Zaken in stadskernen krijgen het moeilijk AGIO Verkoud heid GESCHENK VAN DE1E WEEK VAN DE FOTO GRAFIE ASPRO' Grote betekenis van middenstand SUPER 14 ct Fanfarella Kindertelevisie: stiefk ind van omroeporganisaties Voor bromfietsers wordt vergunning verplicht Kritiek op schroot nota van minister Beerman 7 VRIJDAG 18 MEI 1962 KWALITATIEF AAN Dam-vraay 245 (Eerste publicatie) Om in een miniatuur van 11 schij ven nog voldoende verrassingen te leggen is een kunststukje. De demon stratie van Piet van Dijk te Parys zal u hiervan overtuigen. De opgave luidt: wit speelt Schaak-vruug 245 Iwan Tatransky's probleem had de volgende stand, wit: Kh6, Dg5, Tc2 en dl, Lc6 en al, Pa5 en b2, pi b5; zwart: Kd4, Ld2, Pbl en e2, pi a4. e6 en f5. Wit geeft mat in twee zetten door 1. Pa5—c4! Neemt het vluchtveld e5 maar geeft een ander veld, c5. Er dreigt 2. Dg5e3 mat. In de diagram stand volgde op 1. f5f4; 2. Dg5c5 mat, op 1. Pe2f4; 2. Dg5xf4 mat, op 1. Kd4e5; 2. Pb2c4 mat. Die varianteh zijn nu allemaal uitgeschakeld. Op dezelfde zetten volgt na de sleutelzet: 1. f5—f4; 2. Dg5e5 mat, op 1. Pe2f4; 2. Dg5gl mat, op 1. Kd4c5 (e5 is immers door de sleutel- zet uitgeschakeld) 2. Pb2d3 mat. Laatste bijzonderheid is, dat de bat terij al/b2 in de voorstand (Ke5, Pbc4) direct werkt, na de sleutelzet indirect (Kc5, Pbd3). Bridge Zuid speelt een contract met 4 schoppen (10 slagen). West komt uit met hartenheer. Hoe kan Zuid het spel maken, on danks de beste verdediging? JACK DIAMOND. Kruiswoord-puzzel zonder zwart Horizontaal: 1. stellig, 2. voorzetsel lichaamsdelen bijwoord, 3. voor zetsel badplaats in Duitsland gesloten, 4. nauw lidwoord gind se, 5. korter oorlogsgod. 6. bloei- wijze gemeente in N.-Holland, 7. stad in Duitsland telwoord mu zieknoot. 8. op een andere wijze rivier in Engeland, 9. ijzeren drie voet boomloot. Verticaal: 1. gezaghebber, 2. dorp in Limburg vaartuig nummer (afk.), 3. stand muzieknoot ge meente in Gelderland. 4. stap snede, 5. altijd werkplaats voor schepen. 6. landtong gebod droogoven tot het roosten van graan korrels, 7. eenjarig kalf einde. 8. scheikundig element stad in Duits land, 9. meisjesnaam jongensnaam. OPLOSSING VORIGE PUZZEL 12. deken 23 Naarden 14. deernis 34. Niers 36. nijptang 45. somtijds 5—6 slang. KRETA. (Van i sociaal-econ. redactie) op grote schaal stadssaneringen nodig zijn. Het lijdt geen twijfel, dat de middenstand ir\ de oude stads kernen een moeilijke tijd tegemoet gaat. Zij zal slechts door tijdig de erwachte ontwikkelingen te onder kennen en de daarvoor geëigende tregelen te nemen haar plaats kunnen behouden. Dit houdt o.a. in, dat zij haar plaats zal moeten gaan innemen in nieuw te creëren shop ping-centra en dat zij daarbij, indien dit nodig is, niet zal moeten terug schrikken voor de verplaatsing van bedrijven. Deze visie op de toekomst van de ondernemingen in het midden- en kleinbedrijf, speciaal wat betreft de detailhandel ontwikkelt prof. dr. F. de Roos in zijn pre-advies, dat hij ge schreven heeft voor het middenstands congres dat de Christelijke Midden standsbond op dinsdag 22 mei te Rot terdam hoopt te houden. Het pre-ad- vies dat ter discussie zal worden ge steld, draagt tot titel: De plaats van onze middenstandsbedrijven in een groeiende volkshuishouding. Met betrekking tot de shopping-cen ters, schrijft prof. De Roos, dat