NATIONALE FOTOWEDSTRIJD IN EEN HAAGS WOONHUIS worden J ZONDAGS BLAD Hieuw? Cf i Jisrlje tfournn Met enkele tan haar lievelingen i zich heenverzorgt mevrouw Post-Hendriks de fan maildie zi, medestanders ontvangt in haar functie van leidster van de Stichting „Kat in Nood". ZATERDAG 12 MEI 1962 't Is nog wel „ongezellig maar het wordt beter gastvrij onthaald Speciale „kattenstad liet grote ideaal sters. En natuurlijk een gebouw voor de administratie. Het pro ject betaalt zichzelf, want er ko men kattenpensions voor luxe-kat ten en winkels in kattenbehoef- ten, die winst zullen maken. Al heeft een kat zeven levens, eens komt er een eind aan. Vandaar een sfeervol katten-kerkhof. Met de werkplaats van een handelaar in grafzerken. Aan de ingang van het kerkhof komt een bloem en- hal, waar nabestaanden een laat ste bloemengroet voor de overle den huisgenoot kunnen betrekken. Het allermooiste van alles is wel, dat de jeugd dit project draaien de zal houden. Kinderen zullen de administratie voeren, de tuinen onderhouden en de kattenflats rein houden. Dat een terrein, waar duizen den katten samenleven een broei nest van bacteriën zou worden, en dat een ..Kattenstad" de volks gezondheid in gevaar zou brengen, ontkent mevrouw Post-Hendriks ten stelligste. Zij kent een stof, die de kattenuitwerpselen veran dert in rulle grond, waarin de dieren zonder bezwaar kunnen ra votten. ,,De ongedwongen omgang tussen het kind en de kat is van grote pedagogische betekenis", zegt de ex-lerares Engels M.O. mevrouw Post-Hendriks. Op be scheiden wijze heeft zij thans het kind al ingeschakeld bij haar Stichting Kat in Nood. Twee Haagse dames hebben haar leven gewijd aan het wel zijn van katten. Alles wat de zusters mevrouw Post-Hendriks en mej. Hendriks aan liefde en affectie in zich dragen, schen ken zij aan hun zes-en-tachtig poezen en katers. En niet alleen liefde en toe wijding schenken zij! Het be scheiden kapitaaltje, dat zij erf den, is geheel opgegaan aan het lenigen van kattenleed. De zus ters leiden een zeer sober, zo niet karig bestaan, want het ge hele inkomen is nodig voor de bijna negenhonderd gulden kat tenvoer per maand. Zij slapen op een harmonica-bed, dat over dag als bed dient voor zes dood zieke, mismaakte poesjes. Het harmonica-bed is nagenoeg het enige ,,mensen"-meubel in huis. De vier ruime kamers, de keu ken, de gang, en de binnen plaats zijn verder gemeubeld met plastic afwasteiltjes. De teiltjes dienen beurtelings als slaapplaats of als kattebak. Me vrouw Post-Hendriks mogen we de gangmaakster noemen. „Kat in Nood" Zij riep de Stichting ..Kat in Nood" in het leven, die ijvert voor een stad voor katten: kos ten zes miljoen gulden. Ze heeft zware, donkere wallen onder de ogen. Niet alleen zorgen om leven en welzijn van haar zes-en-tach tig poezen en katers, maar ook geldzorgen en een chronisch te kort aan slaap hebben haar gete kend. Immers, zij was lerares Engels aan een middelbare school maar nu is zij van 's morgens vroeg tot diep in de nacht con stant in de weer met het legen van de bijna honderd kattenbak ken. Zij staat geheel alleen voor de bijna hopeloze taak het huis rein te houden. „Onbegrijpelijk" Tk begrijp niet. hoe mensen onschuldige. pasgeboren katjes kunnen afmaken. Dagelijks worden er arme. nog blinde katjes in koe len bloede vermoord", zegt me vrouw Post-Hendriks. Voor elke poes en voor elk katertje is er ergens op deze wereld toch een plekje in de zon, is haar vaste overtuiging. Haar Stichting ,.Kat in Nood" neemt fel stelling tegen het doden van katten. Zieke dieren moeten worden verzorgd en behoeven liefde, over de gezonde katten behoeft niet eens te worden