1 J 1 1 R ■1 Fr Voor drie dagen ging ze weg. na 17 jaar komt ze terug Moeilijkheden over cent onbegrijpelijk 1 s 4 13 2' 25 a Aardgas binnen j twee jaar produktief Maandag Ludwig hoorspel over Nommensen 70su&V Vervang aardappelen door rijst of bonen Hanclel weer in beroep ondergang Orderpositie verbeterd 7 ZATERDAG 19 MEI 1962 j Schaak'vraag 246 In dit eindspel van A. Gurwilsch •luidt de opgave: wit speelt en wint De studie verscheen in 1959 in Schach- maty. Een kleine vingerwijzing: de zet 1. Ta8 na 1 K'a4: 2. Kb6*. Kb3; 3. Lg8t of na 1 Ta4 2. Kb7t. Kb5; 3. Ld3. maar niet na 1b3! 2. Kb7t, Kb4 enz. Deze variant moet u dus niet nemen; welke dan wel? Er blijven er nog genoeg Dttm-vruay 245 In het verrassing biedende minia tuurtje van Piet van Dijk te Parijs was de stand als volgt: Zwart: 9, 10, 18, 28, 36. Wit: 24, 25, 26. 37, 41, 42. De oplossing is als volgt: Wit: 42— 38. 36x47; 25—20. 47x33 gedw.; 20—15. 33x20; 15x33, 20x31; 26x37 Bridge De oplossing van het vorige 4 schop- penspel is aldus: Zuid neemt de le slag met harten aas, troeft met harten, incasseert ruitenaas en troeft een ruiten in de hand. Wederom speelt Zuid een kleine harten. West gooit een ruiten af, in Noord wordt getroefd. Zuid troeft nog maals een ruiten en trekt de 4e har ten, waarop West zijn laatste ruiten écarteert. Na aan tafel te hebben getroefd met schoppen 8, zien wij de volgende, in teressante eindfiguur: B 6 Uit Noord wordt nu ruitenboer ge speeld. Oost moet voortroeven en Zuid troeft over met schoppen aas! Hierna wordt harten 10 op tafel gelegd en de tegenpartij is machteloos. Oost-West krijgen niet meer dan één slag in troef en 2 klaverslagen! JACK DIAMOND. Kruisivoord-puxzel 2 3 1 7 8 .0 12 14 17 18 H '9 20 1 23 H23 24 1 Horizontaal: 1. erfelijke stand stand (Ind.), 5. schijf vis, 7 een borrel aan boord, 9. inet vergezeld, 10 waterstand (afk.12. stuk afgevallen of afgebro ken deel, 13. vreemde munt. 14. tel woord, 15. verouderde meisjesnaam, 16. lidwoord (Fr.), 17. bekende afk., 18. soort café, 19. sociëteit (af.). 20 duivel, 21. loot van een plant, 22. in houdsmaat (afk.), 23. gemeente in Utrecht, 25. overlast, 27. slap. 28. oude vr. datief van een. Verticaal: 1. dam langs een water, 2. een der zeven wijzen van Grieken land, 3. vertaler, 4 eer. 5 dwaze ge woonte. 6. voorzetsel. 8. bereide die renhuid. 9. bepaalde oppervlakte be bouwd met landbouwgewassen, 10. ge meente in Gelderland, 11. leerrede, 12. gemeente in Gelderland. 15. stuk geschut. 18 hekwerk, 19. zeezwaluw, 21. snede, 24. gemeente in Gelderland, 25. uitroep, 26. lidwoord. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. pertinent, 2. op- armen-er, 3. ten-Ems-toe, 4. eng-de- gene, 5. nader-Ares, 6. tros-Weesp, 7. Aken-een-si, 8. anders-Dee, 9. treeft ent. Verticaal: 1 potentaat, 2. Epen-ark- nr., 3. rang-do-Ede, 4. trede-snee. 5. immer-werf, 6. nes-ga-eest, 7 enter ende, 8. neon-Essen, 9. Tref"=-0i'* Agenten verdacht van aannemen steekpenningen In Amsterdam zijn twee polltieugm- ten gearresteerd, die verdacht worden van het aannemen van steekpenningen Het zijn de 41-jarige J B. en de 58- larige A. C., beiden in dienst bij het Bureau Algemene Dienstzaken. Zij wa ren belast met de controle op de z.g drankwetinrichtingen. Ze hebben be kend van een caféhouder geld te heb ben aangenomen, waarvoor zij als tegen- prestatie bij de controles een oogje toe deden. De recherche heeft de zaak nog •n onderzoek De onregelmatighdeti ziuden in de afgelopen anderhalf jaar *4» gepleeegd. Zestien jaar lang clood gewaand (Van een onzer verslaggevers) ..Met drie dageii ben ik