de mm ZEISS IKON Eerste beroepskracht voor „Jachin' MNI CHEFAROX Nt Universiteit van Amsterdam gaf vijf eredoctoraten Castella Schoonhcidszeep Comité S.O.S. over zaak miss. pred. Goossens Een ivoord voor vandaag Spaans r.k. weekblad wil protestanten tolereren Ruppert vraagt nadere bezinning werkgevers Chefarine ,4 aan 't woord Wormen in het menselijk lichaam ANDERZIJDS TAFELGEBED Ds. H. A. Visser heeft in her vormd Nederland" een artikel geschreven over het tafelgebed, dat in grote kringen wan ons wolk vrijwel cis een zinloze tra ditie gehandhaafd blijft, alsof men er niet mee durft te breken. Ds. Visser schrijft: Het blijkt dat men ook nu nog in tuïtief het besef heeft, dat de maal tijd iets te maken heeft met ..het Leven", laten we het maar heel vaag zeggen, en dat tallozen (ter wijl men niet meer naar de kerk gaat en in feite niets meer aan het geloof doet) het tafelgebed toch in ere houden. Men zegt dan b.v. „wij zijn toch geen varkens" óf „het is zinvol, dat we één moment op de dag (want in de meeste gezinnen eet men nog maar één keer per dag gemeenschappelijk) een ogenblik samen onze mond houden". Men weet niet meer waarom men het doet en tóch doet men het. Vandaar dat een enquête van het N.I.P.O.. onlangs gehouden, aan de dag bracht, dat 64 T van de Nederlandse bevolking het tafelge bed „in ere" houdt, 28 zei „nee" en 14 weigerde de gestelde vraag te beantwoorden. Dit zegt uiteraard niets over de waarde van het tafelgebed. Ieder een weet erover mee te praten, hoe zeer het een lege vorm kan zijn: een beleefd knikje tegen de aard appels of alleen maar een ogen blik stilte, waarbij men aan al lerlei denkt, behalve aan God of, wat nog erger is, een bewijs dat men in een „christelijk milieu" is. Pijnlijk is het. als men in een gezin te gast is, waar men „ner gens aan doet", zelfs niet aan het tafelgebed en waar men de gast de gelegenheid geeft op zijn dooie eentje geestelijk spitsroeden te rij den. Voor velen is het dan ook een uitermate pijnlijke zaak, om in de kantine, terwijl de andere eenvou dig „aanvallen", zijn ogen te slui ten en zijn handen te vouwen. In de meeste gevallen bidt men dan helemaal niet, maar verricht deze „sacramentele handeling" om dat men dit aan zijn geestelijke stand verplicht is. Veel Jongeren vragen zich af, of de gedachte, dat het eten je in contact brengt met „het Leven" en met „de Levensschenker" in het moderne levensgevoel nog wel een plaats heeft. We hoeven niet meer op jacht te gaan om vlees te krijgen, we kopen een blikje „cor- ned-beaf" in de winkel, we stoppen een kwartje in een automaat en we hebben een croquet, een slaatje of een gebakje; het brood komt uit de fabriek, groente uit de ijskast. Zoals men vroeger kon bidden om regen, maar velen daar nu een vraagteken achter plaatsen, vroeger bang was voor de bliksem, men nu vertrouwt op de bliksemaflei der, vroeger de pest vreesde, maar nu weet, dat je je met hygiëne en injecties di besmettelijke ziektes veel beter van het lijf kunt houden, zo is ook het eten alleen maar een zakelijke aangelegenheid geworden, die helemaal geen religieuze ge dachte opwekt, veel meer een kwes tie van calorieën dan van theolo- Het gevaar is dan ook niet denk beeldig. dat het gebed vóór en na de maaltijd hoe langer hoe meer in onbruik raakt. De vraag is nu: hoe kunnen we van dit ongetwijfeld zinvolle gebruik het meest wezenlij ke bewaren? Ik zou enkele suggesties willen In de eerste plaats: waarom moeten we bidden vóór èn na de maaltijd? afgezien van de kwestie van het „teveel" is er de vraag naar de redelijkheid. Wat bedoelen we als we zeggen: we moeten bid den voor het eten? t Bidden we voor een goede spijs vertering. vragen we om een „ze gen" over de maaltijd (maar wat is dat?), is het een pogen onszelf ervan te doordringen, dat we in de maaltijd iets ontdekken van he' geduld van God met ons en onze wereld, moeten we ons realiseren, dat wij bij zoveel