Uw probleem is het onze Snelle groei hervormde zending in Afrika m Een woord voor vandaag Groot paleis van eerste christen-keizer ontdekt SNELF1X Nieuwbouw ook voor de toekomst van belang Lfr ■II ■111 llllllllll IIIIIKI Geen zendingsarbeiders meer naar Nieuw-Guinea 1 ANDERZIJDS VAN IIAGEL EN VIJGEBOOM de Iris Ds. Kr. Strijd heeft in .Jier- vormd Nederland" een artikel ge schreven getiteld .Zingen wij maar alles?" Ds. Strijd schrijft: Het l.jkt misschien een wat vreemde vraag: zingen wij maar alles in de kerk? Maar toch is het goed hem te stellen. Ik heb daar trouwens wel reden voor. Onlangs moest ik ergens een jeugddienst leider. Men had mij gevraagd de te zingeo psalmen op te geven uit de nieuwe berijming. Wat ik natuurlijk deed. Ik kwam d,e zondag bijtijds ln de kerk. Gelukkig bijtijds. Dat zou blijken. In de consistoriekamer keek ;k het liturgie-blad door. Maar bij het lezen van het aanvar.gs..ed sperde ik de ogen wijd open Wat zou er in 's hemelsnaam die zondagmor gen gezongen moeten worden? Het waren de aangegeven verzen uA psalm 105. namelijk 1. 3 en 18. Dat klopte. Maar verder klopte het niet. Toen begreep ik het: de liede ren waren in de oude. er, niet in de nieuwe berijming afgedrukt. Dat had werkel.jk fatale en dolzinn;ge gevolgen Het eerste en het derde vers dat ging best. Maar het 1-pe! Er stond nu gedrukt, dat de gemeente het volgende zou zingen: „ILj zond in plaats van vruchtb'ren -egen, xijn hagel neer. die allerwegen met een verslindend vuur gepaard, wijnstok sloeg ter aard', vijgeboom met kruin eh tak. en al het vrucht geboomte brak." Ook al werd inderdaad het weer er buiten niet beter op een der- gelijke catastrofe moest ver buiten de verbeelding der jongeren liggen. Een ijlbode g.ng de organist mel den. dat vers 18 zou vervallen We zouden het bij twee verzen laten. Drie was teveel. Later dacht ik: als ik nu eens met bijtijds de fout had ontdekt, wat zou er dan gebeurd zijn? Ik heb helaas gegronde vermoedens, dat de jonge gemeente samen met de heel wat oudere gemeente tdie komt helaas ook in vele plaatsen op ter jeugddienst) het lied vrolijk had aangeheven met hagel en wijnstok erbij. Merkwaardig, dacht ik. Niemand had die morgen, toen ik de consis- tor.ekamer binnenkwam, mij ge zegd: wat zingen we een ..vreemd" vers vandaag. Niemand had mij één van de voorafgaande dagen op gebeld (vanuit de niet u.tgespio- ken achtergrond: het is gek. of hij is gek) met de vraag: ,,Is het wer kelijk uw bedoeling dat wij dit lied zingen?" Integendeel. De on zin zou nu nog onverhoeds gezongen zijn. Zingen wc dan maar alles in de kerk' Het lijkt er veel op. Maar is dit een goed teken? Waar is de kri tische zin van de kerkgangers? Wij moesten orvs door niemand laten verplichten een lied te zingen, dat kant noch wal raakt. Ik heb in dit verband ook nage dacht over de nieuwe psalmberij ming. Daar is zeer veel moeite aan besteed en voor de prestatie der dichters heb ik grote bewondering. Maar toch meen ik dat de vraag moet worden gesteld: hoeveel lie deren staan ook nu weer in d^ze nieuwe berijming, die. net als in de oude. nooit of te nimmer gezongen zullen worden? Ik kijk nu maar weer naar de 105de psalm. In wat voor situatie zal een gemeente ooit het elfde vers zingen: „Water werd bloed, met witte kwamen de vissen bovendrijven. De kikvors kwaakt' in land en stad, tot waar de koning sliep en at En weer sprak Mozes en terstond krioelde 't ongedierte rond." U moet dit niet alleen maar lé zen u moet dit eens zingen. Ik vroeg: welke gemeente zal het ooit zingen? Of zingt men toch zo maar alles? Het is, lijkt mij, om meer dan één reden te betreuren, dat alle 150 psalmen berijmd zijn. Misschien ..moest" het, terwille van de tra ditie. Maar van