Het ongeluk De wonderlijke reis van Jan Klaassen en zijn vrienden JU m m 0 m m - m m h e ZATERDAG 12 MEI 1962 KORT VERHAAL - KORT VERHAAL - KORT VERHAAL - KORT VERH ZONDAGSBLAD VOOR DE JEUGD - VOOR DE JEUGD - VOOR DE JEUGD - VOOR DE JE DE officier van justitie keek de jongeman voor hem lang en peinzend aan. Ten slotte verbrak hij het stilzwijgen, dat lood zwaar in de kamer hing. Terwijl hij deed alsof hij in de laden van zijn bureau naar papieren zocht, begon hij: „Ik wilde even met u praten over dc dood van uw oom. Weert u overtuig' van mijn medeleven. Zijn overlijden moet een grote slag voor u zijn. Geluk kig is hij. naar het oordeel van de dok ter, zonder pijn te lijden gestorven. Hij moet op slag zijn gedood. Wellicht heeft hij niet eens gemerkt dat hij in gevaar verkeerde. De politie heeft gerappor teerd. dat hij naar rechts keek toen hij de stiaat overstak en links door de vrachtauto werd gegrepen. De klap was hevig. Geconstateerd is. dat hij aan de slaap werd getroffen. Ja, het is niet te geloven, zo'n vitale man, ineens dood". Frits van Zuilen knikte. ,.Ja zei h:j. de laatste woorden van dc officier herhalend het is niet te ge loven. Zo'n vitale man, ineens dood. En hij pas vierenvijftig. Maar vervolgde zijn straf niet aai ontlopen. Wat hier ge beurd is, is moord. Ik heb gehoord, dat bij als een gek heeft gereden Wie gestraft We leven hier i staat." Een ogenblik zweeg hij, toen ging nij verder, op elk woord de klemtoon leggend: ..En toch is het voor mij de vraag of ik de schuldige kan straffen.•, "TRITS VAN ZUILEN keek hem vragend Wat bedoelt u? Zoekt u soms verband tussen het ongeluk van mijn oom en onze verstandhouding? Denkt De officier hield bezwerend zijn hand op. ..Meneer Van Zuilen", zei hij een tikkel tje boos. ..wat denkt u nu! Het is een ge wone vraag, die ik misschien niet had mw •en stellen. Vertelt u maar rustig verder. tdc- vond u het bij uw oom. ik bedoel, voelde u zich op uw gemak?" Frits van Zuilen haalde de schouders op. ..Op die vraag is moeilijk antwoord te geven", zei hij nog mokkend. ..Ik heb het er altijd goed gehad. Mijn oom verwende me niet, maar goed. ik kreeg over het al gemeen wel waar ik zin in had. Als direc teur van die confectiefabriek had hij het razend druk. Tante Lien was, achteraf be schouwd. helemaal met mijn opvoeding be last. Mijn oom hield meer het algehele toezicht. Ik zag hem vrijwel alleen gedu rende de week-einden. en dan gingen we samen veel uit, wandelingen maken of boottochtjes, een enkele maal brachten we ook wel eens een week-einde door in ïijn buitenverblijf op de Veluwe." DE officier onderbrak hem. ..Vertelt u nu eens eerlijk, meneer Van Zuilen zei hij vindt u van uzelf, dat u een lastige knaap bent of bent geweest?" Frits van Zuilen glimlachte flauw. ..Dat is een gewetensvraag", antwoordde hij. ..Ja. ik geloof wel. dat ik lastig ben. Dat zit in mijn aard. De Van Zuilens zijn niet van die makkelijke mensen." De officier knikte begrijpend. ..Ieder vogeltje zingt zoals het gebekt is", zei hij vergoelijkend, en toen. als was terloops: ..Maar uw lastigheid tot conflicten?". leidde toch wel fouten gemaakt. Hij heeft harder ge reden dan vijftig kilometer, als ik tenmin ste goed ben ingelicht, en hij heeft niet ge stopt. hoewrt mijn oom midden op het ze bra-pad liep...." Voor de tweede maal onderbrak de of ficier zijn woordenvloed. ..Het klopt allemaal, meneer Van Zui len", zei hij rustig. ,.het klopt allemaal. Maar dat is voor mij nu het vreemde, het raadselachtige. En ik heb u gevraagd eens bij mij te komen om dat raadselachtige tot een oplossing te brengen." U bedoelt?" Frits van Zuilen keek de officier doordringend aan. .Wat voor raadselachtigs zit er in deze zaak? Als ik officier van justitie was....". ..Ja. maar dat bent u niet", viel de of ficier hem kort in de rede. ,.En het is mijn taak deze zaak. deze aanrijding, die op het eerste gezicht zo simpel lijkt, van alle kanten te bekijken, opdat het recht zijn loop kan hebben en de schuldige de juiste straf krijgt. Ik ken uw oom al jaren feitelijk moet ik nu zeggen: ik kende hem al jaren, en wat mij altijd bij hem is opge vallen was zijn grote voorzichtigheid. straat over, hij wist, dat het een