Kreymborg Jonge Franse schilder exposeert bij LAK. Leiden kreeg er weer vele jerugdnatuurwachters bij Agent-Bezorger Dodelijke vechtpartij op rondvaartboot SCHEEPVAARTBERICHTEN NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 17 MEI 1962 Op het ogenblik exposeert de in Ne derland studerende jonge Franse schil der Guy-Marie Nouvel onder auspiciën van het Leids Academisch Kunstcen trum schilderijen en tekeningen in het Academiegebouw aan het Rrapenburg. Nouvel (1931) is een Breton, die als achttienjarige reeds in Parijs werkte, doch thans aan de Amsterdamse acade mie voor monumentale kunsten stu deert. Het is de tweede maal, dat hij in Nederland is. In 1957 kreeg hy een beurs voor drie maanden van het Mai- son Descartes. De schilderkunst van de thans goed 80-jarige Fransman is in wezen nog on voldragen. maar bergt naar ons gevoe len veel beloften in rich. Zijn tekenin gen vertonen een hogere graad van ar tistieke ontwikkeling. In zijn schilderijen heeft hij een sterke voorliefde voor een lichte peinture; zo te zien schildert hij meer met het mes dan met het penseel Dat maakt vele van zijn betrekkelijk kleine doeken transparant. Hij schijnt gegrepen door het nevellicht van om klimaat Zijn kleurengamma is niet breed; hij heeft een voorkeur voor geel en bruin, doch een enkele maal weet hij door een felle toets blauw of oranje zijn werken op een prettige manier te ver levendigen. Een aantal geëxposeerde tekeningen geeft een goede indruk van zijn vaar digheid met de pen in een eigen stijl. De Fransman schildert in een stijl, die we als een late uitloper van hei kubisme zouden kunnen beschouwen. AI voert hij dat kubisme niet zo consequent door, hij componeert toch hoofdzakelijk lu recht- en driehoeken. Zijn doeken zijn veelal wat vlak zonder pertinent telijke werking. Hij is meer geneiEd naar het figuratieve, dat begrenzing vraagt, dan naar het abstrac te, dat veel meer op de wijde ruimte Is gericht. Er is echter een gevaar: een zekers eenvormigheid, een teveel herhalen, door het binnen vrij enge gren: houden onderwerp en Nouvels smalle palet. Ondanks de goede sfeerwerking, die ze ongetwijfeld bezitten, raakt men er op den duur op uitgekeken. Welis waar is Nouvel als schilder nog niet volgroeid, maar hij zal zyn picturale wieken zo langzamerhand toch wat breder moeten gaan uitslaan. De tentoonstelling duurt tot 15 juni en is. met uitzondering zaterdagen en de zondagen, dagelijks ts bezichtigen van 9 tot half 6. LEIDERDORP Boottocht bejaarden Gisteren hebben 75 bejaarden onder e goede zorgen van de Hervormde Vrouwendienst een boottocht gemaakt. Zij scheepten alhier in op een salon boot van Avifauna te Alphen aan den Rijn. De tocht ging eerst naar Amster dam. waar werd gevaren over het IJ en door havens cn grachten. Aan versingen ontbrak het niet. Via de Am- stel ging het naar Alphen terug, waar een copieus diner klaar stond. Het ls een feit. dat het weer niet best gisrteren. Maar dat heeft de stemming niet gedrukt Alle deelnemers zuilen er van gewagen, diait zij een kostelijke dag hebben beleefd. Dank aan allen die Item voorbereidden. Afdeling CHÜ Dinsdag 29 mei wordt een vergadering gehouden van de afdeling Leiderdorp van de Chr. Hist. Unie. Mr. dr. K. d* Vries te Leiden, directeur van de chris telijke kweekschool, hoopt te spieken Ongeveer 350 leerlingen uit de vijfde klassen zU" gistermiddag geïnstalleerd als Jeugdnatuurwachter. Deze Installatie had plaats In de gfote zaal van „Den Burcht". Z|j