weer terug," zei de beeldschone Tjuen Buntey (17) en ze verliet Huan-Hin, het dorp van de steile bergen" in Thailand. Het was in 1945. Ze ging op weg naar „haar" Hollander, ex-krijgsgevangene J. van Minde. Toenxe hem zag. stond hij gepakt en gezakt, op het punt ingescheept te wor den naar Bali. Zijn bataljon was aangewezen de extremisten in Nederlands- Indië te gaan bestrijden en rust en orde te herstellen. Tjuen Buntey kón- mee, maar dan moest ze ook meteen beslissen „Mee", was haar keus, want ze was van de 23-jarige Hollander gaan houden. Ze trouwden hals over kop en ver trokken. Nadat zestien jaar lang brief na brief onbestelbaar uit Thailand terug kwam, weet mevrouw Tjuen van Minde-Buntey mi dat haar ouders nog leven. Zestien jaar van onzekerheid en ongerustheid; óók voor de ouders in het Thai landse dorpje, die hun dochter al lang dood waanden! Verleden jaar kwam het eerste schriftelijke contact tot stand. Vanmorgen om tien voor tien is mevrouw Tjuen van Minde-Buntey per vliegtuig van Schiphol vertrokken met bestemming Thailand. Ze zal er drie maanden blijven. Zondagavond zul len zij elkaar ontmoeten: de ouders en de dochter. Ze ging voor drie dagen weg, maar zeventien jaar gingen voorbij eer ze terug kwam! .Toen in Indië de oorlog uitbrak." ver- goed nieuws uit Thailand bereikte D. eelt de Haagse jolitieman Van Minde. ik net onder dienst We hebben ge daan wat we konden, maar al spoedig bleek dat de toestand hopeloos was. We werden krijgsgevangen gemaakt door de en gingen meteen op transport." Het het begin van een lange zwerftocht kamp naar kamp. eerst naar Soera- baja, later naar Siam. Veel vertelt hij er over; wél liet hij los dat hij ook aan beruchte Birma-spoorweg heeft ge werkt Toen de bevrijding kwam, was hij n kamp in Thailand. Totaal verzwakt door malaria en dysentrie hoorde hij op zijn draagbaar in de barak hoe buiten od de appèlplaats zijn mede-gevangenen juichten. De geruchten waren juist ge weest: Japan was eindelijk verslagen! Engelse bommenwerpers dropten medi cijnen, voedsel, versterkende middelen en kleding. De conditie van de 23-jarige ex- trijgsgevangene verbeterde snel en wel dra kon hij meedoen aan de inmiddels ge starte militaire heropleiding. De Engelsen uit het kamp waren per vliegtuig terug naar hun vaderland, de Amerikanen waren linea recta naar hun ..States" gevlogen en de Australiërs wa ren per boot op weg naar huis. De Hol landers bleven achter Idylle weg naar de rivier om te baden hij haar voor het eerst. Het een erg mooi meisje en ze droeg een mand vruchten. Hij wuifde en zij wuifde terug. Dat was het begin. Na diensttijd wandelden ze hand in hand door de enige straat, die het dorp rijk was. In gebroken Thailands sprak hij over de dingen waar alle verliefde jonge mensen over spreken imen maakten ze plannen voor later. Het kwam allemaal zo anders uit, want werd hij overgeplaatst. In de haven plaats aan de kust hoorde hij dat het ba taljon door zou reizen naar Bali, waar de toestand alles behalve rustig was. Ze trouwden en zijn vrouw ging mee. Moeilijke jaren De jonge mensen werden heen en weer geslingerd in de storm, die over Indië uit brak. Eerste politionele actie, daarna de tweede. Toen kwam de demobilisatie. •na de uiterst actieve en inmiddels onderscheiden Van Minde dienst nam bij het Nederlandse politiekorps. Hij werd met zijn vrouw en met de inmiddels ge- horen twee kinderen naar eenzame en arliike posten gezonden. Totdat het jaar 1952 aanbrak De toestand werd slechter en slechter en uit lijfsbehoud moest het gezin Indonesië verlaten. Ze kwamen naar Den Haag. waar