J i Uw probleem is het onze i BON Deir Alla kan niet Sukkoth geweest zijn aru Grote mogelijkheden voor zending in Noord-Ghana Een woord voor vandaag Hervormd-gereformeerd gesprek in Vlaardingen ,cr co Castella Schoonheidszeep Verouderen verenigingen vraagt veel aandacht ar\£ MAXIMUM-SNELHEID In staatsblad 154 is bekend gemaakt een besluit tot wijziging van het wegenverkeersreglement. Het besluit verklaart de minister van verkeer en waterstaat bevoegd om maximumsnelheden voor motorrijtuigen vast te stellen, geldende voor door hem te bepalen dagen of tijdvakken, gedurende welke een meer cUn normale verkeersdrukte is te verwachten. Deze maximum snelheden kunnen betrekking hebben op alle of bepaalde soorten van wegen of wegen, gelegen binnen een bepaald gebied, dan wel op een afzonderlijke weg. een en ander voor zover deze wegen zijn gelegen buiten bebouwde kommen. Het bepaalde ingevolge het onderhavige besluit is niet van toepassing op motorrijtuigen ten dienste van de politie of brandweer en motorrijtui gen, welke kennelijk en uitsluitend zijn ingericht voor ziekenvervoer. indien de overschrijding van de maximum snelheid in het dienstbelang dan wel in het belang van het vervoer voor zieken nodig is. VERDUISTERING HUURAUTO'S De heren dr. J. Meulink en dr. E. P. Verkerk, leden van de Tweede Kamer (a r hebben de ministers van verkeer en waterstaat en van justitie schriftelijke vragen gesteld over de verduistering van auto's, die zonder chauffeur worden verhuurd. D? Kamerleden vragen of deze ver duistering veelvuldig voorkomt en of, bij een bevestigende beantwoording van deze vraag, de ministers willen overwegen welke maatregelen op korte termyn kunnen worden getroffen om dit euvel doeltreffend te bestrijden. Kan. aldus de vragenstellers, by deze overwegingen ook de mogelijkheid betrokken worden van een aanduiding op het kentekenbewijs, dat het daarbij behorende motorrijtuig behoort tot de categorie autoverhuur zonder chauffeur met de bepaling, dat overschrijving van het kenteken bewijs slechts met medewerking van de vorige eigenaar kan plaatsvinden? OEFENING OP ZONDAG De minister van defensie, ir. S. H. Visser, heeft de schriftelijke vraag van de Tweede-Kamerleden Kieft en Versteeg (a.r.) over het houden van de militaire oefening „Back lash" op zondag beantwoord. In dit antwoord zegt de bewindsman, dat het voornaamste doel van deze oefening was het oefenen van de rivierovergang over de Maas en de Rijn door militaire voertuigen en troepen van Britse. Duitse en Nederlandse nationaliteit in oostelijke richting d.m.v. daartoe in te stellen militaire veerdiensten. Het houden van deze oefening is, aldus minister Visser in zijn ant woord, dringend gewenst en is slechts mogelijk, indien het scheepvaart verkeer op de Maas en de Rijn wordt gestremd. Bedoelde stremming van het scheepvaartverkeer is in de eerste plaats over de Rijn slechts mogelijk op zondag, terwijl ook de stremming op de Maas zo min moge- lijk op werkdagen moet plaatsvinden. Deze redenen hebben de minister doen besluiten, voor ditmaal en bij hoge uitzondering, af te wijken van de ter zake van oefeningen op zondag steeds gevolgde gedragslijn en de oefening Back lash in Nederland op zondag te laten doorgaan. Voor alle troepen bestaat tijdens de oefening gelegenheid tot het deel nemen aan een godsdienstoefening te velde, zo wordt in het antwoord nog opgemerkt. Dr. Franken terug met kisten vondsten Dezer dagen is van de derde opgravingscampagne in Deir Alla (Jordanië) in Nederland teruggekeerd dr. H. J. Franken, lector in de Palestijnse archeolo gie aan de Rijksuniversiteit in Leiden. De eerste en de tweede Nederlandse opgravingscampag