i Nieuw-Guineadebat trok grote publieke belangstelling ROOK DIE LEKKERE HALFZWARE SHAG UIT DE BEKENDE HANDIGE DOOS Schimpscheuten op Papoealeiders wekken ergernis Opheffing van toetsing der loonvoorstellen Plan niet langer geheim >Bunker garandeert volksstemming balastore f lltfm 9 VRIJDAG 25 MEI 1962 (Van onze parlementsredactie) HET Tweede-Kamerdebat over Nieuw-Guinea heeft gisteren met enige onderbrekingen van drie uur 's middags tot 's nachts na twaalven ge duurd. De eerste termijn van de kant van de Kamer kon tegen half zeven worden afgesloten. Toen was achtereenvolgens het woord gevoerd door de heren De Kadt (soc.), Lankhorst (pac. soc.), Bakker (comm.), Blaisse (kath. v.), mevrouw Stoffcls-Van Haaften (lib.), Biesheuvel (a.r.), Van de Wetering (c.h.) en Van Dis (s.g.). Zij werden behalve door minister-presi dent De Quay en minister Luns die 's avonds antwoordden ook aan gehoord door de ministers Visser (defensie) en Toxopeus (binnenlandse zaken) en door de staatssecretarissen Calmcijer (defensie), De Jong (defen sie), Bot (N.-Guinea) en Van Houten (buitenlandse zaken). De publieke belangstelling was enorm. Gedeelten van het debat werden door radio en televisie uitgezonden. 'De woordvoerder van de grootste Tweede-Kamerfractie, de K.V.P.-er m r P. A. Blaisse, onderstreepte dat de goede trouw van de Nederlandse rege ring onomstotelijk vast staaf. De huidige, ernstige en zorgwekkende situatie in N,-Guinea is uitsluitend het gevolg van eenzijdige militaire agressie van Indo nesië. De regering was verplicht tot he.t zenden van militaire versterkingen ter verzekering van orde en rust en ter be scherming van de Nederlanders en hun gezinnen. Bovendien geven die verster kingen de Papoea's het gevoel dat ze niet bij het eerste treffen door Neder land in de steek worden gelaten. De heer Blaisse herinnerde er vervol gens aan, dat het plan-Bunker nog steed9 niet door beide partijen officieel is aan vaard, Dat de regering aarzelt en bezwa ren heeft ten aanzien van bepaalde pun ten in het plan, kon mr. Blaisse zich hep' goed voorstellen. Nadere uitwerking en concretisering van een en ander is nodig Het plan-Bunker is trouwens meer eer program-van-actie en betekent niet het „laatste woord". Naar aanleiding van de brief van de minister-president aan Oe Thant vroeg spreker voorts of de rege ring inderdaad bereid is de besprekingen met Indonesië te hervatten op basis van het plan-Buniker. Zo ja, had ze dat dan beter niet direct kunnen zeggen? De K.V.P.-fractie staat met Oe Thant een hervatting van het overleg op basis van het plan voor. Hervatting betekent echter niet. dat de overdracht van N.- Guinea aan Indonesië a priori moet wor den aanvaard, al behoeft die overdracht niet te worden uitgesloten, mits waar borgen worden getroffen voor de vrijheid van keuze der Papoea's. Het is volgens de K.V.P.-fractie nu noodzakelijk, dat de geïnteresseerde partijen ten spoedigste laten weten, dat zij het plan-Bunker ais basis voor verdere besprekingen aanvaar den. Dat zou een mogelijkheid zün om uit de huidige impasse te geraken. Wat het negatieve antwoord van Oe Thant aan prof. De Quay betreft: de heer Blais se begreep, dat de secretaris-generaal niet zomaar namens de V.N. bindingen kan aangaan en toezeggingen doen. A.R. Mr. B. W Biesheuvel, die namens de d.r.-fractie sprak en als zodanig zijn fractieleider dr. Bruins Slot verving, verzekerde de regering, dat zij op de steun van de a.r. kan rekenen bij de be scherming van de veiligheid der Papoea's en Nederlandse gezinnen in N.