M ideierW Blad 11 Thee op bed éngrassprietjes ALS RESERVOIR VOOR BLOEMEN-LOZE DAGEN WIESSSEUm lijn speelgoed een prima „all risk €)pen ZATERDAG 12 MEI 1962 y J D§Dt|>lD§Dfi>ip§0fi»lPi&fi>P8D«>£>SÖg>lP&>§>P§0«>)C>§Dg>ï>JÖ«>iC>S0^^ Thee op bedtaart bij de koffiebloemen in de kamereen zoen, waarin de dank voor een heel jaar zorg ligt besloten... met andere woorden: morgen is het de dag van en voor alle moeders. Voor heel jonge moeders, die namens de hummel in de wieg van (heel jonge) vaders vast iets krijgen, voor moeders met grijs haar, wier kinderen ook al weer kinderen hebben en voor moeders daartussen in. Daarom is deze „Blad-Zij" een beetje een moeder-pagina geworden met een paar stukjes erop, waarin de kleuter en het zieke kind de hoofdrol spelen. U ziet hei, over luxe cadeau's en verwennerij praten we niet, omdat deze zo sterk afhankelijk zijn van spaarpot, zakgeld en eventuele beroe pen op vaders portemonnee. Bovendien is wat we krijgen eigenlijk wel het minst belangrijkeen paar zelf geplukte bloemen met de grassprietjes er nog tussen in een kleine hand geklemd, kunnen soms meer betekenen dan de „sjieke" bos, die we uit het papier van een goede bloemenzaak mogen wikkelen. Dus hoop ik maar, dat u morgen naast de thee op bed, misschien de rozen en iets, dat u al zo lang had willen hebben, óók een paar grassprietjes zult vinden, in welke vorm dan ook Ziek kind hoofdstuk apart in de huishouding we zelf weer thee zetten, de bloemen hun beste da gen hebben gehad en er geen kruimel van de taart meer over is, duurt het opnieuw een jaar voordat we weer de liefste van alle moeders zijn. Moederdag: een fijne instelling. Dat die dag zoals hier en daar wel eens sarcastisch wordt opgemerkt er zou zijn voor de bloemen handel en de slagroom spuiten de banketbakkers, vinden wij maar een negatieve gedachte. Dat kopje thee op bed, al is het brouwsel misschien te bruin of te licht, legt óók even een gloed op de royale 360 dagen, waarop we weer de gewone moeders zijn met de zorgen en niet te vergeten de vreugden van alle dag. Wat ons betreft is vanavond el ke bloemenkar en dito winkel leeg en hebben de bakkers overuren gemaakt. Want afgezien van de gaven zelf kan de achtergrond er van een reservoir zijn, waaruit we soms eventjes moeten putten. Bijvoorbeeld als het kind, dat er mee kwam aandragen, ziek is en we onze handen meer dan vol hëb- ben. Over dit zieke kind willen kleine zieke we het op deze moeder-pagina schrikbeeld. wordt geschoven, die thuis een kleine patiënt heb- bed kan ondernemen, zonder dat iets wat voor de „een-klein-beetje- ziek" zijnde kinde ren nog niet altijd gebeurt Handenarbeid kan ook een tover woord zijn bij het bezighouden ben. Dingen, die hand liggen, maar waar u misschien niet op gekomen Ook voor u Door middel van deze brochure kunt u het kind een muzleklnstru- de jeugdige patiën- mentje laten maken (zieke kin- tjes. Hun speel- deren houden niet van teveel stil- goed, dat ze al te om zich heen!), er staat een kennen, zorgt in bed nu ee M niet voor de aflei ding, die datzelf de speelgoed in .gezonde gevallen" wel kan bieden. Bij die handenar beid is het zaak, dat het bedje niet wordt volgeladen met allerlei mate riaal, zodat door de bomen het bos almaar extra lakens in de hebt.... leuke cadeautjes voor zie ke kinderen worden er in ge noemd, enfin voor het bedrag van vijftien cent komt u heel wat aan de weet. En dat „heel wat" is niet alleen voor het kind, maar ook voor de moeder