ook ln het buitenland gebleken is, dat een goed geleid middenstandsbedrijf een wezenlijke functie kan vervullen in een behoorlijk shopping-center. Veelal zal dit dan zijn in de vorm van een spe ciaalzaak. Shopping-centers moeten niet alleen gezien worden als een met de oude stadskern concurrerend ver schijnsel. Het gaat hier ook om het op vangen van de vergrote omzet tengevol- bevolkings- en welvaartsver meerdering. Dat het midden- en kleinbedrijf in Nederland belangrijk bijdraagt tot on nationale welvaart toont prof. De Roos aan met cijfers. Prof. De Roos stelt zich in zijn pre advies zeer duidelijk op hst stand punt, dat het klein- en middenbedrijf uiterst belangrijk onderdeel vormt van het Nederlandse bedrijfs leven. Op dit standpunt staat hij zo wel wat betreft de afzonderlijke ge ledingen (ambacht, detailhandel, ver- horeca en dienstverlenende be drijven) als wat betreft de totaliteit middenstandsondernemingen. Hij illustreert dit aan de hand van de volgende cijfers. Het midden- en kleinbedrijf droeg in 1956 voor f 4.774 miljoen bij tot het na tionaal inkomen. Het totale nationaal inkomen bedroeg in dat jaar f 26.650 miljoen. Het ambacht kwam in dat jaar tpt een bedrag van f 2248 miljoen, de detailhandel tot f 895 miljoen, het ver tot f 169 miljoen, het horecabedrijf tot f 192 miljoen en de dienstverlenen de bedrijven tot f 136 miljoen. Van het totale nationale inkomen kwam daarmee in 1956 18 tot stand Het verrassende („Titel-Triptiek" voor al bum, dia-en smalfilmpro jectie) ligt voor u klaar bij uw fotohandelaar. in de ondernemingen, die behoren tot de groep midden- en kleinbedrijf. Meer dan 80 hiervan wordt verdiend in de ambachts- en detailhandelsbedrijven. Over het algemeen heeft het klein en middenbedrijf zich in Nederland be hoorlijk kunneh handhaven. Van wer kelijk terreinverlies kan niet gespro ken worden. In de afgelopen tien jaar heeft zich een behoorlijke toeneming van de be- drijfsgrootte voltrokken. De typische randbedrijven verdwijnen en de thans nog bestaande ondernemingen worden sterker. De gemiddelde inkomens zijn ook bevredigend, in 1956 voor het am bacht f 8.510, voor de detailhandel f 7.936, voor de café s f 7.297, voor café- restaurant f 10.623 en voor het beroeps- goederenvervoer over de weg f 13.276. Detailhandel Tengevolge van de snelle ontwik keling van de verpakkings-industrie is bij de detaillist steeds sterker de nadruk komen te liggen op de distri buerende functie. Ook zijn er nieuwe distributievormen gekomen zoals de zelfbediening. Deze vorm van nu distributie betekent een belangrijke besparing op loonkosten. De kosten van huisvesting, afschrij ving op inventaris, reclame en verpak kingsmateriaal liggen in het zelfbc- dieningsbedrijf echter hoger dan in het normale bedieningsbedrijf. Het zelfbe- dieningsbedrijf is duidelijk meer kapi taalintensief. Daar staat echter weer tegenover, dat in zelfbedieningszaken de omzet gemakkelijker kan worden uitgebreid. Naar de mening van prof. De Roos zal het verschijnsel van de zelfbediening voortgaande toepassing moeten verkrijgen. In Nederland waren in 1960 reeds 2300 zelfbedieningszaken op een bevolking van 11 miljoen zielen, tegen in West-Duitsland 23.000 zaken op 53 miljoen zielen. Voor normale be diening zal echter plaats blijven, vooral in de typische speciaalzaken. De handhaving