Uw probleem is het onze Boekje van de 18 stapt over verschillen heen ZEISS IKON KI Een kanttekening Ook waardering in Geref. Bond maar o Stichting Filmcentrum bestaat 15 jaar Een woord voor vandaag Ceylonse predikant naar Nieuw-Guinea Ned. Studentensanatorium bestaat vijftien jaar [icv^^rsrDr\,z' w^u,. 1 RENTESTIJGING WAARSCHIJNLIJK A AN DE LOPENDE band worden er thans door het bedrijfsleven emissies uitgegeven. Grotendeels zijn het aandelenemissies, maar het bedrijfs leven komt ook met obligaties aan de markt. Eensdeels houdt het verhogen van het emissietempo verband met de grote emissie van Philips, waarvan details nog bekend moeten worden. Zij aal enkele honderden miljoenen guldens aanzuigen en daardoor behoorlijk wat geld bij de beleggers (grote en kleine) weghalen. Daarom dat menig bedrijf thans aan de markt komt om vóór de bui binnen te zijn. Anderdeels is de vraag naar geldkapitaal door het bedrijfsleven een bewijs, dat men geld nodig heeft voor uitbreiding en modernisering, voor het aan schaffen van meer en betere machines. In een tijd dat men zeer moeilijk werknemers kan aantrekken (eind april was de vraag van werkgevers drie maal zo groot als het aanbod), is deze investering in de diepte heel begrij pelijk. Het bedrijfsleven placht zijn investeringen in belangrijke mate zelf te fi nancieren. Maar de stijgende kosten drukken niet alleen de winst, maar zij zorgen er ook voor, dat er niet zoveel contanten in de kas overblijven, waardoor het moeilijker wordt om zelf de investeringen geheel te betalen. Het kan niet anders, of die vergrote vraag naar geldkapitaal moet er aan meewerken, dat de rente op de obligatiemarkt, dus de rente van de obliga ties omhoog wordt geduwd. Zelfs al houden wij er rekening mee, dat de besparingen ruimer vloeien en het geldaanbod dus groter wordt. In januari en februari stond de rente nog onder druk, maar het resultaat van de uitgifte in maart van de grote staatslening van 4 pet. tegen 9914 be wees, dat het tij aan het veranderen was. De huidige notering van deze lening op de Amsterdamse beurs (circa 97) toont aan, dat de belegger meer wil dan het oorspronkelijke rendement van iets meer dan 4 pet. De grotere vraag van het bedrijfsleven is niet de enige kracht die naar een wat hogere rente voert. Er zijn méér krachten aan het werk gesteld. Hierbij denken wij in de eerste plaats aan de verhoging van de geldtarieven door de Nederlandsche Bank, nu twee en een halve week geleden. Niet dat de discontoverhoging daar komt het duurder maken van het geld op neer rechtstreeks de obligatierente opdrijft. Slechts langs een omweg komt dit tot stand. De discontoverhoging heeft namelijk de neiging, het opnemen van kredieten bij de banken door het bedrijfsleven af te remmen. Niet alleen echter is de kredietverlening duurder geworden, door een reeds voordien door de Ne derlandsche Bank genomen maatregel worden de banken self eveneens bij haar kredietverlening aan banden gelegd. Uit twee richtingen wordt er dus gewerkt om het opnemen van kredieten door het bedrijfsleven minder gemakkelijk te maken. Maar dan zal het be drijfsleven als het geld nodig heeft zich ook spoediger tot de kapitaal markt wenden en daar een aandelen- of obligatie-emissie uitgeven. Door de kredieten af te remmen wil de Nederlandsche Bank ook voorkomen, dat de koopkracht in ons land te veel oploopt (kredieten in handen van het bedrijfsleven vormen namelijk ook koopkracht). Het bedrijfsleven kan hier door minder kopen dan bij een ongeremde kredietverlening. Dit