ne in Deir Alla hadden respec tievelijk in 1960 en 1961 plaats en zij hadden evenals de derde ten doel om de chronologie van de laatste bronstijd en de vroege ijzertijd te bestuderen, een peri ode, die van ongeveer 1600 tot 700 voor Christus geboorte loopt. Advertentie co Ui co m de hand" van aardewerkvondsten in resultaten van de opgraving, omdat ■uïne-heuvel (de zogenaamde „teil") K"" sporen van een dichte bewoning op Deir Alla en omgeving. Deze teil ligt heuvel zyn aangetroffen, terwijl in het ten oosten van de Jordaan. dicht bij de, boek Richteren duideluk gesproken wordt de Zerqa (de Jabbok) -m- ai. Jordaandal stroomt. Op deze plaats be vond zich in de late steentijd (plus minus 5000 voor Christus) reeds een nederzet ting. De Nederlandse opgravingscampagne staat onder auspiciën van de theologische faculteit der Rijksuniversiteit in Leiden en zij wordt geheel bekostigd door de Nederlandse organisatie voor zuiver- wetenschappelijk onderzoek. In 1961 Ook deze derde campagne blijkt succesvol geweest te zijn en enorme hoe veelheden aardewerkfragmenten zijn het licht gekomen. De campagne var. tiar betrof de diepere woonlagen. Daar- ij werd direct een geheel nieuw type van bewoning blootgelegd, daterende uit de vroege ijzertijd. Deze cultuurperiode die even voor 1200 voor Christus begon, heeft circa anderhalve eeuw geduurd. Vond men in 1961 nog overblijfselen van een stad. de afgelopen maanden werden de expeditieleden geconfronteerd met een bewoning, die aan de stedebouw vooraf ging en welke geen enkele aanwijzing opleverde, dat er in de bewuste periode een stad op de heuvel had gelegen. Ge zien het feit. dat er fragmenten van alle soorten van huishoudelijk aardewerk kannen, waterkruiken, voorraad potten enzovoort) werden opgedolven, terwijl er over een oppervlakte van dertig bij tien meter geen enkel spoor van een huis te vinden was. ligt de conclusie voor hand. dat men hier op een soort dorp gestoten, waar de voormalige bewoners op grote, open erven huisden. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Hoogeveen (vac. dr. A. van der End): J. A. de Bruijn te Ernst (Geld.); te "s-Hertogenbosch (vac. K. Strijd): J. W. Mazurel te Heerewaarde; door de clas sis Maastricht tot pred. voor buitengewo ne werkzaamheden (binnen het kader van de Stichting AMVJ Z.-Limburg te Geleen-Oost: Ph. Kroes. vic. te Dongen. Benoemd door de prov. kerkvergade ring van Gelderland te Putten (kring An- dreaakerk): Tj. M. Haitjema te Souburg. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Pernis (vac. J. H. van Hal- sema): D. Kloppenburg te Broek onder Akkerwoude; te Vianen: C. van der Wou- de. kand. te Kampen. Aangenomen naar Vinkeveen: G. van der Maaten, kand. te ELburg, die bedank te voor Edam. Een. Goënga. Oldeboorn, Suawoude en Zuidwolde (Dr.). UNIE VAN BA PT. GF.M. Bedankt voor Hoogezand: H. van der Werf te Emmen. Ds. Bot vertelde van ervaringen Advertenties lezen is plezierig en voordelig. Het brengt u ongemerkt veel meer voordeel dan de krant u kost. Vanaf de dag dat de Bazelse zen delingen ruim 130 jaar geleden land den aan de Goudkust van West-Afri- ka waren zij bezeten door de drang om door te stoten naar het Noorden in het machtige Ashantirijk en In het gebied, dat daar achter lag tegen de rand van de Sahara. Het is nog maar nauwelijks tien jaar geleden dat dit laatste doel is bereikt. Maar nu niet meer geleid vanuit Bazel maar door de Presbyteriaanse Kerk, die in het Zuiden van het nieuwe Ghana uit het werk der Bazelse zen ding is ontstaan. Maar het zijn Euro pese zendingsarbeiders, die deze Afi- kaanse kerk voor dit werk in het uiterste Noorden van het land ge bruikt. Een van hen is de