-Guinea. Het agressieve optreden van Indonesië dreigt de totstandkoming van een vreed zame regeling ernstig te doorkruisen en te bemoeilijken. Desondanks zal Neder land met kracht naar hervatting van het overleg moeten streven. De a.r -woordvoerder herinnerde in dit .verband aan de formulering in prof. De Quay's brief aan Oe Thant. dat Neder land zich bereid verklaarde over alle aspecten van het plan-Bunker en tevens over alle met het vraags'.uk-N.-Guinea «amenhangende onderwerpen, die door een der partijen relevant worden geacht, I volledig met Indonesië te willen spre ken. Is. zo vroeg mr. Biesheuvel zich af, bet kabinet met deze formulering aan bet eind van haar latijn? De a.r.-fractie geeft hierop een ontkennend antwoord. De formulering is in de huidige situatie uiet meer bevredigend. Ze laat b.v. de mogelijkheid open, dat het oude plan- Luns nog eens ter tafel komt. wat zin loos zou zijn. Is de regering bereid met Mn nieuwe benadering van het plan- Bunker te komen? De diplomatieke deur. <Üe het plan opent, biedt betere moge lijkheden'dan een beroep op de Veilig heidsraad of de V.N.-assemblee, vond de beer Biesheuvel. In beide gevallen is trouwens de hou ding van Amerika essentieel. Spreker Waarschuwde in dit verband, dat men n'et te gauw een pro-Nederlandse hou ding van de Verenigde Staten moet ver- Wachten. De V.S. hebben het gevoel in Z-O.-Azië met het communisme in een *trjjd op leven en dood te z(jn gewikkeld. Het heeft Indonesië nog niet afgeschre ven. Dit bepaalt onze positie t.a.v. N.- Guinea. Mr. Blesheuvel (die evenals de andere sprekers in dit debat spoedige pu blicatie van het plan-Bunker verlangde) ml ten slotte: „Wjj moeten alles doen om bet conflict aan de confercntietafel uit praten, hoe onbegaanbaar deze ook door het optreden van Indonesië lijkt. P.v.d.A. De socialistische woordvoerder J. de Kadt meende da*, nu de regering niet in staat is gebleken een oplossing aan te geven, de Kamer zal moeten zeggen wat er t.a.v. N.-Guinea moet gaan .gebeuren. Deze taak rust in de eerste plaats op de regeringspartijen. Zij moeten uitspreken, dat de regering, het plan-Bunker onmid dellijk dient te aanvaarden. Als een der gelijke uitspraak achterwege blijft, kan niets een nationale ramp waartoe de huidige regeringspolitiek leidt meer verhoeden. De heer De Kadt hekelde de geheim zinnigheid en „nietszeggendheid", waar mee de regering het plan-Bunker om geeft. Indonesië heeft het plan aanvaard (zij het met bezwaren). De Nederlandse regering heeft zich alleen bereid ver klaard over alle aspecten van het plan enz. te willen praten. Dat' nu is onvol doende. Wij hadden het plan in beginsel moeten aanvaarden en daarna pas onze bezwaren moeten kenbaar maken. Maar de regering heeft eerst getracht de door haar verlangde garanties veilig te stel len. Zo komen we nooit tot overeenstem ming. Is dat soms de bedoeling van de regering? Wil zij tijd winnen? Dan moet ze zich echter wel realiseren, dat de tijd dringt. Er kan een situatie komen, waar in zelfs het plan-Bunker niet meer mo gelijk is. Het in de waagschaal stellen van Nederlandse levens is alleen verantwoord op basis van een verantwoorde politiek en die ontbreekt. De Nederlandse mili tairen vechten voor een uitzichtloze oo- litiek Het optreden van Indonesië keurde de heer De Kadt in alle opzichten af. Maar intussen dreigt het gevaar van een volle dige oorlog. De meerderheid van ons volk en van de Kamer is tegen zo'n vol ledige oorlog, maar ze is tegelijk als die de kleine N.