Kamer niet ve rkoop uur van eens over brood Tm^ji RENNIES BASTOS WIM KAN In Nederland werd geen schrootfraude gepleegd Er in is meningsverschil de diverse fracties Bloemen voor Moederdag worden niet duur De een krijgt Brandend Maagzuur DAG KONINGIN, DAG PRINS Dodelijk ongeluk van Nederlandse equipe Nederlaiid-Noord-Ierland fflEUWE LFJDSCHE COURANT 9 WOENSDAG 9 MEI 1962 (Van onze parlementsredactie) Er reest in de Tweede Kamer nogal wat meningsverschil over de vraag of het tijdstip, waarop de bakkers 's morgens met de verkoop van brood mogen beginnen, thans enigszins kan worden vervroegd. Een deel van de Kamer meent van wel. Bij de behandeling van het wetsontwerp tot wij ziging van de broodbakkerijparagraaf in de Arbeidswet 1919 diende gis teren de socialistische afgevaardigde mej. Lemaire een amendement in, waarin wordt voorgesteld het verkoopuur op zaterdag met 'n uur (dus v.a. 9 uur) en op andere dagen met 'n half uur (dus v.a. 9.30#uur) te vervroegen. Dit voorstel was mede ondertekend door o.m. de K.V.P.-ers Bogaers, Zwa- nikken en Van Thiel en de V.V.D.ers Corver en Berkhouwer. aldus spreker, „dat. als het huidige ver koopuur gehandhaafd blijft (of niet noe menswaardig gewijzigd wordt), het mid den- en kleinbedrijf in de nadelige po sitie komt en de nacht wordt ingejaagd als gevolg van ploegenarbeid in het grootbedrijf. De baktijd is vrijwel een constante eenheid. Wanneer de kleine bakker zijn brood om tien uur aan de vrouw kan brengen en het grootbedrijf voert ploegenarbeid in, verandert er voor het kleinbedrijf niets". De staatssecreta ris liet de heer Van de Wetering weten, dat het stimuleren van een studie over algehele dagarbeid bepaald niet de taak van de overheid is, maar van de belang hebbende zelf. Overigens, uitsluitend dagarbeid is thans nog onmogelijk. Diep vries zou hier een oplossing kunnen Een ander deel van de Kamer bleek echter niet te voelen voor vervroeging ran het verkoopuur op dit moment. Er werd in sommige fracties verschillend over dit vraagstuk gedacht. Zo kon het gebeuren, dat behalve de antl-revolutio- nairen. christelijk-hlstorlschen en staat kundig-gereformeerden ook enkele KVP- ers en liberalen (fractiegenoten dus medeondertekenaars van het amende ment) zich schaarden achter staatssecre taris Roolvink, die het ogenblik van ver vroeging nog niet gekomen achtte en die een aanvaarding van het voorstel-Lemai- re dan ook meende te moeten ontraden Over het amendement en het wetsont werp zal de Kamer morgenmiddag ftemmen. Het is de bedoeling van het wetsont werp om onder bepaalde voorwaarden in broodbakkerijen ploegenarbeid (ook nachtarbeid door ploegen) mogelijk te maken. De regering deelt de mening van déS.E.R., dat een periodieke nachtarbeid door middel van een ploegenstelsel de voorkeur verdient boven de huidige, zeer ongunstige werktijdregeling. Naar haar oordeel is invoering van de mogelijkheia tot ploegenarbeid het enige middel om verbetering te brengen in de sociale po sitie van de bakkersgezellen. De heer Van de Wetering (c.h.) vond. dat dit wetsontwerp het uiterste is waar toe de regering mag gaan. De opzet van het voorstel is beperkt, maar toch bete kent het een stap op de verkeerde weg. omdat het de deur openzet naar algehele nachtarbeid in de bakkerij en misschien zelfs naar continu-arbeid. waarvan spre ker zich een geharnast tegenstander toonde. Voorts dreigt het de concurren tieverhoudingen te verstoren, ten nadele van het midden- en kleinbedrijf. Het am bachtelijk bakkersbedrijf kan uit eigen kracht zijn functie vervullen, maar dan moet niet eenzijdig ingegrepen worden ten gunste van het grootbedrijf. Vervroeging van het verkoopuur acht te de heer Van de Wetering een probaat middel om de ambachtelijke bakkers „de nacht