gevaar lijk kruispunt is, tientallen malen heb ik hem zien wachten, ook als er m de verste verte geen verkeer in zicht was, hij had een afschuw van auto's, feitelijk was hU bil het oversteken, zelfs van een be schermd gedeelte, onbeholpen als een kind en nu ineens gooide hij al die voorzich tigheid overboord, hij stak de straat over zonder op het verkeer te letten. Meneer Van Zuilen, hier klopt iets niet. En ik wil nu ontdekken, wat er aan de hand was, wat de werkelijke oorzaak is van het on geluk, afgezien van het aandeel dat de be wuste chauffeur er in heeft." ..Wel eens?", zei Frits van Zuilen. Meermalen. Mijn oom was een precies mens. Bij hem had alles een vaste plaats. Hij had voor zichzelf een vaste lijn in Ret acht tót tien uur studeerde, ik hield me niet altijd aan dat voorschrift. Als het mooi weer was ging ik voetballen of een eind fietsen, en als het regende las ik een boek. En verder nam ik het niet zo nauw met de netheid. Ik liet alles maar slingeren, verweet hij mij, en ik ver weet hem, dat hij in feite een Pietje se cuur was. Ja, er hebben zich in dat huis heftige tonelen afgespeeld. Ik geloof vervolgde hij peinzend dat mijn oom, hoe goed hij het ook zal hebben bedoeld, de jeugd en zeker mij niet begreep. Ik heb hem dikwijls horen zeggen, dat er tegen de jeugd anders moest worden opgetreden. Hij wilde de jeugd kort houden." ,.Kort houden?", vroeg de officier. ..Ik bedoel zei Frits van Zuilen dat hij de jeugd wilde opvoeden binnen be paalde grenzen. Hij vond. dat ze te veei vrijheid genoot. Neem nu bijvoorbeeld onze h.b.s.-avondjes. Slechts schoorvoetend stond hij toe. dat ik er heen ging. En neem het zakgeld. Hij was van oordeel, dat een h.b.s.-er niet veel geld op zak be hoorde te hebben en hij handelde overeen komstig. Meer dan een gulden per week kreeg ik nooit. Nou. en dat was natuur lijk niet voldoende." DE officier streek bedachtzaam met de hand langs het voorhoofd. ..Als ik me goed herinner zei hij heeft uw oom mij eens verteld, dat u de waarde van het geld niet kende." Frits van Zuilen liet een dof gegrom ho- IIJ begrijpt er niets goed inzicht krijg in het huiseliVe leven van uw oom. en wie zou me beter daarover kunnen inlichten dan u. die zovele jaren bij hem was? U was zijn neef, i» het niet?". Frits van Zuilen knikte. ..Ja zei hij mijn moeder was zijn zuster. En toen mijn vader en moeder bij een auto-ongeluk het leven verloren, nam hij me in zijn huis op. Dat hij ongetrouwd was. was voor hem geen bezwaar. U weet. dat zijn huishouding werd bestuurd door tante Lien, zoals zowel mijn oom als ik mevrouw Ten Cate altijd hebben ge noemd." ..Uit dat ongeluk heeft uw oom zijn af schuw voor auto's gekregen", zet de offt- Mogelijk", antwoordde Frits van Zui len. en hij vervolgde: ..Ik was een jongen van drie Jaar toen mijn oom mij opnam, nou ja. en ik ben altijd bij hem gebleven." ..Juist, juist." De officier dacht eenogen- blik na. alsof hij nauwkeurig wikte en woog wat hij zou gaan zeggen. Toen vroeg hij: ..Hoe was de verstandhouding met uw oom?" De reactie, die hij verwachtte, bleef niet flit. Frits van Zuiler. sprong op van zijn stoel en vroeg, bijna dreigend: „Pardon, is ..Dat verweet hij mij ook", zei hij. „We hebben samen eens ruzie gekregen omdat dacht de offi- ik zonder zijn voorkennis een boek had ge- hij kocht en op zijn rekèning had laten op- schrijven. Het was een boek van vijfentwin tig gulden, en daar was hij kwaad over. Hij zei. dat ik het niet eens nodig had, dat ik het hem eerst had dienen te vragen het slot van het liedje was, dat hij het wel betaalde, maar het achter slot in zijn boekenkast zette. En zo waren er voortdu rend van die kleine dingen, die strubbelin gen gaven. Maar ach. voor de rest ging het wel. In de grond van de zaak was hij beslist niet slecht voor me. Op zijn ma nier was hij me zeer genegen ..En u hem?", interrumpeerde de offi- Een ogenblik aarzelde Frits van Zuilen. ..Ja. ik geloof het wel zei hij ten slotte langzaam. „Hij was toch de man. die me verzorgde, op wie ik moest terugvallen als er wat was, en dat geeft toch een zekere binding." De officier lachte smalend. „Binding" Binding", herhaalde hij. „Mijn vraag is direct en ik wil een direct ant