Zondagsschool „Laat de kinderen tot Mij komen" bestaat een eeuw Dr. Tilanus sprak bij gouden feest CHU Katwijk aan Zee Blijdschap ondanks teruggang Overdekt zwembad geopend in Noordwijk aan Zee Aanvoer daalde, maar de opbrengst steeg Kill.' LFIDSCHE COURANT 11 DONDERDAG 17 MEI 1962 TJET begin van de geschiedenis van de Leidse zondagsschool „Laat de kinderen tot Mij komen" gaat ten dele schuil achter de sluier der geschiedenis. Niet dat de mededeling dat de zondagsschool honderd jaar bestaat slechts is voortgekomen uit de heimelijke behoefte, eens met een spectaculair feestje naar buiten te treden. Want de zondagsschool heeft de eeuw echt helemaal volgemaakt. Wat de vergeelde folianten echter niet prijsgeven, is de datum van oprichting. En ook is het niet geheel duidelijk wdar de wieg van deze zondagsschool heeft gestaan. „Wij houden het maar op juni, den ons enkele bestuursleden, di> een avond zo uitvoerig mogelijk geschiedenis en de tegenwoordige stand de Lusthoflaan- zaken hebben ingelicht. Dat is standig, want zo'n feest bevat toch altijd een uitgaansdagje voor de kinderen ei wanneer kan dat beter dan in de zomei die in ons klimatologisch nogal gure landj. maar zo heel kort echte milde zomer is Op 13 juni gaan de kinderen met bussen naar Rhenen. Spelen, naar de apen, de giraffen en de felgekleurde vogeltjes kij ken en gezellig eten in de naar allen vurig hopen zachte, gezonde buiten lucht. vertel-gaan de kinderen school. De afdeling Gortestraat kreeg onderdak in de Plantsoenschool. Zeven jaar later werd zij wegens het geringe aantal kinderen en moeilijkheden in de personeelsbezetting opgeheven. De afdeling Herenstraat werd later naar de school Duivenbodestraat overgeplaatst, Getuigen Uit de notulen van de eerste vergade ringen kan wel de conclusie worden ge trokken, dat de bakermat van de zon dagsschool de omgeving van het Leven daal is. Wij vinden deze feiten echter niet heel belangrijk. Vóór alles gaat het er hier om,, dat een eeuw geleden in Leiden i «en zich verenigden om aan kinderen het Evangelie van Jezus Christus te brengen. En dat dit nog steeds gebeurt. Dat dus in de loop der jaren ontelbare kinderen op deze wijze met het Evangelie in tact zijn gebracht en dat in het geloof mag worden aangenomen dat velen in hun latere leven hiervan de zegen hebben ervaren. Met enige moeite zijn de namen van de eerste „broeders" te lezen: Van Dorp, voorzitter, Verhave, Rensing, vice-voor- zitter, Steenhuizen, penningmeester, Van Gessel, Van der Hoeven, secretaris, Val lentgoed, Sleyser. De zondagsschool zou interkerkelijk moeten zijn; een uitgesproken kerkelij ke signatuur zou de voortgang van het Evangelie in dit stadsdeel wellicht be lemmeren. Niet in de eerste plaats ker kelijke mensen gingen het hier wagen, de verbreiding van de Boodschap des Heils onder de kleinen van onze stad ter hand te nemen, maar christenen, die op eenvoudige en ootmoedige wijze dis cipel van Christus wilden zijn. Wat bij het doorbladeren van het eerste notulenboek opvalt is dat het huisbezoek zo noodzakelijk werd geacht. Dat is een progressieve gedachte geweest, die tegen woordig weer alle nadruk krijgt. Waar functioneert de Kerk? Alleen in de zondagse eredienst? Niemand zal het durven beweren. Wel degelijk ook in haar bereidheid en vermogen de mensen in hun eigen situatie op te zoeken, in de persoon lijke dienst. „De Kerk moet naar de men- toe; de mensen komen anders niet meer tot haar," heeft iemand gezegd. Zou dat voor het zondagsschoolwerk niet gel den? Zouden veel kinderen van de eerste tot de laatste klas trouw de zondagsschool bezoeken als daar niet het vertrouwen wekkende contact met het gezin was? Kan men dit ouders die voor