honger overal in de wereld toch zo fantastisch bevoorrecht zijn en moet ons tafel gebed niet uitlopen op een welbe wuste bede: „geef ons heden ons dagelijks brood". Kortom: is het gebed voor de maaltijd niet eigen lijk alleen maar danken? En als het dat is, waarom ook nog danken aan het einde van de maaltijd? Ik geloof, dat ieder, die in het gezin aan de maaltijd zit, bij zijn gebed in de voornaamste plaats dankt voor Al de goede gaven, niet alleen voor de gave van de maaltijd, maar ook voor het feit dat men samen met zijn gezin leven mag. De maaltijd is vaak het enige mo ment waarop men als gezin samen is (en dan nog slechts éénmaal per dag!). Daarom is die maaltijd de aangewezen gelegenheid voor het houden van de huisdien-t. Tegelij kertijd wordt de maaltijd hierdoor een gebeurtenis, die een perspec tief heeft naar het Avondmaal, dat toch ook oorspronkelijk uit de ge wone maaltijd voortkwam. Daarvoor is de maaltijd als maal tijd van het gezin, meer dan alleen maar een „etentje", het is niet een nuchter tot zich nemen van voed sel. het is niet iets profaans. Het is iets „meer". En dat meerdere zullen we moe ten trachten te behouden, althans die ene keer per dag, dat we sa men aan tafel zitten. Jaarvergadering geref. zondagsschoolver. 99 Prof. Wijngaarden erkent onjuiste handelwijze De gereformeerde zondags-1 M«i- Yan Harten vertelde hoe zij t l t- i meermalen ontdekt had. dat voor vele schoolvereniging „Jachin heeft kinderen de Zondag een minder pretti- zaterdag tijdens haar 86e jaarver- ?e dag is. „Zijn wij de Verlosserkerk in Haarlem, be sloten voor het landelijk zondags- schoolwerk een vaste „instruc- trice" aan te stellen. In mejuffrouw T. van Harten, evangeliste in IJmuiden, bezit deze zondagsschoolvereniging thans haar eerste beroepskracht In de morgenvergadering, die ds. J. B. v. d. Sijs met een kort wijdings woord opende, hield de zojuist benoem de instructrice, mej. Van Harten, een referaat over „Kadervorming". Spreekster wees op het belang van een goede voorbereiding van het wekelijk se zondagsschooluurtje. „Men kan zich er niet vanaf maken door gebrek aan tijd onvoorbereid voor de klas te ko- Mej. Van Harten vroeg voorts de aanwezigen in hoeverre de belangstel ling naar het kind uitgaat, dat elke zondag maar weer een vol uur aan de zorgen van de zondagsschoolonderwij zer of onderwijzeres wordt toever trouwd. „Kennen we het kind voldoende, we ten we iets van het gezin, waaruit het komt en komt het kind ook op andere wijze dan alleen 's zondags met het evangelie in aanraking". slagen we erin hen tijdens Tenslotte wees spreekster op deze snelveranderende tijd. die ook haar invloed op het wekelijkse zondags schoolleven niet mist. Men kan zich dan ook niet meer aan het oude. ver trouwde vasthouden, maar zal door studie en het volgen van cursussen zich met nieuwe methoden vertrouwd dienen te maken. In de middaguren volgde op het be toog van mej. Van Harten een vrucht bare discussie, waarna mevrouw A. J. Kouwenhoven-v. d. Meulen iets vertel- het leren van zondagsschool liederen. Een zondagsschoolklas uit Zaandam bracht in aansluiting hierop enkele lie deren ten gehore. Tijdens het huishou delijk gedeelte van de vergadering werd een bestuursverkiezing gehouden, aarbij de aftredende bestuursleden r. A. Dorvdorp uit Heemstede, dr. J. Kraan uit Rotterdam en ds. B. v d. Sijs uit Bredevoort herko- Advertentie \RAT1 m\pa •N V nieuw VAniN. MUIZEN VpASTA VLOKKEN Maagklachten? EZZ r blijvende verbetering Vormt een genezend* laag op de maagwand Probst Grüber komt naar Nederland Het Convent voor een Nieuw Politiek. Ethos zal dinsdag 12 juni te Utrecht een bijeenkomst houden onder presidium van prof. dr. A. J. Rasker, kerkelijk hoogleraar aan de Rijksuniversiteit tel Leiden Ai? spreker zal optreden probet Heinrleh Gröber uit Berlijn, die [n proces-Eichmann in Israël als voorna ate getuige optrad. Tal van jaren vorm-1 j. de h j d' erbm