woord. Was u op uw oom. eh laten we zeggen, gesteld of niet!" „Nee", antwoordde Frits van Zuilen hard. „Nee. en dat kon ook niet. Niemand is ge steld op een mens, die hem niet laat doen wat hij wil." ,,U was feitelijk nog een kind", bracht de officier in het midden. het me eens gezegd - he: niet?" „Ja antwoordde Frits van Zuilen ik koos rechten. Mijn oom had liever ge zien, dat ik economie ging studeren, om dat ik later in zijn bedrijf zou komen, maar ik voelde daar mets voor. En wonder bo ven wonder had hij er vrede mee. Hij zei: Goed jongen, je bent nu oud en wijs genoeg om zelf een keus te doen. Wil je de rech tenstudie? Mijn toestemming heb je. Toen ben ik naar Leiden gegaan, en ik ben nu derdejaars. In het eerste jaar heb ik niet veel uitgevoerd, vermoedelijk om dat alles nieuw voor me was, maar nu mag ik. geloof ik. wel zeggen, dat ik, zo met hard. dan toch zeker geregeld stu- „En hoe ging het met uw toelage?", in formeerde de officier voorzichtig. „Was uw oom ook toen u student werd nog krente rig, om een term te gebruiken, die u het beste verstaat?". Frits van Zuilen knikte ontkennend. „Nee", zei hij, „hij heeft van het begin af aan me een royaal maandgeld gegeven. Ik kon er best mee rondkomen." „Jaja. maar kwam u er ook mee rond?". De officier keek Frits van Zuilen gespan- „Nee." Het kwam onwillig uit zijn mond. „Maakte u vroeg de officier verder wel eens schulden?". „Natuurlijk", antwoordde Frits van Zui len. „natuurlijk, welke student maakt die De officier kuchte. Hij zei: „Misschien, dat ik onbescheiden ben, maar ik waag het erop. Twee vragen. De eerste is deze: Heeft u ooit. uit brie ven of uit gesprekken, de indruk gekregen, dat uw oom het u kwalijk nam, dat u schulden maakte" En de tweede vraag: Gelooft u, dat uw oom terecht of niet terecht, dat laat ik buiten beschouwing eh. laat ik zeggen, gebukt ging onder uw gedrag?". WEER was het een ogenblik stil in de ka mer. De officier keek met halfgesloten ogen naar Frits van Zuilen. Hij zag, dat de jongeman een beetje bleek was gewor den. Het scheen alsof hij zou weigeren de vragen te beantwoorden „Nu?", vroeg de officier ten slotte. Frits van Zuilen keek hem niet hij nauwelijks hoorbaar zei: „Ja, ik geloof het wel." De officier vervolgde: „Ja. ik geloof, dat u gelijk hebt. En laten we nu eens als mannen onder elkaar praten. Vindt u. dat uw oom al die narigheid had verdiend? Bent u er niet van overtuigd, dat hij recht had op meer dankbaarheid van uw zijde?". En weer antwoordde Frits van Zuilen, nauwelijks hoorbaar: „Ik geloof het wel." De officier knikte. „Dan", zei hij, „nog één vraag. Wan neer heeft u uw oom voor het laatst om geld gevraagd en om welk bedrag ging het?". Frits V£n Zuilen dacht even diep na. „Twee dagen geleden heb ik hem ge schreven en gevraagd of ik op mijn maan delijkse toelagen een voorschot kon krijgen van duizend gulden." „Twee dagen geleden heeft u hem ge schreven". herhaalde de officier. „Dat be tekent dus. dat hii uw brief ontving op de morgen, waarop het ongeluk gebeurde." Frits van zuilen schrok op. „Wat bedoelt u?". vroeg hij gejaagd. De officier keek langs hem heen toen hij op vermoeide toon zei: „Ach, feitelijk niets-, ik ben waar ik wezen wilde. Het was mijn bedoeling alle schuldigen in deze zaak te vinden en ik heb ze gevonden." „Schuldigen?", vroeg Frits van Zuilen niet-begrijpend. „de chauffeur is toch de schuldige, hij heeft mijn oom...." „Doodgereden", vulde de officier aan. „Inderdaad, u heeft geluk. Maar geheel tegen zijn gewoonte in stak uw oom over zonder zich ervan, te vergewissen of de weg veilig was. En hoe kwam dat? Waar waren zijn gedachten op dat ogenblik? Wat hield hem bezig? Had hij soms kort tevo ren een nare boodschap ontvangen? Mis schien een brief, die „Houd op! Alstublieft houd op!" Frits van Zuilen was opgesprongen van zijn stoel. Zijn ogen puilden uit hun kassen toen hij, bevend over zijn gehele lichaam, stotte rend uitbracht: „u bedoelt -dat-dat-ik- mijn oom de-de- de- dood heb ingejaagd?". De officier keek hem strak aan. toen hij antwoordde: „Ja, inderdaad, dat bedoel ik. u bent de eerste schuldige en ik kan u niet vervolgen. Voor de wet bent u vrij." Hij drukte een paar maal heftig op de