Van Min de opnieuw begon. weer bij de politie Onbestelbaar De eerste brief naar huls werd gepost een aanloophaven, direct na het vei- trek uit Thailand op weg naar Bali. Waar- schijnlijk is de brief door de na-oorlogse chaos vertraagd, het heeft in ieder geval weken geduuid eer hij aankwam. Hel veel te laat want enkele dagen na dat Tjuen haar dorp verliet, overleed tn ander dorp haar grootmoeder. De familie was erheen getrokken en in Nong Mai Luang blijven wonen. Zo komt het dat de honderden brieven die in de loop iaren geschreven zijn. allemaal on bestelbaar retour kwamen bij de afzen ders Verleden jaar slaagde de Thallandsa regering erin het gezin terug te vinden Het adres werd doorgegeven aan de Thal- landse ambassade in Den Haag en nog geen dag later schreef mevrouw VaD Minde-Buntey de eerste brief, die wel zou komen. Nieuws en gelukkig Haag. Na zestien lange jaren van onze kerheid en ongerustheid was er eindelijk weer contact! Toen zij wist dat haar ouders nog leef den, kwam de heimwee. Nog één keer haar ouders terug zien, één keer honderd uit te kunnen vertellen over de vijf kin deren, over haar man en over het leven hier in Holland. Haar ouders zijn al op leeftijd, zodat de tijd drong. De familie Van Minde Is gaan sparen, maar o, wat gaat het langzaam wanneer er een be drag van enkele duizenden guldens op tafel moet komen! Ze hebben samen veel boven op was. had ze haar plan opge geven. Ouderling S. J Blokzijl heelt tij dens een huisbezoek de hele geschie denis in stukjes en beetjes gehoord Geroerd schreef hij in het Kerkblad van de Gereformeerde Kerken van 's-Gravenhage een artikel „Als één lid lijdtwaarop door de gemeente spontaan hulp werd geboden. Het Cen traal Weekblad nam het artikel over. en binnen heel korte tijd stroomde uit alle delen van het land geld binnen Soms kleine bedragen, soms ook gro tere. Totaal brachten de Gereformeer den in Nederland tweeduizend gulden bijeen. Het gezin had het spaarpotje en bovendien sloot de heer Van Minde een lening. Zijn superieuren bij de Haagse politie verleenden en ver- 'enen nog alle mogelijke huln. Nu ;s het retourbiljet betaald, f 3257 „Wij danken de Here dat Hij ons ge bed heeft verhoord, want Hij is het die ons heeft geholpen.'* weet de Haagse po litieman ..Ik weet niet hoe ik al die men sen moet bedanken", valt zijn vrouw hem bij. „schrijft u toch vooral hoe gelukkig wij zijn!" De koffer gaat dicht, de reis kan beginnen! Natuurlijk gaan van de kleinkinderen ook presentjes mee voor Opa en Oma in Nong Mai Luang, Thailand HET IS JAMMER op deze feestdag te moeten zeggen, dat sommige personen in het bedrijfsleven elk een ton of vier extra kunnen incasseren terwijl het de grafische arbeider ver boden wordt f 1,97 per uur te ver dienen. Hij mag maar f 1.96 ontvan gen. Niemand ziet echter kans aan nemelijk te maken, waarom f 1.96 rechtvaardig en f 1.97 onrechtvaar dig is of omgekeerd. Deze woorden sprak vanmorgen tr Amsterdam de heer L. Blaauw in di jubileumvergadering van de Neder landse. Christelijke Grafische Be- drijfsbond. De heer Blaauw. secreta ris van de bond, sprak het openings woord uit. omdat de voorzitter, ch heer Jens op doktersadvies niet moch spreken en de tweede voorzitter, de heer W. Noomen. nog herstellende is Met bovengenoemde woorden hekelde de heer Blaauw de uitspraak van het College van Rijksbemiddelaars. dat een voorgestelde loonsverhoging met één cent per uur heeft verminderd. Inde vergadering was ook staatssecretaris Roolvlnk aanwezig. Zich tot de staats secretaris richtend, merkte de heer Blaauw op, dat het ongeduld van de vak