het eigen lijke zondagsschoolwerk geen sprankje belangstelling tonen, kwalijk nemen als aan de kant van de zondagsschool zelf de aandacht voor het gezin nihil is? Daarom: huisbezoek. Al een eeuw ge leden! Nu nóg? Voor elk is het leven zo en bezet geworden, ook voor het personeel van de zondagsschool. Het huis bezoek blijve echter een aspect van het werk. Van de noodzakelijkheid is ook het tegenwoordige personeel, mede gezien de ouderavonden, overtuigd. In het begin waren er vier klassen met een kleine veertig kinderen per klas Tweemaal op een zondag opende de zon dagsschool haar deuren: half 1 tot half 2 en 3 tot 4 uur. In 1870 werd er de naam „Laat de kinderen tot Mij komen" aan verbonden. In 1898 was de zondagsschool gegroeid tot drie afdelingen: Herensingel. Gortestraat en Herenstraat. In 1924 verhuisde de afdeling Heren singel naar de school Medusastraat. Daar bleef zij tot september 1939, toen de Kooi- Parkschool werd betrokken (tot 1950). Nu r zij i i nog i Vrouw Het kindertal vertoont nogal schomme lingen. Waren er in 1907 nog 518 kinderen, in 1913 was dit al geslonken tot 384, in 1914 tot 361, in 1915 tot 329 en in 1916 tot 276 Waaraan moest dit worden geweten? Een feit is, dat er van het personeel te weinig activiteit uitging. Drukke werk zaamheden en leeftijd speelden ook een zondagsschoolklasje foto grafeerden wij zondagmiddag in de school aan de Lusthoflaan. Het onderscheidt zich ogen schijnlijk in niets van een ge wone schoolklas maar de „les" duurt maar een uur en inkt, schriften en huiswerk komen er niet aan te pas. Allemaal hou den ze van dit uur, zo hebben wij gemerkt. (Foto N. van der Horst) rol. Het is wel voorgekomen, dat men in vijf maanden niet had vergaderd. In september 1916 deed men dat wel, maar slechts om over opheffing van de Zondagsschool of in het gunstigste ge val reorganisatie te spreken. De me ningen waren sterk verdeeld. In februari 1917 werd besloten door te gaan. „Na pel beraad." Ook de geschiedenis heeft bevestigd, dat dit een goed besluit is ge weest. De zondagsschool bestaat nog en n vergadering waarin over opheffing u moeten worden gesproken, ligt niet het verschiet. Een injectie kreeg de zondagsschool MET een slag op een grote gong heeft de voorzitter van het bedrijfscha Horeca, de heer G. J. M. Moussault, gistermiddag het overdekte zwembad geopend, dat achter hotel Zeerust in Noordwijk is verrezen. De badplaats is er een grote attractie door rijker geworden. De heer Mous sault noemde het zelfs een middel om het seizoen te verlengen, want wat wij ook in de hand hebben, ons grillige klimaat zeker niet. Het is, aldus de heer Moussault, verblijdend feit dat in ons land de laat ste jaren niet alleen veel nieuwe hotels verrijzen, maar dat ook veel werk wordt gemaakt van uitbreiding en vernieuwing van bestaande bedrijven. Het beste wat men kan doen is het verdiende geld in eigen bedrijf investeren. In ons hotelwezen maakt m< te spoedig af met een kamer gasten te reserveren. De vakantiegan gers moet ook ontspanning worden ge boden. het leven van de toerist moet attractief worden gemaakt. Doelende op het zwembad verklaarde de heer Mos- sault respect te hebben voor deze ge niale vinding. Tevoren had de heer Theo Droogh. adviseur van het bedrijfsohap Horeca, gesproken van een ommekeer zoenbedrijf aan de Nederlandse kust. De directie van hotel Zeerust heeft het aan gedurfd een brokje zeelucht in te dam men. Dit is een dienst aan de gemeen schap tevens, want de Noordwijkse red dingsbrigade, de schooljeugd en de ge handicapten kunnen in het bad terecht De praktijk zal moeten bewijzen of dit initiatief een stimulans zal het horecabedrijf om zich meer dan tot dusver in dienst