BELGISCHE UITVOER VAN VISPRODUKTEN STEEG Torenrestauratie nu spoedig in zicht Visserijgolfjes Veel variatie op de keuring Onze woensdag tip Raad Leimuiden op excursie Provincie springt bij voor behoud van molenviergang Westzijde Aarlanderveen mEUWE LEIDSCHE COURANT It DINSDAG 29 MEI 1962 BELGIE beeft in januari in totaal 2.203.230 kilo visserij produkten voor een paarde van 35.978.793 francs uitgevoerd. In vergelijking tot januari 1961 steeg de uitgevoerde hoeveelheid met 374.815 kilo en de waarde met 11.816.110 francs. De uitvoer van verse vis steeg met 336.040 kilo of 5.996.323 francs. Meer zoetwatervis, haring, makreel en bodemuitvis werden geëxporteerd, export van sprot was er niet. De uitvoer van bewerkte vis liep op van 152.550 kilo of 4.061.318 francs in januari 1961 tot 490.304 kilo of 9.947.797 francs in januari 1962. De export van gerookte sprot ra vooral overige bewerkte vis nam toe, er werd echter minder gerookte haring in bet buitenland afgezet. De totale uitvoer van schaal- en weekdieren liep terug met J7.081 kilo, de waarde daalde met 629.103 francs. De uitgevoerde hoeveelheid mos selen en overige schaal- en weekdieren verminderde, doch de export van ongepelde en gepelde garnalen nam toe. De uitvoer van visconserven nam toe met 11.908 kilo of 53.283 francs, de export van conserven van schaal- en weekdieren liep terug met 3.306 kilo of 246.078 francs. Ook de uitvoer van vismeel vermin derde, namelijk met 270.500 kilo of 503.000 fr. De uitvoer naar de EEG-lan- den nam toe van 1.437.170 kilo of 15.896 francs tot 1.595.339 kilo of 22.479.174 fr. De uitvoer naar Frankrijk nam belang rijk toe, maar de export naar West- Duitsland, Italië en Nederland (voorna melijk vismeel en mosselen) nam af. Naar de E.V.A.-landen werd in janua ri 1962 89.673 kilo of 3.010.720 fr. uitge voerd tegen 73.033 kilo of 2.298.497 fr. in januari 1961. Het Verenigd Konink rijk was de belangrijkste afnemer. De uitvoer naar de overige landen toe met 318.212 kilo of 5.068.058 francs tot 518.218 kilo of 9.588.899 francs. Overbevissing In Hamburg is de tiende vergadering gehouden van de permanente com sie voor de uitvoering van de interna tionale overbevissingsconventie. De de legaties van alle veertien leden-staten België, Denemarken. West-Duitsland, Frankrijk, Ierland, IJsland, Nederland, Noorwegen, Polen, Portugal, Rusland, Spanje, Groot-Brittannië en Zweden waren aanwezig. Er waren waarnemers voor de Verenigde Staten, de Interna tionale Raad voor Onderzoek var Zee, de Internationale Commissie de Noord-West Atlantische Visserijen en de F.A.O. De commissie ging ermee akkoord voor een proefperiode van drie jaar, aanvangend op 1 juni 1963, het gebruik van netten te verbieden met kuilma- zen tussen de 50 millimeter en de con ventionele minimummaaswijdte (voorl. 70-75 mm) ln het zuidelijke deel het verdragsgebied (80 mm-gebied), met uitzondering van de wateren gelegen ten zuiden van 54°38' NB en ten westen van de 2e graad westerlengte. De mini mumlengte van wijting werd van 20 op 23 centimeter gebracht, eveneens voor de periode van 1 juni 1963 tot 31 mei 1966, met dien verstande dat wijting tussen 20 en 23 centimeter, voorkomen de in de vangsten met kleinere netten op soorten genoemd in artikel 6 van de conventie, niet als ondermaatse wijting mag worden aangezien. De toelating tot het gebruik van kleinmazige netten voor de visserij op wijting in het Skagerrak en Kattegat wordt verlengd tot en mei mei 1964. De commissie heeft de staten-ledén verzocht alle nodige maatregelen te treffen om te verzekeren dat kleinma zige netten alleen worden gebruikt voor visserij, genoemd in artikel 6. De com missie is verontrust over de staat van de visstapel in het noordelijke deel van het verdragsgebied. Men besloot de sta- ten-leden te verzoeken de invoering verdere beschermingsmaatregelen te bespoedigen. Aanvaard werd de ver lenging tot 1 juni 1963 van de huidige toelating om beschermingsmiddelen aan te wenden op de bovenzijde van de kuilen. De wens werd uitgedrukt het gebruik t® beletten van zulke bescher- mingsdelen, die de selectiviteit van de netten verminderen. Men besloot de minlmummaten van kabeljauw te verhogen tot 34 centimeter an schelvis tot 31 centimeter in de gebieden waar een minimummaaswijdte van 120 millimeter is voorgeschreven. Men ging er mee akkoord het gebruik van 75 mm minimummaaswijdte te verlengen tot 1 juni 1964 in het zuide lijke deel van het verdragsgebied. Wat er wan Maandag zorgden 88 schepen voor de aanvoer van vis in IJmuiden. Voor de eerste beurt waren er 30. voor de twee de 58. De aanvoer bestond uit 275 kis ten schelvis, 395 wijting, 420 kabeljauw en gul, 130 koolvis, 145 haring. 