beweging waarschijnlijk wel eens aan leiding is tot verbazing. De vakbewe ging is er op uit om zo snel mogelijk tot zo goed mogelijke arbeidsvoorwaar den te komen. Anderzijds neeeft de vakbeweging ei Vel eens moeite mee, de beslissingen u begrijpen, die op het hoogste niveeau worden genomen. Sprekend over de moeilijkheden rond de c.a.o. voor het grafisch bedrijf vroeg de voorzitter zich af, of een c.a.o. kan worden aanvaard, waarin de oorspron kelijke afspraken zodanig zijn veran derd. dat ook het college er nog met- in kan stemmen. De heer Blaauw deelde mede. dat ook de komende week nog zal worden na gegaan of het College van Rijksbemid delaars niet tot wijziging van zijn stann uuni is te brengen en of er wellicht een ndere oplossing mogelijk is. „We gaan moeilijke dagen tegemoet." zo zei hij hen. nog andere moeilijkheid aan de Het aardgas, döt zich in de Nederland se bodem bevindt, kan wellicht binnen twee Jaar produktief worden gemaakt. Op het min-isrteree wordt aan deze zaak hard gewenkt en men zal er stellig naar streven het gehele land van dit gas te laten profiteren, omdat hier geen regio naal, maar een nationaal belang op het spel staat Deze mededeling deed de president-directeur van Shell Nederland N V., jr. J. C. G Boot. gisteren in een toespraak, die hij voor het departement van de Ned Mij. voor Nijverheid en Handefl hield Ir. Boot ging ook igi op de betekenis van de EEG en hij waarschuwde, dat het „liberate" verdrag van Rome het gevaar kan doen ontstaan van een eni germate aan banden leggan \nn de Europese en daarmee van de Neder- ETHERGOLVEN rer dr Ludwig heel hem geschreven en uit deze lite ratuur heeft Willy Barnard het hoor spel kunnen samenstellen. Nog eenmaal zal de grote figuur van Kinderbijslagfonds met batig saldo (30 min.) In het heden gepubliceerde verslag van het kinderbij slag vereveningsfonds over 1960 wordt meegedeeld, dat de be- dri.i fsrekening van het fonds over 1960 sluit met een batig saldo van 30,7 mil joen gulden. Hierin is begrepen een bate wegens in 1960 gekweekte rente ad 4 miljoen gulden. De ontvangen bij dragen hebben de kinderbijslagbetalin- gen namelijk met f 26.923.714,56 over troffen Dr. Max Euwe schaakt tegen journalisten Oud-wereldkampioen schaken. dr. Max Euwe zal op 23 mei in de Nieuws poort in Den Haag simultaan spelen tegen een aantal binnen- en buitenland se journalisten. HeHt is honderd jaar geleden dat land. De voortzetting van zijn werk Het Ludwig Nommensen in het Batak- hij gerust over aan zijn medewerkers en land begon met zijn evangelisatie- opvolgers werk: het onvermoeid ijveren om in Er is veel te vertellen het toenmalige Nederlands Indië de ,?J leer van Christus te verbreiden. De NCRV herdenkt deze grote fi guur van het zendingsterrein, die zich in 56 jaren toeweiding de erenaam dc2e-zc„delinJ herleren door de ..de apostel der Bataks verwierf, van ja(IUcs Snoek. U kunt dat horen door de uitzending van een hoorspel maandagavond a.s. tussen 8.15 en 9.30 dat getiteld is „Witte velden" en ge- uur in het NCRV-radiopragramma. Wie schreven werd door de auteur Will geen gelegenheid heeft om tc luisteren, Barnard. kan misschien de herhaling van het Dat „de velden wit waren om te oog- spC| op u oensdnp 6 juni om kwart voor sten" heeft deze apostel ervaren onder eif s morgens, volgen. de zegen Gods. Hij mocht de grondleg ger zijn van de grootste, bloeiendste christelijke kerk in Indonesië, hy trok rond van dorp tot dorp, het evangelie brengend, maar ook zeer veel maat schappelijk werk verrichtend Hij werd de stichter van scholen, ker ken en ziekenhuizen. Hij