-Guinea-oorlog, J. DE KADT waarin in niets te winnen valt doch die iniegendeel het grote conflict naderbij brengt naarmate hij langer duurt. Daar om geeft de P.v.d.A. dit advies aan de regering: snel naar de conferentietafel vóór het te laat is. snelle aanvaarding van het plan-Bunker, maar dan reële aanvaarding. Nederland moet ui; da' deel van de wereld waar N.-Gui nea ligt. Daar heeft de Amerikaanse po li •iek de leiding. Onze N.-Guinea-poli- tiek belemmert de Amerikaanse pogin gen om Indonesië uit de machtssfeer Moskou te houden Grote ergernis tot uiting komend in allerlei interrupties verwekte de heer De Kadt met enkele zeer denigre rende uitlatingen aan het adres van de geen Papoea-volk bestaat. De grote meerderheid van de N.-Guineese be volking weet van het hele vraagstuk niets af. Er is alleen 'n groep van fel- anti-Indonesische troetelkinderen van het kabinet-De Quay*'. Nederland be hoort deze groep te zeggen, dat 't plan- Bunker móet worden aanvaard en dat V M' dan de republiek W. N.-Guinea zouden gaan uitroepen, ontoelaatbare subversieve actie is. Als de regering dit duidelijk laai uitkomen, dan schrompelt die groep ineen tot zoiets als de Ambon-groep van de heer Van Rijckevorsel. C.H. De woordvoerder; van de C.H.U.-fractie, de heer F. H. van de Wetering, be- itigde het vertrouwen van zijn fractie het N.-Guinea-beleid van het kabinet. De realiteit gebiedt dat van onze kant alles in het werk wordt gesteld om een gesprek met Indonesië te bevorderen. Gezien echter het kille antwoord van Oe Thant aan prof. De Quay en gezien de toenemende agressie van Indonesië, vraagt de c.h.-fractie zich echter af of nu geen beroep op de Veiligheidsraad moet worden gedaan, ondanks de risico's daaraan verbonden (Russisch veto e.d.). In de mogelijkheid van andere diploma tieke stappen geloofde de heer Van de Wetering niet meer. Het antwoord van Oe Thant had in dit opzicht voor hem de deur dicht gedaan. De gevarenzone is i bereikt. Spreker informeerde naar Amerikaan- kritiek op onze ingewikkelde formu lering ta.v. het plan-Bunker Hoe denkt regering een eenvoudiger formule te vinden, waardoor ook de Amerikanen zich achter ons standpunt kunnen plaat- Want zonder de steun van de V.S. zijn wij een verlaten partij in een bij voorbaat verloren proces. De voorlich- het Nederlandse volk en parle ment vond spreker bepaald onvoldoende. Publicatie van het plan-Bunker achtte hij alleen niet voldoende. De regering moet ook haar bezwaren tegen dit voor stel uiteenzetten, evenueel in comité-ge neraal. Aan de denigrerende uitlatingen van de heer De Kadt aan het adres van de Papoea-leiders had de c.h.-woordvoer- der zich zeer geërgerd. Ze hadden hem doen denken aan de „oud-koloniale so ciëteitspraat in Soerabaja, met dit ver schil dat daar nog geïnterrumpeerd kon worden, terwijl de heer De Kadt zich voor interrupties Oost-Indisch doof toon de". V eiligheidsraad De regering moet met de meeste spoed een beroep doen op de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties Aldus luidde onomwonden het stand punt van mevrouw mr. J. M. Stof- Haaften, die namens de liberalen het woord voerden. Sinds het vorige debnt over Nieuw- Guinea, in april, hebben zich twee nieuwe omstandigheden voorgedaan, al dus mevrouw Stoffels. Een ervan is bet plan-Bur»ker. het andere dat Nederland in een feitelijke oorlogstoestand is raakt, zij het op kleine schaal. Mevi Stoffels vroeg in dit verband van d< gering, mee te delen, hoeveel infiltran ten, vrij of gevangen, in Nieuw-Guinea aanwezig zijn. „Met verontwaardiging hebben wij kennis genomen van het antwoord van Oe Thant op de brief van de minister president", vervolgde mevrouw Stoffels De verontwaardiging