gepraat. De Stichting geeft op onregelmatige tijden een gestencild orgaan uit, waarin behalve aan vereniglngs- nieuws, ruime aandacht wordt geschonken aan misstanden. Een schandaal vinden de da mes bijvoorbeeld de „kattenwa- gen" van de Dierenbescherming, waarmee zieke, mismaakte, mis handelde katten en ongewenste, pasgeboren katjes worden opge haald. „Het woord „dierenbeul' is voor die man nog veel te goed, het is een afgrijselijke sadist" zegt mevrouw Post-Hendriks, spre kend over de inspecteur van de Dierenbescherming afdeling 's-Gravenhagc. een onbezoldigd rijksveldwachter. Op het harmonicabed in de al tijd afgesloten tussenkamer zon der ramen is het hospitaaltje van mejuffrouw Hendriks. In een mandje op het bed ligt een poesje, dat bij mishandeling ernstige kwetsuren opliep. Als het van het bed zou springen zou het sterven onder de vreselijkste pij nen. Maar het beest zal niet van het bed springen; het kan zich nauwelijks bewegen! Het is al leen aan het ongelooflijke ge duld van haar verzorgster te dan ken dat het nog in leven is. De vijf overige patiëntjes zijn er ook heel erg aan toe Twee poesjes missen een oog. De holte in de kattenschedel is een akelig. vochtig gat. „Allemaal mishande ling", zegt de verzorgster, „de beestjes zullen de mens nooit meer vertrouwen. Zij blijven doodsbang, zelfs voor mij!" De dames bezit ten ook een krankzinnig katje. De ogen van het diertje staan scheef, het kwijlt en de tong hangt uit de bek. Het dier heeft het benul verloren zich regelmalig rein te likken. Daarom wassen de da mes het diertje enige malen per Kinderen Dé oplossing oplossing Kattenstad wordt voor alle kattenproblemen. Het project staat al op papier. In de kluis van de Stichting „Kat in Nood" rusten de tekeningen tot de tijd rijp is. Er komen centraal verwarmde blokken, waarin de duizenden die ren gehuisvest kunnen worden. Veel glas, waardoor vol-op binnen kan komen. Overeenkom stig de moderne principes van de huidige flatbouw dus. Voorts ruimte en groen. Een groot park met plantsoenen, wan delpaden, een restaurant voor be zoekers en een vijver. Voor de recreatie van de katten alleen komt er een kattenbos, waar be zoekers geen toegang zullen heb ben. Er komt een hospitaal, met woonhuizen voor de doktoren en een zusterhuis voor de -verpleeg- Bij een andere kattenliefhebster uas onze verslaggever getuige van een gesprek, dat inspecteur Schilthuiscn had. „IWat moet ik dan doen. ze komen zelf aanwan delen", zei de dame, en het bleek, dat ze twintig poezebeesten huis- Er zijn enkele kinderen, die haar assisteren bij het voederen, schoonhouden en administreren van haar huidige zes-en-tachtig katten. Vóór Kattenstad er is, moet nog heel wat werk verzet. Ten bate van het goede doel wor den nu al ball-points, potloden, kattebakken, voeder- en drinkbak ken „voor Poes", baby-schoentjes en sluifczegels verkocht. Er is im mers zes miljoen gulden nodig! Overbevolkt „Den Haag is meer dan drie dubbel overbevolkt met katten", zegt inspecteur Johan Schilthui- sen. Het is een man die stevig met beide benen op de grond staat. Bijna 25 jaar is hij de enige inspecteur van de Dieren bescherming afdeling 's-Graven- hage. De katten vormen op het ogen blik het nijpende probleem. Niet alleen in de binnenstad, maar ook in de buitenwijken en in de duinen leven duizenden verwilder de, schuwe, soms zieke zwerfkat ten. Of er voor dit probleem op korte termijn een oplossing be staat? Inspecteur Schilthuisen komt er eerlijk voor uit wanneer hij antwoordt: „Ik weet geen op lossing op korte termijn en ik ge loof ook niet dat die bestaat!" Maar wat dan? „Het enige wat op den duur zal helpen is: le laat de katers