betekent weer, dat de aankopen in binnen- en buitenland ook minder snel oplopen en dat het tekort op de betalingsbalans niet verder zal toenemen. Mocht dit door een of andere oorzaak toch gebeuren, dan is het verre van uitgesloten, dat de geldtarieven opnieuw omhoog gaan. hetgeen de obligatierente ander maal zal prikkelen. Er gaat nog een derde kracht op de obligatierente inwerken. De Neder landsche Bank heeft weer toestemming gegeven voor het uitgeven van guldensleningen door het buitenland. Dat buitenland mag nu tot eind sep tember in totaal f 150 miljoen in ons land lenen. In financiële kringen wordt algemeen aangenomen, dat de periode van de rentestilstand voorbij is en dat zij die geld op de kapitaalmarkt willen op nemen, wat meer rente moeten betalen. Voor de beleggers kan dit natuur lijk alleen maar aangenaam zijn. Deze koersverandering (minder krediet door de banken meer geld op nemen op de kapitaalmarkt) ligt geheel ln de lijn van de conjunctuurbeheer- sing zoals de minister van financiën die beoogt. Enerzijds wordt er druk uitgeoefend op de bankkredieten, waardoor de koopkrachtstijging uit die hoek in toom wordt gehouden, anderzijds wordt door toenemende vraag het teveel aan middelen op de kapitaalmarkt weggezogen. Een bijkomstige factor is nog, dat door het aantrekken van de rente de aan de beurs genoteerde obligatiekoersen de neiging zullen hebben iets te zakken. Al met al zien wij dat overheidsingrijpen de geldstroom in een andere richting kan sturen, dat het de rente kan opvoeren en het tekort op de be talingsbalans gunstig kan beïnvloeden. Het uiteindelijke doel is te voor komen, dat de koopkracht zich te snel uitbreidt, er inflatoire krachten los komen en de bestedingen zó ver oplopen, dat wij midden ln een overbeste- n9 -tonA Op de jaarvergadering van de K-GTTi VQJX Ó.G Gereformeerde Bond in de Ned. 7 7 7 Q Herv. Kerk, donderdag in Utrecht Wel getlOnOreerCl gehouden, heeft dr. G. Boer te Huizen gesproken over het stre- (Van een onzer verslaggevers) ven van „de achttien" predikan ten uit de hervormde en gerefor meerde kerk, die op hereniging van beide kerken aandringen. Ds. Boer deed dit, uitgaande 1__.. het boekje „Van Kerken tot kerk", waarvan hij eerst een samenvatting gaf. Speciaal wat prof. dr. H. Berk hof in dat boekje over hervormden en gereformeerden geschreven heeft, had daarbij zijn volle aandacht. Als specimen van een oecumeni sche theologie wilde ds. Boer het boek je óók zien. Van die theologie gaf prof. dr. S. F. H. J. Berkelbach van der Sprenkel enige jaren geleden een schets. Ds. Boer achtte het boeiende van deze schets dat er een weg wordt gewezen uit het kerkelijk doodlopende slop. „Want het moet toch ook in hoge ma te ons verontrusten, dat de kerk in het algemeen (en de kerken die tot de ge reformeerde gezindte behoren in het bijzonder!) gesplitst en verdeeld zijn. Advertentie) Ecumenical Review publiceert lijst samensprekingen Op 1 juni is het 15 jaar geleden, i Het jongste nummer van ,,The Ecu menical Review" is van bijzonder be lang voor hen die geïnteresseerd zijn in eenheidsbesprekingen tussen ver- - - i schillende kerken. Behalve artikelen dat de stichting Filmcentrum ïnl die voortbouwen op de derde assemblee ket leven geroepen werd. De op-j van New Delhi, bevat dit nummer van I dit kwartaaischrif'. van de Wereldraad richting geschiedde vanuit de Ne-: Kc^ eer> uivV0.er'? urtike.1 van 1 derlandse Hervormde Kerk naar; D. T. Niles over het eenheidsstreven in Noord-india. Pakistan en Ceylon en aanleiding van