BON Westduitse toeristen nog steeds welkom Staking Spanje en in over Met Eiclimann executie van nazi's beëindigd? Straaljager explodeerde temidden van publiek Arm van Amerikaanse jongen weer aangezet Ontdekking van Oliver en Sheddon SUPRIMAL JACHTHUURPRIJZEN „Er zijn geen gegevens beschikbaar, die een juist beeld geven van de hoogte der jachtprijzen per hectare voor vergelijkbare jachtvelden", aldus antwoordt de minister van landbouw en visserij, mr. V. G. M. Marijnen, op schriftelijke vragen van het lid der Tweede Kamer de heer C. Egas (soc.). De minister stelt vast, dat de jachthuurprijzen zijn gestegen in de af gelopen jaren. „Hoewel moet worden erkend, dat in brede kringen de belangstelling voor de jacht toeneemt, kunnen de hoge jachthuurprij; worden verklaard door de omstandigheid dat vaak jachtvelden van grote oppervlakten worden aangeboden, die voor grote gezelschappen aantrekkelijk zijn". Minister Marijnen meent, dat niet gesproken mag worden van fundamentele wanverhouding tussen de vraag naar en het aanbod van jachtgronden en dat niet behoeft te worden overgegaan tot beheersing van het peil der jachthuurprijzen. AARDAPPELVOORZIENING „Gezien het vrije en gedecentraliseerde karakter van de groot kleinhandel in aardappelen is het geven van nauwkeurige cijfers met betrekking tot de in Nederland op een bepaald moment aanwezige voor raden consumptie-aardappelen niet op zeer korte termijn mogelijk. Wanneer tot dusverre cijfers zijn genoemd omtrent deze voorraden, dan ware hierbij rekening te houden met het feit dat dergelijke cijfers slechts het resultaat kunnen zijn van min of meer grove ramingen". Dit zegt de minister van landbouw en visserij, mr. V. G. M. Marijnen, in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid de heer T. Jager (comm.). Deze vroeg de minister o.m. of het hem bekend is, dat volgens de laatste gegevens de bekende voorraad aardappelen op dit ogenblik ongeveer 30.000 ton bedraagt en of het juist is, dat het ver bruik plm. 15.000 ton per week bedraagt en dat deze voorraad eind mei zal zijn uitgeput. Als gevolg van de laatste door het Produktschap voor aardappelen ondernomen inventarisatie van de bij de groothandel aanwezige raden, waarvan de resultaten eerst in de week van 2126 mei bekend konden worden, kan thans gesteld worden, aldus minister Marijnen, dat per 19 mei naar een voorzichtige raming de aanwezige voorraden min stens 27.000 ton bedroegen. Waar zulk een inventarisatie nimmer geheel volledig kan zijn moet ook dit cijfer als een schatting beschouwd worden. ANVV-voorzitter in Keulen: Propaganda wordt verlegd (Van onze correspondent in Bonn) De directeur van het A.N.V.V., de heer Risseeuw, is persoonlijk naai West-Duitsland gekomen om de West duitsers de verzekering te geven, dat zij als toeristen in Nederland nog even welkom zijn als altijd. Zijn persoonlijke verschijning was noodzakelijk geworden door recente commentaren in de Westduitse radio publikaties in de Westduitse pers, en uitzendingen voor de Westduitse televisie, die zich alle bezighielden met de vermeende ongewenstheid var Westduitse toeristen in Nederland. Een en ander stoelde op desbetreffen de berichten in de Nederlandse pers, die in de Bondsrepubliek een volkomen verkeerd accent hebben verkregen er die ten dele zijn ontstaan door de be gripsverwarring „Westen Van Duits land" en „West-Duitsland", de Bondsre publiek dus. Toen het A.N.V.V. besloot zijn actie ve propaganda stop te zetten in „het Westen van Duitsland" d.w.z. in het gebied aan Rijn en Roer. van waar de toeristen naar Nederland komen ook zonder dat