IJmuiden is eigenlijk geen vissersplaats meer Dit jaar nog maar twaalf Katwijkse loggers in zee «UWE LEIDSCHE COURANT 13 TJMUIDEN heeft als onderkomen voor drijfnetschepen alleen nog bete kenis voor Katwijk. In 1960 werd de Gorredijk, de laatste IJmuidense drijfnetlogger, van de lijst afgevoerd. De klad kwam er al na de Tweede Wereldoorlog in. Behalve de Gorredijk voerden alleen nog de Martha en de Martenshoek het IJmuider visserijmerk. In 1920 telde de IJmuider vloot nog ruim 100 schepen. Maar ook toen al moesten de bemanningen van buiten IJmuiden komen. In het stijvere stadje aan het Noordzeeka naal bestond geen visserijtraditie, zoals in Katwijk en Scheveningen. Het lukfte niettemin toch voldoende be manningen voor de schepen aan te trek ken. Vooral tijdens de Eerste Wereld oorlog kwamen de mensen van heinde en verre oir\ een plaatsje op één van de IJmuider' sdhepen te bemachtigen. Er werd geld verdiend als water. Nederland had op de Noordzee bijna het rijk al leen. De ibesommingen bereikten astrono mische getallen en daarvan wilden vele zakenlui wel een graantje meepikken. Bakkers, slagers, kruideniers, zij staken allemaal geld in een drijfnetlogger. Weelde Maar hoewel zij in hun eigen branche ervaren zakenlieden waren, hadden zij van de visserij geen verstand. In de oor logsjaren gaf dat niet want er werd toch wel geld verdiend. Het moet toen in IJmuiden een vreemde bedoening zijn geweest, die wel wat weg had van de sfeer bij de Amerikaanse goldrushes. De imitatiereders konden de weelde niet verdragen en smeten met geld. Een si gaar werd aangestoken met een briefje van tien. voor een ritje met een koets werd honderd gulden betaald. Dit alles moest zich na de oorlog wel wreken. Toen bleek, dat vele rederijen op drijfzand waren gebouwd. Mensen die tot voor kort nog in weelde baadden, werden met één klap tot grauwe armoe de gebracht. In die tüd voerde de zeillogger de boventoon. Na de Eerste Wereldoor log kwam daar de zogenaamde fiets voor in de plaats. Deze schepen met hun hoge schoorstenen die grote wol ken roet uitbraakten hebben het lang vol kunnen houden, maar zij bleken toch de race met de motorlogzer niet te kunnen volhouden. Eén voor één verdwenen zij naar de Haringhaven. Dat was in de crisisjaren een veeg teken. Meestal was dit het begin van het einde. In de meeste gevallen ein digden de schepen hun loopbaan op een sloopwerf. De Gorredijk heeft nog lang de IJmui der eer hooggehouden. Maar in de Twee de Wereldoorlog viel het schip in han den van de Duitsers, die het bij hun Kriegsmarine inlijfden. Na de oorlog werd deze naam weer in het IJmuider visserijboek ingeschreven. De nieuwe Gorredijk heeft met haar zusjes Martha en Martenshoek een roemvolle carrière bij elkaar gevist, maar op den lange duur kon men het toch niet meer bol werken. IJmuiden heeft nu alleen nog be tekenis voor de trawlvisserij, hoewel ook de eigen vloot steeds meer wordt uitgedund. Zij bestaat nog slechts uit negen schepen. Toch zal IJmuiden voorlopig zijn belangrijke plaats in de vaderlandse visserijwereld wel behoudep. Als aanvoerhaven van verse vis zal het vooralsnog niet van de eerste plaats worden verdrongen. Ook niet als Katwijk een eigen ha ven krijgt. Er zal dan wel een kleine verschuiving plaatshebben, maar daar het afvoerapparaat volledig op IJmuiden is geconcentreerd, zal mer er geen angst voor behoeven te heb ben, dat een Katwijkse haven de hond in de IJmuider pot zal worden. Onzekerheid over aantal loggers U OF.WEL nog niet precies bekend is hoeveel drijfnetlocgcrs straks het nieuwe seizoen zullen openen, staat wel vast dat het er veel minder zullen zijn dan vorig jaar. In Scheveningen had men vijftien log gers volledig weten te bemannen, maar op het laatste ogenblik trokken ver scheidene matrozen zich terug. In Kat wijk zal inen bly mogen zijn