een rapport over een lijst van 29 pagina's, waarin alle het filmvraagstuk, dat door de besprekingen tussen landelijke kerken r 1 bf'de'wereid worden opgesomd. Deze Raad voor de zaken van kerk en lijst is zelf er al een bewijs van dat de samenleving bij de synode was in- faa'r Van °nZC lcerltcn r06pt tot el" gediend. De doelstelling van dei stichting Filmcentrum was van het begin af aan het geven van vorming en voorlichting op film-' gebied en het voorzien in de be» hoefte aan waardevolle films voor vertoning in kerkelijk en vereni gingsverband. Reeds ln het oprichtingsjaar 1947 is •n begin gemaakt met de publikatie in het maandblad Critisch Filmtoulle- tm. dat zich onder hoofdredactie van P. J. van Mullem ontwikkelde tot het tegenwoordige Critisch Film- en Tele- visietoulletin. een uitgave van Boeken centrum N.V. te Den Haag. Het centraal bureau van de stichting Filmcentrum is gevestigd in het gebouw van het I.K.O.R.. Borneolaan 27. Hilversum. De filmotheek van de stichting Filmcentrum telt een zestig tal speelfilms en enkele honderden korte films. Vorig jaar zijn met deze films in totaal 3200 voorstellingen ge geven. Een belangrijk onderdeel van het werk van de stichting Filmcentrum is verder de filmvorming. De werkgroep filmevangelisatie onder voorzitterschap van dr. A. Dronkers houdt zich ln het bijzonder bezig met de vraag, op welke wijze de film kan worden ingeschakeld in het apostolaat van de kerken. Nieuwe initiatieven van de stichting Filmcentrum zijn o.a. het aanwijzen van films van het seizoen door een jury bestaande uit E. Grolle, P. J. van Mul- lem en H. Wielek en de publikatie van het Filmkompas, een documentatie van korte filmbesprekingen ten dienste van het jeugdwerk. De stichting Filmcentrum is op het SYMBOLICA f 218.- Oppositie in Israël tegen Joodse zending in Japan De directeur van de Aziatische afde ling van het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken, Jaacov Shimo- ni heeft zijn stem verheven tegen be paalde kringen is Israel die Joodse zen delingen willen uitzenden naar Japan om daar het Jodendom te propageren. Hij grote belang stelling die in Japan voor het Joden dom bestaat dient niet te worden ver dat Aziatische volkeren een afkeer heb ben van activiteiten van zendelingen om dat zij dat beledigend vinden, daar zij hun eigen godsdienst superieur achten In het verleden zijn verscheidene voor aanstaande Japanners tot het Jodendom overgegaan. Benoemingen Tot gewoon hoogleraar ann de R.K. jol te Wmm °y' ""iograi onderzoekmethoden. Dr. Godcfroy werkzaam geweest als hoofdassistent aan de Gem. universiteit te Amsterdam en bij het Kaski en thans verbonden aan het instituut voor arbeidsvraagstukken te Tilburg. Tevens werd dr. R. A. de Moor be noemd tot gewoon hoogleraa: leeropdracht de geschiedenis Het gaat toch ook óns aan, juist om- dait wij in de hervormde kerk zijn ge bleven, dat niet alleen de hervormde kerk na tientallen jaren van onrust, maar ook delen van de gereformeer de gezindheid worstelen met deze vra- Gemakkelijk makkelijk afmaakt, door enkele woor den van verdriet ta uiten over de ge brokenheid der kerk, om dan over te gaan tot de orde van de dag. Wat ds. Boer in het boekje echter teleurstelde, was de wijze waarop daar- ver de kerk wordt gesproken. „Men neemt zijn uitgangspunt in de situatie van nu, in de kerken, zoals deze ge worden en soms verworden zijn en spreekt over de ene Heer der kerk. als zou het min of meer vanzelfsprekend zijn, dat alle groepen die zich met de lam kerk noemen, nu ook