Als de ,Hollandse' booi komt.... LEXINGTON De Ét van de dekjongen is als 'n paradijs "1 Overleg gaat nu pas beginnen Britse regering gaat op ingeslagen weg voort 24 x Mr. Luns: enige vooruitgang /ft ee#t lij. Macmillan over nederlaag: De Britse premier Harold Mac millan heeft gisteravond op een partijvergadering te Inverness (Schotland) onder meer verklaard dat zijn conservatieve regering zich, ondanks de voor haar on gunstige uitslagen van de deze week gehouden verkiezingen voor plaatselijke raden, niet zal laten afhouden van het volgen van de koers, die zij zich voor het land de beste acht. „Een regering, die zich bij haar daden zou laten lei den door een streven naar popu lariteit, zou het niet waardig zijn (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) Biak, a/b m.s. Seine Lloyd, mei. Niet het K.L.M.-toestel, maar de misschien eens per maand ko mende „Holland"-boot is het dierbare plekje vaderland, waar de Nederlanders in Nieuw-Guinea zich aan vastklampen. De benadering is niet uitsluitend emotioneel. De „Holland"-boot is meer dan alleen het schip, dat over enkele maanden in Rotterdam of Amsterdam zal afmeren, of dat slechts kort geleden één van beide havens verlaten heeft. De vrachtboot, die met de nationale driekleur op de achter steven de lange en hoog uit de Pacific oprijzende, kusten van Nieuw- Guinea bezoekt, is het symbool van de hoorn des overvloeds, van een comfort ook, dat in de smorende hitte van de dag weldadig aandoet. beeld wordt overstroomd door mili- Alleen het zitten in een ruim- marine-kazerne is barstensvol. Men hoofd zonder parelende zweetdrop- doet het met gepleisterde kamer- pels blijft, tjes, met tenten, met een „hotel- ver schip", in welks binnenste de belevenis, waaro- huis schrijft. Chef-hofmeester F. Bloemheuvel geen doorstroming van lucht de sector van de civiele dienst de is, kan men nauwelijks van een hoofdmoten opvangen. Ze doen het koelte-werking spreken. met een gemak en een improvisa- De hut van de dekjongen is dan tie talent, de beste zeelui eigen. ook als een paradijs. Aan boord het m.s. Seine Lloyd van de Rot- voor de bemanning terdamsohe Lloyd hebben we erva ren dat kolonel Petschi van de Ma rine Luchtvaartdienst er bijna ja loers op kan zijn. Airconditioning Toen er erwtensoep moest komen de Dolfijn een door de kapitein verzonnen trac- tatie stond deze precies op tijd en stijf van de ingrediënten op ta fel En toen de animo zó groot daar en overal. De stafofficieren bleek te zijn dat men pas aan twee hebben salons, waar de hut van een marine-officier een keer of vijf in past. Goed, koopvaarders zijn ge woonlijk lang van huis, maar op een modern schip is het voor ieder- Verzamelaar Dc man van de consommé, de pa- een tegenwoordig best uit te houden, té en de poularde woorden, Marine en koopvaardij dragen elkaar hijzonder goed in Nieuw-Gui- K i Guinea nea. Bij uitbrei- ----- ding kan men zelfs stellen dat landmacht, lucht macht en uiter aard de mariniers in een zelfde verhouding tot de koopvaardij leven. Legio zijn de „Jannen" en „maten", die spe cifiek aan de Seine Lloyd de dankbaarste her inneringen heb- ben. Noemt de bemanning van de onderzeeboot Dolfijn deze nieuwe, bij Van der Giessen gebouwde, Rotterdamse koopvaarder niet „ons moeder schip"? Begrip Kapitein E. C. J. Poot uit Zand- voort begrijpt de noden van de in Nieuw-Guinea verblijvende militai ren bijzonder goed. Op de bedden, welke over zijn, laat hij marine-i „maar de vormen-en kleuren zijn zo mooi dat ik er niet af kan blijven. Die slechte lucht wordt veroorzaakt worden gebruikt door ontbindend