van de verticale prijs binding behoeft volgens prof. De Roos niet te betekenen, dat er geen prijscon currentie meer wordt gevoerd. Voor een aantal belangrijke artikelen mag ver wacht worden, dat het grootwinkelbe drijf en het vrijwillig filiaalbedrijf in toenemende mate eigen merken op de markt zullen brengen, waarvoor de prijsbinding niet geldt. Er zal dus ge streefd moeten worden naar een voort durende kostenverlaging per eenheid omgezet produkt. Deze toenemende concurrentie mede onder invloed van de E.E.G., wijst in de richting van grotere bedrijfseenheden. Gedacht kan worden aan het stichten van meer inkoopcombinaties en aan ge meenschappelijke oplossingen voor re clame en verpakking Het afbetalings- crediet kan een belangarijk instrument worden in handen van het midden- en kleinbedrijf ter vergroting van de om zet. Ook ligt hier een mogelijkheid tot klantenbinding. Het ambacht Als voorbeelden van ingrijpende veranderingen voor het ambachtelijk bedrijf noemt prof. De Roos de me chanisatie in de land bouw, waardoor vele hoefsmeden en wagenmakers overbodig geworden zijn. Daarentegen is er een grote opkomst geweest van het automobiel- en garagebedrijf en van alle andere bedrijven die hun ontstaan danken aan de verdere moto risering van het verkeer. Van de ambachtelijke ondernemer wordt gevraagd op de hoogte te blijven van de nieuwe ontwikkelingen, het aan brengen van veranderingen in e1;en bedrüf en het toepassen van kostenbe sparende produktiemethoden. Desnoods zal men over moeten gaan tot de fabri cage van andere produkten of tot uit breiding van het bedrijf. Over het al gemeen zal ook voor het ambachtelijke middenstandsbedrijf standaardisatie en specialisatie een kostenbesparend effect hebben. Evenals iedere andere onder nemer zich een typisch dynamische fi guur moeten tonen, die nieuwe ontwik kelingen onderkent, stimuleert en in zijn bedrijf toepast. Evenals bij de detailhandel zal ook in het ambacht de vergrote kapitaalbe hoefte een groot vraagstuk blijken. De kleinere ondernemers moeten zo wel bij in- en verkoop als ten aanzien van de inrichting van het produktie- proces meer samenwerken. Door goede werkverdeling zal men de investerin gen binnen bepaalde perken kunnen houden. Prof. De Roos verklaart zich afspraken zullen echter gericht moeten zijn op het kostenpeil van efficiënte goed geleide bedrijven Dergelijke prijs afspraken, die regelmatig worden aan gepast aan veranderende omstandig heden, kunnen een nuttige functie ver vullen. Wat is opgemerkt voor het am bachtelijke bedrijf zou prof. De Roos ook in grote lijnen willen laten gelden voor de vervoers- en dienstverlenen de bedrijven. Ten slotte noemt prof. De Roos drie punten, waaraan men in de toe komst in het bijzonder zal moeten denken, namelijk de scholing en vor ming van de ondernemer, de voor lichting omtrent de algemene pro blematiek in een bedrijfstak en om trent de meer speciale vraagstukken en voorts verdient de eredietverlening bijzondere öandacht. 