Met een Neptune speurend boven de Pacific V.S. zeer paraat in Thailand BON Strijd om autoprijzen in Duitsland woedt voort Menselijke zintuigen Dean Rusk zou Bonn hebben beledigd De Gaulle: status Berlijn moet niet veranderen De C.D.U.-C.S.U.-fractie laat niets los in de kwestie van de autoprijzen. In strijd met de inzichten van bonds kanselier Adenauer die er niet veel heil in ziet heeft de fractie gisteren de bondsregering verzocht om reeds vandaag een wetsontwerp voor te leggen tot verlaging van de j invoerrechten op auto's uit de E.E.G.- I landen met vijftig procent. Deze maatregel zou van toepassing moeten zijn op alle auto's met meer dan 800 c.c. cvlinderinhoud. Hij treft dus in zijn prijsdrukkende werking de Volkswagen. Ford en Merce des (Opel heeft zijn prijzen nog niet hoogdi. maar laat evenwel kleinere Duit se wagens waarvan de prijzen ook werden verhoogd, zoals bijv. Goggomo- bil en N.S.U vrij. De president van de Bondsdag dr. Eugen Gerstenmaier heeft de bondsrege ring zelfs verzocht het wetsontwerp voor ..dringend" te verklaren, opdat het zon der debat onmiddellijk naar de parle mentscommissie kan worden verwezen. (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) BOROEKOE, mei En dan knoop je je zwemvest dicht. Op het glas van de cockpit zie je een tropische slagregen te pletter slaan. Riemen vast. Controle-lichtjes, die als vuurwerk lijken te vonken. Knetterende, in vakjargon uitslaande stemmen door de koptelefoon. „Aye, aye meneer" „Okay now" „Ready to go". Met zijn motoren tot het uiterste „Ik vlieg graag", zegt hij later in gespannen klimt de Neptune de het staartstuk, waar zich twee, gro- loodgrijze wolken in. De jets wor den bijgezet om nog wat extra trek kracht te krijgen. Na een paar mi nuten zijn er geen wolken, is ei geen regen meer. De modernste vo te waarnemersramen bevinden dat gevuld is met fakkels en zoge naamde parkeerlichten. „Als je in de lucht bent, heb je veel beter voedsel dan in de kazerne. We ma- gel van de Marine Luchtvaartdienst ken uitnemende warme happen hangt tussen twee azuurblauwe pla- klaar, met gebakken aardappeltjes fonds: boven het luchtruim, beneden en al". het water. Je bent opgestegen van het vlieg veld Boroekoe bij Biak, waar kolo nel J. C. Petschi van de M.L.D. de De Evertsen dan, niet ver ten noorden van het eiland van de ex centrieke O'Keefes er leeft er een 77-jarige vrouw - scepter zwaait. En je hoort de com- het koraalrif-atol Mapia. De Neptu- mandant van de Neptunes, de luite nant ter zee eerste klas vlieger- waarnemer R. J. Idzerda nog tegen ne cirkelt met een wijde boog over het snel varende fregat. Eerst mel den met de seinlamp, dan pas dich- zijn collega, de heer H. J. van Eek, terbij. Het luchtdoelgeschut mocht eens gaan ploffen... Als ook de persoonlijke boodschap van majoor Idzerda is overgebracht, verdwijnt de Evertsen achter de ra- „Als je nou boven de Evertsen vliegt, sein dan even wat felicitaties naar de commandant. Hij heeft de Oranje Nassau gekregen, en ik ben ketten'van de vleugel en alles nog niet in de gelegenheid geweest weer water onder je. De Neptune Kolonel Petschi voor de ingang van zijn hoofdkwartier op het vliegveld Boroekoe. In de hand houdt hij eert' opgezette paradijs vogel, hem door een kampong hoofd aangeboden ter gelegen heid van Koninginnedag. hem geluk te wensen". De oefenvlucht zal niet lan; ren, heeft of drie m; ter dan de langste patrouillevlucht, ligt muurvast; de zon legt een ver- du- blindende waas over de Pacific. Hoe je verteld. Een uur blauw, hoe irriterend blauw, is