psalm 105 zal in de praktijk amper de helft van de 18 verzen gebruikt worden. Jaren geleden moest ik een kerk- dienst leiden voor een groep vrij zinnig-hervormden. Het gebeurde niet .n een klein dorp ergens in Ne derland. maar in een flinke stad. De afdeling stelde prijs op een ra dicale, kritische reputatie. Het was daar de gewoonte, dat de predikant onder het eerste zingen van de ge meente binnenkwam. Toen ik door de zingende menigte binnenschreed, dacht ik: wat zingen ze toch? M,j bekroop een onveilig voorgevoel: ik had namelijk met enige kriti sche zin precies die bepaalde ver zen uitgekozen. Op de kansel geko men trachtte ik mii zo snel moge lijk van het zich afspelende onheil op de hoogte te stellen. De gemeen te hielp mij. Tijdens mijn binnen komen had men gezongen: ,.'k Was zeer bedrukt, ik liet in haast mijn lippen door drift vervoerd deez' harde taal ontglippen." En men begroette mij op de kan sel met de woorden: ..Bij mensen is noch trouw noch waarheid meer." De koster had een fout gemaakt. In plaats van vers 5 had hij vers 0 op de -borden vermeld. Maar de ge meente zong! Met het vriendelijk ste gelaat zong zij deze barse woorden. Ik heb mij overigens wei nig van de wat vreemde welkomst groet aangetrokken. U ziet: het kan in de beste fa milie voorkomen, dat men er een voudig maar op los zingt. Maar goed is het niet. Wij moeten, als het werkelijk heel erg is, maar rustig zwijgen en het lied niet meezingen. Daarna kan men zich, in de loop van de week, met de predikant verstaan. Het lied in de kerkdienst moeten wij hoog houden. Het is van zeer grote waarde. Wij z uilen zingen, met eerbied en met blijdschap. Maar ook met bewustheid. Weten de. dat ..de Heer troont op de lof- zangen van Zijn volk". Toen ruim een jaar geleden de Raad voor de Zending van de Nederlandse Hervormde Kerk twee van zijn secretarissen naar West-Afrika zond om ter plaatse een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden van het uitzen den van Hervormde zendings arbeiders naar deze gebieden, heeft men in Oegstgeest niet ge dacht, dat het werk in Afrika zo'n grote vlucht zou nemen, dat nu reeds over achtentwintig zendingsposten een beslissing is genomen. Van deze achtentwintig zendingsarbeiders zijn er nu veer tien aangewezen voor Kameroen. Naar de theologische school in Ndoungué vertrekt deze zomer voor een jaar prof. dr. E. Jansen Schoon hoven. Hij zal worden opgevolgd door de heer G. D. M. Posthumus Meyes, theologisch drs., die zich momenteel voorbereidt voor het examen aan de Zendingshogeschool. Alvorens volgend jaar te vertrekken zal de heer Posthu mus Meyes promoveren aan de Leidse Universiteit. De Raad voor de Zending is ln gesprek met een predikant, die aan gezocht is om de tweede docent te worden aan deze theologische school. Vijf zendingspredikanten zullen als ..ressort" zendelingen naar Kameroen vertrekken en daar woonachtig zijn in Foumban. Bafoussam. Mbouda en Nkongsamba. Het zijn. ds. J. Schip per. die tot voor kort in Bandoeng werk- te en de heer M. J. van Slageren, die Nu onbekend Afrika binnenkort als zendingspredikant beroe- meer in de zendingsbelangstelling pen zal worden. Zij zullen nog dit jaar] Éta' uitgaan. In het begin van 1963 zal zich bij hen voegen de heer M. P. Magré, die dan als zendingspredikarit beroepen zal zijn. Tenslotte is voor een van deze plaatsen aangewezen ds. A. de Kuiper, theologisch drs.. die onlangs repatrieer de uit Indonesië waar hij docent was aan de theologische school in Malang. Zij allen zullen alvorens uit te gaan een tijd lang naar Frankrijk gaan om zich daar voor te bereiden voor hun werk in het Franssprekende Kameroen. De vijfde ..ressortszcndeling" voor Kameroen is de heer A. A. de Looze, die