van de gemeenschap stellen. Demonstraties De talrijke genodigden kregen een aardig voorproefje van wat met een overdekt zwembad kan worden bereikt Leden van de reddingsbrigade en de schooljeugd plonsden in het zoete nat De kinderen staken op een gegeven mo ment van letters voorziene bordjes om hoog. waardoor de slagzin ..Proficiat Zeerust" werd gevormd. Jongeren do ken een pop op, die bij de Jeugdafdeling van de brigade wordt gebruikt om het reddend zwemmen te leren, en ouderen demonstreerden de verschillende hand grepen. die bij het redden van drenke lingen worden gebruikt. Het water in dit 23 m. lange, 12 m. brede en 2.20 m. diepe bad wordt in het hotel gefilterd en verwarmd. Het heeft constant een temperatuur van 22 gra den Celsius. De constructie van de kap is simpel en doeltreffend: stalen spanten, zoals die ook wel voor de bouw van kassen den gebruikt, afgedekt met gele plastic golfplaten. De zijwanden worden ge vormd door witte platen. Om het bassin is een betegeling in kleur aangebracht. Er is zelfs een springplank. Badhokjes staan de zwemlustigen ten dienste. Dp hotelgasten hebben gratis toegang. ook de Noordwijkse bevolking kan naar hartelust zwemmen als men een abonne- De gure dag van gisteren heeft wel overtuigend aangetoond, dat de bouw van een overdekt zwembad inderdaad een grote attractie inhoudt. Nog vóór de officiële opening was afgelopen stond de jeugd zich al te verdringen om het heldere zwemwater te gaan genieten. Val van vijfde etage Gistermorgen Is de 51-jarige R. van Houten bij werkzaamheden aan het in aanbouw zijnde flatgebouw bij de vuur toren van een steiger ter hoogte van de vijfde etage gevallen. Hij kwam ln het zand terecht en is met een wervelfrac tuur en een hersenschudding naar het academisch ziekenhuis te Leiden gebracht. Gisteravond was zijn toestand vrij goed Het ongeluk gebeurde toen de kruiwagen waarmee de heer Van Houten reed, kan telde. De man verloor daardoor zijn even- Ds. Hoekstra naar Helgoland Nog deze week gaat ds. W. Hoekstra, hervormd predikant te Noordwijk aan Zee. voor een aantal dagen naar Helgo land voor de geestelijke verzorging van Nederlandse vissers, die dat Duitse ei land aandoen. Zondag hoopt hij twee diensten voor de vissers te leiden. Zoals wij enige tijd geleden reeds berichtten. Is het werk onder de vissers op Helgoland initiatief. Men bevindt zich min of meer in het experi mentele stadium. toen in 1923 werd besloten „de vrouw" tot bet personeel toe te laten. De wijze mannen waren evenwel bevreesd voor mogelijke overheersing van het vrou welijke element en besloten rap niet meer dan 1/3 deel van het personeel uit dames te laten bestaan. De dames hebben deze discriminatie goedmoedig genomen, hun tijd rustig afwachtend. Nu zijn er drie onderwijzeressen, vier vrouwelijke assistenten en vijf onder wijzers. Moeilijk was ook voor deze zondags school het jaar 1944. Secretaris en pen ningmeester moesten op de fiets naai Delft om te proberen bij een uitgeverij nog wat boekjes te krijgen voor de kerst- uitdeling. Op de terugweg was in Den Haag juist een razzia aan de gang. Het feest moest gevierd worden in een koude zaal van Prediker. Welwillende leveran ciers hadden gelukkig nog voor wat snaperingen gezorgd. Teruggang In 1945 telde de zondagsschool nog 250 kinderen, nu zijn er ongeveer 160. Wel geleidelijke teruggang dus. De afde ling Duivenbodestraat wordt door 35 kin deren bezocht en de rest gaat naar de school Lusthoflaan. Vanwaar die teruggang? De ontvol king van de binnenstad kan hier moei lijk als factor gelden, omdat deze zon dagsschool juist niet in het centrum gevestigd is. In de eerste plaats heeft het ontstaan van wijkzondagsscholen, die wel een