3655 ma kreel, 1250 schol, 125 tarbot, 375 diver sen. 1545 stuks kabeljauw. 13.000 kilo tong. De KW 42 Nicolaas Senior zorg de voor 1000 kisten, de KW 144 Cornelia den Duik voor 1050 kisten, de VL 142 Voorwaarts voor 950 kisten, de IJM 33 Thorina voor 650 kisten en 240 klei kisten. In Scheveningen was de aanvoer f kisten schelvis 150 wijting, 130 gul kabeljauw. 70 haring. 1500 makreel. 150 schol, 80 diversen. 8000 kilo tong 1100 kantjes maatjesharing. De haringprijzen in Katwijk: maatjes jong vleet f 140-f 185, jong rijp f f 380. maatjes klein zout f 110-f 199. maatjes groot f 108-f 179. werd verzorgd door de KW 41 met 50 kantjes. KW 167 met 75 kantjes, KW 51 met 48 kantjes, KW 8 met 41 kantjes en KW 121 met 100 kantjes. In Vlaar- dingen waren de haringprijzen: vleet grote 120-125. kleine 170-174. trawl grote 123-147 en kleine 110-122 De tien kant jes, aangevoerd door de VL 121 Wil lem, mochten niet worden verhandeld, omdat zij te groen een koelhuis Niet meer naar IJsland De IJM 99 Egmont en de HD 74 Mi- chlel zullen niet meer op IJsland vis sen. De directies hebben van verdere reizen afgezien. Haring De KW 167 Michiel zorgde in IJmui den voor de eerste haring. Het schip had 14 kantjes van zichzelf aan boord. Ver der waren er 12 kantjes van de KW 175. en 12 van de KW 95. Op sleeptouw had BENTHUIZEN E.B.H.O. vergadert De afdeling Benthuizen van E.H.B.O. houdt heden in het Groene Kruis-wijkgebouw de laatste oefen avond. Daar het door verschillende om standigheden al laat is voor de Jaar vergadering, is besloten deze te houden afloop van de oefenavond omstreek' half negen. Bij de bestuurverkiezing zijn aftre dend en herkiesbaar mejuffrouw F. Vis de heren Jac. Bij de Vaate en i Leeuwen. Tot slot zal nog een spreking van de Jaarlijkse uitgaansdag plaatshebben. De reis gaat vermoedelijk lar Gelderland. Spreekbeurt Student Harinck van Goes hoopt avond om half acht een spreekbeurt te vervullen in het kerkgebouw van de Gereformeerde Gemeente. Vuilnisophaaldienst In verband met Hemelvaartsdag zal bij die inwoners, waar doorgaans het huis- en tuinvuil op donderdag wordt opgehaald, dit morgen geschieden. Raad vergadert De raad van de gemeente Benthuizen tegen vrijdagavond 7 uur opgeroe pen tot bijwoning van een openbare vergadering, welke ten gemeentehuize zal worden gehouden. Op de agenda staat in de eerste plaats de beëdiging de heer G. J. A. Runsink, commies ter secretarie, als waarnemend secre taris. Ten tweede zal deze persoon wor den beëdigd als waarnemend ontvanger. VEEL VARIATIE op de wekelijkse keuring: tulpen naast lelies, gladio len naast irissen en voor de rest ook nog fresia's en hippeastrums. Om met de tulpen te beginnen: we zagen een fraaie collectie van Fr. Roozen, Vogelenzang, met de bronskleurige 20, de rode 81 en Lorelei, karmozijn met oranjegele randen, als uitblinkers. E. Valkering, Limmen, had opnieuw succes met de fraaie Bird of Paradise, de parkiettulp uit Bandoeng. Holly wood, een sport uit Artist, werd in goede kwaliteit naarvoren gebracht door Gebrs. Captein uit Breezand, van wie we ook de prachtige gele Bing ham noteerden. Zeer attractief was de parkiet Texas Gold, rood met gele vlammen. Gebrs. Lefeber, Lisse, en E. v. d. Schoot, Hillegom, zonedn deze tulp in. Een uitstekende indruk maakte de parkiet uit Remagen (Van der Eerden- sport) die J. Duindam, Noordwijker- hout, ten tonele bracht, terwijl de cerl- srode Orange Diamond van J. H. Rij- telijkhuizen .Hillegom, ook gezien mocht worden. Een kloeke crème tuintulp is Ivory Glory. We zagen deze voorname aan winst van P. A. van Saase, Hillegom. Pimpernel is een viridiflora-typc, groeD net lilapaarse tekening. Inzender: de 'a. Bik uit Schoorl. Een