Behoud werkgelegenheid vraagt matige lonen Jjh een doatc hij, „Athene" gevaarlijke stap in bewapeningswedloop Goede hoop op regeling van conflict in Laos Debré: niet bij aanslag betrokken Verband tussen Laos en Hongkong Kleurstoffen B0H Staatssecr. Roolvink hij grafici: (Van onze soc.-econ. redactie) Staatssecretaris Roolvink zaterdag in de jubileumvergade ring van de Ned. Chr. Grafische Bedrijfsbond te Amsterdam inge gaan op de vraag, waarom een loonsverhoging van één cent per uur te hoog kan zijn, terwijl er toch directeuren en commissaris sen zijn, die vier ton extra in eens opstrijken. De heer Roolvink vroeg er aan dacht voor, dat er in Nederland ongeveer drie miljoen werkne mers zijn, die onder een c.a.o. vallen. Wanneer al die werkne mers één cent loonsverhoging per uur meer ontvangen dan de produktiviteitsontwikkeling toe staat, dan betekent dit, dat er per jaar ongeveer 100 miljoen te veel in de consumptieve sfeer wordt gebracht, wat precies ge noeg kan zijn om het sociaal-eco nomisch beleid te ontwrichten. De heer Roolvink achtte deze pro bleemstelling op dit moment, bijzon der actueel, omdat we thans, zoals hij het uitdrukte, economisch lopen op „het scherp van de snede". Een të grote besteding zou kunnen leiden tot inflatie, prijsstijging en minder werkgelegenheid. Dat een ongunstige ontwikkeling in de werkgelegenheidssituatie vrij snel kan optreden, hebben de jaren 1952 en 1958 aangetoond. In deze jaren telde ons land resp. 180.000 en 130.000 werklozen. Het voorkomen van werkloosheid en het dus handhaven van de volledige werkgelegenheid is een van de be langrijkste doelstellingen van de hui dige regering. De heer Roolvink achtte de werkgele genheid een zo groot goed, dat hij hier op bijna tot vervelens toe de aandacht zou willen vestigen. De vooroorlogse tuatie met drommen werklozen op v naar de stempellokalen noemde hij van de meest deprimerende dinigen het leven. Alleen oorlog is erger. Ook buitenland jaar gemiddeld ook niet meer dan 2Vi pet. mag bedragen in overeenstemming met de produktiviteitsontwikkeling. Ook op deze wijze wordt in de V.S. de geld ontwaarding tegengegaan. Nog kort ge leden heeft president Kennedy persoon lijk ingegrepen om een prijsstijging in de staalindustrie te voorkomen. In West- Duitsland heeft minister Erhard een waarschuwende vinger opgestoken. De heer Roolvink was het niet eens met het argument, dat binnen de E.E.G. voor Nederland een veel te laag loon- en kostenpeil zou gelden. Inclusief de werktijdverkorting en de revaluatie heeft het Nederlandse bedrijfsleven over de jaren 1959 tot 1961 een loonkostenstij ging te venverken gekregen van onge veer 31 pet. Alleen in West-Duïtsland vertoonden de loonkosten een dergelijke grote stijging. In de laatste jaren is de welvaartsstijging in Nederland groter geweest dan ooit tevoren, mede omdat het prijspeil vrijwel stabiel gehouden kon worden. Om deze welvaart te behouden zal er thans ernst betracht moeten worden met de matiging van de loonsverhogingen. In velerlei opzicht achtte de heer Rool vink de economische situatie van ons land thans vergelijkbaar met die van 1956, toen we stonden aan de vooravond van een nieuwe bestedingsbeperking. De slachtoffers van deze bestedingsbe perking waren niet de fabrikanten, maar de armste leden van de bonden, de in- Russisch-Bulgaars gesprek „De besluiten die de minister raad van de NAVO begin mei in Athene heeft genomen, zijn een gevaarlijke stap naar een ver snelling van de bewapenings wedloop en een verdere ver ergering van de internationa le toestand". Dit wordt ge zegd in een Russisch-Bulgaars communiqué, dat aan het eind van het bezoek van een Sowjet- delegatie onder leiding van pre mier Ohroesjtsjef aan Bulgarije werd ondertekend. De Russische afvaardiging, bestaande uit ver tegenwoordigers van regering