inderdaad ïlen van Christus' lichaam zijn". Ziet men het zó, dan is het stre ven naar eenheid alleszins ver klaarbaar. Maar schrift en belijde nis zeggen andere dingen over de kerk. dienen, omdat wat daarin als „het her- vormde standpunt" wordt verdedigd, door de gereformeerde bond niet te aanvaarden is. De gereformeerde preken zijn in ver gelijking met afscheiding en doleantie zeer veranderd. Daaruit valt de afkeer tegen de gereformeerde bondsprediking te verklaren. Maar wordt in de gerefor meerde bondsprediking de volheid der schriften naar de gemeente overgebracht? Deze en andere vragen, tot de eigen kring gericht, stelde ds. Boer aan het slot van zijn betoog. Het gaat de gereformeerde bond om de hervorming van de hervormde kerk. Juist daarom vreesde ds. Boer, dat wannéér de vereniging doorgaat wat nog een grote vraag is de leden van de gereformeerde kerken door een andere deur de hervormde kerk binnenkomen dan hun vaderen er uit zijn gegaan. Bezivaar Het grote bezwaar tegen het eenheids- reven in dit boekje van ,,de acht tien" achtte ds. Boer het al te arge loos heenstappen over de spanning tus- zichtbare- en onzichtbare kerken, »en man als Calvijn zijn levenlang heeft behouden. Volgens prof. Berkhof is de band tus sen gereformeerde kerken en de gere formeerde bond steeds losser gewor- en die met de leidende kringen de middengroepen in de hervorm de kerk steeds beter. Zij begrijpen el kaar als twee geestelijke bewegingen. zijn: de plaats tus' gemeente samenleving. Dit laatste werd door ds. Boer be streden. Er is geen echte verwantschap tussen de gereformeerden en de mid- dengroepen in de hervormde kerk. Ja. wel met de gereformeerde nieuwe koers". En dan is het een innerlijke verwantschap,* r»aar die op gespannen voet staat met het klassiek- gerefor meerde. „Het smart ons meer dan wij kun- »n zeggen, dat de gereformeerde fa cade van de gereformeerde kerken in afbraak is", zei ds. Boer. ..Wanneer ds. H. Volten in zijn brief wisseling met dr. W. Nijenhuis door ds. Boer een typisch staaltje van de gereformeerde zelfontlediging en her- vormde bravour genoemd zegt, dat wij achter Dordt terug moeten en de gereformeerde kerken de drie formulie ren van enigheid moeten loslaten, kan men het dan begrijpen dat ons de oren tuiten?", riep ds. Boer uit. Vraag „Ons pijnigt de vraag, of de worsteling van deze vaderen in de kern van de zaak gehonoreerd wordt in déze poging van déze kinderen." Psalm tachtig is de psalm van de wijnstok. God heeft de j stek uit Egypte gehaald en hem in Palestina geplant. God I heeft gezorgd dat er voldoende schaduw was en voldoende water en de plant is groot geworden. Maar toen God zijn vruchten wilde plukken, vond Hij ze niet. De wijnstok was een ivilde wingerd geworden en werd prijsgegeven aan de voorbijtrekkende scharen en de wilde dieren. Israël als ivijnstok had gefaald. Als Christus van de vrucht van de wijnstok heeft gedronken en heeft gezegd: „Dit is mijn bloed", en dan opstaat met Zijn discipelen en naar buiten gaat, zegt Hij plotseling: „Ik ben de ware wijnstok." Psalm 80 klinkt nog na in Zijn oren. De gouden druiventros op de voorgevel van de tempel brengt het onderwerp weer in gedachten. Israël heeft ge- I faald. Dat zal straks nog duidelijker dan ooit blijken als j Christus gekruisigd zal worden. Israël was de wijnstok, maar j Christus is de ware wijnstok. Waar Israël faalde, zal Christus niet falen. Maar de Heiland zegt meer. Niet alleen is Hij de ware wijn stok, maar wij zijn de ranken. Dat betekent dat wij deel