hervorm de ds. C. B. Bot, die als eerste pio nierzendeling door de „Raad voor dc zending" naar West-Afrika werd uit gezonden en die onlangs, voortijdig door ziekte van zijn vrouw, met ver lof naar Nederland kwam. In het zendingshuis te Oegstgeest gaf hij dezer dagen een verslag van zijn be vindingen voor een groot gehoor, waaronder verschillenden, die in dienst van de zending binnenkort naar West-Afrika zullen vertrekken. In een voor ons Nederlanders volko men onbekende wereld kwam ds. Bot terecht toen hij zich twee jaar geleden in Garu onder de stam der Kusasis vestigde. Zij zijn heidenen voor wie er rn scheiding is tussen de wereld van doden, die als geesten voortleven, en de levenden. In alle beslissingen, die genomen moeten worden, moeten de machtige doden worden gekend. het verlaten der school gedoopt. Ze zijn dan ongeveeer 18 jaar oud. Wanneer zij teruggaan naar hun dorpen blijkt, dat zij daar eën grote invloed hebben. Zij schamen zioh voor het evangelie van Christus niet, maar praten er over op de markten, en met ihun vrienden. Herhaaldelijk is het ds. Bot overkomen, dat hij een uitnodiging kreeg om te ko men naar een afgelegen dorp en dan bleek, dat hij de uitnodiging dankte aan een jongeman, die uit dat dorp afkom stig was en na zijn schooltijd daarheen was teruggekeerd. Mogelijkheden Door het oprichten van deze scholen zijn er in het Noorden van Ghana vele mogelijkheden gekomen om het Evan gelie onder de Ghanezen uit te dragen. Maar dan zal de kerk van Ghana, die haar centrum in het Zuiden heeft en die voor haar zendingsarbeid gebruik maakt van Zwitserse, Schotse en sinds kort ook hervormde zendingsarbeiders, vele Afrikanen moeten vinden, die be reid zijn als evangelist naar het Noor den te gaan of zij zal, daar de meer ontwikkelde Zuiderlingen maar al te vaak weigeren te gaan wonen onder de primitieve mensen van het Noorden, jonge mensen uit het Noorden als evan gelist moeten gaan opleiden. Met theologische vraagstukken hou den deze Afrikaanse christenen zich niet op, zij leven emotioneel, niet tioneel. Daarom uiten zij hun geloof bij voorkeur in hun liederen. Niet slechts met hun mond zingen zij, ook met hun handen, ja hun hele lichaam zingt mee. Zij zingen met zo'n vol komen overgave dat zelfs een nuchte re Nederlander ah ds. Bot daar fel- Lagen Deze bewoningslagen waarvai stratigrafie zeer ingewikkeld is horen thuis in de tijd van de metaalindustrie. Merkwaardig zijn hier de vele, door de wind vervormde peervormige kuilen, waarvan de betekenis nog niet ten volle duidelijk is, maar die waarschijnlijk verband staan met de bouw van de ove„o, waarin het' metaal werd gesmolten. Dr. Franken houdt het er voorlopig op. dat zich hier in de ijzertijd metaalarbeiders hebben gevestigd en dat deze metaalbe werking een seizoenarbeid is geweest, die alleen in de winter werd verricht. Deze hypothese zou de afwezigheid kunnen verklaren van andere, dan aarde werkvondsten, omdat alle. van metaal vervaardigde voorwerpen voor de export bestemd waren. Aangezien er ook geen graven werden ontdekt, kon men even min metalen grafgiften op het spoor ko men. Verder kon geconstateerd worden, dat de oude bewoners, behalve van de metaalindustrie, ook van de opbrengst van hun kudden van geiten en schapen moeten hebben geleefd en dat zij in het natte (winter-)seizoen zich wat met de landbouw hebben beziggehouden. Dit laatste blijkt uit het grote aantal vuur stenen sikkels, die in deze lagen werden aangetroffen. Op dezelfde wijze leven heden ten dage nog de bedoeïenen, die uit oude autoveren messen vervaardigen om deze aan de bevolking te verkopen, maar die er tegelijkertijd kudden op na houden en tijdens