in te jagen", de ontwrichting van het midden- en kleinbedrijf te verzeke ren en de concurrentie ondragelijk te maken. Hij verzocht staatssecretaris Rooi - vink te bestuderen hoe een volledige dagarbeid in de bakkerij weer mogelijk kan worden gemaakt. Dagarbeid Ook de heer Van Eijsden (a.r.) achtte een uiteindelijke terugkeer naar algehele dagarbeid sociaal de beste oplossing, maar het wetsvoorstel kon hij als voorlo pige voorziening aanvaarden, ondanks de minder prettige kanten ervan. Verbete ring van de brooddistributie vond hij noodzakelijk. Handhaving van het ver koopuur had zijn instemming. Ook de K.V.P.-er Van der Heuvel achtte het wetsvoorstel in zijn huidige vorm (met de handhaving van 't verkoopuur) vaardbaar. Ir. Van Dis (s.g.) betreurde het dat de regering nu nachtarbeid mo gelijk wil maken. Hij zou zijn standpunt ten opzichte van. het wetsontwerp eerst na het antwoord van de staatssecretaris definitief bepalen. De heer Corver (lib.) vond het niet Juist, dat de staatssecretaris nu ..op de plaats rust" maakt wat betreft het ver koopuur. Spreker zelf voelde voor In tegrale vervroeging vanaf 9 u„ maar be grijpend dat dit nu niet haalbaar zou zijn bepleitte hij een Salomo's oplossing: ver vroeging met een uur op zaterdag en met een half uur op de overige dagen. Daar bij sloten mej. Lemaire (soc.) en de heer Bogaers (kath. v.) zich aan. Zij wezen om. op het grote belang dat de consu ment bij vervroeging van het verkoop uur heeft. In steden met meer dan 40.000 inwoners gebruikt 66 pet. van de consu menten tussen 12.00 en 14.00 uur de twee de broodmaaltijd. Om dit gemakkelijker te maken is een vervroeging van de 2de broodmaaltijd gewenst. Mej. Lemaire vroeg zich af of het midden- en klein bedrijf bij een moderne bedrijfsvoering au werkelijk niet de gelegenheid heeft met een ploegenstelsel te gaan werken. De heer Bogaers wees erop. dat (ge tuige ook het aantal overtredingen) een belangrijk deel van 't midden- cn klein bedrijf zijn produkt vroeger klaar heeft dan het huidige verkoopuur. Bedrijfschap De V.V.D.-er Visser kwam tenslotte ®et een suggestie, dat bij de tegenstan ders van het amendement-Lemaire aan sloeg. In tegenstelling tot zijn fractie- fenoot Corver meende hij niet dat nu feeds tot een ander verkoopuur moet worden besloten. Het Bedrijfschap voor bet Bakkersbedrijf moet over deze aange legenheid gaan praten en tot overeen stemming zien te komen. Dat bleek ook de mening te zijn van Staatssecretaris Roolvink. Weliswaar tond hij vervroeging van het verkoopuur met een half uur „niet zo'n diepingrij pende beslissing", maar toch Is het z.I. vroeg er nu toe over te gaan. Alvo- fens principiële besluiten op dit stuk te deinen, dient eerst het betrokken be- dfijfslevcn te worden gehoord. Het ge ëigende orgaan, het Bedrijfschap voor bet Bakkersbedrijf, zou op eigen Initia tief. dan wel op verzoek van de regering advies over deze aangelegenheid kunnen sltbrengen. De bewindsman achtte het "let uitgesloten, dat het georganiseerde bedrijfsleven dan tot een synthese komt. die zowel de belangen van de verschil lede werkgevers als die van de werk nemers dient. Hoofdthema van het betoog waarmee de staatssecretaris het wetsontwerp ver dedigde. was dat met het oog op de wel. jeer gevoelige verhoudingen in de bak- berijworcld grote behoedzaamheid moet borden betracht. De strekking van het «ntwerp toelichtend zei de bewindsman, dat „welke ploegenregeling dan ook be ter is dan dat huidige, zeer ongunstige Werktijdregeling in de bakkerijsector", «voering van de mogelijkheid om met een ploegenstelsel te gaan werken, mag mteraard de concurrentieverhoudingen &l*t verstoren. „Ik zie echter niet in", brengen, maar daarvoor ontbreken nog de nodige investeringen. Bij de bespreking