al- of wel tien uur kor- ies \yat aan de Rivièra adembene mend is, voel je op de Stille Oceaan ooit voor de kust van Nieuw-Guinea vaak als ondernomen. Dat de oefenvlucht Terug naar Boroekoe? Ja, maar operationele vlucht zal worden, en toch even kijken wat nu precies dat dat je negen uur boven eindeloos streepje is, dat elke keer weer in de water zal blijven hangen, weet je „beam" van het radarscherm ge- op dat moment nog niet. Sergeant-vlieger J. J. Den Haag heeft de stoel naast die Op het hoofdkwartier van schout-bij-nacht Reeser slaat een matroos de glazen. de seinlamp gevraagd wordt vangen wordt. De Neptunes, die in „kleur te bekennen", reageert hij Rijn uit Nieuw-Guinea zijn gestationeerd, niet. Ten laatste, voor de vierde zijn uiteindelijk in de lucht om de keer uitgedaagd, zie je bij terugkeer Dag van aanslagen in Algiers en Oran Gisteravond om zes uur was het eindelijk stil geworden in het op nieuw door de O.A.S. geteisterde Al giers. Om zes uur werd namelijk het uitgaansverbod van kracht. In de loop van de dag waren zeker 67 men sen bij aanslagen gedood, onder wie enige vrouwen. Op zes na waren alle slachtoffers mohammedanen. Van de 40 gewonden zyn 30 mohammedanen. Het aantal aanslagen in de Algerijnse hoofdstad bereikte gisteren een hoogte punt. In Oran waren bij het vallen van de duisternis zes mensen gedood. Alle doden, onder wie een vrouw, waren Ara bieren. Bij de beschieting van een auto in de nabijheid van Sidi-bel-Abbes kwamen een hoge mohammedaanse ambtenaar en drie andere inzittenden, alle Euro peanen, om. De dader wist te ontko men. Aanhangers van de O.A.S. hebben m de mohammedaanse wijken van Sidi- bel-Abbes tien mohammedanen doodge schoten. van majoor Van Eek ingenomen. De kustlijn van het twaalf keer zo groot l nationaal dundoek van de ach- navigator, de luitenant ter zee twee- als Nederland zijnde gebiedsdeel te tersteven wapperen. Dekt deze vlag de klas P. Varenhorst, tuurt op het beschermen. Ze letten op verdach- de lading, of ligt hij toevallig klaar? lichtgele radarscherm, waarop de „beam" heldere punten en streepjes vliegtuigen. z-e zet, daar, waar weerstanden wor- beoordelen, of de den ontmoet. Zeker honderd vier- padewakang uit kante mijl worden afgetast op een Makasser inder- cirkeltje met een straal van mis- daad slechts vis- sirhien twintig centimeter. Het is het sers aan boord zenuwcentrum van een Neptune, dat heeft, en of de radarscherm. Zonder dat lichtgele colehan glaasje zou het speuren naar ver- doera dachte schepen op zee als het ken naar een speld zijn. Best eten misschien een verkapt oor een hooiberg logsschip is. Ze ronken over de meest afgelegen en 't dichtst bij de Indonesische wateren gelegen kampongs, ten einde zich mid- voor dat een schip onder valse vlag vaart. Sergeant-majoor telegrafist Veu- ger is al verwoed aan het sleutelen. De basis wordt ingelicht, de dichtst bijzijnde onderzeeboot j a- ger, het hoofd kwartier in Hol- landia, waar COS- TERING (com mandant strijd- Door de tunnel tussen voor- en achterstuk komt de tweede mecano, de korporaal-vliegtuigmaker P. G. Diependaal uit het Brabantse Made, eTnSC'Tan=rden5varinm! Z T£32£? tr..ten le laten voorlichten (jazeker.