Morfologie der planten in nieuwe banen Prof. Lam scheidde van academie Begrip tijd zegt meeste biologen slechts weinig van het draaiboek MEUWE LEIDSCHE COÜRAJST S ATERDAG 2 JUNI 1968 Agenda voor Leiden en Den Haag Zaterdag Aartoniusclubhuis, 8 uur: Toneelgroep Euripides met ,,'n Zomerzotheid' I Den Burcht, 3.30-5.30 uur: Receptie t.g.v. 60-jarig bestaan Leidse gymna stiek- en schermvereniging „Excelsior" Den Haag, Kon. Schouwburg, 3 u.: Werkgroep Haagsche Comedie met ,,'n Wissewasje"; 8.15 uur: Haagsche Co medie met „Hendrik IV". I Kurzaal, 8.15 uur: Orkestvereniging Musica o-l.v. Jan Out. Kurhaus Paviljoen, 8 uur: Spaanse i dansgroep Fiesta Gitana. Maandag Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 I aur: Haagsche Comedie „Pas op de verf". Oude Kerk, Scheveningen. 8 uur: Utrechts Studenten Koor en Orkest o.Lv. Jaap Hillen- Dinsdag Garenmarbt, 8.45 uur vm.! Vertrek K. en O.-excursie naar Delft. Den Haag. Kon. Schouwburg, 8.15 our: Ned. Comedie met „Meneer gaat i op jacht". Woensdag Oppenheimstraat, 11 uur: Opening openbare kleuterschool door wethouder I J. C. van Schalk. Koor Pieterskerk, 7.30-8 uur: Avond- j Wijkgebouw Levendaal, 7.30 uur: Ouderavond zondagsschool „Laat de I kinderen tot mij komen". I Den Haag. Nieuwe Kerk, 8.15 uur: Bernard Renoog, orgel. Donderdag I Pieterskerk, 7.15 uur: Avondgebed. Den Haag, Kon. Schouwburg. 3.15 «ur: Haagsche Comedie met „Bittere Honing". Vrijdag Antoniusclubhuis, 8 uur: Feestavond t-g.v. 60-jarig bestaan Leidse gymnas tiek- en séhermvereniging „Excelsior". Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 nur: Haagsche Comedie met „Arme Bi- tos". Spanj aardsbrug, 2 uur: NCReisV. vertrek polderfietstocht. Den Haag. Kon. Schouwburg, 2 u.: Openbaar eindexamen Amsterdamse Toneelschool: 8.15 uur: Haagsche Co medie met „De Kersentuin". Films j Casino (2.30. 7 en 9.15 uur): Londen middernacht (18 jaar); donderdag: BjJ de Papoea's op Nieuw-Guinea (alle leef- Lido' (2.30. 7 en 9.15 uur): Misdaad uit wanhooo (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Hercules eontra de vampier (14 jaar). Rex (2.30. 7.15 en 9,15 uur): De dode ogen van Londen (18 jaar); donderdag Bloed in de sneeuw (14 jaaT). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur)Als In eer donkere spiegel (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Naclht over Parijs (14 jaar) Tentoonstellingen Academiegebouw, schilderijen en teke ningen van Guy Marie Nouvel (tot met 15 juni). Lakenhal, tentoonstelling „Bal en zij o groep" (tot 18 juni). Rijksmuseum van Oudheden, Glas In de Oudheid (tot 19 augustus). Leeszaal en bibliotheek Keuvens, Bree- straat 27. maandag en woensdag van 1 tot 530 en van 7 tot 9 uur; dinsdag vai 1 tot 530 oor; vrijdag van 10 tot 530 er van 7 tot 9 uur; zaterdag van 10—3.30 u Bijkantoor chr school Obrechtstraat volw dinsdag en donderdag van 630—9 uur nm„ zaterdag 2—3 uur; jeugd: elke woensdag 2—5 wit. Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens, Plantage 6: maandag dinsdag van 4 tot 630 uur. woens dag en zaterdag van 13 tot 4.30 uur en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd) van 6.30 tot 8.30 uur 'a avonds. Finale d'Oprechte Amateur Anke van der Heiden behaalde de eretitel ..Leidens beste oprechte ama teur" van het klassieke genre tijdens de finale van de stichting „d'Oprechte Amateur", die gisteren in. Prediker werd gehouden. Met een klein puntenverschil weliswaar, maar Anke krijgt de wissel beker dan toch. Ook zal zij Leiden ver tegenwoordigen in de landelijke finale, die op 16 juni in Zuidlaren wordt ge houden. De