castreren; 2e laat de poezen steriliseren; 3e wanneer uw poes een nestje jonge katjes werpt, weet waar u aan begint: Bent u er niet voor honderd procent zeker van, dat u alle diertjes later aan een goed en blijvend tehuis kunt helpen, waarschuw dan liever de Die renbescherming. Wij komen dan binnen drie dagen de pasgeboren ongewenste diertjes ophalen en nij laten ze kosteloos op abso luut pijnloze wijze inslapen." „Maar weet je wat, stap maar in een rij eens mee. Kijk zelf!" Zo gezegd, zo gedaan. Het 2CV-bestehvagentje van de Dierenbescherming stopt en in specteur Schilthuisen zegt als hij aanbelt: „Hier moeten we pasge boren katjes ophalen." ..Ik zit er wel een beetje mee in," zegt de vrouw des huizes, wanneer zij open doet. „Poes heeft vier jongen ge kregen, maar vier katjes erbij wordt echt teveel. Ik heb het de kinderen uitgelegd en ze begrij pen het. Eén poesje mogen zij houden, maar ze weten nog niet welk." Besloten wordt, eerst de pasgeboren diertjes te sexen. Eén katertje zal blijven. Als het wat groter is, zal het worden ge castreerd. Waarom geen poesije? Omdat immers het steriliseren van een poesje ongeveer 17,50 kost, en het castreren van een ka ter 2,50. Moeder poes moet eventjes naar de keuken, zodat zij het piepen van haar jongen niet horen zaL Bewondering De twee kinderen kijken vol bewondering hoe inspecteur Schilt huisen het pasgeboren katje in de linkerhand neemt en in één oogopslag constateert of het een Spanning tekent zich af op hun gezichtjes. Ja hoor, het grijs-ge streepte hoopje kat is een man netje en kan dus blijven! Voor zichtig wordt het weer in het nestje gevlijd, de andere diertjes gaan in de mand van Schilthui- Dat was dat. In de gang wordt nog even de afspraak herhaald, de jonge kater zal worden ge- de dokter wanneer zij het kraam bed heeft verlaten, opdat in de toekomst geen „ongelukjes" meer zullen gebeuren. „Reële mensen", zegt de in specteur Schilthuisen waarde rend. „Geen griezelig sentimen teel gejammer. Ze begrijpen ten minste dat je voor het dier moet zorgen. En als het niet,,kan, dan is het beter er niet aan te be ginnen! Het volgende adresje is bij een oude dame. „Meneer, ik weet me geen raad meer. Vorig jaar heb ik tien katten laten af maken, maar ik heb er nu weer twintig, en ik kan het niet aan." Overal lagen katten, op de bed den, op alle stoelen, in de schuur, bij het kippenhok. „Ik zorg goed voor ze, ik houd van ze, maar twintig katten kan niet!" Ze vertelt, hoe regelmatig kat ten komen aanlopen wanneer ze bakjes met vis en schoteltjes met melk buiten zet. „Mevrouwtje", antwoordt in specteur Schilthuisen", de katten zien er prima uit, u zorgt er goed voor en ik kan u echt niet helpen." „Maar het zijn zwerfkatten zegt het bejaarde vrouwtje wan hopig. „Nee, is het resolute we derwoord, „u heeft ze opgenomen en verzorgt ze al zo lang, dan zijn het geen zwerfkatten meer. Ik kan toch niet zomaar twaalf, van de twintig katten afmaken, alleen omdat het u teveel wordt? De dieren zijn blakend gezond. Tracht u nu eerst er een tehuis voor te vinden. En haalt u geen nieuwe katten meer in huis!" Zich tot ons wendend gaat hij verder; ,,'t Is beroerd, want het is het mens haar goedheid. Maar ik ben inspecteur van de Dieren bescherming en geen katten mepper. Ik hoop dat zij een te huis voor de dieren vind, maar ik betwijfel het. Niemand wil meer een kat, er zijn driemaal teveel katten in Den Haag. Een oplos sing? Ik weet het niet meer". In een hofje In een onbewoonbaar verklaar de woning in een verlaten hofje heeft tot voor kort een oud, blind vrouwtje gewoond. Ze had zeven poezen. Ze werd ziek en besefte, dat zij niet veel langer in haar