zij daartoe door Nederland se propaganda worden aangespoord verscheen dit besluit in de Westduitse pers, radio en televisie als zou het A.N.V.V. zijn vreemdelingenwerving in „West-Duitsland", d.w.z. in de Bonds republiek, staken, omdat men in Neder- Vele stakers In Spanje zijd vrijdag weer aan het werk gegaan. De grote sta kingsgolf, die in de voorbije zes weken over het land van Franco is gegaan, schijnt hierdoor vrijwel tot stilstand te zijn gekomen. Loonsverhogingen voor mijnwerkers en spoorwegarbeiders zijn het resultaat van de stakingen geweest. Ook de ar beidsvoorwaarden van de bouwvakarbei ders zijn onder de druk der omstandighe den verbeterd. Ullastres, de minister van handel van de Franco-regering, heeft de rooms-ka- tholieke groeperingen veroordeeld, die de jongste stakingen hebben gesteund. „Dit is een religieuze stroming, die uit een edele bron komt, maar die zich ont wikkelde langs absoluut verkeerde we- David Low werd Sir David Koningin Elizabeth van Engeland heeft ter gelegenheid van haar officiële verjaardag vele van haar onderdanen onderscheiden. Zo werd de bekende ca- ricatuurtekenaar David Low in de adel stand verheven en hij zal voortaan Sir David heten. Dc koningin die eigenlijk op 21 april jarig is, viert haar ver jaardag steeds op de eerste zaterdag in juni, omdat dan doorgaans het weer beter is. Voor de eeTste maal na 1945 zijü de Russen niet uitgenodigd om de verjaar dagsviering in de Britse sector van Berlijn bij te wonen. Dit is een repre saille, omdat de drie Westerse mogend heden vorig jaar herfst aanvankelijk waren geïnviteerd voor de feestelijkhe den ter herdenking van de Russische revolutie. Maar zonder opgaaf van re denen werden die uitnodigingen op het laatste ogenblik ingetrokken. Bankoverval in Brussel Vrijdagmiddag, kort voor sluitingstijd, hebben vijf personen, van wie cr drie gewapend waren, een bijkantoor van de Bank van Brus: el overvallen. De beheerder van het bijkantoor trachtte te vluchten toen de overvallers de kas 'idigden. Hij werd door een ko gel aan de hals gewond. De rovers gingen er met ongeveer 100.000 frank vandoor. De beheerder van het kantoor is in een ziekenhuis opgenomen. Een Russische „vredes-gedelegeerde", Boris Burkov, die een bezoek brengt aan Indonesië, heeft president Soekarno uitgenodigd om een „internationaal con gres voor vrede en ontwapening" bij te wonen, dat half juli te Moskou zal wor den gehouden. De heer Risseeuw heeft op een pers conferentie in Keulen uit de doeken ge daan, dat het zwaartepunt der toeristen propaganda met hetzelfde budget van „het westen van Duitsland" zal worden verlegd naar Zuid-Duitsland en Berlijn, waar het A.N.V.V. tot dusverre nog wei nig actief is geweest. De heer Risseeuw deed zijn best de sieehte indruk weg te nemen, die zijn uitlatingen tegenover Nederlandse pers organen op de Westduitsers hebben ge maakt. Hij distantieerde zich overigens voor zichzelf en voor de organisatie, die hij vertegenwoordigt van de voor de Westduitsers zeer pijnlijke berichten en verzekerde, dat iedere Westduitse toerist in Nederland hartelijk welkom is, of hij nu veel of weinig geld uitgeeft. De Amerikaanse astronaut Scott Carpenter heeft een van zijn dochtertjes meegenomen naar Cape Canaveral om haar te ver tellen hoe het allemaal is gegaan vlak voor zijn ruimtevlucht. Zij mocht natuurlijk ook het inte rieur zien van zijn ruimteschip de Aurora 7. Koortsachtig hebben reddings ploegen en brandweermannen vele uren lang gewerkt om de slachtoffers te bergen van de treinramp, die op Hemelvaarts dag te Voghera, zuidelijk van Milaan, plaatsvond, toen