winnaar in het lichte genre werd de acrobatengroep „The Electro Boys". De groep won voor de vierde achtereen volgende maal. De strijd werd onder grote belang stelling uitgevochten. De jury werd ge vormd door mevrouw Dzjobs Ising en drs. Wijnand Frans (Harms Smedes was verhinderd). De prestaties van Anke (fluit) en Bram Burgerjon (kla rinet) liepen niet veel uiteen en de juryleden hadden dan ook een niet ge makkelijke taak. De tweede plaats in het lichte genre was voor „The Rocking Rebels", die rivaal „The Blue Rocking Stars" naar de derde plaats verwees. Ondanks het feit. dat de prestaties van de overige finalisten Wim Roelandsc en Rob Kap- tein (accordeon). „Vivace", ..The Happy Players". „The Hawaiian and Rocking Rythm Boys" eveneens op goed peil stonden, kwamen zij niet voor een af vaardigingsplaats in aanmerking. Aangezien „The Strangers" door aparte stijl en goed ensemblewerk op viel. zal deze groep, samen met ..The Electro Boys", naar de landelijke finale in Hilversum op 30 juni worden afge vaardigd. Uit handen van afdelingsvoorzitter H. Jongenburger ontvingen de beide winnaars een wisselbeker en de overige diploma. T~VE NIEUWE banen, waarin de morfologie der planten zich volgens een door hemzelf ontworpen theorie dient te bewegen, de plaats Leidse Rijksherbarium temidden van zijn andere broers in de gehele we reld en tenslotte de samenkoppeling van het hoogleraarsambt en het direc teurschap van het Herbarium, waren de hoofdpunten van de rede, die prof. dr. H. J. Lam gistermiddag hield in een tot de laatste plaats bezette stadsschouwburg, als afscheid van zijn ambt van hoogleraar in de syste matische plantkunde aan de Rijksuniversiteit te Leiden en directeur van het Rijksherbarium aldaar. Uit alle delen van het land waren ambtgenoten en oud-leerlingen, be nevens vertegenwoordigers van het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen naar Leiden gekomen om het afscheidscollege van deze eminente geleerde bij te wonen en hem na afloop tijdens een zeer druk bezochte receptie de hand te drukken. Prof. Lam had zijn rede „Tradenda" genoemd (wat overgedragen moet den), met als ondertitel „Mijmeringen bij een afscheid". Allereerst bepaalde hii zijn gehoor bij zijn wetenschappelijke activiteiten, die tijdens zijn werk Nederlandsch-Indië eerst goed begon nen (1919—1933) "Deze periode, op het laatst verleven digd door een onderwijstaak, mij zeer leerzaam geweest," aldus de scheidende hoogleraar. „Het monogra- fisch-systematische werk bracht mij contact met morfologische en geogra fische problemen, en naarmate de tijd verstreek en ik meer ervaring opdeed, voelde ik meer en meer de behoefte mijn taak niet als afgesloten te beschou- als een aanvaardbare classificatie bereikt. Een steeds sterker dende nieuwsgierigheid drong mij te trachten „achter de coulissen" te kij ken. de bindende en ontbindende krach ten achter de vorming en de versprei ding te ontdekken, kortom, zoals iemand het eens heeft uitgedrukt, „to graso the sense of it all". Historisch besef Prof. Lam legde hierna uit dat het vanzelf spreekt dat ieder in eerste aan leg het meest wordt beziggehouden door eigen belevenissen, en dat biologen al lereerst worden geboeid door de over weldigende rijkdom aan vormen, uit zowei als inwendig, en functies in d organische wereld. Zo komen de mees ten hunner niet toe aan de vraag hoe dat rIIps is geworden zoals het nu is. „Ik heb dit „historisch besef" in mezelf voelen groeien," aldus spreker, „totdat het voor mij, om zo te zeggen, van vier de tot eerste dimensie is geworden, en ik