kerkelijke binding heb ben, invloed gehad. En moet in de toeneming van het aantal Christelijke scholen, waar de kinderen immers de zelfde bijbelse verhalen horen, ook niet een oorzaak worden gezocht? Aan de kant van de ouders hebben zich eveneens veranderingen voorge daan. Vele ouders laten de kinderen ten opzichte van de geestelijke dingen nogal vrij en dat werkt een zekere vervlakking in de hand. Gestrengheid in het sturen naar de zondagsschool leidt in de meeste gevallen tot weer zin tegen alles wat maar met de Kerk heeft te maken, maar een zekere lei ding kan het kind, zoals in zijn ge hele opvoeding tot zelfstandig mens, niet missen. Ook het feit dat de zondagsschool geen kerkelijk tehuis heeft zou de te ruggang kunnen hebben bevorderd. De status van interkerkelijkheid heft men echter niet zomaar op, gesteld al dat daaraan behoefte zou bestaan. Bij dit gesprek met enkele bestuursleden vroegen wij nog naar namen van mannen die de zondagsschool lange tijd hebben gediend. Bij nader inzien hebben wij het toch maar niet over hen. Hun arbeid is KATWIJK AAN ZEE Vergeetmijnietjes hadden ouderavond Op een ouderavond in het wiJJcgebouw Abeelplein heeft de CJV meisjesclub Vergeetmijnietjes I een aantrekkelijk programma uitgevoerd. De leidsters J. Zwanenburg, A. den Duik en C. van der Niet bleken de meisjes goed te hebben geïnstrueerd. De zaal was zeer goed be zet. Mejuffrouw Zwanenburg hield een korte inleiding over Handelingen 12. Na dat enkele gedichten waren voorgedra gen, bracht secretaresse mejuffrouw A. den Duik het jaarverslag uit. Het leden tal beweegt zich ra stijgende lijn. Weer werden gedichten gezegd en daarna zong men het clublied. In de pauze was er een verloting. De rest van de avond werd gevuld met schetsjes en gedichten. Hoog en loag water Vrijdag: hoog water 2.39 en 15 tiur; water 10.38 en 23.02 uur. KATWIJK AAN DEN RIJN Schoolreisje De kinderen van de vierde, vijfde en zesde klassen van de Gereformeerde school, hoofd de heer H. Piersma, maak ten hun jaarlijkse schoolreisje, 's Mor gens om half acht vertrokken de jeug dige reizigers in een tweetal autobussen. Via Den Haag en Rotterdam ging het naar Dordrecht, waar een museum werd bezocht. Over de Moerdijkbrug reed men naar Kaatsheuvel om zich enige uren kostelijk te amuseren in De Efteling. Omstreeks half negen waren de kin deren weer thuis Collecte Vandaag en morgen wordt een collecte gehouden ten behoeve van de bejaarden, tocht op 19 junL OEGSTCEEST Debatavond Arjos Dinsdagavond 22 mei houdt de Arjos in „Het Witte Huis" te Oegstgeest een openbare debatavond over het onderwerp „Hoort een Christen thuis in de Partij van de Arbeid?" Debaters de heren dr. W. H. Vermooten (P.v.d.A.) en P. J. Brouwer (A.R.). Belangstellenden harte lijk welkom. zeker waard te worden herdacht, maar zij moesten de energie om vol te houden toch ook ontlenen aan de enige Bron. Die energie hebben zij gekregen. Dat is ge nade. Daarom zij er slechts dank aan de Here God, Die dat hele legertje van me dewerkers en medewerksters van deze honderd jaren de blijdschap gaf om op deze post in Zijn dienst te staan. Ter „legitimatie" geven wij nog wel de amen van hen, die nu het dagelijks be stuur vormen: H. Arnoldus, voorzitter; J de Water, secretaris en J. Moonen, pen ningmeester. Het feest wordt als volgt gevierd: 23 de Oosterkerk, Herengracht, een her denkingsbijeenkomst met ds. Vos, Geref predikant te Wassenaar, en ds. Kleerma ker, Hervormd predikant te Rotterdam, als sprekers en medewerking Visserijgolfjes DE VRIJE zaterdag in de IJmuider vishallen heeft over april van dit jaar geen invloed op de opbrengst gehad. Ten opzichte van april 1961 steeg die van f 4.686.820,tot f 