een goederentrein van achteren op een personentrein met vakantie gangers inreed. Bij deze ramp zijn 62 mensen om het leven gekomen. Atoomproef in Nevada Op het proefterrein in Nevada is giste- ;n een ondergrondse kernproef geno- len met een bom, die een explosieve kracht van minder dan 20.000 ton t.n.t. had. Dit is een atoomlading van gerin ge kracht, aldus de Amerikaanse com missie voor atoomenergie. Vliegfeest werd ramp Bij een vliegfeest op de lucht machtbasis Eskisehir in Turkije (on geveer vijf kilometer van Istanboel) vrijdag een verschrikkelijke ramp gebeurd. De 51-ste verjaardag van de Turkse Luchtmacht ging gepaard met een grote vliegdemonstratie. Een straaljager stortte neer en ex plodeerde, temidden van het pu bliek. Op het terrein waren ongeveer 10.000 iensen aanwezig en de gevolgen van de ontploffing waren ontstellend. De Unieke operatie in Boston Everett Knowles, de 12-jarige Ame rikaanse jongen uit Boston in de staat Massachusetts, die bij een ongeluk zijn arm verloor en die weer terug kreeg dank zij een waarlijk histori sche operatie, waaraan niet minder dan vijftig chirurgen, artsen, ver pleegsters en technici van het Gene ral Hospital te Boston meewerkten, maakt het goed. Everett denkt, dat zijn arm alleen maar gebroken is geweest en hij hoopt, dat hij weer helemaal zal genezen, om dat hij van plan is „baseball-werper" te worden. De jongen liep vorige week met vriendje van school naar huis. langs spoorlijn in het nabij Boston gelegen Somerville, toen hij door een trein werd aangereden. Hij sleepte zich naar een pakhuis in de buurt om hulp te vragen, en verloor daar het bewustzijn. De arm, die maar met één pees vastzat, en die Eve" rett met zijn gezonde arm steeds zo goed en zo kwaad als het ging, had ge steund, raakte toen van zijn lichaam los. In het ziekenhuis besloot men tot een unieke operatie over te gaan en de arm weer aan het lichaam te hechten. Die in greep gelukte en gisteren kon worden ge zegd. dat de polsslag in de arm. evenals de bloedsomloop, nog steeds uitstekend Zeven doden bij ontploffing Zeven arbeiders zijn gisteren omgeko men en twee worden vermist na een ontploffing waarbij een nieuwe fabriek te Obassano bij Turijn werd vernield. Negen gewonden werden naar het zie kenhuis overgebracht. De fabriek was verleden jaar geopend en heeft onge veer 50 arbeiders in dienst. Er worden materialen voor de metaalgieterij ver vaardigd. De ontploffing was vier kilo meter verder te horen. In een straal van een kilometer werden alle ruiten van de huizen vernield. Massaproces in Libanon Een militair gerechtshof te Beiroet (Libanon) is begonnen met het massa proces tegen 310 soldaten, politiebeamb ten en burgers, die zijn beschuldigd van deelneming aan de staatsgreep tegen de Libanese regering, die aan de voor avond van Nieuwjaar heeft plaatsgehad. Na opening van de zitting, weiden de verhoren u.tgesteld tot 15 juni. Om dit uitstel was gevraagd door kele van de 47 verdedigers, die tijd wil len hebben om de zaak nader re studeren. brandende wrakstukken joegen als pro jectielen op de toeschouwers in en en kele honderden personen liepen daarbij min of meer ernstige verwondingen op. Er ontstond zo'n grote paniek op de basis, dat het bijzonder moeilijk wa juist gegevens te krijgen over het tal slachtoffers. Het dodencijfer werd op vijf geschat, maar de toestand van sommige gewonden was zo ernstig, dat Dor hun leven moest worden gevreesd. Zij werden zo snel mogelijk naar zie kenhuizen in Istanboel vervoerd en kort het ongeluk begonnen luidsprekerwa gens bloeddonors op te roepen. Aan de