Orgel van Marekerk krijgt nieuwe technische opbouw Pedologisch instituut Langebrug geopend KLAVERBLAD THEE nieuwe leidsche courant woensdag 9 mei 1962 Dr. M. A. Vente legde geschiedenis vast Uitneemende fraaje geluiden in sulk een voor het geluid voordeelige Kerk BIJ een onderhoud met een tegenwoordiger van de firma Flentrop Orgelbouw te Zaandam is ons gebleken, dat de restauratie van het orgel van de Marekerk waar over wij in grote lijnen al schreven ingrijpend zal zijn. Er zal een ge heel nieuwe technische opbouw wor den gemaakt, waarbij voorzover dat mogelijk is, de oude pijpen wor den gebruikt. Voordat wij een overzicht geven van de bij de restauratie aan het gel te geven dispositie ontlenen wij graag iets aan het historische relaas dat de adviseur voor deze restauratie, dr. M. A. Vente van het Instituut Muziekwetenschappen te Utrecht heeft femaakt. Het orgel van de Marekerk werd itreeks 1733 uit de Pieterskerk, waai als klein orgel dienst deed. naai Marekerk overgebracht Gedetailleerde gegevens over het orgel uit de tijd rijn bouw omstreeks 1560 ove: wijzigingen van 1629 en de aanleiding lot de werkzaamheden van 1781 zijn niet voorhanden. Aangaande de orgelkast kan echter gevoeglijk worden aangenomen, dat deze ln 1629 werd gemaakt door de snij werker Cornelis Jacobszoon van Lin te Utrecht Deze snijwerker vervaardigde in 1628 het rugpositief van het grote orgel in de Pieterskerk, in de tijd dat zijn broer, Jan Jacobszoon, het pijpwerk en de wind laden van dit rugpositief onder handen De belangrijkste bron voor de ge schiedenis van het Marekerkorgcl is het instument zelf. Hoewel het om streeks 1925 zeer ernstig werd aan getast de windladen en het rcgeer- tverk werden geheel vervangen bezit het nog steeds zulke belangrijke elementen van het vroegere orgel namelijk de kast en vele oude pijpen Agenda voor Leiden en Den Haag Woensdag Marekerk, 8 uur: prof. dr. G, P. var Itterzon, Utrecht, over ,,Hoe handhaven wij onze belijdenis?" De Doelen, 8 uur: Ledenvergadering October-Vereeniging. Den Burcht, 7.30 uur: Filmvoorlichtings avond L.O.Z. Schouwburg, 8 uur: De Gastspelers met ,,De Duiventil", door Henk Bakker. Jan Vossensteeg 17. 8 uur: ds. J A. Smink. De Waag, 8.30 uur n.m.: Lustrum Ca tena, kamermuziekavond. Oegtgeest, gemeentehuis. 7.30 uur: Raadsvergadering. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Nederlandse Comedie met: „Zoete vogel van de jeugd." Gebouw K. en W.. 8.15 uur: Residentie Orkest o.l.v. Willem van Otterloo. Donderdag Witte Singel 93, 3.30 uur n.m.: Opening hotel ,,De Witte Singel" door J. A. Har- teloh. Pieterskerk, 7.15 uur: Avondgebed. Prytaneumzolder, 12.15 uur: LAK- aoldertoneel. ..Tarieven" van A. P. van Hoek. Filmzaal academie, 9 uur n.m.: Her haling tekenfilmvoorstelling. Rehoboth, 8 uur: Veron. J. G Coster «ver verbindingen over grote afstand. Den Haag, Gebouw K en W.. 8 uur: Ned. Opera met „Don Giovanni" van Mozart, o.l.v. B. Haiti nk. Diligentia. 8 uur: Ruth Huggenberg. piano. Lutherse Kerk. 8 uur Feike Asma. orgel. Vrijdag Filmzaal academie, 12.20 uur: LAK- pauzefilms. Den Haag, Diligentia, 8 uur: Ne derlands Kamerorkest o.l.v. Szymon Goldberg. Kurzaal. 10 uur njn.: Lustrum Catena, muziek en toneel. Zaterdag Lakenhal, 3 uur: Opening tentoonstel ling „Bal en zijn groep" door J. M. Hoek- itra. Waalse kerk, 8 uur: Youth for Christ, •preker ds. Gravendeel, België. Stationsplein, 1.54 uur: Vertrek ex cursie Kon. Ned. Natuurhistorische Ver eniging naar Zuidwijk, Wassenaar. Schouwburg, 8 uur: Uitvoering speel tuinvereniging „Oosterkwartier", mond orgel, ballet en operette. Stationsplein. 