belangrijk. Een bezig zijnd kind is immers lang zo lastig niet. Evenals de werktekening van de bed-speelta- fel kan ook de brochure via een girobiljetje uw eigendom worden. KUSSA/n nieuwe lekkere groente Wie van afwisseling op het dagelijks menu houdt, zal de verschijning van een nieuwe groente met vreugde begroeten! Kussa, spreek uit koessa, is een ^komkommerachtige vrucht, 'met de smaak van... ja, de een noemt het asperges, een tweede zegt sprekend bloemkool en een derde vindt er schorseneren in terug. Daarom alleen al zou je eens een zaaiproef nemen, wie weet wat je er zelf in proeft! In elk geval smelt ze op de tong, kan rauw, gebakken en gekookt gegeten worden en bet feit dat het een uitheemse groente is, kan een uitdaging zijn voor de huisvrouw, die in de zomer alle dagen bonen en sla toch wel een tikje eentonig vindt! In I960 Deze nieuwigheid dan is al eeuwen lang in Azië bekend, maar pas in 1960 stond het eer ste zaaimonster hier in het land op een proeftuin in Aalten. De verwachtingen waren niet al te hoog gespannen, gezien het be kende gezegde „wat de boer niet kent, dat lust hij niet", maar de eerste vruchten op de veiling brachten al vele enthou siaste pennen in beweging. En toen het vorige jaar het zaad ook door particulieren bij de zaadhandelaren gekocht kon woorden, waren de lofuitingen niet van de lucht, zowel over de gezonde en snelle groei van de planten, over de grote bloe men (10 cm). als over op brengst en bereidingsmogelijk- De kweker en volkstuinder za^it ze april—mei in de volle grond of in maart onder glas en in juliaugustos zijn ze rijp om te eten. Nu vertelde ons de importeur dat kussa zó snel groeit, dat het zelfs mogelijk is om tot half juli nog in de vol le grond te zaaien, waarna dan de vruchten in de loop van september oogstbaar zijn. Wie dus niet direct in de gelegenheid is om te zaaien, kan het altijd in junijuli nog doen. Op rijen De zaden worden op rijen gelegd, 50 cm uit elkaar op de rij en de rijen krijgen 60 cm af stand. Wie een kleine tuin heeft kan natuurlijk het pakje zaad met buren en vrienden delen en slechts enkele zaden in de grond leggen. De kwekers zaai- 3 zaden per vierkante meter, arvan zij later de beste la ten staan en de twee andere op ruimen. maar de liefhebber gaat niet zo radicaal te werk. Moeten de plantjes om de een of andere reden verzet worden, dan kan dat alleen als ze jong zijn. anders mislukt de teelt. Hoe later gezaaid, hoe later uiteraard de oogst t60 a 65 da gen na de zaaidatum). In april gezaaid, zijn de eerste vruchten in juli eetbaar. Eén plant kan 1030 vruchten opleveren en we laten ze niet te lang hangen. Ze zijn in jonge toestand lekker mals en als ze een lengte van 1525 cm hebben, kunnen ze al feoogst worden. Zijn ze langer an 25 cm geworden, dan wor den ze al wat stugger en dro ger. Een geoogste vrucht kan eventueel 2 weken bewaard blij ven, zonder dat de kwaliteit er van te lijden heeft. En hoe U ze eten moet? Rauw geraspt als komkommer, eventueel met geraspte gember of gemberstroop, gebakken in blokjes met uitjes, gekookt met een bloemsausje en in schijven met gehakt of vleesragout ge vuld in de oven. Zaai plezierig en straks sma kelijk eten! A. C. MULLER-LDZERDA. te buiten kij- hele afleiding voor een kleine zieke. het kind bo vendien niet uit de weg kan in de be perkte ruimte van het bed, Een ste vige plank, of riög liever een bed- eigenlijk onmisbaar bij dit soort dingen. Zo'n bed-speel- tafel (als men een paar