na zijn beroeping naar het Engels sprekende gedeelte zal vertrekken en daarom nog een tijdlang in Schotland zal studeren. We kunnen ons nauwelijks voorstellen wat er op de die wij als Hemelvaartsdag zijn gaan vieren, in de apostelen is omgegaan. Het dringt nog helemaal niet tot hen door, dat Jezus voor het laatst in hun midden is. Ze zitten met Hem aan en ze luisteren naar hetgeen Hij hun te vertellen heeft. Ze krijgen een opdracht. En dan ineens gebeurt het. „Nadat Hij dit gesproken had werd Hij opgenomen terwijl zij het zagen, en een wolk onttrok Hem aan hun ogen" (Hande lingen 1 9). Jezus is weg. Ze kunnen Hem niet meer zien en ze kunnén niet meer van aangezicht tot aangezicht met Hem spreken het is voorbij, het is het slot van alles wat zij de laatste weken hebben doorgemaakt. Goedtwee mannen in witte klederendie naast hen staan vertellen, dat Jezus op dezelfde wijze zal wederkomen als zij Hem ten hemel hebben zien varen, maar nu is Hij dan toch maar weg! Is Jezus wel weg? Is Hij niet meer in ons midden? Ervaren wij Zijn kracht niet meer? Wie, die gelooft, durft dit zeggen. Jezus is weg, „een wolk onttrok Hem aan hun ogen", en toch is Hij hier, bij ons en met ons. Wel opgevaren ten hemel en toch Ja, en toch! Hij is bij de Zijnen en de Zijnen ervaren het In dagen van droefheid legt Hij Zijn hand op hun hoofd i Hij zegt: Ik blijf bij u, wees maar niet bang, Ik houd u in Mijn handen. Tvjcf*ï V Bcroepingsiverk NED. HERV. KERK Beroepen te Krimpen aan de Lek: J. A. de Bruyn te Ernst. Aangenomen als predikant voor buitengewone werkzaamheden (Stichting hervormde jeugdhonken): L. L. Blok te Huissen, Betuwe, die bedankte voor H«*m*tede. wijkgemeeate-West; h*t be roep van de classis Maastricht als predi kant voor buitengewone werkzaamhe den (..Stichting AMVJ-Zuid-Limtourg") te Geleen-Oost: Ph. Kroes. vic. te Dongen. Bedankt voor Tholcn: J. C. Stelwagen te Woudenberg. pri-d pi J. Winter tc Jutrijp-Hommerts. 1 Bedankt voor Arnemuiden: G. S. j Oegema te Smilde; voor Schoonhoven- Willige Langerak: G. de Zeeuw te Ezinge. kand. te Hecmse. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Sliedrecht: A. Bakker te Driebergen. Onderscheiding voor prof. dr. U. G. Bijlsma Bij koninklijk besluit is benoemd tot ridder ln de orde van de Nederlandse Leeuw prof. dr. U. C» Bijlsma. hoog leraar aan de Rijlcsuniversiteit te Utrecht. De versierselen, behorende bij deze onderscheiding zijn prof Bijlsma gistermiddag u.tgereikt door dr. A. J. B ■(■keiman. curat- van de Rijksuniver siteit te Utrecht, ter gelegenheid zijn afscheid als hoogleraar. Advertentie Bij opgravingen in een straat te Rome is men gestoten op de resten van een bouwwerk, dat wellicht het paleis van een Romeinse keizer uit de vierde eeuw en later de residentie van een van de eerste pausen van de R.K. Kerk is ge weest. Jiulio Jacopi, directeur van de oudheidkundige dienst van de staat Rome, heeft dezer dagen tijdens een congres van buitenlandse ar cheologen te Venetië over de vond sten gesproken. De resten zijn gevonden in de Via Am ba Aradam in de dicht bevolkte Lateranenwijk. In het paleis, zei hij, heeft wellicht keizerin Fausta gewoond. de tweede vrouw van Constantijn de Grote, de eerste christelijke Romeinse De indrukwekkende ruines kwamen te voorschijn bij een 12 meter diepe uitgraving niet ver van de basiliek van St Jan van Lateranen, die door keizer Constantijn gesticht werd. Deze keizer regeerde Rome van 307 tot 337. OUD-KRIJGSGEVANGENEN begint te staan, publiceren wij dit kaartje met de belangrijkste plaat sen waar hervormde zendingsarbei ders zijn ingezet. Voor het medische werk zijn reeds aar Kameroen gezonden: de vroed- rouw zr. M. Kruyt naar Ndoungué. Aan dit ziekenhuis werkt ook