„DE ZEEMANSBEURS" Duitsland had visserskolonie eens een Holland EET ZE EENS ZD NLC-prijsvraag: opbrengst eerste Katwijkse kantje? SCHEEPSBENODIGDHEDEN ANDERE WEGEN ZOEKEN OM DE CONSUMENT TE BOEIEN Eksteroog soms evenknie van het echolood Oud-Katwijker De Vries is een beste porder Hoe het was... Internationale T ransporten Fa. D. Parlevliet Vlaggetjesdag- geschiedenis NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 16 MEI 1-962 /"\VER DE TOEKOMST van de Nederlandse drijfnetvisserij wordt de laatste jaren pessimistisch gedacht. De vloot wordt elk jaar kleiner en volgens velen zal het niet lang meer duren of de laatste drijfnetlogger is alleen nog maar een historische bezienswaardigheid. Natuurlijk is de situatie thans niet rooskleurig. Vele loggers zullen aan de kant moeten blijven liggen, doordat geen complete bemanning kan worden aangemon sterd, andere schepen zullen niet kunnen uitvaren doordat zij te oud zijn. Maar ook in het verleden leek het er dikwijls op alsof de vaderlandse drijfnet- visserij ten dode was opgeschreven In 1894 was het in Maassluis treurig met de visserij gesteld. De rederij Dirk zwager nam toen geen halve maatregelen. Met de gehele uit 16 loggers bestaande vloot verhuisde men naar de Duitse ha ven Embden. Dit besluit had een ware Exodus tot gevolg. Zestien schippers, acht kuipers en hun gezinnen trokken met de rederij mee en stichtten in Emb den een Nederlandse gemeenschap. Over dit avontuur kan de 76-jarige heer Joh. v. d. Gaag uit IJmuiden nog smakelijk vertellen. Hij was een zoon van een van de sohippers en maakte als 14- jarige zijn eerste teelt mee. Dat was met de zeillogger Jacob, waarover zijn vader het commando voerde. De jonge Van der Gaag kon na afloop van de teelt 350.— aan zijn moeder afdragen, voor die tijd een behoorlijke verdienste. Over de accommodatie aan boord is de heer Van der Gaag minder te spreken. De 12 matrozen verbleven in een be nauwd logies waar alles moest worden gedaan: slapen, eten en wassen. De schip, per en een stuurman (hadden een apart verblijf. Dat zag er voor de matrozen uit als een kamer in het Astoria-hotel, maar de hedendaagse vissers zouden er hun neus voor optrekken. De rederij deed het in het begin niet slecht. Na een paar jaar telde de vloot van Dirkzwager al 32 schepen. Ook de verzorgende bedrijven breid den zich voortdurend uit. Het duurde niet lang of het complex aan de wal bestond uit een boetschuur, een zeil makerij, een ververij, een kuiperij, een smederij en een proviandafde ling. Met groot plezier denkt de heer Van der Gaag terug aan het winnen van de Iharingrace in een van die seizoenen. In de baai van Lerwick aan de Schotse kust werden de kantjes van de andere Dirk zwagerschepen aan boord genomen en toen ging 'het met alle zeilen bij op Emb den aan. Na vijf dagen werd de thuisha ven bereikt. De communicatiemiddelen waren indertijd heel wat primitiever dan tegenwoordig, zodat men aan boord van de Jacob niets van de stand van zaken afwist. Men reikende er helemaal niet op de race te winnen, daar een als snelle zei ler bekend staande concurrent 10 uur eerder was vertrokken. Maar toen de logger afmeerde, bleek men de eerste t« zijn. De eerste nieuwe haring behoort men met alle aandaoht en eerbied puur te genieten. Maar straks kunt u ze per do zijn kopen en er eens iets anders dan an ders van maken. Groene haring in gelei: 4 schoonge maakte groene haringen, 'n gesnipperde ui, een laurierblad, 'n paar peperkorrels met een weinig water aan de kook bren gen en vijf minuten laten sudderen. Per dl. water 2 gram gelatine weken. De uitgeknepen gelatine aan het hete kook vocht toevoegen (maar niet laten mee koken). De haringen in een kom leggen