ging aan een filmvoorstel ling vooraf. Daar het opspelden van enkele hon derden insignes en het uitreiken vao even zovele oorkonden te veel tijd in beslag zou nemen had het bestuur van het comité Jeugdnatuursvacht Leiden het ro geregeld, dat van elke school hei betrof nier in totaal zeventien scholen twee leerlingen op het pdium ver schenen. De inspecteur van politie, de heer H. Oudman. aan wie was verzocht de installatieplechtigheid te verrichten. SASSENHEM Burgemeester reikte de prijzen uil Alle winnaar» van de mozaïeken- ge val versiering wedstrijd waren gister avond bijeen in het Bruine Paard om de prijzen in ontvangst te nemen. De voorzitter van het stnaatverste- rinrgscomité, de heer G. Vos. heette In het bijzonder de burgemeester en diens echtgenote hartelijk welkom. Het comité is verheugd over de resultaten va wedstrijd en heeft veel medewerking ontvangen bij het aanbrengen van de straat versiering. In het bijzonder bracht de voorzitter dank aan dc firma's Hoek en Moolenaar voor het beschikbaar stellen van de schuurrulmten. Burgemeester Van Knobeladorff zei. dat Sassenheim zeker een compliment verdient voor het aantal en het kurwx- zlnnige van de mozaïeken. Hen die geen grote bewondering voor de mozaïeken hebben, ontbreekt het steil tg aan fan tasie. aldus de burgemeester Immers, in mozaïeken wordt in schik- en sierkunst, een gedachte Vn rijke kleu ren uitgebeeld. De burgemeester reikte de oorkonden en enveloppen uit. waarbij hij ervan blijk gaf de inlegwerken ter dege te hebben bestudeerd. De namen van «Se prijswinnaars heb ben w|J reeds bekendgemaakt. Vermeld zij nog, dat de beide wisselbeker» nu definitief eigendom van de winnaars zijn gewonden. Tot driemaal toe ls name- lijk de eerste prijs voor grot» mozaïeken gewonnen door J. L. van Redsen (motza- .ek gelegd door de heer C. Kortekaasi, de eerste prijs kleine mozaïeken u drie maal gewonnen door de heer C. M. Jonkman. De heer H. Dooimbosch ontving de eerste prijs gevel versiering en heeft ook de eerste prijs in dc streek wc dstrOd (lauwertak) in ontvangst genomen. De heer C. M. Jonkman prees namens alle aanwezigen do Jury en het comité. HU wees erop dat Sasscnheim ver bo venaan staat m de bolleingemeeiiten wart betreft de versiering. Dc voorzitter bood de echtgenote van dc burgemeester een bo6 kleurrijke Gerbera's aan. Wallstreet verdeeld Op de New Yorkse effectenbeurs is •en einde gekomen aan de twee dagen ^an stijgingen en de markt was verdeeld. De handel was veel minder levendig dan de vorige dagen. De opening was Iets hoger en er kwam een aanmerkelijke vooruitgang ln nei eerste uur, waarna de winsten afbrok kelden en in de laatste dertig minuten ontstond een verdeelde stemming. De meeste winsten en verliezen liepen u een van fracties tot een dollar, maar waren enkele grotere veranderingen. Enige staalwaarden, auto's, vliegtuigen en tabaksaandelen daalden, doch spoor wegen en nutsbedrijven gingen voori en chemische fondsen sloten verdeeld. Van de 1279 verhandelde aandelen si ten 575 lager. 468 hoger en 236 onver anderd. Er waren 31 laagte- en 13 hoog tepunten voor 1962. De index van Stan dard and Poor voor 500 aandelen daal de 0.02 tot S 64,27, voor 425 Industriëlen 0.09 tot 67,66. 25 spoorwegen steeg 8 0,10 tot 8 31,11. 