hun winterverblijf in het Jor daandal kleine stukjes grond bewerken voor een graanoogst. ■ntig oudsten", die daar den hebben gewoond. Bovendien waren de Israëlieten ii periode afhankelijk van de Filistijnen voor het verkrijgen van hun metalen voorwerpen. Zij kunnen dus zelf geen metaalindustrie op deze heuvel hebben gehad. Voorts is gebleken dat de Fili- stijnse invloed destijds tot in Deir Alla reikte, onder meer door de vondst van prachtige Filistijnse pot. Het is daar- niet onmogelijk te achten, dat de Fi listijnen destijds van Bethshan uit de streek van Deir Alla onder hun controle hebben gehad. Voor deze opvatting pleit ook het feit, dat, toen koning Saul in de strijd tegen de Filistijnen gesneuveld vas. zijn lijk naar Bethshan werd over- ?ebracht. Dit betekent echter, dat de ilistijnen. die eigenlijk in de streek Gaza thuishoorden een veel grotere spreiding in het land hebben gehad. Verdeling ■er de verdeling van de vondsten tussen het departement van oudheden var Jordanië en de expeditie, was dr. Fran ken vol lof. Op verzoek van de directeur van genoemd departement, dr. A. Dajani had hij zelf een voorstel voor de verde ling mogen voorbereiden. Bij de defini tieve verdeling, waarbij dr. Dajani zelf aanwezig was. kreeg de expeditie onge veer vijf-en-negentig procent van de vondsten. Deze worden in een-en-twintig kisten naar Leiden gezonden en een ge deelte daarvan is reeds aangekomen. Nadat de voorwerpen In de „werkka mers voor Palestijnse archaeologie" aar het Rapenburg nader zullen zijn bestu deerd, zal een gedeelte onderdak vinden in bet Rijksmuseum van Oudheden in de sleutelstad. De duplicaten wil dr. Fran ken gedeeltelijk zien te ruilen voor heidkundig materiaal uit Palestina niet in Deir Alla te vinden, was, waarbij hij denkt aan de voorwerpen, die bij de grote opgraving in Jeruzalem aan het licht kwamen. De expeditie heeft dit jaar uit twaalf deelnemers bestaan, van wie verreweg de meesten uit Leiden afkom stig waren. Te zijner tijd hoopt dr. Fran ken de opgraving te kunnen voortzetten. Van de derde opgravingscampagne heeft de Nederlandse Onderwijs Film eei cumentaire gemaakt. Terwijl de blinden en de lammen schreeuwen om Zijn hulp en Zijn ontfermingnemen de Gerasenen een vreselijk be sluit. „En zij begonnen er bij Hem op aan te dringen, dat Hij uit hun gebied weg zou gaan" (Marcus 5 17). Jezus heeft een bezetene verlost van een onreine geest. Een kudde van een paar duizend zwijnen is in zee gestort en verdronken, en dit alles heeft diepe indruk gemaakt op de omstanders en op hen, die er bij geruchte van hebben ver nomen. Ze werden bevreesd en begonnen er bij Hem op aan te dringen, dat Hij hun gebied zou verlaten. Onbegrijpelijk van die Gerasenen. Inplaats van Jezus te vragen bij hen te blijven zenden zij Hem weg. Zij zien Zijn grote macht en toch De Gerasenen wonen nog onder ons. Hoevelen zijn er niet, die Zijn macht in weerwil van alles ook in deze wereld zien, maar die hun hart voor Hem gesloten houden. Hoevelen zijn er niet, die zeggen: Ja, Heer, het is allemaal waar, we hebben er van gehoord en we weten het maar, toch, ga weg uit ons hart, we hebben liever met U niet te doen. Ontmoeting van kerkeraden (Van een onzer redacteuren) Op dinsdag 22 mei is in de Ma- ranathakerk te Vlaardingen een gesprek gevoerd tussen de kerke raden van de hervormde gemeen te en de gereformeerde kerk ter plaatse. Dit werd gedaan aan de hand van inleidingen van dr. F. L. Bos (geref.) en ds. J. Bouterse (herv.). Beide inleiders hielden zich bezig met de grensbewaking van de kerk, de leertucht en de vrijzinnigheid in de Ned. Herv. Kerk. Grenzen Wat de grensbewakjng betreft kwam dr. Bos tegemoet