organisme. Ik inspannende keu kenwerk drie militairen in z'n koele hut, met wie hy de avond tevoren de wal op was geweest. De een lag op de bank, de ander op de grond en de derde in z'n kooi. Geen van hen gaf overigens asem, want Morpheus, die 's middags in de tropen koning is had hen in zijn sluimering gevangen. „Ik kon de deur bijna niet meer open krijgen", zegt hij. „Hoewel ik van de vroege morgen af op m'n kakkies had gestaan, heb ik ze maar laten snurken. Ik kon 't niet over m'n hart verkrijgen die arme drom mels wakker te maken". bruik een wasmiddel om het rot tingsproces wat te versnel'lep, maar mamm De man, die voor z'n hobby een bekende figuur aan boord is gewor- S';itipSeaanrpmdneHwar- douches gebruik maken. Hij is gastvrij, als een zeeman maar kan zijn, vooral als hij weet dat er men sen van profiteren, die het, wat lig- deze blonde reus met zijn donker verbrande huid en helblauwe zee mansogen trouwens ook geen onbe- Chef-hofmeester F. Bloemheu vel uit Rotterdam, die improvi seren kan als de beste. ning van vijfenvijftig koppen is in Nieuw-Guinea als een geheel zelfverzorgend dorp. Militairen en burgers gelijk kijken met een tikkeltje weemoed naar de sier lijke lijn van boeg en achterste ven, en naar de hoog oprijzende, vorstelijke verblijven van de twaalfduizendtonner. In dit ruige land met zijn nog primitieve vor men van leven en werken is een koopvaarder, die onder de vaderlandse vlag vaart, een stuk je van dat vaderland, vooral voor degenen, die nooit hun car rière in Nieuw-Guinea hebben wil len zoeken. het landsbestuur uit te oefenen", aldus Macmillan. Over de socialisten zei Macmillan: ,De grootste bedreiging van het Ver enigd Koninkrijk zou bestaan uit een weer aan de macht komen van de socia listen, want dit zou leiden tot het oude zelfmoordpatroon van nationalisatie, staatstoezicht en onderdrukking van de particuliere ondernemingsgeest en het initiatief van het individu." Naar aanleiding van de liberale suc- ;ssen merkte hij op, dat de tijd zal aan tonen of de liberalen een vaste ster aan het politieke firmament zullen worden, of dat hun verschijning tot die van een vliegende schotel beperkt zal blijven. Omtrent de onderhandelingen, die Groot-Britannië thans voert over een toe treding tot de Europese gemeenschappe lijke markt, merkte Macmillan onder meer op: ..politieke eenheid is weliswaar het uiteindelijke streven van de E.E.G., doch de vorm. waarin deze eenheid tot stand zal komen, is nog een bijna ge heel open vraag. In het Europese ver band zullen wij ten volle deel hebben aao de beantwoording van deze vraag, doch - buiten zouden wij niet in staat zijn ïze invloed te doen gevoelen." Maemillan zei ook nog er zeker van te zijn dat de Britse landbouw en tndnstrie niet achter behoeven te blijven bij de beste Europese verrichtingen op dit ge bied. Ik zie geen reden waarom de be langen van Europa en die van het Ge menebest niet met elkander in overeen stemming zoudén kunnen worden ge bracht en wel in die zin, dat z(J elkan der aanvullen. Wat de verkiezingen betreft, de con servatieven hebben ook gisteren weer ne derlagen te verwerken gekregen. Toen de samenstelling van drie van de 428 ra den nog niet bekend was, hadden de con servatieven al 560 zetels verloren en dertien gewonnen. De socialisten n 364 zetels en verloren er 76 en de liberalen veroverden er 339 en moes- 12 opgeven. De onafhankelijken 53 zetels tegen een verlies van 122. V S-ruimtevlucht uitgesteld De pogingen om de astronaut Mal- om Scott Carpenter in een baan om de aarde te brengen, die op 17 mei zou plaats hebben, is uitgesteld, aldus