|lieuure gtihsctf e(Courant JEUGD HAD LAATSTE WOORD Manifest in Spanje vraagt democratie Geestdrift kende geen grenzen Zilveren glorietocht eindigde met grootse hulde in Den Haag W A FLN tegen de OAS ingezet in Algerije Overal steken stakingen de kop op Djakarta ontstemd over Frankrijks houding DONDERDAG 10 MEI 1962 KANTOREN: Steenstraat 37. TELEFOON: alle afdelingen 31441. KLACHTENDIENST: bezorging 18—19 u. ADVERTENTIES: 0.20 oer millimeter Familieberichten t 0,18 oer millimeter (Bij contract belangrijke korting). POSTREKENING: 58936. Drieënveertigste jaargang no. 124-74 )r. E. DIEMER CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD .Slantiaslitli is obtblmn myn hcrl ia legljf nspotf Klare taa 1 van jeugdforum Zie pagina 7 (Van onze verslaggevers) DE JEUGD heeft het Koninklijk gezin aan het slot van zijn (ver moeiende) glorietocht langs onze elf provinciale hoofdsteden gisteravond in Den Haag een hartveroverende hulde gebracht. Het met een zee van vlaggen versierde Scheveningse Gevers Deynoot- plein als het ware geschapen voor een dergelijke manifstatie bood een prachtige aanblik, toen de duizenden jongeren en ook ouderen zich voor het bordes van het imposante Kurhaus verdron gen om Koningin en Prins en de vier Prinsessen toe te juichen. Het défilé van de jeugdorganisaties kwam zelfs een beetje in de ver drukking door al dit enthousiasme. De politie had kennelijk niet op zóveel jeugdige geestdrift gerekend, want met man en macht moesten de agenten steeds weer de doorgang voor het bordes vrijhouden. Men wilde van dichtbij zien en duwde, duwde maar om zo voetje voor voetje toch vlakbij de Kurhaustrappen te komen, op enige meters afstand van het vorstelijke bruidspaar. Het was een groots slot van het zilveren huwelijksfeest van onze Koningin en Prins. Vieuws in één oogopslag Zelden is het enthou siasme zo groot geweest als gisteravond op het Ge vers Deynootplein in Sche- veningen, waar het einde kwam van een vierdaagse „marathon", die koningin Juliana en prins Bemhard en de vier prinsessen in alle provincies heeft ge bracht. Indonesië heeft bij Frankrijk geprotesteerd tegen het verlenen van landingsvergunningen voor KLM-itoestellen met Ne derlandse militairen voor Nieuw Guinea op Nieuw- Oaladonië. Parijs heeft zich tot op heden van dit pro test niet veel aangetrok ken. Oe Thant heeft ge zegd, dat, indien Neder land en Indonesië het plan Blinker als onderhande lingsbasis aanvaarden, de besprekingen in zijn aan wezigheid in New York zullen worden voortgezet. Dit ts de oudste Inwoon ster van Nederland, me vrouw Kiet-Portier uit Hilversum. Zij hoopt zon dag'in het gemeentelijk verpleeghuis in Hilversum haar 107-de verjaardag te Op zijn persconferen tie heeft president Kenne dy gisteren o.m. gezegd, dat de besprekingen met de Russen over de kwestie Berlijn zullen worden voortgezet. In Bonn wor den pogingen ondernomen de daar bestaande interne meningsverschillen te over bruggen. Een uit tweeduizend Algerijnen bestaande groep krijgt momenteel van de Fransen een opleiding voor de vorming van een poli tiemacht ter bestrijding van de O.A.S. De Algerij nen zijn afkomstig uit de gelederen van de FLN. Premier Ben Khedda heeft de Algerijnse opgeroepen de met de Franse gesloten overeenkomst van Evian te blijven nakomen, ondanks de terreur van de OA.S. De jubileumactie van de Geref. vrouwenbond heeft een schitterend resul taat opgeleverd: aan het eind van de viering van het 25-jarig bestaan van de bond kon het resultaat van de actie „Tientjes maken tomnon" ten behoeve van Pakistan worden bekend gemaakt: een bedrag van ruim vier ton. De jeugd, al zovele malen middel punt itijdiens het koninklijke toem.ee in ideze dagen, heeft ook gisteren weer haar woordje meegesproken im heft feest. Want na de grate ontvangst in de Ridderzaal reden de vorstelijke gas ten naar het