dokter Jac. van Bergeyk. In Bangwa werken J. Ie Grand en F. H. Welsz. Begin 1963 zal aan het ziekenhuis te Bangwa nog de arts M. R. Bulmer wor den geplaatst. Stellig is er aan dit gro te ziekenhuis voor drie artsen werk, hen zal bij verlof van ln Kameroen als diens vervanger moeten waarnemen. Tenslot te werkt In Foumban de zendings arts A. van Hilten. De Raad voor de Zending nam even- ?ns het besluit naar Kameroen een jeugdleider te zenden. Hierover loopt ig een correspondentie met de synode in de kerk in Kameroen. Wanneer :t werk, dat aan deze jeugdleider 1 worden opgedragen door de Synode beter is omschreven, zal tot benoeming worden overgegaan. Literatuurwerk Bovendien besloot de Raad voor de Zending deel te nemen aan een groot literatuurcentrum dat op initiatief van de agent van het Ned. Bijbelgenoot schap in Kameroen ds Y. Schaaf, wordt opgericht. De Raad voor de Zending zal de salarissen en werkkosten van twee Europeanen en hun beide Afri kaanse medewerkers aan dit centrum voor zijn rekening nemen tot een totaal bedrag van 76.000 per jaar. In Nigeria werkt in Jos dr. W. A. Bijlefeld en in Itigidi (Oost-Nigeria) de zendingsarts H. J. Middelkoop en de zendingsverpleegster zr. J. de Schip per. Zij zijn verbonden aan een klein ziekenhuis, maar hun opdracht is voor al preventief onder de bevolking in deze streek werkzaam te zijn. Met de Bazelse zending zijn bespre kingen gaande om dokter A. H. van Soest, die onlangs met verlof uit Gha na naar Nederland kwam, te plaatsen in Gavva ten Zuiden van het Tsaad- meer. Reeds werkt daar uit ons land. naast twee Bazelse zendelingen en een Zwitserse verpleegster, zr. G. van Wes- sel. die verleden jaar na een jaren lange zendingsdienst in Indonesië uit Bandoeng repatrieerde. Oost-Nigeria dingsartsen, die daar werken in dienst van buitenlandse corporaties: dokter L. Hogerzeil te Uzuakoli; dokter K. Rey- nlerse te Uburu en dokter A. G. Dtss^- velt, die naar Umuahja gaat en met de oud-zendingsarts dokter D. L. Leiker, thans als leprozenarts werkzaam in dienst van het Gouvernement in Noord- Nigeria. In Ghana werken de hervormde zen dingsarbeiders tezamen met de Pres byteriaanse Kerk in het kader der Ba zelse zending. Het zijn ds. C. B. Bot. thans met verlof in Nederland, werk- i te Garu; Mejuffrouw dokter J. der Mei, kinderarts in Agogo en mejuffrouw A. A. van den Eyk, ana- lyste in Bawku. De volgende maand vertrekt ds. H. K. Jonkman met zijn gezin naar Tamale, waar hij enige ja ren als jeugdpredikant onder de middel bare schooljeugd werkzaam zal zijn kant-directeur Tot dusverre is opgegraven een lange, brede galerij met een marmeren sokkel. de galerij zijn rijk sierd met reusachtige, geschilderde figuren. De galerij heeft grote ensterbanken en eindigt met een grote Weelde Volgens Jacopi wijzen de weelde het architectonische karakter van de I tact met de volgende Nederlandse zen- ruines erop. dat het bouwwerk eens het paleis was van keizerin Flavia Maxi- ;ana Fausta. Keizerin Fausta was de dochter van Maximiliaan en de moeder van Constan tijn de tweede, Constantius de tweede Constans de eerste. Door haar aandeel in de moordaanslag op haar stiefzoon Crispus. keerde haar echtgenoot Constantijn zich tegen haar. Later viel zijzelf door moordenaarshand. Het paleis was eigendom van de be roemde Romeinse familie der Lateranen. Later werd het eigendom van de keizer door hem aan keizerin Fausta ge schonken om haar als residentie te Concilie Een concilie van de Rooms Katholieke Kerk werd in 313 onder voorzitterschap van Militiades in het paleis gehouden dat was een twaalftal jaren voor eerste oecumenische concilie te IS Militiades was de 326te paus die vai tot 314 hoofd van de R.K. Kerk volgens de