bel. Maar nog voordat hij zijn secretaresse kon opdragen een glas water te halen, was Frits van Zuilen al bewusteloos op de grond gegleden. (Vervolg) ..Ja. hoogheid." zuchtte Michael, terwijl hij een diepe buiging maakte. „Ik ben tweemaal in een hin derlaag gevallen, maar ge lukkig wist ik uw bruid schat te redden. Hierbij heb ik echter wel hulp ge had. Ten eerste van de twee soldaten, die mij be geleidden en verder van vijf poppen „Poppen?" vroeg koning Proet II verbaasd. „Het is een heel verhaal sire. En een beetje moei lijk te begrijpen misschien. Ik begrijp het zelf ook niet helemaal. Wilt poppen zien?" ..Graag. zei prinses Tal- „Ze liggen nog in de „Laat ze dan halen." be val de koning. Eén der laki vijf' poppen halen, stalde ze "uit vooi baasde prinses: Jan Klaas sen vooraan, daarnaast Ka trijntje, dan Harlekijn, de Diender, de Dood-van-Pier- lala. Zwijgend zaten de pop pen op een rijtje en staar den strak voor zich uit. „Ze zien er leuk uit maar hoe hebben ze u kun nen helpen tegen rovers?" vroeg de prinses. „Dat zal de koerier je morgen wel vertellen, Tal- ma." zei prins Minco. „Zie je niet dat hij erg mot en graag wat wil eten DERDE AVONTUUR: DE TOVERBOL VAN PRINSES TALMA iETpri prinses knikte. „Gaat u dan maar.... de lakei zal u naar uw kamer brengen. En.„. eh..„ ik de poppen houden? vind ze zo aardig!" Michael bloosde van noegen omdat de prinses ('at vroeg. Ze was zo i en lief. dat hij het hele eer vond haar iets te kunnen geven. „Maar natuurlijk, hoog heid!" riep hij blij. Prinses Talma nam vijf poppen in haar arr vergat haar hele bruid schat en huppelde vrolijk naar haar kamer. Koning Proet liet de schatmeester komen, gaf hem bevel de kist goed op te bergen en toen was het tijd om te gaan eten. Danilo keek met een spij tig gezicht de kist na. toen deze werd weggedragen. „De kristallen bol," mom pelde hij voor zich heen. „En daar zoek ik al jaren 's Avonds zat prinses Talma op haar kamer, keek naar de poppen en hoe meer ze er naar keek, hoe meer ze er van ging houden. Vooral Jan Klaas sen. met zijn scherpe neus en pientere oogjes trok haar aan. Maar Katrijntje in haar gebloemde schort vond ze ook erg aardig. En Harlekijntje, met zijn bonte pak en glimmende toetje was vreselijk grap pig. De Diender deed haar denken aan de politieagen ten uit haar geboorteland, en de Dood-van-Pierlala, met zijn witte soepjurk zag er helemaal niet griezelig uit. Eerder iemand om me delijden mee te krijgen. De prinses zette de poppen op een rijtje op een stoel voor haar bed, streelde ze. praatte tegen ze, maar ze te wogen met en gaven geen antwoord. „Dat kan ook niet." dacht prinses Talma spij tig. „Het zijn maar houten poppep. Hoe is de koerier er aan gekomen? En wat lief van hem. om ze aan mij te geven." Toen kroop ze zelf onder de dekens. „We'terusten Jan Klaas sen." zei ze blij. „Morgen ga ik trouwen met Prins llllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllMIII door Thea Beekman er moeder, de ko- ing en koningin van Tala- ia hier. Jammer dat we dit paleis geen poppenspe ler hebben, anders kon die met jullie vijven een voor stelling geven. Nu ia, ilc ben toch blij met jullie!" Ze draaide zich op haar zij. deed haar ogen dicht en droomde van de prins. Bij de eerste slagen van midaernacht rekte Jan Klazsseu zich uit, ging op de sioe' staan en keek rond. De maan scheen de slaapkamer van de prinses binnen en hij kon alles goed „Mooi hè. Katrijntje?" zei Jan Klaassen vrolijk. „Ja, prachtig." zei Ka trijntje. die ook wakker was geworden en op de stoelleuning klom. „Ik zou hier altijd wel willen blij- „Dat kan." riep Harle kijntje. terwijl hij langs de stoelpoot naar beneden gleed en de mooie kamer rondliep „Michael heeft ons immers aan de prinses gegeven Wij zijn nu ko- mnkV'b bezit. O zo!" „Ik" zai die lieve prinses tegen ailc aanvallen be- schennen." beloofde de Po litieagent en zwaaide met zijn houten sabeltje. „Stel je niet aan." zeur de de Dood-van-Pierlala. „We zyn naar Komfar- dije gereisd om een tove naar te vinden, niet om bij een prinses te blijven wo- „Neen 1 veel te prettig." riep Ka trijntje. „We weten niet. waar we de tovenaar kunnen vin den," zei Harlekijntje. Hij klom op de toilettafel