Vergeet de jongens van de landmacht niet Ruimte vlucht Carpenter tot dinsdag uitgesteld Toetreding van Engeland per 1 januari 1963 Echtgenote mag bij start zijn De ruimtevlucht van astronaut Malcolm Scott Carpenter is gis teravond uitgesteld tot dinsdag om een aanvullende apparatuur te kunnen installeren voor de be paling van het tijdstip waarop de beide parachutes zich moeten openen wanneer de Aurora 7 naar de aarde terugkeert. Tot het aan brengen van de apparatuur is besloten, omdat de parachute van Glenn zich te vroeg opende. Door het uitstel zal het weer boven de Oceaan wellicht beter zijn. (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) Zoals overal op de wereld stelen ook in Nieuw-Guinea de mari niers de show. Zij zijn het, die als elite-troepen op de meest bedreigde punten worden ingezet. Zij zijn het, die landingen uit voeren, dagenlang door de bush trappen, bivakken van infiltran ten overvallen, gevangenen maken, enfin, welke spectaculaire daden al niet. Vergeet de jongens van de landmacht echter niet. Ook zij doen in het zweet huns aanschijns hun dienst. Ook zij liggen in stellingen. Ook zij lopen patrouille aan de Zuidkust, die Djakarta blijkbaar het meest schijnt aan te trekken. ,,'t Verdriet ons w ste luitenant H. H. mond, ,,dat, zodra tl eens", zei eer- Dijks uit Roer- er iets aan de zijn orders, nietwaar?" Niet alleen voor Fak Fak, maar voor alle plaatsen van Nieuw-Guinea geldt dat de landmacht voor garnizoens diensten wordt gebruikt. De infanteris ten hebben als eerste taak de burger bevolking te beschermen, wat overi gens niet betekent dat ze niet aan de jungle ruiken. In Fak Fak bijvoor beeld voeren ze verkennende patrouil- De veldfles, een volle, wel te ver staan, is het enige middel, waarmee bush trappende soldaat zijn Zwaar terrein de kazerne van Fak Fak hall uur nodig om bij te taak de burger- komen, hoewel de patrouille slechts - vier uur op pad- was geweest. Door het voortdurend stijgen en dalen het terrein rond Fak Fak geldt oijna Knu ÏVCiC11 vclK11,raiuc uauuuu- als het zwaarste in Nieuw-Guinea les uit. die hen dagenlang achter het tnf'hnv^'was ik voetzo- groene boomgordijn brengen. Ze be- springen. Van onder tot boven kijken de bevolkingspaden, leggen contacten in kampongs en zorgen voor een goodwill, waarvan de directe be strijders van eventuele infiltranten ook de jongens veel profijt trekken. door en door nat, terwijl len leken te branden. Ik troostte me met één gedachte: i Oranje Gelderland allesbehalve fris. Soldaat S. J. „Ook wij weten wat bush trappen H. Janssens uit Roermond had een is", zei milicien G. Hogervorst uit hoofd als een kreeft Soldaat eerste Leiderdorp. „Ook wij komen geregeld klas J. Hoiting uit Markenesse viel met verrotte of uit elkaar en ons de bloedzuigers met een sigaret van het lijf afbranden". ""in de onmiddel lijke omgeving van Fak Fak heb ik aan ao'n verken nende paitrouille deelgenomen, juist op het moment, toen er zo'n dertig kilometer verder twee dagen men en ploeteren overigens! Indo nesische parachu tisten-eenheden wa ren ingesloten. De jongens van Oranje Gelderland ver kneuterden zich hierover en echt niet vanwege dit naakte feit alleen. Behalve mariniers en leden Papoea Vrijwilligers Korps was name lijk ook een groep eigen kameraden in gezet. Dit laatste was weliswaar een noodoplossing geweest toen de eerste melding van de landing binnenkwam, waren er niet onmiddellijk bij de hand maar de land toch de primeur gehad van het eerste contact met de zwaar afgetrainde pa- loppers. echtig op z'n veldbed gerde geruime tijd te spreken. „Ik heb de grootste bewondering voor deze knapen", luidde de com mentaar van garnizoenscommandant majoor