kinderen heeft komt die altijd van pas!) is door het landelijk voorlichtings centrum voor ouders en opvoeders ontworpen. Het kinderbad: even hebben, want hoeveel meelij we soms in ons hart ook kunnen hebben met een ziek kind.... voor heel wat moeders betekent zo'n menigmaal een Zo'n kleine patiënt het ritme van de da gelijkse huishouding min of meer verstoren. Hierover wat pratend laten we uiteraard het ernstig, dan wel écht zieke kind buiten be schouwing. Bij ernstige gevallen is het meer dan ooit „moeder dag"; dan laten we het huishou den het huishouden en kan het Doe het zelf Het tafelblad kan zowel hori zontaal als in sahuine stand wor den gezet. Voor handige vaders: de werktekening ervoor is bij dit centrum, 's-Gravendijkwal 60 te Rotterdam voor slechts drie dub beltjes te bestellen (Giro: 12 56 35). En wanneer u nu toch alp van deze instantie inroept het bezighouden van het zie ke kind, vraag dan meteen de nieuwe brochure over dit onder- De kleuter en het verkeer We .hebben er vandaag dus een''daardoor brokken maken. Is mei pagina voor (jonge) moeders van "te zorgeloos onder het motto gemaakt, want naast het artikel tje over het zieke kind, willen we ook even stilstaan bij de kleu- kans op complicaties, ter in het verkeer. De meeste moeders willen het vaak zo lang mogelijk uitstellen, maar toch komt de dag, waarop het van baby tot kleuter opgroeiende kind geconfronteerd wordt met Obstakels beweging zijn: vader, moeder, eventuele broertjes en zusjes en bezoekers. Aan al die obstakels gaat het kind zich na een tijdje aanpassen: het probeert de voor werpen te ontwijken om botsingen te voorkomen. Begint het kind te 0beneden komen als je je aan het tafelkleed vasthoudt en optrekt, 't Is een kwestie van vallen en opstaan... Evenals dit buiten de deur het geval wordt het zodra het kind de wandelwagen- periode voorbij is. Met wisselen- dag tot dag aktuelcr terecht als De volgende regels, eveneens ter maar weer op mag knappen. Overigens: het écht zieke kind is meestal veel kalmer en kan zelfs meer geduld tot „uit- maat weinig schelen hoe het werp aan; „Ovér V. allemaal uitziet. Dat komt best zlpke kinderen ^cet drt prairti- of doch- söhe vouwblad en het geeft in Moeder heeft haastdus zo maar duurs de straat over gesto ken. En evenals een goed voor beeld goed volgen doet. zo heeft een slecht voorbeeld óók resul taten maar dan in omge keerde richting! probleem: het moderne verkeer. Nu is het heus niet altijd een gemakkelijke opgave de kleuter met het verkeer in kennis te brengen. Met het: „pas op, je moet op de stoep blijven", Is men er echt niet. En vooral als de jongen of het meisje elke dag ™nascn. almaar waarschuwingen krijgen in de vorm van: „let op, denk er aan, als je...." dan is men er helemaal niet. u-nrdenii lanS voordat het buiten op straat de belangstelling slaat hij al die lnftn+- oio Kal /la Knv irarlaaf fin .1..... -.-JXT.. «f/int Kil tra] loopt: als het de box verlaat begint te kruipen, ontmoet het al lerlei verkeersobstakels in de vorm van huisgenoten en meu bels", zo zegt Tine Cortel erover, die o.m. het boek „Kleuter en verkeer" heeft geschreven. De rondscharrelende kleuter moet het verkeer dan al leren onderscheiden wat tussen al die stilstaande meubelstukken en voorwerpen gevaarlijk is, zo als de brandende kachel en de paniek- trap b.v. Bovendien wordt het ge- n juist confronteerd met afgestemd op het kind, kunnen er nog wel bij. Het draait in dit Vval om het plastic