heb me er vaak over verbaasd hoe weinig het begrip tijd de meeste bio logen. ook systematici, zegt". Zelfs zij die zich met evolutie bezig houden, denken daarbij niet graag aan de duistere wereld der fossielen, waar voor prof. Lam juist het plezier begon, zoals hij zei. Na allereerst voor zichzelf een stevige basis te hebben ontworpen door ver dieping in de theoretische achtergron den van systematiek en morfologie in dynamische zin, en van de fylogenie van organen en taxa der Cormofyten in het bijzonder, publiceerde hij zijn eerste verhandeling (1936) over deze nieuwe denkrichting. In de tweede wereldoorlog zette hij zich voorts aan het schrijven van een „Leerboek der Bijzondere Plantkunde", waarvan hij zei dat het veel te breed van opzet was Het werd dan ook nooit uitgegeven „De honderden getikte veUen," zo merk te hij min of meer spijtig op, „liggen nog steeds in mijn kast". A'ooit ontmoedigd Na de oorlog, in 1948, deed hij zijn ..Classification and the New Morpholo gy" hèt licht zien, dat zich, zoals hijzelf opmerkt, „moeizaam een weg heeft ge baand tussen het doornige struikgewas verguizing, verwerping, negatie of verklaringen van overbodigheid, met enkele troostende bloem van ad hesie ertussen. Geen van deze reactie* hebben mij ontmoedigd of ook maar n de fundamentele juistheid mijner theorie doen twijfelen, temeer daar verscheidene critici blijk gaven vaD en genoemde bewustzijnsver nauwing. Men kan van de conservatieve, met de factor tijd onvoldoende rekening houdende bewoners van het prachtig geconstrueerde en afgewerkte, maar venster- en deur-, dus uitzichtloze ge bouw der klassieke plantenmorfologie nauwelijks de bekentenis verwach' dat zij de grens van hun interpretatie mogelijkheden hebben bereikt. Een Interne reorganisatie, een palcisrevo lutle. om zo te zeggen, h> echter in gang. en eenmaal zullen de heersers van tot dusver ontwaken en bemerken da( de sleutelposities door vertegen woordigers van de ..Nieuwe Morfolo gie" zijn ingenomen". Rijksherbariu m Nadat prof. Lam zijn nieuwe theorie i het kort had uiteengezet, stond hil stil bij de geschiedenis en ontwikkeling het Rijksherbarium, dat bij het be- van zijn directoraat een persrmeels- sterkte had van 7 personen, van wie 3 tegen thans 54 krachten, die uitsluitend met het onderwijs zijn belast (van wie 19 academici en 9 honoradren) Voorts wees hij op de belangrijke wer ken. die er werden of nog worden ver zorgd: De Flora Neerlandica, de Flora of Java en de Flora Malesania. benevens de tijdschriften Blumea, Persconia en Gorteria. Ten aanzien van het samenvallen van het hoogleraars- en directeurschap merk te prof. Lem op, dat hem die gekoppeld- heid vaak zwaar is gevallen. Toch blijft hij de voorkeur aan deze situatie geven, onder voorbehoud dat de hoogleraar directeur voldoende tweezijdig Is ge oriënteerd en dat hij op verantwoorde wijze weet te delegeren. Vat dit laatste betreft wees hij er op dat de weten schappelijke en meer en meer ook de technische werkzaamheden sedert 1953 over vijf tamelijk autonome afdelingen zijn verdeeld; terwijl er in de naaste toe komst nog drie bij moeten komen. Ook't propaedeutisch onderwijs werd door d« hoogleraar grotendeels aan anderen ge delegeerd. Ruimte Zich ten dlotrte wagend aan ruimtelijke bespiegelingen, sprak prof. Lam de hoop uit dat wellicht omstreeks 1975 het Rijks herbarium. het Botanisch Laboratorium en de Hortus Botanicus elkaar terug zullen vinden in de .Leeuwenhoek" van het uitbreidingsplan, zodat een groot deel van de nieuwe hortus onder beheer zal komen van de hoogleraar in