Hoofd pijn iniiiiiiiiiiiiiiiigiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiK Tegen individualisme en economisch liberalisme Regering en Kamer staan voor moeilijk besluit Consument in een moeilijke positie ASPRO' SPORT EN WEDSTRIJDEN Luchtmacht won strijd op degen Glcn kirk Hop sacks 188.- Forty Four Premie kerkenbouw niet 25 maar 30 pet Beambten vragen om aandeel in de winst NIEUWE LEIDSCHE COURANT 11 DONDERDAG 24 MEI 1962 A. Borst voor het laatst als voorzitter: H Zelfde strijd in EEG-verband (Van onze soc.-econ. redactie) ET is mogelijk geweest gestalte te geven aan het ideaal der christelijk- sociale organisaties. De verbanden en samenhangen, welke onder de invloed van het individualisme uit ons maatschappelijk leven waren dreven, zijn weer onder het stof van het economisch liberalisme te voor schijn gebracht. De geest van toenadering en samenwerking heeft zijn kans gekregen. Met deze woorden typeerde vanmorgen de heer A. Borst Pzn. in zijn laatste openingsrede ot het Verbond van Prot. Chr. Werk gevers in Nederland, de afgelopen periode van 40 jaar, gedurende welke hij bestuurslid is geweest van het verbond, waarvan 25 jaar voorzitter. De heer Borst verklaarde, dat de christelijk-sociale beweging aan het eind van de vorige eeuw en aan het begin van deze eeuw vooral gedreven is geweest door de visie op de mens De mens als schepsel Gods. in zichzelf verloren, maar ook gered en bestemd voor het nieuwe leven in dankbare ge meenschap. Vanuit de christelijk-sociale beweging is de roep gehoord: Geef de mens zijn maatschappelijke verbanden terug, Tegen de achtergrond van deze dringende roep. die nog niet is verstorven, moeten gezien worden de inspanningen tot v lijking van de c.a.o. en haar algemeen verbindendverklaring, de bedrijfsorga nisatie, eerst privaat-, later publiek rechtelijk, de ondernemingsraden, de menselijke verhoudingen in het bedrijf enz. De christelijk-sociale beweging heeft nooit geijverd voor zichzelf alleen. Zij heeft altijd haar actie gesteld op het nationale plan. Zij werkte het volk ten baat Het ging om de samenleving. De dienst aan heel het volk was en is steeds een van haar belangrijkste bronnen activiteit gebleven en hij moet dit blij- ren. Alleen dan ontloopt men het ge vaar, te vermaterialiseren en te worden tot louter belangen-organisaties. slechts tegenstellingen in plaats vï menwerking, strijd in plaats van vrede oproepen. De centrale organisaties van werkge vers en werknemers, waartoe ook het Verbond van Prot Chr. werkgevers be hoort zijn zo gepromoveerd tot organen van het maatschappelijke leven, die daar uit niet meer weg te denken zijn. Verhouding overheid De centrale organisaties, zo verklaarde de heer Borst, mogen hun eigen specifie ke belangen naar voren brengen, maar lij moeten daarbij rekening houden met het algemeen belang. Regering en cen trale organisaties dragen een verschillen de verantwoordelijkheid. Gesproken wordt wel van een samenspel tussen bel de. maar het gaat hier niet om gelijk- yeaarde partners. Geen enkele organisatie kan de taak van de overheid overnemen of beharti gen. De overheid moet bij die taak kun nen rekenen op de medewerking van illen. Zonder die medewerking wordt de samenleving door een chaos bedreigd. Wel moeten de sociaal-economische or ganisaties het algemeen belang helpen bevorderen, maar zij zijn er niet de ver antwoordelijke hoedsters van. Zij hebben daarom de leiding van de overheid als dat nodig is te aanvaarden. In onderneming Bijzondere aandacht vroeg de heer Borst voor de leiders van de onder nemingen. Mensen, vaak met gezin nen. zijn aan deze leiders toever trouwd. In deze verhouding gaat het Gebr. Stonk en Co's Apparatenfabrlek te Amsterdam (Verenigde Machinefabrie ken) verwierf