Kamermeerderheid voor premie kerkenbouw Verstokt misdadiger met „cyaankali-complex" Coöperaties dreigen met omzetting in NV Bijstandkorps Prijsstop aardappelen is tijdelijke maatregel NIEUW voor mannen VELPON 9 WOENSDAG 23 MEI 1962 Subsidiëring van bezinningscentra voor protestanten moeilijk punt (Van onze parlementsredactie) TNE meerderheid van de Tweede Kamer kan zich, ondanks zekere bezwa- zwaren, in principe wel verenigen met het wetsontwerp om op be perkte schaal de subsidiëring van de kerkenbouw mogelijk te maken. Die meerderheid bestaat uit de KVP-fractie, de meeste socialisten en anti revolutionairen, een aantal liberalen en enkele christelijk-historischen. Zij 3 de regeling nog op enkele punten verbeterd te zien, maar zullen het ontwerp ten slotte wel aanvaarden. De rest van de Kamer is, om uit eenlopende redenen, tegen het wetsvoorstel in zijn huidige vorm. Een deel van die minderheid verwerpt zelfs zonder meer de gedachte van recht streekse kerkbouwpremiëring door de overheid. onder de bijdrage-regeling te worden gebracht. Uitbreiding en vervanging bestaande kerken ware gelijk te stellen met de bouw van nieuwe kerken. Ten flotte is er alles voor te zeggen de wet te doen ingaan met terugwerkende kracht tot 1 januari 1956 in plaats tot 1 maart 1960. Een en ander bleek gisteren tijdens de eerste ronde van het Kamerdebat jver het ontwerp Wet Premie Kerken bouw, dat begin vorig jaar door de re gering werd ingediend nadat reeds, in 1957 de bekende commissie-Sassen het hele vraagstuk van de kerkbouw premiëring een advies had uitgebracht. Uiteraard kwam gisteren in de Ka mer meermalen de vraag aan de orde of het wetsontwerp niet leidt tot verstrengeling van Kerk en Staat ei een zekere beperking van de zelfstandig heid der kerken. Hierover bleek in de drie grote confessionele fracties (op 'n enkele uitzondering na) geen verschil iran mening tc bestaan. Bezinningscentra Een punt echter, dat vooral in de protestantse fracties heel moeilijk ligt. is de voorgestelde premiëring van de bouw van bezinningscentra door niet- kerkelijke genootschappen op geestelijke grondslag. Hierdoor worden deze ge nootschappen in het wetsontwerp prak tisch met de kerken gelijkgesteld. Dit is de C.H.-fractie het grote struikel blok, zo deelde haar woordvoerder dr I. N. Th. Diepenhorst mee. Een aantal leden van de C.H.-fractie beeft overwegend bezwaar tegen aan vaarding van de mogelijkheid, dat b.v. het Humanistisch Verbond met behulp rijkssubsdiie bezinningscentra gaat bouwen. Het C.H.U.-beginselprograi zegt dat de overheid Gods Naam dient tc belijden. Van een overheid die van deze opvatting uitgaat, kan. zo menen deze C.H.-fractieleden, niet worden ver wacht of verondersteld dat z(j bevordert dat met subsidie uit de overheidskassen i instituut als het Humanistisch Ver bond, dat zeer duidelijk Gods Naam niet wenst te belijden, wordt gesteund. j deelde mee, dat het wets ontwerp voor de gehele fractie slechts dan aanvaardbaar wordt, indien het wordt uitgebreid met de bepaling dat de algemene maatregel van bestuur be treffende de premiëring van de bouw door niet-kerkelijke genootschappen ach teraf wettelijk (dus door de Sta ten-Ge neraal) moet worden bekrachtigd. Zelf bleek dr. Diepenhorst een enigs zins ander standpunt in te nemen dan bovengenoemde leden van zijn fractie Zo meende hij o.a., dat men het Huma nistisch Verbond geen recht doet door het af te schilderen als een