circusgebouw in Scheve- ningen, waar al geruime tijd een 1500 jongeren zaten te wachten op hun komst. Om kwart voor zes schalden de itrompeften en traden Koningin en 'Prins en de Prinsessen binnen, ver welkomd met een snel, maar grondig ingestudeerd lied: „Wij willen u groe ten, zijn bltij u te on'tmoeten", gevolgd door een luid vierstemmig halilorefrein. Koningin en Prins en de Prinsessen keken bewonderend naar de versierin gen. Boven de piste was een enorme kroon van oranjesjerpen en vlaggencir- kels opgehangen. De hoge gasten gingen midden in de piste zitten, vlak voor het door 25. jongelui gevormde forum, dat ln een halve cirkel achter tafeltjes en mi crofoons zat. De vraag van Vorstin en Prins ..Wat denkt de Nederlandse jeugd over haar taak in heden en toekomst" werd onder leiding van de juridische student Morris Tabaksblatt (24) uit Lel den in vele en verschillende toonaarden uitgebreid beantwoord: zwaarwichtig, vrijmoedig, rustig, verward soms. maai1 heel vaak spontaan en soms bijzonder fel. (Voor vervolg zie pag. 7) De Fransen zijn bezig met de opleiding van een politiemacht van 2.000 man. be staande uit Algerijnen die gerecruteerd zijn uit de gelederen van het F.L.N. om de O.A.S. te bestrijden met hun eigen taktiek. 800 Algerijnen worden reeds opgeleid in de nabijheid van Algiers en binnen enkele dagen zullen er nog 1200 bijkomen. Hun aanwezigheid in de stra ten van Algiers en Oran zal. naar ver wacht wordt, een uiterst gespannen toe stand doen ontstaan. Er zullen dan terro risten zijn, die Algerijnen achtervolgen en gewapende Algerijnen, die op de Europese moordenaars zullen schieten. De premier van de voorlopige Alge rijnse regering, Ben Khedda. heeft in een radiorede een beroep gedaan op alle Algerijnen om de met de Fransen ge sloten overeenkomst van Evian te blij ven nakomen, ondanks de moorddadige aanslagen van het geheime leger. Hij beschuldigde sommige Franse mili tairen ervan de O.A.S. te steunen. Hij noemde echter geen namen Ben Khedda verklaarde dat het Algerijnse leger op dracht heeft Evian te blijven nakomen en het Algerijns-Franse overgangsbewind alle steun te geven. Ook de Franse regering heeft scherpe maatregelen tegen de OAS. afgekon digd. Grote versterkingen zullen naar Algiers Worden gezonden. Uitgaansver boden worden afgekondigd en regelmatig worden huiszoekingen verricht. Europea nen worden naar elders overgebracht en negen van hen zijn het land uitgewezen. Hieronder zijn ook ambtenaren. In Algiers werden gisteren 17 moham medanen bij aanslagen gedood en 22 gewond. In Oran vielen vier doden, on der wie een Europeaan. Enorm Tussen een haag van juichende mensen ging het Koninklijk gezin gisteren de laatste meters van de triomfale provinciale elfsteden tocht: van het Scheveningse Cir cusgebouw, waar de jeugd liet laatste woord kreeg, naar het Kur haus. Na afloop van het defile van jeugdorganisaties had de Koningin wellicht nog het woord tot jeugd willen richten. Rond het Kurhaus- bordes stond het publiek rijen en rijen dik. En toen het Koninklijk gezin met veel moeite de trap had bereikt, werd de afzetting van pad vinders verbroken en siond het als op een eiland omringd door een enthousiaste menigte die van geen ophouden wist. Van enige orde was geen sprake meer: het was de politie onmogelijk haar taak te verrichten. Na enige tijd te hebben gewacht zou H.M. de Koningin wel of niet spreken? werd met veel moeite een doortocht gebaand naar de plaats waar de auto's ston. den. Toen de Koninklijke wagens vertrokken, werd massaal het Wil helmus aangeheven. FLEXA verkrijgbaar bij VERFHANDEL OEGSTGEEST KEMPEN A ERSTR. 