boeiende tulp was Easter Queen, rood met geel, van I- van Grieken. Bennebroek. Dream land, prachtig rose met witte voet, was tentoongesteld door de fa. Huyg uit Breezand. Van C. P. Alkemade noteerden we de fraaie rode leliebloemige Mees Alkema- fe en van Gebrs. Eggink, Voorschoten, aailing 9, helderrood aan de randen ln oranje uitlopend. Prachtige gladiolen •lelde de fa. Preijde uit Breezand weer 'en toon: de witte White Friendship, de hla Proficiat, de rode Bis-Bis met de witte keel en nog enkele andere va riëteiten. Vink Sc Co„ NoordwUk etaleerden de sulfurkleurige l'Esperance. G. v. Delft uit Rünsburg liet de mooie heraut gladiool Fair Lady zien. Le lies waren er van K. de Jong, An- dijk. De fraaie Enchantment, de oranje trompet African Queen, de stevige hybride Bright Star en de hard-rose Pink Perfection. De Lelievereniging toonde een deel van het materiaal dat verleden week op de Chelsca-show in Londen terecht zo hoog werd bekroond en het Proefsta tion liet zien, hoe goed men lelies weet te forceren. Beste kwaliteit werd ten toongesteld van Hansonii, White Queen, excelsum, subsuence, enz. W. Blokker uit het leliedorp bij uitstek: Akersloot, etaleerde een zaailing ontstaan uit een kruising tussen Henryii en Regale. J. Eckhart uit Uitgeest bracht ee prachtige blauwe iris Blue Giant en van G. Koster, Bovenkarspel, was er de bekende Hollandse iris White Excel sior. De rij werd gesloten door de mooie fresia Sunkist van Wülfinghoffs Bloem- bollenbedrijf. Rijswijk, en door C. War- menhoven uit Bennebroek. die prach tige bloemstukken van zijn goed ge bouwde amaryllis hlppeastrum toonde. men de KW 130, die zelf 6 kantjes had, benevens 3 van de KW 163, 14 KW 22 en 14 van de KW 37. De KW 41 had 13 kantjes eigen vangst en 5 kant jes van de KW 40. 6 van de KW 110, er 26 van de KW 9. De KW 121 had 100 kantjes, de VL 121 84 kantjes, de KW 8 41 kantjes en de KW 51 48 kantjes. Op zee werd gevangen: KW 95 30 kantjes. KW 175-22, KW 22-28. KW 37- 9. KW 163-8, KW 9-35, KW 40-16. Tewaterlating trawler Van de scheepswerf De Dageraad te Woubrugge zal morgen om 4 uur de te waterlating plaats hebben van de traw ler Notre Dame de Boulogne (B 2889) Dit vaartuig is gebouwd voor rekening van de Franse reder Jean Baptiste Del- pierre te Boulogne sur Mer. Mejuffrouw M. Delpierre zal de doopplechtigheid ver richten. waarna de binnen- en buiten landse genodigd ennaar Haarlem gaai. voor de receptie. Hierna zal bij De Dage raad de kiel worden gelegd voor eet zusterschip van de hektrawler Rijn mond I (K W15), voor rekening van i redery N. Parleviet jr. te Katwijk a; Zee. MEUWVEEN Woningbouw gaat voort Onder herfstachtige weersomstandig heden was vrijdag in Schoterveld eer aantal mensen bij elkaar, n.l. de a.s. be woners van de vier woningen die door de N V. Bouw- en Exploitatie-Mij G. J Kuiper te Hilversum zijn gebouwd voor verhuur aan ingezetenen. Verder waren aanwezig de burgemees ter, de gemeentesecretaris en het hoofd van de technische dienst, alsmede de heer G. J. Kuiper met zijn staf. De burgemeester bood de toekom stige bewoners de huissleutel aan, welke handeling gepaard ging met de aanbie ding van een bloemenruiker aan elk. door de secretaresse van de N.V., me- w A. Wetservan Bergen Hene gouwen. Bij de bezichtiging der nieuwe wonin gen, die gelijk zijn aan de 30 koopwonin gen die door de N.V. Kuiper in Schoter veld worden gebouwd en binnenkort door de kopers worden betrokken, bleek, men de beschikking heeft gekregen goede en ruime woningen, waarvan de praktische indeling ook opvalt. KATWIJK Collectes De opbrengst van de Emmabloemcol- lecte ten bate van de tbc-bestrijdtiwg is f 742,39. In de loop van deze en de volgende week wordt de jaarlijkse Rode Kruds- collecte gehouden. alleen geldig X mei a s. JONGENS ONDER GOED 3 tot 16 jaar; elastisch inter loc met rib; per stel, hemdje en broekje, 4 jaar HAARLEMMERSTRAAT 143 Ide voorbereidingen voor de torenrestauratie waren gevorderd. Burgemeester Kam- minga deelde de raad daarop mee. dat in de volgende week de toren in de steigers zal komen in verband met een deskundig onderzoek ten behoeve van de restauratie. De burgemeester helderde, na vraag van de heer J .den