kinderbad, "mSgSE 000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000M00M0000000 het geval de jongste Maar die kleine-bijn; telg van de familie aan zijn (of zieken, wat kunnen ze lastig én nieuwe bestemming ovalen plastic kuipje te beden ken. dan zoudt u het geval kun nen toevoegen aan de speelgoed- voorraad van de kinderen. De jeugdige fantasie maakt van al les van zo'n vrolijk gekleurd bij- dat het huishouden en niet alle M des tijds wille de tijd heeft een wil, wist u dat moet ik hier twee heren-brieven beantwoorden. Misschien komt het ders kunnen dat hoofdstuk altijd ditmaal niet verder dan handig opvangen. Kijken en doen Dan zijn er twee remedies, die dan gaan we de volgende keer vrolijk verder. Dat kan, want ze hebben wel een beetje met elkaar te maken. Wonderlijk is dat, je kunt soms achter de uiteenlopende onderwerpen wijkpredikant er aan als hij i de een naar de ander fietst? van: „sjonge, ik wou dat ik zaken gade. Nu eens staat hij vol inte/resse auto's te bekijken, dan weer gaat hij plotseling aan het lopen, soms zo geconcentreerd, dat hij linea recta het trottoir afstapt. Nauwgezet Nu wordt het zaak. dat de ouders zich zélf dubbel nauwge zet aan de verkeersregels hou den! De volwassene, die zich in het bijzijn van kinderen aan die regels houdt, is voor de kleuter een veel betere steun dan de moe der die omdat ze haast heeft met het knd aan de hand gauw gauw en liefst schuin de rijweg oversteekt. Bewust van het verkeer wordt de kleuter zich pas als hij „verkeersopvoe- ding" krijgt. Praat dus met het kind over het verkeer, laat het kijken, aktief iemand wist die doen. maak het attent op het feit, in huis eens even dat auto's veel sneller rijden dan „ing, voor haar zelf fietsen. En laat kleuters nooit ook prima..." Want dat alles kan zelfstandig een drukke rijweg brief is niet alleen tot Een 1 die jarenlang op eigenlijk ook tot een boerderij heeft gewoond. aantal lezeressen gericht. U hebt ouderlijk huis de ene keer is het een namelijk auto, de andere keer een boot, ken binnenshuis: ziek kind altijd werken. ^Velfde achtergrond zien Zo is eenmaal, meermalen geadverteerd wil ook graag weten of zij I-sa4aan *rn_ pezcitae acnierg ona zie a ppn huishoudster gevraagd i" midden in de stadsdrukte te als wij het begin gemeenschap krijgen. En dan uzelf. Ik heb geen ie volgende dag misschien een „huis om in te wonen". En ge vuld met zand op het balcon of weet wel, in de tuin gezet biedt het ook J" brief over adver- brief over methodiek. platen waar veel op te zelfs een brief over mis_ naar een „mobile (u handeling van dieren (mevr. S., oH„„,foT. :on fragiel bouwseltje jk hoop erop u komen.n draadjes dat in onaf- a| meent u dan dat het u toch senuwa. midden in de stadsdrukte terecht de pakken blijft neerzitten. Maar kinderloos gezin. U meende zal komen. En, net als ik uzelf? Ik zal het maaeliikheden Zon- gebroken beweging is). Kijken niet helpt), en achter alle het mogenjKneaen. z-on hll|tpnsihllic- naar wat er on straat „-„„-a a,. m« „w ™nn der zand kan 's avonds het badje legen bedtijd netjes worden ge bruikt om er het kleinere speel goed in op te stapelen. buitenshuis: gebeurt, of van de vensterbank en uit de tuin komen halen. De meeste zieke kinderen vinden het heerlijk als meenschap. Hoogstens vinden Wij hebben geen notie ONS PATROON te mogen constateren uit de Open teruggaan Brief van vorig jaar o.a. over adverteren, over gehuwd en on- op zo'n adverten- bod tie zeker een twintigtal