F. vanGin- kel, die zowel In donesië als Korea uit z'n diensttijd kent. „Wij zijn be roepsmilitairen we weten dus dat we overal heen kunnen worden ge stuurd. Zij daaren tegen zijn recruten, die bijna voor 't zelfde geld op de Veluwe hadden kunnen zitten. Ze klagen echter niet, maar vervullen hun taken bijzonder en thousiast Neder land mag trots zijn op deze zandhazen. Geestelijke verzorging ken. En hoe goed smaakt een koele dronk na een warme, uitdrogende mor gen, ook al krijgt men de natte plek ken op het uniform alleen weg, als er een lange periode van volslagen rust in acht wordt genomen. „Ik heb voor de mariniers een ge weldige dienst op Poeloe Pandjang ge leid", zei pater Maijntz, die z'n Lim burgs accent als een kostbaar kleinood blijfit koesteren. „De jongens hadden, om me >te verrassen, een soort kerkje midden in de rimboe gebouwd, inclu sief een bepaald fraai altaar. Jammer dat ik dat werkstuk niet mee heb kunnen nemen. Maar enfin, ik heb honderd vijfentwintig van de honderd dertig mannen, die in aanmerking kwamen, bij de mis gehad, en dat is werkelijk geweldig". „Twee dingen zijn hier belang rijk", baste dominee Kuln. „In de eerste plaats het op tijd arriveren van de post; in de tweede plaats het op de dag af op tijd repatriëren. Met beide zaken hebben we geluk kig weinig last. Ofschoon de verbin dingen naar Fak Fak en de Zuidkust slecht zijn, wordt alles in het werk gesteld om de toevoer van brieven zo goed mogelijk te laten marche ren. De „repatters" worden al we ken van tevoren op een lijst gezet, terwül voor de boeking op een vlieg tuig naar Nederland ook ruimschoots tijd wordt genomen." De mascotte van een van de in Fak Fak gelegerde compag nieën van Oranje Gelderland is een hert. Drie daar gestatio neerde geestelijke verzorgers halen het makke dier aan. Links majoor-aalmoezenier P. J. Maijntz, rechts majoor-domi nee F. P. Kuin, in het midden dominee Isaak Marien die als legerpredikant verbonden is aan het Papoea Vrijwilligers Korps. vrouw, kinderen of ouders terug te keren", wordt er smakelijk gelachen en het ene geintje na het andere op ge maakt. Als ze echter him soldij gaan halen wordt er even luid gebromd, want elk dubbeltje moet worden omgekeerd! Gisteren werden golven gemeld van ruim drie meter hoogte in dit deel van de Atlantische Oceaan. Men verwacht echter dat de wind voor zaterdag aanzienlijk minder zal worden. Carpenters vrouw. Rene, heeft overigens een lang gekoesterde wens in vervulling zien gaan zij zal zich ten tijde van de lancering in Cocoa-beach bevinden acht kilo meter van Cape Canaveral alt de Atlasraket haar echtgenoot do ruimte in stuwt voor drie omwen telingen rond de aarde. Ze zal de eerste astronauten vrouw zijn die zich bij Cape Cana veral bevindt om ooggetuige te zijn van het lanceren. De vrouwen van Alan Shephard, Virgil Grissom en John Glenn bleven in hun woning en zagen de lancering op de beeld- Mevrouw Carpenter verblijft in ee pension waar haar man haar de afge lopen week, als zijn werk het hem toeliet, is komen opzoeken. Inmiddels is gisteren de laatste de der voorbereidingen ingegaan. Vol gens de leiding van project Mercury verloopt alles volkomen naar wens. Dr. William Douglas, de medicus die Carpenter en diens plaatsvervanger Walter Schirra regelmatig keurt, is bijzonder tevreden over hun lichame lijke conditie. LICHTSIGNALEN De koers die Carpenter zal volgen, precies gelijk aan die van John Glenn op 20 februari van dit jaar. Carpenter zal echter een groter aan tal waarnemingen en experimenten moeten verrichten. Tot de experimenten behoren o.m.J het vrijlaten van een gekleurde ballon die dertig meter achter de „Anrora7" zal worden voortgetrokken teneinde