gold vooral de pas sage. waarin Oe Thant beide partijen vraagt, af te zien van agressieve hande lingen. „Indonesië pleegt toch de agres sieve daden. Mogen wij dan geen troe pen zenden?" „De huidige risico's, waarbij hot leven van militairen op hel spel slaat, mogen wjj alleen aanvaarden, als wü niet alleen staan", aldus de liberale spreekster. Zij nodigde de regering uit, met de grootst mogelijke spoed door middel van reëel overleg, waarbij ook alle aspecten het plan-Bunker worden bekeken, u derzocken in welke mate Nederland steun ondervindt. Het was gisteravond tijdens het Nieuw-Guineadebat in de Tweede Kamer soms erg rumoerig. Op een moment wist de socialistische fractieleider, mr. J. A. W. Burger, niet beter te doen dan van zijn handen een scheepsroeper te ma ken om minister Luns te inter rumperen „Als de Veiligheidsraad noch eventueel de Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties, noch die grote mogend heden. die wij graag als onze bondgeno ten zien, bereid zün, ons hun medewer king te verlenen, moet Nederland hier uit zijn conclusies trekken. Het Neder landse volk heeft recht op een duidelijke standpuntbepaling van zowel de V.N. al? de Verenigde Staten. Als de houding van Indonesië niet verandert, moet Neder land door een beroep op de Veiligheids raad de V.N. en Amerika tot openlijke stellingname dwingen. Dan zal blüken. waar de verantwoordelijkheid rust voor de toekomst van de Papoea's. Enthousiast applaus ontlokte de rede in mevrouw Stoffels aan enkele bezoe kers op de publieke tribune. Applaudis seren mag niet in ons parlement. voorzitter Bommer. die op dat moment de hamer hanteerde, wees daarop. Hij zou het jammer vinden, de schuldigen t moeten laten verwijderen, zei hij Nipt verbaasd Het behoeft geen verwondering te wek- j l ken. dat het antwoord van Oe Thant te- leurstellend is. luidde de mening van de laats'e spreker voor de etenspauze. de staatkundig gereformeerde fractieleider lr. C. N. van Dis. Want. aldus de heer Van Dis, de V.N. is niet gebaseerd op Gods Woord, maar op humanistische be ginselen. Als bewijzen voerde hij aan het toelaten van India's optreden in Goa en het onderdrukken van het onafhankelijk heidsstreven van Katanga. „Het is een organisatie, die het recht verkracht en de volkeren in het ongeluk stort" Hel antwoord van Oe Thant had ir Van Dis zeer verontwaardigd Neder land wordt, zo zei hij. in strijd met do feiten als agressor voorgesteld." Het plan- Bunker. zo vervolgde hij. komt. voor zo ver het ons hekend is. neer op het uit leveren van de bevolking van Nieuw- Guinea aan Indonesië. De Papoea's wacht |dan hetzelfde lot als de Ambonezen. Zeer verstoord toonde ir. Van Dis zich over de wapenleveranties van NAVO- landen als de Verenigde Staten. West- Du it sla nd en Denemarken aan Indonesië. Onze militairen worden met deze wape nen bedreigd De heer Van Dis vroeg de regering bij de betrokken regeringen I krachtig tegen deze wapenleveranties te i protesteren. Wet premiëring kerkenbouw aanvaard (Van parlementsredactie De Tweede Kamer heeft gisteren met 89 stemmen vóór en 47 tegen het wetsontwerp inzake de premiëring var de kerkenbouw aanvaard. Tegen stem den de A.R., de meeste c.h.. de S.G.P. de meeste liberalen, enkele socialisten en de P.S.P.'er Lankhorst. Van de c.h.