Kf Regering remt de aardappelprijzen Eerst 40, daarna 35 cent Ook al aan de sigaar? Daar zult uplezier van heieven! Als u over gaat op Matador Braziel Shag De nieuwe smaak: iets pittiger dan half zwaar veel zachter dan zwaar! Rechter beveelt wijziging in verkiezingsbrochure 6 Evacuatie geen militaire noodzaak Vierduizend poppen voor het Leger des Heils Vrouw is op veertigste jaar nog niet „op" 7 DINSDAG 29 MEI 1962 Dum-vruay 249 (Eerste publicatie) Er was voor zwart ruimte aanwezig jjjn schijf naar 45 te dirigeren zodat van ontsiering in dit geval geen sprake A. A. Polman, de auteur van dit probleem, had de bedoeling een be kend thema met een paar zetten uit te diepen. Hij heeft dit bereikt door w:t tegen het einde in een zodanige positie te dwingen, dat de winst voor hem nog net kon worden behaald. Wit Zwart: 7. 15. 19. 26. 28, 29. 33. 45. Wit: 16, 20, 30, 36. 38, 42, 43, 50. Schaak-vraag 249 Het probleem van R. B. Wormald had de volgende stand, wit: Kfl, Dgl, Lb8, Pb2 en d3, pi a4, b6, d5, g2 en h3; zwart: Ka5, pi a6, b7, d6 en g3. Wit speelt en geeft mat in twee zetten door 1. Dgl—hl!. Ka5xb6 2. Pb2—c4 mat. Niet meer dan één variant in dit bijna honderd jaar oude probleem, maar niettemin een zeer aardig idee: wit heeft een dame te veel en moet die „verstoppen" om zwarts patstand op te heffen. Bridye Dat de heer L. van Beukering een „eerste-klas" speler is„bewees hij in onderstaand spel, dat torens een club avond voorkwam. De Noord-Zuidhanden waren: zaken en landbouw hebben in de Staatscourant van vandaag een prij- zenbeschikking voor aardappelen af gekondigd. De winkelprijs voor aardappelen van de oogst 1961 mag met ingang van morgen niet meer bedragen dan 40 cent per kilo. Een week later, met ingang van 6 juni. mag de winkelier hoogstens nog 35 cent per kilo vragen. De prijs van ingevoerde aardappelen blijft vrij. De nieuwe prijzenbeschikking be- naalt voorts dat de groothandel met ingang van morgen niet meer dan 35 cent en met ingang van 6 juni niet meer dan 30 cent per kilo in rekening mag brengen bij de detailhandel- Deze laatste prijzen gelden ook voor de met de kleinhandel gelijk te stel len grootgebruikers. De kleinhandel is dus verzekerd van een winstmarge van minstens 5 cent per kilo. Het doel van de nieuwe prijzenbe schikking is de prijs van consumptie aardappelen (met inachtneming van een redelijk te achten overgangstermijn van een week) terug te brengen tot een ni veau. dat onder de huidige omstandig heden aanvaardbaar kan worden ge acht. De ministers zijn tot dit besluit gekomen, omdat ze hebben moeten vast stellen dat ondanks de tot dusverre ge troffen maatregelen (exportbeperking en prijsstop) de aardappelprijzen op een naar hun oordeel te hoog niveau zijn blijven liggen of zelfs nog verder zijn gestegen. De prijzenbeschikking is door de handel allesbehalve gunstig ontvangen. De groothandel is zeer ontstemd. Met name de handelaren, die geen voor raden hebben achtergehouden uit spe culatief oogmerk, zijn boos omdat ze in vele gevallen de aardappelen duurder hebben ingekocht dan ze er nu voor terugkrijgen. Voorts wijst men er op dat het met de oude aardappelen al bijna gedaan is en de maatregel hoog- Advertentie) Zuid moest een contract van 5 rui ten (11 slagen) zien te maken, tegen een uitkomst van schoppenvrouw door "West. Hoe zou u het spel afspelen? Gegeven is, dat West ruitenheer sec heeft en Oost alle ontbrekende hoge kaarten in harten bezit. Jack Diamond. Kvuiswoord-puzzel zonder zwart Hor.: 1. op alle plaatsen huisdier, 2. bode aan een