5.484.881,De aanvoer daalde echter van 7.904.844 kg tot 6.329.479 kg. Dit kwam voornamelijk door de verminderde makreelaanvoer. Die liep terug van 3.230.539 kg tot 1.896.460 kg. De op brengst van de blauwpijpjes steeg echter nog iets en wel van f 532.405 tot f 532.496. De gemiddelde prijs per kilo lag dus veel hoger. De verse-haring- aanvoer steeg van 935.716 kg tot 1.147.961 kg, de opbrengst van f 244.282,— tot f 395.650,—. De rondvisaanvoeren vertoonden dolling, die van schelvis van 429.979 kg tot 292.907 kg, due van kabeljauw 549.683 kg tot 413.953 kg en die koohris van 204.027 kg tot 177.276 kg. En dit ondanks de grotere animo voo IJslandviaseri). De opbrengst van deze vissoorten liep respectievelijk terug f 262.729 tot f 227.582. van f 434.272 tot f 374.489 en van f 127.809 tot f 113.440. Een gunstige uitzondering vormde de wijting. De aanvoer van d»t bij de Ne derlandse huisvrouw bijzonder populaire visje steeg van 549.569 kg tot 659.325 kg. de opbrengst van f 169.695 tot f 240.933. De scholaanvoer vertoonde een aan zienlijke doling vam 953.030 kg tot 552.309 kg. Maar dat lag eerder aan de schaarste aan deze platvis don aan de vrije zaterdag. De opbrengst liet niet zo'n schrikbarende teruggang zien. maar ging wel achteruit en wel van f 407.248 tot f 340.081. De tong hield zich weer uitstekend en kan met recht de .Jconingsvis" worden genoemd. De aanvoer steeg van 746.822 kg tot 860.339 kg en de opbrengst van f 2.172.534 tot f 2.887.387. Deze visserij is toch wel de kurk waarop de kotter- Vloot drijft- Op iw De Petronella VL 131 deed donderdag morgen een trek van 90 manden ma kreel. Dit was het eerste goede resultaat van deze reis. diie maandag begon. De Egmcxnt IJM 99 opereert voor het eerst sinds maanden weer op de Noordzes. Het schip heeft er vier IJslandreizen opzitten en tracht nu een graan/tle van de rijke maikreeloogst op 57 NB mee te pikken. Voorlopig is het bij proberen gebleven want sinds de makreelinvasie van zaterdag hebben de blauwpijpjes zich bijna niet meer laten zien. De KW 101 Nestor, die een grondige onderhoudsbeurt heeft ondergaan. Is dinsdag weer naar zee vertrokken. De logger heeft inmiddels de maikreelgron. den bereikt De VL 121 Willem, die thuisstomende was maar ndet het risico wilde lopen voor de domderdagmairkt. heeft de steven naar Vlaardingen gewend en zal daar afslaan. De vangst beobaat uit 1000 kisten makreel. 100 kisten ddvensen en 100 at kabeljauw De Ane van der Zwam SCH 21 la thuisstomend van IJsland. Het schip heeft 100 kisten vis aan boord en zal vrljdiag of zaterdag aan de markt ln Scheveningen verschijnen. De voorkeur gaat uit naar laatstgenoemde dog. Dan kan de IJmuider handed op het appél verschijnen. De kotters om de West heb ben in de afgelopen nacht goede resul taten behaald. Trekken van ruim 100 kilo tong en een paar manden andere vis waren schering en inslag Donderdag morgen werd in alle Noordaeesectoiren geklaagd over het slechte weer. Wat er was De IJmuider markt werd door 23 vaartuigen bezocht Die rongden voor een aanvoer van 7060 kisten, waarvan 300 schelvis, 200 wijting, 185 gul en kabel jauw. 2 koolvis, 10 hairing. 6360 makreel, 180 schol, 140 diversen, 1000 st kabel jauw en 10.000 kilo tong. Na die dading van de laatste dagen ondergingen de prijzen gelukkig weer een stijging. Bijna alle vissoorten mochten zich ln een gretige belangstelling van de handed verheugen. In Scheveningen In Scheveningen vertoonde de afslag een leeg beeld. Er werden alleen 50 kisten schol en 450 kilo tong afge slagen. Vandaag aan de markt Vandaag lagen m IJmulden onder meer aan de markt de SCH 5 Guus met 1015 kisten en 250 st. kabeljauw, de IJM 25 Julie Streiff met 1020 lasten en 