zich in concurrentie mei buitenlanders een Spaanse opdracht va1* een volledige zuivelfabriek met een dag capaciteit van 250.000 liter melk, voox verwerking van gepasteuriseerde als ge steriliseerde melk De fabriek zal eind 1962 in gebruik komen. niet alleen om financiële en materiëlo «aken. De verhouding van leidingge vende en ondergeschikte in de onder neming oefent invloed ten goede of ten kwade op de mensen en hun ge zinnen. Ook in de ondernemingen moet ruimte zijn voor de krachten van Gods geest, voor liefde, blijdschap, geduld, vriende lijkheid, goedheid, trouw, zachtmoedig heid, zelfbeheersing. De heer Borst vroeg zich af. of in de ondernemingen thans niet de voorkeur wordt gegeven aan za kelijkheid. hardheid, snelheid, recht en plicht en uiteindelijk geld. Er mag geen tevredenheid zijn over da verhoudingen en toestanden zoals ze nu zijn. „We moeten niet statisch, maar dy namisch zijn. We moeten voortdurend apen staan voor vernieuwingen en anderingen. die getoetst zijn aan wat de Bijbel voorschrijft en die als vruchten aangemerkt kunnen worden van Gods geest en als ontplooiing van de krachten die Hij schiep". De heer Borst was het er niet mee eens dat de ontwikkeling in Nederland als uitzonderlijk moet worden beschouwd, alsof onze verhoudingen niet passen in' de EEG-verhoudingen en dus aangepast moeten worden. In de meeste Westerse landen gaat men op het ogenblik inzien, dat een stemhebbend bedrijfsleven noodzakelijkheid ls voor het voeren verantwoord sociaal en economisch beleid; Op den duur zullen vrij algemeen de ogen open gaan voor de belangen die hierbij op het spel staan. Dit maatschap pelijk ontwaken, in de zin van meer toe nadering en samenwerking, zal in de toe komst ook in de Europese verhoudingen haar onmisbare rol kunnen vervullen. Op initiatief van Nederland is destijds al het Economisch en Sociaal Comité van de EEG in het verdrag gebracht Een be langrijk instrument is zo reeds aanwezig, is eigen land zullen we nu het over leg zodanig moeten doen functioneren, dat het daadwerkelijk bevruchtend od het Europese overleg zal kunnen inwer. ken. De opdracht waarvoor het Verbond ui Prot. Chr. Werkgevers zich veertig jaar geleden in eigen land geplaatst zag, voor dezelfde opdracht staat het nu op Europees niveau. Ook hier geldt, vanuit het christelijk geloof de opbouw van de maatschappij stimuleren op de grond- van de Bijbelse normen voor het so- en economische leven. neem 2 ASPRO '^to U&ntt0eef>fct.' Wapenfeest KOOS H. H. WEMMERS komende man Spoedig beslissing c.a.o. grafici (Van onze sociaal-econ. redactie) in de vergadering van het Centraal Bureau voor de grafische bedrijven heb ben partijen besloten het tot nog toe ln overleg met het College van Rijksbemid- delaars bereikte resultaat ter goedkeu ring voor te leggen aan de vakgroepbe sturen van de diverse organisaties. Eind deze en begin volgende week zullen de werknemersbonden dus hun vakgroeps besturen bijeenroepen. Deze zullen dan moeten beslissen over het al of niet aan vaarden van wat het College bereid is Coed te keuren. Zoals bekend heeft het College op vier Punten correcties in de cao aangebracht Reeds eerder spraken wij het vermoe den uit. dat het College bereid is een concessie te doen om toch tot een 42»*- urige werkweek voor de dagbladtypogra- len, die ook op zaterdag werken, te wmen. Het College zou dan echter ais voorwaarde gesteld hebben, dat op zater dag ook na één uur wordt gewerkt. Zouden partijen met name nu deze con fessie van het College aan hun besturen willen voorleggen, dan zal het uiteraard belangrijk zijn of er in de praktijk bij de dagbladbedrijven een streven zal bestaan °P zaterdag 's morgens om 11 uur klaar •e zijn of 's middags om 2 uur. Tijdens het beraad ls