de bij zondere plantkunde. ,-Zou deze onze oude wens in vervuiling gaan, dan kun nen wij ons weer zonder blozen meten met Utrecht en Groningen, en dan wor den de tuin- en kasrwandelingen, die aangename vorm van peripathetisch on derwijs, nog vruchtbaarder voor de stu denten". aldus prof. Lam. Met een meer persoonlijk woord van dank en waarwei richtte de scheidende hoogleraar zich ten slotte tot curatoren der universiteit, zijn vrienden-collega's Schilderij Als eerste sprak na de aftreerede van prof. Lam dc rector magnificus, prof. dr. G. Scvenster, namens curatoren en senaat. Hij herinnerde aan het feit. dat hij zowel als prof. Lam in het najaar van 1933 kort na elkaar de oratie heb ben gehouden. Prof. Sevenster prees het werk van prof. Lam. die theoretische arbeid en organisatorisch werk op ge lukkige wijze heeft weten te verenigen, zoals ook bij zijn werk in het toenma lige Nederlands-Indië reeds was geble ken. Onder meer organiseerde prof. Lam drie expedities naar Nieuw-Gul- nea, het land dat de bijzondere liefde van zijn hart heeft nadat hij er een Jaai lang mocht werken. In Leiden is prach tig werk vericht in het Rijksherbarium, waar onder de medewerkers een har- monieuse sfeer heerst. Op een ezel op het fraai versierde podium, waar zelfs seringen hun uit bundige trossen ten toon spreidden, stond een door een doek aan het oog onttrokken schilderij. Dit kunstwerk werd onthuld door de dochter scheidende hoogleraar, mevrouw Ellen Mertens-Lam. en door prof. Sevenster aangeboden. Hij verzocht prof. Lam zelf het ogenblik te bepalen, waarop het schilderij een plaats in het Rijksher barium zal kunnen krijgen. De decaan van de universiteit, prof. dr. D. J. Kuenen. voerde het woord en stond daarna zijn plaats af aan prof. dr W. K. H. Karstens, voorzitter van de subfaculteit biologie en directeur van het botanisch laboratorium en dc hortus botanicus. Deze bood een boekenbon en een symbolisch boeket; samengesteld uit planten die in het bijzonder tot het arbeidsveld van prof. Lam hebben be- Voor dit afscheid was een huldigings comité in het leven geroepen. Voorzit ter dr. S. J. van Ooststroom, die mede sprak namens dc wetenschappelijke, technische en administratieve staf van het Rijksherbarium, uitte zijn grote dank voor de vrijheid, die prof. Lam ziin medewerkers aan het instituut altijd heeft gelaten. Een album donatorum vertolkte de dank Namens leerlingen sprak prof. B. Meeuw: telijke universiteit vai 37-oud-leerlingen wart nengekomen deze medewer- en oud-leerlingen ie van de gemeen- Amsterdam. Van ;n bijdragen bln- vele delen tellend geschenk in boekvorm, geheel in stijl „Bibit dari Lam" genoemd. Ook uit het buitenland waren gasten aanwezig. Prof. Robiins van de Rijks plan tentum te Brussel sprak namens de buitenlandse collega's een hartelijk af scheidswoord. De rij werd besloten door de heer Storms, voorzitter van de Leid- biologenvcreniging. die botanische vondsten uit Nieuw-Guinea tot een kun stig geheel verenigd in een map aan- et zijn bekende humor antwoordde jrV^idende hoogleraar allen, waarna half zes met de drukke receptie begin kon worden gemaakt. Promotie over het autorijden /GEPROMOVEERD tot doctor ln de letteren en wijsbegeerte op een proefschrift, getiteld: Onderzoek psychologische facetten van goed slecht autorijden, alsmede de Invloed van alcohol daarop, de heer C. Steffen, geboren te Rotterdam in 1924, evei wonend aldaar. Promotor was prof. dr. A. M. J. Chorus. Van 320 automobilisten werd 'op grond van een Individueel derzoek een persoonbeschrijving opge steld, die uitliep in