50 nutsbedrijven 0.43 tot s 60.15, van Ass. Press voor 60 aan delen bleef 241,50, van Dow Jones voo: 30 industriëlen daalde 1,32 tot 654,04 punten. Intervam boekte hoger winst Het gecombineerde exploitatieresul taat van Intervam bedroeg in 1961 (1960) f 0.68 (5.39) miljoen, saldo bijzondere baten en lasten f 41.900 (293.000). tic winst na afschrijving, enz. f 1.74 (1.68) min. Reeds voorgesteld Is 8 (8)*/. divi dend. De nieuwe opdrachten en de omzet in het binnenland namen toe, doch de winst steeg weinig tengevolge van scherpe concurrentie en arbeidsproble men. Nieuwe opdraohten beliepen f 43 (30) min., de aannemingssommen van binnenlandse onderhandse werken f 143 (136) min., waarvan f 80 (68) min. werkt, de nieuwe buitenlandse Opdrach ten f 18 (7) min., de binnenlandse om zet f 51 (45) en de buitenlandse f 51 (45) min. Men onthoudt zich van een blik op de toekomst maakte van de gelegenheid gebruik de jongens en meisjes te wijzen op belangrijke taak. die hun wacht nl. het beschermen van alles wat leeft natuur. ..We zijn trots op jullie ei rekenen op jullie." zei hij. Ook de directeur van het landelijke instituut, de heer C. H. Voorhoeve, bond de jongelui op het hart te voldoen de hun gestelde opdracht. „Er worden nog teveel takken van de bomen gerukt en er worden nog teveel eenden in hun rust verstoord." Overigens toonde rich verheugd over het feit dat in Leiden weer zo'n grote groep jeugdnatuurwach- ters is bijgekomen. Hij vertelde, dat sinds 1950 in ons land al ruim 113.000 kinderen als lid van de Jeugdnatuurwacht zijn geïnstalleerd. terweg binncngenomen 583 lorschepen. metende 2.:63 0! waren: 18S Ned 1 Arg.. 9 1 Braz.. 1 Buig., 14 Dener Eng. 5 Fin, - 132 Duits. 88 Ier.." 5 Ital 5 India. 3 Jap.. 1 Liban.. 9 Ltber. Pool, 1 Por- 4 Rusl. 2 Spanje. 1 Urg.. 2 IJsl 21 Zweed, I Zd. Afrika. 1 Cuba. In hetzclM- tij - vak van 196'.Nieuwe W weg 519 stoom, en motorschepen, met. 2.221 85-. brt Nieuwe Waterweg 1963 10-577 schepen, metende 42.916.34a brt. Feest Raiffeisenbank Warmond De HERDENKING van het 60-Jarlg dank te moeten brengen aan de vorige bestaan van de Raiffeisenbank heeft besturen die aan de opbouw van de bank duidelijk aangetoond, dat deze Instelling zovele zorgen hebben besteed en die thans In het financiële en economische lev van Warmond een belangrijke plaats In neemt. Ter viering van het jubileum «aren zeer velen naar 't Trefpunt ge komen. De voorzitter van de feestcom missie, de heer G. van Elburg. riep allen een hartelijk welkom toe. De burgemees ter zei. dat de Raiffeisenbank dé bank van Warmond ls, die van onschatbaar belang is voor de agrariërs en de mld denstanders In deze gemeente. De solidi teit van de bank is buiten iedere twijfel. Baron van Wijnbergen, voorzitter van de ring bloembollenstreek, wees erop dat de bank op uitstekende wijze wordt geleid. Enige dagen geleden werd aan spaargeld de twee miljoen overschreden Als men hierbij in aanmerking neemt dat Warmond geen industrie heeft en een zeer beperkt achterland spreekt dit be drag boekdelen. De heer Vergeer, voorzitter van de bank meende een woord van bijzondere Obligatielening Gemeentebank Donderdag zal een prospectus verschij nen van een 4V4'/o 30-jarige obligatle- .ening der Bank voor Nederlandsohe Ge meenten van f 50 miljoen pari. af te lossen in 20 gelijke jaarlijkse termijnen, het eerst in 1973. Vervroegde aflossing Is pas toegestaan van 1972 t/m 1976 a 10114"o en daarna a 101V». De coupures riln f 1000 en f 500 De inschrijving is 2( mei. storting 18 juni. Aan de lening ie een schuldregister verbonden. Beursno- tenng wordt gevraagd. De opbrengst dient voor kaDitaalsuitgaven van ovei heids. of halfoverheidslichamen. Geen dividend