Jlieuwe jTeihsclje (Garant Boeing brandde als fakkel: 131 doden Commentaar Mr. Burger gaat uit 2e Kamer Kritiek op taal van advertenties Twee stewardessen ontsnapten de dood Kernproef op grote hoogte mislukte In augustus akkoord over Nieuw-Guinea? Twee Ned. militairen bij Kaimana gesneuveld MAANDAG 4 JUNI 1962 KANTOREN: Steenstraat 37. TELEFOON: alle afdelingen 31441. KLACHTENDIENST: bezorging 18—19 a ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter Familieberichten f 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). POSTREKENING: 58938. CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD „Siantgastitli is ahfbltwa mgn furt ia Itgfceospttf Drieënveertigste jaargang: no. 12494 Wiener FESTWOCHEN Zie pagina 7 Luttele minuten nadat het toestel was opgestegen van het Parijse vliegveld Orly, is gistermiddag een Boeing 707 neergestort. Daarmee had zich de groot ste vliegramp - met - één - toestel in de geschiedenis voltrokken: 130 inzitten den kwamen om het leven. Slechts twee personen, de beide stewardessen, behiel den het leven. De passa giers waren Amerikanen, die na een reis door Europa zouden terugkeren naar Atlanta in de staat Geor gia. In Djakarta is medege deeld, dat president Soe- karno deze week zal ant woorden op de oproep van secretaris-generaal Oe Thant de vijandelijkheden in Nieuw-Guinea onmid dellijk te staken. Bij vuur gevechten in de omgeving van Kaimana zijn twee Ne derlandse militairen ge sneuveld. Zij zijn gisteren met militaire eer begraven. Bij de operaties werd een marinier gewond. Nadat om onbekende re denen de proef tot twee maal toe was uitgesteld, de Amerikanen vandaag te vergeefs getracht een kern wapen tot ontploffing te brengen boven het eiland Johnston in de Stille Oceaan. De fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid in de Tweede Kamer, mr. J. A. W. Burger, heeft beslo ten zich uit het parlemen taire leven terug te trek ken. Hij zal met ingang van het nieuwe parlementaire jaar, dat in september be gint, zijn zetel niet meer innemen. Hij heeft het be sluit van zijn aftreden reeds medegedeeld in een brief, die hij schreef aan de vooravond van de Sta tenverkiezingen. In een geheime uitzen ding van de OAS in Al giers is verklaard, dat het geheime leger zijn vrijheid van handelen morgen zal hernemen, indien er met de Europeanen en de getrou we moslims geen overeen stemming wordt bereikt. Elk contact met het voor lopig bestuur van Rocher Noir zal dan zijn verboden. Premier Chroesjtsjef heeft op het Russische volk een beroep gedaan begrip te hebben voor de nood zaak van prijsverhogingen voor vlees en boter. Wif daarvoor geen begrip weet op te brengen, zullen tot orde worden geroepen, waarvoor tal van moge lijkheden bestaan, aldus dreigde de Russische pre- Na afloop van de be sprekingen tussen premier Macmillan en president De Gaulle is medegedeeld, dat beide staatslieden het eens zijn geworden over de ge meenschappelijke belangen van Engeland en Frankrijk. T?EN Boeing 707 van de Air France, die op weg was naar Atlanta in de Amerikaanse staat Georga, is gisteren bij de start op het vliegveld Orly bij Parijs neergestort en in brand gevlogen. 