vermoedelijk ook ernstig overwogen wat er eventueel aan verbeteringen voor de werknemers nog extra mogelijk is binnen de cao-bepalin- ftn. dus 2onder dat men de cao verder wijzigt. Voor de eerste keer ln het bestaan in de KOOS is de korpswedstr(jd op degen (elektrisch) gewonnen door luchtmacht, waarvan de equipe bestond uit adj. A. J. Kragting, adj. D. J. Plaizler sgt. R. Lups. De luchtmacht behaalde 4 punten. De tweede en derde plaats werd ingenomen door de Kon. Mare chaussee met 2 punen en het korps Ma riniers met 0 punten. De uitslagen van de wedstrijden dii werden gehouden in de hoofdafdelingen en B degen (elektrisch) personeel. Hoofdafdeling A: 1. sgt C. van Tol (Mariniers Den Helder). 5 overw. op treffers; 2. sgt W. de Wijn (Marinier.» Rotterdam). 5 overw. op treffers; 3. op- perwmr C. Veldwijk (Luca-school Ede), 5 overw. op treffers; 4. opperwmr M Kraak (KOOS 't Harde) 4 overw. op treffers; 5 sgt-maj J. Dolmans (3e depot Infanterie Roermond) 4 overw. op tref fers: 6. sgt-maj D. v. d. Linden (Oranje kazerne Schaarsbergen) 3 overw.; 7. adj G Waelemans (legerplaats Nunspeet) 2 overw.; 8 sgt J. de Wijn (Mariners Den Helder) 1 overw. Hoofdafdeling B: 1. sld F. Godhelp (Techn. dienst Utrecht, pers lid KOOS) 8 overw. na barr.; 2. sgt W. Koomen (Mariners Den Helder) 8 overw. na bar rage; 3. wmr 1 D. J. Edenburg (Kon. Marechaussee Apeldoorn) 7 overw.: 4 adj A. J. Kragting (Luchtmacht Soester- berg) 6 overw.; 5 wmr 1 J. Wolfaerd (Lua-school Ede) 5 overw.; 6. J. Mos- mueller (buitengew. lid van de KOOS) Costuums van standing voor de man van NU. blauw, grijs en bruin. Amsterdam-Leidsestraat 7 Rotterdam Stadhuispl. 28 Den Haag-Groenmarkt 24 In De Nieuwspoort Dr. Euwe speelde simultaan Woensdagavond was de oud-wereld kampioen schaken dr. Max Euwe gast in „De Nieuwspoort" in Den Haag. In een simultaanwedstrjjd, die tevens de officiële opening betekende van de pas gereedgekomen recreatiezaal van het Internationale perscentrum, nam h(J het op tegen achttien jonrnalisten en voor lichters en een staatssecretaris, zjjnde mr. Y. Scholten van onderwijs, kun sten en wetenschappen. Mr. Scholten verloor zijn eerste party ln dertien zet ten, maar had toen nog enige tyd en energie over om zich in de tweede par tij te revancheren met een remise. Er was nog een deelnemer, die het tot twee partijen liet komen, zodat dr. Euwe in totaal eenentwintig partijen had te spelen. Hij won zeventien keer, maakte drie keer remise en verloor één partij, namelijk van de heer H. Dennert. chef voorlichting bij het kabinet van de gevolmachtigde minister van de Ne derlandse Antillen. Remise maakten, be halve de staatssecretaris, de heren J. Bom en C. B. Dollaard. Dat de Nieuwspoort een recreatie zaal rijker is geworden, ls mede te danken aan de Ned. Sportfederatie. De voorzitter van die federatie, jhr. mr. A. Feith, opende de wedstrijd door op het bord van de staatssecretaris met een pion een paardsprong, althans een zet van soortgelijke strekking uit te voeren die trouwens wel rap gecor rigeerd werd. Hij deed dit niet dan na in zijn kwaliteit van burgemeester van Voorburg te hebben verhaald van de hem kwellende boze dromen over een annexatie van Den Haag door Voor burg en als sportman de staatssecreta ris zijn erkentelijkheid te hebben be tuigd voor wat deze bewindsman voor de sportaccommodatie doet. De Duitse ambassadeur, dr. Josef Löns, was als toeschouwer aanwezig. Speciale nummer met excellente artikelen "TER GELEGENHEID van het heen gaan van de heer A. Borst Pzn als voorzitter van het Verbond van Prot. Ohr. Werkgevers in Nederland komx deze week het orgaan van het verbond. De Werkgever, met een speciaal uit, dat geheel aan de vertrekkende zitter is gewijd. Een aantal prominente personen heeft