Zeven excellenties bij het afscheid van A. Borst Pzn. Dag van grote dank en veel emoties Motie-De Kaclt verworpen Storm in de Kamer vannacht geluwd THUIS ZELF DOEN DE MOOISTE KLEURSPOELING MET POLY-COLOR KLEURSHAMP00 Afgewende ondergang teicD%ï& 7 VRIJDAG 25 MEI 1962 (Van onze soc.-econ. redactie) ZO ongeveer alle ministers en staatssecretarissen, die niet aanwezig wa ren bij de debatten in de Tweede Kamer over de kwestie Nieuw- Guinea, bevonden zich gisteren in het Kurhaus te Scheveningen bij de jaarvergadering van het Verbond van Prot. Chr. Werkgevers in Neder land. De grote belangstelling van rege ringszijde tekende wel de belangrijk heid van de vergadering. Duidelijk kwam tot uitdrukking de grote waar dering die allerwegen bestaat voor het werk, dat voorzitter Borst, die gisteren de voorzittershamer over droeg asn de heer H.H. Wemmers, de afgelopen 40 jaar op het terrein van het sociaal-economisohe leven heeft verricht. Hoogtepunt van de verga dering vormde wel het slot van de rede van minister De Pous, toen deze mededeelde dat het HM. de Konin gin behaaigd had de heer A. Borst Pzn te bevorderen tot commandeur in de orde van Oranje Nassau. Z.K.H. Prins Bernhard vereerde de heer Borst met een persoonlijk telegram, waarin de Prins de scheidende voor zitter dankzegde voor wat hij voor het verbond en het Nederlandse volk de afgelopen 25 jaar is geweest. Onder de honderden vertegenwoor digers van alle schakeringen van het Nederlandse bedrijfsleven merkten wij de volgende excellenties op: de minis ters Zijlstra, De Pous, Van Aartsen en Aardappelpri j zen: consumenten naar minister Het Consumenten Contact Orgaan en de Nederlandse Huishoudraad hebben zich terzake van de aardappelprijzen opnieuw tot de ministers van economi sche zaken en van landbouw en visse rij gewend. De consumentenorganisaties zijn ver ontrust door het feit, dat tot nu toe geen daling van het prijsniveau van con sumptieaardappelen kon worden gecon stateerd. Er zijn integendeel berichten ontvangen, dat de consumentenprijzen, ondanks de prijsstop, een stijgende ten dens vertonen. De vrees bestaat, dat de ze tendens zal aanhouden en mogelijk nog versterkt zal worden, zolang min der gunstige weersomstandigheden de oogst van de nieuwe aardappelen tragen. Met kracht hebben de consumenten organisaties daarom bepleit, dat de overheid maatregelen neemt, die ertoe leiden, dat de aardappelen de consu ment inderdaad tegen een redelijke prijs bereiken. Leven duurder Het landelijk prijsindexcijfer van le vensonderhoud voor gezinnen van hand en hoofdarbeiders van het Centraal bu reau voor de statistiek is midden april gestegen tot 128 (midden maart 127) te gen 100 in 1951, met inbegrip van A.O.W. en A.W.W. tot 133 (131). De index voor voeding steeg tot 134 (131). vooral de index voor aardappelen werd hoger, en de prijs van eieren steeg, terwijl die van fruit daalde. De index cijfers voor bloemen en periodieken ste gen. Mutaties landmacht De brigade-generaal van de aan- ei afvoertroepen, M. P. Feith, zal per 1 november de functie van algemeen inspec teur. tevens commandant van het korps mobiele kolonnes toebedeeld krijgen. Hij zal dan eervol uit zijn functie van in specteur van het vervoerswezen ontheven worden. Hij zal opgevolgd worden door dfc brigade-generaal der infanterie W. M. Berkhout, die nu plaatsvervangend com mandant van de ondersteuningsstrijd krachten ls. J. N. G. van Marle. thans brigade-gene raal van de generale staf, zal generaal Berkhout opvolgen. Winkelcentra Men moet volgens