was geliefd bij de Batakkers, maar hij hield ook van hen. Waarlijk door liefde voor dit volk türëm~iêiing 19.45 Kamer gedreven deed hij zijn arbeid, totdat hij Deze week. praatje VAl. voorgoed de ogen sloot en begraven 20 05_ Mctropole-ork 20.55 Nederlandse, werd in Sigoempar, aan de oever van w 1"*1 het meer Toba in het hart van Batak- baTctliedjes 21 *.0 Socialistisch Melodieën-Expres 21.55 Muz ci sport- Dr. Drees besluit radiolezingen Na 64 radiolezingen, waarin dr. W. Drees onder het motto „Zestig jaar le- 22.30 venservaring" uitvoerig heeft gespro ten over herinneringen aan de poli tieke ontwikkelingen in Nederland van 1900 tot heden, zal de ex-minister-pre sident op woensdag 23 mei a.s. deze serie besluiten. In een algemene slotbeschouwing zal dr. Drees dan nog in het VARA-pro- gramma zijn te horen 's avonds tussen do week 2230 Nws 22.40 Ba Droomorkest 23. ;0 Lichte gram 23.5524.00 Nwi wedstrijd In muzlekütcratuurkcnnls 19 45 Lichtbaken, lezing 19-95 Popul Klassieken Concertgebouworkest en solist 20 40 Van klanten en wanten weten, vragenbesmw 20:50 Tierelantijnen: gevar progr: 175o opvoering 22.10 Kopstukken, licht progr 22.40 WU lutdr- 8.40 c 1 8.55 1 uëièi/)%id vanavond 15 25 Hongaar- Ned. Huishoudraad adviseert: het (Van onze soc.-econ. redactie) TAE Ned. Huishoudraad en 4-J Consumenten Contact Orgaan hebben gisteren een advies doen uit gaan aan de huisvrouw om de aard appelen van het menu te schrappen zolang ze nog zo duur blijven. Aan geraden wordt de aardappelen te vervangen door rijst, gort, macaro ni, spaghetti, erwten of bonen en daarbij verse groenten en vlees, kaas of eieren te geven om de voedings waarde van het menu te handhaven ,,De prijs van de aardappelen ls nu ze hoog, dat wij de aandacht willen vestigen op uitwijkmogelijkheden In het zei gisteren mevrouw W.J. Escabache. vice-voorzltster van de Huishoudraad op een persconferentie in Utrecht, die samen met het C.C.O. was belegd. Zij vestigde er daarbij de aandacht op dat de (oude) aardappelen toch niet te veel vitamine C meer bevatten, zodat een aardappelloos menu niet schadelijk behoeft te zijn, mits voorzien van (weer goedkope) verse groenten. Enkele voorbeelden van menu's, opge steld door het Voorlichtingsbureau de Voeding: rijst of gort met hachee, rabarbermoesmacaroni met gehakt, kropsla; spaghetti met kaas, worteltjes, doperwtenbruine bonen, gebakken bloedwoist, bielensla, rijst met gebakken vis. mosterd- of kerriesaus, komkommer- sla; macaroni of mie met stukjes varkens vlees. spitskool en prei witte boni bakken spek en el. andijviesla- De vice-voorzitster van de Huishoud raad deed een beroep op de consument mee te werken aan de handhaving de prijsstop. sinds donderdag van kr; Naar bekend mag de detaillist geen hoge re prijs in reken.ng brengen dan hij op 24 Nog ligt hij niet goed en wel, als op het erf stemmen klinken- Die van Erkelens en die van Teeuw. De vilder is met het paard teruggekomen van de belt en juist op het ogenblik dat hij het beest voor het tweede kadaver wil spannen, komt Teeuw aangelopen. Hij vraagt blijkbaar, of Erke lens de dode koeien heeft gekocht en maakt zich gereed, hem te helpen bij het wegslepen van de tweede. Ze gaan tenminste getweeën de schuur in. Dingena, laat dat maar zo. doch als ze beiden weer tevoorschijn komen dit keer heeft Teeuw de teugels van de bruine in handen loopt ze naar buiten en roept haar zoon. Die gooit onmiddellyk de leidsel toe aan zijn maat, doch deze vangt ze niet op. Het ding valt op de grond en de bruin, een mak beest, blijft staan. Mét de zoon komt ook de vilder, de