anti-chris telijke en anti-kerkelijke organisatie en het op grond daarvan subsidie te ont houden. Het Verbond toch strijdt niet te gen de kerken, maar tegen het geeste- wijk nihilsme en gebrek aan zedelijke overtuiging. Overigens achtte spreker het al of niet subsidiëren van de bouw door niet-kerkelijke genootschappen meer een vraag van principieel dan van praktisch belang. Want wat staat de re gering bij het woord „bezinningscentra" eigenlijk voor ogen? Is hier van iets wezenlijk anders sprake dan van confe rentieoorden? Gaat het hier niet gewoon om vormingswerk, waarvoor in het ka der van „maatschappelijk werk" en "o. k. en w." al regelingen bestaan? Dr. Diepenhorst verklaarde zich be reid het wetsontwerp te aanvaarden, als minister Van Aartsen in enkele „ernstige lacunes" voorziet. Het pre miepercentage is te laag en zou moe ten worden verhoogd van 25 tot 30 pet. Voorts dient ook de bouw van pastories A.R. Prof. mr. Th. A. Versteeg (A.R.) kon zich namens de overgrote meerderheid van z(jn fractie in grote trekken met de opzet van het wetsontwerp akkoord klaren. Hü wees op de lotsverbonden heid der kerken met het hele volk. Op grond daarvan is het de kerken geoor loofd onder bepaalde omstandigheden met medewerking van dat hele volk, i.e. met financiële steun van de ge meenschap, hun goddelijke roeping uit te oefenen. Die steun blijve echter be perkt. De eigen offers moeten voorop staan. De beperktheid van de voorge stelde regeling, welke tot uiting komt in het percentage en de tijdelijke kingsduur. juichte prof. Versteeg dan ook toe. Met dr. Diepenhorst wilde hy de wet echter eerder doen ingaan dan de regering heeft voorgesteld. Ook bleek hij geporteerd voor premieverle ning in geval van vervanging van be staande kerkgebouwen. De a.r.-spreker liet voorts weten, dat ook zijn fractie moeite heeft met het aanvaarden van premiëring ten behoe ve van niet-kerkelijke genootschappen. „Wij kunnen dit niet zonder meer aan vaarden", zo zei hij. Met dr. Diepen horst meende hij, dat deze kwestie be ter in een afzonderlijk wetsontwerp kan worden geregeld. Een andere anti-revolutionair, mr. W Aantjes, vertolkte een minderheidsstand punt in zijn fractie. Hij verwierp prin cipieel elke overheidssubsidiëring var kerkelijke activiteiten. Het is zijns in ziens volstrekt in strijd met het wezer van de kerk als ze geheel of gedeelte lijk afhankelijk wordt van de overheid en wordt behandeld als instelling openbaar nut. Offervaardigheid en willigheid horen zo bij het karakter de kerk, dat als die tekort schieten, financiële steun van de overheid toch niet helpt. Bovendien: bij het huidige welvaartsniveau kan niet worden volge houden, dat de kerken niet in hun eigen behoeften kunnen voorzien. Wel zo pverheid ten behoeve van de kerken verruiming van de belastingaftrek mo gelijk kunnen maken. K.V.P. en P.v.d.A. De K.V.P.-er dr. Lucas zou met dr. Diepenhorst en prof. Versteeg aan een afzonderlijke indiening van hoofdstuk II van het wetsontwerp de voorkeur heb ben gegeven, maar de nu gekozen vorm achtte hij toch wel aanvaardbaar Men kan z.i. niet zeggen, dat de bezinnings centra met de kerken op één lijn wor den gesteld. Want een financiële gelijk stelling betekent nog geen principiële gelijkstelling. De P.v.d.A.