- het zijn de Papoea's, die hierby helpen!). de inwendige mens betekent. Koffie, limonade, kauwgom, zuur tjes, een gebakken eitje tussen een sandwich, waarvan de korstjes zijn afgesneden, als gold het de maal tijd van een verwend kind. 899) Het is nog: niet zo heel lang te weten dat je iets hebt wat je niet geleden dat de wetenschap de mens hebt. maar gelukkig heeft de moder- vijf zintuigen toekende, t.w. het ver- ne fysiologie het record van deze mogen om te zien, te horen, te rui- sekten royaal gebroken door ons een ken, te proeven en te tasten. Daar- aantal zintuigen toe te kennen dat mee leek de zaak compleet en een het getal zeven aanzienlijk overtreft, leder dacht dan ook dat met deze Want volgens de huidige opvattingen vijf zintuigen de mens volledig was bezitten we aanzienlijk méér zintui- toegerust. De uitdrukking een van de vijf op de loop' dan ook eigenlijk méér op de onvol- tuigen, beschikken gen dan men vroeger dacht. Behalvi doelt de reeds eerder genoemde vijf zln- .L nog ledigheid van iemands vermogens, de temperatuurzln (onderverdeeld in dan op het ontbreken gehoor-, reuk-, smaak, of tastzin. En de mededeling dat Iemand een zes de zintuig heeft, geeft ons duidelijk te kennen dat voor de gewone sterve ling het aantal van vijf zintuigen ruim schoots voldoen de wordt geacht. Nu bestaan er altijd gezicht-, koude- TOCH IS HET ZO warmtezin), over pijnztn, evenwichtzin, splerzin en over kinestetische zin. Dat zijn dus al tien zintuigen, die even tueel nog met en kele vermeerderd kunnen worden. Het spreekt van zelf. dat onze ver mogens in de loop der jaren niet zijn toegenomen. Wij HHPHfl die hebben er dus geen zintuigen bij ge- wat buitenissige denkbeelden koeste- kregen, want het grotere aantal vindt uitsluitend zyn oorzaak ln verdiept ht Daardoor is een en ander het licht getreden dat vroeger uuuckend was, of waarover men zich uitbeeldden, een voortel. hlK,(a n|el pyn|.de. j- j-i- ,,n" Met „gevoel" werd vroeger bijv. S Onze fietsenmaker meende bijv. destijds ds. de drie s.pje, die de spreuk „spreek, tie en boer keen onbek,„d 'big gaven van de drie menselijke zintuigen. De man was dus wel héél alles samengevat wat met frg in de war. Tegenover deze, moei- warmte, koude, tasten lijk te verdedigen opvatting van de fietsenmaker, zouden we willen stel len de mening die sommige geeste- pijn, hing, moderne fysiologen al dergelijke gewaar wordingen aparte bntvangorgaantjes nuwstelsel leiden. overeenkomstig worden ons ook ze- En weet u wat ni ven zintuigen toegedacht, doch he- derllng is? Dat i volgens deze leer zou de mens grof van constitutie zijn om d« prikkels, ons door twee extra zintui gen toegezonden, in bewuste gewaar- ke wijze waarnemen, wordingen om te zetten. Het Is natuurlijk wat teleurstellend, dlgst voorkomende verschijnsel ln de natuur géén zintuig hebben. We kun- elektrlciteit n.l. niet op specifie- Daarover een volgende keer. dels speciale grondtekens over de krachten in Nieuw-Guinea) zetelt. 1—_i_ :~iGeen bijzonderheid wordt vergeten; elk streepje op de boeg, elke acces soire op het dek wordt doorgeseind. PPSJH Dan begint het zogenaamde scha- Dat streepje dan, dat onbeduiden- duwwerk, uren en uren achtereen, de, op het radarscherm oplichtende Als de Neptune tenslotte op Boroe- streepje. Bij aankomst boven de op- koe landt, is de schemering al in gegeven positie blijkt het een „ver- gevallen. Met het zwemvest nog dachte koopvaarder" te zijn, of wel steeds als een ransel op je rug een schip, dat niet kan worden wring je je onder de neus langs een thuisgebracht. Kleur bekennen Uit overwegingen van onmiddel lijk strategisch belang beloof je be paalde details te verzwijgen. Je doet dit, omdat je kunt plaatsen dat de tegenpartij er profijt van zou kunnen trekken. Er mag dan formeel geen oorlogstoestand bestaan, uit de agressie, die openlijk door Indone sië wordt gepleegd, mag je de con clusie trekken