aan de hervormde visie, door uit te gaan van de verbonds gedachte in de kerkformatie. Deze brengt met zioh. dat uiterste geduld moet worden geoefend met hen, die in de ver- bondsmatige wortel van hun bestaan toch nog meeleven in de door Christus geheiligde sfeer. Hoezeer zij ook af wijken in hun persoonlijke levensopen baring. Hij meende echter, dat de her-' vormde broeders in hun kerkelijke ge meenschap de spanning tussen verbond en kerk zijn kwijtgeraakt en de grenzen Vragen De recente vondsten, vertelde dr. Fran ken. stellen ons voor een aantal histo rische vragen, waarvan een der v. naamste de identificatie van de „teil In het algemeen hebben de geografen tot nu toe aangenomen, dat de heuvel van Deir Alla het oude. bUbelse Sukkoth was, dat in de tijd van de richteren en de koningen aan de Israëlieten toebehoorde. Deze opvatting komt nu in strijd met de krant aanbevelen. U ver dient dan „Dat zit zo". (ln envelop of op kaart geplakt verzenden kens weer door gegrepen werd-, zodat RpL-prinoen hij zelf meezingend zich één wist met DPkeringen de:e „primitieuen" voor wie het een Door Afrikaanse evangelisten, die dagelijkse vreugde is dat zij christe- eenvoudig op de markten het evangelie ne„ m0Qen verkondigen, a nog slechts kort gele-l e mo»en den voor het eerst de boodschap van Een oude patriarch ren de eersten, die tot Christus kwa-jl men. BIJ de doop kregen ze de namen' Abraham en Sara. Toen deze man, die) een groot gezag In zijn omgeving ge- j niet. van een ernstige ziekte herstelde De Belgische Nobelprijswinnaar zonder dat hij zioh zoals men hem de vrede, pater Dominique Pire. zal aanried met offers tot de geesten had 27 tot en met 30 mei een bezoek aan ■end. werd dit de aanleiding,^ datjderland brengen. Hij is daartoe uitgeno- Ad-nerrentie naar ons land U kunt noteren als nieuwe abonnee: Datum van Ingang BETALING PER WEEK/MAAND/KWARTAAL/GIRO (Doorhalen wat niet van toepassing is) Zelf was Ik al abonnee. Voor het aanbrengen van bovenstaande nieuwe abonnee heb tk dus recht op Schrijf hier uw etgen n zijn hele dorp vroeg om de doop. Daar-jdigd door een comité van hoogleraren j,ib^ deed ,,ch dirccl cen moeilijkheid afgevaardigden van studentenverenigin- dit Blad) voor, waar men ln Afrika overal op ^en van de universiteiten van Nijmegen. stuit. Dc Presbyteriaanse kerk van Utrecht. Leiden en Amsterdam. In deze Ghana weigert de doop aan polygamls- vier plaatsen zal pater Pire voor hoog- ten. I leraren en studenten lezingen houden. I Het is de vraag of deze houding niet Zondagavond zal hij in de Nijmeegse onbarmhartig is Mag men van polyga-1Schouwburg spreken over „twee heden- misten. die Christen willen worden, daagse wereldrampen: onenigheid en m dat zij hun vrouwen wegzenden honger", maandagavond zal dc Belgische deze daarmee ook scheiden van pater in de Senaatszaal van de Utrechtse haar kinderen, die m de familie moe-universiteit een voordracht houden onder ten blijven? Door deze houding van dei de titel ..Honger en aarde", dinsdagavond ge-!zal hij in het Leidse universiteitsgebouw 'or- een antwoord geven op de vraag „hoe de vrede te scheppen in een wereld die hon- de ger heeft", waarna de Nederlandse toer- n Tijdelijk ter kennismaking 4 stukken voor de prijs van 3 Herv. vrouwengroep C.J.V.F. bijeen Kerk z.et men dat vele loof komen, maar nochtans niet den gedoopt. Toch zijn deze vaak vurige evangelisten zoals b. drie zonen van de geiioemde Abraham I nee woensdagavond en Sara. I in Amsterdam, waar net onderweri Men kan zich afvragen hoe het komt „Vrede aan de mensen van goede wil' dat onder deze primitieven overal be->zal zijn. word: besloten. De lezingen var ngstelling is voor het