bloedgevers werd gevraagd zo snel mo gelijk naar de ziekenhuizen te gaan en zich daar beschikbaar te houden. Er bevonden zich veie vrouwen en kinderen op het terrein van de ba sis. Een ramp van nog groter omvang zou hebben plaatsgehad, als het toe stel enkele meters verder was neerge komen. Daar zaten ni. vele honderden kijkers samengepakt op een tribune. Een experimenteel X-15 vliegtuig heeft bij een proefvlucht boven Califor- Mjj snelheid bereikt van 6.000 km en een hoogte van 38,7 km, voordat het zijn lange en gevaarlijke landing ondernam op de luchtbasis Ed- Adolf Eichmann is wellicht de laatste nazi die geëxecuteerd is, hoewel honderden ex-nazi's nog berecht moeten worden. Duizen den anderen, van wie velen ter dood veroordeeld werden maar gratie kregen, zijn reeds lang ge leden op vrije voeten gesteld. Duit se juristen geloven dat het be rechten van oorlogsmisdadigers nog ten minste vijf jaar zal voort duren. Meer dan duizend mensen worden in West-Duitsland nog ondervraagd over hun activiteiten tijdens de Tweede Wereldoorlog. Onder hen is Richard Baer, de laatste dant van het concentratiekamp Auschwitz. Daar de doodstraf West-Duitsland in 1949 werd afge schaft, zal echter geen van deze oorlogsmisdadigers terecht gesteld worden. Door Amerikaanse, Britse, Franse n Westduitse rechtsinstanties is in to taal bijna vijflionderd maal het dood vonnis uitgesproken tegen een oorlogs- nisdadiger. Over de uitspraken in de anden achter het ijzeren gordijn zijn feen cijfers beschikbaar. Twaalf beruclitsten De twaalf beruchtste nazi's werden n 1946 in Neurenberg veroordeeld tot de strop. Tien hunner werden geëxecu teerd. Luftwaffe rijksmaarschalk Her mann Göring pleegde twee uur terechtstelling zou plaatsvinden cel zelfmoord door vergif in te slikken. Bormann en Erich Koch, in de oorlog Gauleiter in Polen, zijn naar men aan neemt de enige nazi's die ter dood veroordeeld zijn zonder terecht gesteld te zijn of gratie te hebben gekregen. Bormann is echter door een Westduit se rechtbank dood verklaard op basis van de verklaringen van nazi's, die hem kort voor het einde van de oorlog zouden hebben zien sneuvelen tijdens straatgevecht in Berlijn. Hardnek- it hij hand borgen houdt zijn altijd onbevestigd Koch werd in 1959 door een Poolse rechtbank veroordeeld wegens mede plichtigheid aan de moord op 400.000 Polen, maar de Poolse wet verbiedt de terechtstelling van zieke personen en het is weinig waarschijnlijk dat Koch >it weer gezond zal worden. Van de meer dan 10.000 nazi's die in de afgelopen 15 jaar door geallieerde en Duitse rechtbanken tot gevangenis straffen veroordeeld werden, zitten nog slechts en/kelen gevangen. Onder hen is Ilse Koch, „de heks van Buchenwald", die door een Duitse rechtbank tot le venslang is veroordeeld. Eberhard von Thadden, adviseur in Joodse zaken in het nazi-ministerie van buitenlandse zaken, is nooit voor een rechtbank verschenen. Von Thadden, HU public - relations consultant is, heeft verklaard dat Eichmann tegen hem gelogen heeft wat betreft het uit- Drink do onige echto voor mensen die kwaliteit verlangen J l*i een &ojnte Kij, I Francis Chichester, een 61-jarige liefhebber "van het zilte nat, is met zijn zeiljacht, de „Gipsy Moth II" uit de Engelse ha ven Plymouth vertrokken voor een reis over de At lantische Oceaan naar de Verenigde Staten. Hij hoopt zijn doel in dertig dagen te bereiken. Het is niet de eerste keer, dat Chichester de tocht maakt. In 1960 lukte het hem ook. Toen deed hij er 40 dagen, 12 uur en 13 mi nuten over. „Maar mijn nieuwe boot is veel snel ler", zei hij. De films, die