350 st. kabeljauw, de KW 153 Fran- clma met 1150 kisten en 250 st. kabel jauw, de IJM 37 Delft met 1500 kisten en 75 st. kabeljauw en de IJM 35 Post Boy met 1125 kisten en 100 st kabeljauw. Groot-Brlttanli Nog steeds maakt die uitbreiding van de Britse visserijzöne van 3 tot 12 mijl onderwerp van verhitte besprekingen uit. De Schotse vissers zouden d<czm maatregel liever vandaag dan morgen zien. De Moray Firth is een geliefkoos de pleisterplaats van Franse en Bel gische vissers geworden en dart word* door de Schotten met lede ogen earner zien. Zij wijzen op de maatregelen dile door andere landen, zoals IJsland en Noorwegen zijn genomen tor bescher ming van hun visserij. De Britse minis ter van visserij heeft nog geen gehoor aan deze Schotse bede gegeven. De be windsman hult zich in een politiek stil zwijgen, maar alle tekenen wijzen erop, dat hij binnenkort met plannen ter tafel zal komen. Ingewijden zijn van mening, dat voor een goed deel aan de verlangens van de Schotse vissers zal worden tegemoet gekomen. GISTERAVOND herdacht de afdeling Katwijk aan Zee van de CHU in de Oranjezaal van het jeugdhuis haar vijftigjarig bestaan Voorzitter S. H. van Eybergen verwelkomde in het bijzonder burgemeester Duiker en echtgenote, dr. H. W. Tilanus en ds. J. M. D. van der Berg. Eén der op richters van de afdeling, raadslid L. van der Zwan, gaf een historisch over zicht van de vereniging. Ds. Van der Berg gaf als zijn mening te kennen, dat de toestand in de wereld bij de oprichting van de afdeling is te ver gelijken met die van nu. In 1912 dreigde er onheil in Europa. Nu rommelt het soms nog sterker. Toen kwam de dreiging uit het Oosten, nu weer. Ds. Van der Berg overwoog, dat het >mmunisme pas een oorlog zal beginnen als het zeker is van de overwinning. Het communisme is er in dit verband op uit het moreel van het Westen te onder graven. Een groot gevaar is e Pacifis- tisch-Socialistische Partij, die als een me teoor omhoog is geschoten. De commu nistische leiders hebben niets tegen het pacifisme, zolang dat tenminste bulten hun invloedssfeer opgeld doet. In eigen land achten zij het een groot gevaar. Gelukwensen Dr. Tilanus bracht de gelukwensen over van het hoofdbestuur en van de Scheveningse afdeling. Hij vond het jam mer. dat ook in Katwijk het afdelings archief door de Duitsers is meegenomen Dr. Tilanus besprak de belangrijkste po litieke gebeurtenissen van de afgelopen vijftig jaar. In 1913 zouden verkiezin gen worden gehouden. In die tijd werd er fel gestreden. In de jaren 1914-1918 tijdens het kabinet Cort van der Linden lag de politieke strijd stil ln verband met de eerste wereldoorlog. Er werden ech ter in die jaren belangrijke dingen voor bereid. De schoolstrijd werd al jaren ge voerd. In 1918 kwam de staatscommissie Bos-Lohman voor financiële gelijkstel ling van openbaar en bijzonder onder wijs. Ook werd uitbreiding van het Kiesrecht voorbereid. Er was onrust ln de wereld: revolutie in 1917 in Rusland, overgeslagen naar Duitsland. Ook in ons land dreigde revolutie ln november 1918 onder Troelstra. Op maatschappelijk en sociaal ter rein kwam veel tot stand in de Jaren twintig. Er kwam echter een grote tegenslag ln de jaren dertig door de wereldcrisis. Er heerste grote werkloosheid en er was voor 10.000 onderwijzers geen werk. Het bestuur van de jubilerende afdeling van de C.H.U. te Kat wijk aan Zee. Staand v.l.n.r. A. Pronk, G. van Rhee. Dijksman. C. van der Plas en D. Verloop; zittend v.l.n.r. J. Prins, L. van der Zwan. S. H. van Eybergen. A. Schippers. Foto D. Kruyt Dat in 1922 ook de vrouwen mochten kiezen was in het voordeel van de con fessionele partijen. In 1918 werden ln Katwijk 1090 stemmen uitgebracht