-fractie bleek verdeeld ten aanzien van het wetsontwerp. De (pro testantse) socialist J. H. Scheps sprak namens de meerderheid, die het ont werp aanvaardbaar acht. In zijn betoog van ruim anderhalf uur waarschuwde de heer Scheps echter, dat voor hem zijn politieke vrienden het ontwerp staat of valt met de door hen gewenste ge- (Van onze soc.-econ. redactie) TAE Nationale Coöperatieve Raad, die 5000 coöperaties vertegen woordigt, heeft in een adres aan de leden van de beide kamers als zijn vrees uitgesproken dat vele van die coöperaties hun rechtsvorm zullen omzetten in die van een naamloze vennootschap om de zwaardere fis cale druk te ontgaan, die ontstaat als het wetsontwerp op de vennoot- «chapsbelasting 1960 wordt aan vaard. Het adres wordt onderschre ven door de drie centrale landbouw organisaties. Het wetsontwerp van minister Zljl- *tra en staatssecretaris Van den Bei ghe wordt een bedreiging van de coöperatie genoemd. Met name hei voorgestelde systeem van winstbepa ling op basis van marktprijzen, wordi als een discriminatie van de coöpera tie ten opzichte van de N.V. be schouwd. „Het valt niet in te zien.' aldus het adres, „waarom coöperaties heiast zouden moeten worden vooi rover zij haar leveranciers meer dan narktprijs betalen (respectievelijk minder dan de marktprijs in rekening brengen), terwijl andere onderne mingsvormen dit kunnen doen zonder hierin fiscaal te worden gehinderd.' Volgens het adres blijkt dc onbillijk heid van het voorgestelde systeem nog sterker uit het feit dat uitsluitend ge sproken wordt over „voordelige prijs verschillen" cn niet over nadelige prijs verschillen. ..De fiscus aanvaardt de prijs politiek van een coöperatie, indien di Prijzen ongunstig voor de leden uitval- fen, maar niet als zij gunstig uitvallen." s'dus het adres aan de kamers. Bezwaai wordt ook gemaakt tegen het feit dat overkoepelende coöperaties zwaardei worden belast dan plaatselijke coöpera- hes, waar hen iedere vrijstelling van zo genaamde „vcrlengstukwlnst" wordt unt- Ttn slotte wordt gewag gemaakt van de vrees voor ongewenste maatschappe lijke verschuivingen als coöperaties voor de vraag komen te staan of zü hun rechtsvorm niet moeten omzetten in die van een N.V. om aldus fiscaal vrijheid te houden hun prijzen te bepalen zoals ztl zelf verkiezen. Ook ziet men gebeuren dat de overkoepelende coöperaties de fiscaal nadelige werking van het ont worpen stelsel zuilen trachten te ont gaan door plaatselijke coöperaties met haar centrale organisatie tc fuseren. lijkstelling van kerken en niet-kerkelijke genootschappen op geestelijke grond- De heer J. Bommer sprak namens de (uit kerkelijke en niet-kerkelijke le den bestaande) minderheid in de P.v.d.A.-fractie. Hij verklaarde zich te gen het ontwerp, omdat z.i. de daarin voorgestelde directe financiële bystand onverbiddellijk een steeds verdergaande overheidsinmenging in kerkelijke aange legenheden tot gevolg zal hebben. Da', de regeling lydelijk zal zyn. welgerd» hij te geloven. Als de regering aan d«> behoeften van de kerken tegemoet wü komen, moet ze dat doen via verrui ming van de belastingaftrek. Van se rieuze suggesties en voorstellen in die richting heeft de regering zich wel ere makkelijk afgemaakt. V.V.D. Uit het betoog van de liberale mr F. G. van Dijk bleek, dat in de V.V.D - fractie hetzelfde meningsverschil be- De woordvoerder van de S.G.P.