als er 12 schepen kunnen vertrekken. Voor an dere loggers heeft men wel wat roeri- sen weten aan te trekken, maar de bemanningen voor die schepen zijn nog allerminst compleet. Men hoopt ech ter. dat er toch nog voldoende perso neel kan worden aangeworven. Met deze onzekerheid voor ogen kan pas maandagmorgen 21 mei als de vloot naar zee vertrekt precies worden ge zegd hoe de vlag er bij staat. Het is best mogelijk, dat sommige matrozen op het laatste nippertje ver stek laten gaan, het kan ook zijn, dat er voor een andere logger nog een paar matrozen komen opdagen. Maar hel is in ieder geval duidelijk, dat er van een flinke vloot geen sprake zal zijn. Visserijnieuws radio en t.v. 18 mei: (Hilversum 11, tussen 19.30 en 19.50 uur). Radiokrant. Morgen is het vlaggetjesdag. (Hilversum 1. 21.45—22.15 uur), „Nieuwe teelt". Een programma over haringvissers uit Scheveningen, Vlaardingen en Katwijk. Wat hen bindt en onderscheidt. Samenstelling Kees Buurman. 19 mei: (Hilversum II. 16.10 uur). „Als de dag van gisteren". Een uitzending over de haringvisserij van 50 jaar geleden. Gesprekken met oud-vissers te Katwijk, Scheveningen en Vlaardingen. Medewerking van Jan de Cler, Alex de Haas en Paul de Waart. Samenstelling: Tom Bouws. (Hilversum I, 17.30 uur). Radioweekjournaal. Reportage van de Vlaggetjesdagviering te Vlaardingen. 20 mei: (Hilversum 1, 8.18 uur). „Weer of geen weer". Een programma voor de vroege zondagmorgen van Bert Garthof en Leo de Beer. Vandaag vlag getjesdag gesprekken met de heren C. M. Tuntler, inspecteur der scheep vaartinspectie. en Herman van der Horst (de cineast van ,,'t Schot is te boord" 22 mei: (Hilversum II. 21.55 uur). ..Hollandse Nieuwe" in „De halve H.K.S. De Hoop. 21 mei: (Hilversum I, 8.15 uur). Avro's Radiojournaal. Reportage van vertrek der haringvloot. 22 mei: (Hilversum 11. lussen 11.00 en 11.30 uur). „Malse maatjes in Onder Ons". (Hilversum 1. 16.30 uur). De Tovercirkel. „Uit het woordenboek vai haringvisser". Beantwoording van vragen over de visserij en „Vieren Maar"). Hilversum II, 18.30 uur). Reportage over het werk van maan(d)", een programma van. Jan de Cler. 23 mei: (Hilversum 11. van 21.4522.00), Kanttekeningen bij het nieuwe. „Hoe Vindt men de vis?" Over de moderne apparatuur aan boord. 26 mei: (Hilversum I. tussen 21.00 en 22.00 uur). „Tierlantijnen". Dick Engel- bracht vertelt een kolderiek haringverhaal. 28 mei: (Hilversum 11. 8.15 uur). Radiokrant. OchtendbladZe zijn er Reportage van de verkoop van de eerste Hollandse Nieuwe. 29 mei: (Hilversum II, 14.05 uur). Schoolradio. „Voedsel uit zee" 11. Samen stelling: H. Joosten. Televisie Bijzondere omstandigheden voorbehouden wordt in het N.T.S.-journaal aai de Vlaggetjesdag aandacht besteed. 23 mei- In „Rooster" een uitzending over de haringvisserij. Een programma van Gerrit den Braber. Van een goede vleet hangt bij de jacht op de Hollandse Nieuwe veel af. Onder leiding van Co van der Plas zijn Krijna Aan- dewiel, Trijnie van Duyn en Nellie van Dijk op het wantveld bezig met het verrichten van reparaties. Co van der Plas, kent het klappen van de zweep. Voordat ze trouwde deed ze dit werk al en in 1946 is ze er op nieuw mee begonnen. Vroeger had ze wel dertig meisjes on der haar hoede, nu zijn het er nog maar drie. Wel éen teken dat ook dit echt-Katwijkse beeld aan het verdwijnen is. Me vrouw Van der Plas heeft er geen vrede mee. Jammerdat het. teniet gaat. Het is een mach tig mooi beroep. Vooral als het weer het toelaat buiten te werken". Oranje en Katwijk ~\]U ons Koninklijk Echtpaar door de zilveren bruiloft en de triomftocht door het land nog dichter bij het volk is komen te staan, is het wel aardig te herinneren aan het verblijf van de Koningin in Katwijk. In haar studententijd heeft zij namelijk in deze ge meente gewoond. Vele oudere Katwiikers