en het vocht opgieten, iets dik laten worden en een takje peterselie erop leg gen, dan de rest van het gelatinevocht opgieten en de massa koud en dus stijf laten worden. Een goede belegging bij brood. Haring in de oven: Een eetlepel bo ter smelten, een tiende liter room, een kopje jus, drie losgeklopte eieren, wat peper en geraspte ui toevoegen en even goed doorkloppen. Dan vier zoute harin gen en een kop vleesresten (of ham), al les goed fijngehakt, door de saus roe ren. Dit alles in een beboterd vuurvast schoteltje doen, wat paneermeel erover en een bruin korstje laten krijgen. Haring paprika: Een ui fruiten in ruim boter. De haring ligt klaar, goed schoon gemaakt en in flinke stukken gesneden, die stevig in bloem gewenteld zijn. De haringstukken in de uienboter even bak ken 'niet langer dan vijf minuten). Een klein blikje tomatenpuree toevoegen, flink wat paprika-poeder (naar smaak) en vier dl, water. Drie minuten laten trekken. Het kookvocht iets binden en naar smaak bijzouten. Voor de ware lief hebbers mag het teentje knoflook in div gerecht niet ontbreken. Algemeen recept: De haring schoon maken door de buikzijde open te snijden en het zwarte vliesje uit de lichaamshol te te verwijderen. Daarna een snede over de rugzijde geven en het vel naar de staart toe eraf trekken. Tenslotte de ha ring van de kop ontdoen. De haringen fileren door in elke hand een punt van de staart te nemen en de haringen in tweeën te trekken of met behulp van een mesje de vis in tweeën te snijden, te beginnen bij de rugzijde en te eindigen aan de buikzijde. De graat en de graatjes verwijderen. Ook aan de koffietafel wordt haring gegeven, als voorgerechtje op een stuk je toast met boter gelegd of als beleg ging van de boterham. De Hollandse gebruiken werden in Eknbden in hoge ere gehouden. Er was ook vlaggetjesdag. De loggers werden keurig opgepoetst en lagen een dag voor het vertrek naar de haringgronden te pronken. De schippers gaven een signaal op de misthoorn en dat was het teken om alle vlaggen te hijsen. Het was de hele dag dan groot feest voor de Nederlandse gemeenschap, een feest dat zich voorna melijk afspeelde in de grote boetschuur. Daar werd gedanst en gezongen tot laat in de nacht. Als danspartners fungeerden Friese meisjes die gedurende het seizoen naar Embden kwamen om in de inlegge- rij van Dirkzwager te werken. In 1913 was het plotseling gedaan. Een grote brand legde het gehele Dirkzwagercomplex in de as. De meeste Maassluisers keerden naar Holland terug. De heer Van der Gaag is echter nog een paar jaar in Duitsland blijven hangen. Dat hij die tijd nuttig heeft besteed, blijkt uit de aanwezigheid van de vrouw aan de andere kant van de tafel. De heer Van der Gaag heeft zijn „Louise" uit Duitsland meegenomen. De heer Van der Gaag keerde later naar het vaderland terug, maar hij heeft nooit meer gevaren. Dat had hij zijn va der beloofd, nadat één van zijn broers op zee was verdronken. Een paar jaar ge leden kon de Iheer Van der Gaag schip per worden op het jaoht van zyn werk gever, ir. Thiel, de directeur van de VEM. De heer Van der Gaag had daar wel oren naar, maar toen hij hoorde, dat het de bedoeling was ook wel eens zee op te gaan, bedankte hij voor de eer. Als men op de binnenwateren was gebleven, had ik het graag gedaan, merkt hij op, zeilen is mijn lust en mijn leven, maar ik wilde de belofte aan mijn vader niet bre ken. Bij de vele pessimistische klan ken die vandaag-de-dag over de vleetvisserij te vernemen zijn, kan de goede opmerker niette min gunstige dingen waarne men. De Katwijkse jeugd gaat niet voor de visserij verloren. Al heel vroeg proheren de jon gens aan boord te komen en als het even kan, helpen ze mee. Neem