huisje zou blijvi B" 1 geprobeerd i katten t l Ze beeft tehuis voor haar inden. Het is niet Kid waard. Ook Nu wordt het zieke, blinde da metje verzorgd in een verzorgings huis. In het verlaten huisje in het hofje leven zeven verwilderde kat ten. Geen mens kan ze vangen. Een meelijdende buurvrouw zet regelmatig een schoteltje melk neer, en werpt elke dag wat eten naar binnen door het raam. Want niemand durft het vervuilde huis je in, eerst moet de reinigings dienst komen. „Wat moet ik nu met die katten?" vraagt inspec teur Schilthuisen zich af. „Te van. gen zijn ze niet, niemand wil ze hebben. Gelukkig dat de buur vrouw voor eten zorgt." „In 1959 is de Dierenbescher ming begonnen met het ophalen van pasgeboren katjes." vertelt de secretaresse mevrouw W. H. Strasters-Wildschut. „Tot nu toe hebben we zeker 6000 katjes laten inslapen. Toch zijn er nog duizen den en duizenden zwerfkatten. Op de bouwwerken, in de duinen, in de oude wijken. We doen ons uiter ste best zoveel mogelijk dieren te plaatsen, maar als ondanks al die pogingen het teveel blijft, is er geen andere weg dan afmaken." Dit eerlijke standpunt deelt ook de vereniging „Kattenzorg." Se cretaresse mevrouw M. J. M. van den Brandeler-Solleveld vertelt, dat ook haar vereniging door voorlichting en propaganda voor castratie en sterilisatie de katten- produktie zoveel mogelijk tegen De voorkamer is te klein om voor alle 86 katten het eten op te dienen. Daarom eet een deel van de levende have in den huide Post-Hendriks in Den Haag in de gang. Het is wel wat onprettig voor de dieren, maar in Kattestad wordt dat allemaal beter.... Knipoog naar het kind Doe via onze krant mee aan ''Jlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllll -'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiniiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Onze extra prijzen De directie van onze bla den heeft besloten voor de deelnemers aan de foto wedstrijd enkele extra- prijzen tc schenken en wel voor de jeugdgroep 1 een prijs van f 15.voor de hoofdgroep 2 (zwart-wit en kleurenfoto's) een eerste prijs van f 30.een twee de prijs van f 15.en vier prijzen van f 5.en voor de dia-groep een extra prijs van f 15.en twee van vijf gulden. Vandaag begint de „Week van de Foto grafie". Zeven dagen lang zal weer door al lerlei manifestaties en activiteiten de aan dacht extra worden gericht op de fotogra fie als belangrijke creatieve liefhebberij. En één van de belangrijkste evenementen, die de Stichting ter Bevordering van de Amateur Foto grafie in deze feestelijke week lanceert, zal weer de grote landelijke fotowedstrijd zijn, een wedstrijd voor alle drie miljoen Nederlanders, die een camera bezitten en ook voor de hon derdduizend nieuwelingen, die er volgens de statistieken per jaar bijkomen. „Knipoog naar het kind" is het motto van deze grote wedstrijd.waaraan ook uw krant haar steentje bijdraagt, en uit dat motto valt al af te leiden, dat „het kind" ditmaal het onderwerp van de wedstrijd zal zijn. Wedslrijdvoorwaarden Voor de wedstrijd „Knipoog naar het kind" heeft de Stich ting Amateurfotografie samen werking gevonden met de Stich ting Nederlands Comité voor Kinderpostzegels en iedereen, jong en oud. kan meedoen, be halve vakfotografen en diegenen, die als beroep fotografische werkzaamheden verrichten. De wedstrijd duurt van 12 mei tot cn met 25 augustus 1962. De fotowedstrijd is ver deeld in twee groepen: Groep 1 tot en met 18 jaar en Groep 2 alle overige ama- Het onderwerp „kinderen" kan in de ruimste zin van het woord worden opgevat. Maximaal mogen drie foto's worden ingezonden, zowel zwart wit als in kleur. Ook bestaat de gelegenheid