van het amende ment-Lemaire betuigden de heren An- driessen (kath. v.). Van den Heuvel (kath. v.), Van de Wetering (c.h.) en Van Eijs den (ar.) hun instemming met de sug gestie van de heer Visser. Maar mej. Lemaire (soc.) en de heer Bogaers (kath. v.) vonden, dat er nu eindelijk eens wat met het verkoopuur moet gebeuren. Weer klein verlof bij landmacht? (Van onze parlementsredactie) Nu de Verenigde Staten het voornemen hebben omstreeks het midden van het jaar een aantal in West-Duitsland gele gerde dienstplichtigen vervroegd naar huis te sturen, heeft het socialistische Tweede-Kamerlid de heer W. Wierda aan minister Visser (defensie) gevraagd, of de bewindsman bereid is, de feitelijke verlenging van de eerste oefening voor dienstplichtigen zoals deze door in trekking van klein verlof is ingevoerd na de bekende gebeurtenissen in Berlijn op 13 augustus 1961 ongedaan te ma ken. "VONDAG is het Moederdag en we kunnen moeder die dag verras sen met een bloemetje, dat we voor een normale, niet te hoge prijs, kun nen kopen. Als het weer tenminste blijft meewerken, zullen de prijzen zich in verhouding tot vorig jaar gunstig ontwikkelen. Deze verwach ting leeft overwegend in kringen A. J. Verhage. Voor één gulden kan men al een mooie bos tulpen kopen eind van de week. De eerste kwaliteit lange steel zal f 1.50 gaan kosten. De anemonen zullen per bos eveneens circa één gul den kosten en twintig stuks narcissen moeten hetzelfde bedrag opbrengen. Ook de violieren kunnen we voor deze prijs in de winkel of bloemenstal od straat kopen om er moeder van deskundigen: kwekers, veiling- JfW23S bestuurders en bloemisten. Aldus bleek gisteren op een persconfe rentie van de vereniging „De Neder landse bloemisterij" te Den Haag, waar het woord werd gevoerd door de voorzitter van deze vereniging dr, al na da eerste hap, anderen pas nh tafel, zoals er ook lijders zijn bfj wie *t opkomt op de meest,ongelegen momenten, zonder enige directe aanleiding. Rennies geven uitkomst en daarom is 't goed altijd Rennies bij de hand te hebben, waar U ook bent. Want U kunt er immers gemakkelijk een paar bij U steken. Ze zijn één voor één hygië nisch verpakt. Een veilig gevoel zo'n paar Rennies op zak voor het geval door zuurbrand verrast wordt. tegen brandend maagzuur prijs moeten bos pyretrum. Men verwacht bij gunstige weersom standigheden een ruime aanvoer tulpen vooral kortstelige-, late narcissen, iris sen, anemonen, violieren, freesia' anjers. De situatie op de bloemenmark ten is thans geheel anders dan vorig jaar. Toen waren door het jaarsweer de tulpen en andere bolbloe- men reeds lang vóór Moederdag uitge bloeid. Dit jaar heeft het koude weer parten gespeeld, wat betreft de bloe- menaanvoer en prijsontwikkeling. Tot voor kort waren de bloemen duur door deze factoren. Het mildere weer van de laatste we ken is de oorzaak van de grote aan voeren op alle bloemenmarkten. De. veilingen te Aalsmeer en Rijnsburg pui len uit. Intussen zal de prijsontwikke ling zeker weer beïnvloed worden door de export. Maar al met al, wanneet dus een eventuele zeedamp geen „pok ken" veroorzaakt in het bolgewas, mo gen we verwachten dat de bloemen eind deze week voor een normale prijs aan de markt verschijnen. En dat is bij vorig jaar vergeleken zeker een grote vooruitgang! THANS VERKRIJGBAAR BIJ DE GRAMMOFOONPLATENHANDEL Een langspeelgrammofoonplaat vol feestelijke klanken rond het Zilveren Huwelijksfeest van het Koninklijk.Paar. Een luisterrijk boeket van opgewekte liedjes, conférences en melodietjes, belangeloos samengesteld door en zijn medewerkers Seth Gaaikema, Ru van Veen met Rurhythm en de Damrakkertjes onder leiding van Hans de Jong en smaak vol bijeengebonden door produktieleider Nico Boer. Een klinkende