1 uur: N.C. Reis V., ver- kek excursie naar bloemencorso in Hil- legom en Kopje van Bloemendaal Den H a a g, Kon. Schouwburg. 8.15 u.: Haagsche Comedie met „Arme Bitos". Gebouw K. en W., 8.15 uur: Residen ce Orkest oJ.v. W. van Otterloo: solist: Yehudi Menuhin, viool. Den Haag Circus Filma Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Mijn doch ter weet er meer van (14 jaar). Ludo (2.30. 7 cn 9.15 uur): De zwarte monocle (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Diamanten hii het ontbijt (18 jaar). Rex (2.30. 7.15 cn 9.15 uur): Luitenant Brown vogelvrij (18 jaar); donder dag: Een huis vol heksen. Studio (2.30. 7 en 9.15 uur): Het mee dogenloze oog (18 jaar); 's ochtends 10.30 en 11.30 uur. Zilveren huwelijksfeest Ko- ainklijk Paar in kleuren Trianon (2.30. 7 en 9.15 uur): De hel Iwo-Jima (14 jaar) Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen: apotheek Reijst. Steenstraat 35, tel 20136. Apotheek R van Breest Smallenburg te leiderdorp is geopend. dat met behulp daarvan niet alleen mogelijk is de geschiedenis van het or gel en zijn kast vrij nauwkeurig te reconstrueren maar ook een verant woord restauratieplan te ontwerpen. 1629-1773 De dispositie van het orgel was in de periode van 1629 tot 1773 als volgt- Hoofdwerk, bestaande uit 2 windladen: a. Hoofdlade Praestant 8 Octaaf 4 Quint 3 Superoctaaf 2 Mixtuur 4-6 sterk Scherp 4-6 sterk b. Bovenlade Holpijp 8 Praestant 4 of 8 Open fluit 4 Gemshoorn 2 Sifflet 1 Sexquialter (vóór 1629 waarschijnlijk Cymbel) Kromhoorn 8 Borstwerk Quintadeen 8 Fluit 2 Praestant 2 (verving in 1629 een Schalmei 4) Octaaf 1 (vóór 1733 veranderd in Octaaf 4 discant) Regaal Pedaal Praestant Octaaf Trompet 8 (in 1629 aangebracht) Oorspronkelijk (1560) hadden de kla vieren een omvang van 38 toetsen. In 1629 werden dat er 41. Ook het pedaal kreeg een grotere omvang. Er is een uitspraak bewaard geblevi van de Goudse organist Joachim Hess. die vóór 1774 het orgel bezocht. Hij schreef: „In dit Orgel worden uitneemende franje geluiden aangetroffe staat teffens in zulk een voor het ge luid voordeelige Kerk als ik er weinig aangetroffen hebbe". Hoewel Joachim Hess zich dus vleiend over het orgel uitliet, heeft zijn broer, de orgelmaker H. H. Hess, in 1781 nogal wat gewijzigd. Er zijn geen docu menten waaruit men dit kan afleiden maar men moet haast wel omstreeks 1780 een of andere calamiteit het orgel heeft getroffen. In het bestek van Hess immers staat het volgende te „Alle de daar uitgenome pijpen, welke een getal van bij de neegen hon derd zijn, moeten van gelijk speet als de thans nog instaande pijpen wederom bijgemaakt worden". Het is evenwel zeker, dat Hess heeft overdreven: 900 nieuwe pijpen heeft hij beslist niet geleverd. Het staat vast, dat groot aantal- bestaande pijpen heeft benut maar ze alleen wijzigd bovenlabium heeft bourdon 16' en de principaal 8' kregen houten pijpen, wat dus niet overeenkomt met de bepaling van het contract die „gelijk speci" voorschreef. Tegenwoordige dispositie Wij laten hieronder de tegenwoordige dispositie van het orgel volgen met de historische gegevens erachter. Hoofdwerk C-f3 Windlade van 1925. Bourdon 16 1781 Praestant Principaal Bourdon Octaaf Open fluit Praestant Mixtuur Trompet Bovenwerk C-f3 Windlade van 1925 8 1560 en 1629. grotendeels in het front, 8 C-el van hout 1781. rest 1560, 8 1733 of ouder 4 1733 of ouder 4 1733 of ouder 3 1560/1629 2 1733 of ouder 3 st. disc., 8' van 1733; quint en terts 1560. 3 st. 1560/1629, samen stelling later gewijzigd. 8 1925 Zoekt U een GOUDEN ARMBAND voor f 70.— en 100.— of f 300.— en f 400.