brieven nï« uit mffn Ï2 komcn 'al 8'"« hel "u °m niet uit mijn ge- een huishoudstcr het ls loch ccn mooi werk, helemaal in gezins verband. zegt u) en zie: de uitkomst was nihil. En toch. schrijft u, en nu haal ik even een zin uit uw brief aan waarom een momentje n de lach ben geschoten: „er :ijn duizenden salaris? Briefschrij- duidelijk maken wat ik hiermee bedoel. Ik zat vanmorgen 0bus. en toen stapte er een overtreft. Het heeft dus ongelukkig oversteken. Want welk kind bene den de zes jaar onthoudt al feil loos wat links en rechts is? Omstreeks het vierde jaar kan een kind, dat steeds met moeder samen heeft overgestoken, wel le ren zelfstandig een rustige weg over te gaan. Snelwegen, spoor wegovergangen en kruispunten verkeerslichten zijn uieraard Prettig en gemakkelijk voel je je weer „echt' een gemeenschap. En verder iemand toeknikken als de kerk onder de lezeressen uitgaat wie weet een hand ge- chr krant, waarva, ven al ken je hem of haar niet matig huilen omdat niet met „chr. krant" te maken de knie. Ik vroeg of ze liever op dat u zo weinig brieven kreeg op mijn plaats zat (ik reed vooruit 1 boeIt be verkeers- uw advertentie en zij was tegenover mij neerge- opvoeding heus niet te zijn. Ge vallen). en zo raakten we in ge- woontevorming kan al een hele- tt.j t-,--.. Jlt zij eensklaps boel doen op dit terrein een geplaatst dat Koede gewoontevorming is de „.„„..-stelbaar ver- grondslag van een góede ver- Zij die altijd gezond keershouding. Wie graag nog meer groot gezin welgemoed ruggesteun wil hebben u'~ J~ de Een blouse, die zeer prettig en ge makkelijk in het dragen is, kozen we voor ons patroon van deze keer. Het is een modelletje, waarvan men er zeker meer dan één zal willen bezit ten. Het patroon ervoor is leverbaar in de móten 44, 46 en 48 (42 op be stelling) en voor de vervaardiging heeft men ongeveer 225 meter stof van 90 cm breedte nodig. De drie kwart mouw wordt iets blousend aan een smal manchetje gezet. De zakken op de heup staan heel vlot en zijn te vens nuttig. Onder vermelding van nummer 360 is dit patroon aan onze bureaus ver krijgbaar tegen betaling van 020. De patronen kunnen ook per post tvorden toegezonden. De prijs wordt dan f0,60. Men gelieve dit bedrag in postzegels te plakken aan de adres zijde naast het gewone frankeerzegel van de briefkaart, waarop men de be stelling doet. Opdrachten moeten uiter- s bezit zijn. Na die datum is levering kaar. En bijvoorbeeld de diaco nie. Of tegen een weduwnaar die zit te tobben thuis, zeggen dat je eens voor hem zult uitkijken.... Maar al die spontane daden, goede voornemens, al het be leefd en vriendelijk-zijn. hoe goed ook op zichzelf, zijn nog maar eerste centimeters op de kilometer-lange weg der gemeen- Gemeenschap is herstel van ga luk. Dat kan hier beneden maar ten dele. Dat weet ik. Als je als- „Daar is geen beginnen aan" zegt iemand die dit eens even met een paar gevallen uit geeft, dat zijn naaste omgeving doordenkt.. Kijk, dat zinnetje nu kunnen we iets veranderen. Laten we er eens aan beginnen! En dan begin ik hier, met de gedachte aan gemeenschap op de achtergrond van al wat ik ga zeggen, aan mijn eerste brief schrijver. Hij is weduwnaar. Dal valt niet mee. Was mijn tijd niet aan het proberen mij de baas te st,aat worden, dan zou ik dit niet in de n°K 2 openbaarheid hebben gebracht. weet vele regel- ze het leven tengevolge van de eenzaamheid niet meer aankunnen".... Ik hoop toch niet dat ik u dat gesuggereerd heb. Ik