herinnering aan een blij feest! Tulpenrallyrijders op terugweg Een ernstig ongeluk heeft dinsdag in de middag een schaduw geworpen over de 14e internationale Tulpenrally, die sportief gesproken een groot succes was. Tussen Bédoin en Sault in Zuid-Frankrijk is, enkele kilome ters na de klassementsproef op de Mont Ventoux, de Triumph-Herald van de Nederlanders Vos en De Boer verongelukt. De 21-jarige Henk J. de Boer, afkomstig uit Wognum (N.H.) kwam hierbij om het leven. De heer Vos bleef ongedeerd. Volgens politieverklaringen zou ongeluk waarschijnlijk veroorzaakt zijn door het aflopen van een wiel van de wa gen of door een klapband. De open Triumph is daarna omgeslagen. De Boer kwam onder de wagen terecht en was op slag dood. Het was de eerste Tulpen- rally van de jeugdige combinatie. Rob Slotemaker, die kort na het onge luk passeerde heeft terstond hulp ge boden. Het tijdverlies heeft de DKVV- rijder tientallen strafpunten opgeleverd. NEDERLAND Scheidsrechter Werner Treichel Mc Pariand Mc Ilroy Cunningham Blanchflower Keith Irvine NOORD-IERLAND Mr. Beerman over Europese schrootzaak: (Van onze parlementsredactie) IN Nederland is geen strafbare „schrootfraude" gepleegd. Dit is gebleken uit het onderzoek, dat de Nederlandse justitie heeft ingesteld naar de beweerde onregelmatigheden bij de verrekening van schroot binnen de landen van de Europese Gemeenschappen voor Kolen en Staal. Minister Beerman deelt dit mee aan de Eerste Kamer. De bewindsman van justitie had bij de behandeling van zijn begroting aan de Senaat een nota over de beruchte schrootaffaire beloofd. In oktober 1959 verzocht de vice-voor- zitter van de Hoge Autoritéit van do E.G.K.S., de heer D. P. Spierenburg, aan de procureur-generaal van het Haagse Gerechtshof, mr. D. J. van Gilse, na te gaan of strafbare feiten waren* gepleegd in het kader van bepaalde schroottrans- acties tussen Nederlandse leveranciers en het onder auspiciën van de Hoge Auto riteit werkende Gemeenschappelijk Bu reau van Schrootverbruikers in Brussel Naar aanleiding van dit verzoek werd een diepgaand onderzoek ingesteld, dal onder meer leidde tot een gerechtelijk vooronderzoek tegen een scheepssloperi) in het arrondissement Dordrecht. Het ge rechtelijk vooronderzoek werd op 24 februari van dit jaar afgesloten. Aan ver dachte werd meegedeeld, dat hij niet verder zou worden vervolgd. Brussel Het gemeenschappelijk verevenlngs bureau in Brussel was opgericht, omdat in de zes landen van de E.G.K.S. een tekort aan schroot bestond. De invoer van sloop van buiten de gemeenschap werd via dit bureau gestimuleerd. Het bureau betaalde voor ingevoerd schroot en scheepsschroot aan de schrootleveran. ciers een hoger bedrag dan voor binnen lands schroot. De vermeende ongeregel matigheden bestonden hierin, dat zij, die schoot ter verevening aanboden, dikwijls ten onrechte binnenlands schroot zou den hebben laten doorgaan voor inge voerd schroot en scheepsschroot en aldu» een hogere opbrengst zouden hebben ont vangen. Ook zouden meermalen aan d® hoeveelheden schroot, die voor verre kening in aanmerking kwamen, fictiev® hoeveelheden zijn toegevoegd. Nadat de Hoge Autoriteit al had erkend, dat zü te weinig toezicht had uitgeoefend op de werkwijze van het verevenings bureau in Brussel, is uit nader onderzoek In ons land komen vast te staan, dat wal Nederland betreft geen onregelmatig heden zün opgetreden in de sector van het invoerschroot. Ten aanzien van het scheepsschroot bleek de zaak oneindig veel moeilijker. Strafbare feiten? Uit nader onderzoek in ons land. mede aan de hand van gegevens van Lloyd's, bleek, dat waarschijnlijk inderdaad in een aantal gevallen meer schroot wa* verrekend dan van het gesloopte schip was vrijgekomen. Zou dan toch tegen