nu die Jaapje Hoek. Hij is zes jaar, maar hij zal en hij moet meehelpen om de logger zeeklaar te maken. Met een ernstig gezicht hanteert hij de verfkwast en als je aan hem vraagt, wat hij worden wil, dan behoeft hij daar niet lang over na te denken. Honderd gulden aan prijzen XV/"ANNEER maandagmorgen vroeg de trossen worden losgegooid en de vissersvloot naar de haringgronden stoomt, dan zal er helaas niet zoveel spanning zijn als andere jaren. De vraag „Wan neer komt de eerste haring?" behoeft deze keer niet te worden ge steld, want een ieder weet het antwoord reeds. Een flink aantal schepen zal maandag 28 mei present zijn. Van een echte haringrace is geen sprake. Toch leven we mee met de mannen op zee en daarom wilden we de traditionele Vlaggetjes-prijsvraag niet achterwege laten. Het on derwerp is nu: Hoeveel brengt het eerste kantje nieuwe haring op aan de Katwijkse afslag? Wie er het beste antwoord op geeft, wie het bedrag het dichtst benadert, krijgt van onze krant een prijs van f 50. Verder zijn er een prijs van f 25 en vijf prijzen van f 5. De spelregels? Op een briefkaart, geadresseerd aan de redactie van de Nieuwe Leidsche Courant, Steenstraat 37, Leiden, dient men zo nauwkeurig mogelijk aan te geven voor hoeveel geld het eerste kantje haring op de Katwijkse afslag wordt verkocht. Bijvoor beeld: f 250. Om u een beetje wegwijs te maken, vestigen wij er de aandacht op, dat de eerste haring vorig jaar f 800 tot f 1000 per kantje op bracht. De prijs zal dit jaar echter lager liggen, doordat een veel grotere aanvoer wordt verwacht. De inzendingen moeten uiterlijk volgende week donderdag in ons bezit zijn. De uitslag, waarover niet kan worden gecorrespondeerd, wordt zo spoedig mogelijk in de krant bekend gemaakt. Voorheen - thans en in de toekomst voor AL uw JAC. PARLEVLIET Trawlerkade 70 IJmuiden Telefoon (02550) - 4502 TA OOR de devaluatie van de haringrace tengevolge van de verscherpte U zoutvoorschriften van het Produktschap voor Vis en Visprodukten ontvalt het bedrijf een mooie propaganda. Immers het verloop van de race werd aan de wal altijd met veel spanning gevolgd. Door deze talrijke publikaties werd de eerste haring altijd likkebaar dend verbeid. Vele gastronomen liep gedurende de race het water in de mond bij de gedachte straks een heerlijke malse nieuwe in het keelgat te kunnen laten glijden. Maar dat zal er nu wel niet bij zijn. nen veel misverstanden uit de weg wor den geholpeh. Men kan laten zien, welke culinaire 'mogelijkheden de haring in zich bergt. Nog teveel wordt gedacht, dat mest de maatjes en de groene haring de koek op is. Maar wat kan door een vin dingrijke huisvrouw al niet met haring worden gedaan? Ook de verwerkende bedrijven, hangen niet alleen van de haring: in zoute toestand af. Vele fabrieken, waarbij Katwijkse bedrijven een vooraanstaande plaats innemen, bren gen de haring in vele variëteiten op de markt. De firma Ouwehand bij voorbeeld heeft de voordelen van de plasticverpakking volledig uitgebuit. De rolmopsen, de zure haring en de harlngsaus worden in doosjes gede poneerd. Een aantrekkelijke papleren wikkel dwingt de koper als het ware een doosje mee naar huls te nemen. Deze firma doet veel zaken met groot winkelbedrijven. waar de Katwijkse pro- dukten in de diepvriesinstallaties goede aftrek vinden. De huismoeder die eigen lijk naar binnen is gekomen om een knot wol of een jumpertje te kopen, kan als zij langs de installatie komt de verlei ding zo'n doosje mee te nemen vaak niet weerstaan. Zo behoeft, ondanks de verminderde propaganda die er van de haringrace zal uitgaan, de Nederlandse haringvisserij geenszins te wanhopen. Als men tijdig de bakens weet te verzetten en