is op Cape Canaveral meegedeeld. Het uitstel zal enkele dagen duren. Er et een correctie worden aangebracht het apparaat dat controle uitoefent op de stand van de capsple in de ruim te. Dit apparaat veroorzaakte de astro naut Glenn moeilijkheden tijdens zijn vlucht op 20 februari. Generaal Jani meent Navo heeft niets te maken met Nieuw-Guinea Hét hoofd" van "de „operatie-staf ter bevrijding van West-Irian", generaal Jani. heeft gezegd dat „de bewering van minister Luns dat zijn land Navo-steun in de kwestie-Nieuw-Guinea heeft, zui ver propaganda is". Jani zei tegen journalisten: „Iedereen weet dat de Navo helemaal niets te ma ken heeft met de verdediging van zuid oost-Azië. In de strijd om West-Irian terug te winnen hoeft Indonesië dus he lemaal geen rekening te houden met zulk een machtsgroepering. De bezorgd heid onder de Nederlandse bevolking en de Nederlandse troepen over West-Irian zal niet verlicht worden door de ver klaring van minister Luns. want de sterkte van de Indonesische strijdkrach- reëler dan al dergelijke beloften." Nederlands predikant in Canada omgekomen De Nederlandse predikant ds. A. Haalboom is vrijdag 4 mei jl. tenge volge van een auto-ongeluk bij Zee land, Michigan, Ver. Staten, om hel leven gekomen. Ds. Haalboom was verbonden aan de Christian Refor med Church te Jarvis, Ontario, Ca- Advertentie rf7n FRi. MERICA'S ^jfJ^TOBACCOS Dr. Hans Luther, die van januari 1925 mei 1926 kanselier van de republiek n Weimar is geweest, is gisteren de ouderdom van 83 jaar te Essen ov Dr. Luther was de laatst overgeblevene in de vier „grote mannen van Locarnö. Briand, Chamberlain en Stresemann, die tezamen met hem het pact van Locarno ondertekenden, waren reeds lang hem gestorven. ging en altijd even aangenaam hebben. „Als wij in de prut zitten", bromt hij, „laten die jongens ons ook niet de steek". De kous, hoe lang of werker toe weet iedereen dat hij „ii_ schelpen" doet, terwijl hij een zeld zame vetplant of orchidee evenmin versmaadt. In z'n hut bewaart hij de mooiste kort hij ook mag zijn, is met deze schelpen, die straks aan zijn unieke woorden voor hem af. Wie is er trouwens niet gastvrij op de Seine Lloyd? Of men nu eer ste stuurman A. Bruinooge uit Vlis- singen treft, of bootsman A. M. Net ten uit Bergschenhoek. iedereen, van hoog tot laag. weet wat de min of meer vergeten militairen in Nieuw- Guinea toekomt. Men biedt gezel- ik moet m'n emmertje wel een heel eind uit de buurt van de bewoonde dekken houden, anders slikken de anderen het niet. Met die grote schelpen is het een andere zaak. Daar zijn de beesten al uit, als ik ze krijg. Ik heb op deze reis een pracht van een Nautulus gekregen, een jonge Triton en een hele serie Troka-schelpen, waar ze knopen van i Inada, een gemeente die hoofdzakelijk S uit Nederlandse immigranten bestaat. heid bij een pijpje bier. Men laat koraalriffen af. collectie thuis zullen worden toege voegd. Nieuw-Guinea en zo goed als het hele gebied van de Pacific is een waar dorado voor hem. In elke haven, die hij aandoet, gaat hij op maken' zoek naar zeldzame exemplaren, en als 't moet haalt hij ze met een De Se'ne Llo>d met Schnorkel-masker zelf van de van de direct onder het water liggende er eens op bank of „Koraal stinkt", verklaart van x"™ ende hij, J uit Nederlandse immigranten bestaat. Ds. Haalboom is 55 jaar geworden. Zijn echtgenote werd bij dit ongeluk levensgevaarlijk gewond. Voor zijn emigratie naar Canada was ds. Haalboom werkzaam als directeur van dc Chr. opvoedingsinrichting Rudolf- stichting te Achterveld. Ds. Haalboom, die in Nederland psychologie