'n lekker sigaartje SEN0RITAS Commentaar H'i bijzonder knappe decors van Massimo Gotz opgevoerde spel Fanfarellais gisteravond een hoogst genoeglijk stukje televisie geworden. Luc van Gent heeft deze fantasie, door de schrijver Jan Naaijkens ergens in vervlogen eeuwen in een soort Spaans- Vlaamse omgeving gesitueerd, vlot en luchtig geregisseerd en de spelers zelf hadden er echt plezier in. Romantiek, dwaasheid en een dosis ondeugendheid waren de ingrediënten. Dat in de humor ook iets ran het roomse godsdienstige leven werd betrok.' togen prijsafspraken. Deze J onderstreepte de zuidelijke allure Jan Naaijkens kan toneelschrijven, dat heeft hij met Fanfarellaopnieuw bewezen. Hij heeft gevoel voor pointes en is geestig in situaties en dialogen. De opvoering was bij een groot aantal bekwame acteurs en actrices in goede handen. Sigrid Koet se dartelde vrolijk door de titelrolt Magda Janssens was een waardige matrone, Lucas Wensing speelde de kleine potentaat heel over tuigend, maar de dankbaarste rollen waren voor Fritz Butzelaar en Philippe la Chapelle als de student en de mon- (Van onze parlementsredactie) ■\/oor bromfietsers wordt een vergun ning verplicht. Minister Korthals zal tol een geleidelijke Invoering ervan over gaan. Het bewijs wordt het eerst verplicht gesteld voor de zestien- en zeventien jarigen en de zesttgjarigen en ouder Daarna volgen de andere leeftijdsgroepen De vergunning wordt afgegeven zonder voorafgaand examen. Minister Korthals schrijft dit aan de Eerste Kamer in de memorie van ant woord over de begroting van verkeer en waterstaat. Hy is tot zijn besluit geko men, omdat de bromfiets zich zodanig heeft ontwikkeld, dat zij meer lijkt op een lichte motorfiets dan op een fiets en ook met een aanmerkelijk hogere snelheid dan een fiets wordt bereden. IIU vindt het niet nodig, de vergunning paf te verstrekken nadat een theoretisch examen is afgelegd. Dit zou te veel werk meebrengen, aangezien ons land onge veer anderhalf miljoen bromfietsers telt De vergunning wordt niet afgegeven aan hen, wie de bevoegdheid om motor rijtuigen te besturen is ontzegd, tijden» de ontzeggingsperiode Personen van zes tjg jaar en ouder kimnen alleen een ver gunning krijgen als zij in het bezit zl.m van een medische verklaring, waaruit blijkt, dat zij lichamelijk en geestelijk Beschikt zijn om een bromfiets te be- Houders van geldige rijbewijzen wor den van de verplichting tot het hebben van een bromfietsvergunning vrijgesteld. Mocht op grond van een rechterlijke uit spraak de vergunning worden ingetrok ken. dan kan de betrokken bromfietser oas weer een nieuwe vergunning krijgen als hij een theoretisch examen met gun stig gevolg heeft afgelegd. Voor een algeheel bromfietsverbod voor zestien- en zeventienjarigen ziet minister Korthals geen aanleiding. Welis waar is het gedrag van een deel van deze bromfietsers dikwijls hinderlijk en er gerlijk, doch dit spruit naar het oordeel Jammer was, dat aan het einde de figuratie (die toch al moeilijk mee te trekken was in de beperkte studioruim te) vast liep, zodat het slot nogal be dorven werd. Maar het stuk werd oor- spronkëlijk geschreven vóór opvoering in de open lucht en dan valt het voor een regisseur ook niet mee om zoveel spelers en figuranten in beweeglijke scènes op een luttel aantal vierkante meters samen te persen. Vaste radiorubriek over scheepvaart Donderdagmorgen werd op het vor mingscentrum Oud-Poelgeest als voortzetting van de reeks televisie- studiedagen een forumgesprek met re gisseurs gehouden. Onder leiding van ds. J. A. van Nieuwenhuyzen van de V.P.R.O. besprak men met de re gisseurs (voornamelijk van de kinder programma's) G. den