kleurendia's in te zenden mits goed verpakt waarvoor speciale prijzen be schikbaar zijn. Retour Wie prijs stelt op de terug zending van de foto's dient een stevige enveloppe met daarop vermeld naam cn adres ge frankeerd met voldoende post zegels bij zijn inzending te voegen. Voor kleurendia's een verpakking dusdanig, dat de dia's hierin kunnen worden te ruggezonden. Is geen retour-ver pakking bijgevoegd, dan zal wor den aangenomen, dat de inzen- der^geen prijs stelt op terug- Inzending kan vanaf heden tot en met 23 augustus a.s. aan de redactie van ons blad geschieden. Men vermelde op de enveloppe of verpakking in de linkerhoek „Fotowedstrijd." Wij dragen dan zorg voor door zending van alle foto's naar de Stichting ter Bevordering van de Amateurfotografie, Prins Hen drikkade 132. Amsterdam-C. De inzending via ons blad heeft een bijzondere reden. De derde van 100, tien prijzen van van waardebonnen, le besteden 10 en tien prijzen van 5,-. in fotografisch materiaal naar Voor kleurendia's (groepen 1 keuze. Voorts ontvangen de win- directie heeft n.l. enkele extra- en 2 tezamen): een eerste prijs naars plaquettes ter herinne- prijzen voor onze lezers beschik- van ƒ500. een tweede prijs van ring. baai gesteld, naast de moge- 250, een derde van 100, drie Als extra premie voor de bes- Lijkheid om naar de landelijke prijzen van 50, tien prijzen te foto of dia, welke het kind prijzen mee te dingen. Men heeft *A vijf prijzen van ƒ5. weergeeft in de geborgenheid dus kans op dubbele winst! (zie an het gezm wordt een bedrag daarvoor het bericht hiernaast). Al deze prijzen in de TIEN GOEDE TIPS 1. Zeg nooit „Je moet op de kiek" en plaats het kind dan stijf in een hoekje waarbij het star in de lens moet turen. Vergeet het vogeltje, dat al zovele kindergezichtjes tot wezenloze prentjes heeft ge maakt. Laat het kind spelen in zijn hoekje, met flitslicht binnen is stilzitten niet meer nodjg. Met daglicht buiten is i het laag standpunt kieken. Jonge kinderen kunt u met een zoet lijntje in hun aardigste posi tie trachten te krijgen, met 8. Kleurenfilm een stukje speelgoed o.i.d. lukt dat wel. Vermijdt zodoen de storende elementen in de omgeving of achtergrond. Kijk uit of er geen pot bloe men vlak achter het kopje zit, zodat het op de folo lijk' alsof de stakker bloemen uit het hoofd groeien. Formaat kind, dan wordt het zo klein 6- Voor dc wat oudere kinderen Het formaat van de foto's is 9 bij 9 centimeter en i 18 bij 24. De foto's mogen niet op carton worden geplakt. Op elke foto dient dui delijk aan de achterzijde ver meld te worden: naam, adres, totaal aantal ingezonden foto's, de groep (1 of 2>. Inzenders in I. „Het zonnetje groep 1 moeten bovendien hun 11 leeftijd op de foto's vermelden. Houdt u zich vooral aan deze aanwijzingen. Stop er geen losse velletjes met naam en adrs, enz. bij! Kleurendia's kunnen meedin gen in alle gangbare formaten, moeten voorzien zijn van een duidelijk leesbaar opschrift met naam en adres en een merk voor het juist projecteren. De dia's moeten genummerd wor den. Hier moet wel gebruik wor den gemaakt van een los vel met alle gegevens, zoals naam. adres, aantal dia's en een num mering van 1, 2 en 3. op de foto, 3 meter is echt het uiterste. Beter is het om op V/s a 2 meter te gaan zitten, op uw hurken of geknield, van bovenaf is er kans dat uw lens het aardige kinder kopje veel te groot afbeeldt. Maak geen overdreven drukte van het fotograferen, werk lie ver onopvallend. de rug" is hopeloos uit de tijd. dat da teert uit de tijd toen film nog niet zo gevoelig was. Nu kunt u beter zijlicht nemen, dat geeft elk kindergezicht een vriendelijker aanzien. Ook bij kleur kunt