hierin waardevolle artikelen ge schreven. Zo zijn artikelen opgenomen van o.a. de ministers van economische zaken en sociale zaken resp. drs J. W. de Pous en dr G. M. J. Veldkamp, de voorzitter van de Sociaal-Econo mische Raad, prof. dr G. M. Verrtfn Stuart, prof. mr P. Borst, de heren C. J. van Mastrigt, H. J. Koster, mr F. H. A. de Graaff, mr F. J. F. M. Thiel en C. W. van Wingerden. Ministei De Pous vraagt er aandacht voor, da-, het verbond er in belangrijke mate toe heeft bijgedragen, dat de samen werking tussen overheid en bedrijfsleven, niettegenstaande spannirugsversohijnselen, werd bewaard en verstrekt. De heer Borst is er in geslaagd aan het woord dhristelijk een eigentijdse reele inhoud te geven. Zijn redevoeringen gaven blijk van -grote voorhoud te -geven. Zijn rede voeringen gaven blijk van grote voor uitstrevendheid. dynamiek, ruime visie, het breken met oude verhoudingen om zo de doorwerking van de beginselen, aie God in Zijn Woord heeft gegeven, ook od maatschappelijk terrein te be vorderen. Prof. Verrijn Stuart betoogt, dat de heer Borst steeds de ontwikkeling van p.b.o. heeft voorgestaan. De vrijwillig heid moet daarvoor de grondslag zijn. Dat men nog steeds spreekt over „het dwangbuis" van de p.b.o ziet prof. Ver- rijn Stuart als gevolg van ongegronde angst. Men meent nog jiat de p.b. weg zou zijn maar onaanvaardbare bin dingen. De Wet op de Bedrijfsorganisatie kent een samenspel van verschillende partijen: werkgevers, werknemers overheid. In de bedrijfsorganen rrfoeten werkgevers en werknemers op paritaire wijze in het belang van het bedrijf en zonder net algemeen belang uit het oog te verliezen, overleggende en regelend kunnen optreden. Zij dienen daarbij ovex een voldoende mate van autonomie te beschikken, zonder dat noohithans hun regelende en verordende bevoegdheid wordt overtrokken. Prof. mr P. Borst, hoogleraar aan de VrUe Universiteit, betoogt dat de samen- werklg in het bedrijfsleven nog niet het niveau heeft bereikt, dat zou kunnen worden verwacht. Nog is er in de houding van werkgevers en werknemers te veel sprake van een machtsevenwicht. Evenwicht acht hjj echter geen zaak zich aan vast te houden. Evenwicht ls altUd een normatief begrip en geen fei telijk begrip. In feite is er nooit even wicht. daarvoor is het leven te dyna misch. Er is hoogstens een labiel even wicht. Prof. Borst merkt op, dat de Industrie-dominee geiyk heeft, die hem eens zei: Er is geen waarachtige solida riteit tussen de verschillende lagen van de maatschappij". Zal kabinet meewerken aan uitvoering plan-Bunker? Bosma en Verhoeven in Eur. kampioenschap draven R. Bosma en C. M. Verhoeve, die zul len rijden met resp. Ylite Rose en Yper- moron, zullen voor Nederland uitkomen in het Eur. kampioenschap draven voor amateurrijders, dat op donderdag 28 en zaterdag 30 juni op de Brusselse baan Sterrebeek wordt gehouden. Bosma en Verhoeve plaatsten zich via een selectie wedstrijd. houdt, voor zover bekend, in, dat de souvereiniteit over Nieuw-Guinea binnen twee jaar bij Indonesië zal be rusten, via een tussenfase van beheer door de Verenigde Naties. In het plan is een uitspraak door de Papoea's zelf voorzien, maar garanties dat er wer kelijk een volksstemming zal komen, ontbreken. In zijn brief aan Oe Thant heeft prof. De Quay vorige week vrijdag laten we ten, dat Nederland alle onderwerpen, (Van onze parlementsredactie) BEPAALD gemakkelijk zou het kabinet-De Quay het vandaag niet krij gen, zo werd aan de vooravond van het derde grote Nieuw-Guinea- debat in parlementaire kringen in Den Haag verwacht Het antwoord Oe Thant op de brief van minister-president De Quay, de druk van de Verenigde Staten en de militaire situatie aaii de Zuidkust van Nieuw- Guinea zijn nieuwe