en partij, kwam op 14 mei in Bulga rije aan en keerde zaterdag naar Moskou terug. Volgens het communiqué, waarvan de inhoud gisteren werd bekendge maakt, was bij het overleg gebleken dat de twee landen het over alle be sproken vraagstukken eens zijn. Be halve over internationale problemen was er van gedachten gewisseld over het versterken van de betrekkingen tussen de Sowjetunie en Bulgarije De westelijke imperialisten worden er van beticht dat zij de aanhoudend vredelievende politiek van de socialisti sche landen beantwoorden met een ver sterking van de koude oorlog. Gewezen wordt op het Amerikaanse besluit om vijf kernduikboten met pola- risraketten ter beschikking van de NAVO te stellen. Voorts wordt gezegd, dat ..de socialistische landen en alle vre delievende volkeren niet met de armen over elkaar zullen blijven zitten, als de Westduitse militaristen de beschikking krijgen over kernwapens." ONTWAPENING In het communiqué wordt herhaald dat de socialistische landen tot ontwa pening willen komen. De Westelijke mo gendheden zouden echter ,,elk concreet en constructief voorstel in Genève van de hand wijzen". In dit verband wordt opnieuw verklaard, dat de Sowjetunie en haar bondgenoten niet zullen instem men met een ..controle op de bewapening die niets anders is dan gelegaliseerde spionage". Wel zijn genoemde landen voorstanders van „de striktste internatio nale controle op elke ontwapeningsfase. De Sowjetunie en Bulgarije beschou wen de hervatting van de kernproeven in de dampkring door de V.S. als een demonstratie van ,,de grootst mogelijke minachting voor het verlangen van de volkeren." Essentieel voor een verbetering van de internationale atmosfeer achten de •wee landen de totstandkoming van een akkoord tegen een verdere verspreiding v»n het kernwapenbezit, een niet-aan- valsverdrag tussen de landen van de NAVO en van het verdrag van War- sohau, de instelling van kernwapenvrije «ones in enkele delen van de wereld en «en regeling van de kwesties-Beriyn en ■Duitsland. Wat de twee laatstgenoemde vraagstukken betreft wijzen de twee landen op het belang van de recente Russisch-Amerikaanse contacten. „Enige kringen in West-Duitsland" en met name bondskanselier Adenauer zouden echter Pogen het bereiken van een overeen komst te bemoeilijken. De aankomst van Amerikaanse troe pen in Thailand wordt veroordeeld als -een uitbreiding van de agressieve daden van de V.S. tegen de volkeren van zuid- oost-Azië". in deze passage van het com muniqué wordt voorts geprotesteerd te- ten ,,de verraderlijke uitroeiingsoorlog van de V.S. tegen de patriottische krach ten van Zuid-Vietnam." Op een zaterdag in Sofia gehouden openluchtbijeenkomst heeft premier Chroesjtsjef gezegd dat president Ken- body zelfmoord pleegt als hij de druk ®P de knop geeft voor een oorlog tegen de Sowje'unie. De Russische regerings leider zei dat Kennedy onlangs heeft verklaard onder bepaalde omstandighe den de Sowjetunie de eerste klap te zul ten toedienen. De Amerikaanse presi dent volgt zijn voorganger op de weg van de dreigementen, aldus Chroesjtsjef Volgens het Bulgaarse persbureau lebben ruim een kwart miljoen mensen de openluchtbijeenkomst bijgewoond. Chroesjtsjef sprak ruim drie kwartier. De Russische leider zei waardering te hebben voor de pogingen van Bulgarije zijn betrekkingen met andere Balkan- landen, in het bijzonder met Grieken land (probleem Macedonië), te normali seren. Hij pleitte ervoor de Balkan tot een atoomwapenvrije zone te maken. Spijt van verblijf in Sowjetunie De Amerikaanse technicus Robert Web ster is gisteravond in de Ver. Staten te ruggekeerd na drie jaar in de Sowjetunie te zijn geweest om daar onder meer voor Rand Corp. een kunststoffenshow in te richten. In oktober 1959 vervoegde hij zich op de Amerikaanse ambassade in Moskou, leverde zijn