op de C.H.U.; in 1922 3530. NSB De eenzijdige nationale ontwapening was een strijdpunt ln het volksleven In 1933 werd dit anders, doordat HiUei de macht in Duitsland overnam. Do werkloosheid werd opgeheven, doorda' de arbeiders in de wapenfabrieken te werk werden gesteld. Daardoor kwam het nationaal-socialisme de eerste Jaren naarvoren. In 1935 koos 10% van hel Nederlandse volk voor de N.S.B. Later liep dit percentage terug tot 5. Na de tweede wereldoorlog kwamen er weer verkiezingen in 1946. In 1937 waren de laatste verkiezingen gehouden en hel was voor vele jongeren de eerste keer dat zij mochten stemmen. Toch stem den velen op de confessionele partijen Deze 50 jaar is een belangrijke periode in het volksleven geweest Niettegen staande alle propaganda van andere par tijen hield de CHU vast aan het begin sel. Dr. Tilanus wenste de vereniging de kracht toe ook in de toekomst dit be ginsel te kunnen doorgeven. VOORSCHOTEN Twee aanrijdingen Nabij de koffietenrt vam ..Ome Nlek" aan de Veursewog ontstond gisbermick dag omstreeks één uur een kettingbotsing doordat een ufit de richting Voorscho ten komende personenauto plotseling moest stoppen voor een uit tegenoverge stelde richting komende vrachtwagen, die op het linker weggedeelte reed. De personenauto werd door een achterop komende autobus aangereden en kwam tegen een aan de rechterzijde van de wog geparkeerde vrachtauto tot stilstand. Er was flinke materiële schade. Op de Haagweg nabij het Haagse Schouw had eveneens een aanrijding plaats Bij het stoppen voor een ver keerslicht slipte een personenauto zoda nig dart hij op het linker weggedeelte kwam. Daar werd hij aangereden door een uit tegenovergestelde richting ko mende auto. Beide voertuigen weiden beschadigd. De inzittenden van een der wagens bekwaimen lichte verwondingen. Nadat dokter Van Dam hen ter plaatse had behandeld, konden zij hun weg ver volgen. RIJNSBURG Dammen In de eerste ronde vam de zomercom petitie wist Schaddelee een verrassends overwinning te boeken op Immimg. In de eerste klasse «peelt nu ook jeugd kampioen Daan Kromhout mee. rijn twee partijen won hij van C. vam de Bosch en Jac. Oudshoorn De RDC-speler G. vam Zuylen speelde zeer goed in de finale van de LDDB. De uitvlogen, hoofdklasse: Schaddelee Imming 20; Joh KromhoutA Sam son 20; D van EgmondA Schaddelee 0—2: SamsonP van Egmond 02; M B J Imming—Joh Kromhout 2—0. Eerste klasse: J van EcsC v d Bosch 20; D Kromhout—Jac Oud sh oom 20; Jac GlasbergenC Schoneveld 0—2; D KromhoutC v d Bosch 2—0; Jac Ouds hoornU ten Domkplaar 11; U van EgmondJ vam Ees 20; G van Delft— C v d Bosch 0—2. LDDB. hoofdklasse: Th Zwetsloot—G van Zuylen 11; G van ZuylenTh Uiten boogaard 20. LDDB, eerste klasse: G Noteboom— Ouwehand 1—1 Prijsuitreiking Vanavond worden in Concordia" du prijzen van het vierdorpen (dam) toer nooi uitgereikt. In de resterende tijd zaJ nog sneldammen. ZOETERWOUDE Handgranaat opgegraven Bij het spitten in zijn tuin vond du heer W. H. Th. Vink. Bonifaciusstraat 23 te Zoeterwoude-Hoge Rijndijk, dinsdag een zwaar verroeste scherpe Engelsd handgranaat Hij waarschuwde direct du politie. De mijnopruimingsdienst heeft het gevaarlijke voorwerp gisteren weg gehaald. ROELOFARENDSVEEN Schipper overleden op Buitenspaarne Dinsdagmiddag voer hert binnenschip Koophandel tegen de kant vam hert Bui tenspaarne ln de gemeente Haarlemmer- Liede en Spaamerwoudc vlak bij Haar lem. De rijkspolitie stelde een onderzoek i trof de eigenaar, de 56-jarige G. Ruiten uit Roelofarendsveen leven loos Ln hert ruim aan. Hij was met een vracht op weg van Haarlem naar Lei> den en was alleen aam boord. Weerbericht

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 11