-frac tie, ds. M. A. Mieras, had op zichzelf geen principieel bezwaar tegen subsi diëring voor de stichting van kerkge bouwen. mits de evangelieverkondiging in overeenstemming is met Gods Woord. Tegen het voorgestelde wetsont werp heeft de S.G.P. echter onoverko melijke bezwaren, omdat het niet-ker kelijke genootschappen de gelegenheid geeft met staatssteun te bouwen. Daar door wordt de deur naar on- en bijge loof opengezet. Bovendien zal vooral dc Roomse Kerk van de regeling gaan pro fiteren.Ds. Mieras protesteerde voorts tegen de vaak ondragelijke eisen, die de schoonheidscommissie bij de bouw van kerken stellen en waardoor de bouw kosten onnodig hoog worden opgevoerd Voorts drong hij ten behoeve van de kerkbouw aan op drastische verlaging van de grondprijzen. De communist M. Bakker en de paci fist H. J. Lankhorst ten slotte konden het wetsontwerp niet, resp. niet in zijn huidige vorm. aanvaarden. Minister Van Aartsen zou de Kamer vanmiddag ant woorden. Senaat aanvaardt uitbreiding AW W, verhoging AOW (Van onze parlementsredactie) De Eerste Kamer heeft zonder hoofrie- lUke stemming en zonder noemenswaar dige discussie de wetsontwerpen tot uit breiding v. d. Algemene Weduwen- en Wezenwet en tot verhoging van de AOW- uitkeringen aanvaard, Deze wetsontwer pen 7-Un nog maar kort geleden dooi de Tweede Kamer goedgekeurd De uitbreiding van de AWW heeft tot voornaamste gevolg, dat de leeftijdsgrens voor het in aanmerking kom«m voor we duwen pensioen wordt verlaagd van vijf tig tot veertig jaar. Weduwen mot kin deren zullen, ongeacht hun leeftijd, recht hebben op weduwenpensioen. De rege lingen gaan op 1 juli in. Minister Veldkamp, die in smoking tn ie Kamer verscheen, had slecnts te ant woorden op enkele opmerkingen, die na mens een eroot aantal leden door de heer C. W. van Wingerden <soc.) werden gemaakt. Hij gaf de heer Van Wingerden tofe. dat het verschil In behandeling van ongehuwde vrouwen die tot hun 65ste iaar premie voor het wedu venpensioen moeten betalen en van weduwen een nijpend probleem is. Hij v/ilde echter, alvorens een standpunt in te nemen, eerst het oordeel afwachten van de Sociaal- Economische Raad aan wie over deze zaak om advies is gevraagd. Het wetsontwerp heeft .zeor globam weergegeven, tot doel. de ambtenaren in Nieuw-Guinea dezelfde rechten tc ge ven als de rijksambtenaren In Nederland, teneinde tc voorkomen, dat deze ambte naren als hun taak in Nieuw-Gulnea tot een einde komt. zonder rechten aan hun lot worden overgelaten. De heer Algra (a.r.) deelde gistermid dag als voorzitter van de commissie die de openbare behandeling van net wets ontwerp had voor te bereiden, mee. dat de Eerste Kamer ernaar wilde streven, dat het wetsontwerp zo spoedig mogelijk tot wet wordt verheven. „De wens om kritische beschouwingen over het onder werp te houden, moet hiervoor wijken" Minister Marijnen overtuigt Senaat jlTINISTER Marijnen hoopt, dat de -L'-*- aardappelvoorziening weer nor maal zal zijn, als de vroege aardap pelen op de markt komen. Zodra de situatie weer normaal is, moeten de prijsbeperkende maatregelen wor den ingetrokken, deelde hij gisteren in de Eerste Kamer mee, toen daar de begroting van landbouw en vis serij voor 1962 werd behandeld. Hij zei echter, óók te weten, dat de oogsttijd van de vroege aardappe len mede wordt bepaald door de prijs, die zij kunnen opbrengen. Dc enige kritiek op de prUsstop voor dc aardappelen kwam van Ir. M. A. Geuze (c.hj. HU wees de minister erop, dat de aardappelproducenten slechts in heel weinig gevallen van de hoge prij- zen hebben geprofiteerd. Zü moeten echter het pootgoed duur betalen. Deze situatie en het