iingsschakei tussen Oosti^e commissaris van de Koningin en West. Hij zal een voordracht houden I in Noord-Holland, dr. M. J. Prin- SS ïfó Lu. ROEIT ZE GENADELOOS UIT Pleidooi voor verkorting studieduur Met een plechtige openbare se- i-| naatszitting, o.a. bijgewoond door i Joden en Christenen", jtherse kerk de viering van het Tijdelijk ter kennismaking 4 stukken voor de prijs van 3 66ste lustrum van de Universiteit van Amsterdam begonnen. Hoog tepunt van de plechtige bijeen komst was de uitreiking van een vijftal eredoctoraten aan prof. dr. Geo Widengren uit Zweden, dr G. van Slyke uit New York, de heer Ernst Crone uit Bergen N.H., de notaris mr. W. C. Treur niet uit Rotterdam en aan de heer L. Lichtveld, gevolmachtigd minister van Suriname bij de Nederlandse ambassade te Wash ington. De zitting in de lutherse kerk werd geopend door prof. dr. J. Kok, rector- magnificus van de universiteit, die eer aantal vraagstukken waarmee het hoger onderwijs in de toekomst geconfronteerd zal worden, besprak. Zo is te «itelt van Amsterdam, thans 330 jaar oud, nog steeds in een ontwikkelings stadium en zijn er tal van plannen tot uitbreiding. Prof Kok vroeg zich echter af waar bij de uitbreiding de grens zal moeten worden getrokken. Er komen, vooral in de V.S. bij de universiteiten steeds meer opleidingsinstituten voor gespecialiseerde beroepen en het aantal beroepen waarvoor een academische op-' leiding gewenst geacht wordt stijgt even- Benormd tot onderwijzer aan de Chr. Uloschool te Boskoop: K. J. Ovaa te Middelburg; Dr. de Visser Uloschool te Rijswijk Z.H.A. van Zwieten de Blom te Nijmegen. fier ne ei n eswerh NED. HERV. KERK Beroepen te Odijk (toez.>: J. Hiensch, kand. tc Utrecht; te Rijk (Haarlemmer meer) (toez.): C. J. Amesz te Heinkens- Aangenomen naar Midlum: D Ver hoef vic. te Kedichem. Bedankt vooor Harderwijk (vac. H. van Wingerden): J. Kruyt te Lex- mond; voor Bennekom (vac. C. Vos): J. van Roon te Ermelo; voor Veenendaal rac. Jac. Vermaas): L. Kievit te Put- Benoemd tot bijstand in het pastoraat te Hengelo (Ov.): D. Wolfson, a.s. em. pred. te Tiel. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Goënga ne te Wijckel c.a.: H. Leij, kand. te Alkmaar; te Ter- naard: C. v.d. Woude, kand. te Kampen. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Hilversum-O. (vac. P. den Velde): A. Hilbers te Leeuwarden M. Vlietstra te IJmuiden. Wij lezen iet zoéven uitgekomen het Vrije Universiteits blad het volgende: „Directeuren en curatoren van de Vrije Universiteit heb ben kennis genomen van het optreden prof. dr. H. R. Wijngaarden, hoog leraar aan deze universiteit, als spreker eerj door de Partij van de Arbeid georganiseerde demonstratie op zaterdag 14 april 1962: zij hebben eveneens kennis genomen van de daardoor ontstane ver ontrusting en verontwaardiging in de kring van degenen die de Vrije Univer siteit dragen en die leiding van haar erwachten. Vanwege directeuren en curatoren is uitvoerig met prof. Wijngaarden gespro ken, dat wat er zij van zijn standpunt inzake Nieuw-Guinea dit optreden niet in overeenstemming is met de band tussen hem en de Vrije Universiteit, noch met die tussen hem en de vereni ging waarvan deze universiteit uitgaat. Prof. Wijngaarden heeft na dit onder houd verklaard, „dat hij bij nadere overweging van oordeel is, dat hij zich, toen hij de uitnodiging te spreken op een politieke meeting aanvaardde, onvol doende de beperking heeft gerealiseerd die zijn functie van hoogleraar aan de Vrije Universiteit met zich brengt, en derhalve beter had kunnen nalaten zijn inzicht op deze wijze tot uitdrukking te brengen". Directeuren en curatoren hebben ken nisgenomen van deze verklaring en hebben derhalve prof. Wijngaarden him ernstige leedwezen over het gebeurde uitgesproken. Schoolboekjes voor Caribisch gebied Tijdens zijn recente bezoek aan Ne derland heeft de Antilliaanse minister van cultuur en opvoeding, mr. I. C. Debrot, zoals