en begon gekke gezichten te gen de spiegel te trekken. „Kijk, ik ks handen staan," (Volgende week verder) ONZE BRIEVENBUS Dag nichten en neven, Wat kreeg ik allemaal opgewekte brieven van jullie. Zo genoten verleden week maandag? De feesten zyn niet van de lucht, wantmorgen is het weer groot feest. Dan is het moederdag! Jullie moeten mamma nu echt héél erg verwennen hoor! Kopjes wassen, bedden opmaken en ga zo maar door. Wat zal ze dat fjjn vinden. Hebben jullie al iets moois voor haar gekocht? Weet je wat ook fyn is nichten en neven? We kunnen onze wintermantels en jassen thuis laten. Hebben jullie al gezien hoe mooi het nu is buiten in de natuur? Al die verschillende kleuren, prachtig hoor! Nu nog wat meisjes en jongens. Deze week kreeg Ik weer brieven zonder naam en adres. Niet meer vergeten hoor! Tante Jos wil alleen maar brieven hebben waar een naam en adres opstaat. Nu gaan we naar de oplossing kijken: gaper, garanlum, gordijnen, gevel, geiser, gasstel, gieter, gitaar, geit, grendel, gootsteen, graat, goot, glas en gras. De hoofdprijs krijgt Jean- nette van Beuzekom Cap. .,d. IJssel. De troostprijzen gaan naar Joke Baars Oud-Beljerland, Lenle Bergwerff Rozenburg n Matjan Bos, Bleiswijk. Lang zullen ze leven Correspondentie betreffende deze rubriek aan de heer W. Jurg. Vrederustlaan 176. Den Haag. Oplossingen :7—11. 12x1 11822), 1—6 „HONDERD COMBINATIES IN DE OPENINGEN" DOOR F. GORDIJN» Voor de derde maal binnen een h ontvangen we een damuUgave ler^rece bescheiden i Iels gedaan wordl. En hierover kunnen we on* natuurlijk slecht* verheugen. Deze keer kregen we een uitgave toegezonden, sa men ge- Meld door de oud-kampioen van Nederland. F Gordijn, die afgezien van een voorwoord en een uiteenzetting van het spelreglement vol ledig gewtjd is aan de openingscomblnaUe. Zo als het voorwoord vermeldt, beoogt het boekje een leidraad te zijn voor de huladammer* en jeugdige beginner*. AU rodantg zal het zeker aan zijn doel beantwoorden. Voor belde cate gorieën geldt immer*, dat de combinaties in het algemeen «i«- paitlj beslissen Een Inzicht in do slagmogeUjkhedcn Is dus wel een eerste vereiste. En dit inzicht ksn men ongetwijfeld verkrijgen door het nauwgezet bestuderen opgave t Stoep. Poortugaal keurige i erna tl sc h per opening zijn getwijfeld zal dc partij-ervaring heel ken da aantreffen, i hierin wel enige ontdekkingen kunnen doen. AU we tenslotte nog opmerken, dat het boekje er typografisch goed verzorgd uitziet, geïllustreerd is met duidelijke diagrammen en de prils zeer laag gehouden Is. dan kan de lezer de conclusie trekken, dat we de wen* van de *amen*teller. ..dat deze eerste druk een goe<! onthaal moge vinden" gaarne en met Nieuwe opgaven g g ft - g 1 e g g s s e a 0; wart: 7/10. 12. 13. 16. 20. 24. 26 No. 674. idem S a s g 0 g 0 s I e M 1 ©I- Zwart 1. 3. 6. 8. 10. 12. 13. 18. 23. 37. 40 Wit 16. 21. 22. >4 25 27 29. 30 39. 43 47. Belde problemen tellen voor de ladderwi strud Oplossingen in te zenden binnen d Horizontaal: 1 reigersoort met spitse neb. 11. lelieacbtig gewas, 12. ongaarne. 13. gevuld. 14. lentemaand der joden. 17. mens, 18. emiritus (afk. 19 heeft men nodig voor zeker spel. 21. voor naamwoord. 22. telwoord. 23. vast, stevig. 25 vaarwel. 26. fami lielid. 28. onbep. voornaamw.. 30. stad in Italië. 31. rijk. staat. 32. eind. 33. meisjesnaam. 35. opening ener fuik. 37. levensvocht in organische lichamen. 39. buitenhaven. 41. oude lengtemaat. 43. stopverf <Z. Nederlands), 46. titel (afk.), 47. kever. 49. rijzig. 50. spoedig. 51. klank. 53. wortel, 54. gemis aan ervaring of routine Verticaal: 1. graansoort, 2. overal. 3. cilindervormig voorwerp, 4. per expresse (afk.). 5. meer op de grens van de Ver. Staten en Canada. 6. zijtak Donau, 7. voorzetsel. 8. kleefmiddel. 9. ge meente in N. Holland, 10. appel. 14. knopje op een priktol. 15. vast deel van een boom. 16. houten bakje. 19. gemeente in Gro ningen. 20. zwaar Brussels bier. 22. dorp in Friesland. 24. bijri vier van de Aller. 25. vlaktemaat. 26. melkschaap, 27. turks bevel hebber. 29. achterdeel van de hals. 34. rekening, 36. zuiver ge wicht. 38 stap. 39. latwerk. 40. vuurgloed, 42. salaris. 44 listig, 45. eertijds: koningstitel in Peru. 46. telwoord (duits). 