—. v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het. Grote keuze in alle prijzen Duizend bankemployees sporten in Leiden ..Bankbediende" is een term, die vrij wel iedere niet-ingewijde doet denken „rekening-courant-atleten" of cij- ferkampioenen. Niet slechts op het bureau maar ook op het sportveld kun de bankemployees zich echter duch tig laten gelden. Zaterdagmorgen om half tien wordt op de velden in de Kik kerpolder een sportdag geopend, waar- ruim duizend personeelsleden van kantoren van de Twcntsche Bank deel nemen. Groningen, Maastricht, Henge lo, kortom alle hoeken en gaten van land zullen hierbij vertegenwoor digd zijn. Ieder jaar houden de per soneelsverenigingen van de Twentsche Bank zo n sportdag cn dit jaar is hét de afdeling Leiden, die deze dag ver zorgt. Voor de dames zijn er handbalwed strijden om een beker en de heren gaan elftallen achter de voetbal hollen om de prachtige T.B.-wisselbeker die nu in het bezit is van het kantoor in Haarlem Men heeft uitgerekend, dat de wed strijden om ongeveer vijf uur 's mid dags zijn afgelopen. Het kan een ge zellige dag worden! In café-restaurant Treslong is er ten slotte een diner. Holpijp 8 1560 Quintadeen 1560 Salicionaal 8 van c 8 omstreeks 1900 8 omstreeks 1900 4 1560/1629 4 1733 en ouder 2 1560 Vox Coelestis Viola dl Gamba Praestant fluit Gedekte Roerfluit Vox Humana 8 1925 Pedaal C-dl Windlade van 1925 Bourdon 16 (transmissie Bourdon 16 van Hoofdwerk). Praestant 8 C-c transmissie: rest 1781. Octaaf 4 1733 of 1781 Trompet 8 1925 Het front dateert van 1629 welk jaar tal ook op de lessenaar is aangebracht s van enige barokke ornamenten voorzien in 1733. Het geraamte van de uit 1629 daterende kast is grotendeels be waard, hoewel talrijke panelen ervan in 1925 zijn verdwenen. Hoe het orgel wordt Hier volgt dan nog de dispositie van het orgel zoals deze na de restauratie zal zijn. Hoofdwerk C-f" Quintadeen 16 (nieuw) Praestant 8 (oud: zoveel mogelijk 2 sterk) Octaaf 4 (oud) Quint 3 (oud) Superoctaaf 2 (oud) Mixtuur 4-6 sterk (oud, met aanvullingen) Scherp 4-6 sterk (nieuw) Trompet 8 (nieuw) Bovenwerk C-f" Praestant 4 (of 8) (oud) Holpijp 8 (oud) Open fluit 4 (oud) Nasard 3 (oud, uit 8' van de Cornet met aanvullingen) Gemshoorn 2 (nieuw) Sifflet 1 (nieuw) Tertiaan (oud, uit Sexquialter, met aanvullingen i Kromhoorn 8 (nieuw) Tremulant Borstwerk C-f" Quintadeen 8 (oud) Gedekte fluit 4 (oud) Praestant 2 (oud. uit Salicionaal 8' met aanvullingen i Roerfluit 2 (oud) Octaaf 1 (of repeterende cimble 1 sterk (nieuw) Regaal 8 (nieuw) Pedaal C-f Subbas 16 (oud) Gedekt 8 (oud) Praestant 8 (oud) Octaaf 4 (oud) Fagot 16 (nieuw) of Trompet 8 (nieuw) Schalmei 4 (nieuw) Zoals wij al berichtten zal met de restauratie van dit belangrijke orgel een groot bedrag zijn gemoeid. Dat zal dicht bij de 100.000 komen. Maar het rijk verleent medewerking en het Ambulancewagen doel wit dronken praalrijdcrs Onder leiding van een 29-jarige chauf feur wankelde even na middernacht een tweetal beschonken Leidenaars over de Hooigracht. Voor het Elisabeth zieken huis stond juist een ambulancewagen waaruit een zieke naar binnen werd ge bracht. Plotseling kreeg de leider van het drietal een geniale inval: „Laten we M. (één der trawanten) naar het Aca demisch Ziekenhuis brengen." M. werd achterin geladen en zo ging men aan het rijden. Onderweg koos M. echter wijselijk het hazenpad. Na ccn ommetje zonder brokken over Middelste- gracht en Nieuwe Rijn keerde de am bulance weer voor het ziekenhuis terug. Hier wachtte de politie en rekende dr chauffeur in op beschuldiging van joy riding en „dronken achter het stuur". Het kabinetorgel waarmee sinds kort de Gemeentezang in de Marekerk wordt begeleid. Het zal daar zeker enkele jaren dienst doen. (Foto N. van der Horst) is te verwachten, dat de provincie e> dc gemeente niet zullen achterblijven. De fa. Flentrop, die veel werken onder handen heeft en daarnaast nog beschikt over een wachtlijst, ziet geen kans binnenkort met het herstel te beginnen. Trouwens, dat zou in ver hand met de restauratie van de kerk, die in volle gang is, ook minder ge wenst zijn. De wederingebruikneming zal wellicht in 1964 kunnen worden te- gemoét gezien. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Irene dr v L Hem mes en J C Postma; Johanna dr v J Hollebeek en E J Venmeul: Robert Marinus Maohiel zn v C Pieters en A van der Panne; Hilda Petronella dr v F van den Berg en W I Bollin ger; Antonius Johannes zn v A J van Munsteren en J Schreuder. OVERLEDEN: P van der Lucht 63 j, man; G P van Leeuwen 64 j. man; C J van Hagen 67 j, man. Nog ontevredenheid bij gepensioneerden De afdeling Leiden van de Algemene Nederlandse bond van Gepensioneerden hield gistermiddag in het Logegebouw het Steenschuur haar jaarvergade ring onder zeer grote belangstelling. Voorzitter Ant. Metz sprak zijn grote ttevredenheid uit over de demonstratie- vergadering die onlangs in Den Haag gehouden en die na een lange periode wachten eindelijk een stap in de goede richting betekende. De heer Metz herdacht de 48 leden, die door overlijden de vereniging zijn ontvallen. De stijging met slechts drie leden stemde de voorzitter echter niet tevreden. Het huishoudelijk deel van de vergade ring leverde geen moeilijkheden op, de jaarverslagen werden zonder commen taar aangehoord en de bestuursverkie zing veroorzaakte geen veranderingen. Voorzitter Metz meende met het oog op zijn 76-jarige leeftijd en zijn talrijke ne venfuncties van functie te moeten wis selen met vice-voorzitter J. v. d. Mo len. De vergadering ging hiermee ak- Namens het hoofdbestuur sprak deze middag de heer Betzema over het onder werp „Wat verwachten wij van ons pensioen?" Allereerst zekerheid, aldus spr., en dat is ons op grond van art. 48 van de pensioenwet ook beloofd. On rechtvaardig noemde de heer Betzema het beperkingswetje van 1956. onrecht vaardig omdat de gepensioneerden recht hebben op hun pensioen en omdat zij toch Nederlander zijn en dus gerech tigd zijn het pensioen ten volle uitge keerd te krijgen. De heer Betzema noemde enkele voorbeelden waaruit bleek, dat de korting soms de gedeel telijke of zelfs wel gehele som van hex (kleine) pensioen betekent. Voorts noemde spreker het verschil tussen de waarde van de uitgekeerde pensioenen (in vergelijking met voor de oorlog) uitgesproken slecht. De waarde van de gulden neemt jaarlijks met ongeveer vijf procent af en de pensioenen houden deze devaluatie niet bij. Werkstuk gemeente - universiteit TN het oude schoolgebouw aan de Langebrug, dat op kosten van de ge- meente Leiden inwendig geheel is vernieuwd, werd gistermiddag het gemeentelijke pedologische instituut geopend. Dit instituut en deze. school vangen kinderen op bij wie bepaalde stoornissen zjjn waargenomen, psy chische moeilijkheden die het ongewenst maken dat zij het gewone onder wijs gaan-of Wijven volgën. Men denke bijvoorbeeld aan kinderen met dui delijke leesmoeilijkheden. Op het aan de school verbonden instituut wordt nagegaan, of deze nieuwe vorm van onderwijs voor hen geschikt is. Er wordt daar een nauwkeurige selectie toegepast. De school telt op het ogen blik 47 leerlingen, die zijn toevertrouwd aan de zorgen van 4 leerkrachten. De heer J. M. Goddijn is het hoofd. Met het instituut heeft prof. dr. L. dc Klerk veel