Aliog De huuropbrengst van de N.V. Algeme ne Handelmij. van Onroerende Goederen (Ahog) met die van ondermaatschappij en was f 410.518 (vorig jaar 394.789) er het exploitatie-overschot na onkosten, afschrijving, enz. f 144.934 (95.807). belas ting f 78.700. Het restant wordt toege voegd aan de reserve diverse belangen en belastingen. Het dividend wordt wee; overgeslagen. In 1961 is de bouw be gonnen van flatwoningen samen met an deren. Voor het onderhoud van de 282 panden was f 107.498 nodig. Het gehel» bezit staat op eigen grond. met grote voldoening kunnen terugzien op hun pionierswerk. Na dit officiële gedeelte werd overge gaan tot afwerking van het feestpro gramma. Het cabaretgezelschap Cakic uil Alkmaar bracht een revue onder de titej .Wij zetten de bloemetjes gezellig bui tenNu het was gezellig. Men heeft naar hartelust kunnen genieten. In de pauze had de trekking plaats van de verloting rondom de spaaractie. De eerste prijs van f 100 viel ten deel aan de heer G Paardekoper. de tweede prijs ad f 50 aan de heer J. de Haas Czn. en de derde prijs aan de heer A. van Tongeren. Rest te vermelden, dat de heer A. J. van Stijn een kist sigaren werd aangeboden, omdat hy van de oprichting van de bank af lid is. Laatste gespreksbijeenkomst De laatste Hervormd-Gereformeerd»» gespreksbijeenkomst van dit seizoen wordt maandagavond gehouden in de consistorie van de Hervormde kerk. Van deze groep nemen veertien mensen deel aan het grote congres in Utrecht op 29 HU.LEGOM Bejaardentocht Al dertig jaar lang maken de Hllle- gomse bejaarden in mei of juni een tocht met auto's van particulieren. Nu echter meer dan honderd personenauto's nodig zijn voor het vervoer van de gegadigden, moest men uitzien naar andere verplaat singsmiddelen. Daarom begon men ver leden jaar met de inschakeling van bus sen voor de bejaardendag. Het comité stond echter nog voor een moeilijke opgave: men moest voor meer dan vierhonderd personen onderdak vin den Aangezien het weer in Juli ln de regel warmer ls dan in juni besloten de comitéleden de uitgaansdag te verschui ven tot 4 Juli. Gegadigden kunnen zich op 21 juni op geven. de bewoners van bejaardencentra en van huize St. Joseph kunnen daarvoor bij de administratie van de tehuizen te recht. In de week van 18-23 juni zal een col lecte voor de tocht worden gehouden. Men kan zich als collectant opgeven bij het secretariaat. Hofstraat 17a. Prijsuitreiking dammers Vanavond worden in „Concordia" te Rijnsburg om acht uur de prijzen uitge reikt aan de winnaars van het vierdorpen (dam) toernooi. Na afloop kan men snel- dammen. ZOETERWOUDE Wij vragen voor ons agentschap Zoeterwoude een Goede bijverdienste. Leeftijd boven 15 jaar. Brieven te richten aan de abonnementenafdeling van de Nieuwe Leidsche Courant', Steenstraat 37 Leiden, telefoon 31441. Acht jaar tegen kapitein geëist De proc.-generaal by het Haagse Ge rechtshof eiste gisteren 8 jaar gevan genisstraf met aftrek van -voorarrest te gen de 29-jarige kapitein van een rond vaartboot te Rotterdam, J. E. H. V., we gens doodslag, waarvan de 33-jarige los- u'erkman W. van L. het slachtoffer werd. De rechtbank te Rotterdam had verdachte veroordeeld tot 4 jaar ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest en ter beschikking stellen van de rege ring, terzake van zware mishandeling, de dood tengevolge hebbende. Het drama speelde zich af op 3 juni van het vorig jaar aan boord van de rondvaartboot „Rijnhaven". De kapitein had het