48. zeehond. 50 rivier in Engeland. 52. scheikundig element (afk.), 53. natio- naliteitsteken voor vliegtuigen voor Nederland. 3. sek. 4. in. 5. ik. 6. hak, 8. stère. 9. sar. 11. ham. 13. tod. 16. arts. 17. dal. 19. pose, 21. Dan. 22. sta. 24. Empel, 25. moker. 26. Arles, 28. tegen, 30. iep. 32. men. 37. soos. 38. lis. 39. lek. 40. stap, 42. egaal. 44. bol, 46. Edens, 48. mep. 50. rei, 51. Lea. 52. mud, 53. las, 54. lap, 57. To, 58. a i. INZENDINGEN Inzendingen worden vóór don derdag a.s. op ons bureau ver wacht. Oplossingen mogen uit sluitend op een briefkaart wor den geschreven. In de linker bovenhoek vermelden: „Puzzel- oplossing". Er zijn drie prijzen: een van 5.- en twee van 2.50. OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. rap. 3. sirih, 7. Oss. 10. o r.. 11. hen. 12. kat. 14 Ta. 15. braak, 18. koper. 20. arm. 21. das. 23. dor. 24. Est. 25. Malta. 27. set. 29. Sion. 31. arme. 33. Po. 34. e.k., 35. Ie, 36. Og. 37. spel. 39. lens. 41. Leo. 43. ribes. 45 ten. 47. gom. 49. sok. 50 rad. 51. Lasem, 53. lepel. 55 e a 56. put. 58. aai. 59 na. 00. alm. 61. doris. 62. esp. Verticaal: 1. rob, 2. Arras, dat" je zo'n mooie witte bal hebt gewonnen. Volgende keer schrijven jullie een brief, Greetje en Gerric van Beusichem, Maasdijk? Natuurlijk mag jij een neef je worden Piet Besemer, Sliedrecht. Hartelijk wel kom! Ga jij niet graag naar de gymnastiek? Hoe gaat het met je schoolvriend in Die ren? Heerlijk dat Arie met het schoolreisje mee ge weest is, Fieke Boelhouwer. Pljnacker. Heeft hij het leuk gehad? Geweldig dat jullie op de Euromast geweest zijn. Heb jij genoten van het feest? Wanneer ben jii jarig? Natuurlijk mag jij Marjan Bos, Anneke Heide- nia, Corrle de Jong, Marrie Molenaar. Marinanne v. d. Poort, Hennie Schiiller, Ada Veen en Cobie Wijnands harte gefeliciteerd met jullie verjaardag van de nichten en neven. jaan nu de brieven lorden. de oord. Heb je mooie planten gezien. Jouw broer was wel een beetje stout hoor! Wat hebben jullie van de panne koeken gesmuld. Berrie hartelijk gegroet hoor! Volgende keer schrijf jij een lange brief. Nelly van Ant werpen, Monster? Hoe komt het dat jij niets wist te schrijven. Joke Baars, Oud-Beijerland? Volgende keer krijg ik een lange brief hoor! Schrijf je voortaan ook je adres in de brief, Ma rian Bakker. Maasland? Heerlijk dat jij iedere zater dag mag gaan zwemmen. Heb jij ook zo'n mooie jurk gekregen om te turnen? Natuurlijk mag jij ook een nichtje worden, Lyda Baks, Alblasserdam. Harte lijk welkom hoor! Heb jij ook zusjes en broertjes? Heb jij Freddie en Yvonne weieens gezien. Mary Bal- jeu, Honselersdijk? Hand werk jij veel in je vrije tijd? Grappig dat Yvonne gelijk met prins Bernhard jarig is. Geweldig dat jij het diploma gewonnen hebt. Astrid van Beek, Loosduinen. Jij hebt grootse plannen hoor! Be dankt voor het leuke raadsel tje. Jij bent verschrikkelijk verwend Marrie Batelaan, Bodegraven. Welke boeken heb je allemaal gekregen? Brei jij veel? Wat zijn over- potjes? Flink sparen maar, Marrie! Schrijf je voort aan wanneer je letter aan de beurt is. Maryke van Beek? Je komt dan natuurlijk ook in aanmerking voor een prijs. Wisten jullie wer kelijk niets te schrijven, Teuni en Piet van Beek. Kin derdijk? Heerlijk dat jul lie in de grote vakantie gaan logeren, Dikkie van de Berg, Den Haag. We zullen hopen dat het heel mooi weer is. Veel plezier op 25 mei hoor! Jij bent ook al zo ver schrikkelijk verwend, Truus- je v. d. Berg, Den Haag. Wat zal jij een dame zijn met zo'n mooie tas. Ga jij vaak zwemmen? Welke boe ken heb je gekregen. Zijn ze mooi? Geweldig dat jij je nieuwe jurk aan mocht doen Zijn de foto's mooi gewor den. José van de £erg Baren- drecht? Waarom ging die mooie avond' niet door? Morgen is het weer groot feest. Heel veel plezier hoor! Bedankt voor je mooie tekeningen Lenie Bergwerff, Rozenburg. Wat staat er op dat bordje? Jij hebt het ten. Loesje TtrCrtrCrCrtrtrirtrCri: -iiKrCz-^iriririrCrirtrir-irtrii ir 5-!r{rCr£rCrtrtr~"tt Meisjes en jon- gens, wat staan er pr* mooie tulpen in m het midden van deze plaat. Zou- -r* den jullie die L, graag willen heb- ben? Maar om er bij te komen kun nen we maar één weg inslaan. De