zullen zich nog best herinneren, hbe zij des tijds het nieuwe raadhuis of ficieel opende. Toen prinses Wilhelmina nop Koninqin was toonde ook zij altüd grote belangstelling voor het wel en ivee van de haring vissers. Enige iaren geleden kreeg zij een Katwijkse dele gatie op bezoek, die haar een vaat-ie haring van superieure kwaliteit kwam aanbieden. De Koningin onderhield zich on gedwongen met de bezoekers. Toen zij hoorde, dat er een Haasnoot in het gezelschap was, vroeg zij onmiddellijk of hij familie was van Haasnoot, de eerste Engelandvaarder- Met hem had zij in Londen kennis gemaakt. De aanwezige Haasnoot moest de Koningin vertellen, dat hij geen familie van de Engelt. ïdvaarder was. Er wo nen ook zoveel Haasnoots in Katwijk! Maar iedereen stond verbaasd óver het geheugen van de Koningin. In haar Lon- dense jaren was zij met dui zenden landgenoten in aanra king gekomen en dan verwacht men niet dat het horen van een naam zo'n reactie teweeg brengt. Koningin Juliana denkt nog steeds met genoegen aan haar Katwijkse jaren terug. Elke keer als Katwijkse haring de eer te beurt valt als Koningin- neharing te dienen vraagt zij de afgevaardigden hoe de vlag er in Katwijk bijstaat. Programma vlaggetjesdagen 19 mei 1962: 9.0012.00 uur: de vlaggen worden gehesen te Vlaar dingen, Scheveningen en IJmuiden. Vlaardingen, 18 mei: 19.30 uur: kranslegging bij het Vissersmonu ment. Zang van Orpheus. 19 mei: 12.00 uur: rede van dr. S. L. Mansholt, vice-voorzitter van de Commissie van de Europese Economische Gemeen schap, in de Stadsgehoorzaal, over: „De visserij in het nieuw wordend Europa, in het bijzonder de plaats van de Nederlandse visserij in E.E.G.-verband". 14.30 uur: ontvangst der genodigden ten stadhuize door burge meester mr. J. Heusdens. 15.00 uur: afgevaardigden in klederdracht van: Arnemuiden, Bun schoten-Spakenburg, Hindelopen, Huizen, Yerseke, Mar ken, Volendam, Scheveningen, Katwijk, Noordwijk, Stellendam, Termunterzijl, Vlaardingen, Urk, Wierin- gen-Den Oever en Zandvoort defileren langs het stad huis, muzikaal begeleid door het tamboer- en pijper korps, de Urker Harmonie en Sursum Corda. 15.45 uur: Koningin Wühelminahaven. Openluchtspel: „De zee: het venster van Vlaardingen". Muziek, zang, dans, declama tie, huldiging bekroonde vissers, vlaggengroet, wimpel hijsen. Medewerkenden: C.J.V. Spelgroep Argus - Chr. toneelvereniging Animo, Volksdansgroep L. en V. - Padvindersgroep-M. v. St. Aldegonde, Korps Zeékadet- tèn - Groepen in klederdracht, Url^er muziekkorps Va lerius - drumband van De Pijpers, Sursuc Corda en vele anderen. Tèkst en samenstelling: Jaap Kolkman, regie: Joop van Dorp. 20.00 uur: Oosthavenkade t.o. gebouw Hollandia: taptoe door de Marinierskapel der Koninklijke Marine. 21.00 uur: turnuitvoering in schijnwerperlicht door de gymnastiek vereniging Hollandia o.l.v. W. Oostveen. 21.30 uur: de verlichting op de vlaggende vloot wordt ontstoken. (ook op 20 mei). Van 18 t.m. 26 mei: Fototentoonstelling „Oud-Vlaardingen herleeft!!" in de Visbank. (Geopend van 14.00-17.00 uur en van 19.00-22.00 uur. 's zondags gesloten). Scheveningen, 19 mei: 15.00 uur: kindercircus Het Kraaiennest met jeugdvoorstelling, feestterrein dr. Lelykade. 16.30 uur: jeugdballet, feestterrein Dr. Lelykade. 10.0022.00 uur: vertoning van visserijfilms in het haringafslag- gebouw. Rondvaarten door de havens. IJmuiden, 19 mei: 15.00 uur: mars van de chr. harmonievereniging Wilhelmina door IJmuiden naar de Tegeltjesmarkt. 20.00 uur: concert van de IJmuider Harmonie op het Slationspleir Aan de kant: Vrolijke muziek. 21.30 uur: de schijnwerpers op de vlaggende vloot aan de halzijde worden ontstoken (ook op 20 mei). 20 mei: „Kijkdag". Devlaggen wapperen in Vlaardingen, Schevenin gen en IJmuiden. 