kleur- en dieptewaarnemingen te doen, het laten zweven van een fles met groene vloeistof in de capsule teneinde de gevolgen van gewichtloosheid op vloeistof na te gaan, het uitwerpen gekleurde plastic confetti ruimte en het nemen zwart-wit en kleurenfoto' Bovendien, zo werd gisteren bekend, zal Carpenter proberen sterke lichtsig nalen waar te nemen die nabij het volgstation Woomera in Australië zul len worden ontstoken elke keer als hij op een hoogte van meer dan 160 km deze plaats passeert. Vrijgelaten Belgen in eigen land gevangen Vier Belgen die zeventien jaar in de sowjetunie gevangen hebben gezeten, zijn naar hun land teruggezonden waar zij onmiddellijk na aankomst in hech tenis werden genomen. Zeventien jaar geleden werden de Belgen in de Sowjetunie wegens oor- .ogsmisdaden veroordeeld. Zij hadden de tweede wereldoorlog in het Duit- leger gevochten aan het oostfront De Belgen die in eigen land bij ver stek berecht zijn, werden veroordeeld tot 25 jaar gevangenisstraf maar op aandringen van ambassadeur Cools is een gedeelte van de straf kwijtgeschol den. De ambassadeur heeft hierop aan gedrongen omdat ook oorlogsmisdadi gers uit andere landen vroegtijdig zijn vrijgelaten. Spoorzoekers „Ze hebben een paar Papoea-politie mannen meegenomen". verklaarde sergeant W. A. Derks uit Vught. „Ge weldige snuiters zijn dat natuur talenten zonder weerga. Je kan blin delings op hen vertrouwen. Ze sporen, die wij met geen mogelij kunnen zien. Als ze een afgebroken takje opmerken, zeggen ze precies hoe lang het geleden passeerde. Als drie geestelijke verzorgers m'n neus. De eerste, die binnenkwam, was de zacht sprekende dominee Isaak Marien, legerpredikant van het Papoea Vrijwilligers Korps. Van zijn basis, Manokwari, was hij naar Fak Fak gevaren en gevlogen om voor zijn jongens, die op het schier eiland Onin tegen daar gelande. Indo nesische parachutisten waren ingezet, kerkdiensten te verzorgen. -ii i,cu Broederlijk koutend en bulderend "mogelijkheid lachend volgden toen een majoor majoor-predikant. De eerste, pater P. J. Maijntz uit het dat^daar ""iemand Limburgse Bochholtz, had een kwar- voetafdruk W «J stuiten, kunnen ze bijvoorbeeld precies denschap gewonnen. wel omdat hij beoordelen, of deze van een Seroeier afkomstig is. Ze staan soms plotseling stil, sniffen wat in de lucht en wijzen na enig rondkijken een slang aan". zeker van was dat de Dakota, die boven het voetbalveld kleding en schoeisel had gedropped. ook een zak post had afgeworpen. Een luitenant be- Ik liep achter de doorgezwete rug van bren-gunner A. N. M. van Grinsven uit Oss, die als dienstplichtig soldaat eerste klas zijn achttien maanden in Nieuw-Guinea slijt. „Je went aan al dat waterver- lles", zei hij met een brede grijns. „In 't begin wil Je je er tegen ver zetten. maar 't duurt niet lang. of je vindt het de gewoonste zaak van de wereld. Een paar pilskes en je bent weer bij. Je moet ze natuur lijk wel weten te vinden, want aan de bomen hangen ze niet". twijfelde dit, hoewel hij met een doffe dreun op de grond terecht waren ge- Grinsven komen, nauwkeurig te bestuderen. Ook dominee F. P. Kuin uit Apel doorn, die, evenals de pater, in jungle tuniek was gestoken, deelde in de vreugde mee. Hij immers zou ook meeprofiteren van het bier. dat op z'n Limburgs zou worden uitgesctaon- Jn stelling op een vochtige grond en onder een eindeloos dak van bladeren. Te duur Een algemene klacht, die voor heel Nieuw-Guinea opgang doet, geldt de betaling, welke, in ieder geval voor de gewone soldaat, als „nogal krap" wordt aangemerkt. Op een afstand zou men kunnen zeggen dat een zakgeld van honderdvierentwintig gulden per maand ruimschoots voldoende is. Ter plaatse