feit, dat de aardappelen uitsluitend tegen een vaste prijs mogen worden verkocht, is de beste garantie, dat er ook de komende jaren wel iets spaak zal lopen met de aardappelvoor ziening, voegde hy de minister nogal sarcastisch toe. De heer G. C. A. Mertens (kath. v.) achtte de genomen maatregelen begrij pelijk en aanvaandbaar. Maar sorteren zü effect ?Volgens de heer Mertens is een zekere stabiliteit van de teelt een wijs beleid. Hy sprak als zijn mening uit. da-t de overheid, als de markt eens slecht mocht worden, niet aan de kant matg blijven staan. Minister Marij nen erkende in zUn antwoord, dat de producenten in zeer geringe mate voor deel van de hoge aardappelprijzen heb ben gehad De kritiek van ir. Geuze was niet beperkt tot het aardappelbeleid. Mede in verband met het lange uitbleven van de beloofde landbouwnota had de c.h.-woordvoerder minister Marijnen verweten, dat hy aan het eind van de zittingsperiode van ddt kabinet geen belangrijke bijdrage zal hebben gele verd aan de vernieuwing van de Ne derlandse landbouw Mr. Marijnen toonde zich teleurgesteld ver dit verwijt. „Wü kunnen niet zeg gen, dat er de afgelopen jaren niet veel is gebeurd. De heer Geuze is toch niet zo'n vreemdeling in het Jeruzalem van de landbouw, dat hU diit oordeel had mogen uitspreken. Stalmann Is de hoge Duit'se ambtenaar Stalmann. die werd verdacht van het aannemen van uit Nederland afkomstige steekpennin gen. door minister Marijnen voldoende gerehabiliteerd'? De liberaal ir. J. Baas betwijfelde dit. Hy vroeg zich af. of de zorgvuldigheid, diie in het menselijk verkeer past, door minister Marijnen voldoende in acht is genomen. De heer Marjfncn antwoordde hierop, dat door hem bepaald geen beschuldi gingen zyn geuit tegen welke Westdultse ambtenaar ook. Wel had hy de Westdult- se regering van een cn ander op de hoogte gesteld. Voor het optreden tegen Stalmann ls de Duitse justitie verant- woordelyk. Uit latere gesprekken, die minister Maryncn met Stalmann heeft gehad, had hy de indruk gekregen, dat Stalman het volle begrip had voor zyn positie in deze affaire. De ontwikkeling van de Europese Economische Gemeenschap noopte minister tot de opmerking, dat de Neder landse land- en tuinbouw zijn cor rentiepositie zal moeten vensberken. In de overgangsperiode naar een gemeen schappelijk Europees landbouwbeleid wordt voorlopig de nationale garantie prijsregeling gehandhaafd. Wat ten slotte de visserij betreft, waar in onder meer de heer P. C. Elfferich i.r.) aandacht had geschonken, minister Marijnen bleek niet van mening, dat het toekennen van een slooppremie voor uit de vaart te nemen vaartuigen de nieuw bouw zal bevorderen. Zowel de nieuw bouw als de verbouwing van visserssche pen hebben de laatste tien jaar niet stil gestaan. Het zijn op het ogenblik dc dTijfnetloggers. die de gemiddelde ouder dom van de vloot ongunstig beïnvloeden. Het visserijbeleid, zo zei minister Marijnen, is en blyft erop gericht. de Nederlandse visserij een gelijke start te geven by het op gang komen van een Europees visserijbeleid. Om die reden zal de minister voorstellen, dat het overleg in Europees verband spoe dig begint. De begroting werd z.h.st. aanvaard (comm. tegen). De Eerste Kamer be gint volgende weck dinsdag met de behandeling van dc begroting van verkeer en waterstaat. Bewogen requisitoir tegen dr. O. bij het Leeuwarder gerechtshof, jonkheer mr. N. Witsen Elias, gis teren tot zijn eis van