bekend, van gedachten ge wisseld over een idee. dat men reeds heeft voorgelegd aan de secretaris-gene raal van de Caribische organisatie. De minister sprak namelijk met de schrijf ster Miep Diekman, die men zg. Cari bische schoolboekjes zou willen laten schrijven. Deze boekjes zouden moeten verschijnen in het Nederlands, Engels, Spaans en Frans. Het zouden leesboek jes voor de lagere school worden. Het eerste deeltje zou bijvoorbeeld han- J°Vn over de Nederlandse Antillen. In Willemstad zou dit in het Nederlands worden gebruikt, maar bijv. het Fran se gedeelte van Sint Maarten zou het zelfde boekje in de Franse versie op de scholen bezigen. De volgende deeltjes zouden steeds een ander land, deel uitmakend va Caribische organisatie, onder de loep moeten nemen, zodat de schooljeugd in het Caribische gebied op de hoogte komt met land en volk van andere eilanden in het Caribisch gebied. Jezus zegt: Ik ben de goede Herder. Hij zegt ook: Ik ben de deur. De deur geeft toegang tot de schaapskooi. Als de herder tegen de avond met zijn kudde terugkeert leidt hij zijn schapen in de schaapskooi door de deur. En achter die deur vinden ze veiligheid gedurende de donkere nacht. De deur verhindert, dat wilde dieren zich op de schapen werpen en hen verslinden. Jezus zegt: Ik ben de deur. Wie in de schaapskooi zijn toe vlucht wil zoeken moet langs Hem. Op geen andere wijze is het mogelijk binnen te komen. Het is ook directer te zeggen. Geen mens kan zich tot Zijn kudde rekenen buiten Hem om. Nog anders gezegd: Christendom zonder Christus is onmogelijk. Christus is in de kudde de centrale figuur. De Enige, Die de veiligheid van Zijn schapen kan garanderen. Hij is de deur. „Als iemand door Mij binnenkomt, zal hij behouden wordenen hij zal ingaan en uitgaan en weide vinden" (Johannes 10 9). Gaan de roomi-kntho- rij er maar aan moeten tussen deze kerken lieke ogen in Spanje ein- wennen aan de gedachte „andere protestanten delijk een klein beetje en praktijk godsdienstige die zich laten verleiden open? Beginnen een paar minderheidsgroepen te tot wilde daden en a° i_tniararafi r ooms—/katholieken kerkelijke leiders in dit tolereren. de conclusie gebracht dat hier onrecht ls geschied. Uit de vergadering gingen stemmen •m de zaak ook en in de region lour verspreiding het kerkvolk op de hoogte bijeenkomste In de Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt is in 1952 een comité S.O.S. opgericht in verband met de controversen op het rendings- veld te Oost-Soemba en de positie van de missionaire predikant ds. S. J. P. Goossens te 's-Graven- hage, die door de Kerk van Zwolle, die hem had uitgezonden, eerst geschorst en later uit zyn ambt ontzet werd, een handeling waarover de Generale Synode haar afkeuring uitsprak. Dit comité heeft zaterdagmiddag in;j' hotel ..Astoria" te Amersfoort Amersfoort met dankgebed gesloten, een drukbezochte openbare ver- /v T gadering geihouden die werd UnderWlJSDCnOCmingCn bijgewoond door kerkleden en predikanten uit alle delen des lands, als ook door ds. Goossens. i In deze vergadering heeft de vcx ter, de. Joh Francke van Hooge- een rede gehouien ge .teld „Wai heeft de Synode van Assen nog geen oplossing gebracht?" In een histor; Ds Francke drong er sterk op dat men bij de plaasel.ike kerkeraden er op aan zou dringen dat ds. Goos sens door deze lichamen in z.; zal worden erkend er, dat zij hem dus zullen uitnodigen in de Dienst des Woords voor te gaan, een zienswijze waarmee de vergadering akkoord gir.g. Besloten werd bij de komende Gene rale Synode van Rotterdam-Delfsbaven aan te dringen op het doen van recht ds. Gooeeens. De geanimeerde J. Arnold betoog liet ds. Francke allereerst dat sedert 1952 al verschillende vorde ringen in deze droeve zeak zijn ge- maakt, zowel ton aamien var de ker ken op Soemxi als van ds. Gaossen*. Naar het gevoelen van ds Francke z t de knoop van de zaak in de beschou