bemoeienis. Wethouder-loco-burgemeester J. C. van Schaik prees in zijn welkomstwoord de samenwerking voor dit doel tussen uni versiteit en gemeente. Hij verzekerde de afgevaardigden van de universiteit, dat de gemeente deze vorm van samenwer king op hoge prijs stelt. Dank bracht hij speciaal aan twee mannen die voor de totstandkoming van dit instituut veel hebben gedaan: prof. De Klerk en de heer Swanenburg, gemeentelijk inspec teur van het onderwijs. Ook noemde de heer Van Schaik mej. Bosma, school- maatschappelijk werkster, en de heer Vlietetra, rijksinspecteur voor het bui tengewoon lager onderwijs. De heer Van Schaik deelde nog mee, dat de goed keuring is afgekomen voor de verbou wing van de bij de sohool behorend» gymnastiekzaal. Selectie Prof De Klerk gaf een uiteenzetting van de werkwijze van instituut en school. Eerst belichtte hij dc selectie van de kinderen. Men heeft in dit in stituut namelijk niet te maken met een simpele indicatie; ten aanzien van de moeilijkheden van de kinderen doet zich een grote variatiebreedte voor. De taak van de selectiecommis- Goudgele geurige afschenk •f. A A HET KLAVERBLAD Lustrumdagen Catena en de tekenfilm T\E tweede dag van de lustrumweek van S.S.A.L.B. c.s. Catena was ge- wijd aan de teken- en poppenfilms. In de middaguren hield de heer Bert Kroon, producer van Joop Geesink's studio's „Dollywood", in het Snouck Hurgronjehuis een instructief praatje, waarbij hij een serie re clamefilmpjes vertoonde die nu eens het karakter van een „documentaire" hadden, dan weer dat van een „entertainmentfilm". Zowel voordracht als filmpjes maakten duidelijk, dat er heel wat tijd, geld en energie moet wor den besteed aan het vervaardigen van teken- en poppenfilms. „Wij doen eigenlijk niet anders, dan de men bijvoorbeeld een losse kop nodig, tijd in stukjes knippen", aldus de heer Aangezien de kosten voor een film van Kroon, die vertelde dat een strookje film anderhalf uur zeer hoog en de benodigde voor één seconde 24 beelden nodig heeft, tijd daarvoor veel (vijf jaren) zouden Voor een „normale" film kan men een zijn, kwamen de makers van teken, en camera gebruiken, die een bepaalde be- poppenfilms bijna vanzelf in de reclame weging „levend" vastlegt. Voor de te- hoek terecht, die slechts korte, even de kenfilms moet men echter elke beweging aandacht voor een bepaald produkt trek- in onderdelen fotograferen, zodat in 24 kende, rolprentjes van node heeft Knap- beelden een vloeiende beweging ontstaat pe prestaties en aardige vondsten kan die één seconde duurt men in dit genre ontdekken Op een rolprent kon men zien met welk soms eenvoudig materiaal en voor- Voorstellingen al met hoeveel geduld een poppenfilm in elkaar wordt gezet. Voor elke gelaats uitdrukking van één bepaalde pop heeft gehouden, onderbroken door de opening en bezichtiging van een kleine expositie in sociëteit Horus op het Rapenburg. Groot was de belangstelling voor de reeks teken, en poppenfilms. die aan ving met de vertoning van „Drawings that walk and talk", een produkt dat het verband tussen karikatuur en tekenfilm aantoonde, vaak met fragmenten uit oude rolprenten. Een instructief en amusant geval De levendige, in kleuren vervaardigde poppenfilm „Kermesse Fanta9tique" van Joop Geesink, de kleurenfilm „Cavalcade of Music" van George Pal en het soms ontroerende „Moonglow" van Marten Toonder (die aan de Disney-stijl doet denken) werden ozn. voor de pauze ge- Men begaf zich daarna naar de socië teit, waar de heer LI. Toonder, zoon van Marten Toonder, een expositie van ma teriaal en schetsen voor teken- en pop penfilms opende. De tentoonstelling Is t()dens de