131 inzittenden, namelijk 122 passagiers allen Amerikanen acht bemanningsleden en een func tionaris van de Air France kwamen om het leven. De twee stewardessen, mej. Gilles en mej. Authie, brachten het er levend af. Zij zaten achter in het toestel en werden er uitgeworpen, toen het de grond raakte. Beide meisjes zijn slechts licht gewond. Ooggetuigen, die op het dak van een der gebouwen op het vliegveld stonden, verklaarden dat de Boeing maar een hoogte van 30 meter had toen hij neerstortte. Ziekenwagens en brandweerauto's waren spoedig op de plaats van de ramp. Overal in het rond lagen wrakstukken. Het schijnt dat de piloot nog een laatste wanhopige poging heeft gedaan om de Boeing tot stilstand te brengen toen het toestel over de startbaan raas de. Op de verkeerstoren merkte men al direct dat er iets niet in orde was. Een technicus verklaarde dat de wielen op rond 700 meter voor het einde van de startbaan begonnen te raken. Het ongeluk gebeurde even voor één ar in de middag. Kort daarna hebben de inwoners van Villeneuve le Roi. een klein plaatstje pal ten zuiden van het vliegveld, de brandstoftanks horen ontploffen. Toen het vliegtuig neerstortte werden de cock- de staart afgerukt Dit was de red ding van de twee stewardessen, die door het gat naar buiten werden geslingerd De brandweer heeft met water en schuimblussers getracht de brand te be dwingen: de romp brandde echter zo he vig, dat de inzittenden vrijwel meteen omgekomen moeten zijn. Het toestel had duizenden liters kerosine aan boord voor de lange reis via New York naar Atlanta Behalve de bemanning en de reisagent in de Air France waren alle inzittenden leden van de Amerikaanse kunstvereni ging van Atlanta in de staat Georgia. On. der hen bevonden zich acht in Amerika bekende kunstenaars. De President van de Verenigde Staten. John F. Kennedy heeft een telegram van rouwbeklag gezonden aan de vereniging. De burgemeester van Atlanta heeft zich naar Parijs begeven, waar hij wil zien wat hij voor de nabestaanden kan doen. De vliegramp heeft voorts drie genera ties van een familie uit het leven weg gerukt. Het was de familie Buil. waarvan de oude mevrouw Buil. haar broer van 70 jaar. haar zoon van 50, diens vrouw van 47 en twee dochters de dood vinden. (Van onze parlementsredactie) DE voorzitter van de P.v.d.A.-fractie in de Tweede Kamer, mr. J. A. W. Burger, heeft besloten zich uit het parlementaire leven terug te trekken. Hij zal het nieuwe parlementaire jaar, dat in sep tember begint, zijn zetel niet meer innemen. Daardoor geeft hij zijn fractie de gelegenheid een opvolger te kiezen, die bij de Kamer verkiezingen van 1963 zal zijn ingewerkt. Dit berichtte vanmorgen het socialistische partijorgaan Het Vrije Volk. Nieuws in één oogopslag Het blad meldt, dat mr. Burger zijn onverwachte besluit heeft meegedeeld in een reeds aan de vooravond van de Statenverkiezingen geschreven brief. Na overleg met de voorzitter en de secre- teris van de PvdA is dit schrijven eerst thans naar het partijbestuur gezonden Ook zou de socialistische Tweede-Ka merfractie pas na 1 juni van de brief op de hoogte zijn gebracht. Volgens Het Vrije Volk acht Burger zich bezwaard door de vele be zigheden, die het parlementaire werk met zich meebrengt. Naast zijn niet- parlementaire taken (zoals het voorzit terschap van de VARA) is hem dit werk door de voortdurende toename van de omvang te veel geworden. (Voor vervolg zie pag. 11) Raket vernietigd De kernproef op grote hoogte, die de V.Sè vrijdag al had willen uitvoeren Is niet doorgegaan. Het hele weekeinde door werd de proef keer op keer uitge steld. vermoedelijk omdat er een z wolkendek boven het eiland Johnson in de Stille Oceaan hing. Vanmorgen, ander, halve minuut voordat de bom In de ruimte zou worden gebracht, werd de Thorraket echter vernietigd. De kern lading kwam hierbij niet tot ontploffing Er is niemand gewond. Overigens