universiteit be hoeftig persoon, 3. wezenlijk zekere dans, 4. oude lengtemaat staatsbe drijf (afk.) onzes inziens (afk.) doortochtgeld, 5. munt in Nederland voorzetsel familielid, 6. gemeente in Limburg motorschip (afk.), 7. stap zijtak Donau, 8. uitgave vaarwel, 9. de oudste der Griekse koningen vóór Troje oude achting. Vert.: eerlijk voegwoord, 2. tel woord dorp in N. Brabant, 3. lust hof scheikundig element (afk.) vordering, 4. riviertje op de grens van Drente en Overijsel muzieknoot geheel de uwe (afk. Lat.), 5. telwoord dorp in Gelderland onder Didam rivier (Spaans), 6. sneeuwstorting achting, 7. kist van latwerk voor voegsel opening, 8. in het jaar der wereld (afk. Lat.) duikereend bijwoord, 9. voorzetsel groente vlug. Hij had de naam, dat hij z'n studieboeken maar zo'n beetje be hoefde door te blade ren om ze te kennen, maar hij kreeg van zijn vader dan ook een toelage, zeiden ze, die hem veroorloofde prima sigaren te roken. Ik vroeg, wat het een met het ander te maken had. Of ik dan niet wist, vroegen zij op hun beurt, dat een goede sigaar je zo intelligent maakte. Nonsens, dacht ik. En Ret Is na tuurlijk nonsens. Maar toch was ik onder de indruk. Ik heb niet zo'n geweldige toe lage. Maar tóch koop ik nu si garen. Bevorderen ze m'n intelli- gentie? Onzin! Maar wèl m'n concentratie! Zo'n sigaar houdt me wakker en richt mijn geest op wat terzake doet. Met 'n sigaar ben je toegespitst! stens nog voor twee weken effect kan sorteren. Ook de kleinhandel is niet erg gelukkig met de maatregel. De ministers hebben het produkt- schap voor aardappelen ditmaal niet om advies gevraagd. Het produkt- schap is het met de nieuwe maatregel trouwens ook niet eens, evenmin als het bedrijfschap voor de detailhandel in aardappelen, groenten en fruit. De voorzitter van dit laatste schap, de heer J. D. Mol, heeft verklaard dat de prijsmaatregel meer nadelen dan voordelen kan hebben. Bij grotere aapvoer gaan de prijzen nu niet om laag en ook voor de mindere kwalitei ten zal nu de maximumprijs gevraagd worden, zo meent hij. Alleen het Consumenten Contact Orgaan en di Ned. Huishoudraad zijn met de prij zenbeschikking ingenomen. Zij heb ben er dan ook zelf om gevraagd. Dagbladpers bij prof. De Quay De minister-president en de staatsse cretaris van onderwijs, kunsten en we tenschappen hebben gisteren, zoals in een communiqué van de vereniging ..De Nederlandse Dagbladpers" werd bericht, een delegatie van het bestuur van deze vereniging ontvangen. Naar van de zijde van het kabinet van de minister-presi dent verklaard wordt, hadl deze bespre king ten doel van gedachten te wisselen over bepaalde omstandigheden voor de verschijning van de dagbladen op zater dag, die door de dagbladdirecties veront rustend werden gaacht. De aanwezigheid van staatssecretaris Scholten bij deze be spreking duidt er volgens deze verkla ring reeds op, dat het niet in de bedoe ling lag hierbij c.a.o.-problemen op de voorgrond te stellen, doch dat het ge sprek ging over de problemen, die de vrije zaterdag met zich meebrengt voor het verschijnen van de dagbladen en voor de nieuwsvoorziening door de pers tijdens het weekeinde in het algemeen. Problemen, die verband houden met de c.a.o. voor het grafi9dh bedr I zijn daarbij slechts zijdelings als een van de facetten van het gehele probleem aan de orde geweest, zo werd verklaard. Antara onder controle van Sukarno Soekarno heeft volgens A.FP. als op perbevelhebber het Indonesische pers bureau Antara tijdelijk onder zijn con trole gesteld in het belang van de vei