heb ik echter geconstateerd dat de „Jannen" en de ..Pieten" er nauwelijks van kunnen komen. In de tangsi, de kazerne, kost een biertje, een limonade of een „coke" vijfenzes tig cent; in de kota. de plaats van le gering. zelfs van een gulden tot één vijfentwintig. En wat is nu drie bier tjes of limonades per dag in een land. waar men elk etmaal vijf liter vocht moet drinken om de goede functione ring van het lichaam in stand te hou den? Reken hier het rokertje nog eens bij, de scheer- en toiletartikelen, de was. het bioscoopje en de ontstellend hoge portikosten (per maand vaak tien gul den en meer), dan kan men op de vingers van de handen natellen dat er van sparen totaal niets komt. Integen deel. Veel militairen in Nieuw-Guinea moeten zich van huis uit laten supple ren. en als dat niet kan, komen ze be slist te kort. Is hier niets tegen te doen? Als de jongens Soekarno-pam- fletten onder ogen krijgen, die hen voor de keuze stelt „te sterven in de bush of naar Stakers in Spanje hervatten werk In berichten uit het gebied van La Manoha, Zuid-Spanje, wordt meege deeld dat ongeveer 4000 mijnwerkers, ongeveer de helft van hen die in sta king waren in de kolenmijnen en de staalfabrieken, gisteren op het werk teruggekeerd zijn. Zij deden dit, aldus een woordvoer der. nadat de autoriteiten hun gezegd hadden op het werk terug te keren on der de voormalige voorwaarden voordat loonsverhogingen goedgekeurd kunnen worden. In Noord-Spanje is geen veran dering opgetreden. Evenmin in Barce lona waar plotseling weer enkele sta kingen begonnen werden. Volgens de autoriteiten in Asturië schijnt in de meeste mijnen normaal gewerkt te worden en zijn meer stakers op het werk teruggekeerd. Alle onlangs in Madrid gearresteer de intellectuelen, ongeveer dertig, zijn gisteren vrijgelaten. Zij worden ervan beschuldigd tot de demonstratie van vrouwen, die dinsdag in het centrum van Madrid werd gehouden, te hebben aan gezet, en zijn veroordeeld tot boetes van 5.000 tot 25.000 pesetas. In V.S. straks 35 uur werken? George Meany. de voorzitter van het Amerikaanse verbond van vakverenigin gen AFL-CIO, heeft gezegd, dat het on getwijfeld nodig zal zijn, dat de Ameri kaanse arbeider binnenkort een werk week van 35 in plaats van 40 uur eist als de werkloosheid in de Verenigde Staten j niet minder wordt. honderden v*n ncerlanos oroo^ Velasques sigaren worden bij honderden, duizenden, miljoenen en miljoenen vervaardigd volgens de modernste produktiemethode Patent no. 86596. Dat maakt het mogelijk om voor dezelfde prijs een betere sigaar te bieden. Uw aigaar: een Velasquesl Raadgevende Vergadering over E.E.G. van de Raad van Europa waarin parlementaire afgevaardigden uit de zestien Europese landen zitting hebben, hebben zich giste ren eenstemmig uitgesproken voor de vaststelling van een strikt tijdschema voor het ver dere verloop van de onderhande ling van de E.E.G. met Enge land. Als tijdslimiet voor het nemen van de fundamentele be slissingen suggereert deze aan beveling 1 januari 1963. De Raadgevende Vergadering meent, dat de onderhandelingen van de EEG met Engeland en ook met Ierland Denemarken bespoedigd dienen te w den, en dat ook spoedig een begin moet worden gemaakt met de onderhandelin- over toetreding van Noorwegen en associatie van de neutrale landen Oostenrijk, Zweden en Zwitserland. Ten slotte pleit de vergadering voor bespoe- Prikkels., e. We kunnen In sommige ogenblik- trlscbe stroom veroorzaakt dus veliswaar vertwijfeld uitroepen, dat iemand met zijn neus kijkt, maar iedereen zal er toch wel van overtuigd zijn dat we met de neus gezichtsindruk, óf een gehoorge- waarwording uitsluitend en alleen omdat deze prikkel werd „aangeslo- op