paspoort in en deed afstand van zijn Amerikaanse staatsbur gerschap. Begin 1960 was hij echter van gedachten veranderd en ging opnieuw naar de ambassade om toestemming te vragen voor zijn terugkeer naar de Ver. Staten. Hem werd medegedeeld dat hij ten minste een jaar moest wachten al vorens hij een aanvraag hieromtrent in kon dienen. Enige tijd geleden kreeg Webster deze toestemming en zo kwam hij gisteravond op het vliegveld van New York aan met de plechtige belofte „alles wat hij ver keerd gedaan had goed te willen maken". Hij zei te hopen op een verzoening met zijn vrouw, die een eis tot echtscheiding tegen hem heeft ingediend. Bij zijn aan komst werd Webster veertig minuten lang door immigratie-autoriteiten onder- Makarios in Bonn aangekomen (Van onze correspondent in Bonn) Met bijzondere belangstelling en groot eerbetoon is de president van Cyprus, aartsbisschop Makarios, voor een vier daags staatsbezoek in de Bondshoofd- stad ontvangen. Het is het eerste staats bezoek. dat de aartsbisschop aan een Westeuropees land brengt. Hij zal over kwesties der internationale politiek en over Duitse ontwikkelingshulp aan Cy prus besprekingen voeren met Bonds kanselier Adenauer. Woensdag brengt hij een driedaags bezoek aan Berlijn, waar hij o.m. de Ulbrichtmuur in ogen schouw zal nemen. Aartsbisschop Makarios was op een conferentie der neutrale landen in Ca iro de enige, die zich uitsprak voor op lossing van het Duitse vraagstuk op ba sis van zelfbeschikking en tegen erken ning van de communistische oostzone van Duitsland. Van de bondsrepubliek ontving Cyprus tot dusverre 12 miljoen mark ontwikkelingshulp voor irrigatie- projekten en 22 miljoen voor elektrifi catie. De president hof van Cyprus i Korter iverken Op het ogenblik is Nederlaml de schok van de werktijdverkorting tot 45 uur per week nog niet helemaal te boven. Zelfs kennen nog niet eens alle werknemers een verkorte j werkweek. De heer Roolvink sprak er dan ook zijn verbazing over uit. dat men in een bepaalde bedrijfstak aan werknemerszijde al weer het ge sprek wil openen over een nog ver dergaande werktijdverkorting. Men wil naar de 42V- en de 40 uur per week. De staatssecretaris vond idealisme een goede zaak, maar men zal ook op de gevolgen van de idealen moeten letten. De vorige werktijdverkorting is nog niet uit gewerkt el» nu wordt reeds een nieuwe aangekondigd. Hij raadde aan bij de leden geen verdere ver wachtingen te wékken. In de eerst komende tijd is rust nodig. Bepaal de wensen zullen moeten wachten met het oog op groterenationale belangen. Nieuice vormen De heer C. J. Mastrigt, voorzitter het C.N.V., sneed in zijn toespraak belangrijke vraagstuk van de structuur de rechtsvorm van de onderneming i. Voor de komende tijd verwachtte hij, dat de activiteit van de vakbewe ging in ce onderneming op de voorgrond zal staan en dat de bedrijfstak op het tweede plan zal komen. In de onderneming zullen rechtsvor- ïen gezocht moeten worden om de vak beweging te doen meespreken. Maar anderzijds zal ook de vakbeweging zelf zich op de juistheid van eigen structuur en organissatievormen hebben te be zinnen. De heer Mastrigt geloofde, dat de vak beweging nooit zal kunnen stellen de volkomen juiste vorm gevonden te heb ben, omdat de vakbeweging niet sta tisch is, de vormen veranderen steeds. Om de wezenlijke inhoud van onze wes terse maatschappij-structuur te behou den, zullen de vormen steeds aangepast kon worden. De heer Van Mastrigt vond het vreemd, dat sommige werkgeversbladen zich onmiddellijk na het verschijnen van het rapport van de CNV-commissie over medezeggensschap en mede-verantwoor delijkheid voor de werknemer in de on derneming, op zeer conservatieve wijze hebben uitgelaten. Wat er tot nog toe aan medezeggenschap bereikt is zou ge noeg zijn. De ontwikkeling moet nu ge stopt