dat het tenminste ge wenst is een zekere geheimhouding ten aanzien van de operationele tac tiek te betrachten. Het vaartuig, waar het om gaat, voert geen vlag, als de Neptune ver schijnt. Als hem tot drie maal toe laddertje uit de kist. Je strekt de benen na negen uur vliegen; de na vigator knippert met de ogen, die door het staren op het radarscherm in brand lijken te staan. Dag en nacht ronken er Nep tunes voor de kust van Nieuw- Guinea. Ze zijn met Nederlan ders bemand, die, als er weinig of niets is te doen, tegen de ver veling van lucht en water vech ten. De Marine Luchtvaartdienst is paraat, evenals de Koninklijke Luchtmacht met zijn Hawker Hunters en zijn voor de commu nicatie ingezette Dakota's en straal-helikopters van het ver maarde type Alouette. de C.D.U. -C&U^actie ig voor prof. Erhard, die van het begin af aan %*oor een verlaging der invoerrechten heeft gepleit om de Westduitse automobielindustrie onder druk te zetten. Anderzijds zijn binnen de regeringscoalitie de liberale vrije demo craten tegen deze maatregel, die zij aan- zien voor een represaille tegen een be paalde fabriek. Bondskanselier Adenauer heeft gis teren tegen enige christen-democrati sche parlementsleden gezegd: „Mijn betrekkingen met president Kennedy, ook mijn persoonlijke, zijn nu even goed als na mijn twee besprekingen met hem in Washington in november 1961". Intussen is van gezaghebbende zijde vernomen, dat het misnoegen van Ade nauer zich niet zozeer richt tegen pre sident Kennedy, maar tegen diens mi nister van buitenlandse zaken, Dean Rusk. Deze heeft, naar minister Schro der gisteravond bevestigde, een brief naar Schroder geschreven, waarin hij hem berispte over het bekende ..lek" aarin hij eiste, dat Bonn binnen met een verklaring diende te ko- Schröder antwoordde, dat het lek niet het werk was van een Westduitse autoriteit. De V.S. accepteerden deze verklaring. Adenauer was echter ten hoogste ont stemd over deze brief, en zou de taal, die minister Rusk gebruikte, een beledi ging voor Bonn hebben genoemd. Hij zou geëist hebben dat er een tweede brief zou worden gezonden- Volgens zegslieden verklaarde de bondskanselier dat niemand ooit op een dergelijke toon het woord tot hem gericht had, noen mondeling, noch schriftelijk. Staking Franse postbeambten derenvervoer in Frankrijk totaal lamd. Slechts enkele personentreinen konden tussen de grote centra blijven rijden. Daarentegen reden de Europese treinen vrijwel normaal. Zoals gewoon- het forensenverkeer het meest getroffen. g zouden de Franse PTT-ers een o /oor de duur van een etmaal houden. Ook de bij het onder communis tische leiding staande algemene vakver bond aangesloten ambtenaren zijn opge roepen tot een staking. Premier Pompidou zou vandaag bespre kingen met vakbondsleiders beginnen. Hij beloofde gisteren, dat de regering de ambtenarenpensioenen zal verhogen en opnieuw zal proberen de ambtenarensa larissen te verbeteren. De Franse rege ring overwoog ook de mogelijkheid het algemeen minimumloon te verhogen, hoewel er geen stijging was geweest van de kosten van levensonderhoud. 7" MSB PROCO crème - shampoo 't nieuwste! 