vreemde, de deel op. „Wat is er. moeder?" vraagt Teeuw. Hu ziet d«» vrees op moeders gezicht. „Je vader is niet hele maal in orde", antwoordt de vrouw. „Ziek?' „Misschien", zegt Dingena. met een blik naar Erkelens. Deze heeft de vraag van Teeuw gehoord; heeft daareven de boer gezien, met de boer gesproken. Voor zichzelf meent hij te weten, wat er met de boer aan de hand is. De schrik slaat hem om het hart: is hier de besmetting ook al? En schroom voelt hij. alsof hij zich indringt in dingen, waar dp betrokkenen hem buiten willen houden. Toch wil lig zijn hulp aanbieden: het zal nodig wezen, dat de meester wordt gehaald. Doch voor hij daar een woord over heeft kunnen zeggen, Staat Teeuw al bij de deur. „Ik haal de chirurgijn" zegt deze. Hi) wacht geen antwoord de deur slaat achter hem toe. Erkelens draalt nog een ogenblik. Uit de bedstee komt zacht gekreun. Dat doet hem besluiten. „Ik ga maar", zegt hij. In de nabijheid van zieken voelt hij zich in deze dagen lang niet op zijn gemak. Voelt hij zich niet veilig „Het beste ermee". Dingena hoort ternauwernood zijn woorden: ze is naar de bedstee gelopen en kijkt naar binnen. Afgewende door H TE MERWE Het gelaat van Gys schijnt haar roder, meer oo gelopen dan daareven. „Wil je drinken?" Ze wacht geen weerwoord. Ze neemt een kroes. Mijntje neemt haar die uit de hand en vult ze onder de pomp met water. Koud De dronk doet de zieke klaarblijkelijk goed; hij wil meer hebben Maar dat durft Dingena hem niet te geven: hg gloeit erg en misschien is te veel koud drinken verkeerd. Ze wil wachten, tot Teeuw met de meester terug is. Mgntje haalt de kinderen, die nog buiten zijn. Het duurt even, eer ze ze alle drie gevonden heeft: Aai scharrelt ergens op het erf, hem heeft ze gauw genoeg; maar Derck en Geurtje moet ze zoeken. Ze vindt de twee aan de sloot, die achter het erf loopt en zegt. dat ze binnen moeten komen. Vertelt dat ze zachtjes moeten doen, want vader slaapt. „Nou al?" vraagt Geurtje verwonderd. „En het is nog licht". Derck geeft geen weerwoord op de mededeling van de boenmeid: hij is oud genoeg om te vrezen, dat er iets ernstigs achter haar woorden schuilt. Rustig komen de twee achter Mijntje aan; zwijgend eet Derck het brood^dat door moeder wordt klaar gemaakt en als zijn jongere broer en zijn zusje onder het eten beginnen te praten, zegt hij: „Sssst!" Ze kijken hem vragend aan zwijgen toch. Dan laten ze zich zoet naar bed brengen. Bedrukt oir. het ongewone. De meester kijkt bedenkelijk, als hij de zieke heeft onderzocht. Rust houden, dat is voorlopig het beste Morgein komt hg terug en dan zal hg zien, of hij de patiënt kan aderlaten. „Is het ernstig?" wil Teeuw weten- Zijn moeder waagde het niet. die vraag te stellen, maar nu die door Teeuw is gedaan, luistert ze gespannen naar het antwoord. De chirurgyn haalt de schouders op een meer rechtstreeks antwoord geeft hij niet. De vrouw en de zoon blijven bezorgd achter Jacop Erkelens heeft zijn mond niet kunnen hou den. Hier en daar op boerderijen in de omtrek, waar hij die middag nog is geweest, heeft hij ver teld, dat Gijs Korevaar de ziekte heeft en één keer heeft hij zich niet kunnen weerhouden erbij te voegen, dat je toch niet weten kan, of Baltus Muys niet meer weet dan een ander. Een goed verstaander heeft maar een half woord nodig en de volgende dag al gaat het gerucht door het dorp. dat Gijs Korevaar doodziek is en dat Baltus Muys dat wel heeft voorspeld. Van dat gerucht horen ze op de hoeve van de K ore vaars niets zulke dingen worden in de regel niet gezegd tegen de lui, die er het meest onmid dellijk bij