een voorspelling van dc mate van veilig verkeersgedrag. Daarna werden informaties ingewonnen omtrent het verkeersgedrag der onder zochten. Aldus kon door middel var tor-analyse wordeu vastgesteld welke persoonlijkheidskenmerken bij goede resp. slechte autorijders worden gevon- In een tweede deel werd onderzocht welke invloed het nuttigen van eer hoeveelheid alcohol heeft op het ver keersgedrag van automobilisten. Hier voor werden 90 personen onderzocht. Er kon een aanmerkelijke verslechtering der testresultaten worden vastgesteld, Wanneer het maximum van het bloed- alcoholgehatte een per duizend bedraagt, is de persoonlijkheidsstructuur zo aan getast, dat veilig verkeersgedrag niet eer kan worden verwacht. Gepromoveerd tot doctor in de wis- natuurkunde op een proefschrift geti teld „Petrology and structural geology of the Berlanche-valloire area", de heer Kalsbeek, geboren te Katwijk thans wonende te Leiden. Promotor prof. dr. E. den Tex. De promotie 6chiedde cum laude. Gepromoveerd tot doctor in de ge neeskunde op een proefschrift getiteld: Over het effect van antistollingstherapie bij vaatplastieken met prothesen dacron en teflon, de heer J. J. Ham ming, geboren te Eindhoven in 1930 thans wonend te Oegstgeest. Promotor was prof. dr. M. Vink. De promotie ge schiedde cum laudc. Gepromoveerd tot doctor in de wis- natuurkunde, op proefschrift, geti- :ld The Hydrogen isotopes in the gaseous and liquid states, de heer H. F. P. Knaap, geboren te Leiden in 1936 en wonend aldaar. Promotor was prof. dr. K. W. Taconis. f Advertent**) Vraagt demonstratie aan: MEERPOEL'S NAAIMACHINEBEDRIJF Oratie prof. dr. De Haas De oratie van prof. dr. J. H. de Haas, bijzonder hoogleraar vanwege het Leidsoh Universiteits-Fonds in. de leer van da wereldgezondheidszorg, isiv»51ge steld op vrijdag 15 juni. Tussen de bladzijden Misdaad uit wanhoop LIDO. Er gebeuren allerlei duistere dingen ln de Franse film .Misdaad uit wanhoop" en daar gaat het dan eigen lijk ook om want het betreft hier thriller zoals er dertien in een dozijn gaan .althans wat het verhaal betreft, dat zich afspeelt in Parijs, voor een deel in het nachtcluhmilieu. Maar regisseur André Haguet en de zijnen zijn er door een sobere sfeerschepping en een geraffi neerd cameragebruik in geslaagd, deze 2625 meter spannig wat boven het ge bruikelijke niveau uit te trekken, Gangsters vereffenen in Chicagostijl een oude rekening plaats van hande ling een nachtclub een schrijver-an- nex fotograaf beznint een meisje, dat eens in diezelfde nachtclub werkte, gebeuren een paar moorden en ten slot te moeten de Parijse politie en de arge loze bioscoopbezoeker maar uitzoeken, wie al die narigheid nu eigenlijk wel op het geweten heeft. (Spanning in Parijs). Londen na middernacht CASINO Ja, ja, dat geld weet wat In „Londen na middernacht" (Piccadilly Third Stop) zijn het de zware jongens uit de Britse hoofdstad, die de slag van hun leven slaan door een rijk gevulde brand kast in een ambassade te kraken. Lang profiteren ze er niet van. De arm an de wet reikt ver en grijpt iedere misdadiger in zijn kraag. De hoofdmisdadiger komt er nog be kaaider af; hfj -vliegt met auto en buit tegen een grote truck op. Zo heeft niemand een rooie cent ambasadeursdochter. de vriendin v bendeleider, een gebroken hart (Misdaad loont niet). Nacht over Parijs TRIANON In „Nacht over Parijs" wordt een verwend knaapje uit society- kring, dat nooit partij heeft kunnen kiezen, lid van de ondergrondse. Mede dank zij zijn relaties doet hij zijn werk uitstekend en ten slotte slaagt hij er zelfs een