he>t verslag de term winkelcentra niet vereenzelvigen met •hoppingcentra. De laatste liggen Amerika buiten de grote steden in open veld met grote parkeerterreinen, nabij grote verkeerswegen. De steden zijn daar groter en er is veel meer ruim te. In Nederland pleegt men elke centratie aan tc duiden als winkelcen trum (soms als shoppingcentra). Deze concentraties naast het eigenlijke stads centrum kan men onderscheiden in buurt en wijk-winkelcervtra en in twee derangs stadswinkelccntra o.a. Den Haag- Leyweg Het verslag waarschuwt dat de binnensteden bereikbaar moeten worden gemaakt en voldoende parkeerruimte krijgen wil men een gezond evenwicht handhaven tussen deze eersterangs- tweederangsccivtra. Visser, en de staatssecretarissen Rool- vinik, Sohmelzer en Gijzels. Op de receptie in het Kurhaus die deze belangrijke dag afsloot, hebben vele honderden van de gelegenheid ge bruik gemaakt van de heer Borst af scheid te nemen en kennis te maken met de nieuw gekozen voorzitter heer H.H. Wemmers Vele geschenken werden de Heer Borst aangeboden, waarvan vanzelf sprekend het geschenk dat hem namen: verbond werd aangeboden het meest de aandacht trok. De vice-voor- zitter, de heer T. Slavenburg, deelde namelijk mede dat het bestuur beslo ten had de heer Borst te benoemen tot ere-voorzitter en voorts te stichten het Adriaan Borsbfonds, waarin reeds meer dan f. 60.000 gestort bleek. Voor beide zaken toonde de heer Borst zich uitermate dankbaar, band met het verbond, die hij veertig jaar onderhouden heeft, blijft onbeperkt bestendigd, want fonds van het verbond draagt nu i van de heer Borst. Het was dui delijk dat het verbond, waaraan heer Borst zioh met al de vezelen van zijn bestaan verbonden voelt, met geschenk in de roos geschoten had. Ve le woorden van dank werden tot de heer Borst gericht. Ir. W.H. Kruyff deed dit namens de raad van werkge versverbonden en de heer C.J. van Mas- trigt namens het Convent van Chr. So- oiale Organisaties Treffende woorden van dank s ook minister De Pous. In een persoon lijk woord tot de heer Borst herinnerde hij aan de tijd, dat hij nog als secreta ris werkzaam was bij het verbond. Hij' van de heer Borst geleerd van Met het zojuist ontvangen com mandeurskruis aan de hals. had de heer A. Borst Pzn nog even apartje temidden van een excellent gezelschap. V.l.n.r. prof. dr. J. Zijlstra, minister van financiënde heer H. H. Wem mers de nieuwe voorzitter van de Christelijke werkgevers, me vrouw Borst, de heer Borst. drs. J. W. de Pous, minister van eco nomische zaken en de heer B. Roolvink, staatssecretaris van sociale zaken en volks gezondheid. ke betekenis een stuk sociale bewogen heid kan zijn. Hij verklaarde dat dit hem thans bij zijn werk als minister van grote waarde is. Naar de mening van de heer DePous heef t de heer Borst in de afgelopen veertig jaar een stem pel gediufct op het sociaal-economisch overleg in Nederland. Dit geldt zowel voor het overleg tussen werkgevers werknemers als tussen bedrijfsleven regering. In een kont woord merkte de heer Wemmers, de nieuwe voorzitter van het verbond op, dat hij zijn nif functie met gevoelens van schroom aanvaardde, omdat hij een man moet opvolgen, die zich totaal aan het ver bond heeft gegeven en die door zijn eigen stijl onmogelijk is na te volgen. Tenslotte deelde de heer Borst In een slotwoord nog mede, dat h(j het op te richten fonds wil bestemmen voor de uitbreiding van het prot. chr. werk on der de jonge werkgevers. H(j dacht daarbjj aan de voorbereiding van jon ge