wing die men heef; over srt. 31 var- de kerkenorde De kerkeraad var, Zwol-1 V i*'* le verwacht dat ds. Goossens eedwezen i J '3C v- zal uitspreken over z.Jn ongehoorzaai beid aan de ..Zendende Kerk" ega- Geref. Lagere Onderwijs- school te Meliskerke: A. Muurling te Woerden Benoemd tot onderwijzeres aan de Ge ref school te Leider.' C. H. M. Chau- I dront te Leiden; Geref. Gemeente school •"h I te Nunspeet: M. A. Meyer te Haarlem; Kon. Wilhelminaschool te Apeldoorn: A. ,.;d M Vo'.lebregt te Heemskerk (N.H.); land, lóaar een protes- Het artikel wijst op de beledigen." Spaanse tantse soldaat drie jaar bezoeken die in de af ge- kringen nemen aan da lopen maanden gebracht de schrijver in ait ver zijn aan het Vaticaan band doelt op de jeho va's getuigen en de ze vende dagadventisten. De 20.000 protestanten in dit vrij arme land kerken met 30 miljoen inivo- hebben eindelijk Prin«e* Mariikeschool te Rotterdam: Goodiik te Rotterdam: Dr. J. Th. Vis ser tv Haarlem: W. Verhage te Den Hehler Benoemd tot onderwijzer aan de Chr Na: School te Are: J. Hakkers te Christ, school te Montfoort: A. 'isser te Ocstkapelle (Zld.). De discussie d c op d.' eferaat vt'.s- de en waaraan tal var. bezoekers deel namen. bewoog z.ch rondom de vraag: wat moet er gedaan worden* Sommi- 5en meenden dat aan het betoonde ge- uid nu wel een einde was gekomen Van de zijde van het comité werd be toogd dat ie zaak in de kerkelijke weg aan de orde moet blijven totdat het on recht zal zijn weggenomen. Ds. Fran cke merkte op da'. h.J op de Generale Synode van Enschede 1856 rapporteur over de zaak Goossens was geweest en ook oorspronkelijk in de adviescommis sie zitting had Zijn rapport dat des tijds '.er synode n et m nder dan 600 pagina's bevatte, deed hem to* heel an dere conclusies komen en een radicaal ander standpunt innemen £e& mmutieus onderzoek bad hem tot Dr. R. Slot benoemd lot hoogleraar >r. R Slot uit Rotterdam is benoemd it gewoon hoogleraar aan de rijksuni versiteit »n Utrecht in de faculteit der rechtsgeleerdheid. Dr. Slot werd in 1921 in Rotterdam geboren, studeerde na zijn gymnasiale opleiding aan de Ne derlandse Economische Hogeschool in Rotterdam en slaagde in 1949 cum laude voor het doctoraal-examen. Hij promo veerde het vorig jaar aan de econ sche hageschool in Rotterdam. Van 1949 tot 1951 was dr Slot werkzaam bij de Nederlandse bank en daarna als hoofd assistent en wetenschappelijk hoofdamb tenaar bedrijWiuishoudkunde aan de economische hogeschool. Verscheidene pubükaties verschenen van zijn band. Prof. Kok zei echter van mening te zijn, dat de afzonderlijke scholen, zoals Nederland die reeds sinds mensenheu genis kent, moeten blyvón bestaan en dat het geven van een aantal m.o. op leidingen aan de universiteit een abnor maal grote toeloop van studenten met zich mee zou brengen, waardoor het evenwieht ln de opleidingen zou kunnen worden verstoord. Sprekend over de studcntentoeloop. :i prof. Kok dat het aantal studerenden belangrijk kan worden verlaagd door bekorting van de studie, waartoe de nota op het wetenschappelijk onderwijs de mogelijkheid biedt. ..Nog steeds is het aantal studenten dat hun studie niet inde brengt, ontstellend groot' zo betoogde de rector-magnificus. Hi aantal mislukkingen zou volgens hem beperkt kunnen worden door de toepas sing van een meer schoolse onderwijs methode. Aangezien de toename in hoofdzaak zal bestaan uit studenten, af komstig uit milieus waar een acade mische opleiding niet tot de familietra dities behoort, zullen ook de aanpas singsmoeilijkheden groter worden en za" aan de universiteit een goede psycholo gische dienst noodzakelijk zijn. Voorts zullen de wetenschappelijke staven van de faculteiten moeten worden uitgebreid en zal men gebruik moeten gaan maken van moderne leermethodes (kleuren televisie) en beoefening van de praktijk. Na de toespraak van prof. Kok ont vingen de vijf eredoctoren uit handen van de