betrokken zijn. Maar het hoeft niet, tegen Teeuw Korevaar, gezegd te worden: hij herinnert zich de dreigende woorden van de profeet maar a te goed. En hy kan zich niet aan de vrees ontwor stelen, dat er meer waarheid in de sombere voor zegging heeft gelegen, dan vader heeft willen toe geven en dan hém lief is. En weer komt er di strijd in zijn hart tussen zijn eerlijke gevoelens tegenover vader en zijn geloof in de roeping van Muys en de waarheid van diens prediking. Het worden donkere dagen op de hoeve cn de stemming is er een van doffe moedeloosheid. De meester is teruggekomen, hij heeft het hoofd ge schud en over aderlaten sprak hij -niet meer. Zeker, omdat hy het geval als hopeloos beschouwt, over legt Teeuw bij zichzelf. Hij ziet, dat moeder er net zó over denkt, maar hij waagt het niet, met haar over de profetie van Muys te beginnen. Hg begint met geen sterveling over die voorzegging. Wordt vervolgd zijn aardappelen vroeg. Die prijs liigt ongeveer tussen de 40 cn 46 cent Stuit de huisvrouw op een over treding van de prijsstop, dan wordt haar aangeraden zioh met de plaatselijke poli tie in verbinding te stellen. Overigens is, volgens de consumentenorganisaties, ook de Economische Controledienst actief aan het controleren, hoewel die controle moeilijk is Nieuw geding De exportbeperking, die het produkt- schap voor aardappelen aan de aard- appelhandel had opgelegd, heeft zes van de handelaren doen besluiten bij het College van Beroep voor het Be drijfsleven een zaak tegen het pro- duktschap en tegen de minister van landbouw en visserij aanhangig tc ma ken. Zij stellen, dat zij schade hebben geleden van de exportcontingentering, die op 13 april van kracht werd. Het College van Beroep heeft hun protesten gisteren behandeld. De eisers stelden nu o.m., dat de contingenteringsmaatregel in strijd is met het E.E.G.-verdvag, maar van de zijde van het produktschap en het mi nisterie werd verklaard, dat het in deze procedure niet ter zake deed. of hij al of niet in strijd met dit verdrag han delde. omdat individuele burgers aan het verdrag der E.E.G. geen rechten kunnen ontlenen. De minister van economische zaken, zo werd verklaard, is de vaste over tuiging toegedaan, dat het loon- cn prijsbeleid de hoge aardappelprijzen niet kan hebben. En daarom werd de contingenteringsmaatregel genomen. Het College van Beroep kwam ove rigens nog niet tot een uitspraak. Die zal over zes weken worden gedaan, of zo veel eerder als mogelijk is. Conjunctuur in april De arbeidsbezetting en het gemiddeld aantal per werkdag gewerkte uren ble ven in april vrijwel onveranderd, aldus blijkt uit het conjunctuur-onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek De gemiddelde dagelijkse bedrijvigheid in de onderzochte bedrijfstakken had in april neiging te stijgen en voor mei ver wacht men hetzelfde. In de bouw was het vertoond bedrag in maart gestegen. De voorraden onverkocht produkt ver anderden in april weinig. Zij waren by 20 (vorige maand 15)*'« der ondernemin gen te groot, bij 15 (15)*.'te klein en bij 65*/» normaal voor de tijd van het Jaar. De orderontvangst had in april een lichte neiging tot stijgen, vooral bij consump tiegoederen. Bij 20 <v.m, 25*der fabri kanten was zij groot, 15 (20)*'. te klein en 65 <551*. normaal Bij consumptie goederen was 25". !e klein Bij de on derzochte industriële ondernemingen (uitfezonderd bouw en chemische nij verheid) hield de daling van de order positie op. vooral bij consumptiegoede ren, echter mede onder invloed van het seizoen. De ondernemingen verwachten in mei geen belangrijke wijziging