intensief met het reclamebijltje gaat hakken, ligt er een goede toekomst open. Daarom zal het visserijbedrijf naar an dere wegen moeten zoeken om de greep op de consument niet te verliezen. Een algemene visserijdag zou al een fikse stap in de goede richting zijn. In Duits land trekt een dergelijk evenement steeds grote belangstelling. Men is daar op be scheiden schaal begonnen, maar inmid dels is .Der Tag der Hoohseefischerei" een gebeuren geworden, dat uit het Duitse visserijbedrijf niet meer weg te denken valt Meestal is er een grote beurs aan verbonden, waarop de visserij laat zien tot welke prestaties zij in staat Mogelijkheden Die kam moet het ook in Nederland op. De drijfnetvisserij kan zich dan op eigen wijze aan den volke presenteren. Door middel van attractieve stands kun- pessimistische stem gekomen van de biologen van het Rijksinstituut voor Visserij-Onderzoek te IJmuiden. De wetenschapsmensen hebben de haring die straks, in volwassen staat, geacht wordt in de netten van de vissers te zwemmen, van de geboorte af, nu drie jaar geleden, nauwlettend in de gaten gehouden. Zij kwamen hierbij tot sombere ontdekkingen. De haring heeft een zwakke gezondheid en zal niet in grote hoeveelheden voorkomen. Zij houden als geleerden echter een paar wetenschappelijke slagen om de arm. In zijn tweede jaar heeft de haring namelijk onder gun stige groei-omstandigheden geleefd en dat zou nog wel eens een mee vallertje kunnen betekenen. Maar naarmate het seizoen verder vordert des te minder haring zal er zijn. KOELKASTEN RADIO VAN LEEUWEN BOSLAAN 279 - Katwijk a. Zee Telefoon 4336. Voor de Engelse-Wal- en de Kamaft- visserij geven d'e biologen driairom geen cent. In de noordelijke Noordzee kan het wel meevallen. Hoewel bij deze uit spraak geen garantiebewijs wordt ge geven, is in het verleden meermalen gebleken, d'ait de wetenschapmensen met hun voorspellingen diichit bijzaten. Zij kennen de harinig om zo te zeglgen van haver tot gort. Met het onderzoe- Joingsvaartiuiig Willem Beukelsz wordit op gezette tijden de haring achter de ■broek gezeten. Veel van wat vroeger duister was, is hierdojor hefteend géwor dén! Over de trek van de baring zijn veel ontdekkingen gedaan. Met dieze onder- zoekimgen hebben de haringvissers al vaak hun voordeel kunnen doen. De biologen zijn echter eerlijk genoeg om te erkennen, dat zij de geheimen van de hairing nog niet helemaal hebben doorgrond. Steeds komen zij weer voor verrassingen te staan. Invasie Zo kwamen enige jaren geleden onder de Nederlandse kust in de omgeving de Waddeneilanden grote scholen ha-ring voor. Daarvan had men voorheen geen weet gehad. Weliswaar werdén de biolo gen niet voor een volkomen raadsel ge steld, maar met een dergelijke inn haidden zij toch in hun berekeningen noodt rekening gehouden.. Deze haringen werd omstreeks de KATWIJK AAN ZEE Belaardbespeling Morgenmiddag zal van 56 uur ei carillonbespeling worden gegeven door Hessel H. de Harder. De nummers 1 er 2 van het programma zijn speciaal ge wijd aan de vissers, in verband met hun vertrek maandag. Volksliedjes: a: Naar zee, b: Een lied Je van de zee. c: De reddingboot, c: Eer scheepje in de haven landt: 2. Geestelijke liederen: a: O God var hemel, zee en aard', b: Ruwe stormen mogen woeden, c: Scheepke onder Jezus hoede: 3. Thema met variaties van Nees: 4 Meiliedjes: 5. Menuet in G-Dur van Ludwlg vo Beethoven: 6. Improvisatie Hessel H. de Harder. Wedvluchten Dc P.V. „De Rijnmonders" hield cc wedvlucht met oude duiven van S Ghislain. Afstand 200 km. In concour. 