heeft ge studeerd. was in Canada enige tijd bij het onderwijs werkzaam. Vervolgens heeft hij gestudeerd aan de Theologi sche Hogeschool van de Christian Re formed Church te Grand Rapids. Mich. In 1957 voltooide hij deze studie en toen begon voor ds. Haalboom een drukke tijd van reizen en trekken als z.g. home- missionary in de Maritime provincies in Westelijk Canada, een gebied enige malen groter dan Nederland. In decem ber 1960 nam hij een beroep aan naar Jarvis. Ontario. Van de hand van drs. Haalboom ver schenen talrijke artikelen in de emigran ten- en kerkelijke bladen. Ook schreef hij een boekje Om het kind, waarin hij de noodzaak van christelijk onderwijs bepleitte. Ds Haalboom was een geliefde figuur, die zich door zijn hartelijke omgang, ge rijpt inzicht en brede eruditie veel vrien den had gemaakt. S.S.-er van moord op 11.000 Joden beschuldigd De voormalige S.S.-officier dr. Alfred Filbert, die deze week met vijf andere voormalige SS-ers in West-Berlijn te rechtstaat, is beschuldigd van moord in minstens elfduizend gevallen. Filbert, die van 1945 tot 1950 onder valse naam in Neder-Saksen woonde, stond, toen hij in 1959 gearresteerd werd, aan het hoofd van een bankfiliaal in Ber lijn. De thans 57-jarige was comman dant van het beruchte ..Einsatzkom- mando negen" dat in 1941 in bezette gebieden van de Sowjetunie Joodse mannen, vrouwen en kinderen om het leven bracht. Volgens de aanklacht zou Filbert reeds voor de aanval op de Sowjetunie aan het organiseren van dc Joden-uitroeiing hebben meegewerkt. Hij zou ook persoonlijk Joden doodge schoten hebben. Olidin per jaar! \jʱ Engeland en de E.E.G. De ministers van de zes landen van de Europese Economische Gemeenschap en Engeland heb ben gisteren overeenstemming bereikt over een tijdschema voor het verdere overleg over het Britse verzoek tot onderhande lingen over de toetreding van Engeland tot de E.E.G. Er zal naar worden gestreefd voor eind juli een algemeen inzicht te ver krijgen over de wijze, waarop de vraagstukken die met een toe treding van Engeland tot de ge meenschappelijke markt zijn ver bonden, kunnen worden opgelost. Na het zomerreces zouden dan detailkwesties en de juridische aspecten van een Brits lidmaat schap van de E.E.G. kunnen wor den gesproken. Het jaarcongres van de Verenigin van Hogere Politieambtenaren is gistermid dag in Rotterdam afgerond met een ont vangst door burgemeester mr. G. E. van Wasulm in de Burgerzaal. Commissaris P. J. van IJzerdoorn uit Hilversum dankte de burgemeester voor de ont vangst. Opvallend was. dat er meer Rot terdammers. zelfs oud-commissarissen, dan „niet-Rotterdammers" waren. Daar- de problemen van het gemenebest kun- voor was het tijdstip van de ontvangst, nen worden geregeld, is alles opgelost", kwart over vijf dan ook bijzonder gun-antwoordde hij na de vergadering in s"8- antwoord op vragen. middernacht hebben inmiddels de ministers van de zeven landen Nederland was vertegenwoordigd door de minister van buitenlandse zaken. Luns. en de minister van land bouw. mr. Marijnen zich bezig ge houden met de technische kwesties van de aanpassing van Engeland aan het ;emeenschappelijke buitentarief van de S.E.G., de Britse voorstellen voor de uitvoer van industriële produkten uit Canada. Australië en Nieuw-Zeeland en de groep van een 27-tal produkten, waarvoor Engeland een douane-vrije invoer heeft verzocht. Aan de ambtelij ke deskundigen is opgedragen voor de ze vraagstukken oplossingen uit te wer ken, die aan de volgende ministeriële vergadering van de zeven landen op 29 mei dienen te worden voorgelegd. De ministers