r.k. telling. Kunststofplaten lijmen met van Ceta Bever Tenslotte kan worden vermeld, dat de aad voor de Zending in gesprek iet een momenteel nog voor studie Amerika vertoevende psychiater ver de mogelijkheid om deze arts zeneens naar Ghana uit te zenden. In Dakar (Sénégal) werkt ds. Chr. Petri, die daar veel contacten onder houdt met een team van de interkerke lijke hulpverlening waaraan o.a Nederlander Bob van der Heide verbon- Voorzitter Chr. aannemershond: In een rede op de gisteren in Elspeet gehouden vergadering van de bedrijfsgroep bouwonder- ïers van de Nederlandse christelijke aannemers- en bouw- vakpatroonsbond heeft bonds voorzitter T. Gaastra o.m. ge sproken over het door de overheid gevoerde bouwbeleid in het alge meen en over het woningbeleid in het bijzonder. „Dat het overheids ingrijpen-zeventien jaar na be ëindiging van de oorlog nog onverminderd voortduurt, geeft te denken", zo meende de heer Gaastra. Sprekende over het a-woningbouwpro- gramma voor 1962 bestreed, de heer Gaastra de opvatting, dat de n' bouw voornamelijk moet voorzien woningbehoefte van de categorie de minder draagkrachtigen. ,,Deze redenering berust op enkele ernstige misvattingen", aldus de bonds voorzitter. Hij stelde, dat de bouw niet uitsluitend is bedoeld ter voorziening in de huidige behoeften. De nieuwbouw zal z.i. moeten dienen ter voorziening in een behoorlijke huisves ting gedurende een periode van tenmin ste een halve eeuw. Voorts is het. het ooi-deel van de heer Gaastra, misverstand te menen, dat de bestaan de woningvoorraad niet mede dienst baar kan worden gemaakt aan de huisvesting van de thans nog woning zoekenden. Jaarlijks, aldus de heer Gaastra, komen velé 'woningen vrij en het ligt in de eerste plaats op de weg van de gemeentelijke overheden om na te gaan of ter plaatse 'Üi' saJni'iHsuiïi Fijn lang weekend, camping boy 8 voel je nóg vrijer in GENTLEROY 3D facet de nodige aandacht wordt ge schonken. Naar de mening van de heer Gaartra zijn de mogelijkheden, die de opschuiving in zich bergt, door deze in stanties tot op heden in het algemeen weinig onderzocht. Over het door de overheid gevoerde huurbeleid merkte de heer Gaastra op, dat men zich zal moeten realt I, dat ook goed wonen een stuk welvaart betekent dat door de betrok kenen zelf betaald moet worden, zeide het te betreuren, dat er blijkbaar niet voldoende eenstemmigheid 1 worden gevonden om te komen tot programma voor een definitieve huursa- Met betrekking tot de huidige premie regelingen memoreerde de heer Gaas stra de situatiewijziging in zoverre, dat ten behoeve van de woningbouw voor de verkoop in het algemeen geen premies meer worden verstrekt. ..De maatregel valt op het eerste ge zicht moeilijk te rijmen met het stre ven van de regering naar bezitsvor ming onder brede lagen van de bevol king". De slotavond van „Doe iets terug" op woensdag 6 juni Na een op woensdag 6 juni in het gemeentelijk Concertgebouw te Haar lem te houden feestelijke slotavond van de stichting „Doe iets terug" zul len er geen activiteiten meer zijn Val de actie ten bate van het 75-jarig jubileum van het Leger des Heils. Op deze avond zal het definitieve bedrag worden bekend gemaakt van de door Johan Bodegraven gestimuleerde landelijke inzameling. Aan het feestprogramma werken r de zijde van het Leger des Heils mede: het Stafmuziekkorps, het van de gram mofoonplaat „Jubileum Jubel" bekende i- - de nationale zangbrigade. De traditionele zendingsdienst, die elk jaar op Hemelvaartsdag in de St. Laurenskerk te Rotterdam wordt gehouden, heeft dit jaar helaas ander karakter dan andere jaren. Door de toestand in en om Nieuw-Guinea moest de afvaardiging zendingsarbeiders naar dat gebied voorlopig worden stopgezet en