tuinman gaat ze water geven, zien jullie wel? Welk pad zou hij in- y gaan? Gaan jullie met hem mee? w- Zenden jullie de oplossing in voor dinsdag 15 mei? maar erg druk hoor met al die uitvoeringen. Knip je die platen uit tijdschriften? Mamma heeft jou erg ver wend hoor! Heb je je nieu we mantel al aangehad? Wat zal jij een dame zijn. Hoe was het woensdag? Waar om schreef jij niets. Joke Berckenkamp. Rotterdam? Is het grote feest in de vei ling geweest. Gerry Bese mer, Ter Aar? Welke spel letjes hebben jullie allemaal gedaan? Ging je laat naar bed? Tante Jos is 27 ok tober jarig, Laurence Bese mer, Ter Aar. Heb jij ook feest gevierd in de veiling? Geweldig zo'n prachtige auto? Hoe vond je het in Eindhoven? Had jij ook een mooie lampion. Sina den Besten, Schoonrewoerd? Aan welke spelletjes heb jij mee gedaan? Prachtig dat jullie ponny „geveulend" heeft hoor! Heb je ze al een naam gegeven? Ga jij wei- eens naar een film kijken? «een Hebben jullie maandag groot feest gevierd op school. Jeanette van Beuzekom, Ca- pelle aan de IJssel? Vond de juf het lokaal mooi? Fijn ook meedoen, Lenie Boer. Rotterdam. Heb jij een leuke verjaardag gehad? Je schreef er helemaal niets over. Zijn je vriendinnen niet geweest? Hoe vond je het in Pernis? Fijn dat jij bij oma en opa mocht lo geren. Johan den Boer, Rot terdam. Jij hebt al grootse plannen hoor in de grote va kantie. Zeeland is mooi! Volgende keer schrijven jul lie een lange brief, Bram de Boer. Rotterdam, Evalien Boerdam, Vlaardingen en Rla Boescr, Vlaardingen. Jij hebt een mooi rapport hoor Lenie Bolluyt, Dintel- oord. Jij hebt wel genoten op 30 april. Wat jammer dat jouw lampion ook kapot was. Het zijn maar ondeugende jongens bij jullie. Wat maak jij nu op de handwerk les? Martineke is wel verwend hoor. Marjan Bos, Bleiswijk. Stonden er kaars jes op de taart? Is jouw slaapkamer mooi geworden. Marjolein Bos, Naaldwijk? Jij bent maar een boffert met een eigen slaapkamer. Zit Ineke in jouw klas? Ben je al naar het strand ge weest? Logeren Hansje er. Ellie nog bij jullie Lyda Bos? Speel jij vaak buiten? Hoe heet jouw vriendin? Jij was tante Jos echt een klein beetje aan bet verge Haag. Ben jij weieens naar Madurodam geweest? Ga jij dikwijls zwemmen? Prachtig die autootjes uit Italië. Hoe heten jouw broers? Jouw vorige brief was te laat Machlel Jan Bot. Vlaar dingen. Waren de poffertjes lekker? Mocht jij ook helpen bakken? Wonen oma en opa dicht bij jullie? Heb jij al veel postzegels? Jouw brief was ook te laat Gera Vlaardingen._ Hebben jullie genoten ïh Rockanje Geen bandenpeeh gehad? Jij hebt al grootse plannen voor de vakantie hoor! We zullen hopen dht het dan mooi weer is. Wanneer gaan jullie kamperen in Oostvoor- ne. Rla Boutesteijn, Maas sluis? Je hebt zo weer nieu we vriendinnen op de nieuwe school hoor! Heb je zoveel moeten reizen verleden week? Leuk een horloge! Wat heb jij grappig postpa pier, Paul Boutkan, Rotter dam. Zijn de foto's mooi ge worden? Wat heb je alle maal in je tuin gezaaid? Groeit het goed? Zo erg slecht was het weer toch niet in de vakantie? Corrle Brem- mer, Rotterdam? Wat heb jij genoten van die mooie op tocht. Ga jij ook op de gym nastiek? Wat kreeg ik van jou een mooie kaart Corrle Branderhorst. Sleeuwijk. Nu weet ik toch een klein beet je hoe het er bij jullie uit ziet. Maak jij vaak mooie fietstochten? Is dat de veer boot naar Gorinchem? Waarom schreef jij niets Ly- dia Branderhorst. Delft? Grappig die kleine konijn tjes. Ada Brandwijk, Har- dinxveld. Heb jij maandag op het feest genoten? Ging jij laat naar bed? Hoe was de avond van de zending? Hebben jullie gezellige da gen gehad. Klarie Breeder- land. Zuidland? Hebben jul lie pappa erg verwend? En hoe was het op jou verjaar dag? Mochten je vriendin nen ook komen? Juile zijn verwend hoor met zoveel moois. Waar heb jij ge logeerd. Ineke Breevaart, Heinenoord? Hebben jullie d. Bosch, Den veei pret gehad? Wat hebben jullie op de handwerkles ge- maakt? Jij bent een bof- m fert hoor dat je zomaar een TQUl nieuwe fiets krijgt. Corrle Brinkman, Maasland. Wat zal jij heerlijk kunnen fiet sen. De vaart rond of naar Bommeer. Is het hertekamp ook al weer open? Hoe was het In de kleine