Hollandia gewoon uit bush gehakt LEXINGTON WEEK VAN DE FOTOGRAFIE Onzichtbaar „atoommes" doet zwaarste operatie Uitzending op later uur veiliger voor ouders De verborgen schat Jjh een Ky 9 Patiënt volledig bij bewustzijn In Zweden heeft men voor het eerst met succes kankergezwellen operatief verwijderd met het on zichtbare „atoommes". Deze ope raties zijn verricht in het Gustaf- Werner-instituut van de universi teit van Upsala, waar in 1959 de eerste geslaagde hersenoperatie met het ..atoommes" plaatsvond. Het operatiemes is onzichtbaar en doet geen pijn. De patiënt bemerkt in feite niets van de operatie: het is alsof hij onder een hoogtezon ligt. (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) HOLLANDIA, april. Hollandia is met de parang uit de bush gehakt. De kronkelende bergweg langs de kust met zijn ge mene, haakse bochten en snel overschietende slangen is op z'n hoogst zestig kilometer lang; sléchts hier en daar wordt hij ge kruist door een zijweg, die doodloopt in de weelderige vegetatie van de jungle met zijn smalle rand van pisangbomen en sagopalmen. Zittend op het overdekte platje van m'n kamer in het gouvernements hotel zie ik de bomen als boerenkool struiken tegen de heuvels kleven. In de verte het Cycloopgebergte met zijn nog onaangeroerde kobalt- en nikkel- schatten. Nog verder, in de richting zich niet in een partij binnengestormd je weet net hoe hij is en heeft hem de mantel uitgeveegd." Ineke, Lineke, Mineke of Tineke :e heeft nauwelijks geheimen meer. Jan, Piet, Jaap of Kees hij kan Wewak, de hooglanden Australisch Nieuw-Guinea. Beneden auto tenslotte de Humboldt Baai met zijn avonds prauwvissers enkelen zelfs in het bracht bezit van een buitenboordmotor! of iemand heeft hem wel ergens gezien. Men kent eikaars auto-nummer. Men hoort wie een bezoek heeft ge- ,Hé, zat jij gisteravond niet in de Ztin eilandjes, zijn koraalriffen,'ziin Jachtclub? En zag ik je gistermiddag paalwoningen en zijn haaien. De n.et in Meerzicht?" Veel keuze van niet in Meerzicht?" Veel keuze uitgaan is er niet. Banketbakkerij De Boer staat nog op het lijstje met saucijzenbroodjes en al! Bellevue aan het Sentani Meer,het zwembad bij het vliegveld en ten Het is zeven uur 's morgens; de slotte Moonligth Bay aan de Pacific, auto's met de witgebloesde ambtena- waar de branding 's avonds spranke- kleur is verschietend als die van t kameleon. Binnen een half uur zijn er zeker wel tien verschillende tin- Geïsoleerde plaats Tegen de vreemdeling zegt men Nieuw-Guinea vroeg worden begon nen, want om twee uur 's middags sluiten alle bureaus hun deuren. Een krekel van doorzichtig blauw __o en groen zit tegen de lichte schors onmiddellijk dat hij net aangekomen van een eucalyptus aangeplakt. On- moet zijn, want men heeft zijn ge- voorstelbaar fors is zijn stemgeluid zicht nooit eerder gezien. Blijkt die en hij twinkeleert als een mezzo- vreemdeling een slechts even blij ven- sopraan. Een helblond jongetje pas- de bezoeker te zijn, dan wil men hem seert, een aktentas onder de arm. Be- de mataklap-makende, normale con- neden aan de weg zal hij de slechts versatie misschien besparen. Is hij 1 daarentegen een man, die zijn car rière in Nieuw-Guinea zoekt zelfs nu zijn er nog wel enkele nieuwko mers dan is hij binnen een week overspoeld met namen en verhalen, Hollandia ligt twintigduizend kilo- waarbij het intiemste detail niet ver- meter van Amsterdam vandaan, bijna geten wordt. aan het andere einde van de wereld. Hoe een gerucht wordt opgebouwd? De zetting is tro- Een Europeaan Wij hebben ongeveer 15 gevallen van