- fractie stemden de heren Diepenhorst, De Ruiter. Van Gelder en freule Wtte- waall van Stoetwegen Ingetrokken werden de motie-Van Dijk (lib.) betreffende de verruiming van fiscale faciliteiten voor de kerken bouw en de amendementen-Diepenhorst (c.h.) inzake het premiëren van de u breiding van bestaande kerkgebouw Met 73 stemmen voor en 61 tegen werd het amendement-Lucas (kath. aangenomen om het premiepercentage van 25 'tot 30 pet te verhogen. Vóór waren de K.V.P.. de C.H.U..'enkele cialisten, de meeste a.r. en de liberaal Zegering Hadders. Ook werd aangeno men het amendement-Scheps (soc.) on ook de premie voor niet-kerkelijke ge nootschappen maar ineens op 30 pet vast te stellen. De stemverhouding 110 vóór en 26 tegen. De drie protes tantse fracties waren en bloc tegen. Zij vroegen ook aantekening „dat zij ge acht wensten te worden tegen het be trokken artikel te hebben gestemd." Het amendement-Diepenhorst (c.h.) inzake de bekrachtiging achteraf van de alge mene maatregel van bestuur niet-kerkelijke genootschappen vervieL Even voor de stemming over het wets ontwerp verklaarde de a.r. woordvoer der prof. Versteeg, dat zijn fractie te gen de regeling zou stemmen wegens de gelijkstelling van kerken kerkelijke genootschappen, die door aanvaarding van amendementen van de heer Scheps (soc.) is geïntroduceerd. Dit ondanks het feit, dat enkele a.r. niet zonder meer tegen subsidiëring van be paalde activiteiten van genoemde ge nootschappen zijn. Ook mr. Beernink (c.h.) kwam verklaren dat eep aantal c.h. om dezelfde reden tegen het werp zou stemmen. De pacifist Lank-| lijkheid horst verklaarde om andere redenen te gebied i Te verwachten advies van de SER: zullen tegenstemmen. Nederland, de heer A. Borst Pzn, heeft gisteren het Verbond van Prot. rede op de jaarvergadering van het verbond in het Kurhaus te Scheve- ningen zeer positief uitgesproken voor een grotere verantwoordelijkheid in de toekomst van het bedrijfsleven bij de loonvorming. Neemt het bedrijfsleven zijn eigen verantwoordelijkheid, dan kan de toetsing en goedkeuring van loon voorstellen verleden tijd worden en komen we eindelijk ook wat de loon politiek betreft weer in een voor on ze democratische samenleving nor male verdeling van de verantwoor delijkheden. Naar de mening van de heer Borst kan de overheid zich dan beperken tot het uitzetten van de grote lijnen en tot het houden van een wakend, zo nodig van een ge biedend oog. Dat elke tussen werkgevers en werknemers overeengekomen ver nieuwing van een c-a.o. door het Col lege van Rijksbemiddelaars eerst nog uitgebreid getoetst en goedgekeurd zou moeten worden is dan van de baan. Wel stelde de heer Borst als voor waarde, dat de verhogingen van lonen en verbeteringen in andere arbeids voorwaarden afgestemd zullen worden op de mogelijkheden, die de ontwikke ling van de nationale produktivitelt biedt. Deze nationale produktiviteit zou moeten blijken uit periodiek door de Sociaal-Economische Raad uit te bren gen rapporten Over de verbeteringen zal dan steeds intern beraad moeten plaats hebben tussen de centrale organisaties en de daarbij aangesl-ten vakorganisaties. De ze interne coördinatie van het beleid noemde de heer Borst een belangrijk instrument om het stuk verantwoorde- n het bedrijfsleven óp het de loonpolitiek tot zijn recht I te doen komen. Hü hoopte dat zowel HK Militair omgekomen bij botsing Gisteren omstreeks elf uur is op de Eperweg in 't Harde op de Veluwe een militair Volkswagenbusje tegen een vrachtauto gebotst. Een van de inzitten den, de 23-jarige A J. LaLpré uit lem, is in het Sophiaziekenhuis te Zwolle aan de opgelopen verwondingen over leden. De chauffeur van het busje de 21-jarige J H. B. Allaard uit Den Haag werd ernstig gewond. Een derde inzit tende. sergeant A. A. de Wit. werd licht gracht 5, Delft. Kruyf, caféhouder. (Van onze parlementsredactie) g. Het tijdelijk uitvoerend gezag PLAN, dat de Amerikaanse onder de waarnemend secretaris- L „derde man" in het overleg tus- generaal van de VN bestuurt West- sen Nederland en Indonesië, ambas- Nieuw-Guinea gedurende het eerste sadeur Ellsworth Bunker. 