evangelie eri dat j pater Pire zullen in het Frans gehouden tolk zal zijn woorden echter I boek „Dat zit zo" boordevol met ongelooflijk handige wenken - is niet in de winkel te koop I ngelie -HHÜI enkele jaren honderden zich lieten worden, dopen. De oorzaak zal men waarschijn lijk moeten zoeken in het feit, dat het christendom voor deze mensen cen nieuwe gemeenschap zichtbaar maakt, waarin onderlinge liefde en hulpbetoon te vinden is en dat in een land waar in men buiten het directe familiever band praktisch geen gemeenschap kent. Onderwijs Dc o.verheid van de nieuwe staat Gha- i heeft niet alleen veel aandacht voor de bouw van goede wegen en voor dc medische verzorging van de bevolking, maar ook voor het onderwijs. De leer plicht is voor alle kinderen wettelijk ingevoerd. Nog is het wel niet zover dat alle kinderen onderwijs genieten, maar het gaat toch snel die kant op. Overal worden zesjarige lagere scholen gesticht: als er nog geen gebouw be schikbaar is dan begint men onder een boom. maar men begint. Op vele plaat sen komen ook voorbereidende middel bare scholen met een tweejarige cur sus en Engels als voertaal. Op deze staatsscholen is het godsdienstonder wijs facultatief, maar meer dan 9CU- van de leerlingen volgt dit onderwijs, dat door de zendingsarbeiders en de Afrikaanse evangelisten gegeven wordt Vele tientallen leerlingen worden voor (Van een onzer verslaggevers) Een kleine duizend dames, le den van de Hervormde Vrouwen groep, aangesloten bij de Chris ten Jonge Vrouwen Federatie, bevonden zich dinsdag te Utrecht. Hier werd de zestiende leden jaarvergadering gehouden van de Hervormde Vrouwengroep. Het waren in hoofdzaak organisato rische belangen, waarmee de vergade ring zich bezighield. Maar wel schetste de presidente, mej. ds. J. H. Stegeman te 's-Gravenhage de geestelijke beteke nis van dit werk. Daarbij ging zij uit van het woord, dat Paulus eens tot Archlppus richtte: ..Zorg dat gij de bediening, die gij in ,de Heer aanvaard hebt, ook vervult." j Het werk in de Hervormde Vrouwen- I groep vraagt een voortdurend gebed om trouw te blijven, om niet ontmoe digd te worden, om training van de wil teneinde niet uit de weg te gaan voor tegenslag, om de teamspirit die tot ac tiviteit beweegt. De Hervormde Vrouwengroep telt mo menteel bijna 25.000 leden, verdeeld over 850 verenigingen. In sommige provincies Friesland en Limburg zit men aan de top; daar zijn practisch alle vereni gingen aangesloten. Er wordt in elk ge west veel werk gemaakt van de toog- dagen, want het blijkt dat men deze evenementen op prijs stelt. Daarnaast worden er besturendagen gehouden: men heeft elkaar nodig, daar het werk in deze tijd telkens bezinning vereist. De secretaresse, mevr. A. Ph. Blok-Knierim te Heerlen, verteldé dat de veroudering van de verenigingen veel aandacht vraagt. Het blijkt echter dat verenigingen in nieuwe stadswijken weer voor een jongere generatie zorgen. Presidente Een belangrijk punt op de agenda was de presldentewlssellng. Mej. ds. Stege man wisselde van plaats met mevr. mr. A. Honnef-Bender te Leiderdorp, tot he den vtce-presidente. Mej. Stegeman zal nu een jaar vice-presldente zijn om dan volgens de reglementen uit het bestuur te treden. Tot penningmeesteresse werd benoemd mevr. W. J. den Houter-Mooij te Noord- wijk aan Zee. Als tweede secretaresse treedt op mevr. N. Mellema-van Wal- sum te Nieuw-Scheemda. Men nam af scheid van mej. Mary W. Barger, die de Hervormde Vrouwengroep als advi seuse diende, nadat zij van de oprich ting af deze organisatie had bijgestaan. Zoals gebruikelijk liet men ook weer twee van de talrijke gasten uit de zus- tersorganisaties aan het woord