baarmoederkanker behandeld aldus een mededeling van prof. John Naeslund, voormalig directeur van het academisch ziekenhuis var universiteit van Uppsala. Het atoommes bestaat uit een chrocyclotron-atoomsplitser die protonen produceert. Deze protonen positief geladen deeltjes van atoomkernen schieten uit als een straal met snelheid van ongeveer 160.000 km per uur. De protonenstraal wordt gebruikt als operatiemes. De reusachtige atoomsplitser is dergebracht in de kelder van het insti tuut, 15 meter onder de grono. De pro tonenstraal wordt door een 20 meter lange horizontale buis naar de operatie kamer geleid. Telefonisch De patiënt bevindt zich alleen in die kamer. De operatie wordt door atoomchirurgen uitgevoerd en' ge volgd via een tv-installatie. De patiënt is gedurende de ope ratie volkomen bij bewustzijn en staat in telefonische verbinding met de doktoren. Alle tot dusverre behandelde gevallen zijn gevallen van vrouwen boven de 40 jaar. De protonenstraal wordt uit ver schillende richtingen op het kankerge zwel gericht. Als de straal het gezwel treft, vermindert de snelheid en snijdt er doorheen. Onaangetaste weefsels de nabijheid van het gezwel worden niet beschadigd. Geen spoor ,Twee van de patiënten waren vrou- n. die eerder zonder succes met ra dium- en x-stralen waren behandeld. Er werden gezwellen geopereerd, die tot in het eigenlijke bekken waren uitgegroeid. Als de patiënten later overleden door andere oorzaken, konden we vaststellen dat het gezwel volledig was weggesne den. Bij sectie was zelfs met een mi croscoop geen enkel spoor van kanker te vinden", aldus prof. Naeslund. Valse biljetten onbrandbaar jen theorie die in kringen van valse munters al vele jaren opgeld doet, dat slecht vervalste bankbiljetten minder snel de aandacht van de politie trekken goed vervalste, is in Lissabon niet Hollandia ten slotte is, als zovele Europese gemeenschappen in de tropen, een plaats, waar men in de letterlijke zin van het woord bij elkaar over het onderdeurtje hangt. De horretjes spreken daar, heel Een eenvoudig monument mar keert de plaats waar ruim vijf tig jaar geleden Hollandia ontstond. takt dat iedereen terstond zag dat ze 3e man die de biljetten heeft vervaar- ;d, is nog niet gegrepen. Hij had zijn ndlangers gezegd dat ze htm voorraad >e®ten verbranden als er iets mis zou gaan. De handlangers merkten al gauw dat iedereen de biljetten wantrouwde, maar 'toen ze ze wilden verbranden, bleek dat de biljet/ten onbrandbaar waren. Geruchten en roddel pisch en exotisch als de stenen van een opvallende, exclusieve ring. Toch lykt Hol landia Nederland nabij te komen. Het zou een dorp in een vader landse uithoek kunnen zijn een gat, waar iedereen iedereen kent, en waar het, in een vaak benepen atmos feer, gonst van geruchten en rod- uit Ilaga, die Hol landia bezocht, meldde dat hem ter ore gekomen dat zyn del. omgeving drie Pa poea's aan long ontsteking waren overleden. Bij het doorvertellen wer den er al gauw vijf Papoea's van ge maakt. die succes sievelijk met een mes, met pijl en boog èn met een koppensnellersbijl om het leven va- gebracht Toen „Wie is toch die lange man met het gouvernement bij het plaatselijk die bril. die vanmorgen op justitie rondliep? Iedereen deed nogal ser viel tegen hem." „Zeg. moet je horen, gisteravond kwam Piet in z'n auto voorbijHij had iemand naast zich zitten, een blonde in een witte japon, als ik bestuur in Ilaga navraag deed, iedereen daar hogelijk verbaasd. Ook de inmiddels teruggekeerde grondleg ger van het verhaal, die er overigens geen element van thuis kon brengen. Is