rector-magnificus de bul en de rode kappa met de drie kruisjes. Prof. dr. Widengren kreeg het eredoctoraat in de godgeleerdheid. Zijn promotor, prof. dr. C. J. Bleeker, roemde wetenschappelijke verdiensten van Zweedse hoogleraar, die hij toesprak zijn eigen landstaal. „Voor een ieder die de ontwikkeling van de rechtsinstituten in Nederland kent, kan het geen bevreemding wekken dat de faculteit der rechtsgeleerdheid een notaris voorgedragen heeft voor het eredoctoraat", zo zei prof. mr. A. Pitlo, die promotor was van mr. Treurniet: „U hebt gedurende de beste jaren van uwe leven uw beste krachten gegeven aan de vorming van toekomstige notariseen en daarmee een belangrijke biidrage ge leverd tot het maatschappelijk niveai van het notariaat." genwoordigen „die serieu-s genomen neri deze aarzelende overtui- moeten worden," zegt de dus eens een nieuw ge- ging als het aandacht schrijver. „Hoewel zij luid gehoord van rooms- schenkt aan een artikel niet op de goede weg katholieke zijde. Zij zul- in het blad „Ecclesia", zijn, zijn hun bedoelin- len evenwel waarschijn- geschreven door de re- gen eerlijk en de lijk wel denken dat één dacteur Jesus Iribarren. (rooms-)katholieken zwaluw nog geen zomei Hij wijst op het grote kunnen op vriendschap- maakt en dat de vrijla- aantal protestantse toe- pelijke basis met hen ting van de gevangen samenwerken risten dat op het ogen blik een bezoek aan zijn schillende terreinen." land brengt en raadt dan Het zijn landgenoten aan dat echter Advertentie SYMBOLICA f 218.- genomen protestantse soldaat een heel wat artikel maakt drukwekkender bewijs groot verschil van tolerantie Over rechtsvorm onderneming Motivering is weerlegbaar (Van onze sociaal-econ. redactie) Staatsraad M. Ruppert meent dat cr aanleiding bestaat dat het Verbond van Nederlandse Werk gevers zich nog eens nader bezint op het eenmaal ingenomen stand punt over een structuurwijziging van de onderneming en op de motivering van dat standpunt. Hij schrijft dat in het vandaag ver schenen kaderblad van het CNV „Evangelie en Maatschappij", waarin hij een aantal reacties be spreekt, die gekomen zijn op het rapport van een CNV-commissie over de rechtsvorm van de onder neming. De heer Ruppert noemt het stand punt van het verbond, vertolkt door voorzitter H. J. de Koster, op zichzelf zo helder als glas, maar meent dat in de motivering een vrij groot aantal misverstanden schuil gaat. Naar bekend kwam het betoog van de heer De ter neer op het standpunt dat 'de derneming niet met het arbeiderscom missariaat is gediend en dat daarom het beste alles bij het oude gelaten kan worden. Een goede communicatie en delegatie binnen de onderneming ver dient zijns inziens de voorkeur boven de medezeggenschap. Volgens de heer Ruppert wordt ln de motivering van het werkgeversstand punt, dat de verantwoordelijkheid bij de leiding ligt en dat daarom medebeslis sing niet op zijn plaats is, onvoldoende onderscheid gemaakt tussen verant woordelijkheid en verantwoording. De heer Ruppert beaamt dat de directie de leiding heeft en daarmede de verant woordelijkheid. „Maar iemand die zich verantwoordelijk voor iets gevoelt, zal bereid zijn verantwoording af te leg gen," zo schrijft hij. „Waarom alleen aan aandeelhoudende kapitaalverschaf fers en niet aan de verschaffers van het levende kapitaal, de werknemers?" Controle achteraf De heer Ruppert schrijft dat het niet gaat om een dagelijkse inspraak in be slissingen, maar om het medeberaad- slagen en om de controle achteraf. Dat recht tot controle achteraf bezitten de aandeelhouders, althans juridisch. Het personeel mist dat recht. Er kan uiter- ard geen sprake zijn van een directe van de onderneming, hetgeen teven» impliceert het belang van degenen, die hij de onderneming betrokken zijn, zo wel kapitaalverschaffers als werkne mers. Ook aanvaardt de heer Ruppert de opvatting dat als commissaris be- Kiesrecht commissaris-algemeen