Braber (A.V.R.O.), mejuffrouw R. Dohmen (K.R.O.), R. van den Abbeele (van de Vlaamse televisie) en ds. De Vries („Logboek", Ikor) verschillende fa cetten van wat sommigen wel noemen „het stiefkind van de omroeporganisa ties", de kinderprogramma's. Men kwam om. tot de conclusie dat het afstemmen van een program ma op een bepaalde leeftijdscategorie zeer moeilijk is, de grenzen zijn hoogstens globaal aan te duiden. De heren Th. Bonarius, secretaris TV-commissie van de Ned. Jeugd Ge meenschap, L. Bakker, soc. ped. drs en G. Neervoort, medewerker aan „Ons Huis" te Amsterdam, besloten de studiedagen met inleidingen over de vraag of de televisie dienstbaar kan worden gemaakt aan het jeugdwerk. De heer Bonarius was van mening, dat naar analogie van de Franse te- vaart, welk de VARA met Ingang van vrijdag 25 met a.s. eenmaal per 14 dagen gaat uitzenden. Dit radioprogramma zal telkens 40 minuten duren en wel van 9 tot 9.40 uur. Producer en regisseur is Klaasjan Hindriks en zijn medewerkers zijn drie scheepvaartjournalisten, t.w. Kees Borstlap, Ad Boerma en Cees Rooze- mond. Het ligt in de bedoeling de luisteraars met actueel gesproken woord en toepasselijke muziek sterk te kunnen interesseren voor alle as pecten van de scheepvaart. Men is nl. van mening dat maar een zeer beperkt deel van ons zeevarende volk goed begrip heeft van de beteke nis die deze scheepvaart voor onze sa menleving heeft. levisieclubs en de Engelse Standing Conference on Television Viewing ook in Nederland een organisatie be staansrecht zou hebben, die aan de vorming van de kijkers zou kunnen meewerken. De heer Neervoort con cludeerde uit ervaringen in zijn jeugd leiderspraktijk dat de televisie welis waar een niet te onderschatten plaats in de samenleving heeft veroverd, doch dat in het jeugdwerk vaak an dere zaken belangrijker blijken te zijn. Drs. Bakker, die zich met een oriën terend onderzoek fh clubhuizen te IJmuiden, Rotterdam en Blaricum be zighoudt, stelde als meest ideale ge- bruiksvorm van de t.v. bij het jeugd werk de wisselende kijkavond in de week, waarop leder kind vrij kan ko men en gaan en waarop de jeugdleider door middel van discussies kan trach ten richting te geven aan de ontwikke ling en vorming van de jeugd via de televisie. vanavond 19.10 Kind. >0.05 '!n'5d( Daarom 19.00 V d kinderen VPRO: 19.30 Balletmuz lezing 20.00 Nws gcschledcnos, lezing n der geschiedenis, lezing Wereld ln beweging lezing. VAiRA: 21.00 Vlieg er eens uit, een tocht langs oorden van vermaak ln Brussel, MeChelen en Ant. werpen 21-45 Nieuwe teelt, klankbeeld over haringvissers 22.15 Bultenl weekavcr Jjy df. en solist 19,30 Radlokrar tang 20.20 Prisma. MVIt progr 21-30 (Cital (gr) 22.00 Kerkorgelconoert Iws en SOS-ber 22.-40 Wijd als de lezingen 23 00 Concertgebouwork vanavond i de i lister r 1 uit t keerde mentaliteit dan uit gebrek aan kennis van de verkeersregels. Voorts zou door een dergelijk verbod veel plattelandsjeugd worden getroffen, voor wie de bromfiets een bij uitstek geschikt middel is voor het vervoer naar school of naar het werk en die daarvan in de regel op correcte wijze gebruik maakt, aldus drs. Korthals. Comité schrootfraude niet overtuigd HE CONCLUSIES van minister Beer- man in zijn schrootnota aan de Eerste Kamer zijn hoogst teleurstel lend, zo meent het Comité Schroot- fraude. Het