Artïs, Henny Broer, Waddinxvecn? Heb je genoten? Waren er veel dieren? Wat heb je op de handwerkles gemaakt? Wil jij een nichtje worden, Anja de Bruin, Rotterdam? Wanneer ben jij Jarig? Hoe is het vrijdag geweest, Coby Buynink, Maasland? Hebben jullie goed je best gedaan? Heb jij ook zo'n mooie nieuwe jurk gekre gen? Waar moeten jullie 12 juni naar toe? Welke films heb Je gezien ii. het Tref punt? Hoe gaat het met je zusje? Laura is wel een trouwe schrijfster, hoor An neke Bijl, Kcthcl. Wat wil jij later worden? Wat kan je allemaal op de blokfluit spe len? Heerlijk dat jij in Oos terhout mag gaan kamiie- ren! Leuk hoor. dat jul lie de tweede prijs hebben gewonnen, Lenie Coenradle, Vlaardingen. Jij bent een ge luksvogel hoor. dat je zo'n mooi boek won. Heb je het al gelezen? Jij bent ver schrikkelijk verwend hoor Jolandc Croese, Schevenin- gen. Zijn de boeken mooi? Hoe heten ze. Prachtig zo'n mooie schooltas. Hebben jul lie veel pret gehad? Hoe was het feest verleden week za terdag? Heb je de Koningin goed kunnen zien? Moesten jullie marsen? Nu moet je tante Jos niet meer verge ten hoor Ella van Dalen, Dirksland. Heb je de krab zomaar meegenomen? Wat zijn er veel konijntjes in de duinen hè. Geweldig dat jij twee van die lieve poes jes krijgt. Heb je al een nen? Hebben jullie woensdag veel pret gehad? Hoe is hei nu met jouw vriendin? Jij bent ver weggeweest hele maal in Friesland, Wint Dal- nieijer. Den Haag. Zou jij ivel op een boerderij willen wonen? Heb jij verleden week geen feest gevierd? Wat kreeg ik van jou een prachtig paasei. Corric van Dam. Bleskensgraaf. Harte lijk bedankt hoor! Grappig die haan hoor! Heerlijk dat pappa nu weer thuis is. Fijn dat jij mocht logeren. Hoe vond je de nieuwe Piep? Is Louise jouw nichtje? Vol gende keer krijg ik van jou ïen lange brief, Lla van Dam, Schiebroek? Hoe vind jij het in Oostvoorne x, Jacob van Dam? Hcbbc.t jul* Bergwerff lie veej pret met ei^aar? Ga je vaak naar het strand? Bedankt voor je mooie kaart hoor! Geweldig dat jij zo aan het logeren bent ge weest, Joke van Dam, Bode graven. Jij hebt veel gezien hoor! Waren de straten zo mooi versierd? Prachtig die mooie grote zeeschepen. Leuk dat jij een versje op het podium moest zingen. Was de poppenkast mooi? Volgende keer schrijven jul lie een lange brief, Martha Dekker, Waalwijk, Janlne Dekker, Den Haag, Alan Doddema. Rotterdam en Huib v. d. Dool, Zoetermeer? Jouw vorige brief was re laat Willy van den Dool, Rot terdam. Was het groot feest toen mamma jarig was? Wanneer gaan jullie verhui zen? Hebben jullie het leuk gehad in Zutphen? Tante Jos is ook op de tentoonstel ling geweest Lldy van Dorp, Vlaardingen. Leuk hoorl Grappig al die spelletjes. Is er nog een prijsje aan bonden? Grappig dat jij kaart van prinses Marijke kreeg. Natuurlijk mag jij ook een nichtje worden Maai ke Droogendijk. Barendrecht. Hartelijk welkom bij de nich ten en neven. Wat heeft jout éne broer het wel te vei duren bij al die meisjes. Wat wil jij later worden? Wat hebben jullie het hond je een leuke naam gegeven. De letters betreffen de ach ternamen. Maaike! Wat kan je allemaal op het orgel spe len. Heb je al lang les? Vol gende keer krijg ik een mooie tekening? Wil jij een nichtje worden. Rlnle Dijkxhoorn. Delft. Ge weldig dat jij zo'n lief zusje aebt gekregen. Welke naam heeft het? Mag je het ook weieens vasthouden? Heb je nog meer zusjes en broer tjes? Hier komt nog een versje van Johanna Schilling. IN IIET VERRE LAND n een land hier ver van daan. Wel twintig dagen varen, Daar woonde een negertje Met kroezig zwarte haren. Hij had een groene pape gaai dat beest kon héél goed pra- Iaar als hij schold, dan kreeg t'ie 'een klap )an zou hij het wel laten. >p ze'kre dag. 't was snik- kie heet, ïing 't negertje aan 't spe- Plots kraste lorre: raar! raar! joch! meteen kreeg hij een tikje Maar zo had Lorre t' niet bedoeld Hij zag een knaap met 'n sikje De jongen had zich eens verkleed, met sokjes die steeds bel den een sikje om zijn kin Maar Lorre zou nooit meer schelden! ven en nichten dc let- E t.m. k zijn deze week aan de beurt. Zorgen jullie voor een volle brie bus? Tot schrijfs hoor!

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 18