2 april Jaar met behulp van niet-Indonesi- aan de betrokken regeringen heeft en niet-Nederlands personeel, gezonden, is niet langer geheim. Met ingang van het tweede jaar vor- Büna alle sprekers In het Tweede- vangt de waarnemend secretaris- Kamerdebat over Nieuw-Guinea generaal de VN-functlonarissen door wezen gisteren op de onbevredigen- Indonesische functionarissen, waar de situatie, dat zij een oordeel moes- biJ wordt aangenomen dat tegen het ten uitspreken aan de hand van een einde van het tweede jaar de volle- plan. waarover zij veel hadden ho- di2e bestuursmacht is overgegaan ren praten, maar waarvan zü de aan Indonesië. VN-personeel voor tekst niet kenden. technische hulp zal aanblijven in een adviserende hoedanigheid en Aan het end van de eerste ron- om bijstand te verlenen ter voor. de van de zijde van de Kamer ver- bereidlne van het uitvoeren van d. klaarde prol. De Quay dat de se- bepalen van paraeraaf cretaris-generaal van de Verenigde Naties Oe Thant onlangs heeft laten A- Indonesië gaat ermee akkoord weten, tegen publikatie van het om met de bijstand en onder plan-Bunker geen bezwaar te heb- deelneming van de wnd secretart*- ben. Prof De Quay had de inhoud generaal van de VN en van VN- van het plan aanvankelijk in zijn personeel regelingen te treffen om antwoord aan de Kamerleden wil- de bevolking van het gebied de ge len meedelen, maar nu vanuit de Ka- tegenheid te geven om vrije keuze mer zozeer was aangedrongen op pu- uit te oefenen niet later dan 1a- blikatie. was hij bereid, de tekst te ren nadat Indonesië volledige he- laten ronddelen. stuursverantwoordeHjkheid voor Veel Kamerleden verdrongen zich West-Nieuw-Gulnea op zich heeft rond de stapel documenten, die door genomen. Üe Nederlandse regering staatssecretaris Bot was aangedra- gaat akkoord met bestuursover- gen. Eindelijk ontvingen zij de tekst dracht in overeenstemming met dit van dit befaamde plan. waarover voorstel op voorwaarde dat de N>- reeds bijna twee maanden druk derlandse regering, als gevolg van wordt gespeculeerd. In de niet-offi- formele onderhandelingen. toerel- ciële vertaling, die erbij werd ge- kende garanties ontvangt voor de geven, luidt het plan-Bunker aldus: veiligstelling van de belangen van 7OORSTELLEN inzake onderhan- 'Ie ,ncI' hel recht op ie,f* beschikking. de Nederland. egeringen r. Indonesië en Nederland komen overeen de kosten van het voorgaande gezamenlijk te dragen. Wanneer deze overeenkomst is getekend, zullen de regeringen van Indonesië on Nederland normale diolomatieke betrekkingen hen-a t- TTET PLAN van dc heer Bunker *- miste in zijn oorspronkelijke versie de laatste zin van punt vier. waarin wordt gesproken over dc garandering van het zelfbeschik- lijke overeenkomsten of een enkele overeenkomst welke worden aange boden aan de waarnemend secreta ris-generaal der Verenigde Naties, o. De Nederlandse regering komt overeen, het gezag over West- Nieuw-Guinea over te dragen aan een tijdelijk uitvoerend gezag onder de waarnemend secretaris-generaal van de Verenigde Naties op een na der te bepalen datum. De waarne- kingsrecht van dc Papoea's. Bunkc mend secretaris-generaal van de V.N. heeft deze zinsnede op 23 april in benoemt een wederzijds aanvaardba- zijn voorstellen aangebracht, nadat re. niet Indonesische bestuurder, die de Nederlandse regering