het allemaal wonder? Hollandia is een, ook van Neder- ■t goed gezien heb. Het leek Joyce land geisoleerde plaats ruIg en onherbergzaam land met een „Weet je 't al? Ze zeggen dat moordend klimaat, waar de verbin- Jan z'n vrouw en kinderen naar dingen (vliegtuig, boot) nog veel te Nederland wil sturen, maar hij wensen overlaten. houdt het nog voor iedereen ge- heim." Hollandia is een ambtenarenstad, waar het door de overwinning op de ,Jaap heeft het Kees gisteravond muskiet weliswaar redelijk comfor- goed gezégd. Hij had gehoord dat tabel wonen is, maar waar een „spas- Kees hem een klaploper had ge- tische bureaucratie" regeert (de noemd. Hij is toen zo maar midden woorden zyn van een arts in de Televisie en de Oostduitsers Radio Vrij Berlijn is van plan om de televisie-uitzendingen van de persconferentie van president Kennedy op een iets later tijdstip te gaan uitzenden dan tot nu toe. Tegenwoordig is de uitzending om ongeveer negen uur 's avonds. Het probleem is dat de Oostduitse kinderen nu ook kijken, en zoals bekend, sporen de communisti sche autoriteiten de kinderen aan te vertellen waar hun ouders ge woonlijk naar kijken. Als er een kans is dat de kinderen moeten zeggen: „Naar de persconferen tie van Kennedy", dan zou dit de Oostduitsers in grote moeilijkhe den kunnen brengen. President Kennedy geeft zijn perscon ferenties niet in het Duits, maar men zou het de Berlijnse t.v.-kijkers niet kwalijk kunnen nemen als ze "ken. De uitzending is namelijk binnen de 24 uur na de conferentie, verfilmd en met de tekst in het Duits nagespro ken. Vele Duitsers vinden het iets mach tigs dat de techniek in staat is zo gauw een programma uit de V.S. uit te den. Er komt dan ook heel wat comi taar op, meer dan op de persconferen ties van kanselier Adenauer. Naar bed Jeeps, scooters, auto's zon der deze voertuigen zou het slecht wonen zijn' in deze uit gestrekte hoofdstad van Nieuw-Guinea. De Oostduitsers zullen ongetwijfeld meer gaan kijken als de uitzending la ter gesteld wordt en de kinderen al naar bed zijn. De volgende morgen wordt de uitzending herhaald voor de huisvrouwen, maar dan op een tijdstip dat de kinderen naar school zijn. Hoofdredacteur Menzël van de nieuws dienst van radio Vrij Berlijn verklaarde dat hij zelden wat uit de conferentie schrapt, of het moet wel een opmer king met een specifiek binnenlands <A- merikaans) karakter zijn. Maar zelfs als het over een plaatselijke kwestie gaat is het nuttig de antwoorden van Kennedy te horen. ..Het is", aldus Men- zel. ..zowel voor Oost- als voor West duitsers een les in democratie". Duur Het oversturen van de film gebeurt per vliegtuig. Soms is het zo dat de toestellen wel drie kwartier wachten om de film nog mee te kunnen nemen. De gesproken tekst wordt per speciale lijn doorgetelexed naar Vrij-Berlijn, waar een vertaler onmiddellijk aan het werk gaat. Het volgende werk Is de vertaling te laten naspreken door stemmen die de verschillende sprekers op de conferentie voorstellen. De woorden van Kennedy worden in de regel gesproken door een nieuwslezer. Elke conferentie kost ra dio Vrij Berlijn 10.000 tot 12.000 mark. Ruimtecabine VS in '64 op Mars De Verenigde Staten hopen in 1964 sen onbemande ruimtecabine op Mars e laten landen, die op deze planeet met televisiecamera's, microscopen en andere instrumenten een onderzoek zal instellen naar de aanwezigheid van le vende organismen. Dit heeft Edgar Cortright, een functionaris van het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart, verklaard in een rede ter gelegenheid van de opening van een het