ondernemers op hun maatschappe lijke taak. De dank die men had gebracht, be schouwd de heer Borst te zijn betoond jegens het werk van het gehele ver bond inbegrepen het werk van de woegere en huidige secretarissen, waarbij hij de minister van economi sche zaken niet wilde uitsluiten. Minister De Pous: Investeringspeil niet te hoog Het aantal besparingen neemt op het ogenblik in Nederland vrij sterk besparingen dienen in belangrijke mate om de investeringen van het be- drüfsleven mogelijk te maken. Grotere besparingen kunnen dus een hoger in- esteringspeil tot gevolg hebben. Meer investeringen betekent, een gro tere groei van onze produktie-capaciteit machines etc.) en dus van onze pro- duktie. Bestaat nu niet het gevaar, dat door deze toeneming van de besparingen de groei van de produktie-capaciteit op den duur onvoldoende afzet gevonden zal kunnen worden voor onze produktie. zodat er onderbesteding ontstaat met erkloosheid en alle ellende van de der tiger jaren? Zal er niet minder gespaard moeten worden en meer uitgegeven om produktie een voldoende afzetmo gelijkheid te bieden? Dit vrij ingewikkelde economische probleem wierp gisteren de minister van economische zaken. drs. J. W. de Pous. n zijn rede op de Jaarvergadering het Verbond van Prot. Chr. Werk gevers in Nederland. De heer De Pous vond echter, dat de besparingen op het ogenblik niet te grool en dat we op het ogenblik niet het gevaar lopen van een onderbesteding en werkloosheid. Hij voerde hiervoor een groot aantal argumenten aan. Overstappend naar het loon- en prijs beleid noemde minister De Pous dit een onontbeerlijke schakel in de keten tei bestrijding van het inflatiegevaar. Hij dte deze politiek verwerpt en voor de wer king van het marktmechanisme kiest, opteert voor inflatie of voor een per manent stuk werkloosheid Nederland is met zijn krachtig loon- en prijsbeleid een voortrekker geweest Op het ogenblik bestaat er een sterke druk om van de gestelde normen af te wijken op het gebied van lonen en prij zen. .Maar laat ons hiervoor niet be zwijken. Juist nu niet. nu elders de ge dachte baan breekt, dat ons voorbeeld navolging verdient en men ons in het buitenland benijdt om onze sociaal-eco nomische structuur." ACTEUR KREEG DEGEN IN ZIJN OOG (Van onze correspondente) Een van de kandidaten op het eind examen van de Arnhemse Toneelschool, de aanstaande acteur Huib Rooymans (22), is tijdens een gevechtsscène in Shakespeares Romeo en Julia ernstig een oog gewond door een degen waai de kling afbrak. Zijn tegenstander han teerde de degen. De adspirantacteur bloedde hevig, maar hij speelde door, tot de scène af was. Toen kwam aan het licht dat rijn wonding van dien aard was dat hij in een ziekenhuis moest worden opgeno men. Men kon gisteren nog niet mede delen of Rooymans binnenkort weer zou kunnen spelen. De toneelexamens, die nog niet alle kandidaten op het toneel hadden gebracht, zijn in ieder geval voor onbepaalde tijd uitgesteld Nederlander in België krijgt vier jaar wegens doodslag Een 61-jarige in Brussel wonende Ne derlander is gisteren veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf en een boete van 5.000 frank (f 360). Op Oudejaarsavond had hij een medehuurder in het pension, waar hij woonde, na een twistgesprek twee messteken toegebracht, die dode lijke verwondingen hadden veroorzaakt. Beide mannen, de Nederlander L. S en de 50-jarige Belg M. C., hadden voor dat hun ruzie tot de noodlottige vecht partij leidde, een aanzienlijke hoeveel heid wijn gedronken. De rechter nam