in de omvang der orderpositie. Eind april was de orderpositie bij 10 (v.m. 15>*-« aller ondernemingen groot, bij 15 <20>«'. klein en 75 normaal Bi' consumptie- en investeringsgoedereu verbeterde de beoordeling, doch bij ove rige goederen was zij wat ongunstiger In de woningsector was de hoeveel heid onderhanden werk bij 5*/. der aan nemersbedrijven groot, 25". klein, bij utiliteitsbouw bij 10*/. groot en 15»/» klein. Kind verdronken Uit ht Oosterhamrikkanaa! ra Gro ningen ls het stoffelijk overschot opge haald van de 2'<i-jarige Age Andrè Lief fering. De Jongen werd sinds donder dag vermist. 15 35 Documen taire "over de BBC-Televlsi 16.00_Thc solcnt Matadoi ■nfilm 16.10 Spectacl kinder beter «.„„.-naai NCRV: 20.20 Mer TV'-weuiil 19 55 Morgen ls het zondag: NTS: 20 00 Journaal. NOR/V: 20.20 Memo 20 30 Lichte ork muz cn zangsoliste 20 j-> De kapper van Stamford Hlll, TV-sdcI 2: 55 A Negroe girl goes to school (Een :.cs:r.--isje gaat 1 ~w 1 met E is 1 door Elisabeth Ander Programma voor zondag Weer c. Geestelijk leven, toespraak VPRO: 10.Oft kir*" 1 VPRO: 11.45 Flitser, eigen erf. AVRO: 12.00 Muziek 1 igram) (om 12.30 Sportber) 1 13.07 De toestand ln de werel ■t '7 Meded of gram 13 20 Vak: ken uit Oostenrijk zien gelezen, kunstkroniek 14 04 piuz 15.05 Ka: VPRO' 17 00 Het tekcnls voor het neaen, lezing tv tui 11.10 Stad en land. lezing. VARA17 30 V d leugd 17.50 Nws. sportuitslagen a port- Journaal 13.30 Salonorkest en zangsolist 19 00 U meot er eens uit. cabaret 19 30 Spontane reacties, muzikale dtsucasie Lichte lezing 14.00 Gehoord, gel dracht 2! Oo Der Vogcl- l gr) 22 00 Pianorecital 2 40 Act 23 00 Dansorkest NORV: 8.00 -tiding 9 15 Koorzang (er) 45 Instrumentaal trio- Inleiding Hoogmis 10 00 KRO: 9 30 N>ws 9 45 Irwtru Moderne muz 9 55 Woo-mU 11.30 Kin. Klass en mod-viv comm 12?5 Licht. r Vliegende Hollander. ena-1-.o-k 15 35 T.ich'e 16 30 Vespers IKOR: Zuid-Amertka. 23 5524-00 1 Eurovisie Grote Prils *tf) nivoort 16 30 Eurovisie: Tn- Concoura Hlpplque te Lu- Jurovlsie: Grote Prijs van -18.30 Eurovisie: Internatio. 2ft 00 Sport In beeld. VPRO: -aal C- i-naai 20 00 fill "fi,» rn antwoordspel op tot —Sled 2' «5 De oude draaidoos 22 Bai- Programma voor maandag Hilversum I, 402 m. AVRO: 7 00 Nvi 7.:o Ochtendgym 7 20 Oohfendvarla (gr) 8 00 N-ws S 15 Progr overz. Aansluitend: Rechtdoor naar school en kantoor (gr) 9.00 Gym v d oudere luisteraars 9 10 De groenteman 9 15 Viool cn plano (gr) 9 33 Waterstanden 9 40 Morgenwijding 10 00 Arbeidsvitaminen (gn 11.00 Voordracht 11.15 Omroepork en solUten 12-00 Licht ensemble en zangaollsten .2 30 Meded ten behoeve van land. en tuinbouw 12 33 Vore on» platteland .143 Zang en piano 13A0 Nws .3 '5 Meded. act en gram 13.» Beur». ber 13 30 Se'ecties uit bekende musicals igr) 14.00 Zangrecital 14 30 Progr over Oostenrijk 15 00 Muziek la troef 16A0 Mo derne muz (gr) 17 00 V d padvinder» 17.14 Padvinders drumband 17 30 Gram v d loug '7 50 Staalsiebezoek H M de Koningin Z K.H Oostenrijk 8 25 Van. mus gewijde mui gr) 7 50 Het brood ■s leven meditatie 8 00 Nws 8.15 Radio, ant 8 35 Lichte gram 9 00 V 4 zieken 15 Lichte gram HO V d vrouw '010 ide muz 'gr) 10 20 Theologische ether, ■rgang 1105 Ba« cn piano 1130 Muziek I he' we-k (gr) 12 00 Vocaal ensembla ri 12 !0 Licht ..rk gr) !2 25 Voor boer tuinder '.2 30 Land- en tuinbouw meded laatsie ïrljlcie liet iel. lez ■1 '5 Licht 4.05 Schoolradio deeltten uit het gr avondmozaiek 15 33 BIJ bolo verdenking gri 17 00 V d kleut !7 30 Jazz 'gn 17 b Ooa 12 50 irljk 13.00 Nw Fred Aataric.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 7