176 duiven. De uitslag luidt: B. Paauw 1-4-6-11-12-13-14; L. Knetsch 2-8-39: J. Meulendijk 3-16-34; W. de Vreugd 5; C van Doorn 7-42; J. Jungerius 9-40: H. Smit 10-26-41: K. Schaap 15-19-21-30-36; T. de Mooij 17: L. van Duijn 18-22-31; K. van den Eijkel 20; M. Souvereln 23- 28-44: J. van Maanen 24-32-38: L. var der Plas 25-29: A. L. de Vreugd 27: W van Zanten 33: J. Heemskerk 35-43 en B Mulder 37. Tevens werd een wedvlucht gehou den met oude duiven van Bohain. Af stand 255 km. In concours 145 duiven De uitslag luidt: J. Jungerius 1-6-34-35: B Paauw 2-4-9-12-14-15-16-19-36-37-38" A. L. de Vreugd 3: M. Souvereln 5-31-32; W. van Zanten 7; L. Nnetsch 8-21; K Schaap 10-11-22; J. Meulendijk 13: H Smit 17; J. van Maanen 18: G. Note- boom 20; J Heemskerk 23: De Liefde- De Vreugd 24-28-30; B. Mulder 25; W van Zanten 26 en L. van Duijn 27-29 en 33. Humanisme Maandagavond 8 uur houdt de Gerer manncnvereniging „Wijsheid door het Woord" een vergadering in Irene. De heer T. Plokker spreekt over „hel hu manisme". Hoog en laag water Zaterdag: hoog water 3.13 en 15.35 uur: laag water 11.17 en 23.39 uur. BEDSTELLEN hebben wij in zeer grote voorraad in onze showroom .slaapkamers, bankstel len, eethoeken, bergmeubels, salonkasten. U moet beslist eens komen kijken. WONINGINRICHTING J. BUIS en Zn jaarwisseling de laatste jairen in de om geving van Breskens buitgemaakt. Men wist dat zij op doortocht waren naar het Noordén maar men had noodt ver moed, diat zij zo ddcht onder onze kust zouden komen. Nu moet hieraan worden toegevoegd, dat de technische uit rusting van de vissers Sterk is verbeterd. Op de eohol'oden worden de scholen aft van verre opgemerkt en' dtern is het verder een koud kunstje d'e haring te versóhail- ken, ooftc al zwemt hij verder van de kust. Deze haring moet vroeger steeds adn de aandacht van de vissers zijn ontsnapt. De vraag rijst onmiddel lijk, hoe het nu zit met de overbevis- sing. Want deze haring werd in het verleden pas in het volgende seizoen gevangen en had alle kans zich voort te planten. Op deze vraag geven de biologen geen definitief antwoord. Zij besteden veel aandacht aan dit probleem. Natuurlijk schuilt in deze visserij een groot gevaar voor het haringbestand. Maar een haringecht paar zorgt voor zoveel nakomelin gen, dat niet gezegd kan worden dat deze vissoort door deze intensieve bevissing de uitroeiing nabij is. Daarvoor zijn teveel onberekenbare factoren in het geding. De haring heeft ndet aftfteen de mens als vijand. Alierilei vissen, vooraft de kabeljauw, maken jacht op hem. Als die door bepaalde omstandigheden ln niet al te grote hoeveelheden in de Noordzee voorkomen of veelvuldig wor den gevangen, is het best mogelijk, dat de haring zich met groot gemak tegen de menselijke aanvallen staande kan houden. Avontuur De wetenschap heeft de vissers een stevige helpende hand toegestoken, maar nog altijd blijft de visserij, ondanks de verbeterde technische outillage, een avontuur. Nog altijd zijn er schippers, die aan het steken van hun eksteroog kunnen voelen of er storm op til is of waar net net overboord moet worden gezet. Ook zij maken een dankbaar ge bruik van de wetenschappelijke gegevens maar daarnaast blijven zij op hun intu- itie vertrouwen. Deze combinatie van wetenschap en intuïtie leidt vaak tot goede resultaten en daar kunnen de biologen best vrede mee hebben. Als alle geheimen van de zee onsluierd zouden zijn, konden wij wel inpakken, merken zij op Er moet altijd nog iets te raden overblijven. Dat maakt de visserij juist tot zo'n fascinerende bedrijfstak. lijf AARTEN DE VRIES, een blozende 32-jarige Katwijker verliet een ■L'-L jaar of vijf geleden zijn geboorteplaats om het aloude kuipersambt in IJmuiden te gaan vervullen. Hij heeft een paar jaar met grote behendig heid kantjes open en dicht geslagen, maar borg toen de dissel op om als bediende in