verdere lustrumdagen te be zichtigen. Ten slotte keek men nog naar een serie films, waaronder „Es steht in der Zei- tung", „The tender game" van John Hubley en „Traveling tune", het jongste produkt van Joop Geesink. sie is ook om het kind eventueel ver der te verwijzen. De mogelijkheid bestaat derhalve, dat het kind niet wordt toegelaten, óf omdat zijn moeilijkheden beter elders kunnen worden opgevangen, óf omdat de outil lage van de school nog niet in de behan deling van zijn specifieke moeilijkheden voorziet. Het kan ook zijn, dat het kind dat zich bij het instituut heeft gemeld, op de gewone school blijft, maar in een coördinatie tussen gewone school en pe dologisch instituut speciale aandacht krijgt. De derde mogelijkheid is uiter aard de plaatsing in de school van het instituut Als het kind tot de school wordt toegelaten, kan het in een van de groe pen worden opgenomen. Dat sluit van zelfsprekend de individuele hulp niet uit. De tweede mogelijkheid is dat naast de opneming in een groep nog andere maatregelen worden toege past, zoals extra didactische hulp in ortho-didactische zin, meer algemeen- pedagogische hulp (spel. creatieve technieken enz.) cn bijzondere hulp op het terrein ran de psycholoog en de psychiater. Verder is er de opne ming in de school met handhaving van een behandeling van het kind elders. Dan zal er van een harmonische co ördinatie sprake moeten zijn Prof. De Klerk wees er in het slot van zijn verhandeling op. dat met het ont staan van dit Instituut ook een weten schappelijk belang is gediend. Aan de ervaringen zal voor wetenschappelijke doeleinden in bredere kring bekendheid worden gegeven. Lange brug Dr. E. H. Reerink, president-curator van de universiteit, verrichtte de ope ning. Hij wenste zowel gemeente als universiteit geluk met het feit dat zich hier wetenschappelijk werk op univer sitair niveau voltrekt dat direct gericht is op het belang van de samenleving. „Dit is een werkstuk van de samenwer king tussen universiteit cn gemeente. Dit Instituut aan de Lange brug bevindt zich op de Lange brug tussen universiteit en stadhuis", aldus dr. Reerink. Onder hen die de opening bijwoonden en later de school bezichtigden, waren de rector magnificus van de Leidse univer siteit. prof. dr. Sevenster. de secretaris van het college van curatoren, mr. Hof stee. enige hoogleraren, verscheidene wethouders en de gemeentesecretaris, mr. Bool. raadsleden, mr. dr. Roosenschoon, chef van de afdeling onderwijs, de heer Coers. inspecteur lichamelijke opvoeding, dokter Bazuin, directeur van de gemeen telijke geneeskundige dienst, en verte genwoordigers van de Ned. Onderwij zersvereniging. de Vereniging van hoof den van Scholen, dc Ouderraad en het Schoolmaatschappelijk Werk. Voor rle Gezamenlijke Militaire Fondsen Onder hartelijke dank aan de milde gevers deelt het comité der Gezamenlijke Militaire Fondsen, rayon Lelden mede, dat In de onderscheidene plaatsen onder staande bedragen zijn opgehaald: Alkemade f 383.58; Alphon ad. Kijn (906.50; Benthuizen f 71.64; Hazerswoude f 185.31; Hillegom f 517.14; Hoogmade (46 61: Katwijk-Valkenburg f 1500; Kou. dekerk f 160 52: Leiden f 6834.61; (huis- -huis f 3034.61, straatcoll. f 3800); Leiderdorp f 314.61; Leimuiden f 84.15; Lisse f 726.18; Nieuwkoop f 146.38; Nieuw. f 56.88; Noordwijk f 876.55; Noord- wijkerhout f 396.05; Ocgstgeest 602.46: Rijnsatcrwoudc 41.52; Rijnsburg f 481.89; Sassenheim f 964; Voorhout f 143.45; Voorschoten 611 62; Warmond f 103.14; Woubrugge f 160.30; Zevenhoven f 54.16: Zoetermeer l 576.23; Zoeterwoude f 93.92.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 3