belang. Hij kan ook diens bezwaren volgen te gen het kiezen van commissarissen, die belangenvertegenwoordigers zijn. „Maar met de beste wil valt niet in te zien waarom uitsluitend aandeelhouders per- sonen in de raad van commissarissen zouden kiezen, die aan alle gestelde voorwaarden voldoen en het personeel mensen zou kiezen, die niet aan de con dities voldoen," zo merkt hij op. In zijn artikel gaat de heer Ruppert voorts in op meningsuitingen, die naar voren zijn gekomen in proefschriften (dr. H. J. van Zuthem. dr. P. Vinke, dr. I. A. C. van Haren) en in redevoerin- gen (prof. dr. H. J. Hellema, mr. J. Meynen), terwijl hij voorts in het kort het rapport bespreekt dat door enkele leden van het Katholiek Werkgeversver bond is opgesteld over de medezeggen schap in de onderneming. De heer Rup pert kondigt aan nog nader te zullen in gaan op de vraag wat er nu in de prak tijk van het dagelijkse vakverenigings werk valt aan te vangen met het rap- port van de CNV-commissie. Chr. hoger onderwijs naar Rhenen De Nederlandse Christelijke Vereni ging van Hoger Personeel houdt op 1 en 2 juni haar algemene vergadering in hotel „De Koerheuvel" in Rhenen. Prof. mr. W F. de Gaay Fortman zal op de tweede vergaderdag spreken over: „Structuur en rechtsvorm van d onderneming". (Advertentie) Samenwerking bij bestrijding van pijn! Vier middelen In één (eblet werken krachilgtt zonder de maag van streek te makml Elk tablet Chefarine „4" bevat 4 beroemde geneesmiddelen, die d* kaars werking ondersteunen. Che* farine „4" werkt echter niet alleen krachtiger bij bestrijding van pijn controle achteraf (bij'wijze van reférerT- en griep, maar bovendien veiliger, ^i.°'hSrr|f!5r/S?S£&1iiW,n*dS daar één der bestanddelen zorgt geroepen5 tót^het^oefenen^an^ toezicht dat g«Oelige maag niet Vin op het beleid van de directie, niet uit- Streek raakt. deel mede door het personeel. De heer Ruppert is het met ver bondsvoorzitter De Koster eens dat hc de taak van commissarissen is globaa toezicht te houden op de gang van za ken binnen de onderneming en een z< nodig kritisch steunpunt te vormen vooi de directie. Als toetssteen geldt (aldus I de heer De Koster) hierbij het belang1 Glazen buisje 20 tabletten f OR Handig» itripverpikking 40 Ublatlen f IR Voordelig» llicon 100 tabletten f3R blad mei linksboven op de envelapi „Medische rubriek". Antwoord op vragen van algemeen belang wordt wekelijks In dexe rubriek gegeven, vragen waarvan de beantwoording niet lange deze weg gewenit Is, geschiedt per brief.** ook vrij grote categorie mensen, die gastheer spelen voor veel grotere levende organismende inge wandswormen. De grote massa bacteriën, die in onze darmen leven, zijn voor de stofwisseling onmisbaar. Zeer sterk bacteriedodende medicij nen. die ook inwerken op de darmbacteriën, kunnen zelfs stofwisselingsstoornissen doen ont staan' Deze bacteriën, die van de opgenomen voeding leven en daarmee de gastheer een dienst bewijzen, noemen we ,japrofieten''. Met de in gewandswormen is dat anders Zij leven ten kos te van de gastheer, en worden daarom „para sieten" genoemd. Hoewel de gastheer in vele ge vallen niet bemerkt, dat hij in het bezit is van deze parasieten, kunnen de wormen toch de al gemene gezondheid beïnvloeden. Enige van de meest voorkomende wormen zullen we nu in het kort de revue laten passeren. We ken nen ronde wormen en lintwormen. De ronde wor men zijn herkenbaar aan hun ongeleedheid en lo pen van voor en achter enigszins spits toe. Hun lengte is zeer verschillend. De maden zijn niet lan ger dan enige centimeters, terwijl de spoelworm on geveer 30 centimeter lang kan worden. Rondom de mondopening bevinden zich enige tast- organen. Het darmkanaal loopt recht door het li chaam van de mondopening naar de anus. De be weging geschiedt door overlangs lopende spiertjes. Ronde wormen vervellen geregeld. De wormen voe den zich met de darminhoud, terwijl zij soms met de