71 TELEFOON 31705 FLEXA-Dealer Fa. H. Schutte Zn LAGE RIJNDIJK 57—59 LEIDEN TELEFOON 23135 Gisteravond is de 12-jarige fietser Maarten Punt in IJmuiden door een vrachtwagen met aanhanger gegrepen De jongen, die juist een geparkeerde auto aan het passeren was, was op slag dood. In Maastricht is gistermiddag de 71-jarige weduwe mevrouw M. Odeker- ken-Verwilst bij het oversteken door een bromfietser aangereden. De bejaarde dame viel met het hoofd op het wegdek en was meteen dood. De 84-jarige T. Doolaard uit Spij- kenisse is gisteren in zijn woonplaats aangereden door een achteruitrijdende bestelauto. Enkele uren later is de heer Doolaard aan zijn verwondingen bezwe- Gistermiddag is de 6ö-jarige heer H. Laamen uit Eindhoven bij het over steken door een bestelauto aangereden Hij werd zwaar gewond naar het zieken huis vervoerd, waar hij later op de avond is overleden. GISTEREN is in Spanje een manifest verspreid, rechten worden geëist voor de arbeiders. Het geschrift 1 democratische onderte kend door 24 vooraanstaande Spanjaarden, die onder meer als concrete eisen hadden: het recht van vrije vakverenigingen, het stakingsrecht en persvrijheid. kende arbeiders geschat op 22.000 tol 31.000. In het manifest wordt verder aange drongen op vrijheid van pers, omdat het Spaanse volk op de hoogte gehouden moet worden van de ontwikkeling in de loonkwestie. De gestelde eisen zouden, volgens het manifest, behandeld moeten worden op dezelfde wijze waarop dit elders in de wereld gebeurt. Ook dp studenten hebben zich niet on betuigd gelaten. Zoals bekend, zijn er gisteren tachting in hongerstaking ge gaan om te protesteren tegen het optre den van de politie tegen de studenten demonstraties en tegen de arrestatie van een aantal collega's. Zij hebben deze hongerstaking vandaag beëindigd, maar niet voordat de deken van de economi sche faculteit beloofd had zijn bemid- Stakingsrecht of niet, steeds n arbeiders in geheel Spanje leggen het werk neer. Voor morgen (11 mei) is via pamfletten een algemene staking uitgeschreven. De sociale onrust heeft zich nu ook naar Barcelona uitge breid. In de omgeving van deze groot ste industriestad van Spanje was het tot dusver rustig gebleven, maar naar thans gebleken is. schijnen er een aan tal grote textielfabrieken stil te lig gen. In de provincie Leon zijn een kleine duizend arbeiders uit solidari teit met hun collega's elders in hel land in staking gegaan. In Bilbao aan de noordkust, wordt het aantal sta- 1~\E drie mogeendheden die deelge- -L' nomen hebben aan de bijeen komst van de Anzusraad te Canber ra (de Verenigde Staten, Australië en Nieuw-Zeeland) hebben in een slot communiqué ten aanzien van Neder land verklaard: „De ministers heb ben met instemming kennis genomen van de pogingen van de secretaris generaal van de Verenigde Naties om een oplossing door vreedzame onderhandelingen te bevorderen. Zij drongen er bij beide partijen in het geschil op aan, de secretaris-gene raal zo veel mogelijk steun te geven en af te zien van de dreiging met of het gebruik van geweld". De drie landen zijn van oordeel „dat er grondslagen zijn voor een vreedzame regeling van het vraagstuk". Het Indonesische ministerie van buiten- Kleind heeft. landse zaken betreurt dat Frankrijk aan Nederlandse vliegtuigen met troepen voor westelijk Nieuw-Guinea aan boord heeft toegestaan een tussenlanding te maken op Xieuw-Caledonië In de Stille Oceaan. Dit betekent dat Frankrijk de Neder landers in feite meer steun verleent in hun opzet een oplossing van het vraag stuk West-Irlan door gebruik van ge weld uit te lokken". De Indonesische ambassadeur te Pa rijs heeft een protest ingediend, maar de Franse regering antwoordde slechts met formele juridische redeneringen. Tevens heeft de Indonesische minister Koesoe- mowidagdo kritiek geoefend op de Australische premier Menzics. Deze moest volgens hem trachten de Nederlander^ van versterkingen op Nieuw-Guinea te weerhouden. Over Menzies' verklaring betreffende de Indonesische wapenaan kopen in Rusland merkte hij op, dat Men zies veel te