heeft het voornemen van de V.S, om een kernproef op grote hoogite De nemen een fel protest van Sowjetunde uitgelokt. Het persbureau Tass v schuwde tegen de rampzalige gevolgen die de kernproef zou kunnen hebben. Volgens hel persbureau is het gevaar nie» denkbeeldig, dat er een nieuwe stralinge- gordel zou ontstaan. „Deze Amerikaanse maatregel, waarvan de gevolgen ove oppervlak van bijna de hele aarde wordt verbreid, zal de Sowjetunie noodzaken, tegenmaatregelen te nemen, om de vei ligheid van alle socialistische en vrede lievende naties te verzekeren." aldus de verklaring. Prins Bernhard in Washington Prin; Bernhard is vandaag door presi dent Kennedy op het Witte Huis ont- In diplomatieke kringen werd het bc zoek van de Prins een beleefdheidsbe zoek genoemd. De Prins is zaterdag in Washington aangekomen na een bezoek aan de Ame rikaanse luchtvaartschool van Colorado, waartoe hij door generaal Curtis le May was uitgenodigd. Tijdens zijn verblijf in Washington zal prins Bernhard ook besprekingen voerer met de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken. Dean Rusk, de Amer kaanse minister van justitie. Robert Ken nedy, en Roswell Gilpatrick, de Ameri kaanse onderminister van defensie. Nederlands echtpaar in Tirol verongelukt Het Nederlandse echtpaar Dalmul der uit Bilthoven is op Hemelvaartsdag in Tirol om het leven gekomen. De 57- jarigc accountant, de heer H. P. Dal- mulder en zijn 52-jarige echtgenote zijn op een voettocht door de bergen van een hoogte van zestig meter naar beneden gevallen. Een Oostenrijkse bergpatrouil le heeft de ontzielde lichamen van di heer en mevrouw Dalmulder aangetrof fen in een beekbedding. De stoffelijke resten zijn overgebracht naar Breiten ...9SÊÊ1 Oog getuigeverslag op pagina 11. Koningin Elizabeth van Engeland heeft zaterdag in Londen de vaan- delparade van de Engelse strijd krachten de beroemde Trooping the Colour afgenomen. Na de plechtigheid verscheen de Konin gin in het gala-uniform van de Coldstream Gtiards op het balkon van Buckingham Palace met de kleine prins Andrew. Soekarno zal zijn antwoord aan Oe Thant echter verscherpen IN het hoofdkwartier der Verenigde Naties te New York, vernam Reuter dat er enige hoop bestaat op een definitieve oplossing van het vraag- stuk-Nieuw-Guinea midden augustus. Dit werd gemeld na besprekingen tussen hoge Nederlandse en Indonesische vertegenwoordigers in het bij zijn van de waarnemend secretaris-generaal der V.N., Oe Thant Er zou reeds een voorlopig tijdschema voor de verkrijging van een dergelijk re sultaat zijn opgesteld. De Indonesische minister van buiten landse zaken, Soebandrio, heeft ver klaard dat Soekarno deze week zal ant woorden op de oproep van Oe Thant voor een vreedzame oplossing. Soeban drio zeide dat Indonesië opheldering wenst omtrent deze oproep en omtrent de bekendmaking, dat Nederland bereid is het plan-Bunker als grondslag te aan vaarden. Soebandrio zeide: „Wij kunnen maar niet duizenden"vrijwilligers opofferen op het vasteland van West-Irian". Hij wei gerde te antwoorden op de vraag of Indonesië binnen tien tot vijftien dagen de besprekingen met Nederland zal her- Officiële woordvoerders te Djakarta hebben aan Ass. Press medegedeeld, te verwachten dat Soekarno het ontwerp van zijn antwoord aan Oc Thant zal wij zigen na de bekendmaking van uittrek sels uit het Nederlandse antwoord aan Oe Thant, waarin Nederland ontkent agressie te hebben gepleegd en Indonesië daavan beschuldigt. De woordvoerders zeiden: „Dit betekent dat wij de toon van ons