Haan. nog misverstand op inzake het verlenen subsidies aan verenigingen. Op de be groting 1961 van de gymnastiekvereni ging stond het bedrag, waarover de ge meente een percentage subsidie had toe gezegd. De begroting bleek enigszins de ruime kant te zijn opgezet: de ver eniging had minder uitgegeven dan zij had verwacht te zullen doen. Het subsi diepercentage moest daarmee in eenstemming zijn en dus kreeg de ver eniging een kleiner bedrag dan misschien was verwacht De raad besloot geen subsidie te ver lenen aan de militaire matigheidscom- e. Aan de heer G. Kramer te Hoofd Blijkens een adres van de Rijnlandse Molenstichting te Leiden aan Ged. Sta ten. loopt de laatste nog in bedrijf zijnde molenviergang ln Nederland, namelijk van de Drooggemaakte polder de Westzijde te Aarlanderveen. gevaar bulten bedrijf te worden gesteld, omdat in de polder een sterke stroming is om tot stichting van een mechanisch ge- over te gaan. Gedeeltelijk Is hier- de reden dat met een mechanisch gemaal een betere pellbeheerslng wordt verkregen. Als voornaamste aanleiding wordt echter genoemd het feit, dat de zorg en de verantwoordelijkheid de instandhouding van vier molens de betrekkelijk kleine polder 500 ha) een bijzonder grote last Is, ondanks de belangrijke financiële steun, die deze polder van overheidswege steeds heeft mogen ondervinden. De Rijnlandse Molen stichting zou deze molcnviergarvg gaarne in werkende staat behouden. Dit zou zulks naar die gtich. tinig meent bereikt kunnen worden door de molenganig te doen Teeltbeheersing in bollenvak R.K. ondernemers willen banden nog niet doorsnijden De vergadering die de Rooms-Katho- lieke Vereniging van Ondernemers ln het Bloembollenvak maandag te Haarlem heeft gehouden, heeft een interessante „pelling" opgeleverd van de mening der vakgenoten omtrent de teeltbeheersing. Het hoofdbestuursvoorstel per 1964 dc- teeltregeling te laten aflopen, is met :n verpletterende meerderheid verwor pen. De teelt van hyacinten, tulpen en nar cissen is gebonden aan een regeling. Men heeft niet alleen erkenning (bewijs van vakbekwaamheid) nodig om deze teelt te kunnen uitoefenen, maar de bcteelde oppervlakte is aan bepaalde grenzen ge bonden om overproduktie te voorkomen Naarmate de export toenam, heeft men deze grenzen uitgezet en het teeltrecht uitgebreid. Daarbij heeft men echter het spreekwoord geïllustreerd, dat de zuinig heid de wijsheid wel eens kan bedriegen. Toen in 1961, als gevolg van de water overlast in december 1960. met name het tulpengewas grote schade ondervond en er tulpen te kort waren, stegen de prij zen en daalde de export. Het beleid van het Produktschap voor Siergewassen is echter op gericht, langs lijnen van ge leidelijkheid tot een zodanige uitbreiding te komen, dat de export voldoende arm slag heeft. Ook de kwekers zien zeer wel in. dat hoge prijzen voor hun bollen geen compensatie vormen voor een daling in de afzet Het hoofdbestuur van de KVOB heeft maar meteen de knoop willen doorhakken. Wanneer de grenzen zo ruim zijn, zegt het. bestaat er in feite igenlijk ge enteeltbeheersing meer. Waarom dan maar niet de hele teelt regeling overboord? Dan zijn we ook van de daaruit voortvloeiende on aangenaamheden. verbonden aan de verkoop en verhuur van teeltvergun ningen af. En daarenboven kunnen we straks in de EEG toch aan dit systeem niet meer vasthouden. Reeds terstond is in het vak met zeer bedenkelijk wenkbrauwfronsen op dit radicale voorstel gereageerd. En diegene die wellicht geapplaudiseerd zouden hebben, wanneer in een of andere ver gadering deze suggestie werd geuit, wer- nu waakzaam, waar de suggestie hun hoofdbestuur kwam. Een kreet uiten is nog iets anders, dan een voorstel emen, met alle konsekwenties daar- En op die konsekwenties heeft men zich blijkbaar zo terdege bezonnen, dat het hoofdbestuursvoorstel met 1029 tegen 123 stemmen kelderde W ielen De exporteur Dirk Lefeber uit Lisse zei het beeldend: de teeltrege ling, dat zijn de wielen waarop het Vak rijdt. Wat het bestuur wil doen is de banden leeg laten lopen. Wij moeten ons niet tot onderdelen be palen, het gaat om het totaalbeleid. Uit de vergadering klonken dan ook de vragen: wat gaat er dan