bij het bepalen van het vonnis talrijke ver zachtende omstandigheden In aanmer king. Prinses Irene zal tolken-examen Spaans doen Naar aanleiding van het feit dat H.K.H. prinses Irene haar studie ln Utrecht heeft beëindigd, deelt het par ticulier secretariaat van de Prinses het volgende mede: Bij haar studie in Utrecht heeft de Prinses zich in de eerste plaats be paald bij de Spaanse taal en letterkun de. Daarnaast legde zij tentamina af in de rechtswetenschappen en de ethno- logie. Tevens volgde ze colleges in ge schiedenis en sociale geogTafie. Het indertijd door de Prinses behaal de examen m.m.s. geeft geen toegang tot het afleggen van universitaire exa mens. Nu het in de eerste plaats de be doeling van de prinses is zich het ge bruik van het hedendaags Spaans eigen te maken, heeft zü in verband daar mee besloten het komende jaar te be stemmen voor de voorbereiding tot het afleggen van het tolken-examen in het Spaans. Hare Koninklijke Hoogheid zal na haar vertrek uit Utrecht weer haar in trek in paleis Soestdijk nemen. (Vervolg van pagina 1 De minister van buitenlandse «a zette voorts uiteen, dat de formule-Luns- Rusk ten eerste een poging behelst binnen het raam van het plan-Bunker tot een oplossing te komen, en ten tweed» een reserve bevat in verband met d» mogelijkheid dat de Nederlandse we inzake garanties voor het zelfbeschik kingsrecht niet worden bevredigd. Met de heer Biesheuvel (a.r.) begreep ook mr. Luns, dat voor de Verenigde Staten het probleem-N. Guinea anders ligt dan voor ons. Maar dat wil niet zeggen, dat wij niet voor onze verantwoordelijkheden mogen opkomen. De bewindsman stem' de volkomen in met de afkeuring, die d» heer Van Dis (s.g.) had uitgesproken de wapenleveranties door onze bondge noten, waaronder NAVO-partners. De re. gering heeft de overgrote meerderheid van deze landen ertoe weten te bewegen deze leveranties stop te zetten. Een kei land. behorend tot de NAVO, gaat er mee door. De regering begrijpt de tieven. ..Maar begrip is iets anders." aldus „Overbodig" Na het antwoord van prof. De Quay »n mr. Luns werd de Kamervergadering ruim een uur geschorst voor fractieb»- raad. Bij de replieken was het vooral de a.r. woordvoerder mr. Biesheuvel, die bezwaren uitte tegen de formule-Luns- Rusk (hij had dat in eerste termijn ook il gedaan: zie elders ln dit blad). De AR- (raotie, zo zei hij, is verheugd ove amendering, die op Nederlands initiatief in het plan-Bunker Ls verwezenlijkt op het punt van de garanties voor de zelf beschikking. Maar waarom acht de regering na deze amendering nu nog de formule- Luns-Rusk nodig? Het geamendeerde plan-Bunker is als basis voor verderi besprekingen toch voldoende? Mr Biesheuvel's conclusie was, dat de for mule, die beperkingen bevat en ver warring zal wekken, volkomen over bodig is. Hij vreesde, dat als de reye ring niet duidelijk verklaart, dat n< amendering „de zaak op 23 april rond was", het toch weer mogelijk zal wor den te ontkomen aan wat in het plan- _L_ gewoon Zelf uw haar wassen uw eigen kleur ver fraaien en verdiepen of een nieuwe modi euze tint toevoegen uw haar wordt veel mooier, glanzender en soepeler. .V' - 'v'-v. Doe het thuis - doe het zèlfl 29 Hij verheft zijn stem als stond hij voor een me nigte. Ze gaat luid over de landen. Ze slaat Teeuw a haar ban. „Je gaat te ver, Swaen", zegt deze. „Jij vergeet, .vie je voor hebt." Dat is woordelijk hetzelfde ver wijt, door dominee De Prado enkele dagen geleden hém gemaakt. Hij denkt daaraan, als de klank van wat hij zegt tot