komen. Ditmaal was de beurt aan het Remon- strants Vrouwencontact en De Fakkel, vangen. Gods bruto-kerk ver hebben over schreden. Ds. Bouterse zag de kwestie van de grensbewaking minder centraal dan dr. Bos. En hij kwam er dan ook voor op, dat de Hervormde Kerk ook nog als kerklid laat gelden ,.wie nog een beetje hervormd om de neus is". Hij zag moge. lijkheden van ontginning van het braak liggende land binnen de grenzen van de kerk. Dit zou kunnen gebeuren door een oecumenische aanpak van het werk onder kerkelijke randbewoners en bui tenkerkelijken. Ds. Bouterse was van oordeel, dat door samenwerking tussen hervormden en gereformeerden op dit terrein vanzelf het begrip „grensbewa king" minder centraal zou komen te staan. „Misschien komen we nog wel eens tot „ruilverkaveling", aldus de her vormde inleider. Leertucht De beide inleiders hielden zidh voorts bezig met de leertucht en de vrijzinnig heid. Dr. Bos zeide een te rigoureuze toepassing van de leertucht in het ge reformeerde verleden te betreuren. Niet temin is hij van mening, dat de kerk haar individuele ambtsdragers moet eisen, dat er een duidelijke geestelijke gemeenschap en samenstemming is in het centrale belijden. Hij riep de her vormde broeders op, hun nieuwe kerk orde in dezen waar te maken. Het voort duren van de praktijk van leervrijheid, ook voor vrijzinnigen, die de absoluut heid van Gods heilsopenbaring in Chris tus loochenen en de ambtelijke dienst i de kerk van Christus misbruiken voor het propageren van idealen van mense lijke religiositeit, achtte hij een ono' komenlijk struikelblok voor de begeerde kerkelijke gemeenschap. Ds. Bouterse achtte leertucht wel nood zakelijk, maar verdedigde anderzijds, dat er in de kerk ook ruimte moet zijn voor het mislukte denkexperiment van de ketterij. Hij poneerde nadrukkelijk, dat het pionierswerk van de vrijzinnigen in het zoeken van het verband met de moderne wetenschap en in het pastoraal benaderen van de moderne intellectueel ook positief valt te waarderen. En hij achtte het tenslotte een illusie te menen, dat de Hervormde Kerk het vrijzinnige bestanddeel als zodanig ooit zou kunnen en willen uitsnijden. Kerkelijke gemeen schap met de Hervormde Kerk zou altijd ook gemeenschap met vrijzinnigen om vatten. Ondanks de hierin aan de dag treden de duidelijke tegenstelling met het door dr. Bos onder woorden gebrachte ge reformeerde standpunt, meende ds. Bou terse, dat de kerkeraden zich verder zouden kunnen en moeten bezinnen op de praktische mogelijkheden om in Vlaar dingen dichter tot elkaar te komen deze stad te dienen met het e Discussie De inleidingen leverden een goede dis cussie op, eerst in „gemengde" groepen en later in een ..pltnaïre" zitting. Hier uit bleek nog eens duidelijk, hoe moeilijk en gecompliceerd het probleem der vrij zinnigheid in de Hervormde Kerk is, niet alleen voor de gereformeerden, doch ook voor de hervormden zelf. Gepleit werd voor een meer genuanceerd ge sprek in kleine discussiegroepen, die geregeld met elkaar contact onderhou den. Sterk kwam het gevoel tot uitdruk king. dat beide kerkelijke gemeenschap pen veel te weinig vah elkaar weten. Aangenomen mag worden, dat het ge sprek zal worden voortgezet. Het was zo werd gezegd maar een aarzelend begin van een begin. En de commissie, die het contact tussen beide kerken gaande houdt, zal zich binnenkort be raden over de wijze, waarop een voort te zetten gesprek het meest tot zyn recht kan komen. De hartelijke sfeer, die op de vergadering van gisteren heerste, zal voor deze commissie een stimulans zijn. De bijeenkomst stond onder leiding van de gereformeerde predikant ds. G. Aal- bersberg. dia zijn Hervormde