ligheid en de openbare orde. Een ot meer functionarissen zullen worden aan gewezen om de werkzaamheden te con troleren Soekarno heeft voorts besloten een overheidscommissie in te steUen om het wetsontwerp tot het houden van alge mene verkiezingen opnieuw ln studie te nemen. Volgens radio-Djakarta zal de commissie vermoedelijk in Januari ver slag uitbrengen. AMSTERDAM, VU Geslaagd voor De president van de Bredase I ohure vermelde woorden niet in over- 2 3 4 s 7 8 9 2 3 4 S 6 7 8 9 OPLOSSING VORIGE PUZZEL Hor.: 1. Karei, 5. rem, 8. Amor, 9. kode, 10. Sem, 11. poter, 12. rabat, 13. Ne, 16. o.l., 18. pekel, 20. tegel, 22. pos, 24. edel, 25. meel, 26. ras, 27. Malta. Vert.: 1. kas, 2. Amer, 3. roman, 4. er, 5. rot, 6. eden, 7. merel, 9. bot, 11. Parel, 14. koter, 15. lepel, 17. Leda, 18. Pel, 19. loet, 21. ges, 23. sla, 25. ma. rechtbank heeft in kort geding het gemeenteraadslid J. Willemse uit Etten in het ongelijk gesteld en ver oordeeld tot het intrekken van een passage die voorkomt in een verkie zingsbrochure waarin wethouder C. Pijs van Etten-Leur lasterlijk werd beledigd. De intrekking moet op 29 mei geschieden in drie in West-Bra bant verschijnende dagbladen. In zijn brochure haalt de heer Wil lemse, aanvoerder van lijst 9 in Etten- Leur, dat zeventien raadszctels kent, enkele dorpspolitieke kwesties uit het verleden op Een daarvan is de zoge naamde zandkwestie. De heer Willem- se heeft wethouder Pijs indertijd er van beschuldigd voordeel te hebben genoten van de levering van zand aan de gemeente en van benadeling van de gemeente. Deze klacht is door Gedepu teerde Staten onderzocht. De wethou der werd onschuldig bevonden en ge handhaafd. De raadsman van wethouder Pijs, mr. W. Wijmen, wees erop, dat deze laster, juist in deze verkiezingstijd, de kansen van herverkiezing tot wethouder voor de heer Pijs verkleinen. Namens de heer Willemse pleitte mr. H, Maeijer, die erop wees. dat men met het begrip onrecht matig vooral in de verkiezingstijd in een kleine dorpsgemeenschap zeer voorzicn- tig moet zijn. Men moet allerlei uitlatin gen met een korreltje zout nemen. De heer Willemse heeft de heer Pijs niet persoonlijk willen beledigen, maar het beleid willen kritiseren. De president meende, dat de in de bro- eenstemming waren met de werkelijke gang van zaken. De betrokken passage kan op dit moment ernstig schade toe brengen aan de belangen van wethouder Pijs, De vordering van deze eiser werd dan ook toegewezen De bewuste passage moet worden teruggenomen op verbeurte van een dwangsom van 5.000 en de heer Willemse werd veroordeeld in de kosten van het geding, zijnde 206,50. Academische examens AMSTERDAM. G.U. Geslaagd voor hei rink. l Pos (Amsterdai A Douw P H Su il en K B Zwaan lett.: M Kele- lej. H K Weyerstrass (An- (Rotterdam) Doet. Bottelier (Amsterdam). Doet i C Reynders (Amsterdam) i Arruterdai UTRECHT Geslaagd voor kand. ex rechtenJ C A Korrel (Kockengen). jhr W M de Brauw (Den Haag), J M van Leeuwen (Almelo), mej. I O van der Henst iHilversum). Doet ex rechten vrije stu dierichting: R L Chaudhary (Londen). Doet. J Lensink (Doorw Kand. ex Nederig JBL-J(Rotterdam). Kand ex geschiedenis: F Messing (Hoensbroek) Kand ex. Engels K Verheul (cum laude) (Hen gelo. O Kand ex Duits: R Leclcrcq (Slt- tardi Seml-artsex.mej MAC Mommen Tilburg) B J Bakker (Utrecht). J H M Bollen (N megen), J M C Dot foort). Artsex mr. C van der foort). J W Smit (Hilversum) der Hooft (Amers. De commandant van de Nederlandse strijdkrachten in Nederlands Nieuw- Guinea, schout-bii-nacht L. E. H. Reeser