heb het wel eens over een portie eenzaamheid, maar ik beweer niet, nu niet en nooit, dat de vrouwen ii tie niets te doen hebben in de rij staan bij een dergelijke advertentie. Een vrouw kan een zaam zijn met 500 en meer in de maand. En dan bent u. tenminste in uw schrijven aan mij, wel wat uit zijn op het "geluk onvolledig. U stipt aan dat de ander, dan had je dag- huishoudster-zijn de beste manier van kennismaken is, dat het zo vrijblijvend is en tóch contact it men een keurige ad vertentie toch niet hoeft te wan trouwen allemaal akkoord. Maar aan beschouwingen hebben we pas later iets. Allerecrts dient men te weten. nu. b.v. hoe oud ben', ea^wrtk beroep u uitoe- J»r Vtofh'et uitgangspunt Bij het no( de echter komen mijn gedachten er terecht bij het woord ge enschap. Kent u geen mens "rvfiT 0f wcini?? Ze*1 het u iets bi) Q^nwafi,j 1.1 kprk te behoren? Waar hier Werkelijk bedroefde mensen dwin- SÜ?^!' daar iemand met u begaan ecl tot uw naaste omgeving, dus dan je handen als de bus een zwaai maakte zij juist verkeerd stond: op an deren te wachten; te leren leven met pijn. Maar zei zij en het was of ze dit alles wegwuifde dat is het nog niet. Het moeilijk ste is om te leren méns te zijn. Hoe begreep ik dat! Begrijpt u het? Er wat van te maken. Winst te boeken uit een gemis, een tegen slag. O, ik heb zo dikwijls het idee dat gemeenschap bij onszelf begint. Wat worden als je weduw naar bent, namelijk mens, opnieuw en met overgave: mens. Wat zijn als je 's avonds in je huis komt en denkt: en zo blijft het nu. En het plaatselijk blad de kerkbode. En is het nog nihil, ditmt wel' c1an z4n er in uw buurt geen i het fent. Het lijkt 35. 36 jaar niet sr weduwnaar. Dat °P een advertentie iemand zij de leeftijd niet weet; tegen de f Hf overleven. En zó leven, zo op nieuw blij, dat iedereen je wel helpen wil. Omdat je jezelf helpt Omdat begin van herstel van ge- iuij.ua mo, Clmstus in ons allen it ge- de kerkbo- le&d. dan kan gen je als het soonlijk antwoord. Maar ik ge loof dat het ook zo. in de krant, aarzelen een goed gesprek kan worden. Im- dorp enz. er toe, lijkt mij. Een steno-typiste zal wel even zij op de adverten- landbouwer schrijft. leed met u draagt? Familie' Vrienden? Is er ergens die u graag wat gelukkiger zou willen zien dan u nu bent? Denkt Thuis al verkeersobstakel Ook de Up-rubrlek Is van daan voor moeders met een aantal wenken uit de kinder afdeling van onze voorraad. We beginnen met iets over ae DEKEN KLEM Een dekenklem is volgens mevrouw J. Pijl-Meywaard uit Sliedrecht niet alleen te ge bruiken voor het babybed. ais met neme Wee opgroeiende kinderen samen in êen Dea slapen, gebeurt het maar ai te vaak. dat de een zich be- haag-lijk in de dekens rolt. terwijl de ander deken-loos, dus koud. in het bed Ugt. De dekenklem biedt dan uitkomst. De band waar de klemmen aanzitten, wordt middendoor geknipt en aan elke kanf Yf" het bed komt zo'n helft, hetzij aan de beugel van het spiraal, dan wel aan de onderlagen vastgemaakt. De bovenste de ken wordt er aan weerskanten mee vastgezet en dan blijft de rest vanzelf wel zitten. "N HEI ZESLAB Bij het zelf leren eten van de kleintjes is het vaak nogal een „geklieder", zoals me vrouw J. M. C. van der Lin den-van de Panne uit Den Haag schrijft. Wat denkt u in dit verband van een reuzeslab? Deze lezeres maakte er een van 70 bij 45 cm lang. fleurde het plastic geval nog op met een leuke bies cn legt de slab onder het bordje op de tafel. Wordt er