die weinig op zich zou nemen, het gebied te waardering had voor dc oorspron- besturen voor een periode van niet kelijke versie van het plan. hierom minder dan een. doch niet »neer dan had verzocht. Dit verzoek werd twee Jaar. Deze bestuurder zou zorg overgebracht door de Nederlandse- dragen voor de beëindiging van hot ambassadeur in de Verenigde Staten Nederlands bestuur onder omstandig- dr. J. P. van Roijcn. De opdracht heden, die de inwoners van het ge- hiertoe had dr. Van Roijcn van de bied de gelegenheid verschaffen om regering ontvangen tijdens zijn ver een vrije keuze uit te oefenen ln blijf in Nederland in de tweede overeenstemming met het gestelde helft van april. Minister Luns deelde onder punt 4. Deze bestuurder zou dit gisteravond in dc Tweede Kamer hoge Nederlandse functionarissen vervangen door niet-Indonesiscne en n iet-Nederlandse functionaris sen, in dienstgenomen op arbeids contract voor korte termijn (eer. jaar). Zoals men kan lezen, wordt het tijdstip van de volksstemming in Nieuw-Guinea door Bunker in het midden gelaten. Hierover zou moe ten worden onderhandeld. het bedrijfsleven als de overheid aan de interne coördinatie een wezenlijke kans van slagen zullen bieden. Dc heer Borst liet doorschemeren dat het ad vies dat de Sociaal-Economische Raad waarschijnlijk de volgende maand aan de regering zal uitbrengen over do grondslagen voor de toekomstige loon politiek. in deze richting zal gaan. De heer Borst verklaarde niet te spreken in een overdreven optimisme, maar op grond van een langdurige er varing. Hij geloofde dat er niets anders op zit dan de ontwikkeling ln boven bedoelde richting te doen geschieden. In het verleden is telkens weer geble ken. dat als het economisch ging span nen. alle overheidsregels, voorschrif ten en bevoegdheden te kort schoten om de ontwikkeling in goede banen te lel den Langzamerhand zal men ook op loonpolitiek gebied wel Inzien, dat de wijste weg de beste is. Het georgani seerde bedrijfsleven heeft zich in ons land bekwaam getoond tot meespreken. Noblesse oblige (adeldom verplicht). Ook het bedrijfsleven zal hieruit de consequenties moeten trekken. Wanneer wij de situatie van dc laat ste tijd op loonpolitiek gebied bezien, dan bekruipt mij wel eens het gevoel, dat dit te weinig wordt overwogen. De heer Borst dacht aan de opkomst van de zogenaamde categorale orga nisaties en aan het verschijnsel van de zwarte lonen. Zijn dit misschien symptomen van het feit. dat de ver antwoordelijkheden op loonpolitiek gebied toch niet voldoende duidelijk en niet geheel juist verdeeld zijn, zo vroeg hij zich af. A. Borst Pzn. is commandeur O.N. Minister De Pous heeft gistermiddag aan liet eind van zijn rede voor de Prot. chr. werkgevers in Scheveningen meegedeeld, dat de scheidende voor zitter de heer A. Borst Pzn. benoemd is tot commandeur in dc orde van Oranje Nassau. Vanmorgen is voor de heer Borst ook een persoonlijk telegram van orins Bernhard binnengekomen. Zware straffen geëist tegen monniken De openbare aanklager in Messina (Sicilië) heeft gisteren tegen drie baar dige Capucijnermonniken van wie er een 83 jaar is, gevangenisstraffen van zes tien en vijftien jaar geëist omdat zij lid waren geweest van een Siciliaanse benda die zich bezig hield met het plegen vaa moorden afpersing. De aanklagr, Salvatore di Giacomo, met zijn requisititoir het sensationele proces, dat 12 maart begon, besloot, eiste ook gevangenisstraffen tegen dria boeren. /uajflffliW in-mininint imtnuasaP ytfftftmtiffiQ ttWiHUttltHB ■aa

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 9