neeft te Hollandia verklaard dat de evacuatie van vrouwen en kinderen langs de west- en zuidkust niet inhoudt, dat daar een militaire noodtoestand heerst Deze was geschied om de mannen de handen vrij te geven, daar zorg voor hun gezin hen zou belemmeren bij hun moei Hike taak. De evacuatie was slechts als tijdelijk bedoeld. De feitelijke toestand is anders dan In donesische berichten willen doen gelo ven. De Nederlandse troepen en Po poca's hebben allereerst tot taak de ver spreid optredende Indonesiërs in een betrekkelijk klein gebied bijeen te drij ven en daarna pas kan een bestrijding van enige omvang beginnen. Het oer woud, de grote afstanden, maar vooraJ het feit, dat de Indonesiërs elke aan raking stelselmaitig ontwijken, maker, elk optreden zeer tijdrovend. Behalve hü Fak-Fak zijn de Indonesiërs overal ver van de grote plaatsen verwijderd gebleven en de militaire handelingen vormen daardoor geen rechtstreeks ge vaar voor de woonsteden- De commandant legde de verklaringen af in de uitzending van het NTS-Jour- naal van maandagavond. De Australische minister van buiten landse zaken, sir Garfield Barwick, heeft heden vóór zijn vertrek uit Melbourne op een reis van vijf weken door Azië gezegd, dat een van zijn voornaamste werkzaam heden zal bestaan uit bespreking het vraagstuk van Nieuw-Guinea met de Indonesische autoriteiten. Geschenk van jarig Zaans bedrijf: Om te verdelen onder langdurig zieke jeugd (Van een onzer verslaggevers) GEEN GESCHENKEN bij ons ju bileum, had Albert Heyn jr. gezegd. Of liever: niet de gewone, zoals ze bij elk jubileum worden ge geven. Wél een feest, ja, maar dan met bijzondere cadeaus. Dat feest ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van het bedrijf is er inmiddels ge weest, twee weken lang, overal in het land. En gisteren kwam van de vele relaties hét geschenk: een zaal vol poppen De antspajunkigszaal vain het bedrijf in Zaandam was één groot poppenpara- dijs. Overal poppen. Op schragen langs de wanden, in torens tot aan het dak. Kleine en grote poppen, vierduizend bij elkaar. Gewone poppen, maar ook kost. bare exemplaren, Spaanse danseressen, poppen in dure folkloristische kos tuums, bruidjes in sluier, matrozen, cowboys, Mozart-poppen. En daartus sen: Albertje en Heijntje in de oude klederdracht van de Zaanstreek. Dat was het geschenk van de honderden relaties, die gisteren op de receptie kwa- gelukwe: band met haar leeftijd, zijn ongeveer 300 vrouwelijke bedrijfshoofden uit ze ven landen tot de conclusie gekomen, dat de vrouw in het maatschappelijk leven nog op vele punten ten achter wordt gesteld bij de man. In een reso lutie stellen de vrouwelijke bedrijfs hoofden dat elk beroep, in alle landen en gebieden, voor vrouwen toeganke lijk dient te worden en verwerpen *ij 32 In ieder geval begrijpt hij, dat het beter is dit [esprek te beëindigen. „Wat moet ik aan Swaentje zeggen?" vraagt hij. „Niets". Dat is een dwaas antwoord. Ze zal immers wil len weten, of Teeuw nog een boodschap voor haar had! Ze zal misschien verwachten, dat hij terug zal komen. „Niets?" herhaalt Gerrit het woord als een vraag. „Nee. Ik heb haar niets meer te zeggen". Dit is een eind; dit is een belediging. Zo voelt Swaentjes broer het aan en woede slaat in hem omhoog. „Dat is een gemene woordbreuk", sist hij fel. Hij heft de hand op om die gek, die fielt een slag te geven midden in zijn slome gezicht gelukkig bedenkt hij zich. Zonder een woord laat hij Teeuw staan en loopt met grote stappen naar huis terug. rn zijn woede tracht hij