het systeem dat tot taak voor reukprikkels. Dit is allemaal Leggen we dus de twee polen van vanzelfsprekend, dat wc er niet een zakbatterljtje op de punt van de tong, dan krijgen we geen lichtin- zljn druk, noch een gehoorgewaarwor- jaren ding, doch een zure sm i met eenvoudig omdat in dit de band sterk oo de oogballen drnk- elektrische prikkel door te. Dan ontstonden lichtkringen, systeem moest worden verwerkt en eventueel nog van kleuren voorzien, tot do tot dat systeem behorende Door de druk op gewaarwording uw ogen zag u licht, zonder dat er licht was. En zoals we de vorige maal hebben verteld, geeft een elektri sche stroom op het oog eveneens een gewaarwording van licht, evenals trou wens een stevige klap. Tellen dit alles bij elkaar, dan moeten TOCH IS HET ZO! werd opgebouwd. Na de gewaar wording die we met de elektrische stroom hebben op gedaan, zouden we kunnen zeggen, dat die stroom zuur is, omdat we hem als zodanig hebben ge proefd; dat hij licht is, omdat hU ons een lichtindruk gaf; dat hU luidruchtig is, omdat tot de slotsom komen dat in de ste plaats een lichtprikkei, maar óók geluidsindruk hebben gekregen; een mechanische en een elektrische tenslotte zouden kannen zeg- ondervlnden zodra die stroom door ons evenwichtsorgaan wordt geleid, alleen een indruk van licht Toch zijn de gewaarwordingen die Bloeda andrang in het oog we gekregen hebben géén eigen - schappen van de buitenwereld, i.e. zichtzintulg kan, wanneer het adaequate prikkel ontvangt uitslui tend geven. geeft zelfs gezichtsindrukken en heeft ervaren, dat bij het doorknip- van de elektrische stroom, pen van de gezichtszenuw de patiënt eigenschappen van onszelf, een sterk vlammende gezichtsge- waarwording kreeg. trische stroom e.d. als geluidsge- we in theorie althans waarwordingen worden ondervonden, derij zouden kunnen horen Eenzelfde prikkel bijv. een eiek- symfonie zien! Jjfi een. étoaÉe Kij. I Een nieuwe figuur speelt thans een rol in het huurconflict, dat Oe Thant heeft met zijn huisbaas. Het is een kat met lange nagels en met een grote voorliefde voor gordijnen, vloerkle den en stoelbekleding. De zaak is voor de rech ter gekomen, omdat Oe Thant te hoge huur be taalde <1200 dollar per maand, terwijl de huur- commissie stelt dat hij maar 400 dollar hoeft te betalen). De verhuurder is nu met een nieuw argument gekomen: Oe Thant is hem 150 dollar per maand schuldig ter aflossing van de „enor me schade", die de kat van Oe Thant heeft aan gericht. Prins Bernhard en prinses Beatrix zijn gis teren per vliegtuig in Stockholm aangekomen ter bijwoning van de Bilderbergconferen- tie die gisteravond is geopend. De Prins be kleedt het voorzitter schap van de conferen tie waaraan wordt deel genomen door bankiers, industriëlen, staatslie den en vakbondsbe stuurders uit de V.S. en West-Europa. 1 Portugese mariniers hebben aan het einde van hun oefenperiode oefeningen gehouden, die geïnspireerd waren op gebeurtenissen uit de film Kanonnen van Na- var one. I Een vrouw uit Pitts burgh (V.S.) heeft 6.000 dollar nagelaten voor de verzorging van haar twee dalmatische hon den. Hiervan moet een fonds ingesteld worden, waaruit maandelijks 35 dollar besteed moet worden voor de verzor ging van Buttons en Cinders. I Walter Ulbricht, de Oostduiste communisten leider, heeft gisteren verklaard dat de muur door Berlijn „een mis verstand" is. Sommige mensen zeggen dat wij een muur gebouwd jieb- ben, aldus Ulbricht. „Dat is een misvatting. Er is een normale grens in Berlijn, die evenals alle andere grenzen met de vereis te papieren gepasseerd kan worden". De Westduitse spoor wegen zullen tegenover de toenemende concur rentie van het lucht- en! wegverkeer