worden. Alsof men ooit een ont wikkeling zou kunnen stoppen, zo merk te de heer Van Mastrigt op in zijn toe spraak tot de juibileumvergadering van de Ned. Chr. Grafische Bedrijfsbond te Amsterdam. Russen verjagen vissersschepen Ongeveer vijftig Noorse, Franse en Britse vissersschepen zijn eind vori ge week door een grote groep Russi sche motortorpedoboten gedwongen, de visgronden in internationale wate ren bij Vadsöe, het meest oostelijke punt van Noorwegen, te verlaten. Knut Blikfelt, de kapitein van een Noorse vissersboot, deelde mede, dat hij van een afstand had toegezien terwij] de Sowjetflottielje zich bij de Kildin- bank, 27 mijlen uit de Noorse kust, en ruim ten noorden van de Russische ter ritoriale wateren tussen de groep trei- lers begaf en ze verjoeg. Hij had in de verte een groot aantal Sowjetoorlogsschepen gezien en militai re vliegtuigen, waaronder jagers, had den erboven gecirkeld. Volgens Blikfelt leek het er op. dat grote manoeuvres van de Russische vloot aan de gang waren. Het gebied ligt vrij dicht bij de gedeel- :n van de Barentszee. die de vorige herfst tijdens de Russische kernproeven -oor alle scheepvaart waren afgesloten. De betrokken treilers protesteerden «ToFORECOURT lö 1 ENTIRELY tt*PROPERTY°f Af DR. BARBARA MOORE \f- fmwe.pumGONiT is UNLAWFUL - gaven te kennen, dat zij zich ternationale wateren bevonden en niet gehinderd mochten worden, aldus Blik felt, ..maar de Russen wilden niet naar de protesten luisteren. Aan de vissers werd te verstaan gegeven, dat zij hun vistuig moesten halen en onmiddellijk moesten maken dat zij wegkwamen." „Bundeswehr"-divisie onder NAVO-bevel (Van onze correspondent in Bonn) De bevelhebber van de NAVO-land- strijdkrachten in de sektor Europa-mid den, de Westduitse generaal Hans Spei- del heeft zaterdag in Oldenburg de 11e pantserdivisie van de ..Bundeswehr" in de NAVO-strijdkrachten opgenomen. Het is de negende van de twaalf West duitse divisies, die onder NAVO-com- mando zullen worden gesteld. Divisie commandant is de 53-jarige generaal- majoor Curd von Hobe. Nog dit jaar zal een tiende Westduitse divisie onder NAVO-bevel worden gesteld. De laatste twee ,,Bundeswehr"-divisies volgen dan in 1963. Op het ogenblik telt de ..Bundes wehr" 380.000 man. Begin 1965 zal de sterkte der Bondsrepublikeinse strijd krachten (land. zee en lucht) 500.000 man bedragen. De opbouw ver „Bundes wehr" zal dan zijn voltooid. Omdat de bloempotten, die de doorgang van haar buurman blokkeerden, door een onbekende verwijderd zijnis dr. Barbara Moore door de rechter vrijge laten. Op deze foto: de 59-jarige recordwandelaarsters op wier gezicht de afgelopen dagen dui delijke sporen hebben nagelaten, bij haar ivoning te Frimley in Surrey. Dr. Moore heeft in de Londense gevangenis tien dagen gevast. Ze at niet meer dan één appel. Voor de tweede maal binnen acht dagen is de hoofdstad van Mexico en een groot deel van oostelijk Mexico za terdag door een aardbeving getroffen. De aardbeving duurde zeventig secon- Er vielen twee doden. 15 personen werden gewond en duizenden ontvlucht ten in paniek hun huizen. Reizigers door Oostduitse politie vastgehouden De Westberlijnse politie heeft meege deeld. dat op de autosnelweg naar Ber lijn drie Duitse reizigers zijn gearres teerd. Een 41-jarige man uit Münehen zou de politie hebben medegede^i, dat hij door Oostduitse politie werd gearres teerd en drie dagen vastgehouden. Hij werd beschuldigd van een overtreding van de voorschriften inzake het per soonsbewijs en moest 300 mark boete betalen alvorens hij zijn reis kon voort- Eind vorige week is bij de controle post Marienburg waar de snelweg uit het westen op communistisch gebied komt, een jonge Hamburger uit een toeristenbus gehaald en vastgehouden. Hetzelfde gebeurde met een 26-jarige Westberlijner, die in een partiduliere