zichzelf voor te houden dat Swaentje blij wezen mag, van zo'n vent af te zijn. Zo'n vent, even dwaas en even lui als die vermale dijde glazenmaker, achter wie hij aan loopt. Hij slaagt er niet helemaal in, zich die over tuiging op te dringen. Het geeft natuurlijk gepraat in het dorp, wanneer bekend wordt, dat de jonge Korevaar gebroken heeft met de dochter van Bart Claessen. Lang gis sen naar de reden hoeft niemand: de meesten me nen wel te begrijpen, dat Muys er achter zit, al zouden ze niet weten te zeggen op welke manier en waarom. Gerrit is niet karig met zijn mededelin gen over het gesprek, dat hij en Teeuw hebben gehouden; hij meent dat aan de eer van de familie verplicht te zijn. Hoe beroerd hij het ook vindt voor de weduwe van Gijs Korevaar: ten slotte heeft haar zoon zijn zuster het affront aangedaan en hij ziet geen enkele reden de Korevaars te sparen, wanneer het om de naam van de Claessens gaat. Maar lang verwijlt de dorpsaandacht niet bij dit familiegeval. Er zijn dreigender dingen. De schout heeft bevel gekregen te zorgen, dat een aantal jonge boeren voor hef leger of voor schans werk ter beschikking komt en als hij ervan hoort hoopt Gerrit, dat Teeuw wel en hijzelf niet tot de aangewezenen zal behoren. Die hoop wordt maar ten dele vervuld: hij blijft vrij, maar Teeuw net zo goed. Wie wel tot de opgeroepenen behoort? Hans Berkel. Niet, dat hem dat bijzonder treft wat heeft hij per slot met Hans te maken? Hij Afgewende ondergang door H TE MERWE Gorcum. Daar horen kent hem natuurlijk kent hij hem. En hij weet, dat Hans indertijd een oogje op Swaentje heeft gehad. Voor de rest De avond voor de opgeroepenen naar Gorcum moeten, loopt Hans in het dorp. Niets ongewoons is dat; er komen vaak lui uit de Minkeloos in Blokland. Voor een dronk en een praat in de taveerne. Evenmin ongewoon is, dat Hans met hem een gesprek begint. Over de oorlog, dat was te verwachten. En over de lui, die wei en die niet naar het leger moeten. Weet Gerrit, dat ze Ariën Biesheuvel hebben geweigerd? De schout had hem aangewezen, maar toen de officier die de nieuwe manschappen monsterde hoorde, dat Biesheuvel rooms is, heeft hij gezegd, de vent niet te willen hebben. „Een voordeel, als Je paaps bent", zegt Hans en hij lacht. Geen prettige lach. Gerrit geeft geen antwoord; hjj heeft geen zin over de betrouwbaarheid of de onbetrouwbaarheid van de roomsen in deze dagen een boom op te zetten. Hans verandert van onderwerp. Is het waar dat de verkering van Swaentje verbroken is? Dat heeft hij horen vertellen. „Ze vertellen zoveel", geeft Gerrit ten antwoord. Maar hij kan niet ontkennen, dat het praatje waar „Zo", zegt Hans. „Zo". Meer niet. Maar Swaen tjes broer krygt de indruk, dat er achter dat sim pele woord meer steekt. „Onzin", denkt hij, want hij meent de bedoeling van de ander te raden En nu gooit hij het gesprek over een andere boeg- Weet Hans al, waar hij heen moetï Voorlopig meer. Nou, als Gerrit es in de stad komt, zal hij Hans opzoeken, belooft hij. En daar drinken ze een kroes bier op. Gerrit komt in Gorcum aan het eind van de week. Hij heeft er wel een boodschap, maar die zou even goed uitgesteld kunnen worden. Dat heeft de jonge Claessen niet gedaan: hij wil zelf wel eens in de stad zien en horen, hoe de zaken staan. Veel moeite kost hem dat niet. Als hij in „De vergulde hooywagen" uitspant en de gelagkamer binnenstapt, zitten daar verscheidene lui. Het is er niet zo vol als een paar weken geleden, lang niet. De taveernen zijn leger geworden naarmate de kerken voller werden: zo is het in de dorpen, zo is het in de stad. De paar gasten die aan de bierbank zitten, zijn in een opgewonden discussie gewikkeld. Blijkbaar hebben ze een belangrijk verschil van mening. De Bloklander neemt de kroes bier, die de waard hem aan een tafeltje in een hoek heeft gebracht op en zoekt een zit bij de pratende mannen. Hij vraagt met, of ze dat goed vinden, maar geen van her. neemt er aanstoot aan. Het lijkt haast, of niemand erg in hem heeft. Al gauw weet Gerrit, waarover het meningsver schil loopt- Een van de gasten beweert, dat het onbegonnen werk is, je tegen de gevreesde legers van de Fran sen te verzetten. Vooral niet, nu Lodewijk bond genoten heeft gekregen en Munster en Keulen ook aan de Republiek de oorlog hebben verklaard. Hij somt de voordelen op, die de vijanden al behaald hebben. De Fransen zijn baas in de Rijnvestingen in het oosten: Orsoy, Rijberk, Burick en Wezel: ze hebben troepen gelegerd rond Maastricht en rukken op naar het Gelderse. De Munstersen heb ben Groenlo genomen en de hele Achterhoek. En wat kan de prins beginnen? Hij heeft te weinig troepen om de IJssellinie te houden en je zult zien, dat met een paar weken, misschien wel met een paar dagen, heel Utrecht en Holland bezet zijn. Maar de anderen willen van een capitulatie niet weten. Want dan kom je onder een paapse koning en wat dat betekent weet iedereen, die wel eens van Filips van Spanje gehoord heeft. Nee. als prins Willem aan het hoofd komt, is de zaak nog lang niet verloren. (Wordt vervolgd) de onjuiste idee, dat een vrouw op haar veerstigste jaar als „geëindigd" kan worden beschouwd. Deze resolutie is aangenomen op het dertiende internationale congres van vrouwelijke bedrijfshoofden, dat van 25 tot 30 mei in Amsterdam wordt gehou den. Aan dit congres nemen 300 vrou welijke bedrijfshoofden uit België, Cana da, Duitsland, Frankrijk, Engeland, Ita lië en Nederland deel. De congressisten zijn van mening, dat elke overheidsdienst er aan moe* meewerken, dat meisjes tot alle open bare onderwijsinstellingen van elke graad toegang verkrijgen en dat deze diensten alles in het werk moeten stel len om de daartoe geschikte vrouwen met alle middelen te helpen bij hel verkrijgen van toegang tot de hoogste studies. Verder spreekt de resolutie van de wenselijkheid, dat de vrouw, overal ter ereld, in de zeer nabije toekomst op alle gebieden van het sociale, indus triële, handels- en politieke vlak dezelfde posities als de man zal Innemen. Een groot deel van de resoluties han delt over de „onjuiste gedachte", als zou de vrouw op haar veertigste jaar voor hei maatschappelijke leven verloren zijn. In tegendeel. juist op deze leeftijd moet de vrouw het best in staat worden geacht zich volledig nuttig te maken en een be roep utt te oefenen, afgezien van de vraag of de leeftijd een hinderpaal zou kunnen vormen De vrouw moet de bevoegdheid cn de mogelijkheid hebben om te kunnen blij ven werken. Ten slotte wensen de be drijfshoofden. dat. rekening houdend met de langere levensduur en d« zedelijke en economische problemen die daaruit ont staan, de wet op de pensioenen en de toe passing daarvan in die zin wordt ver zacht, dat vrijheid van handelen en ar beid na de pensioengerechtigde leeftijd wordt verleend. Pasta 1 K 2 r I Spray haalt de meeste vlekken uit de meeste stoffen afscheid kwamen Gerrit en Jan Heijn, die op dit jubileum met pensioen gingen om zich „terug te trekken" in de raad van commissarissen. Overigens waren die vierduizend poppen niet een geschenk voor Albert Heijn zélf. De