krijgen aan zijn vruchtdragen. Hij zorgt voor de sappen, voor de kracht. Wij behoeven alleen maar te zorgen dat we aan Hem verbonden blijven. De Raad van Kerken van Cey lon heeft het verzoek van de Alge mene Synode van de Evangelisch Christelijke Kerk van Nieuw- Guinea om een zendingspredikant voor Nieuw-Guinea beschikbaar (Advertentie) Zo juist verschenen: de nieuwe stalenboeken R D-behang, jaar gang 1962. Wij sturen U een kleine bloemlezing als U een briefkaartje schrijft (met 30 ct. extra postzegels) naar Rath Doodeheefver, Afdeling D, Prinsengracht 730, Amsterdam. 'n R&D-HU1S fc HARTELIJK CENTRUM VAN ONS LEVEN Schuld nieuwe statuien in werking getreden. Deze vormen de bekroning van een ont- is thans directeur van het instituut vanloop der hadden zich nL reeds arbeidsvraagstukken |Dr. Karei Joseph Maria ting aangesloten. Deze is nu geworden Beropvineswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Arnemuiden: P. J. F. Lamens te Kamerik. Aangenomen de benoeming tot voor ganger van- de Ned. Herv. Julianakapel te Oude Pekela: D. Stolk te Nieuwerkerk a d. IJssel. Bedankt voor Den Bommeal (toez.) en voor St. Philipsland: J. Enkelaar te Sluipwijk: voor Gorinchem: E. Holtrigtcr te Weesp. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Schoonhoven-Willige- Langerak: G. de Zeeuw te Ezinge (Dr.). Aangenomen het beroep van de classis Apeldoorn tot geestelijk verzorger chro nische zieken: G. Melles te Voorst. Examen: Ds. W. H. Zuidema te Vree land slaagde aan het zendings-semi te Baarn voor het zendingsexamen. GEREFORMEERDE KERKEN (VrUg.) Aangenomen naar Zuidhorn: L. W. G. Blokhuis te Zevenbergen. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt voor Oudorp: Chr. van Dam te Botterdam-Z. De gereformeerde kerken zijn op drift en de papieren van de gere formeerde gezindheid staan laag ge noteerd, constateerde ds. Boer, en hij zag dit als een stuk oordeel over de hooggeroemde eenheid van de ge reformeerde gezindheid in haar ker kelijk voortgaande versplintering. De gereformeerde bond heeft veel aan de gereformeerde kerken te dan ken. inzonderheid op wetenschappelijk gebied. ..Wij hebben schuld aan hen", verzekerde ds. Boer. ..Immers, wij hebben in de solidari teit van de voorgeslachten hen laten gaan en aan eigen ontwikkelingsgang overgelaten. Zij hebben schuld aan ons, omdat zij vaak de worsteling van de hervormd-gereformeerden in de her vormde kerk niet hebben verstaan en gezegd hebben: ,,Kom tot ons!" Op grond daarvan meende ds. Boer dat geen gereformeerde-bondskerkeraad het recht heeft een samenspreking met een gereformeerde kerkeraad te weige ren. Daarbij zal het boekje van de achttien moeilijk als leidraad kunnen Advertentie karakterologie, de psychodiagnostiek en de klinisch psychologische methodiek aan de R K. Universiteit te Nijmegen, zal vrijdagmiddag 18 mei zijn ambt Vier kerkdiensten De kerkeraad van de gereformeerde kerk in Maastricht heeft meegedeeld dat in het seizoen ten behoeve van de vakantiegangers vier kerkdiensten per zondag zullen zijn. Deze diensten wor den gehouden in de gereformeerde kerk te Maastr.cht aan hat Sterreplein van tien tot vijf uur en in Valkenburg vanaf Pinksterzondag tot en met de eerste zondag in september ln de Schouwburg in de Dr. Erensstraat te Valkenburg van tien tot half vijf. het ..Oecumenisch instituut mmg en voorlichting op filmgebied". De leden van het algemeen bestuur i worden benoemd door de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland. Naast de verschillende kerken hebben ook