comité, dat zich tot doel stelt, de waarheid over de Europese schrootfraude aan het licht te brengen en waarvan onder meer het socialis tische Tweede-Kamerlid jhr. Van der Goes van Naters deel uitmaakt, heeft 23 Omdat ze daar geen zekerheid over heeft, gooit üingena het gesprek op iets anders. Ze biedt Erke- lens een kroes melk aan en als ze die heelt inge schonken en voor hem neerzet, vraagt ze wat hij voor nieuws uit de stad weet Hij vertelt en onder zijn vertellen ziet hij, dat de indruk van zijn mededelingen op vrouw Korevaar groter is dan by anderen- Hij ziet haar onderzoekend aan: wat kan de reden zijn? „Dus dat er oorlog komt is vast en zeker?", /raagt ze. „Dat er oorlog komt?", vraagt hij verwonderd weerom. Hij heeft pas van de oorlogsverklaring van Lodewijk verteld. „Er is al oorlog". „Dus wat Baltus Muys heeft voorspeld, is uitge nomen", zegt ze. Zacht, als in zichzelf. Maar Erke- tens heeft het gehoord en hij begrijpt. Haar vrees is de vrees voor de waarheid van Muys 2'n profetieën Eén van die profetieën betrof haar Jacop Erkelens is te verstandig om te laten mer- iten. wat hij heeft begrepen zelfs niet in een poging om haar gerust te stellen door te beweren, dat je heus geen profeet hoeft te wezen om al een poos geleden te kunnen vermoeden, dat er oorlog komen zou. Daar is immers al lang over gepraat in de taveernen, op de markten, in de trekschui ten Hij begrijpt bovendien, dat het een betrek kelijk vreemde als hij is, niet past, zo zonder meer zich te dringen in de verzwegen moeilijkheden en vrezen van deze boerenvrouw. Als ze dat al zou toestaan en hem niet bij de eerste woorden die ui die richting gaan, het zwijgen oplegt. Hij drinkt zijn melk, blijft zwijgend naar buiten staren. De lust om te vertellen is hem vergaan hij begrijpt slechts half waardoor. Na een poos kijkt hij tersluiks naar de vrouw. Die is aan huis houdelijke bezigheden gegaan: ze wil hem blijkbaar niet alléén laten wachten. Het zwijgen werd druk kend. Benauwender dan het afgebroken gesprek voor Erkelens geweest is. Daarom begint hij op nieuw een gesprek. Op zijn tocht hierheen heeft hij in Arkel een stuk of wat soldaten gezien met een werfofficier: je hoeft niet te vragen, wat die in de contreie komen doen! Jacop vindt het maar een Afgewende ondergang door, H TE MERWE lee gezicht, die kerels in de streek; hij heeft nooit anders gedacht, dan dat je soldaten bij voorkeur rnet onder de boeren moet werven. Laten ze dat doen onder Duitsers of Luiker walen of Ieren het is toch haast nog nooit vertoond, dat Hollandse boereri de piek of het musket hanteerden. En hij voor zich gelooft ook niet, dat er veel jongkerels uit de dorpen dienst zullen nemen. Vrouw Korevaar weet met, wat ze daar op zeg gen zal. Gelukkig hoeft dat ook niet: er komen stappen over het erf en de deeldeur gaat open. De baas komt thuis. Met écn oogopslag ziet Dingena, dat hij niet helemaal in orde is. Zijn gezicht is op- droestig en zijn stap lijkt wat onzeker. Heeft hij zich bij de Claessens opgewonden! Want daar is het gesprek zeker wel over Teeuw gegaan, schat re. En dan zal het geen prettig gesprek geweest zijn: de jongen is de laatste tijd niet alleen thuis stug en stroef. Maar ze vraagt nergens naar in het bijzijn van de vreemde. Als Gijs de vilder ziet en groet, vertelt Dingena wat deze komt doen- „Ik