hem doordringt. Hij duwt de herinnering weg. „Dat vergeet ik niet. Zo min als ik vergeet, hoe jouw vader zaliger over Muys dacht." Baltus komt vlak voor haar staan. Hij wil we- n „Wat dacht Gijs Korevaar van mij?" „Dat het eer luiheid is dan roeping, waardoor jij je werk in de steek hebt gelaten en de streek door trekt met je prediking." Ze ziet het gelaat van de man vóór haar rood worden, vlammend rood. In zijn ogen flikkert het. Maar voor Muys en zijn toorn is ze niet bang zeker niet op dit ogenblik. Nu ze het gevoel heeft, te moeten vechten voor het geluk van Teeuw en van zichzelf. „En Teeuw z'n vader had gelijk. Jij zegt, dat je gezonden bent dat ben je niet! Je matigt jezelf dingen aan, die je niet toekomen." Ze grijpt Teeuw bij de arm: „Kom mee." Hij komt niet mee aarzelend wat te doen, blijft hij staan. Muys ziet dat. „Ga mee", zegt hij ook. ..Maar weet. dat je daar mee het oordeel niet ontlopen zult. Wie niet luis- naar mijn woord, wie zich niet bekeert, zal ondergaan." „Kom", dringt Swaentje. „Weg van deze ver schrikkelijke man." „Door de vrouw is de man verleid", en waar schuwend wijst de hand van Muys naar het meisje. Maar nu is het Swaentje genoeg. „Ga mee", zegt ze. „En laat die vent voor wat hij is" „Weet wat je kiest!!" Er ligt dreiging in de toon van Muys. Voor die dreiging zwicht Teeuw. Hij maakt zijn arm vrij uit de greep van Swaentje en als het meisje de kant oploopt van haar ouder hoeve. blijft hij staan. Ze ziet één keer om. Een vragend omzien. Als hü geen beweging maakt om haar achterop te komen, keert ze zich af en loopt vastbesloten verder. Boos, omdat haar verloofde éér die dweper kiest dan haar door H. TE MERWE Toch wacht Swaentje die hele zondagmiddag en zondagavond. Moeder heeft, toen ze alleen en vroe ger dan andere zondagen thuis kwam na de kerk dienst, gevraagd, waar Teeuw was. Ze heeft een ontwijkend antwoord gekregen. En meer begrepen dan de dochter vermoedde. Ze voelt zich bedrukt. Moet bij alle narigheid cn vrees van deze dagen nu óók nog dit komen? On genoegen tussen Swaentje en Teeuw? De schande misschien van een afgebroken verkering? En do ellende daarvan voor het meisje? Want moeder Claessen weet heel goed, hoe veel haar dochter van de jonge Korevaar houdt. Teeuw heeft niet de moed gevonden, bij Baltus Muys te blijven en met hem mee te trekken. Muys heeft hem dat niet gevraagd trouwens hij heeft begrepen, dat dit niet het juiste ogenblik is, zoiets van de jonge mai) te vergen. Wel heeft hij gezegd: „Jij zult ééns moeten kiezen, Teeuw Korevaar. Je ninkt nog steeds op twee gedachten; maar weet. dat niemand twee heren kan dienen. Je kunt niet met je hart aan de wereld en wereldse zaken han gen en toch het oordeel ontkomen." De dreiging van de profeet heeft Teeuw ccn hui vering over de rug doen gaan maar hij heefi niet de beslissing durven nemen, die Muys ondanks diens woorden van hem schijnt te eisen. Het ster ven van vader heeft hem dieper geraakt dan op pervlakkig aan hem Ls te merken; maar daarnaast is datzelfde sterven reden, waarom hij het niet wagen durft, zijn moeder en zijn broers en zus, om de boerderij, die door vader achtergelaten is, te verlaten. Zwijgend heeft hij zich omgekeerd en is de weg naar huis gegaan. Zwijgend komt hij binnen. Moedei- heeft haar zondagse rouwkleren uitgedaan en is bezig vlees en penen in de kookpot te doen voor het middag maal. Mijntje komt van buiten met een armvol rijzen, die ze op het haardvuur werpt. Ze wacht, tot de vrouw de kookpot gevuld zal hebben en wJ die dan