jeugdorganisaties en organisaties als het Nederlands Bijbelgenootschap en de Maatschappij tot Nut van 't Alge meen vertegenwoordigers in het alge meen bestuur. Voorzitter van de stich ting Filmcentrum is op het ogenblik dr. J. C. C. Rupp, vice-voorzitter dr. A. Dronkers en directeur wika J. A. Her Ter gelerenheld van het lustrum wordt op 5 juni In Nederlands hoogstgelegen bioscoop, nl. het Kriterlon-theater op de bovenste verdieping van het Groothan- delagebouw te Rotterdam, een voorstel ling gegeven van de films „Erasmus" an „Het naakte eiland". Vraag: Hiehbij sluit ik een blad in ïn een plantje, dat ik enkele maan den geleden heb gekregen en waar schijnlijk een stuk van een grote plant is. Nu vallen er steeds blaadjes af. De stengels en boventoppen harsgen naar beneden en zijn erg slap. Al een maand lang lijkt het wel een treur- noem een mm BIJ ZIJN naam Deze maand is het vijftien jaar geleden, dat de Lajrense villa .Dennenoord" als sanatoriurfi voor -studenten en afgestudeerden die aan tuberculose lijden, in ge bruik werd genomen. Tevens is het tien jaar geleden, dat de nieuwbouw op het terrein van Dennenoord werd geopend. Naar aanleiding van de viering van deze lustra zei prof. dr. G. C. Heringa, voorzitter van de stich ting „Het Nederlands Studenten sanatorium", op een gisteren ge houden persbijeenkomst, dat het sanatorium is bedoeld als een mo nument voor het studentenverzet. Het beginselbesluit voor de oprich ting werd in 1944 genomen door enige uit hun woonplaats verban nen hoogleraren. In de periode direct na de oorlog as de tuberculose in Nederland er toegenomen onder de studenten, sanatorium, waar zij. voor zover medisch was geoorloofd, hun studie konden voortzetten en zelfs examens afleggen, voorzag in een grote behoef te. De stichting werd in de gelegen heid gesteld een terrein en villa te ko pen door gelden, die grotendeels gedu rende de oorlog in Curagao. Aruba Bonaire waren bijeengebracht. Men startte met een ruimte voor veertien bedden. Dit aantal kon in 1952 door de totstandkoming van een nieuwe vleu gel. aanmerkelijk worden uitgebreid. Toen in de jaren 1955-'56.de tubercu- losefrequentie afnam, hetgeen, terugloop van de bezetting var natorium duidelijk werd weerspiegeld, heeft men besloten het sanatorium ook open te stellen voor leerlingen hoogste klassen der middelbare scholen en inrichtingen voor voorbereidend ho ger onderwijs. Voorts werd het openge steld voor die ouderen, bij wie hel voortzetten van hun intellectuele ar beid als ehn positieve factor bij het kuren kon worden beschouwd. Een ander nieuw facet in de aktivi- teiten was de studiehulp aan gehandi capte studenten bij het sanatorium. Het opnemen van colleges op tape recorders en het eveneens op deze wij ze vermenigvuldigen van studieboeken aan blinden en andere invalide studen ten, behoren tot de voornaamste taken van de afdeling studiehulp. Een staf van leraren is aan het natorium verbonden, die zorgt vervangend middelbaar onderwijs, het ogenblik bedraagt de capaciteit van het sanatorium 85 bedden. Ongeveer twintig worden er bezet door studenten en circa dertig door middelbare scho- lieren. te stellen, ingewilligd. Binnenkort zal ds. S. M. Jacob zich met zijn gezin daarheen begeven. De Alge mene Synode heeft hem voorge steld eerst twee jaar te gaan v ken in Manokwari als predikant met een bijzondere opdracht. Ds. Jacob zal daar samenwerken met de classis-voorzitter ds. G. Rumwaro- pen en met de hervormde zendings predikant ds. E. Gijsbers. Na een in- werkperiode van twee