collega •loort vry onverwacht moest Vraag: Hierbij zend ik u blad vrucht van een plant, die een p, jaar geleden plotseling in mijn tuin kwam. Het is wel niet veel mo« maar goede „bladvulling". Zij bloeit Het zijn nachtdi met een soort pluimen. Kunt u mij ook pen de naam van de plant zeggen tellen of de bessen giftig zijn (voor loslopende kippen)" de buurt van bakkerijen ziet men ze, daar ze erg van warmte houden. Om deze reden hebben ze ook het bed van dochtertje als woonplaats gekozen. ;ren. dus overdag krui- allerlei schuilplaatsen, als deze maar warm en donker zijn en niet te vochtig. Bestrijding is moei lijk. Zorg. dat optreden, moet u spuiten met 200 gram DDT. 50 pet. per 100 liter water. Daar vooral de ligusters sterk aangetast worden, moeten de ligusterhagen goed bijgesnoeid worden, waardoor veel larfjes gedood worden. Hot snoeisel moet u direct verbranden om besmet ting te voorkomen. Op deze manier min mogelijk kunt u de kwaal misschien niet geheel kunnen onderdrukken, maar toch wel groten- Brieven, die niet Toornen xijn ran naam en adres, kunnen niet beantwoord worden. Geheimhou- I ding verxekerd. Vragen, die niet onderling met elkaar verband houden, moeten in afzonderlijke I brieven worden gesteld. karmozijnbes genoemd. Het i knol, ongeveer Ze komen daarop af en kruipen t dahlia, in de grond der. 's Morgens gaat men eerst op de v'ek gekomen dweil staan en doodt daarmee de die- wijn. Warm water hielp met en drot te plant, die als die van achterblijft. Zij is winterhard zich zeer gemakkelijk, daar de vogels de bessen graag lusten. Vandaar dc aompelt opslag in uw tuin. omdat de zad de uitwerpselen van de vogels ergens terecht komen. Zij is n tig, hetgeen wel blijkt uit het feit. dat dan de de vogels de bessen eten De plant i- Leg hier en daar een natte dweil r Vraag: Op de dweil omdat de zaden met kokend water. Als ze ove; lichte vloer vluchten, kan te de an de portwijnen Vlekken op kens. emmer Antwoord: Vruchten- en wijnvlekken fel ver- moet u betten met een doekje met al- het bes- cohol. Daarna uitwassen in een lauw optillen. De kakkerlak zal sopje van zeep of synthetisch wasmid- ging hebben in de schaduw del- Vervolgens goed uitspoelen met "'er. Zijn de vlekken er dan geheel uit. dan zo mogelijk wolbleekmid- steen eerst af te nemen met ammonis en er vervolgens een dun laagje zwar te ralstonverf over heen te smeren. De wit uitgebeten vlekken zullen dan ge heel verdwenen zijn Advertentie i schuilplaats te zoeken, lauw nog ligszins nableken vat wel Alleen op deze deze beestjes kwijtraken. plant. Zij is wel decoratief als zij vol- Vraag: Vorig jaar werden Jt"—1op ring, jasmijn, sneeuwbal kleine bramen gelijkende bessen. Vraag: Welk insect heeft de hierbij krulden gezonden eieren of poppen kunnen vor men in het bed van mijn dochtertje? Antwoord: De massa was zó ver- strooien met droogd en verpulverd, dat niet met door insecten aangetast. De bladeren -5.las Vraag: Hoe kan ik het blad van een kenhouten tafel vlekvrij maken? Met lijnolie? Ik heb het blad al geschrapt Antwoord: Wij weten geen ander een paar levende exemplaren klein doosije of buisje. Zeer waar lijk hebben we hier te doen mt kerlakken. waarvan verschillende soor ten in ons land voorkomen. Vooral in Antwoord: De heesters zijn alle -i een getast geweest door de s< schijn- xanthospilapterix syringelli :t kak- er niet van dood. want er e soor- tegen te doen. al lijden z< lijk ran. Zodra u de aantasting ziet nier om dit te verhelpen de schoor- Is wel wat wit uitgebeten in een ookonoplossing. te doen? Antwoord: Aangezien deze vloeistof antast, is de enige i Ul m QfU ,r

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2