ds. J. Mamoribo, predikant bij de Evangelisch Christelijke Kerk op Nieuw-Guinea, zal namens zijn kerk donderdag dus geen afgevaardigden kunnen verwelkomen. Hij zal nu alleen een groet van z\jn kerk brengen. De dienst staat onder leiding van ds. J. Pronk, terwijl dr. H. Witschy uit Bazel, inspecteur van de Bazeler Zending, zal voorgaan. Na de dienst, die om half elf begint, zal in het Zendingshuis te Oegst geest een zendingsfeest worden gehouden, waar dr. J. H. Stelma over Afrika en Kameroen zal spreken en ds. A. de Kuiper, die zojuist uit Indonesië terug keerde, iets zal laten zien van zijn werk. De leiding bij deze middagsamen komst heeft ds. P. J. Mackaay, secretaris van de Raad voor de Zending. kinderkoor Daarnaast zullen verscheidene radio- ensembles van de N.C.R.V. optreden. Zo wel radio als televisie zullen de bijeen komst uitzenden. Notaris R. van Vendeloo tc Amster dam zal uit de ontelbare geefsters en gevers die per giro of op andere wijze een geldelijke bijdrage aan de actie „Doe wat terug" hebben geleverd een aanUl personen aanwijzen die ongeacht de grootte van het bedrag dat zij hebben gestort een uitnodiging voor twee per sonen kunnen tegemoet zien slotavond bij te wonen. Voor de „Doe iets terug "-langspeel plaat die met belangeloze medewer king van de leden van de Nederlandse Vereniging van Grammofoonplaten-de tailhandelaren en vele andere betrokke nen als ..charitatieve plaat van het jaar" een verkoop beleefde van thans reed) 95.000 exemplaren sluit de verkoop definitief op 15 juli. Russen niet naar het Vaticaans concilie Patriarch Alexis van Moskou heeft t( Belgrado verklaard, dat de Russisch- Orthodoxe Kerk geen gevolg geeft aa: de uitnodiging een waarnemer te zen den naar het algemeen concilie Rooms-Katholieke Kerk. Volgens de op vattingen van de Russisch-Orthodg» Kerk mist de Paus het recht ee gelijk concilie bijeen te roepen. Het ministerie van buitenlandse zaken heeft het Internationale comité van het Rode Kruis te Genève in beginsel voorgesteld het beheer over 2.4 miljoen gulden die Japan aan het comité heeft overgedragen en welk bedrag vervolgens aan Nederland werd uitgekeerd, toe te vertrouwen aan -lichting. Japan heeft op grond van het vredesverdrag een bedrag da? overeenkomt met de waarde van zijn tegoeden in de neutrale landen, overgedragen aan het comité ten behoeve van gewezen krijgsgevangenen van Japan of hun nabestaanden. Het voorstel heeft te Genève een gunstig onthaal gevonden en een formele machtiging om tot uitvoering over te gaan wordt spoedig ver wacht. De gelden waaraan hier sprake is staan geheel los van het zoge naamde smartegeld voor burger-geïnterneerden, die zijn betaald uit eer bi-drag van tien miljoen dollar dat Japan buiten het vredesverdrag ter I Rotterdam beschikking van Nederland had gesteld. TW Vraag: Hoe kan ik een op hout ge schilderd schilderij schoonmaken en daardoor de kleuren opfrissen? Hoe Het "is vrijwel zeker dat het paleis een door keizerin Fausta vergroot en opnieuw doek gescMderd eedecroertI werd om te tamnen die"™ die bij vorige opgravingen op dezelfde w gevonden. De opgravingen worden voortgezet. Gehoopt wordt, dat meer definitieve gegevens gevonden zullen worden. Scheuring in Geref. Gem. Goudswaard Las men dezer dagen dat de uitgetre den Geref. Gemeente te Haarlem terug keerde tot de synodale groep, thans blijkt II er in de Geref. Gemeente te Gouds waard (ressorterende onder de classis scheuring te zijn ont staan. Deze gemeente werd op 13 juli 1937 geïnstitueerd en was oorspronkelijk een afdeling van de gemeente te Nieuw- Beijerland. Ze telde volgens het jaar boekje 1961 121 leden en 225 doopleden De bestaande migratie-betrekkingen met Chili zijn vastgelegd in een Twee ouderlingen en een diaken zijn verdrag, dat deze week te Chili door vertegenwoordigers van de beide inmiddels geschorst en houden met een landt n i- getekend. Hoofdzakelijk voor Nederlandse emigranten uit de K6r#.geme?nif eigen ^«rlcdietistefi. .