zeggen had over Indonesië maar niets over Nederland, hetwelk de kansen op een vreedzame oplossing ver deling te verlenen bij het ken van een aantal maatregelen (boetes en arrestaties) die tegen een aantal stu denten waren genomen. De rooms-katholieke kerk in Spanje heeft de arbeiders aangeraden „op men selijke en christelijke wijze" betere ar beidsvoorwaarden te eisen. TN SPANJE heeft Franco het nu minder gemakkelijk dan hij het had. Studen ten en arbeiders zijn in het geweer ge komen. De grieven die zij hebben zijn niet gelijk, maar hebben wel veel gemeen. De studenten willen grotere vrijheid, de arbeiders willen betere sociale voorzie ningen. Aan beide schort het onder de dictatuur. Wat de arbeiders betreft, in enkele ge bieden lijn ze in staking gegaan, heigeen voor Franco reden Is geworden daar een noodtoestand af te kondigen. Wat deze onder een dictatuur behelst is niet geheel duidelijk. Een dictatuur immers kenmerkt zich toch al door Inperking van de vrij heid. Aangenomen moet derhalve, dat de inperking, zoals deze reeds bestond, nog ingrijpender is geworden. Het ligt voor de hand. dat van deze situa tie het communisme de schuld krijgt. Een dictator heeft nu eenmaal de neiging, door hem betreurde gedragingen negatief te verklaren. Het ligt dan niet aan zijn bewind, maar aan verderfelijke oorzaken van buiten. Verstandiger ware het, indien de dictator verschijnselen als zich thans v«h>rdoen po sitief durfde benaderen. Dan zou hij wel licht ontdekken, dat het communisme, minder dan zondebok te zijn, profiteert van voor dat communisme gunstige voor waarden waarmee het overigens als zo danig weinig uitstaande heeft Spanje is een conservatief land. Zijn gees telijke horizon reikt niet ver. Het protes tantse christendom moet het ervaren. De dictator steunt op conservatieve machten, die op haar beurt door hem worden ge steund. Zij houden elkaar ln stand. Te kenend is het, dat een dictatoriaal bewind het er zo lang kan uihouden. Echter, ook Spanje ligt in een wereld die steeds opener wordt en waarin men steeds meer van de ander weet. De Pyreneeën kunnen het schiereiland lang afsluiten, niets kan verhinderen, dat ook voor vele Spanjaarden het blikveld zich gaat ver ruimen. Reeds komen studenten en arbei ders in beweging. Zal de afkondiging van een noodtoestand, in gebieden die daarvoor naar het oor deel van de dictator in aanmerking komen, voldoende blijken? Het valt nauwelijks aan te nemen. Maar zal hij tot een posi tieve houding in staat blijken? Zal hij dan niets van zijn dictatoriale macht moeten inboeten? Het lijkt onvermijdelijk. Dat Spanje op deze wijze nog eens in het nieuws zou komen, mocht sinds lang ge acht worden te liggen ln de lijn der ver wachtingen. 47 kleurstalen 10ct in de winkel EEN PR0DUKT VAM 0E SIKKENS GROEP 1/AN het wegtrekken van achtige storing zijn de winden in Nederland naar het westen gedraaid en werd koudere en enigszins onstabiele lucht van polaire oorsprong aangevoerd. De westelijke winden zijn aanwezig tus sen een hogedrukgebied dat zich uit strekt van de Azoren naar Frankrijk en een lagedrukgebied dat reikt van de Britse eilanden via de Noordzee naar s Polen. j Ook de komende 30 uur blijft de wind in de westhoek en houdt de aan voer van polaire lucht aan. Daarbij zijn HTT in hoofdzaak in het binnenland enkele buien mogelijk. In de temperatuur komt Rapporten hedenmoreen weinig verandering. De Bilt verwacht tot vrijdagavond: Wisselend bewolkt met in hoofdzaak ln het binnenland plaatselijk een bul. Weinig verandering in temperatuur. Ma tige tot vrij krachtige wind tussen zuid west cn west. (Opgemaakt 11.15 uur). ZON EN MAAN Spanje staakt. De dictqtuur van Franco wankelt. Dit is de eerste foto van een aantal stakende mijnwerkers, die uit Spanje aan de buitenwereld werd getoond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 1