gebeuren roet het surplusfonds (dat een eventueel over schot overneemt)? Behouden we dan ook de minimumexportprijzen? Welke bezwaren men ook mag hebben tegen de overdraagbaarheid van teeltrecht (die het bestuur voor de komende twee jaar wilde opschorten) terstond klonk ook de vraag: wat moeten de jonge kwekers be ginnen. wanneer ze geen teeltrecht mo gen bijhuren of kopen? Tegenover de eisen van hen die ..het teeltrecht willen brengen waar het hoort" (een zeer simpele probleemstel ling. te simpel om uitvoerbaar te zlln) hoorde men nu ook het argument dat de genen die waterschade hadden geleden, er de dupe van zouden zijn, wanneer nieuw teeltrecht alleen werd uitgegeven op basis van de werkelijk beteelde opper vlakte! Deze peiling van de mening van het vak (dat is dan de goede kant ervan) heeft wel laten zien dat men in vakkrin gen wel eens radicaal kan praten en des noods schreeuwen, maar dat nu men met de neus op de konsekwenties wordt ge drukt. men toch wel huiverig begint te worden. Daarenboven staat het ondanks de verzekeringen van het hoofdbestuur nog helemaal niet vast. hoe het In de EEG zal gaan. en mag de vraag gesteld worden of men daarop nu reeds dient te nnticiperen. No ff een klap Nog een andere klap kreeg het hoofd bestuur. Uit „De Noord" klinkt steeds de roep ..teeltrecht op basis van de meetbon" en dat was nu omgezet ln een voorstel. Zo wel in de Kon. Alg. Ver. voor Bloembol lencultuur als in het Produktschap was aangetoond, dat hier te veel haken en ogen aan vastzaten. En ook het hoofdbe stuur van de K.V.O.B. had aanneming het voorstel ontraden. Maar bet kwam cr door. weliswaar met een krap- meerderheid 624586 stemmen, succes hebben de voorstanders in ieder geval Als ze méér niet berei ken. hebben ze nog niets. En die kans is groot Men wil in het bloembollenvak van ouds de vrijheid, en iedere kreet om vrij heid vindt bijval. Maar alle wallen ter stond te slechten, dat vindt men toch veel te riskant. Dat heeft deze „peiling" bewezen, en als zodanig (maar zo ook alléén) heeft ze haar nut gehad! door een stichting, diie belast wordt met de instandhouding van de molens en tegen een billijk tarief aan de polder i huurt als maalwerktutg en woning. De Rijnlandse Molenstdehtinig. die be reid is de nodige initiatieven te ontwik kelen om tot de oprichting van een stich ting tot exploitatie van de bedoelde molenviergang te geraken, heeft er naar gesrteefd een vorm te vinden, die de waterataatrechtelijke verhoudingen geen geweld aandoet en waarben het risico, dat de op te nichten stichting loopt, niet groter is dan dat van reeds bestaande stichtingen, die z.g. dode molens beheren. Blijkens een exploitatiebegroting raamt de Rijnlandse Molenstichting het jaarlijkse exploitatietekort van de op te richten stichting op f 6.000. De Provinciale Molencommissie is van oordeel, dat et van groot belang zou zijn, de enige nog in bedrijf zijnde molengang is land in stand te houden. De com missie merkt voorts op, dat de ontworpen regeling als uitgangspunt heeft, dat de te richt enstichting slechts verant woordelijk is voor de góede staat van de molens en derhalve niet voor de ontwa tering van de polder. In aanmerking nemende, dat het hier een exceptioneel geval betreft, bestaat naar de mening van G.S. aanleiding de in deze van de provincie gevraag- medewerking te verilehen en een sub sidie van 30 in het jaarlijkse exploita tie-tekort toe té kennen. Zij geven de Prov. Staten in ovei ging, aan de op te richten stichting het behoud van de Molenvdengang de Drooggemaakte polder aan de West zijde te Aarlanderveen in een eventueel tekort over enig dienstjaar een provin ciale bijdrage te verlenen van 30 onder voorwaarde, dat de jaarlijkse be groting en rekening aan goedkeuring worden onderworpen. KATWIJK AAN ZEE De P.V. „De Rijnmondons" hield gis teren ©en wedvlucht met oude postdui ven vanaf Creil. Afstand 354 km. In con cours 92 duiven welke werden eelost om uur. De eerste duif kwam aan om half twee en maakte een snelheid van 950 meter per minuut De laatste prijs- duif kwam aan om twee uur. De uitslag n Duijn 1 3 11 14 19 22: W van Zan ten 2; J Heemskerk 4 8 20; De Liefde- De Vreugd 5 6; B Paauw 7 9 10 