zei al, dat ik de zaken desnoods met je zoon kan behandelen", zegt deze. Hij is nieuwsgierig, hoe Korevaar op die opmerking zal antwoorden en die nieuwsgierigheid heeft gemaakt, dat hij de on voorzichtige woorden uitte. „Als hy thuis is, waarom niet?", meent Gijs droogweg. Maar aan de toon hoort de Gorcumer, dat de boer over zijn zoon geen verdere opmer kingen wenst. „In alle gevalle ben jij er nu" en Dingena kijkl haar maai aan. Die staat op hij grijpt daarbij de leuning van een stoel vast en zyn vrouw kan niet uitmaken of dat een loos gebaar dan wel noodzaak is. „Loop even mee", zegt Gijs. De vilder staat even eens op en de beide mannen gaan naar de schuur Lang blijven ze daar niet; ze komen blijkbaar gauw tot overeenstemming. Doch als ze weer het erf opkomen ziet de vrouw tot haar verwondering, dat de vilder alléén het paard voor een van de kadavers spant en dat haar man naar haar toe komt. Haar verwondering wordt angst. Wat heeft Gijs? Vanuit het achterhuis komt Mijntje de deel op; ze heeft Aai bij zich. De jongen heeft zeker by haar gespeeld; of gekeken, terwijl ze haar werk deed. „Ha, vader", roept hij. zodra hij zijn vader ge waar wordt. Maar niet als anders geeft de vader een vrolyk antwoord: het lijkt veeleer als is hem de jongen op het ogenblik teveel. Hij doet een wan kelende pas naar binnen grijpt steun zoekend :net de handen om zich heen. Had Mijntje hem niet opgevangen, dan zou hy zómaar neergeslagen zijn! Aai geeft een kreet van schrik De vrouwen let ten daar niet op Dingena schiet de boenmeid te hulp en samen brengen ze de boer naar de zorg stoel. Met een zucht laat hij zich daarin zakken. „Wat nou?" Dingena bukt zich naar haar man over. „Ik voel me beroerd", zucht die. „Gloeiend heet en dan weer koüd". Hij sluit de ogen. „Bedremmeld komt Aai een paar stappen nader bij de vrouwen kijken elkaar hulpzoekend aan Dan vermant Dingena zich. Ze duwt haar zoontje terug. „Ga jij maar naar buiten, Aai", zegt ze. „Ga maar es kijken, of je Teeuw kunt vinden". Met een verward-vragende blik op zijn vader gehoor zaamt het kereltje. „We moeten hem in bed leg gen", ordonneert de boerin. Ze begint haar man dt bovenkleren uit tc trekken, terwijl Mijntje de deu ren van de bedstee vast openzet. Dan ondersteuner, ze samen de boer, als hij langzaam naar de bedstee wankelt. (Wordt vervolgd .en uitvoerig rapport kritiek ge leverd op het standpunt van minister Beerman. Minister Beerman had gesteld, dat in de sectoren van het dumpschroot en im port schroot geen onregelmatigheden zijn gebleken, maar het comité meent, dat dit niet door bewijzen is gestaafd. Alleen reeds om die reden is, aldus het comité, de conclusie van de minister, dat het door de Nederlandse justitie ingestelde onder zoek aantoont, dat in Nederland geen strafbare schrootfraude is gepleegd, in haar algemeenheid onjuist. Minister Beerman had geconstateerd, it weliswaar een grotere hoeveelheid schroot werd vergoed dan van de gesloop- schepen afkomstig was, maar dat dit het gevolg was van het feit. dat de taxa tierapporten over de van het schip te ver wachten hoeveelheid schroot op grond van de verrekening plaats had. aan de hoge kant waren. Hem was niet ge bleken, dat deze taxatierapporten niet te goeder trouw waren opgemaakt. Het comité stelt hiertegenover, dat de Hoge Autoriteit van de Kolen- en Staal