belangrijke bijdrage te leveren >or de invasie in Normandië. Er is ook een vrouw in het spel, maar it is voor de loop van het verhaal niet belangrijk. Zij dient slechts om door haar verschijning en haar overspel het geheel :n beetje op te fleuren. De Amerikaanse filmproducenten heb ben het weer bont gemaakt. Zij blijken verbluffend naïeve gedachten te hebben de situatie in het bezette gebied denken met melo-dramatiek en pseudo- stoerheid indruk te kunnen maken. Het kleurrijke filmverhaal sleept zich r zaam voort. Pas tegen het einde wordt enige spanning bereikt. M(Geteem). Hercules LUXOR „Hercules contra de piers" is een film met een hele reeks sterke staaltjes. Het vaderland van Her cules zucht onder de vloek van boze machten en dat is een kolfje naar de hand van onze beroemde krachtpatser. Hij gaat duizend-en-één monsters te lijf beleeft allerlei merkwaardige avontu- :n. Natuurlijk overwint Hercules alles iedereen. Zelfs weet hij een lieftallige - - J^EN burgemeester kan niet al- "*-J tijd achter z'n bureau ziften; dat is niet goed voor een gemeen- „Is niet erg, dat hebben wij geeft toch niet de indruk, dat hij zo, dat ik geen tlur meer voor me- wel," antwoordden ze en dus zei anders zou willen. Een jaar of vier zelf heb. Alleen 's zondags ben te. Je kunt voor het regelen van om de economische t r ja. Het ging gelede sprake van, vit jfc meestal thuis en dan moet ik zaken niet steeds binnen je problemen van Bloembollencul- grenzen blijven dit zou een tuur en dat waren niet zulke vreemde begrippen kon in 1947 echter nog niet be zorgen, dat je entree hebt bij al- seffen wat er allemaal uit dat lerlei autoriteiten". juridische hij commissaris der Koningin me door een berg vakliteratuur >orden in Noord-Brabant heenwerken. Maar ik beleef veel ondertussen zit hij nog genoegen in m'n werk en dat is hem. Hij steeds lekker in Hillegom. Hij wil de hoofdzaak", hier gewoon niet weg! i hij me. „Al- de bloembollen voorzitterschap Z' De burgemeester die me dit Het heeft hem vertelde, is zelf het levende be wijs van deze stellingen: jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden (55). Hij viert aan staande woensdag zijn zilveren jubileum als burgemeester van Hillegom en was in 1933 in zijn geboorteplaats Pannerden met zijn 26 jaren de jongste burge meester van ons land. Probeert u hem nu maar eens telefonisch te pakken te krijgen in het door een royaal park om geven raadhuis van Hillegom. Tien tegen één, dat u ene meneer Van der Plas aan de lijn krijgt, die in een overvolle agenda gaat zitten bladeren om te zien wan neer het de pittige burgemeester Van Nispen schikt. Zelf bevindt deze zich op dat moment mis schien in de Eerste Kamer, of in Brussel, of nog verder Maar zit je eenmaal bij jhr. Van Nispen tot Pannerden in zijn ka mer waar altijd verse bloemen staan, evenals trouwens in de gang van het raadhuis) dan heb je deze man met zijn aanstekelijke lach ook helemaal. Hij schaterde het uit toen hij mij van zijn eer ste burgemeestersjaren vertelde. ,,'k Was zelf een broekje van 26 en moest heel gewichtig de jon gens met wie ik een paar jaar daarvoor nog op school zat, ont vangen. Toen ik in Hillegom kwam, was ik dertig en twee oude wethouders vonden zo'n jonge vent als burgemeester doodgriezelig iloed werd voor het verdere leven van de Hillegomse burgemeester. De er door op de voorzittersstoel van wereld doet, doe je ook voor de Kon. algemene vereniging voor de hoofdafdeling siergewassen en gemeente. Je reist eens wat, je Bloembollencultuur benoemde van de afdeling bloembollen van ziet eens