slachtoffer die avond ontmoet in een café, waar zij beiden 10-12 glazen bier dronken. Na sluitingstijd waren bei de mannen naar de rondvaartboot ge gaan. Men had er enige tijd gezellig zitten praten, waarbij volgens verdachte, het slachtoffer hem oneerbare voor stellen had gedaan. De kapitein had juis; wegens een zedendelict ruim een jaar ge vangenisstraf utgezeten. Er ontstond een vechtpartij, waarbij verdachte een staaf ijzer greep en daarbij in het wilde zou- hebben geslagen, waarbij van L. door klappen op het hoofd zodanig werd ge troffen, dat hij kort daarop overleed. Na de vechtpartij ging verdachte van boord, wisle zijn voetstappen op het dek af, met de overjas van zijn slachtoffer dat hij overboord wierp evenals de staaf „Ik sloeg alleen uit angst", zei ver- Hij was naar huis gegaan, had rich ge reinigd en ging vervolgens weer naar zijn boot terug, waar de politie met het onderzoek bezig was. De president wees erop, dat niets ten nade van het slachtoffer bekend is en constateerde, dat verdachte voortdurend nadele van het slachtoffer is bekend is en geeft, die steeds meer in de richting van noodweer gaan, maar dat toen het slacht offer reeds half bewusteloos was, ver- dachte doorging met slaan. „Toen was er toch geen sprake meer van noodweer", constateerde de president. 1 De proc.-generaal, mr. Zaaijer, consta teerde dat er alleen sprake is van dood slag. Er is op deze grond geen reden om verdachte ter beschikking te stellen van de regering De verdediger, mr. M. A. Geski, sprak wel van noodweer en bepleitte vrijspraak subs, clementie. Uitspraak op 30 mei. Fusie Van der Giessen met De Noord C. van der Giessen en Zonens Scheeps werven N.V. en de Werf De Noord heb- oen besloten tot een volledige samen smelting, waarbij aandelen De Noord verwisseld kunnen worden tegen even veel aandelen V. d. Giessen en met naamsverandering in Van der Giessen- De Noord N.V. Van der Giessen zal 8 (vorig jaar 12)% dividend voorstellen. Uw reparatie aan GOUD en ZILVER vakkundig gerepareerd. MANDERSLOOT EEN MOOIE CARAVAN compleet met inventaris. Te bevragen: Huigsloterdijk 398. De Kaag. post Abbenes. Gevraagd: MEDEWERKER voor de afd. Interne Or ganisatie. Mulo- of H.B.S. opleiding, gewenst. Gepensioneer den met administratieve ervaring kunnen ook sol liciteren. Zij, die voor een derge lijke functie belangstel ling hebben, worden v zocht te solliciteren der r 4091 i i het bu reau van dit blad. DAF 600 Gebruikte i960 DAF 600 met volle Daf-service tegen aan trekkelijke prijs. Aange boden bij Gebr. v. Ulden, Verdamstraat 6. Leiden. een ideaal boekje het directe getuigenis van de 81]bel over 8elangriike geloofsvragen 100 onderwerpen toegelicht door Di. H. C Endedijk en voor zien van duidelijke bewijs- teksten uit de bijbel wzarvan er In de regel één - de kern tekst-volledig is afgedrukt. Regenjassen... anoraks... pantalons... U vindt altijd iets leuks, vlots en sportiefs DUBBELE STUKS AANBIEDING ANKLETS stretch nylon in vele tinten en dessins per paar 2 4 2 paar 3.^ 49.75 Regenj. nylon v.a. 29.^ Plastic v.a. 4.®® 35.- Als u gaat kopen wilt u graag een ruime keuzei Kom daarom naar Kreymborg. In de Waarborg-collectie wordt u niet alleen de beste kwaliteit geboden maar evenzeer een enorme variatie. Een regenjas of een kostuum, een anorak of een blazer... in een keur van modellen, kleuren en dessins tegen aantrekkelijke prijzen. 90 Loafers v.a. 29.^ Blazers v.a. 39.^

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 4