gemeenschap als norm voor de verreke ning van schroot niet de taxatierappor- maar de werkelijke netto-opbrengst de te slopen schepen had bepaald. Dat volgens de taxatierapporten is uit betaald acht het comité een onregelma tigheid. Ook meent het comité, dat er aanwijzingen zijn, dat de taxatierappor- tcn .niet te goeder maar te kwader trouw zijn opgemaakt en dat de taxaties dus opzettelijk aan de hoge kant zijn gedaan. Uitvoerig bestrijdt het comité de stel- ng van de minister, dat het verschil issen voorschrift en vereveningspraktijk slechts zou zijn te herleiden tot een prak tische toepassing van die voorschriften. Als het justitieel onderzoek zich verder dan die ene Dordtsc sloperij zou hebben uitgestrekt, zou wellicht een andere con clusie te verwachten zijn. Dan zou ook ander antwoord denkbaar zijn op de vraag of door de sloperijen steeds te goeder trouw is gehandeld. „Zou men de nota van de minister aanvaarden, dan zouden wij een wel zeer onbevredigend resultaat verkrijgen", al dus het comité. Vaat staat, dat ernstige onregelmatigheden hebben plaats ge vonden, vast staat, dat hieruit financiële nadelen voortvloeien voor ondernemin gen, die voor de onregelmatigheden niet verantwoordelijk zijn. „Maar diegenen, die voor dc- onregelmatigheden wel ver antwoordelijk zijn. zouden onttrokken blijven aan iedere verantwoording, hetzij voor de rechter, hetzij politiek", aldus het Comité Schrootfraude. NTS: 20 00 Jourr Programma voor morgen Hilversum I, 402 m. VAIRA: 7.00 Km 7 0 Ochtendgym 7 31 Socialistisch strijd lied 7.23 Lnchte ochtendklanken (gr). (Om 7.30 Van lc voorpagina praatje) 8 00 Nws cn postduiverM|* I post (gr) 6.50 vakanties 9.00 Gym v d vfrc concerten (gr) 9 35 Waterstanden smu Lichte muz. VPRO: 10-00 Samen thuis, le zing 1005 Morgenwljdlg VARA: 10 20 Z>- geunerork en zang 10.55 Man ln de stad. cabaret-fantasie i .20 Snortnw» 11.45 Jacht op geluld, klankbeeld f2,.00 Jazzmuz 12.15 Van de wieg tot het graf. vragenbeant- land. en tuinbouw Aansluitend: Postdul- veber :2.34 Jzzmuz 13 00 Nws 13.15 VARA varia 13.20 Tijd voor eenagers 14.10 V d jeugd 14.45 Lezing 15 00 Operaconc (gr) :8.40 Boekbespr 17.00 Radio Jazzclub 17.30 Act 18.00 Nws en conrm 18 20 Lichte muz erweglng 8.00 Nws 8-15 nu* oe aag igr> 8.50 Verz progr v d bejaarden 10.00 V d kleuters 10.15 Ktass gram 11.00 V d zieken 45 Chansons de France 12.00 Middagklok-nood klok 1204 Licht lunchconcert (gr) 12.30 Meded ten behoe land- uinboi :250 Act 13.00 Nws 13.15 Pla- tcnnlcuws 13.20 Amateursork '.3.50 Instru mentaal octet 14-10 Franse les 14.30 V d Jelgd 15 30 Zangrecital IS.» Harprecltal 'gri 16.10 Als de dag van gisteren, klank- beeldt 10.40 Instrumentaal kwartet cn zkngsollsten 17.00 Sportperlscoop 17 0 Gram voor de teenagers 17.30 Boekbcspr 17.40 Nieuwe klaas gram met comm 16.00 Kunstkron 16 30 Strljkork lichte muziek 18.50 Praatje voor politieke voetganger». TELEVISIE fi'.m 15.25 Hongaar. 15-35 Documentaire 5 SS™ progr 16.35 Dier 1 (NCRV. 20.2o Mor De kapper van Stam 2155 A negroe gril g negermeisje gaat naar tate van Ignace Lilier g»-n het Elisabeth Andi door SBlaabeth And* berg-n en Han Bcntz Dagsluiting. school) schoolcan- 22.15 Ontmoetln- rsen. voordrachten "sen. Paul St.-en- an den Berg 22.40 Voorkom Rillerig? Onprettig? Vlug:

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 7