aan de ketelhaak boven het vuur hangen „Ben je alleen?" wendt Dingena Korevaar zich tot haar zoon. Ze laat de de laatste peen in de pot vallen en blijft, de handen gesteund op het blad van de tafel, naar hem kijken. Naast haar zit ot een stoel Derck. Dc vraag van moeder een vraag waarin uj: zichzelf niets steekt maakt, dat Teeuw zijn wre velige onrust scherper voelt. Hij geeft er geen .ant woord op: hij wil dat schrijnende gevoel w/ei schreeuwen. Hij ziet grimmig naar zijn broer. „Dat is ééns en nooit weer", zegt hij. Zijn sten klinkt hard en boos. Derck zwijgt. Zijn ogen zoe ken moeder, als verwacht hij van haar hulp, be scherming. Dat maakt Teeuw feller. „Versta je"' duwt hij de jongen toe. „Wat is er?" wil Dingena weten. „Die aap van een jongen heeft Baltus Muys aan gevallen. Op de weg. Met een stuk of wat van zijn kornuiten." Ja. dat is lelijk en verkeerd, dat vindt moeder Dingena ook. En ze zegt het verwijtend. Naar Teeuw z'n zin niet verwijtend genoeg. Eigenlijk: niet scherp genoeg. Die kwajongen moet goed we ten, wat hij heeft gedaan. En wat hij voortaan heeft te laten. Als moeder dan tc zacht optreedt naar Teeuws smaak, zal hijzelf Derck eens flink de wacht aanzeggen. Zo'n snotneus heeft meer eer bied te tonen voor een man ais Muys! „Een man als Muys.herhaalt Derck het ge zegde van zijn oudere broer. „Je weet best, dat vader heel anders over die kerel dacht dan jij. En Swaentje moet evenmin iets van hem hebben." Swaentje! De naam treft Teeuw als een vlijm, Om de herinnering. Hoe heeft zij tegenover Muys gestaan! Gesproken' Hij ziet weer voor zich. hoe ze wegging, toen hij niet kiezen kon. Tussen haar en de profeet. Dat had Muys gezien en gezegd, en hij. Teeuw, had geen antwoord geweten. Maar nu weet hij het antwoord, Een waas komt voor zijn ogen, Van woede? Van smart? (Wordt vervolgd) Bunker wordt veiligheidsklep dig. Ook dë KVP-er Blaisse gaf aan een duidelijke bereidverklaring van de re gering om op basis van het plan-Bun ker het overleg voort te zetten verre de voorkeur boven de formule-Luns-Rusk. De WD-spreekster mevr. Stoffels-Van Haaften kon zich echter zeer wel met de formule verenigen. Zij vond not plan-Bunker bepaald niet aanlokkelijk en wenste het alleen te zien in het ka der van de formule. Haar fractie had nog overwogen om por motie de re gering te verzoeken de zaak van de Indonesische infiltraties voor de Vei ligheidsraad te brengen. De fractie heeft daar echter van afgezien, omdat zij de regering de kans wil geven langs de weg van overleg een oplossing te be reiken. Mochten de infiltraties voort duren. dan kan een beroep op de Vei ligheidsraad niet achterwege blijven. De heer Van de Wetering (c.h.) sloot zich hierbij aan. Hij vond, dat de rege ring zich nu met spoed tot de regering van de Verenigde Staten moet wenden met het verzoek te bevorderen, dat de onderhandelingen met Indonesië aan de hand van het plan-Bunker worden her vat, en dat de Indonesische Infiltra ties worden gestaakt. De P.v.d.A.-woordvoerder De Kadi kwam, zoals gezegd, met een motie die de regering verzocht het plan-Bunker onverwijld te aanvaarden. „Dat heeft ook Soekarno gedaan, zelfs na dc ln- fitraties", zo merkte hij op. De motio kwam niet als een verrassing. Wel was iedereen benieuwd naar de houding van de regeringspartijen tegenover de ze socialistische uitspraak, die minis ter-president De Quay niet aanvaard baar achtte. Welnu, dc heer Van de We tering en mevr. Stoffels verklaarden al direct (namens hun fracties) tegen te zullen stemmen. Even