wagen reed. De redenen van de ar: taties waren de politie niet bekend. De hoop op een vreedzame re geling in Laos is dit weekeinde in Washington groter geworden, terwijl ook westelijke diplomaten in Moskou geloven dat de crisis in het Aziatische koninkrijk aan het afnemen is. Men acht het een hoopvol teken, dat er na de be zetting van Nam Tha door de Pathet Lao geen gevechten van betekenis meer zijn geleverd. Men meent verder dat de Russi sche regering eerlijk is als zij zegt voorstandster te zijn van een neutralistisdhe regering in Laos. Ondanks sommige berichten die wil den doen geloven, dat de Amerikaanse mariniers in Laos waren doorgedron- Oud-premier Debré is zaterdag, de vijfde dag van het proces tegen de O.A.S.-leider Salan, als getuige a dé charge gehoord. Hij ontkende op eni gerlei wijze betrokken te zijn geweest bij de aanslag, die in 1957 in Algiers op Salan is gepleegd door middel van bazooka. Deze kwestie is door ex tremisten van links en van rechts te sterk opgeblazen, aldus Debré. Hij beschuldigde senator Mitterand van iZlin omloop brengen van tenden tieuze berichten over de aanslag en zijn (Debré's) aandeel daarin. Het gelukte de verdediging niet getui- ;e Debré dingen te laten zeggen, die ialan wezenlijk ontlasten. Debré gaf ruiterlijk toe dat hij vroeger zelf voor een Frans Algerije is geweest, dat de O.A.S. nu door middel van terreur tracht af te dwingen Er is geen politi- in Frankrijk, aldus de oud-premier, niet een keer gezegd heeft dat Al gerije Frans dient te blijven. Dc ontwikkeling van de laatste ar is echter geleidelijk in de richting m zelfbeschikking gegaan. Het eigen lijke keerpunt was in 1959, toen De Gaulle het recht tot zelfbeschikking van het Algerijnse volk erkende. Dit was ?n besluit in het belang van Frankrijk. Toen hij dit zei, ging er achter in de zaal een luid „Ooooh"-geroep op. Salan zelf zat rustig te luisteren naar de on gedwongen en waardige verklaring van Michel Debré. Af en toe vertoonde Sa lan tekenen van nervositiet vooral om dat Debré hem met geen blik waardig keurde. De beklaagde die vooraf ge zegd heeft te zullen zwijgen, deed dat nu. zelfs toen de president hem keer naar zijn mening vroeg. gen, houdt het Amerikaanse opperbe vel in Thailand vol, dat de Amerikaan se troepen de grens nergens dichter dan 40 kilometer hebben benaderd. Reizigers uit Pakse in Zuid-Laos, heb ben gisteren in Vientiane gezegd, dat ongeveer 300 Amerikaanse mariniers per vliegtuig in Pakse zijn geland. Het was de eerste maal dat men melding maakte van Amerikaanse soldaten in reis naar Laos verklaard, dat de Ameri kaanse landing in Thailand geen direct gevaar voor Laos inhoudt. Hij betreurde het overigens wel dat de Amerikanen tot deze stap waren overgegaan. Hij ver trouwde erop, dat hij binnen afzienbare tijd er in zal slagen een neutraal bewind in Laos samen te stellen. Op zijn reis naar het betwiste gebied heeft Soevanna Phoema in Londen een onderhoud gehad met de Engelse minis ter van buitenlandse zaken, lord Home. Deze heeft er de nadruk op gelegd, dat de V.S. en hun geallieerden in de Zoavo, noch de wens noch het voornemen koes teren tot militaire interventie, als de communisten zich aan een wapenstil stand zullen houden en meewerken aan een politieke regeling. Inmiddels is uit berichten uit Zuid-Vietnam gebleken dat de strijdkrachten uit Zuid-Vietnam een actie zijn begonnen tegen de communis tisch gezinde Vict Cong rebellen. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Tulpenfeest met verlepte tulpen Het jaarlijkse tulpenfeest in Holland (Michigan, V.S.) was ditmaal niet bij zonder fleurig. Miss Michigan, Karen Jean Southway, was ziek en kon niet komen. Het vliegtuig van gouverneur John B. Swainson moest vanwege het ongunstige weer aan de grond blijven. Door temperaturen van om en nabij 9D graden moesten 35 personen in zieken huizen worden opgenomen, terwijl de meeste tulpen door deze hoge tempera turen verlepten.... IN het Verre Oosten doen zich te- gelijkertijd twee crises voor. De ene in Laos krijgt alle aandacht. De andere aan de grens tussen de Brit se kroonkolonie Hongkong en rood China is echter van even groot be lang voor de vrije wereld. De ontsnappingsweg naar Hong kong werd tot voor kort bijzonder streng bewaakt. De meeste Chinezen vluchtten met bootjes naar de vrij heid, waar zij zo goed en kwaad als het ging werden opgevangen, toch al een groot probleem begonnen te vormen. In de afgelopen weken is alles echtér grondig veranderd. Dui zenden Chinezen stromen nu over de vroeger zwaarbewaakte landroute naar Hongkong. In communistisch China houdt niemand deze mensen tegen. En het gevolg was al spoedig dat de Britse autoriteiten moesten overgaan tot het sluiten van de grens, omdat het al lang overbevolk te Hongkong niet zonder risico nog meer hongerige mensen kon opne men. Politie en militairen van de Britse kroonkolonie vangen de vluch telingen nu bij de grens op en bren gen ze terug naar communistisch ge bied, hoe hard het ook is. Men kan nu eenmaal niet de helft van dc be volking van Zuidoost-China over de grens laten komen. T~iE vraag is thans, waarom de grens zomaar opengesteld werd, met zulke pijnlijke gevolgen. En er lijken maar twee antwoorden moge lijk te zijn. In deze eerste plaats kan de dreigende hongersnood in Zuid oost-China zo ernstig zijn, dat de Chinese communisten vrijwillig de ijzeren poort open hebben gesmeten. Als dit een juiste verklaring is, dan is het de bedoeling, dat men de re gering van Hongkong wil plaatsen voor het probleem, een groot gedeel te van de hongerige Chinezen te voe den. Maar dan is het ook voor het eerst sinds de oktober-revolutie 1917, dat een communistische rege ring waar ook ter wereld ooit zulk een stap heeft genomen. Een andere verklaring kan zijn, dat de grens niet op bevel, maar met geweld werd geopend. Dit zou beurd kunnen zijn door soldaten, die tot taak hadden, de vluchtelingen stroom tegen te houden. Wellicht wa ren zij moreel niet meer tegen hun taak opgewassen en hebben zij het bijltje er bij neergelegd. In elk val is bekend, dat op zijn minst georganiseerde militaire eenheid eveneens over de grens is gevlucht. En volgens officiële analyses in Lon den is er voor de eerste verklaring evenveel te zeggen als voor de tweede. TT/ELKE uitleg ook de juiste is er kan niet worden getwijfeld de oorzaak van de verbazing wekkende gebeurtenissen bij de grens met Hongkong. De binnenlandse si tuatie in China is nog wanhopiger, dan iemand gedacht heeft. Deze cri sis is van groot belang in verband met die andere crisis, Staking Spanje: overleg hervat De Spaanse regering heeft een plan opgesteld voor beëindiging van de vier weken geleden begonnen mijnwerkers staking in Asturië. Het hoofd van de onder toezicht van de regering staande organisatie van werkgevers en werk nemers, José Soils, is naar Oviedo, de hoofdplaats van Asturie gezonden, waar hij naar men verwachtte, vandaag het overleg met de mijneigenaars en de mijnwerkers zou hervatten. Hoewel geen bijzonderheden van het plan be. kend zijn gemaakt, neemt men aan dat de regering aan de eisen van de sta kers tegemoet zal komen, zodra zij het werk hervatten. De toestand aan het stakingsfront as gisteren onveranderd. In Asturië staakten ongeveer 30.000 arbeiders, ter ijl in het gebied van Bilbao omstreeks .000 arbeiders niet werkten. Enige kleine arbeidsgeschillen in het zuiden zijn intussen geregeld. Meer dan de helft van de 8000 staken de Spanjaarden die in Frankfort wer ken hebben intussen gisteren een sym- Dathiedemonstratie met de stakende landgenoten in Spanje gehouden. Vele demonstranten hadden borden bij zich waarop „sociale rechtvaardig heid in Spanje" geëist werd. De Duitse vakbondsorganisatie hielp s mars die een uur duurde organise- I Dc lange-afstandwan- delaarster, dr. Barbara Moore, die vrijdag uit de gevangenis is ontslagen, sprong zaterdag om 6 uur, na precies 3Vi uur te hebben geslapen, uit haar bed en zei: „Het is fijn thuis te zijn". Zij ge bruikte als ontbijt slechts een glas warm water en honing. „Ik heb helemaal geen honger", zei ze, „maar als ik honger heb dan gebruik ik wat fruit". I De Britse wijsgeer lord Russel vierde vrijdag zijn negentigste verjaardag. Onder de talloze geluk wensen die hem bereik ten, waren er van Sow- jet-premier Chroesjtsjef, premier Nehroe van In dia, secretaris-generaal Oe Thant en de president van Ghana, Nkroemah. „Ik denk niet over oude kunst", aldus gaf Karei Appel als zijn mening over de Nederlandse tra ditionele kunst. Hij zei ook niet van Italiaanse kunst te houden en even min van de „spierenjon gens" van Michelangelo. Zijn „oude meesters" wa ren Van Gogh, Picasso en Matisse. De hoofdredacteur van het in het Engels verschij nende Japanse avond blad Asahi, heeft de ko mische strip Pogo tijde lijk uit zijn blad verwij derd, omdat de Russische ambassade heeft ver klaard dat een varken er in gelijkenis vertoont mot premier Chroesjtsjef. Hij zei dat de autoritei ten van dc ambassade niet verzocht hadden de strip er uit te nemen, maar alleen gewezen hadden op de gelijkenis. Russische geleerden hebben het ontwerp vol tooid voor een twee kilo meter hoge toren. Deze toren zou dus zesmaal hoger worden dan de Eiffeltoren. De toren zou moeten worden vervaar digd van een nieuw soort gewapend beton en zou de vorm krijgen van een afgeknotte zeshoekige piramide. De toren zou 156.000 ton wegen en dc top ervan zou zelfs bij orkaanachtige winden Als voorzorg tegen even tuele molestaties door ultra-rechtsen zal de Ja panse regering de Rus sische kosmonaut Gaga rin, tijdens het bezoek dat hij van 21 tot 29 mei aan Japan brengt, zes lijfwachten toevoegen. I Volgens de doktoren is het een kans van 1 op 22 miljoen: Jack Yoder uit Denver werd geboren op 16 mei 1944, zijn vrouw Sharon op 16 mei 1943 en hun eerste kind op 16 mei 1963. Deskundigen zeggen, dat er 21.982.125 babies geboren moeten worden voor zo iets nog j weer een keer gebeurt, 903) Wanneer we mogen afgaan Von Hofmann te Londen aan de op de mededelingen die de klassie- student Perkins opdracht gaf eens ke auteur Plinius ons dienaangaan de verstrekt, hebben de Griekse schilders in de oudheid zich moe ten behelpen met slechts drie proberen kinine uit aniline maken. Aniline is een bestanddeel van steenkoolteer. Zou Perkins zijn geslaagd, dan zou in ons vroegere schillende kleurstoffen. Daaruit kon- Nederlands-Indlë geen kinacultuur den uiteraard zeer verschillende tin- wcreldbeheersende omvang zijn ten worden samengesteld, maar de- ontstaan. Perkins verkreeg alt zijn ze armoede aan verfstoffen geeft proeven echter geen kinine, maar ons toch in ied-er geval van de bescheiden omvang van destijds gebruikte verfmateriaal. Vooral omdat weinigen van ons ooit een afbeel- ding hebben ge zien van de schil derkunst uit de Griekse bloeiperio de, kan gemakke lijk de gedachte postvatten dat het resultaat van die oude Griekse schilderkunst TOCH IS HET ZO! donkere, viezige massa die goed voor de vuilnisbak leek. Een min der Ijverig student zou het resul taat inderdaad heb ben weggegooid, maar Perkins ging nog wat door met experimenteren en ontdekte de eerste anilinekleurstof, waaruit een hele reeks andere kleur stoffen is voortge sproten. We kunnen de triomf die de schei- geweest zal zijn. Af- kunde op dit punt heeft geboekt gezien van het feit, dat dergelijk laatdunkend oordeel nlg plaats is, kunnen we een ander onderwerp zouden afdwalen, voorbeeld aanvoeren voor de stel- doende