bij het neerkomen van de ruim tecapsule in de Atlanti sche Oceaan, nat waren geworden, na de succes volle ruimtereis van Mal colm Scott Carpenter zul len toch nog bruikbare afdrukken opleveren. Al thans voor de wetenschap. De films zijn zo erg door het zeewater aangetast, dat ze niet goed genoeg zijn om voor het publiek te worden vertoond. I Sneeuwval een unicum voor deze tijd van het jaar, maar het blijkt niet alleen bij ons koel te zijn werd gisteren gemeld uit Stockholm. Ook in het Noorse Bergen viel ta melijk wat sneeuw, zo veel zelfs, dat wegen ge blokkeerd raakten. Ook langs de Oostzee en in Zwitserland sneeuwde het. Lord Oxmantown, een halfbroer van de echtge noot van prinses Marga ret is in Londen gearres teerd, omdat hij geen gevolg had gegeven om voor de rechter te ver schijnen. Hij werd er van beschuldigd onder invloed van alcohol een auto te hebben bestuurd. Vrijdagmiddag heeft een 18-jarige mijnwerker uit Brunssum in Heerlen twee kinderen (van vijf en vier jaar) aangereden met zijn bromfiets. Ver- keersbrigadiertjes hadden het verkeer stilgelegd om de kleuters te laten over steken. De mijnwerker deed of hij niets zag en reed op de kinderen in. Beide kleuters werden zwaar gewond. I „De Oude Voddenman" was de naam van een clandestiene zender, die sedert enige tijd in het Noorden te horen was. In Drogeham is die zender nu opgespoord en tegen de illegale zender, W. v. d. B. en zijn moeder werd proces-verbaal op gemaakt. 913) Het is algemeen bekend de magnetische eenkennigheid, of dat magnetische eigenschappen van anisotropic, zoals de natuurkundigen Üxer aanzienlijk verbeteren door zeggen. Dank z(j vele proefnemin- toevoeging van bepaalde metalen, gen en nauwgezet onderzoek slaag- zoals nikkel en kobalt, en dat alu- de men er ten slotte In de kwaliteit minium in de (jzerlegering een ze- van de magneten zodanig te verbc- kerc magnetische hardheid veroor- teren dat met een derde van het zaakt, dus zorg draagt dat de mag- materiaal kon worden volstaan. Het netiscbe eigenschappen lange tijd werd dus mogelijk kleinere volumen behouden blijven, leder die het wei te bezigen en sterkere magneten te meent met allerlei gebruiksvoor- vervaardigen. De resultaten daar- werpen, zal het belang daarvan in- van zijn duidelijk zichtbaar in Je- zien, want wanneer de magneet van dere kamer waar een luidspreker een luidspreker in kracht zou ver- of radio staat opgesteld. Was het ge- minderen, gaat de kwaliteit van het wicht van de luidsprekermagneet in geluid achteruit. Hetzelfde gebeurt 1929 nog 580 gram. momenteel TOCH IS HET ZO ordt voor een luid spreker van hetzelf de geluidsvolume een magneet van 74 gram gebruikt. Dus een gewichtsver mindering tot op De moderne lege ringen, die als Uco- nal-magnetcn be kend staan en ver met de fietsiamp, indien de magneet in de dynamo aan kracht zou verlle- Nu deden twee Engelsen, Oliver en Sbeddon, in 1938 de merkwaardige ontdekking dat staal, dat tijdens een bepaalde warmtebehandeling wordt boudlngsgewljs gemagnetiseerd en daarna gelegen- netische kracht ontplooien, vinden held krijgt langzaam af te koelen, hun toepassing in de meest uiteen een voorkcursrichtlng vertoont in de lopende voorwerpen, van kindcr- richtlng waarin het gemagnetiseerd speelgoed tot automatische dcurslui- werd. Het magncetstaal was door tingen, van auto-asbakjes tot mag- die warmtebehandeling eigenlijk een netische filters die fijne, afgeslepen beetje eenkennig geworden, want Ijzerdecltjes uit de circulerende in de richting waarin het oorspron- smeerolie vasthouden, kelljk gemagnetiseerd was, liet het Toch zal