factoren, die bij de beoordeling van het Nieuw-Guinca- beleid van de regering door de Tweede Kamer gewicht in de schaal zullen leggen. Men mag wel zeggen, dat het ant- woordschrijven van Oe Thant in Den Haag onverholen teleurstelling heeft gewekt. Het is een publiek geheim, dat de regering-Kennedy de mening van de secretaris-generaal der Ver enigde Naties deelt. Politiek gezien kan Nederland nauwelijks nog belang rijke steun verwachten, tenzij de re gering zou willen besluiten, het plan van de heer Bunker als uitgangspunt van het gesprek met Indonesië te aan vaarden. Militair gezien ligt de situatie even min eenvoudig. Weliswaar hebben de Indonesische infiltraties nog geen Ne derlandse levens geëist. Het feit echter, dat de Nederlandse strijdkrachten de grootsscheepse landingen niet konden voorkomen, dat zij de grootste moeite hebben, de infiltranten te verdrijven, dat vele honderden personen aan de Zuidkust van Nieuw-Guinea moesten worden geëvacueerd en dat daardoor scholen en zelfs ziekenhuizen moesten worden gesloten, zodat aan het ontwik kelingswerk ten behoeve van de Pa poea's hopelijk een tijdelijk, maar toch in elk geval een abrupt einde kwam, al deze feiten zijn ook in het parlement bekend. Verwacht werd gisteravond, dat van daag een besliste keuze over het in de toekomst te volgen beleid niet zou kun- uitblijven. Deze keuze zou dan moe ten gaan tussen aanvaarding van het plan-Bunker of het dusdanig verster- van de strijdkrachten in Nieuw- Guinea. dat de Indonesische infiltran ten worden verdreven en nieuwe infil traties onmogelijk worden gemaakt. Welk besluit ook zou worden genomen, van beide valt niet te voorzien, waar toe ze uiteindelijk zullen leiden. Worden de militaire maatregelen geïntensiveerd, dan zal Nederland, willen zij effect sorteren, ook de uit valsbasis van de Indonesische infil tranten op Ceram en omliggende eilanden onbruikbaar moeten maken. Tegen de infiltranten zal krachtiger moeten worden opgetreden, hetgeen het risico, dat aan Nederlandse zijde slachtoffers vallen vergroot Aanvaarding van het plan-Bunker die in het plan-Bunker worden ge noemd, met Indonesië wil bespreken. Zal de regering bereid zijn, een week daarna al verder te gaan en t« zeggen, dat ze het plan-Bunker aanvaardt? Zal minister Luns dat willen? Zal een Ka mermeerderheid minister Luns aan sprakelijk stellen voor de situatie, waar in Nederland momenteel verkeert? Zo niet, zal men het dan aan minister Luns overlaten, de verantwoordelijkheid te dragen voor dc onderhandelingen met Indonesië op basis van het voor hem verwerpelijke plan-Bunker? Op deze vragen kon gisteravond nog geen antwoord worden verkregen. Zy maakten onderwerp uit van veel beraad. De KVP-fractie hield gisteravond in Den Haag een vergadering, die werd bijgewoond door minister-president De Quay, staatssecretaris Bot (Nieuw- Guinea) en zijn collega De Jong (de fensie). Een groot aantal leden van het kabinet was in informele vergadering bijeen. Minister Luns was daartoe gis termiddag zelfs vervroegd uit Wenen teruggekeerd. Om drie uur vanmiddag zou het de bat in de Kamer beginnen. Als sprekers hebben zich onder meer aangemeld de heren De Kadt (soc.). Biesheuvel (a.rJ Blaisse (kath.v.). Maar minister kan aan andere wensen niet tegemoetkomen (Van onze parlementsredactie) TAE premie, die het rijk straks zal gaan geven voor de bouw van nieuwe kerken, zal niet 25 pet maar 30 pet. van de stichtingskosten bedra gen. Dit heeft de Tweede Kamer gisteren weten te bereiken bij de voort gezette behandeling van het ontwerp Wet Premie Kerkenbouw. Minister Van Aartsen (volkshuisvesting en bouwnijverheid) bleek namelijk niet zo afwijzend te staan tegenover een amendement van de KVP-er dr. A. M. Lucas om het voorgestelde