wat en een paar keer hem tot voorzitter. „Waarom het Landbouwschap, om zo maar per jaar zijn er internationale be- moet u mij hebben?", had hij ge- eens een paar dingen te noemen, sprekingen in het buitenland. Dat vraagd. „Ik heb toch geen ver- ,,'t Beroerde is, dat al die taken alles bij elkaar houd je fris. stand van jullie vak?" groeien." zegt hij nu maar hij 't Wordt alleen de laatste tijd wel „Het burgemeester zijn van een ET grijpt allemaal zo lekker ,Wfine ,f™ee,n" Hili'som (pl.m. 15.000 inwoners) heeft veel aantrekkelijks voor me. Het is hier allemaal erg dynamisch en we zitten in een welvarende streek zodat er financieel altijd nog wel iets is te bereiken. En het lid maatschap van de Eerste Kamer heeft ook z'n bekoring. Het gaat daar om de strekking van het ge val, om de grote lijnen. Ook in de Kamer heb ik iemand zitten, die de boel voor me regelt. Dat is twel nodig want soms moet ik drie keer per dag in geheel verschil lende sectoren vergaderen. De laatste tijd zijn er de eindeloze besprekingen in E.E.G.-verband nog bijgekomen. Die worden meestal in Brussel gehouden. Het leuke van die verscheidenheid van functies is, dat je niet ver- ambtelijkt. Ik sta steeds met één been in de vlottere zakenwereld en dat bevalt me best. In Hillegom is het woensdag feest. Burgemeester jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, dc man, die met één been in dc zakenwereld staat en die men maar sporadisch achter zijn bureau in het Hillegomse raadhuis kan aantreffen, viert dan zijn zilveren jubileum. netje gezet toen ik 25 jaar burge meester was. Nu ik dat ambt 25 jaar in Hillegom bekleedt, moet het een echt Hillegoms feest wor den. Geen feest voor mij dus, maar voor de burgerij. Voor mij is dit jubileum meer een aanlei ding dan een oorzaak. Het comité heeft me beloofd het feest vooral op de jeugd te richten en 's avonds wordt er een groot vuurwerk afgestoken." „Stel u voor, dat ik weer de zelfde toespraken zou moeten aan horen als in 1958... Eén keer zoiets, is leuk maar daar moet het bij blijven," zei Hillegoms burge meester ten slotte met een brede De dode ogen van Londen REX Het scenario van de film „Do dode ogen van Londen" moet wel ge. schreven zijn door iemand met een merk waardige fantasie. Er gebeuren ver keersongelukken in, die in werkelijk heid moorden blijken te zijn. De held van het verhaal, een Jonge inspecteur van politie, komt een uit blinden be staande bende op het spoor, die met dezg duistere zaak iets te maken schijnt tö hebben. Stukjes met brailleschrift be schreven perkament, gevonden op ecu der slachtoffers, geven de eerste aanwij zing. Er vallen natuurlijk nog heel wat doden voordat alles duidelijk wordt, maar ten slotte heeft het recht zijn loop. (Vreemde geschiedenis). ils in een donkere spiegel STUDIO De verrassende en verhijs» terende Ingmar-Bergmanfilm „Als in een donkere spiegel" is geprolongeerd. Er treden vier personen in op van wie dn centrale figuur is een meisje, dat in een latent stadium van schizofrenie verkeert. De film is bizar in de verbeelding van de voortschrijdende geestelijke ontbinding rrouw. Sommige scènes zün be klemmend, bij het macabere af. Bergman heeft zich afgevraagd, wat dc zin van dit lijden is. Hij komt er natuurlijk niet hele maal uit en vandaar ook dc aan een woord van Paulus ontleende titel. Flinke lanimereiiaan- voer op Leidse markt Wolvee: Gisteren waren er veel lam. neren op de Leidse veemarkt. Jammer dat het nog koud en guur is, hetgeen de handel niet ten goede komt Nu al weken achtereen schrijven wij hierover, doch de ernst