dit wellicht pas het be- zich veel beter magnetiseren dan in gin zijn, zodra men het doelmatige de richting die loodrecht daarop gebruik van magneten voor dc stond. meest uiteenlopende doeleinden in Op zichzelf acht u dit waarschijn- breder kring zal hebben ontdekt, lijk weinig belangwekkend en In dat Want wat denkt u van borden, geval behoort u zeker niet tot de waarin een magneet is ingebakken uitzonderingen, want dc ontdekking zodat het servies op mailschepen van Oliver en Sheddon trok destijds niet van tafel kan glijden? En wat weinig aandacht, vooral ook omdat zou het niet handig zijn indien een dc verbetering die de magneten magneetje onze vulpen en ballpoint door deze behandeling konden krU- behoorlijk bi de borstzak van onze gen, slechts enkele tientallen pro- jas gevangen hield, zodat zij er niet centen bedroeg. voortdurend uit glijden bij het voor- Toch was dit de eerste stap voor over bukken. Een heel terrein ligl het werkelijk wetenschappelijke en nog braak voor uitvinders, syslematische onderzoek van het En nu nog de kernsplitsing, waar- magnetlsme, want by Philips be- over we nog steeds Iets moeten stond wel degeiyk een grote belang- zeggen. stelling voor het verschijnsel van Daarover een volgende keer. eindelijke lot van de Joden bovendien slechts orders van hogerhai heeft uitgevoerd. De rechtbank in Jerusalem heeft ge weigerd aan von Thadden. die Eich- manns verdediger dr. Servatius als ge tuige wilde laten oproepen, een vrijge leide te geven. Een waarnemer in Je rusalem merkte naar aanleiding hier van op: „Stel u voor dat Eichmann tien jaar geleden naar West-Duitsland was teruggegaan en zich aan de auto riteiten had overgegeven, dan zou hij nu waarschijnlijk een vrij man zijn". Intussen is bet bericht van Eich- manns terechtstelling op het kantoor te Keulen van dr. Robert Servatius, Elchmanns voornaamste verdediger, ais een volslagen verrassing gekomen. Er bestonden plannen voor een nieu we juridische procedure over de ont voering van Eichmann uit zijn woning in Argentinië. Ook had men he>m nog willen laten optreden in een proces in Duitsland (Advertentie) tijdig Ingenomen, reisziekte voorkómen. (In de bis uwe uerpekking - iet op de Juiste dosering) Ministersgesprek in de wolken Harold Watklnson, de Britse minis ter van landsverdediging, die terug keerde van een driedaags bezoek aan Oostenrijk, liet vrijdag zijn „Cornet" tussenlanding make in Keulen daar zijn Westduitse collega Frans- Jozef Strauss gelegenheid te geven mee te vliegen. Terwijl de RAF-Comet verder vloog i de wolken. Officieel werd geen verklaring 'ge legd over dit tweegesprek, maar Brit se aut.riteiten vertelden, dat grote na druk was gelegd op een gemeenschap pelijke wapenproductie en bevordering van de militaire samenwerking. Minis ter Strauss merkte wel op, dat West- Duitsland in 1962-63 een miljard gulden zal besteden in Engeland voor miLi- aankopen. Het is plezierig werken voor abonnees die een goede krant kunnen waarderen. U bent zo iemand? zijn er almaar op uit om deze krant steeds beter te maken. Zet u iemand op de bon „Dat zit zo" is dan voor u. (in envelop of op kaart geplakt verzenden aan U kunt noteren als nieuwe abonnee: Datum van ingang BETALING PER WEEK/MAAND/KWAR I AAL/GIRO Doorhalen wat niet van toepassing Is) ZeLf was ik a) abonnee Voor het aanbrengen van oovenstaande nieuwe abonnee heb ik dus recht op DAT ZIT ZO Schrijf hier uw eigen naam i „.dr. „Dat zit Zo" en „Tip-Parade" boeken boordevol met on- ;elooflijk handige wenken zijn niet in de winkel te k >p.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5