de bepalingen in binnenlands schroot als scheepsschroot zijn opgegeven en ver. rekend? In het najaar van 1960 besloot de Nederlandse justitie derhalve tot het instellen van het reeds genoemde gerech- telijk vooronderzoek. Ten laste werd ge legd oplichting van de vereveningskas. door listig en bedrieglijk meer schroot voor verevening aan te melden dan daar. voor in aanmerking kwam. Uit het onderzoek kwam echter vast te staan, dat wat op het eerste gezicht een strafbare onregelmatigheid bleek, dit in het Hcht van de verrekenings praktijk allerminst behoefde te zijn. Daar is in de eerste plaats de kwestie van het z.g. ruilschroot. Om snel aan de behoefte aan schroot te voldoen werd in vele gevallen binnenlands schroot ter verevening aangeboden, terwijl het als scheepsschroot werd verrekend. Dit kon gebeuren als bijv. het betrokken scheeps schroot nog niet voorradig was. Als dan later dit scheepsschroot wel beschikbaar kwam. werd het dus niet als scheeps schroot. maar als binnenlands schroot opgegeven. Het is niet gebleken, aldus minister Beerman, dat. waar de praktijk van het ruilschroot werd toegepast, het later vrij komende scheepsschroot ten onrechte als scheepsschroot is aangemeld. Een tweede moeilijk punt om na te gaan of strafbare handelingen zijn ge pleegd. was de kwestie, welke hoeveel heid schroot mocht worden verrekend. De Hoge Autoriteit stelde zich op het standpunt, dat niet meer schroot mocht worden verrekend dan de hoeveelheid, die overeenkomt met de werkelijke op brengst van het gesloopte schip (Iedere hoeveelheid schroot, die dan méér voor verevening in aanmerking zou worden gebracht- zou kunnen duiden op een on regelmatige handeling, red.) De Nederlandse regering meent ech ter. dat niet het werkelijk rendement, maar de hoeveelheid schroot, die in de taxatierapporten wordt genoemd, bepa lend was voor de verrekening door het fonds. Twee vragen doen zich daarbij voor: 1. Als in het taxatierapport een hogere hoeveelheid schroot wordt vermeld dan werkelijk van het gesloopte schip be schikbaar is gekomen, en het scheeps schroot wordt dus voor de verevening aangevuld met binnenlands schroot tot dat de in het taxatierapport genoemde hoeveelheid is bereikt, is dan sprake van een strafbare handeling? 2. Zijn de taxatierapporten te goeder trouw opgemaakt? De eerste vraag werd door de justitie ontkennend beantwoord. Uit het onderzoek bleek, dat het ant woord op de tweede vraag bevestigend kon zijn, ook al gaf het taxatierapport een te hoge hoeveelheid schroot aan. Een ander argument, dat de justitie deed overwegen, dat het hier geen straf bare handelingen gold, was het volgende: De schrootverwerkende industrieën, (in Nederland de Hoogovens, Dcmka en de Nederlandse Kabelfabrieken). die als op kopers van schroot in het verevenings fonds bijdroegen, waren ervan op de hoogte, dat meer schroot werd verre kend dan van de gesloopte schepen be schikbaar kwam. Het is opgevallen, aldus mr. Beerman, dat zich bij de Nederlandse justitie geen enkele benadeelde heeft aangemeld. Na dat alles concludeert minister Beerman, dat de beweerde onregel matigheden betreffende de schrootver- evenrinig kunnen worden herleid tot een praktische toepassing van de regeling, drie weliswaar afwijkt van de aanvankelijke opzet van de regels, echter zulks met medeweten van alle betrokkenen. Over die afwijkingen zelf schrijft minister Beerman, dat de over eenkomsten tussen hot verevenings bureau en de soheepssloperijen een zuiver privaatrechtelijk karakter had den, zodat afwijking daarvan in on derlinge overeenstemming mogelijk was. Het is echter zeer waarschijnlijk, dat wedstrijdleider Plet Nortler deze straf punten zal kwijtschelden. Uitvallers Hoe onltzeUtend zwaar de rally diiit jaar wel