sneltreinen laten rijden met een, maximum-snelheid van| 200 kilometer per uur. Daartoe v-rdt op dit moment een lokomotief ontwikkeld met zes as sen en 6.000 pk. De Assemblee heeft zich voort* uitge sproken voor een onderzoek van de mo gelijkheid van een of andere vorm van economische samenwerking tussen Span je en de EEG. Daarbij zou men echter beseffen, dait er constitutionele wijzigin gen in Spanje nodig zouden zijn voor aan een of andere vorm van politieke associatie kon worden gedacht. Deze aanbeveling is aangenomen met 70 stem men voor, 31 tegen en één onthouding. De tegenstemmers waren socialisten en een aantal liberalen. Meer Europeanen verlaten Algerije Leden- van de O.A.S. hebben gisteren een schokgranaat geworpen naar een rij Europeanen, die voor een politiebu reau in Bab-el-Oued stonden te wachtep op officiële vergunningen om het land te mogen verlaten. De rij vluchtte in paniek, maar er vielen geen slachtof. fers. De O.A.S. trachtte door deze aan- slagen de Europeanen er van te weer houden Algerije te verlaten. de uittocht van Europeanen de afgelo pen dagen is toegenomen. In Algiers zijn gisteren zes Algerijnen en vijf Europeanen bij aanslagen om het leven gekomen. Het aantal gewott- den bedroeg zeven. gering, Mohammed Yazid, op conferentie verklaard dat de Algerijnse bevolking in Algerije thans maatregelen tot zelfverdediging tegen de terroristi- sche aanvallen van de O.A.S. dient te nemen. De spanning is buitengewoon groot en er kan zelfs aan bovenmense lijke zelfbeheersing een einde komen, al dus de m nister, die er aan toevoegde dat ondanks de dramatische gebeurte nissen van de laatste dagen, de voorlo pige regering al het mogelijke zal blij ven doen om de Evian-akkoorden na te Bezoek Oe Thant aan Chroesjtsjef Oe Thant, secretaris-generaal van de Verenigde Naties, hoopt in de laatste week van augustus te Sochl aan de Zwarte Zee besprekingen met premier Chroesjtsjef te voeren. Hij zal bezoeken brengen aan War schau en Moskou en hem is dringend verzocht tevens naar Wenen, Praag en Boedapest te gaan. Voordien zal hij. in de laatste week van Juni. naar Finland. Noorwegen, Groot-Britannië en Ierland reizen. ventiende zitting van de Algemene Ver gadering van de V.N. op 18 september gevoerd Tijdens die zitting zullen de Veiligheidsraad en de A.V. moeten be slissen of Thant in zijn functie gehand haafd kan worden. De Sowjetunie zou haar veto over hem kunnen uitspreken, indien zij zou vast houden aan haar oude idee van een di rectoraat van drie Dersonen. Vele diplo maten zijn echter de mening toegedaan, dat Thant herkozen zal worden indien hij zulks wenst Grieks parlement raakt slaags De politie heeft gisteravond ln het Griekse parlement moeten ingrijpen, om dat afgevaardigden van de regeringspar tij en van de oppositie met elkaar slaags geraakt waren. Het incident begon nadat de vice- premier. Canellopoulos, had beweerd dat de regering inlichtingen had sntvangen dat de centrum-unie in samenwerking met de pro-communistische EDA-parti? ongeregeldheden had willen uitlokken tijdens een bijeenkomst op 27 april van deze partij. Een oppositielid schreeuwde „leu- gens waarna oppositieleden en radica len op elkaar in sloegen. De spec'ale parlementaire politie herstelde de orde. gisteren een Hercu'es-v'iegtuig van de Amerikar ïse luchtmacht neergestort en verbrand De gehele, uit dertien kop- I men ande ^manning is omgeko- Het toestel bevond zich in Oost-Afri- I ka in verband met de berging van de Mercury-capsule, waarmee als alles volgens plan verloopt de Amerikaanse luitenant ter zee Malcolm Scott Car- penter morgen een vlucht rond de aar- de zal maken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5