16; L Knetsch 12 23: J Jungenus 13; M Souve- redn 15; J van Maanen 17 18: B Mulder 21. HOOG EN LAAG WATER TER AAR Overzicht groenteveiling Reeds enkele Jaren worden door tuin ders komkomomers in de stookkasten geteeld en deze werden dan in Loosdut- nen geveild. Dit Jaar zijn ze er weer er nu worden ze hier voor export gedraaid, met succes. Wat het de vraag of de voer voldoende zou zijn om de export te kunnen birrdlen, deze kan bevestigend worden beantwoord. Wanneer de port interesse heeft voor dit artikel, dan wil ze ook aan deze veiling de prijs be talen. En in vergelijking met andere komkommerveilingen maakt men geen slechte beurt. De aanvoer is steeds wel groot dat er geladen kan worden de prijs weet zich op een matig niveau te handhaven. De kwaliteit van de kom kommers is heel goed. Ook de stooktomaten kunnen goed meekomen, de kwaliteit is prima, meest extra voor export, de prijs is goed. De snijbonen gaan alweer over de grens er ook het binnenland heeft goede belang stelling. de prijs is behoorlijk goed. die handel vlot en de kwaliteit best. Er is nu heel wat verschil in kwaliteit bij de peulen en dat komt in de prijs tot uitdrukking, zodat deze wel n een gulden per kilo uiteenloopt. Voor goede kwaliteit betaalt de handel beste prijs. Postelein doet mee tegen behoorlijke prijs. Andijvie van goede kwaliteit brengt eveneens een beste prijs op, vooral als de struiken maar wat groot zijn, Er zijn ook veel partijen waar schot in voorkomt. De aanvoer is bij zonder groot. Spinazie is er nu niet veel. or behoorlijke kwaliteit betaalt men goed. Rabarber hangt zo om hot dubbeltje per kilo. Prei is goed aan de prijs en de kwaliteit is prima. Sla blijft duur. voor nneer de kwaliteit goed is. De aan- is lang niet zo groot meer als de vorige week. Toch is er ajjweer gla var de natuur, maar deze is bijna rood. Voor alle kwaliteiten betaalt men een beste prijs. Dat bloemkool duur is, valt tc begrijpen, want er is nog niet veel en iedereen wil dat eten. De kwaliteit is prachtig en ed handel vecht er haast om. De bospeen is nog erg bleek en klein van stuk, toch heeft men er een beste prijs voor. De aanvoer van aardbeien is nog steed's van betékenis, de kwali teit is maar matig en de prijs eveneens. Geslaagd Onze plaatsgenoten, de heer G. Vonk en C. J. Besemer Jr. zijn te Den Haag geslaagd voor het examen vakdöplomo grensoverschijdend beroepsvervoer langs de weg. Bevolkingsonderzoek In de eerste week van jund is onze gemeente aan de beurt voor het be volkingsonderzoek op tuberculose. Op 4 en 5 juni staat het doorlichtingsapparaat in het wijkgebouw van het Wit-Gele Kruis, op 4 juni de gehele dag en 5 juni des avonds van 79 uur. 7 en 8 juni wordt het apparaat opge steld in het Groene-Kruis-gebouw, don derdag de gehele dog en vrijdag van 79 uur 's avonds. De kosten zijn f 1,25 per persoon. Aan iedereen, die ervoor in aanmer king komt zal een oproepingskaart wor den gezonden. Dfc weigeraars zullen nog extra worden bezocht. ALPHEN AAN DEN RIJN Seizoensluiting voor Geref, jeugdclubs dorp zal 405 vierkante meter bouwgrond aan de Acacialaan voor f 20 per vierkante motor worden verkocht ten behoeve van de bouw van een woning. Verschillende percelen water aan de Westeinderplas werden in erfpacht afge staan: 400 vierkante meter voor 75 jaar tegen een jaarlijkse som van f25 aan de heer C. A. van Boelen in Amsterdam en 2500 vierkante meter tegen jaarlijks £250 aan de heer P. Schoen. Amsterdam. Op de begroting werd f 1000 uitgetrok ken voor de verbetering van de woning van de postcommandant en f 1200 voor het opknappen van die van de brugwach ter te Bilderdam. Tijd dringt en W. stelden de raad voor £237.000 uit te trekken voor de te bouwen riool waterzuiveringsinstallatie en het leggen een aanvoerbuls. De heer Muys gaf te kennen, dat h|j graag een beter gedo cumenteerd voorstel over deze zaak had gezien, waarin de burgemeester hem ge- lUk gaf. „Echter, de tijd dringt", aldus burgemeester Kammlnga, die er voorts ees dat het onderwerp reeds meer malen In de raad was besproken. Men kwam overeen dat de raad, In gezelschap ir. J. P. van Bruggen (van het bu- In Rotterdam, dat de zaak voorbe reidt), een gelijksoortige installatie