is blijkt overduidelijk uit mededeling van dfe finishconitirole. die officieel liet weten dat 22 equipes Monite Carlo, het eindpunt van de eerste etappe, diat dinsdagmiddag werd bereikt, niet hebben gehaald. Het aantal teams dat strafpunten heeft opgelopen liigt rond de 25, zodat woensdagmorgen om acht uur slechts ongeveer 90 equipes met blanco sbrafpunitenlijst de 1900 km lange terugtocht naar Noorviwijk aan Zee zijn begonnen. Tien van de 21 klassementsproeven die op het programma staan, hebben de rijders inmiddels afgelegd. En als is ei in deze 14e tulpensbenrit gezien de ge heirrihoudüriig van de klassementen, weinig te zeggen over de plaatsingen van de deel nemers, tooh kan wel een globaal beeld worden gevormd. Vier equipes worden mofnenteel in het zonovergoten Mont* Carlo als de voornaamste kanshebbers beschouwd. Het zijn de Nederlandse Porche Carrena-rijdens Ben Pon en Rob Gorris. de Britse equipe Dave en Earfl Morley met een Austin Healey, de West- duiitse Meroedesrijders Boohiringer en Lang en alls enige damesploeg Pat Moes met ook doft jaar weer Ann Riley- Wisdom als oo-equipler. Andere sterke combinaties als Carls- son-Haeggbom. winnaar van de laatste rally Monte Carlo en de Fin Aaltoncn hebben in hun klasse zoveel tegenstand dat zU niet in staat zijn ln elke proef de best* tUden te maken, waardoor z(J voor de allerhoogste plaatsen ln het eindklassement uitgeschakeld zijn. Prestatie Ongelooflijk ls de prestatie van de DKW's junior in de klasse yam Carlsson. Ondanks een 100 cc kleinere cylimdenin- houd moest zelfs de grote Carlsson met zijn supersnelle Saab in vier klassements proeven de eer aan de DKW's laten. Van het viertal, dot in alle tien proe ven tot de beste prestatie in de klassen kwaim. is Ben Pon de favoriet der fa- vorieten. De Amsterdammer heeft door het uitvallen van Hans Joachim Walter, die eveneens met een Poreche reed. po tentieel een voorsprong op alle andera wagens in de klasse, die de snelle Came ra bij lange na ndet kunnen bijhouden. De onverstoorbare Pon blijft bij al deze gewaagde prognoses uiterst rustig. ..We moeten het allemaal nog heel te houden- Een klein technisch mankementje en de hele zaak ziet er op slag anders uit was zijn nuchter commentaar. Achttien uur rust hebben de vermoei de rijders in Monte Carlo gekregen. Door het moordende tempo tijdens de laatste 1000 km op de lange, bochtige wegen, waren nauwelijks aan eten toegekomen Vanmorgen om acht uur in de morgen is de eerste wagen van de sterk gehavende karavaan met bestem ming NoordwUk aan Zee vertrokken. Morgen in de loop van de avond worden de rijders daar verwacht. Hockey Het Poolse nationale hockey-elftal heeft dinsdag ln een wed strijd te Poznan Frankrijk met 1—0 verslagen. Deze score was reeds bij rust bereikt. Gewichtheffen De Russische ge- wichtheffer Vladimir Belayef verbeterde tijdens wedstrijden in Tbilisi het wereld- recond trekken in de middengewicht- klasse met 137,5 kg. Het oude record stond met 136 kg op naam van zijn landgenoot Alex Kuninof. Basketbal De Russische heren-ba6- ketbalploeg heeft dinsdagavond Moskou met 56—46 (rust 32—25) gewon nen van Hongarije. onverge/ijkel/j) IMPORT IE4ERE& HAVANE Aanval op para s kan beginnen (Vervolg van pagina 1) De parachutisten hadden opdracht ge kregen, guerrilla-eenheden te vormen, die zouden trachten, de medewerking van de plaatselijke bevolking te krijgen. Met hen werden twee burgers gepara chuteerd, die een burgerlijk bestuur moesten opzetten. Commandant van de groep is de Javaan Agus Hernote. Hij is luitenant. Bij een aanval van de Neder landse mariniers zijn de ondercomman dant en een brengunner van de groep gesneuveld. De mariniers maakten ook een gevangene: de Batakker Sabar Gin- ting Munthe, met wie