vóór de stem ming zeiden bovendien nog de heren Blaisse en Biesheuvel geen behoefte aan deze overbodige motie te hebben, nu de regering zich bereid had ver klaard om het gesprek te hervatten op basis van het plan-Bunker. Ook de dissidente socialist Scheps wees de mo tie van zijn partijgenoten af, omdat hij voorstander is van „zelfbeschikking lr> vrijheid". De strekking van de motie was volgens hem: „Eerst hebt gij mij gelokt en daarna de woestijn in ge stuurd". In antwoord op dc vraag van mr. Biesheuvel waarom na de amendering van het plan-Bunker nog een vol strekt overbodige formule-Luns-Rusk nodig was. zei prof. De Quay dat men tot de conclusie was gekomen, dat een betere formulering mogelijk was dan de bewoordingen van het geamendeer de punt vier van het plan. „Niet overdrijven" Prof. De Quay gaf de Kamer een uit voerig overzicht van alle agressieve daden, die Indonesië in de afgelopen maanden heeft gesteld. Er bevinden zich thans 420 Indonesische parachutisten op N. Guinea. Er is daar nu een halve oorlogstoestand ontstaan. Het is echter heel moeilijk de militaire situatie naar waarde te schatten. Bovendien is ge heimhouding hieromtrent noodzakelijk Wel kunnen, voorzover mogelijk, de betrokken Kamercommissies worden in gelicht Hoewel de regering dc ernst van de militaire situatie volkomen erkent, meende prof. De Quay toch dat men niet moet overdrijven. Dc 420 Indone sische parachutisten zijn over vele plaatsen verspreid, zij zijn overal In gesloten, hebben geen contact cn on dervinden geen steun van de Papoea's, zijn slecht gesitueerd en hebben geen uitzicht op enig militair succes. Nadrukkelijk sloot de minister-pre sident zich aan bij dc lof. die vanuit de Kamer de Nederlandse militairen op N. Guinea was toegezwaaid. „Als wij vertrouwen hebben in onze strijdkrach ten", zo zei hij „dan is dat ook omdat zij een daad stellen ln het kader van een beleid, dat het recht boven gewold wil doen zegevieren". Met klem sprak de minister-president voorts dc Indone sische berichten over Nederlandse ver liezen en eigen successen tegen. De plaatselijke evacuatie op N. Gulnei noemde hij een „beperkte cn tijdelijke maatregel". De vrouwen en kinderen worden tijdelijk in N. Guinea zelf ver plaatst. maar niet naar Nederland of Australië. Van deze maatregel kan men zeggen: „Liever een maand te vroeg dan een dag te laat". De jongste verklaring van schout-bij-nacht Reeser tot de strijdkrachten in N.-Guinea is in over leg met en met instemming van de re gering afgelegd, zo liet prof. De Quay mr. Biesheuvel (a.r.) weten. Deze had gezegd, dat deze „politieke verklaring" vraagtekens oproept. Voor het overige bevatten de beto gen van prof. De Quay en minister Luns geen nieuwe elementen. De minis ter-president herhaalde nog eens. dat Nederland zijn beloften en verant woordelijkheden jegens dc Papoea's dient na te komen voorzover ons dat mogelijk is. Minister Luns vocht ccn stevig robbertje met dc socialist Dc Kadt. Hij haalde verschillende uitspra ken van de heer De Kadt uit vroeger jaren aan. waaruit overduidelijk bleek, dat de P.v.dA.-woordvoerder destijds van geen overeenstemming mot Indone sië en van geen capitulatie ln de kwes- tic-N.