ln de naaste omgeving zal gaan bekijken. De raad ging akkoord met de optrek king van het salaris van het personeel ter gemeentesecretarie aan dat van de ge meentesecretaris en met de ruil van grond met de heer N. C. Beuk in ver band met de verbreding van het trottoir in de Wilgenlaan. Bij de ingekomen stukken was een goedkeuring van G.S. op de verpachting visrecht in de Dracht aan de heer P. Kraan. De jeugdclubs, aangesloten bij de Geref. jeugdcentrale. hebben gister avond in de grote zaal van de Salvato- rikerk hun seizoensluiting gehouden. Het was een gezellige ontspanningsbij eenkomst met muziek, zang. declama- n schetsjes, uitgevoerd door de jon en meisjes zelf. Bovendien draaide de heer P. van Heijningen enkele leu ke films. De leiding van de avond berustte bij de heer N. van Oosterom die opmerkte dat zowel bij de leiding als bij de jeugd in het voorbije jaar veel tekortkomin gen zijn gebleken. Toch heeft God ook dit werk willen gebruiken en mocht daarmeg regelmatig doorgaan Ver volgens deed hij enkele mededelingen de zomers po rtweek en de voetbal competitie, in samenwerking met de Hervormde jeugdclubs. Het ontspanningsprogramma was sa mengesteld door de heer H. Mik. dis trictsbestuurder van de bond van Geref jeugdclubs. Over gebrek aan belang stelling van de zijde van het Geref Jeugdwerk had men niet te klagen Jeugdouderling S. van Leeuwen en zijn pas gekozen collega L. Amersfoort, de mentor, de heer N. W. v. d. Hout. de voorzitter van de oudersvereniging W W. Smitt en de voorzitter van de Geref Jeugdcentrale. J. Bijl, waren allen aan wezig. V oetbalwedstrijden Vanavond wordt de eerste voetbal wedstrijd gespeeld om de B. en W.-be- waaraan deelnemen de eerste elf tallen van Alphen, Alphia, ARC en de Alphense Boys. Deze elftallen zullen elkaar ook deze keer tweemaal ontmoe ten. dus in een volledige competitie. Het programma begint met de wedstrijd Alphen-ARC. om 7 uur. Teneinde bij de spelers een prettig klimaat voor deze wedstrijdserie te scheppen, had het bestuur van de Be langenvereniging onder voorzitterschap de heer C. J. Winninghoff gister avond ln het clubhuis van de v.v. ARC :n bijeenkomst belegd. De heer Winninghof deed een drin gend beroep op de spelers, bestuursle den en supporters van de vier vereni gingen ervoor te zorgen, dat de wed strijdserie een juist verloop heeft en aan het doel vriendschapsbanden leggen en onderhouden beantwoordt Gezonde rivaliteit kan beslist geen kwaad, aldus de heer Winninghoff. maar fanatisme is te veroordelen. Aan de muziekvereniging Crescendo wordt in verband met het 40-jarlg be staan een deel van de recette afge staan voor het aankopen van nieuwe instrumenten. Vorig jaar werd een flink bedrag geschonken aan het Comité Ouden van Dagen Schoolconcert Gistermiddag hebben de leerlingen van de christelijke technische school en een aantal meisjes van de landbouwhuishoud- school Koningin Juliana in de Nutszaa! genoten van het derde en laatste school concert van dit seizoen, waaraan mede werking werd verleend door Evert van Tright, hobo, en Johan Patist. piano. De heer Patist vertelde de jongelui een en ander over de hobo en over het ontstaan van de fluit. Voorts ging hij in op de muziekgeschiedenis. Beide heren openden het programma met wat eenvoudige stukjes, o.m. van Bach. Vorts werden werkjes gespeeld van een Belgische componist alsmede een stuk waarbij de speeltechniek in het mid delpunt stond. Na het spelen van volks dansjes werd het programma besloten met een Schotse mars. Er werden ook deze keer twee con certen gegeven, waarbij de leiding beur telings in handen was van de heren Kar dol en Van Loo, beide leraren aan de school. Openbare les In de lokalen van de chr. technische school is een openbare les gegeven, waar voor grote belangstelling bestond. De ouders van de leerlingen zagen hun Jon gens aan de machines of tekentafels aan het werk. Er was ook een tentoonstelling van werkstukken. De leerkrachten en dc directeur, de heer H. van den Bijl, gaven inlichtingen over de vorderingen van dc jongens. Ook uit het bedrijfsleven be stond voor deze openbare les flinke be langstelling. HAZERSWOUDE Ambachtspolder Maandagavond werd ln het Herv. ver