premiepercentage met 5 pet. te verhogen. De Kamer zal het amendement vandaag stellig aanvaarden. Ook over het wetsontwerp en de overige daarop ingediende amendementen zou ze heden een beslissing nemen. De welwillendheid van minister Van Aartsen ten opzichte van de verhoging het premiepercentage ging echter gepaard met de duidelijke verklaring, dat de regering aan andere wensen de Kamer niet tegemoet kan komen Dit sloeg op de van verschillende kan ten gehouden pleidooien voor o.m eerdere ingangsdatum van het wetsont werp (tw. 1 januari 1956), vooi opnemen van pastoriebouw in de pre mieregeling en voor het premiëren (Van onze soc.-econ. redactie) OP de algemene vergadering van de Ned. Chr. Beambtenbond, aangesloten bij het C.N.V., die gis teren en vandaag in Lunteren is ge houden, hebben verschillende afge vaardigden er bij het centraal be stuur van de bond op aangedrongen de strijd voor een rechtmatig aan deel in de winst van de onderneming aan te binden. Uitdrukking werd ge geven aan het verlangen grotere ver antwoordelijkheid te dragen voor de gang van zaken in de onderneming. „De christelijke vakbeweging zoekt naar wegen om de arbeiders en kapi taalverschaffers binnen de onderneming gelijkberechtigd en harmonieus tot een samenspel te brengen", zo luidde een opmerking van de afdeling Amsterdam. „Dit streven verdient onze aandacht en volledige medewerking". Gezegd werd dot het CNV steun verdient in de strijd voor een betere structuur van de onder neming. Ook werd het pleit gevoerd lij' E Bolle zeilen, ship ahoy, voor de wind in GENTIEROY SUIUUHSUI!' Nr /Li/ir Chr. Middenstandsbond in Rotterdam: Van onze soc.-econ. redactie) F\E HEER H. de Mooij, voorzitter van de Chr. Middenstandsbond, heeft gisteren op het congres van de bond in Rotterdam aandacht gevraagd de moeilijke positie, waarin de Nederlandse consument thans ver keert. De heer De Mooij geloofde, dal door de moderne ontwikkeling de ver trouwenspositie, waarin de winkelier altijd tegenover de consument ver keerd heeft, ondergraven is. Er zijn op het ogenblik grootwinkelbedrijven met 6000 en zelfs wel 12.000 artikelen. De consument heeft moeite met het bepalen van zijn keus. Hij is ln onze kerheid komen te verkregen. Hij raagt zich af, of de wetenschappelij ke reclame nu wel de juiste voorlich ting is en niet een verkoopmethode. aardoor hij meegezogen wordt en bedrogen. In deze situatie achtte de heer De Mooij het begrijpelijk, dat er een Ne derlandse Consumentenbond is opge richt. De heer De Mooij maakte echter bezwaar tegen de methode van wer ken van deze bond. De bond treedt te generaliserend op. Voor de enkeling in het bedrijfsleven bestaat geen oog. Het congres werd namens de gemeen te Rotterdam bijgewoond door wethouder H. Bavinck. Aanwezig waren voorts de voorzitter van het Verbond van Prot. Chr. Werkgevers in Nederland, de heer A. Borst Pzn., de secretaris van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond, de heer A. Maitland, namens het C.N.V.. de heer M. Schouten, mr. W. R. va» der Sluis, secretaris van de A.R. Partij, en enkele Kamerleden. De minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid, mr. J. van Aartsen. die in de vergadering zou spreken, was ver- j De onderneming in het mldden- hinderd in verband met de behandeling I bedrijf- in de Tweede Kamer van de wet inzake de premiëring van de kerkbouw. De voorzitter hield een uitgebreide toespraak, waarin hij een groot aawital actuele middenstand svraagstukken aan de orde stelde. Zo blijkt de parallellisatie bij de middenstand nog steeds op moei lijkheden te stuiten. De heer De Mooij maakte er bezwaar tegen, dat een bak ker tegen broodverkoop door de kruide nier is. terwijl de bakker zelf het hele kruideniersassortiment