antwoord moeten wijzigen en dat wij de Nederlanders moeten zeggen, waarop het staat. Verder rechtvaardigt het een nadere opheldering op enkele punten van Oe Thants oproep". De Indonesische autoriteiten lijken op het ogenblik niet gebrand op heropening van de besprekingen in verband met ,,hun langzame maar onbetwistbare suc cessen in Nieuw-Guinea". Een hoogge plaatst militair zeide: ,,Wlj hebben de Nederlanders in een hoek gedrongen Hun bluf kan niet veel langer duren Wij zyn ditmaal vastbesloten geweld te gebruiken, indien u>U dat moeten" Tot dusver hebben w\j ons onthou den ran directe deelnemingmaar wan neer het ogenblik daar ia, zullen u»V. niet aarzelen..... Indien de Nederlanden' niet bereid zijnop ons gebaar in te gaan, zullen wij op grote schaal vechten en zullen wij weldra in Fak-Fak. So- rong en misschien zelfs wel in Blak zijn' (Zie vervolg op pagina 11) Orly bij Parijs liggen de wrak stukken van de verongelukte Boeing 107. Reddingsploegen zoeken naar slachtoffers tussen de wrakstukken van het vlieg tuig. Op de voorgrond het lan dingsgestel, op de achtergrond steekt een van de vleugels c NYLON BADSHORTS 4« nieuw* strandmod* mmi 9" fantasie li» Vuurgevecht met parachutisten l~NE regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen op 1 juni in gevech- ten met Indonesische infiltranten nabij Kaimana twee Nederlandse militairen zijn gesneuveld, namelijk de dienstplichtig sergeant W. Keve- lam, ongehuwd, uit Harderwijk en dienstplichtig soldaat eerste klasse K. J. Faber, ongehuwd, uit Amsterdam, beiden 20 jaar. De familieleden zijn reeds ingelicht. Zij zijn zondag met militaire eer in Kaimana begraven. In Hollandia is over de omstandigheden waaronder beiden de dood vonden, wei nig bekend. De verbindingen tussen Hol landia en hel hemelsbreed 900 km ver wijderde Kaimana zijn uiterst moeilijk en zelfs telegrafische verbinding op zon- da^is onmogelijk. Het enige dat uit de summiere mededelingen van een mi litaire woordvoerder kan worden op gemaakt. is dat de twee gesneuvelde militairen behoorden tot een gemengde patrouille van landmacht cn mariniers en dat het vuurgevecht met de Indo nesiërs waarschijnlijk geschiedde in het oerwoud. De marinier derde klasse zee milicien J. Briggeman werd gewond. In de omgeving van Kaimana werd, naar wordt aangenomen, een zestig tal parachutisten neergelaten die al len met de modernste automatische vuurwapens waren uitgerust. De Ne derlandse patrouille beschikte ten dele over automatische wapens en ten dele over geweren. Over het aantal In donesiërs dat bij het vuurgevecht be trokken was, is niets bekend, evenmin als over verliezen aan Indonesische zijde. Met het sneuvelen van sergeant Kevelam en soldaat Faber stegen de verliezen aan Nederlandse zijde tol twee doden cn drie gewonden. Hoewel van militaire zijde geen cijfers worden gegeven over de totale verliezen aan Indonesische zijde, wordt geschat dat het aantal doden, gewon den en gevangen genomen parachu tisten meer dan 125 van de tussen de 400 en 500 afgeworpen militairen be draagt. In Hollandia heeft het nieuws over de eerste gesneuvelde Nederlandse mi litairen, dat eerst twee dagen later, op zondagmiddag, door radio-Biak werd omgeroepen, grote indruk gemaakt. Door het uitblijven van Nederlandse verlie zen tijdens de acties van afgelopen we ken waarbij parachutisten veelal vuur- contact meden, kwam do mededeling zeer oriverwacht. De Nederlandse mili taire woordvoerder legde in zijn ver klaring de nadruk op het besef bij de militaire leiding dat sinds