-Gulnea wilde weten. „Vele ma len". aldus de minister, „komt het voor dat een politicus van mening verandert. Men kan hem dat niet verwijten. Maar Toor prinses Beatrix is het be zoek aan Oostenrijk nogal triest verlopen. Kort na de aankomst van het koninklijk gezin moest zij wegens een lichte oorontste king op haar hotelkamer blijven. Gisterochtend was zij weer zover opgeknapt, dat zij met de Friend ship mee naar Nederland terug kon vliegen. Met de kraag van haar mantel opgeslagen nam de prinses afscheid van president Scharf. ETHERGOLVEN 19.10 Muz voor kinderen (gr). Kunstkroniek 20 00 Nws 20.03 In de I der geschiedenis, lezing 20.20 De Beer, '1 in beweging, Euro- i 22 30 Nws. VPRO: Hilversum II. 298 m. 19.00 Nws 19 10 Act 19.25 Boekbespr v d jeugd 19.30 Ultx vsu de Volkspartij voor Vrijheid cn Democratie 19.40 Vliegende schijven verz progr v d militairen 2i> 30 V d Jeugd 20.50 Lichte gram 21.30 Metropolc ork cn zangsollsten 22 20 71? 22.30 Nws 22.40 Zo gij u niet bekeert en worcft als kinderen.. lezing 22.50 Musicerende dilettanten 23.15 Lichte gram 23 53—24 00 Nws- 22.15—22.25 Dagsluiting. vanavond film 22.00 Zigcunernruzlek Programma voor morgen ■ht'Tull-.lonken (gT) (om igina praatje) 8-00 Nws socialistisch strijdlied tendpost (gr) 8.50 Weg- begeleiding. VPRO: lO.Öo'Samen' sprek 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 11.20 Sportnws 11.45 Hammondorgeïspël zangsoliste 1215 Cultuurgewassen cn hun betekenis, lezing 12.30 Medod ten behoeve van land>- en tuinbouw. Aansluitend: post. duivenber 12.34 Vers van de pers 13.00 Nws 13.15 VARA-Varia 13 20 Tijd voor teena gers 14.10 Streekuitz 14,30 Zangreclttl (gr) 15.00 Muziekmatlnee 16.40 Boekbespr 17.00 Radio Jazzclub 17.30 Act 18 00 Nws en comm 18.20 Lichte gram 18 30 Thcaterork cn zangsolisten i II, 2 KRO: 7.00 Nws 7.15 7.30 V d De zingende kerk Jeugd 7.45 Morgengebed en overweging 800 Nws 8.15 Pluk het weckend (gr) 8.55 Inleiding hoogmis 9.00 Hoogmis 10.30 Klass muz (gr) 10 45 V d kleuters 11.00 V d zieken 11 45 Sopraan en piano: klass lie deren 1200 Middagklok-noodklok 1204 Lichte gram 12 30 Mc-ded ten behoeve vim land. en tuinbouw 12 33 Lichte gram 12 5» Act 13.00 Nws 13.15 Platcnnleuws 13 25 Mu. sic erende dilettanten 13.S0 Zang en plano lichte muz 14.10 Franse les 14.30 V d Jeugd 15.30 Lichte grain 15.30 Vocaal ensemble: muz (gri 1610 Als dc dag van n. kroniek van het leven 16.40 Lichte 17.00 Sportpcrlscoop 17 10 Jazzmui Boekbespr 17.40 Nieuwe klass gram 'onlek 16.30 Amatcunsprogr lichte 17.30 r politieke voetganger 16-50 Praatje TELEVISIE VARA15,00 Top of Flop i5.30 Documcn. 15 55. T>ps voor de vakantie k tedere ?fin aalmotor 17.0017.30 V d ggg abaretprogr. Documentair 19 30 K NTS: 20,pO Journaal 20 Saint Germain des Prés. gev'ar 2: .50 Willens cn wetens, qulzprogr DIT EMBLEEM in de etalage garandeert U, dat U daar veilig kunt kopen. Levering met waarborqtertific»at. ik heb de heer De Kadt geciteerd om daarmee te onderstrepen, dat een zekere terughoudendheid zijnertijds thans niet misplaatst zou zijn". Volgens de minister geeft de P.v.d.A.- oppositie een wel zeer vertekend beeld van de regeringspoli tick. De heer De Kadt wekt dc indruk, dat ons N.-Gul- nea-beleid reactionair cn verouderd Is. In feite voert de regering een voort- strevende. ethische, op dekoloniaüsatte en emancipatie gerichte politiek. De houding van de oppositie ondermijnt de kansen en de haalbaarheid van de ze politiek. Boos De minister van buitenlandse za ken was gisteren bijzonder op dreef. Zijn gevoel voor humor verliet hem in zijn scherpe polemiek met mr. Burger niet. Aan het eind van de vergadering toonde hij zich echter duidelijk geërgerd over het verloop» van het debat. En onmiddellijk na d« sluiting zag men een ontstemde mr. Luns met grote stappen de verga derzaal verlaten

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 7