bevestiging van het vonnis van de rechtbank (le venslang) kwam, hield hij een bewo gen requisitoir, waarin hij o.m. zei dat hij van mening was, dat gezien het gruwelijke karakter van de mis daad van de gewezen arts, deze zijn verdere leven in volstrekte eenzaam heid zal moeten doorbrengen. Als doktor O. ook in de hoogste in stantie mocht worden veroordeeld, dan zal zijn naam voortleven als een van de de meest geraffineerde moorde naars. die de Nederlandse rechtsple- ging heeft gekend in de afgelopen vijftig jaar en als een van de meest verstokte misdadigers, die steeds zal blijven ontkennen schuldig te zijn, al dus de procureur-generaal. „Als er nog enig gevoel van hogere orde in hem aanwezig is, zal hij moeten denken aan zijn kinderen over wier le ven zo'n donkere schaduw is gevallen, doordat de moeder werd vermoord de vader levenslang in de gevangenis werd opgesloten. Dit is de meest tragi- sdhe situatie, die denkbaar is." Cyaankali-complex O. had een .cyaankali-complex" en heeft steeds alles in het werk gesteld on fclandestiene wijze dit dodelijke vergif bemachtigen. Volgens de procureur- generaal heeft O. de cyaankali gekregen tüdens het bezoek, dat zijn Belgische neef aan de Leeuwarder gevangenis ehuMijk V hai/i-lotion met kanakbwi Voor 't haar fris Iedere dag opnieuw. Gedistingeerde geur. niet te sterk, niet te zoet... voor 'n man juist goedl Je. Silvikrin Heir-Lotlon heeft karakter, persoonlijkheid... geeft zelfvertrouwen. Iedere dag fris. aangenaam, plezierig voor uw omgeving I Bovendien Is Silvikrin Halr-Lotlon gezond voor uw haar en het gaat roos tegen. De prijs la even prettig ala de lotion zelf... 8lechys_f3:95 voor 'n grote, chique flacon. SILVIKRIN HAIR-LOTION met biologische werking. Voor vot on normaal haar Lotion "dry1 Voor droog haar Lotion "with ©11" - Raadsman vraagt vernietiging van vonnis bracht. De cyaankali die in de verg if tl - gingsaffaire in de gevangenis een rol speelde bleek opmerkelijke overeenkom sten te tonen met de cyaankali, die België bij de familie Van der Hagen werd aangetroffen en waarvan tien gram zoek is geraakt. De procureur-generaal wilde L. beter voorstellen dan hy was namelijk een misdadiger die ervan werd sahuldigd zyn vrouw te hebben vergif tigd, maar er is geen enkele aanwyzirva dat L tevens de moordenaar van t O. is geweest. Deze rol werd hem slechts toegedacht door O., die met alle middelen trachtte revisie in zijn zaak tc krijgen Hij bediende zich daarvoor echter doorzichtige leugens, intriges en bedrog Daarbij ontzag hij zich niet om willens en wetens de nagedachtenis te onteren van zyn vrouw, terwijl hy zelf overspel bedreef met een zeven tienjarig dienst meisje. De procureursgeneraal betreurde net, dat O. hiervoor nooit is vervolgd Afscheidsbrief De procnreur-generaal aebtte bewezen, dat doktor O. de geestelijke vader ls ge weest van de afscheidsbrief van L. Ah doktor O. wcrkelyk onschuldig zou zyn. dan behoefde hij zich niet telkens in dui zend bochten te wringen om zyn verbaal vol te houden. Naar het oordeel va procureur-gcncraal had L. geen enkele reden om zelfmoord te plegen of oi te vergiftigen. Er heeft echter een samenspel ti O. en L. bestaan, waarschijnlijk om kaars onsahuld te oewijzen. waarbij de zijde van L alle nadruk viel op bel spelelement, maar wat voor L. slecnts spel was, was voor O. dodelijke ernst. L.. die er nooit over zou hebben gedacht, om te bekennen, dat 'hij schuldig was