de rede van president Soekarno van 19 december ver liezen zouden kunnen worden geleden. „Ik geloof dat het thuisfront zich dit niet goed heeft gerealiseerd. Ondanks het feit dat er geen oorlogstoestand is. staan de Nederlandse militairen voor een gevaarlijke taak tegen goed ge oefende troepen". De militaire woord voerder deelde in antwoord op vragen voorts nog mee dat over de omstandig heden waaronder de twee militairen sneuvelden, zoals gebruikelijk geen ver dere officiële mededelingen kunnen worden verwacht. „Hoezeer het ons ook spijt, kunnen aan het thuisfront onmogelijk meer bij zonderheden worden verstrekt, daar het voor operationele doeleinden bestemde militaire verbindingsnet dit niet toe laat". zo antwoordde hij op verdere vragen. Wel zullen de ouders door du commandant van beide gesneuvelden in een persoonlijk schrijven worden in gelicht en zullen hen, indien mogelijk, foto's worden toegestuurd van de mili taire begrafenis. Voor vervolg zie pagina 11 Neder- gehanteerd in toenemende zich dikwijls te ergeren aan nen worden vervangen. Of rkgevers wordt^veronaclitzaamd, het feit, dat er tekstschrijvers dit een vorm van snobisme, het UET Verbond van landsche wi heeft zich geërgerd taalgebruik in de adverten tics. Het is een verontrustend het verbond in deze niet vrij achten, dat zij herhaaldelijk is, dat hierdoor de eerbied srnen, die de schoen past verschijnsel, zo schrijft het „1^* ^un toevlucht menen te moe- voor de eigen taal op ontoe- zich hiervan zuilen afkeren 7 nt-iu is wii iici veruuiia ui nei gaat volgeiw blijkbaar zo ontoereikend midden laten, „maar een feit 1 verbond hoopt, dat de- verbond in zijn orgaan, „De Nederlandse Industrie", dat de zorgvuldigheid. vertenties kan in sommige ten gevallen de toets der kritiek woorden, bepaald niet doorstaan. Men vreemde laatbarc wijze wordt onder die wanneer mijnd Bovendien wekt het de althans zijn taal kent schijn dat het Nederlandse i dat zij hun reclamc-advl- opdracht zullen geven x. behoeft geen taaipuritein te door gelijkwaardige Neder- produkt alleen dan vertrou- hun produkten in de Neder- de Nederlandse taal wordt zijn, zo zegt het verbond, om landse woorden hadden kun- wen zou kunnen wekken landse taal te beschrijven. yOOR DE DERDE maal in dit jaar reeds moeten bij een vliegtuigongeluk meer dan honderd doden worden gemeld. Bo vendien Is bij het ernstige ongeluk dat nu heeft plaatsgehad het dodencijfer het hoogste voor ten ramp met een enkel toe stel. Het is een droef record. De mens vermag veel. Hij slaat trots zijn vleugels uit in de ruimte. Het verkeer, ook door de lucht, neemt ontzagwekkende vormen aan en de vluchten worden onder nomen met de regelmaat van liet spoor boekje. Luchtreizigers zijn er bij de mil joenen. Niettemin wordt de mensheid nn cn dan opgeschrikt door een plotseling en aangrijpend gebeuren als d:t. Reizigers die welgemoed hun tocht hebben onder nomen, worden in hun aardse reis gestuit, hun tocM is er een geworden naar de eeuwigheid. Gebeurtenissen als deze, smartelijk en ontroerend, kunnen ons leren, dat de mens, hoeveel hij ook vermag, mens blijft. Zijn kunnen is sterk ontwikkeld, maar het is niet onbeperkt. Er kunnen zich fouten en gebrekkigheden voordoen, In hun uitwer king fataler naarmate meer was onder nomen. Het tweede wat deze gebeurtenissen ons indachtig maken is, dat, hoezeer wij ook midden in het leven staan, er een enkele schrede en niet meer blijft tussen ons en de dood. Daarop moeten we voor bereid en ingesteld blijven. Voor aardse reizen treffen we