de kantine van de Rijksvishallen te opereren. Dat werk heeft hij enige tijd met grote deskundigheid verricht. Door zijn vriendelijk en joviaal karakter maakte hij zich al koffie en thee schenkend vele vrien* den. Toen een jaar geleden de functie van porder vrij kwam, liet hij de koffieketel in de steek om zich in die nieuwe baan te storten. Samen met zijn collega Giel Mertens is Maarten verantwoordelijk voor het op' tijd verschijnen van de IJmuider ha venarbeiders. Op een snelle bromfiets gezeten maakt hij zijn nachtelijke rond jes. Na een paar weken had hij de fij ne kneepjes van het porderswerk onder de knie. Door een grote stiptheid heeft hij zich al spoedig een grote reputatie verworven. Men kan de klok op hem gelijk zetten. Precies om half één gaat de wekker met ratelend geweld af. De Vries heeft zich de gewoonte eigen gemaakt op de eerste doordringende geluiden uit bed te springen. Hij weet, dat even doorsoezen fataal kan zijn. Want voor dat men het weet, vertoeft men weer in het rijk der dromen. En dat kan een porder zich niet verooloven. Van zijn nauwgezetheid hangt het af of de sche pen op tijd worden gelost. Maar in de tijd dat hij nu als porder optreedt, is het Maarten geen enkele keer gebeurd, dat hij door het lint ging. Dit is de havenarbeidersuitdrukking voor zich ver slapen. Het is voor goedmoedige Katwijker verheugend te weten, dat hij aldus ook een steentje bijdraagt tot de economi sche expansie van zijn geboorteplaats. Want op tijd lossen betekent in de meeste gevallen een betere besomming en ook meer visdagen. Natuurlijk be seft De Vries heel goed, dat zijn aan- DIT JAAR dus geen spanni rondom de haringjacht. Het zal nu allemaal wat lauw gaan. Dat was vorig jaar heel anders. Toen waren de jagers in een nek-aan-nek-race gewikkeld. Aan de wal was bekend, dat de KW 73 Maria Jacoba een goede kans maakte de race te win nen, maar dat ernstig rekening moest worden gehouden met de VL 85 Bertina, die ook als een snelle loper bekend stond. Omstreeks half tien die vrijdag morgen werd de spanning gebroken. Een groot aantal toeschouwers, dat zich aan de IJmuider Tegeltjes- markt had verzameld, zag de Maria Jacoba als eerste de pieren ronden. Met enorme snelheid legde de logger van de rederij A. den Duik de laat ste meters af en schoot onder luid gejuich aan de kant. Die haast bleek wel nodig te zijn, want even later stak de Bertina de neus om het noordelijke havenhoofd. Het was een dubbeltje op zijn kant voor de Maria Jacoba geweest. Met spoed werden de eerste kantjes met het malse zeebanket op de gereed staande vrachtwagens geladen. Nauwelijks een uur later ging het eerste kantje onder de rappe stem van de afslager op de Katwijkse af slag. De Vlaardingers keken in IJmui den wat sip toe, hoe de Katwijkse haring de primeur had. Maar deze teleurstelling duurde niet lang. Sportief wenste de Vlaardingse schipper zijn Katwijkse collega met het succes geluk. Burgemeester mr. J. C. Bührmann van Velsen was spoedig ter plaatse om de heer Hoek de eremedaille van zijn ge meente aan te bieden. De reder liet een kantje openbreken en deelde met milde hand het kostelijke zee banket uit. Ook de burgervader liet zich de tractatie goed smaken. Dit was de eerste maal in zijn Velser loopbaan, dat hij een dergelijke ce remonie moest verrichten. Eerst nog wat onwennig, maar later met grote deskundigheid pakte hij de nieuwe bij de staart. Zulke tonelen zullen er dit jaar helaas niet bij zijn. Als eerlijke, sportieve wedloop heeft de haring race afgedaan, surrogaat is er voor in de plaats gekomen. Ook voor TROUWRIJDEN uw adres Sluisweg 43 Katwijk aan Zee Telefoon 2388 en 2706 deel zeer gering is, maar het is er toch maar. Maarten is