poppenfamilie vindt maar voor enkele dagen onderdak In de bedrljfs-ontspannings2aal. Dan gaat zij naar het dit jaar eveneens driekwart eeuw bestaande Leger des Heils. „DANK U, DANK U" De overdracht ervan had gisteren tri tijdens de receptie plaats. Bij wijze van symbool stopte de president-directeur en tevens naamdrager van het bedrijf, de commandant Nederland van het Leger, W. F. Palstra een in fraai paars geklede pop in de armen. „Dank u, dank u allemaal hartelijk", zei de commandant ontroerd. „Wij zullen ervoor zorgen dat het geschenk een goede bestemming krijgt'. En hij kondigde aan. dat zo spoedig mogelijk zal worden begonnen met dc distri buering onder langdurig zieke en bed legerige meisjes in heel het land. Ook voor de jongens onder deze zieken was er een geschenk. Dat kwam van het bedrijf. De heer Albert Heijn jr. bood commandant Palstra een cheque aan, waarvoor het Leger speelgoed zal kopen om ook dit te verdelen. Een ander cadeau van het jubilerende bedrijf ging naar de oemeente Zaandam. Burgemeester G. J. D. Franken nam het in ontvangst een maquette van een kinderboerderij. Ook dat was een sym bool. Want binnenkort zal een begin wor den gemaakt met de bouw van de echte boerderij. „We hebben er al een goede plaats voor uitgekozen zei de burgemeester: „daar waar de nieuwbouw aan het oude stads deel grenst (..dan kunnen de kinderen én de ouderen er komen kijken")". VORSTELIJK De burgemeester noemde het cadeau een vorstelijk geschenk en de vervulling van een lang gekoesterde wens en hij wees op de goede samenwerking die er al zeventig jaar lang bestaat tussen het bedrijf en de gemeente Zaandam. „In deze periode heeft het bedrijf zich enorm uitgebreid. Het begon met een heel bescheiden koffiebranderij van zes bij vijf meter. Toen het bedrijf hier kwam werk ten er 500 mensen. Nu staat er een enorme fabriek, waarin 5000 mensen wer ken. Men moet groot respect hebben voor de mannen, die dit hebben opgebouwd", aldus de burgemeester. Na afloop van de receptie bezochten de honderden gasten de poppenexpositie, die vooral voor de dames een moeilijk te verlaten trekpleister bleek te zijn. Ook de Zaankanters zullen er een bezoek aan kunnen brengen: drie dagen lang zal de zaal nog openstaan voor ledereen. die dit poppenparadijs zal willen bewonderen. Op 21 juni fraude van acht ton voor rechter De 47-Jarige ex-employé van de Am- stcrdamsche banx J. E., die vorig Jaar oktober naar Duitsland vluchtte na zijn werkgever voor ongeveer f 800 000 te hebben benadeeld, zal zioh op 21 Juni voor de Amsterdamse rechtbank moeten verantwoorden. Dc officier van Justitie heeft hem valsheid in geschrifte subsi diair oplichting ten bedrage van onge veer f 650 000 ten laste gelegd. In dezelf de dagvaarding wordt nog een bedrag van f 10.000 genoemd, dat E zich even eens door valsheid in geschrifte subs, op lichting zou hebben toegeëigend. De bankbediende, die door het knoeien met depositorekeningen van buitenlandse cliënten de acht ton zou hebben over gemaakt naar nummerrekeningen in Zwitserland en een groot aantal banken in Frankrijk, zou bij deze knoeierij heb ben samengewerkt met de 57-jarige Franse zakenman E. T. H. G., die in Spanje werd gearresteerd, nadat kort tevoren E. In Baden-Baden was gegre pen. De Nederlandse justitie wacht nog steeds op de uitlevering van de Frans- De Nederlandse politie heeft ongeveer zes ton van de verdwenen bankgelden kunnen achterhalen. De bankbediende heeft daarvoor zijn volle medewerking j verleend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 7