onze voor zieningen. Er is nog een andere reis, die voorbereidingen vraagt voordat we door het ogenblik van vertrek, dat plotseling komen kan. worden overvallen. TN NIEUW-GUINEA zijn de eerste Ne- derlandse militairen gesneuveld. Jon gemanncn. in de bloei van de jeugd en met het leven voor zich, zijn uit het leven weggerukt. Zouden er onder ons zijn, die niet met weemoed aan hen denken cn wier medeleven in dit verlies niet naar de ver wanten uitgaat? Het was te vrezen, dat dit gebeuren zou. En het geeft een wel bij uits'ek smar telijk accent aan de wonderlijke situatie, waarin Nederland is komen te verkeren. Het ls de situatie, waarbij Nederland Nw.- Guinea wil loslaten, doch het alleen in redelijke s*aat wil ach'erla'en, met een bevolking die in vrijheid vermag te leven. Nederland doet op Nw.-Guinea wat leder land behoorde te doen. Het vervult een taak, die er een Is van de Verenigde Na ties, doch waaraan deze zich nog steeds onttrekken. Voor zijn hotid'ng, hoe rede lijk deze zijn moge. vindt het te weinig begrip. Ook bij Amerika, dat op een be denkelijke wijze en uit louter politieke overwegingen Indonesië ontziet. Van Ne deriand heeft Amerika weinig te duchten. De vraag rijst opnieuw, en nu nog klem mender dan voorheen, hoever Nederland moet gaan met het geven van inhoud en gestalte aan rechtsregels, waarvan aller wegen. althans in theorie hoog wordt op gegeven, doch waarnaar in werkelijkheid weinig wordt gehandeld en geleefd. TN DE DISCUSSIE over de rechtsvorm van de onderneming, zoals deze reed* geruime tijd onder ons gaande is, heeft zaterdag de hoogleraar De Gaay Fortman bijzonder duidelijke woorden gesproken. De lezer vindt ze elders ln ons blad. Het is teleurstellend, dat op dit gebied tot dusver nog onvoldoende voortgang is ge maakt. Bij de uitslag van de verkiezingen van vorige week hebben wij de kantteke ning gemaakt, dat het verlies van de libe ralen stellig mede te verklaren Is uit de indruk van negativisme die men van hen krijgt. Dit negativisme treft men niet het minst aan bij de liberale werkgevers voor wat betreft de vormgeving aan onderne ming en bedrijf. Onder zulke omstandigheden moet men zich niet verwonderen, wanneer het socia lisme een brede aanhang krijgt. De socia listen verwachten het van de staat. Kun nen de onderscheiden levensgebieden niet de kracht opbrengen tot voorztcn'ngen van eigen aard. voor de socialist be'ekent dat: geen nood, de staat zal er in voorzien. Maar of het dan nog voorzieningen van eigen aard zuilen zijn, ls een tweede. Tegenover deze beide standpunten vindt men dat standpunt, waarbij een herzie ning van de structuur der onderneming wordt bepleit in een richting, waarbij de onderneming meer wordt tot een gemeen schap van eigen aard en e'gen karakter. Maar de weerstanden zijn vele, ook at zijn het gezaghebbenden ais professor De Gaay Fortman, door wie het wordt voorgestaan en bepleit. Wie deze weerstand beoefenen, moeten zich over de aanhang van het so cialisme, dat immers gene'gd 's de s»aat als een oplossing voor alles te zien. niet al te zeer verbazen. (Advertentie) Fraai TRIPLEX voor WANDEN „DE HOUTHAL" HOGEWOERD 99 TELEFOON 22536. VI De Bilt verwacht tot dinsdagavond: Droog weer met zonnige periode, /wakke tot matige noordoostelijke wind. Iets hogere temperaturen. (Opgemaakt 11.15 uur). ZON EN MAAN Dinsdag: zon op 4.23, onder 20.53 uur; maan op 7 11. onder 23.26 uur. 10 juni eerste kwartier. HOOGWATER SCHEVENINGEN 5 juni: 4-50 van.; 17.17 nan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 1