vreedzame gebruik Seattle wordt ge- conferentie van de ruimte, die houden. Volgens Cortright zal de ruimtecabi- een Mariner-B. ongeveer gelijk zijn m de Ranger-4. welke vorige maand op de maan terecht kwam. De Mari ner-B zal echter aanzienlijk zwaarder Wanneer de cabine op Mars landt il een telescopische camera naar bui-1 ten worden geschoven, die eventueel aanwezige levensvormen van dichtbij cal kunnen waarnemen. rfTL, s jMÊtml_ 1 LEXINGTON 1 FROM AMERICA'S BEST TOBACCOS In de buunt van Christmas Island in de Stelle Oceaan hebben de Amerikanen gis- de midden- 20.000 miljoen ton tnt. De bom is uift een 894) Laten we eens veronderstel len, dat zich tussen uw oude familie papieren een dokument bevindt dat het testament van een 17 de eeuwse zeerover blijkt te z(jn. Hoe het stuk tussen de folianten van uw achtens waardige familie is geraakt, gaat ons geen steek aan. Het voornaamste is, dat de oude zeerob u. tot eigenaar benoemt van een geweldige schat die hU ln vele jaren van noeste zeeroverij heeft bijeengegaard en die hij, even voor zijn dood, netjes in een zee manskist verpakt, in de grond heeft gestopt. Na zich op deze wijze bevei ligd te hebben te gen aanslagen in de vermogensbelasting, heeft de oude ro ver zich voor altijd ter ruste gelegd en enkele van zijn tra wanten hebben hem kundig begraven. Op zijn graf hebben zij de b&zaans- mast van zyn laatste schip geplant, opdat een ieder eens en voor altijd zoo weten, waar de rustplaats van deze geduchte rover zich bevindt. Geen sterveling kan dan ook aan die plek voorbij gaan, zonder met angst zijn portefeuille te omklemmen. Maar goed, laten we de overledene niet langer belasteren. Zijn testament bevindt zich veilig ln uw handen en nu gaat het er maar om de waarde volle zeemanskist te vinden. Geluk kig heeft de erflater U niet ln het onzekere gelaten omtrent de plaats, waar de kist is verstopt. Vanaf de mast op zijn graf zo staat in het dokument gaat u zuidwaarts naar een naburige eikeboom. waarbij u onder het voortgaan nauwkeurig acht dient te geven op het aantal passen dat n aflegt. Bij de eik aangekomen maakt u een rechte hoek naar links. TOCH IS HET ZO! evenveel passen nemend als u zojuist heeft geteld. Is dit geschied, dan slaat u op deze plaats een paaltje ln de grond. Daarna gaat u terug naar de mast op het graf en u begeeft u uw passend tellend naar een na bije beukeboom, waar u een rechte hoek naar rechts maakt en de zo even gemaakte passen aftelt. Op die plek slaat u eveneens een paaltje in de grond. Nu bent u klaar, want pre cies op de helft van de lijn die de beide paaltjes verbindt, bevindt zich de plaats waar de schat begraven ligt. U behoeft de spade maar in de grond te steken en u bent miljonair. Makkelij ker kan het al niet! Vóór we ons ech- ter verheugen ln uw plotselinge welstand, moeten we nog iets onplezierigs vertellen. In de loop der eeuwen ls de mast op het zeeroversgraf n.L ten offer gevallen aan de verwering. Zwammen en In- sekten hebben driehonderd jaar lang hun krachten op het hout beproefd, zodat er geen splinter, geen spoor zelfs meer van te bekennen is. Zo doende Is ook de plek waar uw be gunstiger begraven ligt onbekend. Alleen de beuk en de eik staan er nog als de bejaarde getuigen van de testamentaire beschikking. Voelt u zich beetgenomen, nu de sleutel tot het vinden van de schat u onthouden wordt? Wanhoop niet, want n kunt de schat uit de talloos Vele plaatsen waar zU zou kunnen liggen, precies aanwijzen met behulp van die twee bomen, de elk en de beuk. Onbegrijpelijk, hè? Toch Is het Daarover Kernbom kan per