jaar zal de sy node hem een definitieve werkkring toe- wijzen. Gedacht wordt aan een docep. tenplaats aan de theologische oo.eiding in Hollandia of in Seroei. Ds. Jacob die thans stadspredikant is in Ceylon, is 33 jaar oud en studeerde aan de bekende theologische hogeschool in Ban galore in India. Een uitvoerige correspondentie tussen de Hervormde Raad voor de Zending, de synode der Evangelisch Christelijke Kerk en de Raad van Kerken op Cey- Ion is aan dit besluit voorafgegaan. Vier jaar geleden stelde de Raad voor de Zending de Hervormde zendingsnre- dikant ds. W. Wester tijdelijk beschik, baar voor werk in Colombo ter ver ging van dr. Bryan de Kretser, twee jaar als gastdocent in Amerika zou verbliiven. Toen na afloop van deze periode de Kerk in Ceylon de Raai voor de Zending verzocht ds. Wester de finitief voor Ceylon aan te wijzen, is de Raad na overleg met de svnode van de Evangelisch Christelijke Kerk van Nieuw-Guinea daarop ingegaan onder voorwaarde, dat een Ceylonese predi kant voor Nieuw-Guinea beschikbaar zou worden gesteld. Ds. Jacob is de eerste predikant van Ceylon, die met een zendingsopdracht buitensland- wordt gezonden. De uitzending van d Jacob geschiedt in beginsel ook fir.an cieel voor verantwoordelijkheid van dl Kerk op Ceylon, maar tiidens besore- kingen gedurende de derde assemblée van de Wereldraad van Kerken in New Delhi heeft de Raad voor de Zending toegezegd bepaalde garanties te wiilen De Algemene Synode van de Evan* gelisch Christelijke Kerk te Hollandia heeft ook contact opgenomen met de Zendingsraad van de Verenigde Presby teriaanse Kerk in de Verenigde Staten en om een zendingspredikant uit de ze kerk gevraagd. De Raad voor d Zending in Oegstgeest verheugt zich e over, dat de kerk van Nieuw-Guinea niet slechts met Nederlandse kerken, als de Ned. Herv. Kerk, de Gerefor meerde Kerken, de Doopsgez. Broeder schap, de Vrij Evangelische Kerk en de Gereformeerde Gemeenten, contacten onderhoudt maar tevens met de kerk in Duitsland, op Ceylon en binnenkort wellicht ook in Amerika. (Advertentie) C n i N G en m p"l*-- „txtRA Unuwe overalls onder merk KIM Nu ook indonth.en-blauwe Brieven, die niet voorzien zijn /an naam en adres, kunnen niet beantwoord worden. Geheimhou ding verzekerd. Vragen, die niet onderling met elkaar verband houden, moeten in afzonderlijke brieven worden gesteld. dan laten weten' Antwoord: Uw vetplant heeft het >er waarschijnlijk in de afgelopen winter te nat en te koud gehad, voor al als zij zoals u vermoedt een stek is geweest, die vermoedelijk nog niet goed doorworteld was. Vetplanten moet men in de winter zo droog mo- ;elijk houden, daar een te natte kluit iirect bladafval en hangen van de top- stéllen. >en tot gevolg heeft. Tracht de plant te redden door haar zo droog mo- ijk te houden of nog beter door haar uit de pot te halen. eventuele rotte wortels te verwijderen en haar op- v op te potten in een kleine pot lichte grond, bv. bloeenistengrond flink scherp zand erdoorheen. Wanneer zij dan opnieuw zou beginnen te groeien (na sterk insnijden) moet u langzamerhand iets meer water geven voorlopig geen mest. ik dit doen, met welke bloem en in een zwart plekje ontstaan. Hoe kan ik welke hoeveelheid? dit verwijderen? Antwoord: Een witte vilthoed moet- Antwoord: Bij gebruik van wolblank worden gereinigd met een mengsel van voor verwijdering van een roestvlekje meel of magnesia en een vetoplossend uit gekleurde stof is het altijd nodig middel, bv. tetra. Met een schone doek moet u dit papje over de hoed