u rustig met zij licht fotograferen. Ook tegen licht is fotografisch heel mooi, mits u dan maar een flitslampje gebruikt om de schaduwkant wat op te helde ren. Bij daglichtkleurenfilm gebruiken wij een blauw flits lampje. Meer foto's, meer kansen. geeft „het spel op straat" le gio fotokansen. Denk eens aan „touwtjespringen", knikkeren, hinkelen enz. Kleuters moet u eens observeren als zij be zig zijn met tekenen, klcivor- men maken, rondjes plakken etc. Fotografeer ze daarbij onopgemerkt, dat kan gemak kelijk, met een enkel flits lampje. Wilt u een handig „altijd-raak -recept" voor flitsen? Richt dc flitser via een handig "flitsbeu- geltje naar het plafond, ge bruik een film van 21 dm, zet de sluiter op l/30(I/25i se- konde en liet diafragma op f: 11 (voor de box hoeft u niefs te doen als alleen dc flitser omhoog richten, naar het witte plafond). Voor afstan den van zeg 2—5 meter is de ze methode zonder meer goed. uw opnamen zijn altijd goed belicht en u hebt een prach tige bewegingsvrijheid. Volsta niet met een enkele op- 7. Buiten wilt u ook zonder veel Prijzen der mooie prijzen voor deze fo towedstrijd beschikbaar: Groep 1: Een eerste prijs van f 100,een tweede van f 75, een derde van 50. tien prijzen van 10 en tien prijzen van 5. Groep 2: Een eerste prijs van 500, een tweede van 250, een Laat het kind spelen en scharrel daar op gemak omheen, knip telkens af als u denkt „Dit is een leuk moment" Als u kalm aan doet. vergeet het kind de camera en is meer zichzelf, dat geeft de beste foto's, i. U hoeft natuurliik niet altijd maar af tc wachten op een goed ogenblik, u kunt ook wat regisseren. Een ploegje kinderen kunt u bijv. laten touwtrekken en zoiets uit een gepieker fotograferen? Instel bare camera's zet u op f: bij 1/100 sekondc en een film van 18 dm. bij stelt u dc afstand in ter. Voor 6x6 stellen we in op f: 11. sluiter 1/50 sekondc cn afstand 3 meter. U hebt voor beide typen ccn zodani ge „sncl-instelling" dat u bij kleinbeeld op afstanden van 1V4 m. tot oneindig Geen gescharrel meer met instellen, maar alle aandacht op het onderwerp. Kleurenfilm is tegenwoordig al net zo gemakkelijk in het gebruik als de zwart-wit film. Ook met heel eenvoudige ca mera's gaat het prima. Denk niet dat u alle kleusen van de wereld op dat ene plaatje moet persen. Een plaatje dat bv. maar drie kleuren ver toont of zelfs twee kan heel dankbaar wezen. Denk bv. eens aan een klein joch in een oran je zwembroekje op het strand. Dc hoofdkleuren zijn warmgeel zand en dat vlekje oranje van zijn broek, dat kan een juweel tje van kleur zijn. Vermijdt bij kleur al te grote contrasten, zware schaduwen wjorden door geroutineerde amateurs met een blauw flits lampje opgehelderd. Wist u dat je zoiets in de foto alleen merkt door de veel mooiere kleuren, niemand kan zien dat er geflitst is. i. Als u erg dichtbij wilt foto graferen, zodat bv. alleen het gezichtje op de foto komt. Moet u bij eenvoudige camera's een voorzetlens op het toestel zetten en dan ook even denken om de paralax. Op korte af stand is die paralax lof zoe- kerafwijking) storend. ze treedt op binnen IVi A 2 me ter en is oorzaak van „afge sneden" hoofden. Richt de ca mera wat hoger dan nodig is, zodat u in dc zoeker het hoofd slechts gedeeltelijk ziet, dan is de foto net goed. kleinjseeld 10. Het best kunt u geslaagde foto's laten vergroton, waarbij u allerlei dingen die niet bij dc foto horen laat wegvallen. Meubelstukken, struiken enz. vallen weg en alleen de kleine mens komt groot in het beeld. Van kleurendia's of van kleu- rennegatieven kunnen heel goed vergrotingen gemaakt worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 15