gemorst, dan komt alles op de slab, i.p.v. op de vloer terecht. EEN' REM En OP Voor het geval u een kin derwagen zonder rem mocht bezitten dan heeft mejuffrouw G. Wlllebrands uit Den Haag een ideetje voor u. %Bevestig een riem (bijv. een honden- riem), voorzien van een nip pel, aan de duwer. Moet u de wagen ergens neerzetten, dan haakt u de nippel vast door een spaak van een der wielen en de wagen gaat niet meer in z'n eentje aan het rijden. MOUWEN' VERLENGEN O Bij het verlengen van mou wen levert het uitleggen wat de voering betreft wel eens moeilijkheden op, -omdat de voering niet lang genoeg blijkt voor dit karweitje. Knip daar om die voering op elleboog hoogte door, zet er op deze plaats een reep stof tussen en u komt in dc mouwen van de kindermanteltjes onderaan geen voering tekort, is de tip van mevrouw H. M. Nleuw- poort-dc Bruyne, eveneens uif Nleuw-Lekkerland. LEREN SPELEN Het spelen melt een $.°X- kendoos is niet ieder kind „ge geven" als het gaat om blok ken met verschillende plaatjes er op, die samen een géheel vormen. Mevrouw C. Koster- van Aalsburg uit Blaaksedijk vond er iets op. Zij nam twaalf luciferdoosjes, beplakte die met gekleurd effen papier en zocht daar een scherp gelijnde, gekleurde tekening bij op. Die tekening werd over de beplakte doosjes verdeeld en al heel gauw hadden de met dëze „blokken" spelende kinderen de smaak ervan te pakken. Na een tijdje bleef de echte blokkendoos niet meer staan. Gelijk nog een tip die met spe len te maken heeft: uit het vrolijke deksel van een lege bonbondoos kan een aardige legpuzzel worden gemSakt. Van GAATJE LN' DE DEUR Kinderen, die licht slapen, worden door het openmaken van de deur vaak wakker. Me vrouw A. Hakkcstecg-Verhcy uit Nieuw-Lekkerland loste dit op door eien gaatje in de deur te maken. Bij ziekte en een „contróle" 's avonds leert een blik door dit gaatje of het kind niet bloot ligt. Daar komt nog bij, dat u zichzelf ook eventu ele last bespaart. Vaak is er als er in de slaapkamer een geluid wordt gemaakt en we even gaan kijken, niets aan de hand. Maar heeft het kind moeder eenmaal gezien, dan wordt het soms Cen „bruipar tij" als moeder weggaat. Ook in di' J,;j«- kijkg tje. EEN FLES ER BIJ Tijdens griepjes e.d. zijn ook 's nachts de kinderen soms dorstig. U hoeft niet uw bed uit als u, evenals mevrouw A. Verduyn uit Nieuwerkerk aan de IJssel een plastic fles, ge vuld met limonade of iets der gelijks, tussen het kussen cn het ledikant neerzet. De kinde ren kunnen zich dan zelf wel helpen. Wel een fles met een schroefdop gebruiken én het gevalletje als de kinderen sla pen op de bestemde plaats de poneren. Anders is de inhoud verdwenen, eer u de kamer uit bent.... GEEN VETTE VIS Meestal leggen we de ge bakken vis op een bord of schaal met soms als gevolg dat dc onderste exemplaren vaak drijven van het vet. Me vrouw N. van Rijn-Hoek uit Katwijk deponeert eerst een sneetje oud brood op het bord. Daar trekt het vet dan in en ook de „onderste" vissen zijn smakelijk. 'I HOEFT NIET ROL Soms wil vlees bij het bakken nogal bol optrekken. U houdt evenwel keurige rech te lapjes als u even voor het braden hier en daar met een scheermesje de strakke rand jes wat insnijdt is de ervaring van mevrouw G. Muilwijk-Mo lenaar uit Giessenburg. WAT ZOUT ERBIJ Klopt u wel eens eiwit? Doe er ccn klein snufje zout bij cn het schuim wordt véél mooier, tipt mevrouw A. D. van de K. uit Waddinxveen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 17