wrij ven. Als het droog is, moet u de hoed goed afborstelen met een s stel en daarna kunt u deze opstomen. Lint en garnering vooraf verwijderen en afzonderlijk schoonmaken. Hoeveel- water lan; heid naar bóhoefte. Vraag: Een geel tufton kleedje moeten blijven. Nog erger: de vuil geworden. Op het wasvoorschrift haar vader is in mijn trouw- staat, dat men een echt zeepmiddel boekje daaraan aangepast! Afgezien moet gebruiken. van technische moeilijkheden, die daar- verstaan9 Is het uit zouden kunnen voortspruiten, vind zeepvlokken? ik die starheid hinderlijk en daarom Antwoord- wil ik vragen hoe die fout is te her- echte zeep ellen. Vraag: Naar aanleiding van Antwoord: Voor een verbetering der je over elektrisch geladen zijn akten kan een verzoek worden gericht ^||- - tot de arrondissementsrechtbank, bin nen het rechtsgebied waarvan de ak- bruiksaanwijzing goed opvolgen! Vraag: Ook bij droog weer loopt e ater langs een geëmailleerde pijp in mijn huiskamer, waardoor er op de pijp bruine strepen zijn ontstaan. Hoe kan ik dit verhelpen? Antwoord: Deze strepen zijn op ir* moet gebruiken. Wat wordt daaronder pijp ontstaan door condenswater. Dit - - - sunlightzeep of vocht vreet sterk in. Misschien kan emaillelak uitkomst brengen. Vraag: In maart hebben wij vee! last gehad van zwermen kleine vlieg- stuk- jes, waarvan ik u twee exemplaren -_.i een toezend. Kunnen deze worden aange- elkaar, wil trokken door een bepaalde plant in _t—-.wij ertegen doen- wollen en orlon ik u mededelen, dat wij vloerbedekking huis? Wat hebben van 80 pet. wol e graag weten, of ik deze volgend j weer in bloei kan krijgen en hoe ik moet aanpakken. Antwoord: Eigenlijk had u deze het verschijnsel van elektrisch geladen yelamens. die zijn zich ook hier t schuifelen does met de algemeen voorkomende fruit- door het vele vlieg, die overal aanwezig j is dit ook ge- vruohten of groente liggen i dit plaatsen het email ter grootte kwartje afgesleten of afgeschilverd. Hoe kan ik dit het beste in orde ma- den genomen ken? grond geplaatst, 's Zomers kunt Antwoord: In de handel is hiervoor plant, wanneer het echt zonnig speciale kit. die in tuben vericrllg- pot Md baar is. Hiermede kunt u de afgesle ten plekken bijwerken. Vraag: In het verleden is door een ambtenaar een fout gemaakt in de r^ellme van de naam van mijn vrouw. Toen ik hierop eens een aanmerking Antwoord: Zeer zeker kan uw vloer kleed wel statisch elektrisch geladen zijn. zo nu en dan. Dit levert echter goede volstrekt geen gevaar op voor brand en ook het knettergeluid, dat gepaard Sa at met het geladen zijn. zult u in et tapijt niet horen. al buiten zetten. Wèl moet u >or de volle zon behoeden. In september kunt u haar binnenhalen. Vraag: Mijn dochtertje heeft een wit vlekje ontstaan door de glijspijker vilten hoedje, dat erg vuil geworden is. een stoel. Ik hc1- J:i Nu is mij aangeraden deze met bloem met wolblank en tetra schoon te maken. Hoe moet schoon water. nog nooit iets ge- keukenafval enz. Ze leggen daar hun eitjes en daaruit komen larfjes. d:t overal kruipen en zich op het drog' verpoppen. Men kan de komst van de ze vliegjes voorkomen door alle etens waren. fruit, zuur enz. goed af te slui ten. alle keukenafval zo spoedig mo gelijk in een zinken vuilnisemmer te doen en etenswaren af te dekken me! doek. De vliegjes leggen dan hu: water te wassen doodt u de eieren Larven kunt i den door ze korte tijd boven de 70 gra den te verhitten Ze zijn ongewenst maar niet schadelijk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2