in zijn winkel heeft. Hij had ook bezwaar tegen uit drukkingen als: Met deze middelen (ver koop van koffie en thee) bestrijden wij onze vijand de kruidenier. Iedere win kelier is vrij om te parallelliseren binnen het naam van de vcstigingwetgeving. De heer De Mooij constateerde voorts nog te veel vrees bij de middenstand voor de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. De p.b.o. moet beschouwd worden als een goede samenwerkingsmo gelijkheid, waarvan op de juiste wijze gebruik ge maakt moet worden in het belang van de middenstandsondernemingen en de vrije organisaties. De voorzitter van de C.MB. toonde zich tevreden over de groei van de mid denstandsorganisaties. Op het ogenblik is de middenstand procentueel beter geor ganiseerd dan de werknemende stand. In de middagvergadering werd gedis cussieerd over het reeds eerder gepu bliceerde pre-advies van prof. E. de Roos: klein voor verdieping van het werk der onder nemingsraden. Bij de behandeling van het bestuurs beleid zijn door de afgevaardigden ook vele andere zaken in behandeling ge bracht. Zo werd door de afdeling Rotter dam gepleit voor het laten meebetalen door ongeorganiseerden aan het we rik van de vakbeweging. Van andere zijde voerde men een pleidooi voor het in schakelen van meer leden bij de verte genwoordiging van de bond ln schappen en commissies. Ook de verhouding vak beweging-politiek werd ter sprake ge bracht, terwijl voorts wend gevraagd of de bond geen rol kan spelen In het algemene streven naar meer kerkelijke eenheid. W inkelsluiting Ter sprake kwam voorts de werktijd verkorting voor het winkelpersoneel. In antwoord op opmerkingen van afgevaar digden uit de detailhandel, zei bonds- searetanis C. Dorr, dat de invoering van de vijfdaagse werkweek in deze sector nog een probleem is. waar men niet zomaar uitkomt. De SER en het hoofd bedrijfschap detailhandel hebben een eventuele zaterdagnwddagsluiting in stu die, maar bedde instanties zijn zo ver deelt dat een eenstemmig advies ntet te verwachten is. Met name de Kon. Ned. middenstandsbond is tegenstander verdere winkelsluiting en wil het personeel daarvoor in de arbeidsvoor waaiden compensatie bieden. Ook zijn op deze algemene vergadering opnieuw de moeilijkheden met de Ned handelsreizigers (NCHV) aan de orde gesteld. Namens d# afdelingen Amsterdam en Rotterdam werd gepleit voor een nieuw gesprek met de NCHV. Naar bekend weigerde <*e vereniging indertijd op te gaan in <!e beambtenbond (als gevolg van de bedrij fsta ksgewlj ze opzet van de chr. vateewerr*) en werd daarom uit het CNV gestoten. Het bestuur verklaard» zeker tot een nieuw gesprek bereid te zijn. mits er duidelijke kaneen op «en redelijk resultaat in het vooruitzicht worden gesteld. Structuur De afgevaardigden naar de algemene vergadering hebben voorts de nieuwe structuur van de bond besproken, die flroet worden nagestreefd wanneer de NCBB op een nog nader te bepalen da tum wordt omgezet in een bedrij fsbond voor de handel, hert bank- en verzeke ringswezen. de administratieve kantoren en de vrije beroepen. De omzetting is de consequentie van een eerder genomen besluit die bedrijfstaksgewijze organisatie m te voeren. De afgevaardigden gingen dan ook akkoord met een statutenwij ziging, die de nieuwe bondsstruetuur re gelt. Overigens bleek uit de bestuursmede delingen, «Jat de hervorming tot bedrij fs bond geen eenvoudige zaak is. Met an dere CNV-bonden moeten leden worden uitgewisseld, hetgeen niet altijd even vlot verloopt. Ook financieel heeft de stap consequenties, die naar men hoopt met de hulp van het CNV zullen worden opgelost. Het CNV zal ook het verbindingsorgaan beambten binnen de christelijke vakbeweging, dat nodig nieuw leven moet worden ingebla zen, onder zijn