vast van plan zijn reputa tie van stipte werker te handhaven. Ook als straks de loggere met goud beladen aan de IJmuider markt zullen verschijnen, kunnen de schippers er vast op rekenen, dat Maarten en zijn maat voor een goede en tijdige gang van zaken zullen zorgen. Het pordersambt stamt nog att heel oude tijden. Werkers die vroeg op moesten, konden ln die wekkerlo- xe tUden niet altijd op zichzelf ver trouwen en schakelden daarom een porder ln. Die kwam dan 's nachts aan de deur en bonsde net zo lang met een stok tegen de ramen tot xi)n cliënt met een meestal slaperig gezicht te voorschijn kwam. De klad kwam erin toen de wekker werd uitgevonden. Maar in IJmuiden bleef de porder op zijn post. Daar de havenarbeiders nooit van te voren weten of zij aan het werk moeten, kunnen zij een dergelijke func tionaris niet missen. Ook bij een even tueel verslapen is het gemakkelijk een porder bij de hand te hebben. De be trokken collega wordt dan met de groot ste spoed door een van de porders ge haald. Maarten is met dit baantje best te vreden. In zekere zin zijn wij eigen baas, merkt hij op, en dat is heel wat waard. Dat de twee porders er bij de ruim 200 havenarbeiders goed voor staan bewijst wel de suggestie van die kant gedaan om een bedrijf tc vor men en daaraan de naam „Pordersbe- drijf Paraat" te geven. Maarten en Giel lachen daar een beetje om, maar in hun hart voelen zij zich wel gestreeld. Zij zien daarin een erkenning van hun activiteiten. DE vlaggetjesdag die elk jaar de drijfnetvisserij in het middelpunt van de belang stelling brengt, is een traditie van eeuwen her. Dc teelt duurde in die lang vervlogen tijden maar kort, van juni tot en met december. De rest van het jaar werkten de vissers aan de wal. Maar als de lente weer in het land kwam, be gon het vissersbloed te krie belen. De zee trok en de hun kering werd op den duur zo groot, dat de vissers al maan den voordat het nieuwe seizoen begon naar de schepen gingen. Zij begonnen te schilderen, te bikken, kortom zij deden alles om hun schip er als nieuw te doen uitzien. De vreugde over het spoedig uitvaren moest ook nog een andere uitlaatklep hebben. Eerst wat schuchter maar later enthousiaster werden de sche pen gepavoiseerd. Dat is het begin van vlaggetjesdag ge weest. De historici zijn er on danks langdurige onderzoe kingen nooit in geslaagd pre cies vast te stellen, wanneer dit feest voor het eerst werd gehouden, maar wel hebben zij kunnen nagaan, dat de pre mière in Vlaardingen plaats had. De vlaggetjesdag werd al spoedig het hoogtepunt van een lange reeks feestelijke gebeur tenissen. In de loop der jaren kreeg het feest een ander ka rakter, maar tot aan het be gin van de twintigste eeuw bleef het bestaan. Onze vissers bevolking is altijd zeer gods dienstig geweest. Daarom maakten kerkelijke plechtig heden een belangrijk deel van het programma uit. In alle kerken werd een bidstond voor de grote visserij gehouden. Op 24 juni acht dagen na de uitvaart mochten de net ten voor het eerst buiten boord worden gezet. Ook dit werd met veel ceremonieel omge ven. De schipper sprak zegewen sen uit. De eerste aanvoer was even eens een gebeurtenis van de eerste rang. De aankomst van de eerste bom trok altijd veel bekijks. De Vlaardingse bevol king werd van dit feit op de hoogte gesteld door de straat jeugd. Op de 46 meter hoge toren van de hervormde kerk werd als de nieuwe haring werd verwacht voortdurend wacht gelopen. Als aan de ein der de blauwe jager zichtbaar werd, werd een blauwe vlag aan de torentrans gehesen. Dat was voor de Vlaardingse kwa jongens het startsignaal om het blijde nieuws wijd en zijd tc verspreiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 17