mond waarin vaak een rijtje zeer kleine tand jes de darmwand kunnen beschadigen, en het uittredende vocht en bloed nuttigen. De voortplan ting geschiedt geslachtelijk. De made of priemworm leeft als volwassen dier in de dikke darm. dunne darm en blinde darm. De mannetjes en vrouwtjes zitten daar met hun kop vastgehecht aan de darmwand. Wanneer de wijfjes bevrucht zijn, laten zij zich passief met de voedselbrij naar de anus meevoeren. Daar aangeko de darmen enige men deponeren zij de eieren, waarmee zij vaak zó volgepropt zitten, dat zij barsten, en maken zo doende tevens een eind aan hun eigen leven. De eieren komen in de ontlasting, doch zijn daarin moeilijk met het blote oog waar te nemen. Het eieren leggen en de rondkruipende wiifjes om de anus veroorzaken een sterke jeuk ter plaatse, voor al 's nachts. Het krabben door de gastheer doet de eieren vaak belanden tussen de nagels, vanwaar zij gemakkelijk in de mond van de gastheer zelf of van een ander kunnen worden gebracht. De be smetting is geschied. Bij vrijwel alle geïnfecteer- den zijn de eieren tussen de nagels terug te vinden! De spoelworm is zoals gezegd veel groter en ls herkenbaar aan de gekrulde staart. De spoel worm legt duizenden eitjes, die echter voor de mens niet infectieus behoeven te zijn. De eitjes moeten een zekere rijpingsperiode meemaken, zonder deze periode verlaten de eieren het menselijk lichaam onveranderd. De rijpingsperiode kan echter soms maanden op zich laten wachten! Bij de infectie pas seert het eitje de maag. en komt in de dunne darm uit. De larve vreet zich door de darmwand heen en komt in de bloedsomloop terecht, om met de stroom meegevoerd te worden. Na enige dagen is de larve in de long aangekomen De achtste dag verplaatst de larve zich via de luchtpijp naar de slokdarm, om op deze manier na ongeveer 10 tot 12 dagen weer in de maag en darm aan te to men. Waarom de larven zo'n ingewikkelde „wereld reis" ondernemen is niet bekend. De spoelworm hecht zich niet aan de darmwand, en voed: zich alleen met darminhoud. De klachten oestaan soms uit vage buikklachten, terwijl, wan neer er vele spoelwormen zijn, deze wel eens 1" een kluwen geraken, waardooi darmafsluitln|en niet denkbeeldig zijn. De lintworm is duidelijk herkenbaar aan zijn to leedheid. Bovendien is de lintworm niet rond m»»r plat. Aan de voorkant bestaat er een verbreding een soort kop. waaraan zuignappen om de worm de kans te geven zich aan de darm van de g»«" heer vast te hechten. Direct achter deze kop wor den steeds nieuwe segmenten gevormd, waarbij d« oudere segmenten steeds meer staartwaarts op schuiven. Het staarteinde van de worm is dan ooi verreweg het breedst, en regelmatig vallen er seg menten van de worm af. die in de ontlasting terug te vinden zijn. Met dat al kunnen deze wormen w 10 a 12 meter lang worden! Een darmkanaal neo- ben deze wormen niet. De voeding wordt door o* wand van het dier opgenomen. De eieren ontwikto- len zich in het rund. De besmetting geschiedt ook door het eten van rauw of ongaar rundvlees- Een andere lintworm kan door een hond overge bracht worden. De klachten bestaan hoofdzakelijk uit vage heftiee buikpijnen, diarrhee, hongergevoel en ver magering. terwijl zoals gezegd in de ontlas ting meerdere witte segmenten terug te vinden zijn- Bij de behandeling, vocral van de ronde wormen, staat uiteraard op de voorgrond: hygiëne. Handen vaak wassen en de nagels vooral kort houden. Schoon goed en een schoon bed. Van belang is ook dat men het gehele gezin controleert op maden, omdat Individuele behandeling geen zin heeft m verband met de besmettingsmogelijkheden door an dere gezinsleden. Er zijn vele medicijnen in de han del. Sommige doden de wormen, andere doen der* oplossen. Tijdens de kuur zijn strikte dieetvoor- schriften noodzakelijk. Wanneer men symptomto bemerkt, die op wormen kunnen doen wijzen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2