daarvan moet men niet onderschatten. Het gras groeit traag, er nauwelijks genoeg voor het grootvee, i maar niet te spreken over de hooi oogst, waarvan (zoals het nu staat) nog niet veel terecht komt Geen wonder dus, dat de boer voor zichtig is met zijn inkopen. Toch willen verschillende boeren lammeren hebben gisteren op de tweede grote lamme- renmarkt was er dan ook wel vraag. Ondanks de grotere aanvoer bleven de oude prijzen, die al vrij hoog liggen, gehandhaafd. De beste Noord-Hollandse brachten f 65f 80 op en ook de Texel - lammeren (1300 stuks aangevoerd) noteerden f 65/70/80. De vraag naar zuiglammoren voor de export is groot en de handel dus goed. Notering f 80/100. Ook de beste overhouders deden het goed. De vraag voor de slacht is be langrijk. De beste brachten het op f 155 per stuk. Er was over het alge meen op de wolvee-afdeling een leven dig verkeer. Nuchtere kalveren: Dc aanvoer van deze diersoort neemt nu weer regel matig af, alles werd opgenomen tegon de volgende prijzen: lev. per kg. f 1,26 tot f 1.60, per stuk I 35/65. Vette kalveren: De vette kalveren- markt gaf een gelijke aanvoer als vo lg week te zien, met een goede handel. Italië neemt weer op. doch Duitsland verminderde de import Dc vette kal- verenhandel gaat met veel risico's ge paard, dodh gisteren werd een goede prijs bedongen: lev. gew. per kg. f 2.00/2,60. Rundvee: Ook hier speelt het ongun stige weer mee. Dc aanvoeren zijn op de gebruiks- en weidevee-afdeling aan het afzakken, maar er is in de gegeven omstandigheid ook weinig behoefte bij de veehouders er wat bij te kopen. De handel in melkkoeien was dan ooit zeer matig (f 850/1050) en bü de vare koeien werd alle rust in acht genomen (f 475/950). Hetzelfde moei gezegd worden van het jongvee. Slachtvee deed het nog redelijk; wel was de aanvoer even minder dan vo rige week doch de prijzen bleven ge handhaafd, vooral bij dc betere kwa liteiten. Notering f 2,90/3,50 gesl. gew. per kg. De varkensmarkt: De moeilijkheden betreffende de gesloten markten zijn weer met een maand verlengd. Daar naast brengen de baconvarkens in Enge land zeer weinig op, waartegenover staat, dat in andere delen van de we reld weer voor het spek en de ham betere prijzen worden gemaakt. Het uitermate moeilijk een juiste note ring te maken. De afgelopen dagen bracht bij een krap aanbod iets hogere Kaasmarkt: Aanvoer 7 partijen Goud kaas. Notering Goudse extra kwali teit tot f 2,30; le kwaliteit tot f 2,20. Chr. Gerrf. Kerk Leiden Dc morgendienst van de Ohr. Geref. Kerk te Leiden begint morgen om 9 uur. GEMEENTE LEIDEN Officiële publikalic VERKIEZIXGING GEMEENTERAAD De voorzitter van het centraal stem bureau ter verkiezing van de leden van de Gemeentzraad brengt ter openbare kennis, dat het besluit, waarbij dc uitslag van de verkiezing van de leden van da Gemeenteraad is vastgesteld, ter gemeen tesecretarie, aifd Bevolking c.a., voor een ieder ter inzage is neergelegd. Eindexamen gymnasium Leiden Van de groep A II van de eindexamen- kadidaten ven het Gymnasium slaagden: mej. B. Chr. vun Oven te Oegstgeest, mej. C. F. Schneyder te Noordrwijk aan Zee, de heer G. S. van Krieken te Oegstgeest. Met drie kandidaten vag deze groep wordt het examen voortgezet. Onderscheiding voor prof. Querido Van dv zijde van de Amerikaanse ge neeskunde is prof. dr. A. Querido, hoo*. leraar in de stofwisselingsziekten efl endocrinologie, een zeer belangrijke on derscheiding ten deel gevallen. De ^As sociation of American Physicians'* heeft hem gekozen tot erelid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 3