21 mei: 6.00 uur: deharingvloot vaart uit. Vlaardingen, Schevenin gen, IJmuiden. Nog meer Katwijkse jongens wier fantasie sterk door de vis serij wordt geprikkeld. Zij zijn met geen mogelijkheid van de loggers af te houden en ze blij ven niet op de begane grond. In het topje van de mast voelen ze zich hele helden en als je vraagt of dat wel mag, roepen ze: De schipper is er toch niet, die is volk „zouken". Ja, de schipper heeft er heel wat moei te mee zijn schip te bemannen, maar als het aan die knulletjes daarboven lag, dan behoefde hij niet ver te lopen TTOE onschatbaar groot de waarde van de vleetvisserij ook mag zijn voor A-*- de aanvoer van de eerste malse maatjes en als kweekplaats voor zee lieden, het heeft er veel van weg, dat zij aan het uitsterven is. Het lijkt erop, dat zij uit de werkelijkheid van alle dag zal verdwijnen, zoals dat eens met de visserij met bommen is gegaan. Wat overblijft zijn de herin nering en het museum. In 1947 kozen bij het begin van de nieuwe teelt 62 Katwijkse vleetloggers zee, vorig jaar waren het er nog 27, dit jaar zullen het er slechts 12 zijn, het laagste aantal van na de oorlog. Welk beeld zal het volgende jaar te zien geven? In Katwijk is men in dit opzicht bepaald niet optimistisch. Nu is het gelukkig toch ook weer niet zo, dat dit jaar door slechts 12 Katwijkse schepen haring zal worden aangevoerd. Maandag gaat ook een aantal Katwijkse trawlers naar zee en er zijn er eveneens, die na verloop van enige tijd op de ha ringvangst overschakelen. Het zal dit jaar zo zijn, dat tenslotte door in totaal 42 Katwijkse schepen op haring wordt gevist, afgezien van een groep kotters, die een kansje willen wagen Men moet dan ook goed begrijpen, dat over de visserij in het algemeen de alarmklok niet behoeft te worden geluid. Wanneer er pessimistische klanken zijn te beluisteren, dan gaat het over de vleetvissery. Hoe het komt. dat de vleetvisserij ge schiedenis dreigt te worden In de eer ste plaats kent men het bemanningspro bleem. Heel wat loggers blyven binnen, doordat er geen bemanning voor te vin den is. De groeiende kottervloot zuigt heel wat vissers weg. Wie op een kotter vaart, is meestal het weekeinde thuis en dat geeft tegenwoordig voor veel vissers- lui de doorslag. Bovendien varen de kotters en trawlers het hele jaar door. terwijl de vleetvisserij een seizoen bedrijf is. Men moet na af loop van de teelt maar weer-aan de slag zien te komen. En als klap op de v pijl ziet men bovendien terug op eei leurstellende teelt '61. De resultaten w niet om over naar huis te schrijven. Vele schepen hadden geen sluitende exploita tie. om van winst maar niet eens te spre- De vleetvisserij verloopt. Dat was de laatste weken ook in Katwijk duidelijk te merken. Het is bij de voorbereidingen niet meer wat het geweest is. De „haringkoorts" loopt niet zo hoog meer op, van de gewel dige bedrijvigheid van vroeger is nog slechts een schaduw over. Er liggen in de Katwijkse Berghaven heel wat schepen, die vermoedelijk nooit meer ter haringvangst zullen uitvaren. Er zijn geen bemanningen voor. De meeste van deze loggers zullen wel bij de slopers verdagen. De reders hebben echter geen haast met de verkoop. De schrootprijzen zijn op het ogenblik erg laag. De' visserijfoto's zijn van j f D. Kruyt Toch doet Katwijk zijn best er ook dit jaar weer wat van te maken. De loggers die meegaan gaan zo goed mogelijk voorbe reid zeewaarts. Ook 1962 gaf daarom ondanks alles opnieuw het oude vertrouwde beeld te zien van schepen die onder de zorgzame handen van Katwij- kers tot en met worden opge poetst en opgeverfd. Wat er een paar dagen geleden nog ver roest en verweerd uitzag, glimt nu als een spiegel. De Katwijk se schepen zien er aan het begin van de teelt altijd uit als om door een ringetje te halen. Wat dat betreft, heeft Katwijk een naam op te houden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 13