de dood van mevrouw O., werd in de val gelokt. Toen hij eenmaal de bekentenis- brief 'had gesdhreven, vormde hij eer dreiging voor O. Met een levende L. zou het Piet Bengerverhaal als een kaarten huisje in elkaar zyn gestort cn zou de kans op revisie voor O. verkeken zyn geweest. Daarom was er voor O. maar wog: L. voor altijd het zwijgen op te leggen Pleidooi Na een pleidooi, dat ruim 2'J uur duurde, heeft mr. H. Schootstra, de raadsman van de voormalige Bcrkelsc arts O. gisteren het gerechtshof te Leeuwarden vernietiging gevraagd van ""et vonnis van de rechtbank Mr Schootstra was ervan overtuigd, cliënt te ontslaan van vervolging ter zake van de moord op L. Het hof be paalde zijn uitspraak in deze zaak op dinsdag 5 juni. Van de gelegenheid tot het voeren van het laatste woord maakte dokter O. ge bruik om zowel het hof als zijn raadsman te bedanken voor de wijze waarop het proces ls gevoerd. Mr. chootstra was er van overtuigd, dat de cyaankali uil Gent vla Voorburg in de Leeuwarder gevangenis is gekomen en dat hel echtpaar Duyvenvoorde, de stiefouders van L. voor doorzending heeft gezorgd en wat dit aangaat dus onwaar heid heeft gesproken. L. ontving wel meer dingen in de gevangenis langs clandestiene weg. Dat bewakers tegen beloning hierbij diensten bewezen is een publiek geheim. Het staat vast, dat L. de brieven eigenhandig heeft geschreven en getekend. De brief met de bekentenig en een andere brief aan de gevangenis directeur. Hy nam de inhoud daarvan dus voor zUn rekening en zij kunnen als wettige schuldbekentenissen worden be schouwd. Zelfmoord Dat L. geen type was voor zelfmoord, bestreed mr. Schootstra. Die typen zijn er niet, zo hebben deskundigen betoogd. ..Dit heeft de rechtbank echter niet ver hinderd te zeggen, dat L. geen type was voor zelfmoord". Mr. Schootstra gaf daarna aan de hand van psychiatrische rapporten een schets van het karkter van L., die o.m. werd ge. tekend als een driftgevaarlijk mens met een gewelddadige inslag, iemand die graag de minste weerstand koos en een fagadehouding bezat. Aan de hand van een recent Ameri kaans boek over zelfmoord, stelde mr. Schootstra vast dat zelfmoord vaak voor komt by mensen, van wie men het nooit had verwacht. Zou dan zelfmoord van de tot levenslang veroordeelde L. tot de on- mogetykheden behoren?, zo vroeg de raadsman zich af. Mr. Schootstra was van oordeel, dat L. liever dan alarm te slaan zich rustig door de dood heeft bevryd van de levende dood In de gevangenis. L. stierf een zelfgekozen dood. Hij wilde niet gered worden, omdat hem de men selijke drift om te biyven leven ontbrak. Mr. Schootstra achtte het bewys. dat dokter O. L. door vergif om het leven heeft gebracht niet geleverd en vroeg daarom vernietiging van het vonnis van de rechtbank. Met zie je er geen barst vanl Geen reclame meer voor sigaretten Met ingang van 1 juli zal het maand blad „Het Beste uil Reader s Digest" geen advertenties meer opnemen, waarin re clame voor sigaretten wordt gemaakt. Lopende contracten zullen, indien de adverteerder dit wenst, worden afgewik keld. doch verlenging daarvan is niet mogelijk. Nieuwe contracten zullen niet eer worden aangegaan. Aanleiding tot dit door uitgever en hoofdredactie gezamenlijk genomen be sluit is een artikel over dc invloed van het sigarettenroken op de gezondheid dat een der volgende nummers van het blad zal verschijnen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 9