't handigste! milder schuim, schoner haar Proco shampoo in tube geeft u snel 'n muts van schuim.Wollig schuim, dat uw hoofd doet tintelen van schoonheid. Proco is ©r met ea. zonder ei. Tube voor ca. 6 wassingen* 65 et. „Politiek van het mogelijke" President De Gaulle heeft gis teren op zijn persconferentie vast gehouden aan zijn oordeel dat de westelijke bondgenoten de tegen woordige status van Berlijn on veranderd moeten laten. Frank rijk heeft er geen bezwaar tegen dat de V.S. de bedoelingen van de Russische politiek inzake Ber lijn polsen, omdat de V.S. zich de grootste oorlogsinspanningen ge troosten, maar onder de huidige omstandigheden is het ijdel te trachten het Duitse probleem op bevredigende wijze te regelen. De Franse president vond het nood zakelijk, dat Frankrijk voor de eigen verdediging een atoommacht moet opbouwen. President De Gaulle zei, dat in eer wereld die door de kernbom wordt be heerst en waarin twee mogendheden zijn die een gehele natie in enkele uren- zouden kunnen verwoesten, de Franse buitenlandse politiek op drie punten is (gegrondvest. Dit nationale programma noemde hij de „politiek van het moge lijke". Zich los te maken van die over- e volkeren, die vroeger van Frank rijk afhankelijk waren en hiervoor con tractuele en geregelde samenwerking met hen in de plaats te stellen. 2. In politiek, defensief en economisch opzicht bij te dragen tot de opSoi Europa. De schepping van een moderne r tionale atoommacht, zodat wat er o gebeurt, Frankrijk zijn eigen rol zal kunnen spelen bij het bepalen van -:i DAT het de Ver. Staten wel ernst is de situatie in Laos in dc hand te houden, blijkt uit de krach tige maatregelen die president Kennedy heeft genomen. Niet al leen zullen vanavond laat de 1800 mariniers landen in Thailand, doch de strijdmacht van de V.S. zal worden opgevoerd tot vijfduizend en onder een nieuw comman do komen te staan. Zo spoedig mo gelijk zal een groep van 1200 man van het leger in het gebied van de Stille Oceaan de strijdkrachten Thailand komen versterken. Vandaag zullen bovendien straal jagers van luchtmacht en marine worden overgebracht ter bescher ming van de grenzen van het land. In een door het Witte Huis ge publiceerde verklaring wordt ge zegd, dat het zenden van Ameri kaanse troepen noodzakelijk werd geoordeeld in verband met de drei gende toestand en de massale be weging van communistische troepen naar de grens van Thailand. Tege lijkertijd heeft de minister van bui tenlandse zaken van Thailand ge zegd, dat de ministerraad van de Zuidoost-aziatische Verdragsorgani satie in spoedzitting bijeen zal ko men om de toestand te bespreken. Onder de stuurboordvleugel met de vijf raketten verschijnt Hr. Ms. Evertsen. Intussen zijn zowel de Verenigde Staten als Rusland ervan overtuigd, dat er een vreedzame regeling moet worden getroffen. De Russische ambassadeur in Wash ington, Dobrynin, heeft gisteren met minister Rusk gesproken en er nog eens de nadruk op gelegd dat het ook de wens van de Sowjetunie is dat de overeenkomst van Wenen, waar pre mier Chroesjtsjef en president Kenne dy over de toekomst van Laos spraken, wordt nageleefd. Gevraagd om com mentaar op het Amerikaanse besluit troepen naar Thailand over te bren gen zei Dobrynin dat „in het algemeen het zenden van troepen niet bijdraagt om de toestand op te lossen". Over het schenden van de bestandsovereen komst door de pro-communistische troepen wenste de ambassadeur zich niet uit te laten. Geen bijdrage De neutralistische prins Soevanna Phoema, die zich nog steeds in Parijs bevindt, maar zaterdag naar zijn land denkt te vertrekken, heeft intussen verklaard, dat de interventie van de Verenigde Staten allerminst bijdraagt tot een oplossing. „Als de V.S. zich rechtstreeks met de gang van zaken in Laos inlaten, zal dit tot een alge mene oorlog leiden en zal Laos een tweede Korea worden. Ik hoop daar om dat de V.S. bijtijds zullen inzien dat het beter is daar niet aan te be ginnen", zo