zij te ling dat slechts een klein aantal moderne schilder desgewenst verfstoffen noodzakelijk blijkt welhaast elk kleureffect te schijn tc roepen. De onbestreden grootmeester Rembrandt had bijv. slechts twaalf verfsoorten op zijn dat de 500 maal zoveel verfstoffen kan be schikken ais het palet van Rem brandt bevatte, want een door prof. Schultz Ingesteld chemisch onder zoek heeft onthuld, dat in één king stond, altijd nog heel verschillende kleurstoffen wat minder dan de bijkans onuitput- schilderijen zijn gebruikt. teiljke verfsoorten-voorraad uit schilders van de nieuwe hun verven kunnen kiezen. De opkomst van dc synthetische kleurstoffen dateert uit het mid den van de vorige eeuw, toen prof. En weet u dat het cadmiumgeel tijd In een schilderij van Rembrandt even grote contra-dictie Is als kruisvaarder op een scooter? tarover een volgende keer. (DOOR JOSEPH ALSOP, DE BE. KENDE AMERIKAANSE COM MENTATOR, WIENS ARTIKE LEN OOK REGELMATIG IN DE NEW YORK HERALD TRIBUNE VERSCHIJNEN). Verenigde Staten zich in Laos ge plaatst zien. De Amerikaanse rege ring is reeds in actie gekomen, zij het met voorlopige maatregelen. Maar zij zal er goed aan doen zich te realiseren, dat de gebeurtenissen bij Hongkong voor haar van bijzon der grote betekenis zjin. Een jaar geleden was het krach tigste argument tegen een krachtige houding in Laos bij de verenigde stafchefs van de V.S., dat Ameri kaans ingrijpen zou leiden tot een Chinese interventie op grote schaal. De les van Hongkong is, dat de Chi nese communisten het niet zullen aandurven, in Laos tussenbeide te komen, als zij nog redelijk zijn. Zijn zij dat niet en komen zij wel tussen beide, dan zal een dergelijke inter ventie gezien tegen de achter grond van wat in Hongkong aan het licht is gekomen voor de Chine zen tot veel groter moeilijkheden lei den dan voor de Amerikanen. brengt is dus sinds vorig jaar sterk gereduceerd. Daartoe aangespoord door de Britse regering, die Laos al lang heeft willen prijsgeven, is de Amerikaanse regering nog helemaal niet van plan, in Laos zelf met kracht te gaan optreden. Men legt in Washington nog steeds te veel na druk op de zwakheid en de fouten en gebreken van de anti-communis tische Laotianen. Deze zwakheid valt niet te ontkennen. Maar de Ame rikaanse regering is ook zwak, ook nu Kennedy Eisenhower is opgevolgd, omdat zij een communistische inver sie op grote schaal in Laos heeft toe gelaten. De kwestie Laos wordt echter nleS bepaald door de vraag, of generaal Phoemi Nosavan (de sterke man irt het pro-westerse bewind van print Boen Oem) een prettiger kerel is dan prins Soevannah Phoema (de neutra listische oud-premier, die nu weet premier hoopt te worden zij het dan van een „kabinet van nationale eenheid"), waar men in Londen en in bepaalde kringen van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandss zaken zo mee wegloopt. Het pros bleem Laos is, of het verstandig is. de achterdeur van Zuidoost-Azië aait de communisten over te laten, ter wijl men door de voordeur mensen en materiaal aanvoert om diezelfdt communisten te verjagen. De ene of de andere politiek heeft zin. Niet aU lebei tegelijk. Nuttig werk is het, geregeld advertenties te lezen Het levert u ongemerkt veel en veel meer op dan de krant kost. Zet u iemand op deze bon? u verdient dan meteen Dat zit zo" (in envelop of op kaart geplakt verzenden aap het Bureau van dit Blad) U kunt noteren als nieuwe abonnee: Datum van Ingang BETALING PER WEEK/MAAND/KWARTAAL/GIRO (Doorhalen wat niet van toepassing Is) Zelf was lk al abonnee. Voor het aanbrengen van bovenstaande nieuwe abonnee heb ik dus recht op DAT ZIT ZO Schrijf hier uw eigen naam en adres II „Dat zit zo" 'n boek boordevol met ongelooflijk handige wenken is niet in de winkel te koop.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5