wij gelegenheid kregen, in de gevangenis van Fak-Fak te spreken (ln het Engels). Deze 23-jarige goedgevoede Batakker is doodzenuwach tig. Hij is bang, dat de Nederlanders hem voor een vuurpeleton zullen plaatsen, waarmee men in Djakarta heeft ge schermd. De groep vertrok op 23 april met drie Dakota's uit Djakarta, en vertrok de 27ste van Ambon naar het gebied, waarboven zij werd uitgeworpen. Het werd een moeilijke landing in de bomen van het oerwoud. Met veertig meter touw moes ten de meesten zich naar de begane grond laten zakken. Zij hadden voor vijf dagen voedsel bij zich en hadden op dracht, na die dagen zelf in hun onder houd te voorzien. Papoea's hielpen para's niet DaarbU Is gespeculeerd op de mede werking van de plaatselijke bevolking. Die hebben de parachutisten echter niet gekregen. Het is zelfs aan het optreden van deze Papoea-bevolking te danken geweest, dat de parachutisten gelokali seerd konden worden cn dat nu binnen betrekkelijk korte tijd met een grote kans op volledig succes een grootscheep se aanval kan worden Ingezet. De para's hebben een bepakking van ongeveer 45 kg en zijn voorzien van de modernste medische uitrusting. Toen zij geland waren, hebben zij de bevolking van de kampong Nemboektep gedwon gen. als dragers te fungeren. De Papoea's durfden niet te weigeren, maar namen de benen, zodra zij daartoe de kans kre gen. Het terrein is uitermate zwaar, dan weer hoog, dan weer laag. De bevolking is echter zeer behulpzaam voor de Ne derlanders. die de parachutisten nu te lijf zullen gaan. De Papoea's houden de wacht op kruisingen van ..bevolkingspa den". Geef ons wapens De eerste meldingen kwamen op Ko ninginnedag binnen via een eenzame „bushtrapper". De Batakker werd door twee Papoea's aan de politie van Kokas overgeleverd. Zij deden net, of zij hem behulpzaam ilden zijn. maar een hunner ging in ;n prauw vooruit om de Nederlanders te waarschuwen. De andere pagaaide de Batakker in volle bewapening naar Kokas. waar de Nederlanders in een hin derlaag lagen. De prauweigenaar leunde op het bamboedekje en wees met zijn vinger naar beneden. Er ontstond een vuurgevecht, waarbij de Papoea er in slaagde, het machinepistool van de In donesiër overboord te gooien. Met de handen omhoog ging zijn gevangene aan land, na een schampschot bij de heup te hebben opgelopen. Resident Dubois van Fak-Fak overweegt een hoge geldelijke beloning aan de beide Papoea's toe te kennen. Gisteren kreeg de heer Dubois bezoek »n een Papoeahoofd, die over honderd man beschikt. Zjjn voorstel luidde: Geef ons wapens en wU gaan de Indonesiërs bestrijden. Waarom oefening op zondag? (Van onze parlementsredactie) Het a.r. Tweede-Kamerlid, de heer G. A. Kieft. heeft de minister van defensie, ir. F. H. Visser, schriftelijke vragen ge steld over de militaire oefening „Back lash", die onder meer op zondag 27 mei zal worden gehouden. Hij vraagt de be windsman, welke de dringende redenen zijn geweest, die tot het besluit hebben geleid, deze oefening in Nederland toch op een zondag door te laten gaan. VOORSCHOTEN Bridgeclub De lustrumdrive van de bridgeclub Voorschoten zal worden gehouden op donderdagavond 17 mei in het Cultureel Centrum. De termijn van inschrijving sluit op 11 mei. Aan deze drive kunnen alle bridgers uit Voorschoten en omge ving deelnemen. Er wordt gespeeld ln drie klassen. Vrouwenvereniging De Gereformeerde vrouwenvereni ging zal donderdagavond in het jeugd- gebouw bij de kerk vergaderen. Me vrouw Groeneveld houdt een inleiding en na de pauze zal verslag van de bondsdag worden uitgebracht. Geslaagd Voor het eindexamen dameskappen aan de Haagse vakschool voor kappers (sters) is gisteren geslaagd, de heer P. Th. Mingera.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 9