hoede nemen. uitbreiding (of vervanging) van bestaan de kerkgebouwen. Het amendement-Lucas was medeon- dertekend door de c.h. afgevaardigde dr, I. N. Th. Diepenhorst Had dr. Lucas na de ministeriële toezegging inzake de 30 pet geen behoefte aan nog meer te gemoetkomingen, dr. Diepenhorst kwam met een amendement om ook subsi diëring van uitbreiding van een bestaand kerkgebouw mogelijk te maken, indien daardoor tenminste het aantal zitplaat sen wordt verdubbeld. Zoals gezegd kon de minister Van Aartsen hier niet op ingaan. Het amendement zal vermoede lijk de eindstreep niet halen. Het ver wijt van de socialist Scheps, dat hij „het onderste uit de kan" wilde heb ben, wees dr. Diepenhorst met beslist heid van de hand. Had hij er immers al niet van afgezien een amendement in te dienen om subsidiëring van pastorie- bouw mogelijk te maken? Een ander amendement van dr. Die penhorst stelde voor om een algemene maatregel van bestuur betreffende de premiëring van de stichting van bezin ningscentra door niet-kerkelijke genoot schappen binnen drie maanden ter be krachtiging aan de Staten-Generaal voor te leggen. De c.h. woordvoerder wilde door deze procedure het essentiële on derscheid tussen kerken en niet-kerke lijke genootschappen op geestelijke gron slag onderstrepen. Het wetsontwerp, zo zoi hij, is ingediend om aan dc nood der kerken tegemoet te komen. Men kan er begrip voor hebben, dat ook voor de niet-kerkelijke genootschappen een dergelijke voorziening gewenst is. Maar die zal dan bij aparte regeling tot stand moeten komen. Daardoor komt tot uiting, dat de kerken met geen andere instel lingen zijn te vergelijken. De heer Scheps (soc.) diende ook een amendement in met betrekking tot de niet-kerkelijke genootschappen. Hij voel- voor een algemene maatregel van bestuur, krachtens welke regelen zullen worden gesteld voor de pre miëring van de bouw door deze genoot schappen, en daarom stelde hij in ziin amendement voor ta.v. de stichting van bezinningscentra hetzelfde premiepercen tage (straks dus 30 pet.) te doen gel den als ta.v. de bouw van kerken. Daardoor wordt discriminatie voorko- Minister Van Aartsen had zowel tegen ;t amendement-Diepenhorst als het amendement-Scheps bezwaar. Gezien de zeer subtiele redactie van het voorstel gaf hij beide Kamerleden dringend in overweging het artikel betreffende de premieregeling voor niet-kerkelijke ge nootschappen ongewijzigd te laten. Van discriminatie van deze genootschappen achtte hij geen sprake. Tot de heer Scheps zei hij, dat wanneer de algeme ne maatregel van bestuur vervalt, on zekerheid ontstaat over de vraag wat wat niet onder niet-kerkelijke genootschappen moet worden verstaan. De V.V.D.-er mr. Van Dijk kwam gisteren nog met een motie waarin er bij de regering op wordt aangedrongen de fiscale faciliteiten voor particuliere giften ten behoeve van de kerkenbouw .d. aanmerkelijk te verruimen. Aan de- e motie ligt de gedachte ten grondslag. ..dat de kerkenbouw en wat daarmee verwant is. niet alleen uit particuliere initatieven. doch ook uit particuliere middelen dient te geschieden". Minister Van Aartsen moest de aanvaarding van deze motie ontraden. Hij toonde zich bepaald niet overtuigd van het nut van verruiming van de belastingaftrek in dit geval. De hele kwestie zou z.L bij de behandeling van het wetsontwerp op dc inkomstenbelasting ter sprake kun nen worden gebracht. Scholier gewond bij explosie een scheikundig experiment is gis termiddag de 13-jarige ulo-scholier Her- manus Traudes uit Amsterdam zeer ern stig aan de hand gewond. De jongen had een hoeveelheid zwavel en caliumchlo- raat in een pUp gedaan, die hU vervol- gens afsloot, waarop de pijp explodeerde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 11