zouden vandaag weder om bijeenkomen ter bespreking van landbouwvraagstukken, dc associatie van zekere leden van het Britse geme nebest met de gemeenschap, de ex port van industriële produkten uit In dia. Pakistan en Hongkong en de be palingen van de Economische Unie van het verdrag van Rome zoals de anti- kartel regelingen, het beleid op sociaal terrein en het vrije verkeer van kapi- ial en werknemers in de gemeenschap. Gevraagd naar de vorderingen van de besprekingen zei minister Luns bij het verlaten van de vergaderzaal op het gevorderde uur slechts: „Wij heb ben enige vooruitgang gemaakt". De Belgische minister van buitenlandse za ken. Spaak, verklaarde, dat bet zwaar tepunt blijft liggen in de vraagstukken het Britse Gemenebest. ..Indien I De uit vijf leden be staande jazz-band van Willie Mitshell uit Memphis (Tennessee, V.S.) heeft zonder on derbreking 87 uur ge speeld en meent hier mee een nieuw wereld record te hebben geves tigd. Mitshell verzucht te aan het einde van de marathonjazz: „Jongens, wat ben ik moe". Het oude record stond met 86 uur op naam van een Canadese band. Het Franse ministerie van buitenlandse zaken heeft de jaarlijkse „kruistocht voor vrien delijkheid" geopend, die wordt georganiseerd door „de orde van de Franse hoffelijkheid". Op de ambtenaren is een beroep gedaan uiterst beleefd te zijn tegen het publiek In Leningrad zal een fa briek worden opgericht waarin insecten met harde gammastralen zul len worden behandeld. Men hoopt met de ste riele mannetjes, die uit vliegtuigen boven ge bieden met insecten plagen worden losgela ten, het aantal paringen en dientengevolge het aantal schadelijke larven te verminderen. I De Canadese ambassa deur in ons land, de heer C. P. Hébert, heeft van daag in het raadhuis van Hoogeveen namens generaal H. D. G. Crerar, commandant van het Canadese leger dat deel nam aan de bevrijding van Noord-Nederland, het ereburgerschap van Hoogeveen in ontvangst genomen. De generaal kon om gezondheidsre denen de onderscheiding een oorkonde en een gouden medaille niet zelf in ontvangst nemen. Op donderdag 17 mei I hopen da echtelieden Bastiaan van Leeuwen <95 jaar) en Sophia van Leeuwen-Wagenaar (91 jaar) wonende aan de Wetstraat in Zaandam het feit te herdenken, dat ze zeventig jaar ge leden in het huwelijk traden. Het echtpaar heeft vier kinderen, der tien kleinkinderen en acht achterkleinkin deren. I Vier chimpansees zijn gisteren even op Schip hol geweest op doorreis van Londen naar Tokio. Een van de apen, An gelina, gaf een staaltje van haar behendigheid ten beste door diverse opdrachten van haar baas uit te voeren, zo als de grond dweilen, uit een bekertje drin ken en een van de kleinere apen „vlooien". Angelina heeft reeds iu een achttiental films een hoofdrol gespeeld. In Berlijn wordt op het ogenblik hard gewerkt aan een tweede „muur", nu niet vervaardigd van steen en cement maar van latjes en gips. De muur moet dienst doen bij een film van Walter Wood, die gebaseerd is op het ware verhaal van de 28 mensen, die ont snapten door een tunnel, die zij onder het prikkel draad door naar West- Berlijn hadden gegraven. De film is getiteld „Tun- nel-28". I De Oostenrijkse studen- tenbond heeft ernstig geprotesteerd tegen het houden van een rede door Joeri Gagarin in de Weense universiteit. De studenten zeggen de prestaties van Gagarin te respecteren. „Zijn rei zen naar de verschillen de landen hebben echter duidelijk ten doel de propaganda te dienen van de Russische rege ring", zo schreven zi| aan de rector-magnificus.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5