ongeluk afgaan De Amerikaanse commissie voor atoom energie heeft gisteren gezegd dait de mo gelijkheid bestaat dat de gebruikelijke ontsbekingsappairafcuur van een kernbom, waarbij van sterk' onploffbaar materiaal gemaakt, per ongeluk ef- oe zijn er echter bij zulke sen aboomaplitsingsproduk- De commissie schrijft in een 700 blad- tijden tellend boek „De uitwerking van kernwapens", dat tijdens het langer dan 16 jaar omgaan met kernwapens, het ge deelte met de splijtstof nooit oorzaak van een ongeluk is geweest. De kernwapens zijn met zorg zodanig ontworpen dat zij slechts ontploffen wanneer zij daartoe mot opzet worden geladen en ontstoken. „Desondanks bestaat altijd de mogelijk heid dat door ongelukkige omstandighe den onverwachts een ontploffing plaats vindt". Van T2 tfm tt mei waarin uw fotohandelaar voor tal van verrassingen zorgt. U hoort er meer van! In de grootste inrichting voor geesteszieken in Engeland is ruzie ont staan tussen het perso neel over de kwaliteit van spaghetti bolog- naise en de goede En gelse traditionele run derlap. Tweehonderd meisjes uit Frankrijk, Italië en Spanje en een even groot aantal En gelse mannen zijn het niet eens over het eten. Het Engelse eten dat in de personeelskantine wordt geserveerd, is voor de meisjes van het vasteland smakeloos en onaantrekkelijk. De Brit se verplegers daaren tegen zeggen: ,,Wij wil len niet van dat malle buitenlandse eten. Geef ons worst en gehakt en op zondag gebraden runderlappen". Dc bandiet schoot, zijn kogel drong in Iwans dij, baande zich een weg door diens bloed vaten, kwam in zijn hart tot stilstand en maakte van Iwan een stukje medische geschiedenis. De chirurgen zochten de kogel natuurlijk in Iwans dij. Ze vonden hem niet, toch moest de kogel zich in Iwans lichaam bevinden. Uit eindelijk ontdekte men de kogel in zijn hart. Daar zat het ding nu al 14 dagen. Iwan is na de operatie weer her stellende. I Driehonderd gewapende mannen trekken door de bergen van een noor delijke Spaanse provin cie op zoek naar een wild dier vermoede lijk een leeuw die reeds 23 schapen heeft opgepeuzeld. Het beest is ontsnapt uit een van de drie circussen die onlangs een toernee door Noord-Spanjs hebben gemaakt. Geen van de circussen heeft evenwel aangifte gedaan van de vermissing van een wild dier. i Gistermorgen om elf uur is de oude televisie- mast in IJsselstein neergehaald. De tuien van de 220 meter hoge mast werden aan een kant doorgebrand, daar na werd hij door de andere tuien omgetrok ken. Op de plaats van deze oude mast zal een nieuwe van 80 meter worden gebouwd als steunzender van de zen ders Hilversum 1 en 2. Vier functionarissen van de Bulgaarse voetbal bond hebben gisteren een besloten trainings oefening van het En gelse elftal voor het toernooi in Chili bijge woond. Toen coach Win ter bottom na anderhalf uur de vreemdelingen langs de kant opmerkte ging hij naar ze toe. Hij stelde zich voor en vroeg wie zij waren. Zij stel den zich voor als Bul garen en vertelden de verbaasde Winterbot- tom dat zij door een functionaris van de En gelse voetbalbond wa ren uitgenodigd. Voor Winterbottom was de lol er toen af en hij maakte een einde aan het oefenpartijtje. Het werk en het verkeer zijn gistermorgen om elf uur in geheel België voor vUf minuten stil gezet om het einde van de tweede wereldoorlog in Europa te gedenken. De politie moest later in actie komen tegen Jonge betogers die het verkeer wilden dwingen te stoppen om een mi nuut stilte in acht te nemen „voor de vrede en tegen de oorlog".

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5