving plaats gevonden, die we Uncle 8am van harte gunnen, maar waardoor we Europa toch geen minderwaardigheidscomplex moeten laten aanpraten. Trouwens ook de Verenigde Staten hebben bescheiden uitvinders! Daarover een volgende keer! zijn geestesbewe gingen. De manier waarop hij zich verplaatst is ge heel bijkomstig. Wel las ik een aangrijpend ver haal van de avonturen die twee maanonderzoekers beleven. Het werken met de tijdmachine wordt helemaal gedrukt door de onwaar schijnlijkheid en vertelt ons daar om al heel weinig van de mens. Persoonlijk kan ik deze lectuur geen aangename vinden. Veel liefe lijks is er niet in te ontdekken. Op zichzelf is de ruimtevaart al iets griezeligs, maar helemaal als er dan nog ongelukken bijko men als het ontploffen van een ruimteschip waardoor de inzitten den het heelal in tuimelen, of wan neer een jong meisje, dat als blin de passagier meeging, via de va- cuümsluis de kosmische ruimte in gelootst wordt. Ook wanneer de tijdmachine ons in aanraking brengt met voorwereldlijke mon sters of een oermens terughaalt, is dat beklemmend. Dat een jongeda me uit de tweeëntwintigste eeuw een bezoek brengt aan onze tijd, of dat Shakespeare in levenden lijve opduikt uit het verleden is alleen maar grappig, vooral als de dich ter dan nog zakt voor een examen in Shakespearestudie. Maar eigen lijk grijpen de laatste soort verha len niet vooruit op de toekomst. Men zal vrijwel geen verhalen aantreffen waarin de toekomst in een rozig licht gezien wordt Eer der het tegendeel. In „Het Wiel" be gint de mensheid opnieuw na een atoomoorlog en is iedere technische uitvinding als duivelswerk verbo den. Sommige auteurs maken zich bezorgd over de geestelijke ontwik keling van de mens. Zij voorzien dic tatoriale regime's waarin hij van al le kanten bespied, getyraimiseerd en dom gehouden wordt en het met de vrijheid van kunsten en wetenschap pen gedaan is. Het protest tegen zo'n ontwikkling is verheugend. Ook ontbreekt het niet aan pogingen tot vredestichten of het voorkomen van rampen en dictaturen. Maar wan neer deze ondernomen worden door wezens van andere planeten, bv. door een vrouwelijke psychiater, die als een soort van Albert Schweitzer op de aarde blijft, dan zijn ook die verhalen weer wat te onwaarschijnlijk om veel indruk te maken en missen daardoor ook weer de anticipatie. Misschien grijpt menigeen naar deze lectuur, omdat hij nieuwsgie rig is naar wat de toekomst zal brengen. Het kan zijn dat de scie- cefictionauteurs, net als Indertijd Jules Verne en later Aldous Huxley in zijn Brave new World een voor uitziende blik hebben. Maar dan voornamelijk wat de techniek aan gaat Nieuwe mensen zal de lezer niet aantreffen, wel de twintigste- eeuwer met zijn angst en hoop, Advertentie nog slechts tjm 9 juni Inlichtingen bij uw fotohandelair

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5