enigingsgebouw de vergadering gehou den van het bestuur en stemgerechtigde ingelanden van de Ambachtspolder to Hazerswoude. Penningmeester H. J. de Kort las de rekening over 1961 voor. De totale inkomsten bedroegen £3.567.44, de uitgaven f 2.624.56, batig saldo f 942,88. Ook werd de begroting over 1962 vast gesteld (totaalbedrag f 4.046,39), waarin een post onvoorzien werd verwerkt van f 967,77. De omslag werd bepaald op f 10 per voor het dorp en voor het deel water gang op f 69,60 per ha (dit laatste op last van Rijnland). De af- en overschrij ving op de begroting werd goedgekeurd, evenals de machtiging tot onderhandse aanbesteding of uitvoering van werken in eigen beheer. De heren J. D, van Kla veren on A. Binnendijk werden benoemd in de commissie voor hot nazien van de rekening over 1962. De pensioengrondslap gen voor de secretaris/penningmeester werden vastgesteld op f 178 per functie per jaar. In de rondvraag vroeg de heer Bin nendijk of de mogelijkheid bestaat de vaargeul ter hoogte van de Katbrug uit te baggeren. Ook uitte hij een klacht ten aanzien van de watergang, waar iemand op onrechtmatige wijze dempt. Bode Jacobus van der Spek legde met ingang van 1 januari 1962 zijn functie Hij heeft zijn werk 43 jaar gedaan. De heer Van der Spek heeft de tachtig jaar al bereikt Voorzitter J. P. J. Voets dankte de heer Van der Spek hartelijk voor af het werk, dat hij ip het belang van de Ambachtspolder verrichtte. „Wij zullen „Koos" node missen, maar wij zullen hem nog wel eens moeten raadplegen >r een of ander. Hij was de juiste man de juiste plaats". De woorden van de voorzitter gingen vergezeld van een be drag onder couvert. De heer Van der Spek dankte het bestuur en Ingelanden jor deze geste. De voorzitter deelde mee dat de heer C. Endeveld tot nieuwe bode is benoemd. Voorzitter J. P. J. Voets werd met bij- i algemene stemmen herkozen. Drooginakerij-polder Maandagmorgen kwam het bestuur met de stemgerechtigde Ingelanden van de polder „De Hazcrwoudsche Droogma kerij" in café Het Oude Raadhuis ln vergadering bijeen. Het bestuursvoorstel tot het nemen van maatregelen tot her ziening van de wedden van het watcr- schapspersoneel. door GS. vastgesteld, werd zonder hoofdelijke stemming aan genomen. De wedden van de machinisten C. Endeveld en C. de Gelder werden eveneens herzien. Hierna werd dc rekening over 1961 vastgesteld: totale inkomsten f90.966.84. uitgaven f 63.501.29. batig saldo f 27.465,55. Het is niet mogelijk gebleken de om slag te handhaven op f 30 per ha. Een verhoging tot f 32 per ha is noodza kelijk. De begroting over 1962 werd vastgesteld. In de commissie, die volgend Jaar de rekening over 1962 zal onder zoeken, werden benoemd de heren G. P. Droogh. J. J. Groenewegcn cn ir. M Gerritsma. Het bestuur werd voor 1962 gemachtigd tot het doen van af- en overschrijvingen van en op de poslen van de begroting van uitgaven cn tot het onderhands aan besteden en het doen uitvoeren van wer ken ln eigen beheer. Ook werd machti ging verleend tot het verpachten van grasgewas voor 1963. Dc heer F. J. Kaashoek merkte hierbij op. dat nauw lettend moet worden toegezien op degene die het grasgewas langs de Middelweg pacht. Het bestuur werd vervolgens gemach tigd jachtrecht te verpachten voor het tijdvak van 1 augustus 1962 tot cn met 1 augustus 1968 en vroeg machtiging om zo nodig de boerderij, die thans in pacht is bij de heer A. P. Verweij, opnieuw te verpachten, daar er geruchten zijn dat de heer A. P. Verweij van deze boer derij wil verlaten (het betreft hier onge veer 7 ha). Voorzitter J. P. J. Voets deel de mee dat dé gebouwen ln zeer slechte staat verkeren. Men zal G.S. verzoeken het bedrag van vergaderkosten te mogen verhogen. In de rondvraag werd breedvoerig ge sproken (door de heer J. C. Qualm) over de tocht langs de zuidelijke kant van de Hogeveenseweg. vooral voor wat de stand van het water in deze sloot be treft. Deze aangelegenhe'i zal het be stuur nader bezien. Wat de nieuwe bemaling van de ge zamenlijke polders betreft: hieraan wordt hard gewerkt. De heer Huurman, architect te Waddinxveen heeft opdracht dit project uit te werken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 11