zei Soevanna Phoema. Uit Vientiane wordt intussen ge meld, dat de communisten, die de stad Hoeisai hadden bezet, zich uit de plaats hebben teruggetrokken. In de stad is een enorme ravage aangericht en voor de zekerheid zouden guerilla- eenheden in de omgeving zijn achter gebleven. Laotiaanse regeringstroepen zijn naar Hoeisai teruggekeerd. Zij vonden een totaal vernield centrum, doch stuitten nergens op enige tegen stand. Gisteren hebben Amerikaanse mili taire adviseurs meegedeeld, dat het ook nimmer in de bedoeling heeft ge legen de stad tegen de communisten t« verdedigen, daar de troepensterkte daar volstrekt ontoereikend voor Bespreking Tenslotte heeft de internationale controlecommissie die toezicht houdt op de naleving van het bestand in Laos de drie partijen in het geschil laten weten, dat zy met hen bespre kingen wenst over de hervatting van de onderhandelingen die de vorming van een regering van nationale een heid betreffen. De voorzitter van de commissie, bestaande uit de gedele geerden van India, Polen en Canada, heeft aangekondigd, dat er vandaag een bespreking zal worden gearran geerd met zowel de neutralisten als de pro-communistische Pathet-Lao-lei- ders. bestemming. De schepping van deze macht moet binnen het kader van de NAVO plaatsvinden. De president acht te de NAVO ..noodzakelijk". De Gaulle dr»ng aan op de vorming van een Europese politieke unie op ba sis van een los verbond. HIJ loochende de bewering dat hij zou vasthouden aan een „Europa der vaderlanden", maar zei hij. Europa kan geen levende reali teit worden zonder Frankrijk en zijn Fransen, Duitsland en de Duitsers en Italië en zijn Italianen. Onaan vaardbaar Slechts een verenigd, krachtig en wel varend Europa zal in staat zijn het Duitse probleem op tc lossen. Hij acht te het twijfelachtig of de huidige onder handelingen over Berlijn resultaten zul» len afwerpen. Frankrijk zou zeker geen maatregel aanvaarden volgens welke de geallieerde troepen, en in liet bijzonder de Franse, zouden worden onderworpen aan het toezicht van landen, die niet bij de oprichting van de huidige statui van Berlijn betrokken zijn geweest. Er bestaat op hot ogenblik, aldus De Gaulle. een Frans-Duitse saamhorigheid, waarvan de directe veiligheid van de twee landen en van geheel Europa af hankelijk is. De persconferentie van de Franse pre sident. een van de weinige, werd zeer druk bezocht. De president was geflan keerd door premier Pompidou. Over Al gerije zei hij weinig, behalve dat dit land binnen enkele weken zelfstandig zou zijn. Over de ontwapening zei hij, dat het een illusie is te menen dat Frankrijks deelname aan het overleg iets zou kunnen veranderen. Op een vraag over zijn eventuele opvolging, verklaarde De Gaulle, dat het gevaar niet zozeer in een politiek luchtledig zit, maar eerder in de overvloed van kandidaten voor het presidentschap. De goede dingen van elke dag Daartoe behoort ook de krant. Deze krant. Bekijkt u hem zo eens? En helpt u een ander hem zo te zien? Dan kunt u door deze bon meteen „Dat zit zo" ver dienen. (in envelop of op kaart geplakt) verzenden aan het Bureau van dit Blad) kunt noteren als nieuwe abonnee: Datum van ingang BETALING PER WEEK/MAAND/KWARTAAL/GIRO Doorhalen wat niet van toepassing is) Zelf was ik al abonnee. Voor het aanbrengen van bovenstaande nieuwe abonnee heb ik dus recht op DAT ZIT ZO Schrijf hier uw eigen naam en adres B „Dat zit zo" - 'n boek boordevol met ongelooflijk handige wenken is niet in de winkel te koop.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5