„■r.irische scclor wordt door dit verdrog. datnog door de Staten-Gerieraa] j ^o^nt^TkSe ^TiTc^Sa moet worden goedgekeurd, de vestiging in Chili vergemakkelijkt. Neder- £ou(fcn classisvergadering zal beslissen landsc immigranten krygen in Chili gelijkstelling met de Chilenen voor of men deze uitgetredenen zou opnemen wat betreft de kredietverlening en de sociale rechten en verplichtingen, in eigen kerkverband. EMIGRATIEVERDRAG MET CHILI Brieven, die niet voorzien zijn van naam en adres, kannen niet beantwoord worden. Geheimhou ding verzekerd. Vragen, die niet onderling met elkaar verband I honden, moeten ln afzonderlijke brieven worden gesteld. aan Je top. Kan ik die bovenste top af snijden, weer inplanten of moet ik die eerst in water zetten om wortels te verkrijgen? Antwoord: U kan die vingerplant heel goed zelf stekken. Maart was hiervoor wel de beste tijd. U neemt de top van de plant met ten minste drie bladeren en steekt deze in een pot met scherp zand (metselzand). U geeft het stekje water en doet daarover een plastic hoes. Nu zet de Na dri plaatwerk eerst nog een andere be werking ondergaan, bijvoorbeeld eerst of later opplakken? Antwoord: Een schildering op hout kan men reinigen met zuiver lauw wa ter en afdrogen met een zemen lap. Daarna moet ze ten minste een dag drogen in een warm vertrek Vervol gens kan men eenmaal vernissen naar behoefte. ..en schildering op doek kan op de zelfde wijze gereinigd worden. Indien zich op bestaand vernis een blauw waas gevormd heeft, dan kan dit ver wijderd worden bijvoorbeeld met Ta- lens ..Transparine". Als vernis moet men Rembrandt schilderijvernis ge bruiken. Voor vernissen gebruike men een platte zachte kwast Tijdens het ver nissen moet het schilderij in horizonta le stand blijven. Vernissen moet ge schieden met lange streken, die elkaar kruisen. Hierna moet het schilderij 24 uur drogen. Plaatwerk kan men als een schilderij vernissen, doch men moet het eerst opplakken op karton of Vraag: Van mijn vingerplant zijn de onderste bladeren alle afgevallen zodat •r nog sledhts vijf bladeren aan zitten I staande persoonlijkheden. Wordt deze weken moet u de plant even controle ren. zo nodig gieten en het plastic er weer over heen trekken. Wanneer u groei constateert, laat u de hoes lang zaam zakken. Met een stengelstuk wil het ook wel eens lukken. Wanneer u dit gaat proberen, moet u er wel voor zorgen dat het stuk ten minste drie bladeren heeft. Vraag: Voor de tweede wereldoorlog, ongeveer in 1936. werd nogal reclame gemaakt voor biologische bemesting door middel van o.a. microba. In een folder werden gunstige attesten gege- ondertekend door enkele bemestingsmethode nog toegepast en bestaat dit merk nog'' .Antwoord: Deze biologisch-dynami- sche methode werd gepropageerd als tegenhanger van het eenzijdige gebruik van kunstmest, waardoor het natuur- ike leven in de bodem achteruit gaat. de Cle- veringa, destijds landbouwconsulent Het genoemde preparaat is inderdaad in de handel geweest en tegenwoordi! worden onder verschillende namen der gelijke produkten in de handel i bracht. kan ook verteerde stalmest stadscompost, tuincompost, enz. gebrui ken. -TT5C- Ü2H PROCO crème - shampoo J i 't nieuwslel 't handigste! milder schuim, schoner haar Proco shampoo in tube geeft u snel 'n muts van schuim. Wollig schuim, dat uw hoofd doet tintelen van schoonheid. Proco is er met en, zonder ei. Tube voor ca. 6 wassingen, 65 ct

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2